Εast Finals Miami Heat (1) vs Boston Celtics (2)

Συντονιστής: Captains

Νικητής Ανατολής

Miami Heat
13
65%
Boston Celtics
7
35%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 18, 2022 1:29 pm

Χωρίς Smart και Horford ήταν δύσκολα τα πράγματα για τη Βοστώνη. Θα ήταν θαύμα αν κέρδιζε με 2 βασικές απουσίες απέναντι σε μια τόσο δυνατή ομάδα. Το διάστημα της απουσίας τους θα αποδειχθεί καθοριστικό. Πιστεύω πάντως ότι η σειρά έχει πολύ δρόμο και για να πω την αλήθεια δυσκολεύομαι να κάνω πρόβλεψη. Δε θα κρύψω ότι θέλω όποιος κερδίσει τη σειρά, να αναδειχθεί πρωταθλητής. Μου αρέσουν πολύ περισσότερο απ' τις δυτικές ομάδες αυτές οι δύο.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 18, 2022 1:40 pm

Οι Celtics μπήκαν με την αύρα του "κερδίσαμε τους πρωταθλητές, τους έχουμε" και συνέχισαν το κρεσέντο τους για ένα ημίχρονο. Κάπου εκεί νομίζω έπαιξε ρόλο η κούραση, μάλλον η περισσότερη ξεκούραση των Heat σε συνδυασμό με την απόδοση του Butler και κάπου εκεί έγειρε η πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Ο Horford είναι απίθανο να παίξει στα επόμενα 2 παιχνίδια εκτός και αν βγάλει τόσο σύντομα αρνητικό τεστ, ο Smart από την άλλη νομίζω έχει φλεγμονή, λογικά θα επιστρέψει πιο γρήγορα.

Έχω την εντύπωση πως ο βραχνάς των Heat έφυγε από την μέση (οι Bucks ήταν)επομένως θα έχουν τον πρώτο λόγο. Ίδωμεν όμως διότι οι Celtics έχουν τεράστια φανέλα.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 18, 2022 2:52 pm

Vincent και Herro καθοριστικοι και πιο ετοιμοι πνευματικα απο τους υπολοιπους στο ζορικο 1ο ημιχρονο που οι Χιτ επαιξαν με χερια τρεμαμενα.Ευτυχως που επεστρεψε ο Tucker.Τρομακτικος μπλοκερ ο Νesmith!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 18, 2022 3:13 pm

Ελπίζω να επιστρέψουν οι Lowry, Smart, Horford το συντομότερο, ώστε να δούμε πλήρεις τις ομάδες στη σειρά. Είναι κρίμα να έχεις απώλειες σε τόσο κομβικούς αγώνες. Βέβαια, υπάρχουν αυτά στον αθλητισμό αλλά δε σημαίνει ότι είναι και ευχάριστα.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 18, 2022 9:35 pm

Ούτε στο δεύτερο ματς της σειράς θα παίξει ο Λάουρι.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 19, 2022 2:46 pm

Οι Σέλτικς ανακοίνωσαν πως ο Ντέρικ Ουάιτ δεν θα παίξει στο δεύτερο ματς.



2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 19, 2022 6:40 pm

Ο Χόρφορντ θα παίξει στο δεύτερο ματς.



2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 1:40 am

9/11 τρίποντα στην πρώτη περίοδο οι Σέλτικς... no comments

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 8:11 am

Οι Celtics εχθές ήταν λες και πετούσαν βότσαλα στη λίμνη. Είχαν 20/40 τρίποντα, τον Smart σε παρολίγον triple-double και για ένα δεύτερο συνεχόμενο πρώτο ημίχρονο το πόδι ήταν στο γκάζι. Οι Heat λίγα πράγματα, κακή άμυνα, καθόλου συμμετοχή ο Adebayo στο παιχνίδι ενώ ο Hero συνεχίζει να καταγράφει αρνητικά stats και εν γένει να είναι περισσότερο τρύπα παρά κέρδος.

Εχθές είχε -33, κοίταζα και στις προηγούμενες σειρές είχε σε κάποια παιχνίδια τέτοιο αρνητικό πρόσημο (όχι μόνο σε ήττες).

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 8:33 am

Είναι τα πιο περίεργα πλέι οφ που έχω δει ποτέ. Σε όλες τις σειρές έχουμε blowout και στο επόμενο ματς το ακριβώς ανάποδο. Εχτές οι Σέλτικς, απέναντι σε μια ομάδα γνωστή για την άμυνά της, έβαζαν ό,τι ήθελαν όποτε ήθελαν και το ματς τελείωσε κάπου στο 16 :shock: όπου είχαν 11/16 τρίποντα. Καμία κριτική στο ματς, τσάμπα ξενυχτήσαμε, το να έχει κακό επιθετικά ματς το Μαϊάμι (άθλιο ήταν, μην ξεγελάει η τελική συγκομιδή) το περιμέναμε, να φάει ό,τι μπορούσε να φάει, όχι.

