Εast Finals Miami Heat (1) vs Boston Celtics (2)

Συντονιστής: Captains

Νικητής Ανατολής

Miami Heat
13
65%
Boston Celtics
7
35%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 27, 2022 5:22 pm

whoever81 έγραψε:
Παρ Μάιος 27, 2022 12:57 pm
Conan1982 έγραψε:
Παρ Μάιος 27, 2022 9:01 am


Είναι και οι 2 ομάδες αγαπημένες μου αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αν προκριθούν οι Σέλτικς θα έχουν τόσο εύκολο έργο με τους Γουόριορς και κατά πόσο θα μπορέσουν να τους περιορίσουν με την ΄άμυνα τους.
Εύκολο έργο σίγουρα όχι αλλά έχουν όλα τα εργαλεία για να τους αντιμετωπίσουν και για μένα είναι η πιο πλήρης ομάδα.
Πιο πληρης σε τι ακριβως; Ετσι απο ενδιαφερον ρωταω. :)

1
1 Εικόνα
whoever81

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 11:02 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Luka Magic
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 27, 2022 8:27 pm

Hipster έγραψε:
Παρ Μάιος 27, 2022 5:22 pm
whoever81 έγραψε:
Παρ Μάιος 27, 2022 12:57 pm


Εύκολο έργο σίγουρα όχι αλλά έχουν όλα τα εργαλεία για να τους αντιμετωπίσουν και για μένα είναι η πιο πλήρης ομάδα.
Πιο πληρης σε τι ακριβως; Ετσι απο ενδιαφερον ρωταω. :)
Καλή ερώτηση. Πιο πλήρης εννοούσα κυρίως...τους υποστηρίζω 😋
Είναι όμως πιο physical, πιο ψηλή ομάδα και με περισσότερους two-way παίκτες.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 12:55 am

whoever81 έγραψε:
Παρ Μάιος 27, 2022 8:27 pm
Hipster έγραψε:
Παρ Μάιος 27, 2022 5:22 pm


Πιο πληρης σε τι ακριβως; Ετσι απο ενδιαφερον ρωταω. :)
Καλή ερώτηση. Πιο πλήρης εννοούσα κυρίως...τους υποστηρίζω 😋
Είναι όμως πιο physical, πιο ψηλή ομάδα και με περισσότερους two-way παίκτες.
Δεχομαι το οτι υποστηριζεις, δεν δεχομαι το δευτερο σκελος. Πιο ψηλη δεν ειναι ιδιαιτερα. Εκτος του Ουιλιαμς που ειναι αλματερος αλλα οχι θηριο (206), οι αλλοι ψηλοι ειναι Χορφορντ και ο Γερμανος που να ειναι επισης 206. Τοσο ειναι και οι Μπιελιτσα και Λουνει. Οι αλλοι πανω κατω στα ιδια ειναι. Πολλοι μεταξυ 195 με 202. Θα σου εβαζα Μ.Ο υψους αλλα βαριεμαι να μετραω τωρα. Αντε να ειναι 195 με 194 ξερω γω.
Τωρα 2 way ειναι σχετικο. Δεν ξερω ποιους παιχτες εννοεις 2 way. Για μενα και οι δυο ομαδες ειναι καλες και σε αμυνα και σε επιθεση. Πιο βαθυ ροστερ φυσικα εχουν οι Γουοριορς που στα πλει οφ εχουν ενα ροτεισον 12 παικτων (χωρις δε τον τραυματια Ιγκυ) εναντι 9 παιχτων των Σελτικς.
Οι Σελτικς εχουν 3 σταρς αντικειμενικα ( Τειτουμ,Μπραουν, Σμαρτ) και Χορφορντ ,Γουαιτ και τους 2 Γουιλιαμς εξαιρετικα εργαλεια και συμπληρωματικα Πριτσαρντ και Ταις που προσφερουν συγκεκριμενα πραγματα και οι Γουοριορς 4 σταρς(Καρι, Τομπσον, Γκριν, Ουιγκινς) Και απο πισω Πουλ που δεν τον βαζω στους σταρς αν και εννιοτε παιρνει κι αυτο τον ρολο, Λουνευ, Πορτερ, Κουμινγκα, συν Πειτον, Μουντυ και Μπιελιτσα και Λι που προσφερουν τα ιδια αν οχι περισσοτερα απο Πριτσαρντ και Ταις.
Δεν βλεπω μεγαλυτερο βαθος στους Σελτικς, δεν βλεπω περισσοτερη ποιοτητα και ΚΥΡΙΩΣ οχι περισσοτερη εμπειρια.
Αν θες το θετικο των Σελτικς ειναι και το αναποδο. Το θετικο τους ειναι πως θελουν να φτασουν καπου (κινητρο) που οι αντιπαλοι τους λογο ηλικιας εχουν φτασει ηδη περισσοτερες απο μια φορα. Θα παιξει ρολο η ηλικια ετσι ή αλλιως; θα δουμε.
Ουτε για το φυσικαλιτι ειμαι σιγουρος. Θα φανει στο μεταξυ τους παιχνιδι. Για μενα οι Γκριζλς ηταν πιο φυσικαλ και απο τους δυο, αλλα δεν ειχαν ειτε το ταλεντο ειτε την εμπειρια. Βεβαια υπαρχουν καποιο εδω που διαφωνουν.
Αλλα ο καιρος οπως εχω ξαναπει θα δειξει τον σοφοτερο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1178
Δημοσιεύσεις: 3090
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 3:31 am

