Los Angeles Lakers

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 11:30 am

Εικόνα
Los Angeles Lakers 2021-22

Τι θα δούμε φέτος:

Οι Lakers πέρυσι απέτυχαν να προκριθούν από τον πρώτο γύρο σε μια χρονιά που σημαδεύτηκε από τους σοβαρούς τραυματισμούς των δύο μεγάλων σταρ τους. Το καλοκαίρι λοιπόν μπήκαν σε mood να φτιάξουν superduperteam και έδιωξαν βασικά γρανάζια όπως τον Kuzma, τον KCP και άλλους παίκτες για να φέρουν τον Russell Westbrook στο LA μπας και δει πρωτάθλημα. Το ίδιο και για τον Carmelo Anthony, ενώ από την ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα το 2020 επέστρεψαν οι Rondo, Howard και Avery Bradley. Στο 2 έκαναν κάποιες καλές κινήσεις φέρνοντας Nunn (πουλέν μου), Bazemore, Ellington και Monk και δείχνουν ότι θέλουν να έχουν παντού σταρ.

Τι θα δούμε φέτος; Τα πρώτα δείγματα γραφής δεν είναι καθόλου καλά, αφού η ομάδα δείχνει να μην έχει βρει ακόμα ρυθμό με τους Davis-Lebron να φαίνονται ότι δεν έχουν επιστρέψει στα προ τραυματισμού επίπεδά τους. Από την άλλη ακόμα και οι πιο απαισιόδοξοι φίλοι των Λιμνανθρώπων όπως ο γράφοντας, μπορούν να αναγνωρίσουν ότι το συγκεκριμένο σύνολο αν βρει χημεία, προσαρμοστεί στη σκυλίσια άμυνα που παίζει συνήθως ο Vogel και βάλουν στην άκρη τους εγωισμούς στην επίθεση τότε είναι ικανοί να φτάσουν τελικούς. Και κυρίως δείχνουν να έχουν βάθος και να έχουν βρει τι τους λείπει. Για την ώρα όμως δείχνουν ότι θα χρειαστούν κάποιον καιρό να βρουν τα πατήματά τους.

Depth Chart:

PG: Russell Westbrook, Rajon Rondo, Avery Bradley, Austin Reaves
SG: Kent Bazemore, Malik Monk, Wayne Ellington, Kendrick Nunn
SF: LeBron James, Sekou Doumbouya, Talen Horton-Tucker
PF: Anthony Davis, Carmelo Anthony
C: DeAndre Jordan, Dwight Howard, Jay Huff

Ο σταρ:



Πλάκα θα είχε να έβαζα βίντεο του Horton-Tucker :hoho: Anyway προφανώς σε μια ομάδα γεμάτη σταρ, ξεχωρίζει ο 37χρονος Lebron με ένα απίστευτο σώμα για την ηλικία του. Μένει να δούμε αν ο βιονικός King θα επιστρέψει για τα καλά ή αν θα έχει κι άλλα θέματα τραυματισμών, απόρροια και της ηλικίας του. Θεωρώ ότι με τόσους παίκτες στο 1-3 θα επιχειρηθεί σε κάποια ματς να μένει εκτός για να είναι φρεσκότατος στα playoffs.

Στόχος/Πρόβλεψη:

Στόχος ένας και είναι το πρωτάθλημα φυσικά. Πρόβλεψη μου είναι ότι αν η ομάδα δέσει μπορεί να πάει Τελικούς. Αν δε δέσει, πάει άκλαφτη για μαξ πρώτο-δεύτερο γύρο. Θεωρώ πως δε θα δέσει, αλλά επειδή είμαι φύσει απαισιόδοξος και οι προβλέψεις μου είναι πάντα κουβαδίστικες, παίξτε ένα ταλιράκι στο πρωτάθλημα των Lakers, τι ψυχή έχει;

Το ερώτημα:

Λέτε να αληθεύουν οι φήμες ότι αν αποτύχουμε και φέτος, θα προσπαθήσουμε να υπογράψουμε αυτούς;



3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 1:13 pm

Το σώμα του Λεμπρόν το έχουν πολλοί 37ρηδες που κάνουν καλλισθενική ή κάτι τέτοιο. Τις εν γένει δυνάμεις/αθλητικές του δυνατότητες δεν μπορούν να έχουν. Εκεί είναι το θέμα με όσους αθλούνται από μικροί, και δη για όσους κάνουν πρωταθλητισμό επιπέδου ΝΒΑ.
Πόσο μάλλον για έναν τύπο σαν τον Λεμπρόν που είναι μια στο εκατομμύριο.
Η συμπλήρωση γίνεται για να ξεχωρίσουμε το σώμα από τις πραγματικές δυνατότητες.
Καλύτερο παράδειγμα από τις πολεμικές τέχνες δεν ξέρω αν υπάρχει. Ας πούμε το μουάι τάι. Φέρτε έναν γυμναστηριακό ή και καλλισθενίτη να βγάλει προπόνηση τάι. Δεν μιλάω για σπάριγκ ή για αγώνα κανονικό. :D . Κι έχοντας δίπλα του τον κλασσικό τάι τύπο, χωρίς σώμα που βγάζει μάτι.
Σχετικά με το σώμα/γυμναστική/ηλικία μην μασάτε. Έχω να σας πω πολλά γι' αυτά. Έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Έχω γνωστό (Ταϊλανδό) που βγάζει απίστευτη κυκλική στα 60 του.

