ΝΒΑ Finals 2021 : Game 4 Phoenix @ Milwaukee

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7015
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 2:08 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 9:00 am
Ο Paul είναι 36 ετών και κάπου είναι λογικό να έχει μεταπτώσεις η απόδοση του (τον παίζει εξαιρετικά ο Jrue στα τελευταία δύο παιχνίδια), άλλωστε για εκείνον είναι πρωτόγνωρο να αγωνίζεται τόσο πολύ σε Play-offs.

Στο χθεσινό ματς αφού οι Ήλιοι κατάφεραν και έχασαν παιχνίδι που οι Bucks τούβλαραν ασυστόλως συν ότι ήταν μπροστά με 9 πόντους λίγο πριν το φινάλε είναι άξιοι της μοίρας τους.

Πρέπει να γίνει κάτι αναπάντεχο για να ξαναγυρίσει η σειρά (η εικόνα λέει Bucks), όπως είχα αναφέρει μετά το τρίτο παιχνίδι δεν πιστευώ πως οι Suns θα κερδίσουν άλλο παιχνίδι.
Ωπα λίγο. Να τα λέμε λιγο και με το ονομα τους και όχι με τους τίτλους των ελληνικών σάιτ :shock: .

Πρώτον. Το +9 ήταν στην πρώτη επίθεση των Φοίνιξ τ ης 4η περιόδου 76-85. Μετά έπεσε και έγινε close game. Δεν ήταν λίγο πριν τον φινάλε. Και τα 12 λεπτά στο ΝΒΑ είναι χρόνος να γυρίσεις 20 ποντους διαφορά όχι 9.

Δεύτερον. Οι Μπακς δεν τούβλαραν σε σχέση με τους Φοίνιξ.

Μπακς 40% FG (40/78), 24% τρίποντα (7/29) , 82% βολές (16/19)
Φοίνιξ 50% FG (39/97), 30% τρίποντα (7/24), 84% βολές (24/29).

Οι μπακς εχουν ελαφρώς χειρότερα ποσοστά με ίδιο απόλυτο αριθμό εύστοχων σουτ. Γιατί γίνεται αυτό;

Γιατί είχαμε 17 αβίαστα λάθη και οι Μπακς 17 επιθετικά ριμπάουντ. Τι σημαίνει αυτό;

Αυτό εδώ το τραγικό στοιχείο των 111 πόντων
Games 3 and 4: Points off turnovers + 2nd-chance pts + fast break pts

Bucks: 111

Suns: 30
Δηλαδή η μία ομάδα έχει 20 παραπάνω επιθέσεις και νικάει δύσκολα και η σειρά "τελείωσε" ενώ δε χάθηκε το πλεονέκτημα έδρας; :mutombo:

Αν το Φοινιξ δεν ρίξει τα λάθη του ναι θα χάσει και είμαι οκ με αυτό. Αλλά αν ρίξει τα λάθη ανά αγώνα κάτω από 10 και περιορίσει τα rebound δε μπορεί να νικήσει; Εγώ λέω ότι μπορεί να νικήσει και εκτός έδρας αν ο Πολ ηγηθεί της ομάδας και δεν μας παρασύρει στα λάθη . Εύλογα όμως καταλαβαίνω ότι το μομέντουμ έχει πάει στους Μπακς όπως είχε πάει στο 2-0 με εμάς.

Πρώτα προστατεύουμε την έδρα μας όμως και μετά Suns in 6.

Υ.Γ. Το πιο κρίσιμο παιχνίδι είναι τώρα.
This is the 30th time in #NBAFinals history that the series has been tied 2-2.

The winner of Game 5 has gone on to win 72% of the time (21-8).


