Chicago Bulls

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 09, 2021 10:21 am

Εικόνα

CHICAGO BULLS

Tι θα δούμε φέτος: Την ολική αναγέννηση του Chicago. O Καρνισόβας άλλαξε άρδην την ομάδα μέσα σε 2 χρόνια. Κινήθηκαν δυναμικά στην αγορά αποκτώντας τους DeRozan, Ball, Caruso, προσθέτοντας μια γενναία ένεση ταλέντου δίπλα στους Lavine και Vucevic. Η βασική τους πεντάδα είναι από τις καλύτερες της περιφέρειας και αν ταιριάξουν καλά είναι ικανοί να παρουσιάσουν ένα πολύ ενδιαφέρον σύνολο. Θα υπάρχουν βραδιές που η τετράδα DeRozan-LaVine-Ball- Vucevic θα προσφέρει εξαιρετικό θέαμα εντός των 4 γραμμών του γηπέδου.


Depth chart

Pg : Lonzo Ball, Coby White, Alex Caruso, Devon Dotson
Sg: Zach LaVine, Troy Brown Jr, Javonte Green, Matt Thomas
Sf: Demarr DeRozan, Derrick Jones, Ayo Dosunmu
Pf: Pat Williams, Tyler Cook, Alize Johnson
C: Nikola Vucevic, Tony Bradley, Marko Simonovic


Ο σταρ :

Ζach LaVine. Στην πέμπτη (και τελευταία;) σεζόν του στο Σικάγο, προερχόμενος από ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο, θα πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί να ηγηθεί στην προσπάθεια της ομάδας για επιστροφή στην ελίτ του πρωταθλήματος. Επιθετικά τον περιμένω πολύ αποτελεσματικό και μένει να δούμε το πόσο θα προσφέρει στην άμυνα.



Στόχος / πρόβλεψη
: Επέλεξα να τους παρουσιάσω, γιατί μου κέντρισαν πολύ το ενδιαφέρον φέτος και θα τους παρακολουθήσω κατά τη διάρκεια της σεζόν. Υπάρχουν προσδοκίες στην ομάδα λόγω των καλοκαιρινών μεταγραφών αλλά και οι υπόλοιποι στην Ανατολή ενισχύθηκαν. Ερωτηματικά αποτελούν η άμυνα και το βάθος του πάγκου. Θεωρώ ότι θα είναι σίγουρα στην οχτάδα, έστω και μέσω play in. Οι δύο παράγοντες που προανέφερα θα καθορίσουν το πόσο μακριά θα φτάσουν. Θα προβλέψω γύρω στις 43 με 45 νίκες, χωρίς να αποκλείω την προοπτική για κάτι παραπάνω.


Το ερώτημα: Θα παραμείνει ο LaVine στο Σικάγο;

5
4 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 4:25 pm

Έμεινα ευχαριστημένος με τη φετινή off-season, όπου καλύφθηκε το κενό με το βασικό PG. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν πως δεν αποκτήσαμε βασικό PF αλλά η ομάδα αποφάσισε ο Πατ να κατέβει θέση. Πιστεύω με ψηλότερα και πιο δυνατά τεσσάρια θα έχει θέμα. Αν η ομάδα αποκτήσει χημεία και ανανεώσει ο Ζακ πιστεύω μπορούμε να πάμε καλά.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 20, 2021 12:39 pm

Η μέχρι στιγμής εικόνα της ομάδας είναι καλή. Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι θα έχει θέματα απέναντι σε δυνατά τεσσάρια. Πριν από 2 χρόνια θα τους έβαζα άνετα στις 3 πρώτες θέσεις της Ανατολής αλλά φέτος θα είναι ζόρικα τα πράγματα. Θεωρώ πάντως ότι θα ξεκινήσουν με νίκη τη νέα χρονιά, αν και θα ήθελα να τους κερδίσει το Ντιτρόιτ. :)

