Προημιτελικός - Ελλάδα vs Γερμανία

Συντονιστής: Captains

Απάντηση

Νικητής

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Σεπ 14, 2022 8:58 pm

Γερμανία
8
20%
Ελλάδα
32
80%
 
Σύνολο ψήφων: 40
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 8:47 pm

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 557
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 8:54 pm

πρώτο θετικό, ότι δεν είχαμε κάποιον τραυματισμό όπως αυτοί

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 8:55 pm

Σε ποιο ματς εγκαταλειπεται το ροτεισον Ιωαννου-Χατζηγεωργιου και κατεβαινουν και οι 2 μαζι για maximum εμψυχωση της Εθνικης ;

8
8 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:01 pm

Τα 2/5 της γερμανικής πεντάδας αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών και η συμμετοχή τους στο ματς με την Ελλάδα δεν είναι σίγουρη.

Ο Nick-Weiler Babb εξακολουθεί να νιώθει ενοχλήσεις στον ώμο. Δεν έπαιξε απέναντι στο Μαυροβούνιο και είναι αμφίβολος για τον προημιτελικό.

Η σημερινή μαγνητική του Wagner δεν έδειξε σοβαρή ζημιά και η κατάσταση του θα επανεκτιμηθεί αύριο. Συνεχίζει τις εντατικές θεραπείες για την ώρα. Υπάρχει φυσιοθεραπευτής από τους Magic που συνοδεύει τον Wagner στο Ευρωμπάσκετ και η ομάδα του θα έχει σίγουρα λόγο στην απόφαση περί συμμετοχής του ή μη στον προημιτελικό.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 557
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:03 pm

GK_23 έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 9:01 pm
Τα 2/5 της γερμανικής πεντάδας αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών και η συμμετοχή τους στο ματς με την Ελλάδα είναι αμφίβολη.

Ο Nick-Weiler Babb εξακολουθεί να νιώθει ενοχλήσεις στον ώμο. Δεν έπαιξε απέναντι στο Μαυροβούνιο και είναι αμφίβολος για τον προημιτελικό.

Η σημερινή μαγνητική του Wagner δεν έδειξε σοβαρή ζημιά και η κατάσταση του θα επανεκτιμηθεί αύριο. Συνεχίζει τις εντατικές θεραπείες για την ώρα. Υπάρχει φυσιοθεραπευτής από τους Magic που συνοδεύει τον Wagner στο Ευρωμπάσκετ και η ομάδα του θα έχει σίγουρα λόγο στην απόφαση περί συμμετοχής του ή μη στον προημιτελικό.
και να παίξουν δεν θα είναι σε φόρμα 100%. Μόνο η αυριανή μέρα μένει για προπόνηση

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 394
Δημοσιεύσεις: 1529
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:15 pm

Εχω δει σε 2 ματς τους Γερμανούς κι αυτό που είδα είναι οτι βγάζουν συνεργασίες και σουτάρουν καλά απ τη περιφέρεια....Δεν είναι τόσο "βρώμικη" ομάδα όσο οι Τσέχοι, να ρίχνουν ξύλο και να κλείνουν όλη τη ρακέτα, αλλά σίγουρα θα το προσπαθήσουν κι αυτοί!(το ξύλο οχι δε νομίζω).
Σωματικά στη ρακέτα υπερτερούμε αλλά στο 1 και στο 3 είναι λίγο καλύτεροι αυτή τη στιγμή (Σρέντερ και Λο με Βάγκνερ).
Αυτό με το Ντόρσεϊ απόψε γινόταν και στον Ολγυμπιακό ειδικά με Μονακό!Δε του βγαίνανε τα ματς κι έπινε θάλασσα μετά σε όλο τον αγώνα, ασχολούταν πιο πολύ με την αποδοση του παρά με την ομάδα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 557
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:26 pm

ένα ζήτημα είναι το μαρκάρισμα του Σρέντερ

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
slok

 a1greece
Reactions: 177
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 10:07 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:34 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 9:15 pm
Εχω δει σε 2 ματς τους Γερμανούς κι αυτό που είδα είναι οτι βγάζουν συνεργασίες και σουτάρουν καλά απ τη περιφέρεια....Δεν είναι τόσο "βρώμικη" ομάδα όσο οι Τσέχοι, να ρίχνουν ξύλο και να κλείνουν όλη τη ρακέτα, αλλά σίγουρα θα το προσπαθήσουν κι αυτοί!(το ξύλο οχι δε νομίζω).
Σωματικά στη ρακέτα υπερτερούμε αλλά στο 1 και στο 3 είναι λίγο καλύτεροι αυτή τη στιγμή (Σρέντερ και Λο με Βάγκνερ).
Αυτό με το Ντόρσεϊ απόψε γινόταν και στον Ολγυμπιακό ειδικά με Μονακό!Δε του βγαίνανε τα ματς κι έπινε θάλασσα μετά σε όλο τον αγώνα, ασχολούταν πιο πολύ με την αποδοση του παρά με την ομάδα.
εγω πιστευω πως αν πανε να μας παιξουν στα ισα χωρις να κλεισουν τη ρακετα εχουν να φανε πολλα

