Euroleague All Decade Team - PG

Συντονιστής: Captains

Ποιοι είναι οι κορυφαίοι PG στην Euroleague τη δεκαετία 2010-2020;

Nick Calathes
12
16%
Dimitris Diamantidis
19
25%
Luka Doncic
13
17%
Thomas Heurtel
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Mike James
1
1%
Sergio Llull
17
22%
Tyrese Rice
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Sergio Rodriguez
3
4%
Kostas Sloukas
3
4%
Milos Teodosic
9
12%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 07, 2020 4:38 pm

benchwarmer έγραψε:
Τρί Απρ 07, 2020 10:34 am
5ος παίκτης που ανακοινώνεται από την Ευρωλίγκα ο Τεόντοσιτς, και 4ος κοντός μετά τους Ντόντσιτς, Ναβάρο, Διαμαντίδη (και Χάινς ο άλλος).
Με Σπανούλη να είναι 100% στις άλλες 5 επιλογές, και Γιουλ και ΝτεΚολό πάνω από 90% θα φτάσουμε λογικά στους 7/10 κοντούς, νομίζω ένα εξαιρετικό δείγμα ότι το ευρωπαϊκό (και όχι μόνο) μπάσκετ είναι πλέον άθλημα περισσότερο των κοντών και όχι των ψηλών.
Από την άλλη μεριά θα μπορούσες να πεις πως στην Euroleague δεν θέλουν να μπουν στη διαδικασία να ξεδιαλέξουν τους κοντούς. Νομίζω πως είναι και λίγο δημοσιοσχετίστικη η επιλογή.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 07, 2020 4:51 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Απρ 07, 2020 4:38 pm
Από την άλλη μεριά θα μπορούσες να πεις πως στην Euroleague δεν θέλουν να μπουν στη διαδικασία να ξεδιαλέξουν τους κοντούς. Νομίζω πως είναι και λίγο δημοσιοσχετίστικη η επιλογή.
Εύστοχο αυτό που λες και σ' έναν βαθμό θα ισχύει, αλλά είναι αλήθεια ότι στους τίτλους έπαιξαν τον σημαντικότερο ρόλο οι κοντοί.
Ο Ναβάρο κι ο Διαμαντίδης ενδεχομένως ( χωρίς να μπορώ να το στηρίξω κι εντελώς) να έρχονται με κεκτημένη ταχύτητα κι από την περασμένη δεκαετία. Αμφότεροι έπαιξαν μέχρι το 13-14 σε τοπ επίπεδο, οπότε μπορεί κανείς να πει, ότι οκ, να μπουν στο τοπ 10. Το ίδιο και με τον Ντόνσιτς που έπαιξε 2 χρονιές σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Από την άλλη βέβαια έχουμε τον Σλούκα που νομίζω ότι κάπως θα έπρεπε να συμπεριληφθεί στη δεκάδα. Μιλάμε για τον παίκτη που μαζί με τον Χάινς έχουν τα περισσότερα F4 και κερδισμένες κούπες.
Στην περίπτωση αυτή η Ευρωλίγκα ελέγχεται κάπως.....

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 28, 2020 5:16 pm

Κι ο Γιουλ μέσα στη δεκάδα, όπως αναμενόταν. Παρεμπιπτόντως, μέχρι το 15 τουλάχιστον, έπαιζε ως 2ρι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Retro Stories και Αρχείο Eυρωπαϊκών Διοργανώσεων”