Φιλικά Εθνικής Ομάδας/ Acropolis Tournament 2022

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 10:50 am

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:27 am
Η δωδεκάδα θέλει οπωσδήποτε τρεις που να μπορούν να παίξουν PG.
Κατά σειρά στην αποστολή υπάρχουν Μωραϊτης, Λούντζης, Μποχωρίδης που είναι ή μπορούν να καλύψουν την θέση.
Προκαταβολικά λέω ,αδιαφορώ ποιός παίζει σε ποιά ομάδα και αν είναι οκταγκον η νετγουορκ.
Αν πάει χωρίς τρίτο PG σε τουρνουά, ειδικά με τον Σλούκα να έρχεται από μικροενοχλήσεις, παίζει το τουρνουά κορώνα γράμματα.
Έχω ξαναπεί, ο 12ος παίχτης δεν θα παίξει σε νορμάλ συνθήκες, είναι σαν λύση στην στραβή, ίσως και ο ενδέκατος το ίδιο, άντε να παίξουν ένα πεντάλεπτο Μ.Ο αν πάνε τα παιχνίδια όπως την χθεσινή πρώτη περίοδο, γιατί είδαμε και την Τρίτη.
Οπότε ( θεωρώ δεδομένη την συμμετοχή Παπαγιάννη, από γνωστό στο σταφ , σε ποσοστό 70-80% όπως μου είπε) την θέση νούμερο 12 πρέπει να την πάρει κάποιος που μπορεί να παίξει PG αν χρειαστεί.
Είπα ποιοί μπορούν, να πω ποιος δεν μπορεί και φάνηκε καθαρά και χθές, ο Καλαϊτζάκης .
Αν θέλει να πάρει τον Καλαϊτζάκη σόνι και ντε, ας κόψει τον Λαρεντζάκη, θα χάσει σε εμπειρία και ίσως σε σουτ (ανάλογα το φεγγάρι του Λαρεντζάκη) θα κερδίσει σε μάκρος και ενθουσιασμό.
Εγώ θα διάλεγα Μωραϊτη ή Μποχωρίδη. Στα μάτια μου Λούντζης, Καλαϊτζάκης, Λαρεντζάκης μπορούν να προσφέρουν τα ίδια με μικρές διαφορές, εμπειρίας, σουτ, ταχύτητας.
Κατά τη αλλά για το χθεσινό φιλικό, ήταν μάλλον ένα φιλικό ξεμούδιασμα, άσχετα που γέμισε το γήπεδο και άσχετα με τους γνωστούς ενθουσιασμούς του ελληνικού σχετικά αμπάσκετου κοινού.
Και η ελληνική ομάδα δεν είναι έτοιμη, το είπαν και οι πιο αρμόδιοι από μένα και μην πω για τους Ισπανούς που στην πρώτη περίοδο έπαιζαν τις κουμπάρες και όχι μπάσκετ.
Για μένα ενδιαφέρον είχε το σχήμα Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννη που σε 5 λεπτά με τους Ισπανούς να έχουν γυρίσει και να παίζουν κάπως κανονικά, πήγε το σκόρ από 63- 57 στο 78-61.
Επίσης είδαμε πάλι πως εκτός απ' τους πέντε συν Σλούκα και Παπαγιάννη, οι υπόλοιποι δεν θα είχαν θέση ούτε σ' αυτή την Ισπανία που ήταν η χειρότερη που έχω δει τα τελευταία 25 χρόνια.
Ο Αγραβάνης έβαλε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και μετά τα έκανε ΟΛΑ λάθος. Ο Θανάσης έδειξε πως είναι όπως ήταν, Ένας υπεραθλητικός , παθιασμένος, καλός αμυντικός ρολίστας και κακός επιθετικά. Ο Λαρεντζάκης άγευστος και άοσμος. Ο Κώστας καλός ψηλά, κακός χαμηλά και χαμένος στο διάστημα τακτικά. Ελαφρύς για σέντερ , όπως έχω πει παλιότερα σαν τον Πετγουέι στο πέντε. Καλαϊτζάκης μπορεί να πιέσει στην άμυνα, μέχρι εκεί. Μποχωρίδη έπαιξε όπως και ο Κασελάκης λίγο και είδαμε ότι ξέρουμε. Ειδικά τον Κασελάκη τον συμπαθώ για το πόσο τίμιος είναι, αλλά δεν είναι για ψηλό επίπεδο.
Και το βασικό δεν είδαμε κλειστή άμυνα από Ισπανία, σιγά μην βλέπαμε σε φιλικό. Οπότε δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουμε σ αυτό. Κοντά 20 πόντους σε τρανζίσιον δύσκολα θα βάζουμε σε παιχνίδι κανονικό. Μακάρι γιατί σ' αυτό ήμαστε καλοί, αλλά το ξέρουν και οι αντίπαλοι και δεν θα μας αφήσουν. Ο Παπαπέτρου έδειξε λίγο άκεφος, ίσως ( ελπίζω) απλά δεν του πήγε το παιχνίδι.
Ο Γιάννης δεν έχει σχέση με τον Γιάννη πριν τρία χρόνια, είναι πολύ πολύ καλύτερος παίχτης και για αυτό και μόνο η ομάδα θα είναι καλύτερη τελικά. Πόσο καλύτερη θα εξαρτηθεί από τα γκαρντ και τα τριάρια.
Είχα ξεχάσει τον Λουντζη στη 12αδα που έγραψα....τον ξέχασα γιατι τον ξέχασε κι ο Ιτούδης, που επέμενε σε Καλαϊτζάκη pg κάτι θα χει στο μυαλό του, μπορεί και οχι και να δούμε Λουτζη στο Ακρόπολις τελικά.Μποχωρίδης μόνο για την εμπειρία του και τίποτα άλλο, αν και όπως λες μικρή σημασία έχει, άντε να παίξουν λίγο με Ουκρανία η Φινλανδία

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 10:52 am

Redoctor_33 έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:47 am
Νωρίς μεν
Μύρισε μετάλλιο δε


Καλαιτζακης δείχνει αρκετά μπασκετικος

Απολα τα ψευτοταλεντα που διαφημιζονται κατα καιρούς μου βγάζει οτι έχει πράγματι καλή προοπτική για τοπ επίπεδο.

