Φιλικά Εθνικής Ομάδας/ Acropolis Tournament 2022

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 6:11 pm

Χωρίς Γιάννη φαίνονται όλα τα θέματα μας που δεν ξέρω κατά πόσο θα διορθώνονταν αν είχαμε Σλούκα και Παπαγιάννη.

Δεν μου αρέσει όπως παίζουμε και χωρίς να παίζουν τίποτα σπουδαίο οι Ισπανοί.

Ο Γιάννης ναι μπορεί να κλείνει όλες τις τρύπες σε άμυνα και επίθεση αλλά θα αρκεί αυτό απέναντι σε Γάλλους, Σλοβένους, Σέρβους;

Έχουμε χρόνο ακόμα πάντως.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 6:28 pm

pan24 έγραψε:
Πέμ Αύγ 11, 2022 6:11 pm
Χωρίς Γιάννη φαίνονται όλα τα θέματα μας που δεν ξέρω κατά πόσο θα διορθώνονταν αν είχαμε Σλούκα και Παπαγιάννη.

Δεν μου αρέσει όπως παίζουμε και χωρίς να παίζουν τίποτα σπουδαίο οι Ισπανοί.

Ο Γιάννης ναι μπορεί να κλείνει όλες τις τρύπες σε άμυνα και επίθεση αλλά θα αρκεί αυτό απέναντι σε Γάλλους, Σλοβένους, Σέρβους;

Έχουμε χρόνο ακόμα πάντως.
Δεν ξέρω αν διορθώνονταν αλλά είναι μεγάλες απουσίες για μας ο σλούκας κι ο Παπαγιάννης. Ο Κώστας πάντως καλά στέκεται . Χωρίς 3 βασικούς καλά παίζουμε . Καλό είναι να δούμε και τους υπόλοιπους πόσο μπορούν να βοηθήσουν σ αυτό το επίπεδο, άλλο τα παράθυρα

1
1 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Αύγ 11, 2022 6:29 pm

Τόσο δύσκολο είναι για επαγγελματίες παίκτες να είναι στοιχειωδώς εύστοχοι στις βολές;

0
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Αύγ 11, 2022 6:29 pm

Κρίμα για τον κουζελογλου. Έχεις ύψος, σουτ, αλλά δυστυχώς και αθλητικά και σε αντίληψη υστερει

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 6:31 pm

BillyPao έγραψε:
Πέμ Αύγ 11, 2022 6:29 pm
Τόσο δύσκολο είναι για επαγγελματίες παίκτες να είναι στοιχειωδώς εύστοχοι στις βολές;
Να ρωτήσεις τον Πάσπαλι και τον Ο Νηλ :P

0
polykos

 euroleague
Reactions: 471
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 6:31 pm

Στο τελευταίο ταιμ αουτ τα αγγλικά του Ιτούδη απευθύνονταν στον Αγραβάνη, Θανάση, Παπ, Λούντζη, Λαρε ή σε όλη την ομαδα.??
Τότε θα επρεπε όλοι να ακούνε :mutombo: :mutombo:

Επίσης να πούμε στον δύστυχο Καλάθη, να πάρει καθρέφτες γιατί κυκλοφορεί το "τανκ Αγραβάνης"

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polykos την Πέμ Αύγ 11, 2022 6:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 6:33 pm

tarp7 έγραψε:
Πέμ Αύγ 11, 2022 6:28 pm
pan24 έγραψε:
Πέμ Αύγ 11, 2022 6:11 pm
Χωρίς Γιάννη φαίνονται όλα τα θέματα μας που δεν ξέρω κατά πόσο θα διορθώνονταν αν είχαμε Σλούκα και Παπαγιάννη.

Δεν μου αρέσει όπως παίζουμε και χωρίς να παίζουν τίποτα σπουδαίο οι Ισπανοί.

Ο Γιάννης ναι μπορεί να κλείνει όλες τις τρύπες σε άμυνα και επίθεση αλλά θα αρκεί αυτό απέναντι σε Γάλλους, Σλοβένους, Σέρβους;

Έχουμε χρόνο ακόμα πάντως.
Δεν ξέρω αν διορθώνονταν αλλά είναι μεγάλες απουσίες για μας ο σλούκας κι ο Παπαγιάννης. Ο Κώστας πάντως καλά στέκεται . Χωρίς 3 βασικούς καλά παίζουμε . Καλό είναι να δούμε και τους υπόλοιπους πόσο μπορούν να βοηθήσουν σ αυτό το επίπεδο, άλλο τα παράθυρα
Ισχύει αλλά πιο πολύ ως τρόπο παιχνιδιού το λέω.
Με την σημείωση ότι είναι νωρίς ακόμα μεν αλλά δεν έχω δει στο 5-5 κάτι που να με κάνει αισιόδοξο.

