Detroit Pistons

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 19, 2022 10:35 pm

Quincy έγραψε:
Σάβ Νοέμ 19, 2022 9:31 pm
Υπάρχει και ο Σκουτ στο νο2 οπότε είναι καλή σεζόν για να βρίσκεσαι στις 3 τελευταίες ομάδες. Δεν είναι ιδανικό πικ ο Σκουτ λόγω Κανινγκαμ αλλά είναι μεγάλο χαρτί για τρειντ στην χειρότερη περίπτωση.
Στην περίπτωση του #2 θα βρεθούμε σε δίλημμα διότι ο Scoot είναι παιχτάρα και δεν τον προσπερνάς σε καμμία περίπτωση. Από εκεί και κάτω υπάρχουν πολύ καλοί παίκτες νομίζω όμως ότι θα είναι σε θέση που δεν καιγόμαστε. Μέχρι τότε όμως υπάρχει πολύς καιρός, προς το παρόν από πλευράς νικών-ηττών είμαστε μάλλον χειρότερα από ότι περίμενα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 20, 2022 5:19 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Νοέμ 19, 2022 7:51 pm
Πολύ φοβάμαι πως επίσημα γινόμαστε το φαβορί για το χειρότερο ρεκόρ στην Ανατολή (τουλάχιστον), ελέω Wenbanayama. Δεν είμαστε κακοί αγωνιστικά αλλά κάτι οι τραυματισμοί, κάτι τα αλλοπρόσαλλα του Casey (ο Bey στον πάγκο, ρε κόουτς;), κάτι το δέλεαρ του #1 νομίζω ότι θα ζήσουμε την προ-Grant Hill χρονιά.


ggr έγραψε:
Τρί Νοέμ 01, 2022 2:18 pm

Τελικά έπεσες έξω! :D
https://nba.nbcsports.com/2022/10/30/re ... extension/
Μετά τις 15 Δεκέμβρη που τον κόβεις, να τον στέλνουμε; Bucks; Suns; Αλλού; :roll:
Δυστυχώς, οι τραυματισμοί μας κόστισαν πολύ. Η ομάδα δεν έχει εμφανιστεί πλήρης σε κανένα παιχνίδι και, αν και είναι ανταγωνιστική, δεν καταφέρνει να μετουσιώσει την εικόνα σε νίκες. Αν επιβεβαιωθούν οι φόβοι για τον Cade, δεν βλέπω πως θα ξεκολλήσουμε από τον πάτο της Ανατολής. Όσο για τον Κροάτη, όλα θα είναι ανοιχτά σε περίπτωση που δεν βελτιωθεί το ρεκόρ μας.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 12, 2022 3:26 pm

Εχθές χάσαμε στο παρατσάκ από τους κομπλέ και ψιλοανεβασμένους τελευταία Lakers με 124-117 σε ένα ματς που ήμασταν συνεχώς πίσω στο σκόρ όμως τελικά για μια άμυνα δε διεκδικήσαμε τη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο ασταμάτητος Bogdanovic με 38 πόντους τους 25 στην τρίτη περίοδο όπου δεν επιτρέχαμε στους Lakers να ξεφύγουν. Θετικοί ήταν οι Burks, Bey και Joseph ολοι με τη δέυτερη πεντάδα. Ο Duren ήταν ο μπαμπούλας, αφού όσο έπαιζε δυσκόλευε περισσότερο τον Davis, την ίδια στιγμή που ο Stewart ήταν αδιάφορος λες και είχε ξεχάσει τι είχε γίνει πέρυσι στο ίδιο γήπεδο. Ο Ivey είχε τις στιγμές του γενικά όμως ήταν σε μέτρια βραδυά.

* Ο Hayes βοηθάει σε πολλά όμως δεν μπορεί να βάλει γκολ στην επίθεση.
* Ο Bey σε τρία χρόνια, έχει ρίξει το ποσοστό του στο τρίποντο από 38% στο 29%, εχθές πάντως ήταν θετικός.
* Φορέσαμε τις πράσινες εμφανίσεις, city edition για να τιμήσουμε την ιστορία του γυμναστηρίου της St. Cecilia’s.

Εικόνα


1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 12, 2022 11:15 pm

Ο Cade Cunningham θα κάνει επέμβαση και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.