** Αυτός που είδαμε κυρίως είναι o πρώην nbaer ε;

**** Παπανικ έχει πιάσει και το νόημα ότι πρέπει να την πετάει καπου κοντά στο καλάθι για να καρφώνει ο mvp

****** Αν και φυσιογνωμικα αντιπαθω Ιτουδη, φαίνεται πολύ καλή επιλογή για την εθνική.
Όχι φυσικά, είναι ο Παναγιώτης. Ο Γιώργος δεν είναι στην αποστολή. Εκτός άμα τους βάζουν και τους δύο κρυφά :roofl:
Δίδυμοι γαρ, ποιος θα το καταλάβει.

1
1 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hipster την Τετ Αύγ 10, 2022 10:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 10:54 am

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:50 am
Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:27 am
Η δωδεκάδα θέλει οπωσδήποτε τρεις που να μπορούν να παίξουν PG.
Κατά σειρά στην αποστολή υπάρχουν Μωραϊτης, Λούντζης, Μποχωρίδης που είναι ή μπορούν να καλύψουν την θέση.
Προκαταβολικά λέω ,αδιαφορώ ποιός παίζει σε ποιά ομάδα και αν είναι οκταγκον η νετγουορκ.
Αν πάει χωρίς τρίτο PG σε τουρνουά, ειδικά με τον Σλούκα να έρχεται από μικροενοχλήσεις, παίζει το τουρνουά κορώνα γράμματα.
Έχω ξαναπεί, ο 12ος παίχτης δεν θα παίξει σε νορμάλ συνθήκες, είναι σαν λύση στην στραβή, ίσως και ο ενδέκατος το ίδιο, άντε να παίξουν ένα πεντάλεπτο Μ.Ο αν πάνε τα παιχνίδια όπως την χθεσινή πρώτη περίοδο, γιατί είδαμε και την Τρίτη.
Οπότε ( θεωρώ δεδομένη την συμμετοχή Παπαγιάννη, από γνωστό στο σταφ , σε ποσοστό 70-80% όπως μου είπε) την θέση νούμερο 12 πρέπει να την πάρει κάποιος που μπορεί να παίξει PG αν χρειαστεί.
Είπα ποιοί μπορούν, να πω ποιος δεν μπορεί και φάνηκε καθαρά και χθές, ο Καλαϊτζάκης .
Αν θέλει να πάρει τον Καλαϊτζάκη σόνι και ντε, ας κόψει τον Λαρεντζάκη, θα χάσει σε εμπειρία και ίσως σε σουτ (ανάλογα το φεγγάρι του Λαρεντζάκη) θα κερδίσει σε μάκρος και ενθουσιασμό.
Εγώ θα διάλεγα Μωραϊτη ή Μποχωρίδη. Στα μάτια μου Λούντζης, Καλαϊτζάκης, Λαρεντζάκης μπορούν να προσφέρουν τα ίδια με μικρές διαφορές, εμπειρίας, σουτ, ταχύτητας.
Κατά τη αλλά για το χθεσινό φιλικό, ήταν μάλλον ένα φιλικό ξεμούδιασμα, άσχετα που γέμισε το γήπεδο και άσχετα με τους γνωστούς ενθουσιασμούς του ελληνικού σχετικά αμπάσκετου κοινού.
Και η ελληνική ομάδα δεν είναι έτοιμη, το είπαν και οι πιο αρμόδιοι από μένα και μην πω για τους Ισπανούς που στην πρώτη περίοδο έπαιζαν τις κουμπάρες και όχι μπάσκετ.
Για μένα ενδιαφέρον είχε το σχήμα Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννη που σε 5 λεπτά με τους Ισπανούς να έχουν γυρίσει και να παίζουν κάπως κανονικά, πήγε το σκόρ από 63- 57 στο 78-61.
Επίσης είδαμε πάλι πως εκτός απ' τους πέντε συν Σλούκα και Παπαγιάννη, οι υπόλοιποι δεν θα είχαν θέση ούτε σ' αυτή την Ισπανία που ήταν η χειρότερη που έχω δει τα τελευταία 25 χρόνια.
Ο Αγραβάνης έβαλε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και μετά τα έκανε ΟΛΑ λάθος. Ο Θανάσης έδειξε πως είναι όπως ήταν, Ένας υπεραθλητικός , παθιασμένος, καλός αμυντικός ρολίστας και κακός επιθετικά. Ο Λαρεντζάκης άγευστος και άοσμος. Ο Κώστας καλός ψηλά, κακός χαμηλά και χαμένος στο διάστημα τακτικά. Ελαφρύς για σέντερ , όπως έχω πει παλιότερα σαν τον Πετγουέι στο πέντε. Καλαϊτζάκης μπορεί να πιέσει στην άμυνα, μέχρι εκεί. Μποχωρίδη έπαιξε όπως και ο Κασελάκης λίγο και είδαμε ότι ξέρουμε. Ειδικά τον Κασελάκη τον συμπαθώ για το πόσο τίμιος είναι, αλλά δεν είναι για ψηλό επίπεδο.
Και το βασικό δεν είδαμε κλειστή άμυνα από Ισπανία, σιγά μην βλέπαμε σε φιλικό. Οπότε δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουμε σ αυτό. Κοντά 20 πόντους σε τρανζίσιον δύσκολα θα βάζουμε σε παιχνίδι κανονικό. Μακάρι γιατί σ' αυτό ήμαστε καλοί, αλλά το ξέρουν και οι αντίπαλοι και δεν θα μας αφήσουν. Ο Παπαπέτρου έδειξε λίγο άκεφος, ίσως ( ελπίζω) απλά δεν του πήγε το παιχνίδι.
Ο Γιάννης δεν έχει σχέση με τον Γιάννη πριν τρία χρόνια, είναι πολύ πολύ καλύτερος παίχτης και για αυτό και μόνο η ομάδα θα είναι καλύτερη τελικά. Πόσο καλύτερη θα εξαρτηθεί από τα γκαρντ και τα τριάρια.
Είχα ξεχάσει τον Λουντζη στη 12αδα που έγραψα....τον ξέχασα γιατι τον ξέχασε κι ο Ιτούδης, που επέμενε σε Καλαϊτζάκη pg κάτι θα χει στο μυαλό του, μπορεί και οχι και να δούμε Λουτζη στο Ακρόπολις τελικά.Μποχωρίδης μόνο για την εμπειρία του και τίποτα άλλο, αν και όπως λες μικρή σημασία έχει, άντε να παίξουν λίγο με Ουκρανία η Φινλανδία
Λογικά θα πάρει την θέση του Καλαϊτζάκη στο δεύτερο φιλικό στην Ισπανία με παρόμοιο ρόλο, θα δούμε.