0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 2:41 pm

SteveNashidis έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 2:08 pm
Πρώτον. Το +9 ήταν στην πρώτη επίθεση των Φοίνιξ τ ης 4η περιόδου 76-85. Μετά έπεσε και έγινε close game. Δεν ήταν λίγο πριν τον φινάλε. Και τα 12 λεπτά στο ΝΒΑ είναι χρόνος να γυρίσεις 20 ποντους διαφορά όχι 9.
Έχεις δίκιο ήταν στην αρχή της τέταρτης περιόδου :) . Το πιο σωστό θα ήταν να γράψω πως η στιγμή ευννοούσε τους Suns καθώς ακόμη και ο Middleton δεν είχε ξεκινήσει το σερί του (ήταν καλός μέχρι εκείνο το σημείο)
SteveNashidis έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 2:08 pm

Δεύτερον. Οι Μπακς δεν τούβλαραν σε σχέση με τους Φοίνιξ.

Μπακς 40% FG (40/78), 24% τρίποντα (7/29) , 82% βολές (16/19)
Φοίνιξ 50% FG (39/97), 30% τρίποντα (7/24), 84% βολές (24/29).

Οι μπακς εχουν ελαφρώς χειρότερα ποσοστά με ίδιο απόλυτο αριθμό εύστοχων σουτ. Γιατί γίνεται αυτό;
Όχι μόνο τούβλαραν, αλλά αν δεν υπήρχε ο Connaughton (γράφω καλό λόγο για τον συγκεκριμμένο :lol: :P ) τα πράγματα θα ήταν χειρότερα. Αλήθεια τώρα οι 10 ποσοστίαίες μονάδες για ομάδα που παίζει εντός έδρας είναι "ελαφρώς χειρότερο" ποσοστό;

Θυμάσαι φίλε μου άλλη ομάδα σε τελικούς (ή έστω σε παιχνίδι Play-offs μεγάλης σημασίας) να έχει τέτοια ποσοστά στην έδρα της και να κερδίζει παιχνίδι; Εγώ δεν θυμάμαι. Αν μπορείς ψάξε το και αν κάνω λάθος εδώ είμαστε :) .

SteveNashidis έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 2:08 pm
Γιατί είχαμε 17 αβίαστα λάθη και οι Μπακς 17 επιθετικά ριμπάουντ. Τι σημαίνει αυτό;

Αυτό εδώ το τραγικό στοιχείο των 111 πόντων
Games 3 and 4: Points off turnovers + 2nd-chance pts + fast break pts

Bucks: 111

Suns: 30
Δηλαδή η μία ομάδα έχει 20 παραπάνω επιθέσεις και νικάει δύσκολα και η σειρά "τελείωσε" ενώ δε χάθηκε το πλεονέκτημα έδρας; :mutombo:

Αν το Φοινιξ δεν ρίξει τα λάθη του ναι θα χάσει και είμαι οκ με αυτό. Αλλά αν ρίξει τα λάθη ανά αγώνα κάτω από 10 και περιορίσει τα rebound δε μπορεί να νικήσει; Εγώ λέω ότι μπορεί να νικήσει και εκτός έδρας αν ο Πολ ηγηθεί της ομάδας και δεν μας παρασύρει στα λάθη . Εύλογα όμως καταλαβαίνω ότι το μομέντουμ έχει πάει στους Μπακς όπως είχε πάει στο 2-0 με εμάς.

Πρώτα προστατεύουμε την έδρα μας όμως και μετά Suns in 6.

Υ.Γ. Το πιο κρίσιμο παιχνίδι είναι τώρα.
This is the 30th time in #NBAFinals history that the series has been tied 2-2.

The winner of Game 5 has gone on to win 72% of the time (21-8).
Τα λάθη πιθανότατα να αποδεικνύουν την περισσότερη πίεση που βάζει το Milwaukee στην ομάδα του Phoenix και ιδιαίτερα στους περιφερειακούς της. Είναι πιο physical ομάδα και κάπου είναι λογικό.