Η άμυνα δεν με φοβίζει και ας έχουμε ένα θέματακι με τα βαριά 5.

0
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Αύγ 11, 2022 7:40 pm

Βλέπω Αγραβάνη να βάζει 30 σε τελικό ευρομπασκετ και τους αιώνιους να λένε " ναι, αλλά είναι κακό παιδί"
Τι ακριβώς μπορεί να κάνει ο Κώστας; Ριμπάουντ, τάπες, τι;; Καβαδα θα λέμε και θα κλαιμε

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 7:46 pm

Περίεργο φιλικό όπως το είδα. Θα περίμενα κατάρρευση στο ματς με τόσες απουσίες αλλά όλοι πάλεψαν, άσχετα αν κολλάμε τη μπάλα σε σετ παιχνίδι και δεν υπάρχει δημιουργία.
Είμαστε προβλέψιμοι στην επίθεση και δεν διορθώνεται με τους συγκεκριμένους παρόντες παίκτες. Η Ισπανία επέλεγε να δίνει πολύ εύκολα βοήθειες και παρόλο που βρίσκαμε τον ελεύθερο παίκτη δεν απειλήθηκε καν.

Νομιζω ειδαμε το προβάδισμα Μποχωρίδη και Αγραβάνη.

2
2 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 7:47 pm

Καταρχήν η Ισπανία όσο ο μικρός Hernangomez τουβλάρει δεν τρομάζει κανέναν, επίσης ενώ είναι δυνατοί στους ψηλούς μ'αρεσει ο Pradilla υστερεί στα πλάγια και μάλλον και στην οργάνωση. Ωστόσο ο Scariolo τους έχει περάσει ορισμένα αμυντικά plays που τα εκτελούν άψογα.

Εμείς έχουμε τα γνωστά θέματα, συν τα πολύ μεγάλα κενά διαστήματα που παρουσιάσαμε σήμερα. Για τον Αγραβάνη νομίζω ότι ανήκει στην κατηγοριά των παικτών που δεν μπορούν να βοηθήσουν σε πεντάλεπτα ή δεκάλεπτα. Υπάρχουν ανά τον κόσμο τέτοιοι παίκτες, δεν είναι κακό, που δεν προσαρμόζονται ποτέ σε μικρό χρόνο συμμετοχής. Αντίθετα ο Κασελάκης, ο Θανάσης (κυρίως) και ο Λαρεντζάκης είναι παίκτες που στο πεντάλεπτο μπορεί να σε βοηθήσουν. Ειδικά ο Θανάσης δεν ξέρω πως το βλέπουν οι υπόλοιποι φίλοι εγώ τον θεωρώ υπεραπαραίτητο για ένα μεγάλο τουρνουά. Νομίζω ότι οι Κουζέλογλου, Μωραίτης και Λούντζης θα κοπούν, ο Γόντικας ίσως και θα παιχτεί μια θέση στην αποστολή.

Να είμαστε υγιείς και βήμα-βήμα θα βελτιωνόμαστε. :bball:

1
1 Εικόνα
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Αύγ 11, 2022 7:52 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Αύγ 11, 2022 7:47 pm
Καταρχήν η Ισπανία όσο ο μικρός Hernangomez τουβλάρει δεν τρομάζει κανέναν, επίσης ενώ είναι δυνατοί στους ψηλούς μ'αρεσει ο Pradilla υστερεί στα πλάγια και μάλλον και στην οργάνωση. Ωστόσο ο Scariolo τους έχει περάσει ορισμένα αμυντικά plays που τα εκτελούν άψογα.