0
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:03 am

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:52 am
Redoctor_33 έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:47 am
Νωρίς μεν
Μύρισε μετάλλιο δε


Καλαιτζακης δείχνει αρκετά μπασκετικος

Απολα τα ψευτοταλεντα που διαφημιζονται κατα καιρούς μου βγάζει οτι έχει πράγματι καλή προοπτική για τοπ επίπεδο.

** Αυτός που είδαμε κυρίως είναι o πρώην nbaer ε;

**** Παπανικ έχει πιάσει και το νόημα ότι πρέπει να την πετάει καπου κοντά στο καλάθι για να καρφώνει ο mvp

****** Αν και φυσιογνωμικα αντιπαθω Ιτουδη, φαίνεται πολύ καλή επιλογή για την εθνική.
Όχι φυσικά, είναι ο Παναγιώτης. Ο Γιώργος δεν είναι στην αποστολή. Εκτός άμα τους βάζουν και τους δύο κρυφά :roofl:
Δίδυμοι γαρ, ποιος θα το καταλάβει.
ΛΟΛ!

Παίζει να ναι και πιο ανεβασμενος απτον Nbaer ο Λιθουανός αφού είχε ενεργοτατο ρόλο σε ομάδα γιουροκαπ

Ο Nbaer γιατί λείπει;

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:07 am

Redoctor_33 έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 11:03 am
Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:52 am

Όχι φυσικά, είναι ο Παναγιώτης. Ο Γιώργος δεν είναι στην αποστολή. Εκτός άμα τους βάζουν και τους δύο κρυφά :roofl:
Δίδυμοι γαρ, ποιος θα το καταλάβει.
ΛΟΛ!

Παίζει να ναι και πιο ανεβασμενος απτον Nbaer ο Λιθουανός αφού είχε ενεργοτατο ρόλο σε ομάδα γιουροκαπ

Ο Nbaer γιατί λείπει;
Προφανώς έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού. Ελλάδα ήταν εδώ και ένα μήνα και έκανε ατομικές μαζί με τον αδερφό του. Δεν ξέρω κάτι άλλο. :)

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1787
Δημοσιεύσεις: 12015
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:14 am

