Α1 Ρετρό - Σεζόν 1986/87

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 10, 2021 6:32 pm

Αποφάσισα να αρχίσω μία αναδρομή στις σεζόν της Α1 από την θέσπισή της μέχρι και σήμερα (αν και το πιθανότερο είναι ότι θα βαρεθώ και θα σταματήσω αρκετά πριν το σήμερα :P )

Το καλοκαίρι του 1986 λοιπόν, αποφασίστηκε η αλλαγή του συστήματος των πρωταθλημάτων. Η Α' Εθνική των 14 ομάδων δίνει την θέση της στην Α1 των 10 ομάδων, ενώ η χαοτική Β' Εθνική των ομίλων, δίνει την θέση της σε μία ενιαία Α2 των 12 ομάδων (στα πρότυπα άλλων ευρωπαϊκών χωρών), με τους ομίλους να μετακινούνται ένα επίπεδο πιο "κάτω" . Θεσπίζονται επίσης τα πλέι-οφ που δεν υπήρχαν ως τότε δίνοντας ένα επιπλέον ενδιαφέρον, πλέι-οφ στα οποία αρχικά συμμετείχαν και οι κορυφαίες ομάδες της Α2.
Φυσικά, μιλάμε για μία Α1 όπου ακόμα δεν επιτρέπονταν οι ξένοι, ενώ και το μπάσκετ γενικά στη χώρα μας βρισκόταν ακόμη πριν τη χρονιά ορόσημο του 1987...

Υπήρχε βέβαια κυρίαρχος ο σπουδαίος Άρης της εποχής. Μετά την έλευση του Παναγιώτη Γιαννάκη το καλοκαίρι του 1984 είχε κατακτήσει 3/4 τίτλους τις 2 σεζόν (1984-85 και 1985-86) σημειώνοντας συνολικά μόλις 2 ήττες εντός των τειχών. Υπήρχε προφανώς ο Νίκος Γκάλης να διαλύει κάθε ρεκόρ σκοραρίσματος (38.5 πόντοι μέσο όρο τη χρονιά που μας απασχολεί), ένας σπουδαίος υπόλοιπος κορμός με Φιλίππου, Ρωμανίδη, Λυπηρίδη, Δοξάκη κλπ, ενώ για πρώτη σεζόν αγωνίστηκε (ως Έλληνας με γιαγιά από τη... Νίκαια) ο Σλόμπονταν/Λευτέρης Σούμποτιτς, μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά του Άρη με τις υπόλοιπες ομάδες. Το γεγονός μάλιστα ότι η ευρωπαϊκή του πορεία έληξε νωρίς (σε εκείνη τη σειρά με την Μιλάνο για την οποία πολλά έχουν γραφτεί, όπου το +31 της Θεσσαλονίκης ακολούθησε το -34 του Μιλάνο), τον έκανε να βγάλει όλη του την ενέργεια στην Ελλάδα, φθάνοντας στο 18-0 στην κανονική περίοδο.

Στη 2η θέση της κανονικής περιόδου είχαμε τον ΠΑΟΚ με 14-4. Νέο πρόσωπο στην ομάδα ήταν ένας κοντοπίθαρος Ελληνοαμερικανός ονόματι Τζον Κόρφας, ο οποίος μαζί με τον (επανακάμψαντα από την σεζόν του στο North Carolina State) Παναγιώτη Φασούλα ήταν οι δύο πρώτοι σκόρερ της ομάδας, με τον Φασούλα να είναι παράλληλα και ο πρώτος ριμπάουντερ όλου του πρωταθλήματος. Στην ομάδα επίσης ξεχώριζαν οι Νίκος Σταυρόπουλος και Μάνθος Κατσούλης, η έλευση πάντως του Μπάνε Πρέλεβιτς που θα έκλεινε την ψαλίδα με τον Άρη αργούσε ακόμη.

Στην 3η θέση είχαμε με 13-5 τον Πανιώνιο του Μάκη Δενδρινού. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο 35χρονος Τάκης Κορωναίος, ενώ 2ος σκόρερ και 1ος ριμπάουντερ ήταν ένα 21χρονο παιδί που έκανε και τόσα άλλα πράγματα μέσα στο γήπεδο που δεν φαινόντουσαν στις ελλιπείς στατιστικές της εποχής. Μιλάμε φυσικά για τον Φάνη Χριστοδούλου. Ο Πανιώνιος έφτασε μάλιστα πολύ κοντά στο να σπάσει το αήττητο του Άρη στην κανονική περίοδο, χάνοντας μόλις με 80-83 στη Νέα Σμύρνη.