Για να μην παρεξηγούμαστε :P , το Phoenix παίζει ωραίο μπάσκετ είναι μάλλον καλύτερη ομάδα , όμως η εικόνα της σειράς δείχνει πως οι Bucks θέλουν το πρωτάθλημα περισσότερο. Γυαλίζει το μάτι τους λίγο (ή πολύ) περισσότερο. Τώρα αν πέσω έξω, εσύ θα απολαμβάνεις το νέκταρ της νίκης - σαμπάνιες δηλαδή :P

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7015
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 3:44 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Ιούλ 16, 2021 2:41 pm

Θυμάσαι φίλε μου άλλη ομάδα σε τελικούς (ή έστω σε παιχνίδι Play-offs μεγάλης σημασίας) να έχει τέτοια ποσοστά στην έδρα της και να κερδίζει παιχνίδι; Εγώ δεν θυμάμαι. Αν μπορείς ψάξε το και αν κάνω λάθος εδώ είμαστε :) .
Πρόχειρα πρόχειρα
1)
6o ματς των Τορόντο με τους GSW. Oι Ράπτορς έχουν χειρότερο FG από GSW αλλά νικάνε και παίρνουν το πρωτάθλημα. Κοινός παρανομαστής με Σανς τα πολλά λάθη των GSW.

https://www.basketball-reference.com/bo ... 30GSW.html

2)
4o ματς Μιαμι με Νταλας. Το Ντάλας νικάει έχοντας χειρότερο FG% (κάτω από .400) κάνοντας το 2-2. Εδώ δεν υπάρχει κάτι κοινό με το Σανς-Μπακς και εχω ξεχασει να πω την αλήθεια πως το πήρε το Νταλας αυτό το παιχνίδι μιας και είναι στατιστικώς παντού πιο κακό από το Μιαμι :D :D

https://www.basketball-reference.com/bo ... 70DAL.html

3)
7ο ματς Λέικερς-Σελτικς. Οι Λέικερς κατακτούν το πρωτάθλημα έχοντας .325 FG και χειρότερο αυτών των Σέλτις .408 . Κοινός παρανομαστής, περισσότερα ριμπαουντ για Λέικερς και λάθη για Σελτικς.

https://www.basketball-reference.com/bo ... 70LAL.html

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 16, 2021 5:23 pm

Με αφορμή τα τελευταία ποστ, επικεντρωνομαι στους Σανς έστω κι αν δυσαρεστήσω λίγο τον Steve. :)

Οι Σανς θεωρώ ότι δεν μπορούν να δώσουν κάτι νέο επιθετικά στη σειρά: χτυπανε από mid range με Booker kai CP, προσπαθώντας να πέσουν πάνω σε Lopez ή Connaughton, αλλιώς θα βγει η μπάλα έξω και τρίποντο από τους λοιπούς. Αυτό, τίποτα άλλο, αφού δεν μπορούν να πλησιάσουν στη ρακέτα (ειδικά μετά τον τραυματισμό του Saric. Προσωπικά δεν βλέπω κάτι άλλο.

Όσο έβλεπα το game 4 μου ερχόταν στο μυαλό η σειρά των Bucks με των Nets, μετά τον τραυματισμό του Irving, που ο KD ήταν εναντιον όλων, απλά στη θέση του ήταν ο Booker.

Δεν ξέρω αν μπορούν να παίξουν με διαφορετικό τρόπο ή τι άλλο μπορούν, επιθετικά, απέναντι στους Bucks την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Αμυντικά παίζουν εξαιρετικά απέναντι στο πικ εν ρολ, πιέζουν πολύ τον επιτιθεμενο στο ποσταρισμα (χωρίς μάλιστα να βγαίνει βοήθεια) ενώ επιλέγουν να μαρκαρουν από τα 6.5 μέτρα που άλλοτε τους βγαίνει (απέναντι στον Γιάννη πχ) άλλους όχι μιας και ο Μιντλεντον τους πληγώνει με τον ίδιο τρόπο που πληγώνουν κι αυτοί, σουτ μέσης απόστασης.

Στη ρακέτα δεν μπορούν να κάνουν πολλά, δυστυχώς, και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ κοστίζουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “2020-2021 Regular Season + Playoffs”