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 3:51 pm

Χαζεύω την πρεμιέρα μας, με τους Bulls και νομίζω ότι οι "Ταύροι" στα καλά τους διαστήματα θα παίξουν πολύ ωραίο μπάσκετ, κάτι που πιστεύω ότι θα πρέπει να πιστωθεί πλήρως στον Donovan.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 6:45 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 3:51 pm
Χαζεύω την πρεμιέρα μας, με τους Bulls και νομίζω ότι οι "Ταύροι" στα καλά τους διαστήματα θα παίξουν πολύ ωραίο μπάσκετ, κάτι που πιστεύω ότι θα πρέπει να πιστωθεί πλήρως στον Donovan.
Αυτό το είχαν δείξει και στην preseason. Υπήρχαν περιπτώσεις που γυρνούσαν πολύ ωραία την μπάλα. Θέλω να τους δω πάντως απέναντι σε ομάδα με καλό τεσσάρι. Στο ματς με τη Νέα Ορλεάνη δεν θα παίξει ο Zion, οπότε περιμένω αυτό με τη Νέα Υόρκη, ώστε να δω πως θα τα πάνε απέναντι στον Randle.

0
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 343
Δημοσιεύσεις: 6277
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 2:04 pm

ggr έγραψε:
Παρ Οκτ 22, 2021 6:45 pm
Θέλω να τους δω πάντως απέναντι σε ομάδα με καλό τεσσάρι.
Δεν ξέρω αν πρέπει να σταθούμε εκεί. Οι Bulls αν παρατηρήσατε τρέχουν όλοι σε άμυνα και επίθεση, έχουν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο LaVine έχει φέτος ανέβει ένα επίπεδο πάνω με τους Ball & Carusο να είναι επιθετική & αμυντική αξιοπιστία. Το παρατραβάει λίγο ο DeRozan αλλά οκ, λεπτομέρεια, τουλάχιστον στη παρούσα φάση της σεζόν. Σε μία καλή ημέρα, κοντράρουν σχεδόν όλες τις ομάδες, δεν πιστεύω γενικά να έχουν πραγματικό πρόβλημα απέναντι στον οποιονδήποτε. Είναι σαν να λέμε για τους Bulls του δεύτερου three-peat "ας τους δούμε απέναντι σε ένα καλό πεντάρι".

#ZachLaVine υποψήφιος για MVP
#ChicagoBulls για πρωταθλητές Ανατολής
#τοπαρατράβηξα :bball:

1
1 Εικόνα
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 3:52 pm

Μορφή έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 2:04 pm
#ZachLaVine υποψήφιος για MVP
#ChicagoBulls για πρωταθλητές Ανατολής
#τοπαρατράβηξα :bball:
Ίσα που πατάει η γάτα :P

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 5:57 pm

Μορφή έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 2:04 pm
ggr έγραψε:
Παρ Οκτ 22, 2021 6:45 pm
Θέλω να τους δω πάντως απέναντι σε ομάδα με καλό τεσσάρι.
Δεν ξέρω αν πρέπει να σταθούμε εκεί. Οι Bulls αν παρατηρήσατε τρέχουν όλοι σε άμυνα και επίθεση, έχουν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο LaVine έχει φέτος ανέβει ένα επίπεδο πάνω με τους Ball & Carusο να είναι επιθετική & αμυντική αξιοπιστία. Το παρατραβάει λίγο ο DeRozan αλλά οκ, λεπτομέρεια, τουλάχιστον στη παρούσα φάση της σεζόν. Σε μία καλή ημέρα, κοντράρουν σχεδόν όλες τις ομάδες, δεν πιστεύω γενικά να έχουν πραγματικό πρόβλημα απέναντι στον οποιονδήποτε. Είναι σαν να λέμε για τους Bulls του δεύτερου three-peat "ας τους δούμε απέναντι σε ένα καλό πεντάρι".