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:27 am
Η δωδεκάδα θέλει οπωσδήποτε τρεις που να μπορούν να παίξουν PG.
Κατά σειρά στην αποστολή υπάρχουν Μωραϊτης, Λούντζης, Μποχωρίδης που είναι ή μπορούν να καλύψουν την θέση.
Προκαταβολικά λέω ,αδιαφορώ ποιός παίζει σε ποιά ομάδα και αν είναι οκταγκον η νετγουορκ.
Αν πάει χωρίς τρίτο PG σε τουρνουά, ειδικά με τον Σλούκα να έρχεται από μικροενοχλήσεις, παίζει το τουρνουά κορώνα γράμματα.
Έχω ξαναπεί, ο 12ος παίχτης δεν θα παίξει σε νορμάλ συνθήκες, είναι σαν λύση στην στραβή, ίσως και ο ενδέκατος το ίδιο, άντε να παίξουν ένα πεντάλεπτο Μ.Ο αν πάνε τα παιχνίδια όπως την χθεσινή πρώτη περίοδο, γιατί είδαμε και την Τρίτη.
Οπότε ( θεωρώ δεδομένη την συμμετοχή Παπαγιάννη, από γνωστό στο σταφ , σε ποσοστό 70-80% όπως μου είπε) την θέση νούμερο 12 πρέπει να την πάρει κάποιος που μπορεί να παίξει PG αν χρειαστεί.
Είπα ποιοί μπορούν, να πω ποιος δεν μπορεί και φάνηκε καθαρά και χθές, ο Καλαϊτζάκης .
Αν θέλει να πάρει τον Καλαϊτζάκη σόνι και ντε, ας κόψει τον Λαρεντζάκη, θα χάσει σε εμπειρία και ίσως σε σουτ (ανάλογα το φεγγάρι του Λαρεντζάκη) θα κερδίσει σε μάκρος και ενθουσιασμό.
Εγώ θα διάλεγα Μωραϊτη ή Μποχωρίδη. Στα μάτια μου Λούντζης, Καλαϊτζάκης, Λαρεντζάκης μπορούν να προσφέρουν τα ίδια με μικρές διαφορές, εμπειρίας, σουτ, ταχύτητας.
Κατά τη αλλά για το χθεσινό φιλικό, ήταν μάλλον ένα φιλικό ξεμούδιασμα, άσχετα που γέμισε το γήπεδο και άσχετα με τους γνωστούς ενθουσιασμούς του ελληνικού σχετικά αμπάσκετου κοινού.
Και η ελληνική ομάδα δεν είναι έτοιμη, το είπαν και οι πιο αρμόδιοι από μένα και μην πω για τους Ισπανούς που στην πρώτη περίοδο έπαιζαν τις κουμπάρες και όχι μπάσκετ.
Για μένα ενδιαφέρον είχε το σχήμα Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννη που σε 5 λεπτά με τους Ισπανούς να έχουν γυρίσει και να παίζουν κάπως κανονικά, πήγε το σκόρ από 63- 57 στο 78-61.
Επίσης είδαμε πάλι πως εκτός απ' τους πέντε συν Σλούκα και Παπαγιάννη, οι υπόλοιποι δεν θα είχαν θέση ούτε σ' αυτή την Ισπανία που ήταν η χειρότερη που έχω δει τα τελευταία 25 χρόνια.
Ο Αγραβάνης έβαλε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και μετά τα έκανε ΟΛΑ λάθος. Ο Θανάσης έδειξε πως είναι όπως ήταν, Ένας υπεραθλητικός , παθιασμένος, καλός αμυντικός ρολίστας και κακός επιθετικά. Ο Λαρεντζάκης άγευστος και άοσμος. Ο Κώστας καλός ψηλά, κακός χαμηλά και χαμένος στο διάστημα τακτικά. Ελαφρύς για σέντερ , όπως έχω πει παλιότερα σαν τον Πετγουέι στο πέντε. Καλαϊτζάκης μπορεί να πιέσει στην άμυνα, μέχρι εκεί. Μποχωρίδη έπαιξε όπως και ο Κασελάκης λίγο και είδαμε ότι ξέρουμε. Ειδικά τον Κασελάκη τον συμπαθώ για το πόσο τίμιος είναι, αλλά δεν είναι για ψηλό επίπεδο.
Και το βασικό δεν είδαμε κλειστή άμυνα από Ισπανία, σιγά μην βλέπαμε σε φιλικό. Οπότε δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουμε σ αυτό. Κοντά 20 πόντους σε τρανζίσιον δύσκολα θα βάζουμε σε παιχνίδι κανονικό. Μακάρι γιατί σ' αυτό ήμαστε καλοί, αλλά το ξέρουν και οι αντίπαλοι και δεν θα μας αφήσουν. Ο Παπαπέτρου έδειξε λίγο άκεφος, ίσως ( ελπίζω) απλά δεν του πήγε το παιχνίδι.
Ο Γιάννης δεν έχει σχέση με τον Γιάννη πριν τρία χρόνια, είναι πολύ πολύ καλύτερος παίχτης και για αυτό και μόνο η ομάδα θα είναι καλύτερη τελικά. Πόσο καλύτερη θα εξαρτηθεί από τα γκαρντ και τα τριάρια.
Συμφωνώ ότι πρέπει να έχεις και έναν τρίτο να παίζει στο 1 υπο κανονικές συνθήκες αλλά ο Ιτούδης φαίνεται να το ψάχνει αλλιώς.
Δεν τον αδικώ, αν χρειαστεί σε σημαντικό παιχνίδι να πάρει πάνω από 2-3 λεπτά σαν οργανωτής Μωραίτης, Λούντζης(που είναι το ίδιο άσσος με τον Καλαιτζάκη-δεν είναι δηλαδή), Μποχωρίδης(που αν κατεβάζει μπάλα και τον πιέζουν δεν μπορεί να περάσει το κέντρο) έχουμε σοβαρό θέμα.
Η διαφορά επιπέδου των διαθέσιμων για τρίτο άσσο σε σχέση με τους άλλους 2 είναι χαώδης.

Αν ήταν για τρίτο καθαρό άσσο θα έπαιρνα Μωραίτη αλλά πιστεύω εκεί θα πάει αν δεν του βγει τίποτα άλλο.
Και χτες για λίγο και στα παράθυρα περισσότερο έχει δοκιμάσει να δώσει την μπάλα στα χέρια του Ντόρσει.
Πιστεύω ότι θα πάει με Σλούκα-Καλάθη και αν ο ένας από τους 2 βγει εκτός στα νοκ άουτ ο άλλος θα παίζει 30-35 λεπτά και το υπόλοιπο σαν άσσος ο Ντόρσει.
Τώρα οκ, αν θα έχουν θέμα και οι 2 είτε έχουμε πχ τον Μωραίτη είτε όχι καταδικασμένοι είμαστε.