O Jimmy Butler μάλλον παρακολούθησε αυτό πριν το έκτο παιχνίδι.



Έχασε μεγάλη ευκαιρία η Βοστώνη. Πάμε για δυνατό έβδομο ματς στο Μαϊάμι. Λογικά, οι Heat έχουν το προβάδισμα αλλά έτσι όπως έχει πάει η σειρά, δε χωρούν προγνωστικά.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 3:34 am

Τεραστιος Μπατλερ. Μαζι με Χιτ για το 4-3 για την παρτη του και μονο!!!!!

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3272
Δημοσιεύσεις: 6090
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 9:30 am

Ο Butler αγωνίστηκε 46' οδήγησε τους Heat στο break και πραγματικά είδαμε πολύ μεγάλο αγώνα ύστερα από 5 ψιλοαδιάφορα παιχνίδια σε αυτή τη σειρά.
ssoulliss έγραψε:
Σάβ Μάιος 14, 2022 2:05 am
Επίσης για το επόμενο παιχνίδι, στατιστικά πάντα, δε νομίζω ότι υπάρχει ποτέ ομάδα με μειονέκτημα έδρας, να κάνει 3 break σε 7 παιχνίδια (και κόντρα στους Celtics :roulette: ).

Επομένως δεν δίνω μαθηματικά παραπάνω από 5-10% στους Bucks.
Όπου Bucks βάλτε Celtics και όπου Celtics τους Heat με την ίδια πρόβλεψη.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1178
Δημοσιεύσεις: 3090
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 9:47 am

Τα φετινά πλέι οφ της Ανατολής είναι από τα πλέον απρόβλεπτα. Προσωπικά, δεν μου έκανε εντύπωση η χτεσινή νίκη των Heat, αφού την είχα ικανή τη Βοστώνη να χάσει. Όπως δε θα μου κάνει εντύπωση , αν κερδίσει η Βοστώνη στο έβδομο ματς και πάει στον τελικό. Οι έδρες δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο και στις περισσότερες περιπτώσεις, η ομάδα που έχει την πίεση, χάνει τον αγώνα. Σε ένα απόσπασμα εκπομπής που είδα το πρωί, ούτε οι Σαμ Μίτσελ και Αϊζέια Τόμας μπορούσαν να δώσουν προγνωστικά γι' αυτό το ματς.

1
1 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1500
Δημοσιεύσεις: 3693
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Μάιος 28, 2022 9:50 am

Μετά από λίγες μέρες, φάνηκε το αποτέλεσμα της παρουσίας του πρωθυπουργού μας στην έδρα των Σέλτικς. :roofl:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 205
Δημοσιεύσεις: 2940
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 1:12 pm

Μεγάλη νίκη, deja vu του 2012 με τον Τζίμμαρο αντί του Λεμπρόν. Θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα το χτεσινό διπλό αν υπολογίσουμε πως η Βοστόνη είχε το μομέντουμ, το hype που φτιάχτηκε έχοντας φτάσει 1 ματς πριν τους τελικούς μετά από 12 χρόνια κλπ. Αν βάλουμε μέσα την απώλεια του Χίρο (που κάνει κακά πλέι οφ ούτως ή αλλος) και την τραγική εμφάνιση του Μπαμ (επίσης κακή σειρά πλην ενός αγώνα) τότε η νίκη δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία. Πάμε τώρα την Κυριακή για όλα ή τίποτα.
Συγκινητικός ο Λόουρυ και ο Μαξ, έβαλαν κρίσιμα σουτ σε στιγμές που το ματς έγερνε υπέρ των Σέλτικς.
Για τον Μπάτλερ δεν έχω να σχολιάσω κάτι, τα λέει αυτός όπως πρέπει :obey: :obey: :obey:

3
3 Εικόνα
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1178
Δημοσιεύσεις: 3090
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 1:36 pm