Εμείς έχουμε τα γνωστά θέματα, συν τα πολύ μεγάλα κενά διαστήματα που παρουσιάσαμε σήμερα. Για τον Αγραβάνη νομίζω ότι ανήκει στην κατηγοριά των παικτών που δεν μπορούν να βοηθήσουν σε πεντάλεπτα ή δεκάλεπτα. Υπάρχουν ανά τον κόσμο τέτοιοι παίκτες, δεν είναι κακό, που δεν προσαρμόζονται ποτέ σε μικρό χρόνο συμμετοχής. Αντίθετα ο Κασελάκης, ο Θανάσης (κυρίως) και ο Λαρεντζάκης είναι παίκτες που στο πεντάλεπτο μπορεί να σε βοηθήσουν. Ειδικά ο Θανάσης δεν ξέρω πως το βλέπουν οι υπόλοιποι φίλοι εγώ τον θεωρώ υπεραπαραίτητο για ένα μεγάλο τουρνουά. Νομίζω ότι οι Κουζέλογλου, Μωραίτης και Λούντζης θα κοπούν, ο Γόντικας ίσως και θα παιχτεί μια θέση στην αποστολή.

Να είμαστε υγιείς και βήμα-βήμα θα βελτιωνόμαστε. :bball:
Συνεπώς προτείνεις να κοπεί ο Αγραβάνης;

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 7:57 pm

Dedalos έγραψε:
Πέμ Αύγ 11, 2022 7:52 pm
ssoulliss έγραψε:
Πέμ Αύγ 11, 2022 7:47 pm
Καταρχήν η Ισπανία όσο ο μικρός Hernangomez τουβλάρει δεν τρομάζει κανέναν, επίσης ενώ είναι δυνατοί στους ψηλούς μ'αρεσει ο Pradilla υστερεί στα πλάγια και μάλλον και στην οργάνωση. Ωστόσο ο Scariolo τους έχει περάσει ορισμένα αμυντικά plays που τα εκτελούν άψογα.

Εμείς έχουμε τα γνωστά θέματα, συν τα πολύ μεγάλα κενά διαστήματα που παρουσιάσαμε σήμερα. Για τον Αγραβάνη νομίζω ότι ανήκει στην κατηγοριά των παικτών που δεν μπορούν να βοηθήσουν σε πεντάλεπτα ή δεκάλεπτα. Υπάρχουν ανά τον κόσμο τέτοιοι παίκτες, δεν είναι κακό, που δεν προσαρμόζονται ποτέ σε μικρό χρόνο συμμετοχής. Αντίθετα ο Κασελάκης, ο Θανάσης (κυρίως) και ο Λαρεντζάκης είναι παίκτες που στο πεντάλεπτο μπορεί να σε βοηθήσουν. Ειδικά ο Θανάσης δεν ξέρω πως το βλέπουν οι υπόλοιποι φίλοι εγώ τον θεωρώ υπεραπαραίτητο για ένα μεγάλο τουρνουά. Νομίζω ότι οι Κουζέλογλου, Μωραίτης και Λούντζης θα κοπούν, ο Γόντικας ίσως και θα παιχτεί μια θέση στην αποστολή.

Να είμαστε υγιείς και βήμα-βήμα θα βελτιωνόμαστε. :bball:
Συνεπώς προτείνεις να κοπεί ο Αγραβάνης;
Όχι, γιατί τον χρειαζόμαστε. Απλά έχω στο μυαλό μου τα σκηνικά στο προηγούμενο EuroBasket ή το σημερινό πλάνο που μονολογεί "γιατί σε εμένα ρε π...στη μου" (όταν έχασε την μπάλα από τα χέρια του) και κάπου κολλάω. Είναι θέμα Ιτούδη και δικό του (κυρίως) να λυθεί, να αποδείξει το αντίθετο, δηλαδή ότι μπορεί να παίξει λίγο και να προσφέρει.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 8:03 pm