Οι υπόλοιπες ομάδες ήταν ένα σκαλοπάτι πιο κάτω. 4ος τερμάτισε ο Ηρακλής με 9-9 και πρώτο σκόρερ τον "γιατρό" Δημήτρη Παπαδόπουλο. Ακολούθησε στο 8-10 ο Παναθηναϊκός με σημαντικές μονάδες όπως οι Λιβέρης Ανδρίτσος και Μέμος Ιωάννου, μεγάλη πληγή όμως την απουσία όλη τη σεζόν του Ντέιβιντ Στεργάκου. Επίσης στο 8-10 ήταν ο Ολυμπιακός με πρώτο σκόρερ και ριμπάουντερ τον Αργύρη Καμπούρη, ενώ ακολούθησε στο 6-12 η ΑΕΚ με προπονητή τον Γιώργο Αμερικάνο, ηγέτη τον Μηνά Γκέκο, αλλά και την παρουσία του 39χρονου Απόστολου Κόντου στην τελευταία του σεζόν στα παρκέ.

Στη ζώνη του υποβιβασμού βρέθηκαν ο Απόλλων Πατρών με 5-13 ρεκόρ, στην τελευταία σεζόν του μεγάλου Κώστα Πετρόπουλου (21.9 πόντοι) μόλις στα 31 του χρόνια και ο Ηλυσιακός επίσης με 5-13, μία ομάδα με μεγάλο μέσο όρο ηλικίας για την εποχή και ηγέτη τον θρυλικό Βασίλη Γκούμα που με 22.3 πόντους μέσο όρο ήταν ο 2ος σκόρερ του πρωταθλήματος, σε ηλικία 41 ετών! Η ομάδα πάντως που τελικά υποβιβάστηκε μετά και τα πλέι-οφ ήταν ο Ιωνικός (με 4-14 στην κανονική περίοδο), σε μία πορεία μάλλον προδιαγεγραμμένη μετά την αποχώρηση του Γιαννάκη 2 χρόνια νωρίτερα...








Τα πλέι-οφ έφεραν κάποιες μικρές ανακατατάξεις. Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύο φορές τον Ηρακλή αφήνοντάς τον τελικά 5ο και ανεβαίνοντας ο ίδιος 4ος προτού φυσικά αποκλειστεί στα ημιτελικά από τον Άρη. Στην άλλη ημιτελική σειρά ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του ΠΑΟΚ (Κατσούλη και Κόρφα) και τον απέκλεισε επίσης με δύο νίκες, φτάνοντας για πρώτη και τελευταία φορά στην ιστορία του στους τελικούς. Ή μάλλον στον τελικό, αφού ο Άρης δεν του άφησε κανένα απολύτως περιθώριο και με 129-81(!!!) στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε (μεταφερόντουσαν και τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) κατέκτησε πανηγυρικά έναν ακόμη τίτλο.




Η τελική κατάταξη
1. ΑΡΗΣ
2. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
3. ΠΑΟΚ
4. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
5. ΗΡΑΚΛΗΣ
6. ΑΕΚ
7. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
8. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
9. ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
10. ΙΩΝΙΚΟΣ

Εικόνα

4
4 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 10, 2021 7:06 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Μαρ 10, 2021 6:32 pm
Αποφάσισα να αρχίσω μία αναδρομή στις σεζόν της Α1 από την θέσπισή της μέχρι και σήμερα (αν και το πιθανότερο είναι ότι θα βαρεθώ και θα σταματήσω αρκετά πριν το σήμερα :P )
Μπράβο! :wave:

Μην τυχόν και βαρεθείς!!! :shot: :P :banana:

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 10, 2021 8:10 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Μαρ 10, 2021 7:06 pm
Μην τυχόν και βαρεθείς!!! :shot: :P :banana:
Κουίζ για σένα ή για όποιον θέλει: Πόσοι από τους παίκτες της φότο/excel έχουν κοουτσάρει αργότερα στην Α1? :D

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 11, 2021 10:47 am

benchwarmer έγραψε:
Τετ Μαρ 10, 2021 8:10 pm
Κουίζ για σένα ή για όποιον θέλει: Πόσοι από τους παίκτες της φότο/excel έχουν κοουτσάρει αργότερα στην Α1? :D
Χαχαχα. Για να δούμε τι θυμάμαι. :cool: :P

Από Ιωνικό οι Κατσικάρης και Καλάφας. Από Ηρακλή ο Πιλαφίδης και ο Αλεξανδρής. Νομίζω ο Βασίλης ο Γκούμας έχει υπάρξει για λίγο προπονητής σε Α1. Οι Ιωάννου, Πεδουλάκης και ο Μίσσας από τον Παναθηναϊκό. Οι Πετρόπουλος και Αγγέλου από τον Απόλλωνα. Από τον ΠΑΟΚ ίσως ο Καρατζουλίδης, νομίζω ο Σταυρόπουλος σαν υπηρεσιακός. Από τον Ολυμπιακό μάλλον κανένας. Ο Λινάρδος από τον Πανιώνιο, ενώ ο Πλακουράκης αν δεν κάνω λάθος κοούτσαρε τον ΔΑΣΑΛ. Από την ΑΕΚ οι Γκέκος, Κόντος και Σκουρτόπουλος. Από τον Άρη οι Σούμποτιτς και Γιαννάκης.