Η σειρά πάει Βοστόνη, εξακολουθώ να πιστεύω πως το Μαϊάμι είναι πληρέστερο, ακόμη και με Χόρφορντ-Ουίλλιαμς σε πλήρεις ρυθμούς. Αν ο Τάκερ μείνει εκτός (τραυματίστηκε χτες) είναι όμως σοβαρό θέμα.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Looter

 a1greece
Reactions: 52
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: Δευ Φεβ 05, 2018 11:27 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 11:04 am

yorgos έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 1:40 am
9/11 τρίποντα στην πρώτη περίοδο οι Σέλτικς... no comments
Δεν γυρνούσε αυτό το παιχνίδια και το παράτησαν αμέσως (σωστά κατά την άποψη μου).
Καλώς ή κακώς βλέπω ότι έχουν δώσει μεγάλη αυτοπεποίθηση στο τρίποντο τα ματς με τους Bucks στους Celtics.
Δεν γίνεται να ξεκινάς τελικό περιφέρειας εκτός έδρας με 9/11 τρίποντα στην πρώτη περίοδο , ούτε ελεύθερες βολές...
Σε κάποια φάση στη δεύτερη περίοδο αν γινόταν αναγωγή δίποντα-τρίποντα σε field goals , η βοστόνη είχε 99% ποσοστό.

Μετά πως να μην ανοίξουν οι διάδρομοι στο καλάθι;

Τα κλειδιά για τα επόμενα παιχνίδια :

1. Η επιστροφή του Lowry καθώς η ομάδα χρειάζεται ένα δεύτερο πόλο δημιουργίας στο παρκέ καθώς και μια απειλή για PnR actions ώστε να πάρει και περισσότερες προσπάθειες ο Bam καθώς η σειρά έχει ακόμα δρόμο.

2. Αν δεν παίξει ο Tucker , είναι παράγοντας.

3. Ο Bam θα πρέπει να πάρει περισσότερες προσπάθειες σε κάθε περίπτωση.

4. Ο Herro παρότι πήγε καλά στο πρώτο παιχνίδι δίνοντας πολύτιμους πόντους στο πρώτο ημίχρονο όπου οι Celtics ξεκίνησαν δυνατά , συνολικά είναι πολύ πιο κάτω από αυτό που περιμένουμε.

5. Η ομάδα και στα 2 παιχνίδια ΔΕΝ μπήκε καλά με αποτέλεσμα να κυνηγάει.

#heatculture #heatnation #miami

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 11:36 am

Πληρεστεροι οι Χιτ αλλα πολυ συμπαγεις οι Σελτικς,ενω και η σειρα με Μπακς δειχνει να εχει απογειωσει την αυτοπεποιθηση τους.Μου δινουν την εντυπωση οτι μπορουν να βγαλουν συνεργασιες και με δεμενα ματια.Πιστευα σε κοουτς Σπο ,αλλα πλεον κανω κανω προβλεψη για Celtics in 5.....

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 11:38 am

gspara έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 11:36 am
Πληρεστεροι οι Χιτ αλλα πολυ συμπαγεις οι Σελτικς,ενω και η σειρα με Μπακς δειχνει να εχει απογειωσει την αυτοπεποιθηση τους.Μου δινουν την εντυπωση οτι μπορουν να βγαλουν συνεργασιες και με δεμενα ματια.Πιστευα σε κοουτς Σπο ,αλλα πλεον κανω κανω προβλεψη για Celtics in 5.....
E κι εσύ το χοντρυνες!

Πάμε για μπρεικ στη Βοστόνη.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 6:54 pm

Εγώ πάλι θεωρώ τη Βοστώνη οριακά καλύτερη και δεν το γράφω αυτό λόγω της εμφάνισης στο δεύτερο παιχνίδι. Από τότε που βρήκε ρυθμό στην κανονική περίοδο, είναι η πιο συνεπής ομάδα του πρωταθλήματος. Δεν θα μου κάνει εντύπωση, αν φτάσουν ως το τέρμα. Το break δεν το θεωρώ απίθανο, μιας και το TD Garden δεν αποδείχτηκε απόρθητο στη σειρά με το Μιλγουόκι. Αν πάντως γίνει το 1-3, θα κερδίσει η Βοστώνη στα 6 παιχνίδια. Μου φαίνεται δύσκολο να μην ξανακερδίσει το Μαϊάμι.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AlexTsiri13

 a1greece
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: James Harden
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 7:30 pm

Πληρέστεροι και λιγότερο κουρασμένοι μεν οι Μαϊάμι, που είχαν λιγότερο απαιτητικές προηγούμενες σειρές, αλλά οι Σέλτικς φέτος είναι κατά τη γνώμη μου εκ των τεσσάρων το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο.

Είναι δεδομένο πως μετά το all star break είναι η καλύτερη και πιο φορμαρισμένη ομάδα του ΝΒΑ. Νομίζω πως μετά τη νίκη επί των Μπακς απέκτησαν και οι ίδιοι αυτοπεποίθηση πως μπορούν να φτάσουν ως το τέλος, κάτι που δεν θεωρώ οτι έχει η ομάδα των Χιτ.

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “2021-2022 Regular Season + Playoffs”