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3250
Δημοσιεύσεις: 6069
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:42 pm

Η Γερμανία δεν έχει τα κορμιά της Τσεχίας, όμως οι ψηλοί της σουτάρουν ικανοποιητικά και ανοίγουν το γήπεδο για τον Shroder. Πιστεύω ότι ο Wagner δε θα παίξει και αυτό μας δίνει ένα πλεονέκτημα το οποίο μένει να φανεί στο γήπεδο. Να μην μας διαφεύγει ότι η Γαλλία και η Γερμανία έχουν σχεδόν μιάμιση ημέρα ξεκούρασης παραπάνω και αυτό ίσως να παίξει ρόλο στα παιχνίδια για εμάς και την Ιταλία αντίστοιχα.

0
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:42 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 9:15 pm
Εχω δει σε 2 ματς τους Γερμανούς κι αυτό που είδα είναι οτι βγάζουν συνεργασίες και σουτάρουν καλά απ τη περιφέρεια....Δεν είναι τόσο "βρώμικη" ομάδα όσο οι Τσέχοι, να ρίχνουν ξύλο και να κλείνουν όλη τη ρακέτα, αλλά σίγουρα θα το προσπαθήσουν κι αυτοί!(το ξύλο οχι δε νομίζω).
Σωματικά στη ρακέτα υπερτερούμε αλλά στο 1 και στο 3 είναι λίγο καλύτεροι αυτή τη στιγμή (Σρέντερ και Λο με Βάγκνερ).
Αυτό με το Ντόρσεϊ απόψε γινόταν και στον Ολγυμπιακό ειδικά με Μονακό!Δε του βγαίνανε τα ματς κι έπινε θάλασσα μετά σε όλο τον αγώνα, ασχολούταν πιο πολύ με την αποδοση του παρά με την ομάδα.
Καλύτερος ο Σρέντερ και ο Λο από Καλαθη-Σλουκα;;;;;
Ο Χριστός και η Παναγία.

Μπορεί να είναι καλύτερος σκόρερ ο Σρέντερ αλλά έχει τρομερά μειονεκτήματα σε αλλά θέματα σαν άσος

0
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Σεπ 11, 2022 9:46 pm

Reaper έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 8:55 pm
Σε ποιο ματς εγκαταλειπεται το ροτεισον Ιωαννου-Χατζηγεωργιου και κατεβαινουν και οι 2 μαζι για maximum εμψυχωση της Εθνικης ;
Συνήθως στα ημιτελικά αλλά νομίζω έχει αλλάξει αυτό λόγω περικοπών και πρέπει ο ένας να βρίσκεται κάτω. Ίσως γίνει εξαίρεση στον τελικό. Θα δείξει.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 11, 2022 10:22 pm

Kavaliotis έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 9:42 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 9:15 pm
Εχω δει σε 2 ματς τους Γερμανούς κι αυτό που είδα είναι οτι βγάζουν συνεργασίες και σουτάρουν καλά απ τη περιφέρεια....Δεν είναι τόσο "βρώμικη" ομάδα όσο οι Τσέχοι, να ρίχνουν ξύλο και να κλείνουν όλη τη ρακέτα, αλλά σίγουρα θα το προσπαθήσουν κι αυτοί!(το ξύλο οχι δε νομίζω).
Σωματικά στη ρακέτα υπερτερούμε αλλά στο 1 και στο 3 είναι λίγο καλύτεροι αυτή τη στιγμή (Σρέντερ και Λο με Βάγκνερ).
Αυτό με το Ντόρσεϊ απόψε γινόταν και στον Ολγυμπιακό ειδικά με Μονακό!Δε του βγαίνανε τα ματς κι έπινε θάλασσα μετά σε όλο τον αγώνα, ασχολούταν πιο πολύ με την αποδοση του παρά με την ομάδα.
Καλύτερος ο Σρέντερ και ο Λο από Καλαθη-Σλουκα;;;;;
Ο Χριστός και η Παναγία.

Μπορεί να είναι καλύτερος σκόρερ ο Σρέντερ αλλά έχει τρομερά μειονεκτήματα σε αλλά θέματα σαν άσος
O Schroder πιστεύει πως είναι καλύτερος παίκτης από ότι πραγματικά είναι και αυτό αρκετές φορές τον οδηγεί να παίρνει προσπάθειες που είναι πάνω από τις πραγματικές του δυνατοτήτες. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν είναι καλύτερος PG από τον Σλούκα και τον Καλάθη. Όλες οι ομάδες τον παίζουν under στα screens διότι δεν είναι καλός σουτέρ από την περιφέρεια. Είναι όμως απρόβλεπτος, αν ζεσταθεί μέσα στο ματς είναι ικανός να βάλει συνεχόμενα σουτ από μακριά.