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 6:17 pm

Θέλω να το πάρουν φέτος οι Lakers για να πάρει δαχτυλίδι επιτέλους ο Καρμέλο. Εγώ δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος αλλά κάπως επιφυλακτικός με το όλο εγχείρημα. Δε με ανησυχεί η τωρινή εικόνα, αφού το ΝΒΑ είναι μαραθώνιος. Θα ανησυχήσω, αν αυτή η εικόνα παραμείνει ως τον Γενάρη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 7:01 pm

Παρόλο που έχει τα δίκια του ο φίλος nikolas12, είμαι αισιόδοξος για τους Lakers και αυτό λόγω του ότι ο LeBron νιώθει άνετα με τέτοιου στυλ ομάδες, όπου υπάρχουν πολλοί παίκτες προσωπικότητες εκείνος παίζει πιο άνετα. Επιπλέον ο αποδιοπομπαίος τράγος έχει 'ηδη βρεθεί :P και το ανάθεμα θα πάει σε εκείνον και μόνον εκείνον (sorry Russ :twisted: :mrgreen: )

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:06 am

ggr έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 6:17 pm
Θέλω να το πάρουν φέτος οι Lakers για να πάρει δαχτυλίδι επιτέλους ο Καρμέλο. Εγώ δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος αλλά κάπως επιφυλακτικός με το όλο εγχείρημα. Δε με ανησυχεί η τωρινή εικόνα, αφού το ΝΒΑ είναι μαραθώνιος. Θα ανησυχήσω, αν αυτή η εικόνα παραμείνει ως τον Γενάρη.
Μωρέ μαραθώνιος είναι, ΟΚ. Αλλά πότε είδες ΚΑΠΗ να βγάζουν μαραθώνιο; Πόσο μάλλον όταν είναι διαστάυρωση ΚΑΠΗ με Δρομοκαϊτειο;

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 1:23 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Οκτ 22, 2021 8:06 am

Μωρέ μαραθώνιος είναι, ΟΚ. Αλλά πότε είδες ΚΑΠΗ να βγάζουν μαραθώνιο; Πόσο μάλλον όταν είναι διαστάυρωση ΚΑΠΗ με Δρομοκαϊτειο;
Από τις πιο παλιές ομάδες οι Celtics του 1969, έστω κι αν οι συνθήκες ήταν διαφορετικές. Στη σύγχρονη εποχή υπάρχουν οι Bulls του 1998, οι Mavericks του 2011 ενώ και οι Spurs του 2014 ή οι Lakers του 2020 είχαν αρκετούς βετεράνους στο ρόστερ. Υπήρχαν και ομάδες με "υπερήλικες" που έφτασαν κοντά στην πηγή και δεν ήπιαν νερό, όπως οι Celtics του 2012 και οι Pacers του 2000. Αν γίνει σωστή διαχείριση, μπορούν άνετα να τα βγάλουν πέρα γιατί έχουν μεγάλο βάθος. Τη χημεία φοβάμαι πιο πολύ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 5:33 am





5
1 Εικόνα 3 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 7:58 am

Δε πεφτουμε απο τα συννεφα με το κλιμα στο ΛΑ. Τι περιμεναν οταν μαζευαν τοσους βετεράνους με προβληματική συμπεριφορά; Οτι θα εχουν υπομονή ; Ο Λεμπρον θα τους στρώσει και όχι ο Βογκελ, αυτή ειναι η αλήθεια. Ο Βόγκελ μέσα στο παιχνίδι δεν ασχολείται με το αγωνιστικό κομμάτι αλλά με το παρα-αγωνιστικό.
Αν εχουν βαλει στοχο πρωτάθλημα θα μαζευτούν αλλά προς το παρόν θα υπάρχει γκρίνια.
Και επισης πρεπει να βρουν παίκτες για να παιξουν άμυνα. Περσι το εκανε ο Καρουζο και ο Ποπ. Φέτος;