#ZachLaVine υποψήφιος για MVP
#ChicagoBulls για πρωταθλητές Ανατολής
#τοπαρατράβηξα :bball:
Μπορεί και να έχεις δίκιο. Τα σημεία που επισημαίνεις τα έχω δει κι εγώ. Μέχρι στιγμής παρουσιάζονται καλύτεροι του αναμενομένου και μακάρι να συνεχίσουν έτσι. Περιμένω πάντως το ματς με την Νέα Υόρκη, για να δω πως θα αντιμετωπίσουν τον Ραντλ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 28, 2021 10:11 am

Μετά από παααάρα πολλά χρόνια το ματς Μπουλς- Νικς είναι ντέρμπι κορυφής.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 29, 2021 6:06 pm

Ο Patrick Williams θα χάσει το υπόλοιπο της κανονικής περιόδου.





2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 30, 2021 6:45 am

Πολύ σημαντική απώλεια και ας μην φαίνεται τόσο στα στατιστικά του. Το ροτέισιον των Μπουλς είναι ήδη μικρό (ίσως βέβαια και για αυτό να πηγαίνουν τόσο καλά), να δούμε τώρα τι θα κάνει ο Ντόνοβαν. Δεν νομίζω να βάλει τον Caruso 5άδα, θα τον κρατήσει στον ρόλο του και τα λεπτά του. Λογικά αυτός που θα δούμε στην πεντάδα θα είναι ο Brown ή γιατί όχι και ο Derrick Jones που από παίκτης των 20 λεπτών σε Μαϊάμι και Πόρτλαντ, φέτος δεν έχει παίξει καθόλου.
Σε λιγότερο από μήνα επιστρέφει και ο White πάντως, άρα θα είναι δεδομένα τα πιο κοντά σχήματα για να χωρέσει και αυτός.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 30, 2021 6:51 am

Υπάρχει κάποιο διαθέσιμο τεσσάρι στην αγορά για να καλύψουν την απουσία του; Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι πολύ σημαντική απώλεια για την ομάδα. Κρίμα γιατί δείχνει καλά σημάδια φέτος.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 30, 2021 6:57 am

ggr έγραψε:
Σάβ Οκτ 30, 2021 6:51 am
Υπάρχει κάποιο διαθέσιμο τεσσάρι στην αγορά για να καλύψουν την απουσία του; Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι πολύ σημαντική απώλεια για την ομάδα. Κρίμα γιατί δείχνει καλά σημάδια φέτος.
Ο Patterson και ο Mike Scott ας πούμε, αλλά δεν νομίζω να πάνε σε κάτι τέτοιο, μάλλον εσωτερικά θα γίνει ότι γίνει...

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 30, 2021 2:18 pm

ggr έγραψε:
Σάβ Οκτ 30, 2021 6:51 am
Υπάρχει κάποιο διαθέσιμο τεσσάρι στην αγορά για να καλύψουν την απουσία του; Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι πολύ σημαντική απώλεια για την ομάδα. Κρίμα γιατί δείχνει καλά σημάδια φέτος.
Δεν ξέρω αν το έχει κόψει το σπορ αλλά μπορεί να πάνε για κάνα Tolliver (για 5-10 λεπτά το πολύ). Ο Aminu άραγε είναι τόσο χάλια πλέον που δεν ακούγεται για καμμία ομάδα; :-?

Υπάρχει και ο Biyombo για να ρίχνει ξύλο, αλλά είναι μόνο 5 ετούτος και αυτό θα σημάνει μπέρδεμα με τον Vucevic. Πάντως το ρόστερ των Bulls σε αυτή τη θέση είναι ψιλογυμνό. :roll:

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 30, 2021 6:19 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Οκτ 30, 2021 2:18 pm

Πάντως το ρόστερ των Bulls σε αυτή τη θέση είναι ψιλογυμνό. :roll:
Ισχύει και αυτό έπρεπε να το δουν στον προγραμματισμό της ομάδας. Ορίστε, έτυχε ο τραυματισμός και τώρα να δούμε πως θα καλυφθεί.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “2021-2022 Regular Season + Playoffs”