Νομίζω πως δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερα από το πλάνο της 12άδας που υπήρχε από την αρχή των κλήσεων και που είπαμε εδώ:
benchwarmer έγραψε:
Τρί Ιούλ 26, 2022 12:03 pm
taraboura έγραψε:
Τρί Ιούλ 26, 2022 11:55 am
Εγώ όπως βλέπω την προεπιλογή προφανώς είναι σίγουροι οι έμπειροι σε επίπεδο Ευρωλίγκας και πάνω παίκτες Καλάθης-Σλούκας-Ντόρσεϊ-Παπαπέτρου-Παπανικολάου-Γιάννης-Παπαγιάννης-Λαρεντζάκης και σίγουρα μαζί θα μπουν Θανάσης και Κώστας Αντετοκούνμπο. Ουσιαστικά βλέπω 2 θέσεις αμφίβολες. Ποιούς προβλέπετε να έχουν προβάδισμα?
Αυτοί οι 10 είναι σίγουροι, και νομίζω και ο Αγραβάνης.
Από εκεί και πέρα, μένει ένα τελευταίο γκαρντ, ίσως ο Μποχωρίδης ή ο Λούντζης ή ο Καλαϊτζάκης.
Αν τυχόν δεν τα καταφέρει ο Παπαγιάννης (που ο Ιτούδης πάντως είπε σήμερα πως τα νέα είναι καλύτερα από ότι πριν κάποιες μέρες), τότε νομίζω πως θα προτιμηθεί ο Κασελάκης και όχι κάποιο από τα βαρύτερα κορμιά (Κουζέλογλου, Γόντικας) που έχουν μείνει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 9:31 pm

Ο Ιτούδης γιατι λέει ότι θα συναντηθεί με τον Μπουντενχόλζερ για τον Γιάννη;Έχει προκύψει κάτι ή θα βάλουν χαλινάρια για τον χρόνο που θα αγωνίζεται;Διότι ενας προπονητής που έχει στη διάθεση του εναν παίκτη ανάλογα με τη δυσκολία του ματς, αυτός και μόνο αποφασίζει πόσο θα βάλει τον παίκτη μέσα για το καλό της ομάδας!

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 10:16 pm

Σήμερα έγινε προφανές πως ο δωδέκατος παίχτης θα είναι ο Μποχωρίδης, σαν πιο έμπειρος από τους υπόλοιπους. Πως με την παρουσία του Παπαγιάννη ο Κωστάκης δύσκολα θα φτάνει το δεκάλεπτο. Πως ο Λαρεντζάκης μπορεί να βοηθήσει σαν τέταρτος γκάρντ, περισσότερο από όλους τους άλλους. Πως ο Παπαπέτρου είναι σε ημιάθλια κατάσταση και μακάρι να ανέβει. Πως ο Παπανικολάου είναι κομβικότατος για την άμυνα και είναι το βασικό SF της ομάδας. Για εμένα το ίδιο ισχύει και για τον Καλάθη. Τον βλέπω σαν βασικό PG παρά τον Σλούκα που θα παίξει ένα ρόλο μεταξύ δεύτερου PG και δεύτερου SG ίσως βέβαια με περισσότερο χρόνο και από τους δύο "βασικούς". Αν δεν προλάβαινε ο Παπαγιάννης ( που το αποκλείω) και εγώ τον Κασελάκη θα διάλεγα, χαλαρά. Ο Αγραβάνης όπως είπε κάποιος συμφορουμίτης πριν ( να με συγχωρέσει δεν θυμάμαι τώρα που γράφω ποιός :) ) χρειάζεται δυστυχώς χρόνο και χώρο για να αποδώσει. Δεν είναι για τα λίγα και απλά και μάλλον δύσκολα θα τον βρει με τους τρείς που θα γυρίσουν. Αν μπορέσει να είναι συγκεντρωμένος και οικονομικός θα προσφέρει. Δεν θα είναι εύκολο.
Μερικοί παίχτες είναι καλοί για ομάδες που χάνουν για όποιον καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό. Έβαλε σήμερα πόντους γιατί βρήκε προσπάθειες που δεν θα βρει σε κανονικές συνθήκες, αλλά σε άμυνα και ριμπάουντ δεν πρόσφερε σημαντικά , για όσους δεν βλέπουν μόνο τους πόντους. Και δεν είμαι από τους τύπους που μισούν τον Αγραβάνη. Για μένα είχε θέση και στους δύο μεγάλους, με ότι ρίσκο κουβαλάει ο χαρακτήρας του. Πιστεύω πως θα βρεί κάποιο καλό ευρωπαϊκό συμβόλαιο τελικά αν θελήσει και αν δεν κάνει κίνηση ο Παναθηναϊκός, αφού ο Ολυμπιακός δεν έχει πια θέση για αυτόν.
Ο Θανάσης χρυσό παιδί, αλλά μόνο για σπέσιαλ καταστάσεις.
Το παιχνίδι γενικά καλά πήγε, με την έννοια πως περίμενα χειρότερη εικόνα.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εurobasket 2022”