Γενικά είναι θλιβερή η εικόνα που έχουμε από θέμα βάθους.

Πέρα από τους 7 που λες συν τον Μήτογλου οι άλλοι είναι πολύ χαμηλού επιπέδου για Εθνική 8αδας και αυτό που έρχεται από πίσω δεν το λες και πολύ ελπιδοφόρο.
Αν σκεφτούμε κιόλας ότι ο Καλάθης είναι 33 και Σλούκας-Παπανικολάου 32 το μέλλον μετά τους Ολυμπιακούς του 2024 μοιάζει περισσότερη με την Γερμανία του Ντιρκ παρά με ότι είχαμε συνηθίσει.

2
2 Εικόνα
taurus13

senior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2016 8:24 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:14 am

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες σε κάποια σημεία απ'τον καθένα. Ο Γιάννης είναι πια τρομακτικός. Δεν περίμενα ότι θα έχει γίνει τόσο μεστό το παιχνίδι του και να μπορεί να παίρνει τόσο ορθολογικές αποφάσεις παρόλο ότι ξέρει ότι μπορεί να τα κάνει όλα μόνος του, κάτι που φαίνεται και στο βλέμμα του. Στα παιχνίδια του NBA είναι αλλιώς, συγκρίνω αυτό που είδα απ'την τελευταία φορά σε Ευρώπη.
Πιστεύω ότι ο Καλαϊτζάκης είναι πιο χρήσιμος ως τελευταία θέση στα γκαρντ, ώστε αν χρειαστεί να τον ρίξουμε βδέλλα σε κάποιο αντίπαλο σκόρερ και ότι γίνει. Ο Μποχωρίδης είναι λίγο απ'όλα και τίποτα αρκετά καλά. Εντάξει κάποιος θα κατεβάσει τη μπάλα μέχρι το κέντρο και λίγο παρακάτω, μετά πολλά περνάνε απ'τα χέρια του Γιάννη, οπότε υπάρχει και αυτή η ενναλακτική..
Όσον αφορά κάποιους δημοσιογράφους που κάνουν τον κόσμο που πήγε στο γήπεδο να αισθάνεται σα χωρικός που ήρθε πρώτη φορά στη μεγαλούπολη με εκφράσεις τύπου "το ΝΒΑ ήρθε στην Ελλάδα", θα έπρεπε να σκέφτονται λίγο περισσότερο το ύφος που γράφουν.. αν μπορούν φυσικά, μπορεί αυτό να είναι το επίπεδό τους. Στο κάτω κάτω δεν είναι κακό να πήγε και κάποιος κόσμος στο γήπεδο ακόμα και μόνο για να δει από κοντά αυτόν τον υπερπαίχτη, έστω και για να αισθανθεί λίγο εθνικά περήφανος, το έχει ανάγκη για να μη νιώθει όλη την ώρα ως ο παρίας της Ευρώπης.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:34 am