Έχω δει όλα τα ματς της Γερμανίας μέχρι στιγμής. O Schroder είναι ο ηγέτης της ομάδας αλλά όχι ο καλύτερος της παίκτης. Αυτός είναι ο μικρός Wagner που θα είναι τεράστια απώλεια αν δεν παίξει. Έχει potential να γίνει all-star ο συγκεκριμένος σε 2-3 χρόνια.

Οι Γερμανοί δουλεύουν σαν ομάδα μέσα στο παρκέ και βρίσκονται σε υψηλές θέσεις σε αρκετές στατιστικές κατηγορίες. Οι επιθετικές τους επιδόσεις είναι παραπλήσιες με τις δικές μας. Είμαστε λίγο καλύτεροι σε points per game αλλά υπερτερούν ελάχιστα σε %FG ενώ είναι καλύτεροι σε 3P%. Επίσης κάνουν λίγα λάθη, όπως και εμείς άλλωστε.

Τo rotation τους εξαντλείται σε 10 παίκτες αφού οι Hollatz-Sengelder δεν παίζουν σχεδόν καθόλου. Έχουν όμως παίκτες (Lo, Giffey, Obst, Thiemann) που έρχονται από τον πάγκο και μπορούν να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού. Ειδικά ο Thiemann που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Αν δεν παίξει ο Wagner θα είναι δύσκολο οι Γερμανοί να πιάσουν τις συνήθεις επιθετικές τους επιδόσεις.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 394
Δημοσιεύσεις: 1529
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 12, 2022 6:52 am

Kavaliotis έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 9:42 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Κυρ Σεπ 11, 2022 9:15 pm
Εχω δει σε 2 ματς τους Γερμανούς κι αυτό που είδα είναι οτι βγάζουν συνεργασίες και σουτάρουν καλά απ τη περιφέρεια....Δεν είναι τόσο "βρώμικη" ομάδα όσο οι Τσέχοι, να ρίχνουν ξύλο και να κλείνουν όλη τη ρακέτα, αλλά σίγουρα θα το προσπαθήσουν κι αυτοί!(το ξύλο οχι δε νομίζω).
Σωματικά στη ρακέτα υπερτερούμε αλλά στο 1 και στο 3 είναι λίγο καλύτεροι αυτή τη στιγμή (Σρέντερ και Λο με Βάγκνερ).
Αυτό με το Ντόρσεϊ απόψε γινόταν και στον Ολγυμπιακό ειδικά με Μονακό!Δε του βγαίνανε τα ματς κι έπινε θάλασσα μετά σε όλο τον αγώνα, ασχολούταν πιο πολύ με την αποδοση του παρά με την ομάδα.
Καλύτερος ο Σρέντερ και ο Λο από Καλαθη-Σλουκα;;;;;
Ο Χριστός και η Παναγία.

Μπορεί να είναι καλύτερος σκόρερ ο Σρέντερ αλλά έχει τρομερά μειονεκτήματα σε αλλά θέματα σαν άσος
Έχει καλύτερο drive κι απ τους 2 και προσπαθούν να τον αξιοποιήσουν στο μέγιστο οι συμπαίκτες του γιατι του ανοίγουν χώρους!Ενδιαφέρον θα ήταν το μαρκάρισμα του από Παπανικολάου αλλά αν παίξει ο Βάγκνερ θέλει κι αυτός καλό περιορισμό, μακάρι να μη παίξει να χουμε εναν πονοκέφαλο λιγότερο.....

0
taurus13

senior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2016 8:24 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 12, 2022 7:23 am

Παιδιά ο Σρέντερ είναι παιχταράς, μη βγάζετε καλύτερους τους δικούς μας γιατί απλά δεν είναι. Δηλαδή αν τον είχαμε στην ομάδα θα ήταν αλλαγή του Καλάθη ή του Σλούκα?
Επίσης ενύπωση μου έχει κάνει η μέχρι τώρα παρουσία του Λο. Έναν παίχτη που τον ξέρουμε πολύ καλά, αλλά στο τουρνουά φαίνεται σα να έχει αλλάξει επίπεδο.

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 12, 2022 7:31 am

Το ματς με τους Γερμανούς θα είναι ντέρμπι θα παίξει βέβαια πολύ μεγάλη σημασία αν δεν παίξει ο βάγκνερ. Το σρούντερ έχουμε παίκτες να τον σταματήσουμε, είναι πολύ καλός παίκτης αλλά κάνει και πολλές χαζομάρες μέσα στο παιχνίδι, είμαστε καλύτεροι και θα κερδίσουμε. Στην επίθεση είμαστε σούπερ νομίζω έχουμε το μεγαλύτερο μέσο όρο στην επίθεση απ όλα τα ευρωμπάσκετ που έχουμε παίξει, πρέπει όμως να βελτιώσουμε λίγο και την άμυνα μας.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εurobasket 2022”