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 8:16 am

Τον Καρούζο απορώ πως δεν τον κράτησαν βασικά.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 8:57 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 8:16 am
Τον Καρούζο απορώ πως δεν τον κράτησαν βασικά.
Νομίζω ότι ο ίδιος προτίμησε να φύγει, γιατί βρήκε πιο πολλά χρήματα στο Σικάγο. Μπορεί και να κάνω λάθος. Μέχρι στιγμής οι Lakers μου φέρνουν μνήμες του 2013.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 9:11 am

ggr έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 8:57 am
Νομίζω ότι ο ίδιος προτίμησε να φύγει, γιατί βρήκε πιο πολλά χρήματα στο Σικάγο.
Στην παρουσίαση είπε ότι οι Λέικερς δεν του έκαναν καν πρόταση.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 9:11 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 8:16 am
Τον Καρούζο απορώ πως δεν τον κράτησαν βασικά.
Προτίμησαν να πληρώσουν τον Horton-Tucker μπας και έχουν κανα πιτσιρικά σε δύο χρόνια που θα αποσυρθούν τα 12/15 της ομάδας.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 9:31 am

SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 7:58 am

Αν εχουν βαλει στοχο πρωτάθλημα θα μαζευτούν αλλά προς το παρόν θα υπάρχει γκρίνια.
Και επισης πρεπει να βρουν παίκτες για να παιξουν άμυνα. Περσι το εκανε ο Καρουζο και ο Ποπ. Φέτος;
Οι Μονκ, Ναν, Αρίζα και Χόρτον-Τακερ μπορούν να παίξουν άμυνα, όπως και οι Χάουαρντ και Τζόρνταν στους ψηλούς. Πρέπει όμως να βρεθούν και ακόμη απέχουν πολύ απ' αυτό. Για μένα το λάθος έγινε πέρσι. Έπρεπε να κρατηθεί η ομάδα του 2020, πρωτάθλημα κέρδισε. Δεν υπάρχει λογική στο να μην κρατάς τον κορμό σου, να θες να κάνεις πρωταθλητισμό. Ήρθαν παίχτες που δεν ταίριαξαν, η ομάδα χτυπήθηκε από τραυματισμούς και το αποτέλεσμα ήταν ο αποκλεισμός απ' το Φοίνιξ. Αυτό με τη σειρά του έφερε την ολική φετινή αναδόμηση, οπότε υπομονή μέχρι να στρώσουν.

Υ.Γ. Γελάω πάντως με τα σχόλια από ορισμένους "ειδήμονες" στο youtube, που τους έχουν ήδη βγάλει άχρηστους, λες και ο πρωταθλητής κρίνεται στους 10-20 πρώτους αγώνες.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 9:41 am

Υπήρχε ίσως και κάτι άλλο πίσω από τη μανούρα των δύο ψηλών. Στις ΗΠΑ γράφεται ότι ο πλέον ευνοημένος στη λίστα των 75 είναι ο Davis (μαζί με τον Lilard) ενώ ο Howard είναι ο πιο αδικημένος. Μπορεί μια κουβέντα, ένα πείραγμα συν την κακή εικόνα της ομάδας να οδήγησε στο περιστατικό του πάγκου.

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 23, 2021 11:59 am

ggr έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 9:31 am
SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 7:58 am

Αν εχουν βαλει στοχο πρωτάθλημα θα μαζευτούν αλλά προς το παρόν θα υπάρχει γκρίνια.
Και επισης πρεπει να βρουν παίκτες για να παιξουν άμυνα. Περσι το εκανε ο Καρουζο και ο Ποπ. Φέτος;
Οι Μονκ, Ναν, Αρίζα και Χόρτον-Τακερ μπορούν να παίξουν άμυνα, όπως και οι Χάουαρντ και Τζόρνταν στους ψηλούς. Πρέπει όμως να βρεθούν και ακόμη απέχουν πολύ απ' αυτό.
Monk Nunn νοιάζονται κατά κύριο λόγο για την επίθεση παρά για την άμυνα. Ο Αρίζα μπορεί να παίξει άμυνα αλλά μόνο στα πλειοφς. Για ρέγκιουλαρ ο Αρίζα μπορεί να φθαρθεί και να καεί. Υπαρχει θεμα στην περιφερειακή. Χθες στο ματς δεν μπορούσαν να πιάσουν τους περιφερειακούς παίκτες του Φοίνιξ και θα συναντήσουν ομάδες με καλύτερη περιφέρεια απο εμάς.
Χαουαρντ και Τζορνταν παιζουν καλη αμυνα σε 2ο χρονο οταν ερχονται βοήθειες. Σε πρώτο χρόνο είναι τρύπες στο πικ εν ρολ και στο 1 με 1 μακριά από το καλάθι εχουν αδυναμίες και κοντά στο καλάθι φορτώνονται με επιπόλαια φάουλ γρήγορα. Αν σκληραίνουν περιφερειακά οι Λέικερς θα βοηθήσουν και οι ψηλοί τους.

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “2021-2022 Regular Season + Playoffs”