0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 906
Δημοσιεύσεις: 4700
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 13, 2022 12:27 am

Εικόνα

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 13, 2022 7:56 pm

Το τέλος μια ήδη απογοητευτικής σεζόν. Είναι κρίμα που δεν θα μπορέσουν να παίξουν μαζί ο Cade με τον Ivey, που υποτίθεται ότι αποτελούν το μέλλον της ομάδας. Άλλη μια χαμένη χρονιά. Έχουμε κολλήσει εδώ και τέσσερα χρόνια στον πάτο. Ελπίζω πλέον σε μια καλή θέση στο ντραφτ.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 19, 2022 2:03 pm

Εχθές οι Nets κέρδισαν με 124-121 μετά από μάχη και παρατήρησα πως για δεύτερο παιχνίδι με φανταχτερό αντίπαλο (η πρώτη ήταν εντός με τους Lakers) έχουμε δύο πρόσωπα. Η ομάδα κάνει ένα καταπληκτικό ημίχρονο, υπάρχει μια περίοδος που καταρρέει και στο τέλος κυνηγάει το σκορ για να το φτάσει στη μια κατοχή.

Με τους Lakers είχαμε πρώτη και τρίτη περίοδο που ήμασταν φοβεροί, εχθές είχαμε το πρώτο ημίχρονο. Η δεύτερη και η τρίτη περίοδος αντίστοιχα ήταν κάκιστες ενώ στις τέταρτες ημάσταν στο κυνήγι και στα ηρωϊκά του Κροάτη. Στα θετικά είναι οι rookies που όσο παίζουν μαθαίνουν, η άνοδος του Γάλλου Hayes και ο Bogdanovic. Στα αρνητικά είναι ο Stewart, ο Bey και ο Bagley.

Οι δύο πρώτοι παίζουν σε λάθος θέση, στο 4, με τον πρώτο (Stewart) να προσπαθεί στην άμυνα αλλά στην επίθεση να αρέσκεται πλέον σε...τρίποντα. Προσωπικά δε μου γεμίζει το μάτι όμως ο προπονητής τον χρησιμοποιεί λάθος και τον αχρηστέυει στην επίθεση. Ο δεύτερος, ο Bey, είναι σε διαστήματα του παιχνιδιού αόρατος, δείχνει στασιμος εώς και πεσμένος ενώ είναι φανερό ότι έχει χάσει την αυτοπεποίθηση του αφού όλα τα συστήματα πλέον πάνε στον Κροάτη. Ο τρίτος της παρέας ο Bagley, είναι φιλότιμος προσπαθεί αλλά και στα δύο παιχνίδια είναι ο "συνδετικός" κρίκος της κατάρρευσης. Σε αυτό που δεν ευθύνεται αυτός είναι ότι χρησιμοποιείται σε αδύναμα αμυντικά σχήματα- όχι ότι ο ίδιος είναι κανάς Κολοσσός της άμυνας- με αποτέλεσμα το κενό να φαίνεται περισσότερο.

Η χρονιά θα πάει ως εξής:

1. Να έχουμε ένα από τα 4 τελευταία ρεκόρ.
2. Να εξελίξουμε τους Duren και Ivey, όσο πάει.
3. Να δουλέψουμε συστήματα με δύο ψηλούς μήπως και μας λάχει ο Wenbanyama (το αστείο είναι πως ο Casey "πειραματίζει" τον Stewart :drunk: ), ώστε η ομάδα να είναι έτοιμη για του χρόνου.
4. Να δούμε τι θα κάνουμε τελικά με τον Γαλλο, Hayes.

Στην περίπτωση που θα έχουμε το #1 του draft (Wenbanyama η επιλογή), τότε είμαστε win-win και ο Casey θα δουλέψει αυτό που θέλει. Οι 3 που προανέφερα πιο πάνω θα περισσεύουν και αν δεν σκοτώσουμε και τον Bogdanovic προσεχώς θα πάμε για μια βελτιωμένη έκδοση της φετεινής ομάδας, με πολύ ταλέντο και ελάχιστη εμπειρία. Με ηγέτη τον Wenbanyama ή ηγέτη τον Cade;

Στην περίπτωση που θα έχουμε το #2 του draft, η προφανής επιλογή είναι ο Henderson (μιλάμε για τεράστιο ταλέντο) και εκεί θα μπει ένα μεγάλο δίλημμα. Θεωρητικά θα είναι και αυτή η πιθανότητα win-win αλλά πως θα παντρευτεί το Cunningham-Henderson; Μιλάμε για 2 από τους πιο ταλαντούχους περιφερειακούς της λίγκας που θα χρειαστεί να συνυπάρξουν. Αλήθεια πόσες τέτοιες περιπτώσεις έχουν ευδοκιμήσει στο παρελθόν και αν τελικά δε φτουρίσει, ποιος θα την πληρώσει; :?:

Τέλος στην περίπτωση του #3 και κάτω, η ομάδα θα συνεχίσει από εκεί που τελείωσε. Με ηγέτη τον Cunningham ξεκάθαρρα και πιθανότατα με περισσότερες και καλύτερες επιλογές σε δεύτερους ρόλους. Ίσως τελικά αυτό να είναι και το πιο δύσκολο σενάριο.