Pat Riley έγραψε:
Σάβ Μάιος 28, 2022 1:12 pm
Μεγάλη νίκη, deja vu του 2012 με τον Τζίμμαρο αντί του Λεμπρόν. Θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα το χτεσινό διπλό αν υπολογίσουμε πως η Βοστόνη είχε το μομέντουμ, το hype που φτιάχτηκε έχοντας φτάσει 1 ματς πριν τους τελικούς μετά από 12 χρόνια κλπ. Αν βάλουμε μέσα την απώλεια του Χίρο (που κάνει κακά πλέι οφ ούτως ή αλλος) και την τραγική εμφάνιση του Μπαμ (επίσης κακή σειρά πλην ενός αγώνα) τότε η νίκη δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία. Πάμε τώρα την Κυριακή για όλα ή τίποτα.
Συγκινητικός ο Λόουρυ και ο Μαξ, έβαλαν κρίσιμα σουτ σε στιγμές που το ματς έγερνε υπέρ των Σέλτικς.
Για τον Μπάτλερ δεν έχω να σχολιάσω κάτι, τα λέει αυτός όπως πρέπει :obey: :obey: :obey:
Κι εγώ το 2012 θυμήθηκα🙂. Αυτο όμως που με κάνει πιο επιφυλακτικό για το επόμενο παιχνίδι είναι το εξής: η ομάδα κέρδισε με εξωπραγματική εμφάνιση του Μπάτλερ αλλά οι υπόλοιποι δεν σουταραν ιδιαίτερα καλά. Επίσης, το 2012 υπήρχε ο Λεμπρον που ήταν ικανός να κάνει 2 μεγάλα σερί παιχνίδια. Ο Μπάτλερ μπορεί; Στη σειρά έχει δύο σαραντάρες και στα υπόλοιπα ήταν πολύ άστοχος. Τι να πω, μου φαίνεται πολύ δύσκολο παιχνίδι, δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη. Δίνω ένα μικρό προβάδισμα στο Μαϊάμι λόγω έδρας αλλά μέχρι εκεί. Ελπίζω όποιος περάσει, να το σηκώσει, μου είναι και οι δυο συμπαθείς.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 2:17 pm

Μαγκιόρικο διπλό των Χιτ. Ωραιές σειρές μάς χαρίζει η Ανατολή. Με έχει κάνει κι εμένα να βλέπω από πέρσι, ξανά πλείοφια ΝΒΑ και άντε να ξυπνήσουμε στις 8 για σωματική εργασία μεγάλοι άνθρωπες.

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1178
Δημοσιεύσεις: 3090
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 2:35 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Μάιος 28, 2022 2:17 pm
Ωραιές σειρές μάς χαρίζει η Ανατολή.
Πράγματι. Της άξιζε της φετινής Ανατολής ένα game 7 για να στείλει εκπρόσωπο στους τελικούς.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 3:53 pm

Δεν ξερω ποιος θα περασει , προσωπικα προτιμω το Miami αλλα οποιος και να περασει εχει θυσιασει τεραστια ποσοτητα ενεργειας και δεν ξερω αν υπαρχουν αποθεματα για μια σειρα με τους Warriors. Παντως η ανατολη αξιζε τα ξενυχτια της και με το παραπανω.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 191
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 30, 2022 3:26 am

Η σειρά τελείωσε όπως έπρεπε,με μεγάλη μάχη δηλαδή και παραλίγο με τεράστια ανατροπή.
Συγχαρητήρια στο Μαϊάμι και στον απίστευτο Μπάτλερ,για την εξαιρετική σειρά που μας χάρισαν, με κατάθεση ψυχής πραγματικά.
Πάμε ρε μαύρο άλογο σε πιστεύω μέχρι τέλους!
Bleed Green!

1
1 Εικόνα
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 30, 2022 8:38 am

No Center-No Party έγραψε:
Δευ Μάιος 30, 2022 3:26 am
Η σειρά τελείωσε όπως έπρεπε,με μεγάλη μάχη δηλαδή και παραλίγο με τεράστια ανατροπή.
Συγχαρητήρια στο Μαϊάμι και στον απίστευτο Μπάτλερ,για την εξαιρετική σειρά που μας χάρισαν, με κατάθεση ψυχής πραγματικά.
Πάμε ρε μαύρο άλογο σε πιστεύω μέχρι τέλους!
Bleed Green!
Μπράβο και στους 2 τους, αλλά το άξιζαν οι Σέλτικς και δικαιώθηκαν. Εγώ δεν δικαιώθηκα :sad: που βγήκα στις 23.30 να το παίξω διπλό, στον ΟΠΑΠ που μένει στάνταρ μέχρι τις 00.00 ανοικτός (μέσα από σιδεριές, όπως Λατινοαμέρικα :) και μου είχε κλείσει. Κι εκεί είναι που λέει κανείς, φέρτε μου τα ονλάιν σας τα κόλπα. :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “2021-2022 Regular Season + Playoffs”