pan24 έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 11:14 am
Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 10:27 am
Η δωδεκάδα θέλει οπωσδήποτε τρεις που να μπορούν να παίξουν PG.
Κατά σειρά στην αποστολή υπάρχουν Μωραϊτης, Λούντζης, Μποχωρίδης που είναι ή μπορούν να καλύψουν την θέση.
Προκαταβολικά λέω ,αδιαφορώ ποιός παίζει σε ποιά ομάδα και αν είναι οκταγκον η νετγουορκ.
Αν πάει χωρίς τρίτο PG σε τουρνουά, ειδικά με τον Σλούκα να έρχεται από μικροενοχλήσεις, παίζει το τουρνουά κορώνα γράμματα.
Έχω ξαναπεί, ο 12ος παίχτης δεν θα παίξει σε νορμάλ συνθήκες, είναι σαν λύση στην στραβή, ίσως και ο ενδέκατος το ίδιο, άντε να παίξουν ένα πεντάλεπτο Μ.Ο αν πάνε τα παιχνίδια όπως την χθεσινή πρώτη περίοδο, γιατί είδαμε και την Τρίτη.
Οπότε ( θεωρώ δεδομένη την συμμετοχή Παπαγιάννη, από γνωστό στο σταφ , σε ποσοστό 70-80% όπως μου είπε) την θέση νούμερο 12 πρέπει να την πάρει κάποιος που μπορεί να παίξει PG αν χρειαστεί.
Είπα ποιοί μπορούν, να πω ποιος δεν μπορεί και φάνηκε καθαρά και χθές, ο Καλαϊτζάκης .
Αν θέλει να πάρει τον Καλαϊτζάκη σόνι και ντε, ας κόψει τον Λαρεντζάκη, θα χάσει σε εμπειρία και ίσως σε σουτ (ανάλογα το φεγγάρι του Λαρεντζάκη) θα κερδίσει σε μάκρος και ενθουσιασμό.
Εγώ θα διάλεγα Μωραϊτη ή Μποχωρίδη. Στα μάτια μου Λούντζης, Καλαϊτζάκης, Λαρεντζάκης μπορούν να προσφέρουν τα ίδια με μικρές διαφορές, εμπειρίας, σουτ, ταχύτητας.
Κατά τη αλλά για το χθεσινό φιλικό, ήταν μάλλον ένα φιλικό ξεμούδιασμα, άσχετα που γέμισε το γήπεδο και άσχετα με τους γνωστούς ενθουσιασμούς του ελληνικού σχετικά αμπάσκετου κοινού.
Και η ελληνική ομάδα δεν είναι έτοιμη, το είπαν και οι πιο αρμόδιοι από μένα και μην πω για τους Ισπανούς που στην πρώτη περίοδο έπαιζαν τις κουμπάρες και όχι μπάσκετ.
Για μένα ενδιαφέρον είχε το σχήμα Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννη που σε 5 λεπτά με τους Ισπανούς να έχουν γυρίσει και να παίζουν κάπως κανονικά, πήγε το σκόρ από 63- 57 στο 78-61.
Επίσης είδαμε πάλι πως εκτός απ' τους πέντε συν Σλούκα και Παπαγιάννη, οι υπόλοιποι δεν θα είχαν θέση ούτε σ' αυτή την Ισπανία που ήταν η χειρότερη που έχω δει τα τελευταία 25 χρόνια.
Ο Αγραβάνης έβαλε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και μετά τα έκανε ΟΛΑ λάθος. Ο Θανάσης έδειξε πως είναι όπως ήταν, Ένας υπεραθλητικός , παθιασμένος, καλός αμυντικός ρολίστας και κακός επιθετικά. Ο Λαρεντζάκης άγευστος και άοσμος. Ο Κώστας καλός ψηλά, κακός χαμηλά και χαμένος στο διάστημα τακτικά. Ελαφρύς για σέντερ , όπως έχω πει παλιότερα σαν τον Πετγουέι στο πέντε. Καλαϊτζάκης μπορεί να πιέσει στην άμυνα, μέχρι εκεί. Μποχωρίδη έπαιξε όπως και ο Κασελάκης λίγο και είδαμε ότι ξέρουμε. Ειδικά τον Κασελάκη τον συμπαθώ για το πόσο τίμιος είναι, αλλά δεν είναι για ψηλό επίπεδο.
Και το βασικό δεν είδαμε κλειστή άμυνα από Ισπανία, σιγά μην βλέπαμε σε φιλικό. Οπότε δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουμε σ αυτό. Κοντά 20 πόντους σε τρανζίσιον δύσκολα θα βάζουμε σε παιχνίδι κανονικό. Μακάρι γιατί σ' αυτό ήμαστε καλοί, αλλά το ξέρουν και οι αντίπαλοι και δεν θα μας αφήσουν. Ο Παπαπέτρου έδειξε λίγο άκεφος, ίσως ( ελπίζω) απλά δεν του πήγε το παιχνίδι.
Ο Γιάννης δεν έχει σχέση με τον Γιάννη πριν τρία χρόνια, είναι πολύ πολύ καλύτερος παίχτης και για αυτό και μόνο η ομάδα θα είναι καλύτερη τελικά. Πόσο καλύτερη θα εξαρτηθεί από τα γκαρντ και τα τριάρια.
Συμφωνώ ότι πρέπει να έχεις και έναν τρίτο να παίζει στο 1 υπο κανονικές συνθήκες αλλά ο Ιτούδης φαίνεται να το ψάχνει αλλιώς.
Δεν τον αδικώ, αν χρειαστεί σε σημαντικό παιχνίδι να πάρει πάνω από 2-3 λεπτά σαν οργανωτής Μωραίτης, Λούντζης(που είναι το ίδιο άσσος με τον Καλαιτζάκη-δεν είναι δηλαδή), Μποχωρίδης(που αν κατεβάζει μπάλα και τον πιέζουν δεν μπορεί να περάσει το κέντρο) έχουμε σοβαρό θέμα.
Η διαφορά επιπέδου των διαθέσιμων για τρίτο άσσο σε σχέση με τους άλλους 2 είναι χαώδης.

Αν ήταν για τρίτο καθαρό άσσο θα έπαιρνα Μωραίτη αλλά πιστεύω εκεί θα πάει αν δεν του βγει τίποτα άλλο.
Και χτες για λίγο και στα παράθυρα περισσότερο έχει δοκιμάσει να δώσει την μπάλα στα χέρια του Ντόρσει.
Πιστεύω ότι θα πάει με Σλούκα-Καλάθη και αν ο ένας από τους 2 βγει εκτός στα νοκ άουτ ο άλλος θα παίζει 30-35 λεπτά και το υπόλοιπο σαν άσσος ο Ντόρσει.
Τώρα οκ, αν θα έχουν θέμα και οι 2 είτε έχουμε πχ τον Μωραίτη είτε όχι καταδικασμένοι είμαστε.

Γενικά είναι θλιβερή η εικόνα που έχουμε από θέμα βάθους.