Σε ότι τελικά συμβεί, νομίζω ότι θα πρέπει να πάμε με άλλο προπονητή. Ποτέ δε μου άρεσε ο Casey, υπάρχουν νομίζω ελεύθεροι προπονητές που είναι καλύτεροι του.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 19, 2022 3:18 pm

ssoulliss έγραψε:
Δευ Δεκ 19, 2022 2:03 pm


Σε ότι τελικά συμβεί, νομίζω ότι θα πρέπει να πάμε με άλλο προπονητή. Ποτέ δε μου άρεσε ο Casey, υπάρχουν νομίζω ελεύθεροι προπονητές που είναι καλύτεροι του.
Ποιον θα ήθελες στην ομάδα; Εμένα, θα μου άρεσε η περίπτωση του Udoka.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 19, 2022 4:02 pm

ggr έγραψε:
Δευ Δεκ 19, 2022 3:18 pm
ssoulliss έγραψε:
Δευ Δεκ 19, 2022 2:03 pm


Σε ότι τελικά συμβεί, νομίζω ότι θα πρέπει να πάμε με άλλο προπονητή. Ποτέ δε μου άρεσε ο Casey, υπάρχουν νομίζω ελεύθεροι προπονητές που είναι καλύτεροι του.
Ποιον θα ήθελες στην ομάδα; Εμένα, θα μου άρεσε η περίπτωση του Udoka.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή αυτή η περίπτωση, από τους ελεύθερους θα ήθελα τον Snyder.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 19, 2022 8:32 pm

Κι αυτός καλή περίπτωση. Δε νομίζω όμως ότι υπάρχει πρόθεση για αλλαγή προπονητή.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 10, 2023 8:19 pm

Τέλος ο Bey από την ομάδα έπειτα από δύο πολύ καλές χρονιές. Φέτος η όλη φάση έμοιαζε που θα πήγαινε με τον παίκτη να δείχνει ξενερωμένος και με αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του (δεν έπαιζε στη θέση του). Πότε βασικός, πότε ερχόμενος από τον πάγκο σταθερότητα δεν υπήρχε παρόλο που προσπαθούσε.

Αντ'αυτού ο James Wiseman. Ψηλός στα 2,16μ που ίσως δεν είναι ψηλός τελικά αλλά :P . Από το 2019 έχει αγωνιστεί συνολικά σε 63 μόλις παιχνίδια (3 στο κολλέγιο και 60 στο ΝΒΑ σε 3 χρόνια). Δυστυχώς κουβαλάει ένα σοβαρό τραυματισμό, δυστυχώς με προβληματιζεί το ότι ο Kerr τον ξαπόστειλε, όπως δε μου χτυπάει καλά το γεγονός ότι στο κολλέγιο τα παράτησε και προσέλαβε μάνταζερ για το draft (δεν είναι μόνο δική του ευθύνη).

Θα έχουμε "ωραία" γραμμή ψηλών: Bagley, Stewart και Wiseman. Και οι 3 μαζί δεν κάνουν το ένα πόδι του Ben Wallace :mrgreen:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 10, 2023 8:36 pm

Η φετινή φαινόταν ως η χρονιά που θα γινόταν το βήμα προς τα μπροστά. Όχι πλέι οφ ή πλέι ιν, αλλά γύρω στις 30-33 νίκες και εξέλιξη των παιχτών. Κάτι σαν το Ορλάντο δηλαδή αλλά λίγο χειρότερα. Αντ' αυτού, μια ακόμη απογοητευτική σεζόν, που ολοκληρώθηκε με μια περίεργη ανταλλαγή. Πλέον, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην ομάδα. Είμαστε πολλά χρόνια στην αφάνεια και δεν βλέπω φως.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Φεβ 28, 2023 5:33 pm

Νομίζω ότι η παρακάτω εικόνα εξηγεί πολλά για τον τραυματισμό του Cunningham τη φετινή σεζόν. Ευτυχώς, ο Stewart την έχει γλυτώσει μέχρι στιγμής...

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 09, 2023 8:12 pm

Ο Dwane Casey ανακοίνωσε πως δεν θα συνεχίσει από τη θέση του προπονητή και θα είναι στο front office. Οι Charles Lee και Ime Udoka είναι κάποιοι από τους υποψήφιους.





0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 09, 2023 9:19 pm

Ο Udoka είναι ο,τι πρέπει

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “2022-2023 Regular Season + Playoffs”