Πέρα από τους 7 που λες συν τον Μήτογλου οι άλλοι είναι πολύ χαμηλού επιπέδου για Εθνική 8αδας και αυτό που έρχεται από πίσω δεν το λες και πολύ ελπιδοφόρο.
Αν σκεφτούμε κιόλας ότι ο Καλάθης είναι 33 και Σλούκας-Παπανικολάου 32 το μέλλον μετά τους Ολυμπιακούς του 2024 μοιάζει περισσότερη με την Γερμανία του Ντιρκ παρά με ότι είχαμε συνηθίσει.
Έχω πει από τα παιχνίδια με την Τουρκία πως ο Μωραΐτης είναι για μένα ο τρίτος άσος στην Ελλάδα , αυτή την στιγμή. Καλύτερος και από τον Γκίκα που είναι επίσης άσος που έπαιξε στα παράθυρα και 23 χρόνων. Έχει σούτ, πιέζει σωστά την μπάλα, μπορεί να οργανώσει καλά , ειδικά για την ηλικία του. Μποχωρίδης δεν είναι PG αλλά έχει την εμπειρία γιατί έχει παίξει ( όχι καλά ) την θέση περισσότερο από τους άλλους και είναι καλύτερος σκόρερ απ' όλους ( και τον Λαρεντζάκη). Απλά ο Λαρυ είναι από χαρακτήρα άνιωθος. :lol:
Ο Λούντζης έχει παίξει την θέση στον Προμηθέα, αλλά δεν έχει διαφορά από τον Καλαϊτζάκη για εθνική. Είναι δύο παιδιά κοντά στα δύο μέτρα που μπορούν να παίξουν άμυνα. Επιθετικά και οι δύο δεν έχουν σημαντική απειλή. Σίγουρα στην ( μεγάλη ) ανάγκη μπορεί να σταθεί στοιχειωδώς στο ένα. Ο Καλαϊτζάκης έδειξε χθες πως δεν μπορεί καθόλου. Απλά μπορεί να περάσει το κέντρο και να αρχίσει στοιχειωδώς ένα πλέι. Καμιά οργανωτική δυνατότητα, χαμηλό κοουρτ βιζιον και αδύναμη πάσα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια πάσα χωρίς πίεση στον Λαρεντζάκη σκαστή ανάμεσα στα πόδια του. :roofl:
Ίσως ακόμα και ο Λαρεντζάκης να είναι καλύτερος και από τους δύο σαν άσος (φαντάσου!!!) .
Εγώ θα διάλεγα Μωραϊτη σαν προοπτική αν όχι τίποτα άλλο. Έτσι και αλλιώς οποίος και από τους τέσσερις ( Μωραΐτη, Καλαϊτζάκη, Λούντζη, Μποχωρίδη) σε νορμάλ συνθήκες δεν θα παίξει πάνω από πεντάλεπτο σε παιχνίδι. :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6037
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:39 am

Όπως τα λέει ο Hipster είναι, να συμπληρώσω πως από την αποστολή για το αυριανό παιχνίδι αντιλαμβανόμαστε ότι ο Μωραϊτης δεν υπολόγιζεται και μάλλον θα κοπεί, λογικά μαζί με έναν ψηλό.

Ο Ιτούδης ελπίζω να μην πάθει "Κατσικάρη" του 2015, όπου πήρε όλους τους πρωτοκλασσάτους με αποτέλεσμα να έχουμε ένδέκατο και δωδέκατο τους Περπέρογλου και Καϊμακόγλου που προέρχονταν από καλές χρονιές. Σε αυτές τις θέσεις πιστεύω πως πάντα θα πρέπει να είναι παιδιά για εμπειρίες ή για συγκεκριμμένα πράγματα, όχι π.χ. ο Λαρεντζάκης.

Όσο για το τουρνουά, καλό είναι να έχουμε στην άκρη του μυαλού μας ότι οι υποτιθέμενοι σουτέρ μας (πλην Dorsey) όσες φορές κλήθηκαν με την εθνική να βάλουν μεγάλα σουτ, κωλόκατσαν και χάσαμε παιχνίδια. Ούτε όταν ήταν πιτσιρικάδες, ούτε στην προηγούμενη διοργάνωση που ήταν στα ντουζένια τους. Θα τα βάλουν τώρα στα 32-33; Μακάρι ναι για να απελευθερώσουν και τον Γιάννη (τότε ναι θα βάζει 30 σε κάθε παιχνίδι). Επίσης να κρατήσουμε ότι μέχρι το 2019 είχαμε παιχνίδι στο post, λόγω Μπουρούση-Πρίντεζη, τώρα έχουμε μόνο τον Γιάννη και δυστυχώς λείπουν τα "κιλά" του Μπουρούση από αυτή την ομάδα (θα πέσει φωτιά να με κάψει που γράφω αυτό :P :mrgreen: ) που πάντοτε είναι χρήσιμα σε αυτές τις διοργανώσεις.

Αυτά, χαμηλά η μπάλα και να είναι τα παιδιά υγιή μήπως και καταφέρουμε κάτι καλό φέτος. :bball:

2
2 Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:45 am

Ο Μωραίτης είναι κλειδί σίγουρο για σχήματα και για πάγκο, έξω ο Αγραβάνης γενικά, κι επιμένω στην αναγκαιότητα του κορμιού και της εμπειρίας στα ψηλά με Γαιο.
Αυτα απο ένα ασχετο!

Η ιδανική 12άδα:
Σλούκας-Καλάθης-Μωραίτης
Ντόρσεϊ-Καλαϊτζάκης-Λαρεντζάκης
Παπανικολάου-Παπαπέτρου
Γιάννης-Θανάσης
Παπαγιάννης-Κώστας (Σκορδίλης)

Η ιδανική 12άδα: χωρίς Παπαγιάννη
Σλούκας-Καλάθης-Μωραίτης
Ντόρσεϊ-Λαρεντζάκης-Καλαϊτζάκης
Παπανικολάου-Παπαπέτρου
Γιάννης-Θανάσης
Σκορδίλης-Κώστας

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:46 am

Και γω θα πω παντως οτι η εθνικη χθες δεν μου αρεσε. Οκει κερδισαμε με μεγαλη διαφορα τους Ισπανους και μαλιστα χωρις Σλουκα-Παπαγιαννη, αλλα και η Ισπανια πολυ μετριο ροστερ. Εμεις αν εξαιρεσουμε τον Γιαννη, ολοι οι αλλοι δεν το εχουν και ευκολο το σκοραρισμα. Σιγουρα οταν γυρισει σλουκας και βρει πατηματα ο Ντορσει θα ανεβουμε, αλλα και παλι νοιωθω οτι μολις στησουν το τοιχος στον Γιαννη, απλως θα τουβλαρουμε ασυστολα.

Οποτε η λυση ειναι, πιεση παντου, πολυ ξυλο στην αμυνα, καθαρισμα τα ριμπαουντ και πολυ υψηλος ρυθμος. Μπορουμε να τα κανουμε αυτα πολυ πολυ καλα και εκει πρεπει να στηριχτουμε. Ουτε σετ επιθεση, ουτε σουτ, ουτε ποστ ουτε τιποτα. Μονο σε αυτα μπορουμε να στηριχτουμε. Οταν θα ειναι καλα και Σλουκας-Ντορσει στο σουτ και Νικ-Σλουκας στην δημιουργια, τοτε παμε 4αδα σιγουρα, σε ενα ματς να μην ειναι σε αυτα καλοι, 50-50 παιζετε με οποιαδηποτε καλη ομαδα στα νοκ αουτ, ακομα και με την χθεσινη Ισπανια.

Οσον αφορα τον τελευταιο παικτη της ομαδας, εγω θελω Μωραιτη μεσα, γιατι και καθαρος ασσος ειναι (οχι αλλα φοργουορντ) αλλα και γιατι εχει καλο σουτ. Συν οτι μπορει να πιεσει πολυ καλα εναν αντιπαλο ασσο και να του χαλασει την δημιουργια. Αναμεσα σε Λαρε και Καλαιτζακη δεν ξερω ποιον θελω. Εγω γενικα ποτε δεν μπορουσα τον Λαρεντζακη, γιατι ειναι πολυ αργος και κανει αρκετα ανοητα πραγματα μεσα στο ματς. Και αν οντως ειχε πολυ καλο σουτ και οντως βοηθησε πολυ την Εθνικη στα παραθυρα, τωρα και αν εξαιρεσουμε ενα ξεσπασμα με οσφπ κανα μηνα στην αρχη της περσινης σεζον, μετα ειναι αρκετα χαλια και ουτε σουτ δεν βαζει.

Ο Καλαιτζακης σε ολα καλυτερος του ειναι, εκτος φυσικα απο το σουτ. Οριακα διαλεγω Λαρε για το σουτ, αν και φυσικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο ο Καλαιτζακης. Αλλα οπως και να εχει θελω Μωραιτη για 3ο ασσο.

ΥΓ Ποιος Σκορδιλης μωρε;;;

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:49 am

polykos έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 11:45 am
Ο Μωραίτης είναι κλειδί σίγουρο για σχήματα και για πάγκο, έξω ο Αγραβάνης γενικά, κι επιμένω στην αναγκαιότητα του κορμιού και της εμπειρίας στα ψηλά με Γαιο.
Αυτα απο ένα ασχετο!

Η ιδανική 12άδα:
Σλούκας-Καλάθης-Μωραίτης
Ντόρσεϊ-Καλαϊτζάκης-Λαρεντζάκης
Παπανικολάου-Παπαπέτρου
Γιάννης-Θανάσης
Παπαγιάννης-Κώστας (Σκορδίλης)

Η ιδανική 12άδα: χωρίς Παπαγιάννη
Σλούκας-Καλάθης-Μωραίτης
Ντόρσεϊ-Λαρεντζάκης-Καλαϊτζάκης
Παπανικολάου-Παπαπέτρου
Γιάννης-Θανάσης
Σκορδίλης-Κώστας
Καταλαβαίνω την, (πως να την πω;) αλεργία σου για τον Αγραβάνη, αλλά δύσκολα θα είναι εκτός δωδεκάδας. :lol:
Επίσης καλή φάση ο Γάιος, μου θύμησες και τον Σαρικόπουλο. :roofl:

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1101
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 11:58 am

polykos έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 11:45 am
Ο Μωραίτης είναι κλειδί σίγουρο για σχήματα και για πάγκο, έξω ο Αγραβάνης γενικά, κι επιμένω στην αναγκαιότητα του κορμιού και της εμπειρίας στα ψηλά με Γαιο.
Συμφωνω μαζι σου.Προτιμας Γαιο ή Καββαδα?

0
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 12:04 pm

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 11:49 am

Καταλαβαίνω την, (πως να την πω;) αλεργία σου για τον Αγραβάνη, αλλά δύσκολα θα είναι εκτός δωδεκάδας. :lol:
Επίσης καλή φάση ο Γάιος, μου θύμησες και τον Σαρικόπουλο. :roofl:
Σε αλλεγκρία είμαι :shot: :shot:
Εγω το λέω γιατι συμπαθω τον Ιτούδη και δεν θέλω να βρεθεί σε παράξενη θέση. Βλέπω Αγραβάνη σε μουντ κάτι σαν σε Ολυμπιακό πριν τον τσαλακώσουν οι αρχηγοί.
Θέλουμε ψηλό ακόμα και Σαρικό :!:
Ο Κώστας δεν το κατεχει ακόμα, θα κλαταρει πνευματικά με τα τετράδια του Ιτούδη :roofl:

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 10, 2022 12:05 pm

gspara έγραψε:
Τετ Αύγ 10, 2022 11:58 am

Συμφωνω μαζι σου.Προτιμας Γαιο ή Καββαδα?
Γαιο, ο Βασίλης είναι χιλιοχτυπημένο κορμί, δεν θα αντεχε.

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εurobasket 2022”