:hammer: :banana:

0
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 11, 2021 4:33 pm

:+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1:

Εύγε τέκνο μου.

Είναι η χρονιά που με θυμάμαι να βλέπω πρώτη φορά μπασκετάκι.

Το πρώτο παιχνίδι που έχω δει στην ζωή μου είναι ο τελικός κυπέλλου την άνοιξη του 1986 ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Ξεκίνησα να βλέπω στην τηλεόραση το ματσάκιο, ήρθαν στο ημιχρόνιο οι φίλοι μου να παίξουμε μπάλα κάτω στον δρόμο και έφαγαν άκυρο.

1
1 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 11, 2021 5:31 pm

BasketZilla έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 4:33 pm
:+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1: :+1:

Εύγε τέκνο μου.

Είναι η χρονιά που με θυμάμαι να βλέπω πρώτη φορά μπασκετάκι.

Το πρώτο παιχνίδι που έχω δει στην ζωή μου είναι ο τελικός κυπέλλου την άνοιξη του 1986 ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Ξεκίνησα να βλέπω στην τηλεόραση το ματσάκιο, ήρθαν στο ημιχρόνιο οι φίλοι μου να παίξουμε μπάλα κάτω στον δρόμο και έφαγαν άκυρο.
Άξιος :bblove:

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 12, 2021 8:56 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 10:47 am

Από Ιωνικό οι Κατσικάρης και Καλάφας. Από Ηρακλή ο Πιλαφίδης και ο Αλεξανδρής. Νομίζω ο Βασίλης ο Γκούμας έχει υπάρξει για λίγο προπονητής σε Α1. Οι Ιωάννου, Πεδουλάκης και ο Μίσσας από τον Παναθηναϊκό. Οι Πετρόπουλος και Αγγέλου από τον Απόλλωνα. Από τον ΠΑΟΚ ίσως ο Καρατζουλίδης, νομίζω ο Σταυρόπουλος σαν υπηρεσιακός. Από τον Ολυμπιακό μάλλον κανένας. Ο Λινάρδος από τον Πανιώνιο, ενώ ο Πλακουράκης αν δεν κάνω λάθος κοούτσαρε τον ΔΑΣΑΛ. Από την ΑΕΚ οι Γκέκος, Κόντος και Σκουρτόπουλος. Από τον Άρη οι Σούμποτιτς και Γιαννάκης.
Και αρκετοί ακόμα, ως υπηρεσιακοί κυρίως: Κορωναίος, Κόρφας, Ανδρίτσος, Αποστολίδης, Πολυδωρόπουλος.
Σχεδόν οι μισοί αν μιλήσουμε για όλες τις εθνικές κατηγορίες και όχι μόνο για την Α1 :D

Σε ένα άλλο στατιστικό που δεν αναφέρθηκα στο πρώτο ποστ, πρώτος σε ευστοχία στο πρωτάθλημα στα 3π ο Σούμποτιτς με 47%, ενώ στα 2π ο... Γκάλης με 68%, κάτι που κάνει ακόμα μυθικότερο το ρεκόρ των 38 πόντων μέσο όρο.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 15, 2021 1:33 pm

Ενα μεγάλο μπράβο στον benchwarmer για την προσπάθεια που ξεκινησε!

Είναι μια απόλαυση για κάθε μπασκετοφιλο, την θεωρώ μπασκετικη εγκυκλοπαίδεια ειδικά οι πρώτες χρονιές που είναι και σχετικές άγνωστες.

Περιμένω πως και πως την συνέχεια :+1:

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 10:19 am

Ένα ακόμη ματς της σεζόν στο youtube:



Χαρακτηριστικό της ρετρό εποχής, επίσης ένα από τα λίγα ματς που μπορούμε να δούμε σε δράση τον Βασίλη Γκούμα, 2ο σκόρερ στην ιστορία της Α1 (αν συμπεριλάβουμε και τα χρόνια της Α' Εθνικής, πριν το 1986 δηλαδή). Υπάρχει βέβαια και μία εκνευριστική-ρετρό μουσική σε όλη τη διάρκεια του βίντεο, που δεν ξέρω αν οφείλεται στον uploader ή στην μετάδοση της ΕΡΤ :oops:


Και ένα ακόμη, από χαρακτηριστικό Παπαστράτειο της εποχής:



1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 10:42 am

benchwarmer έγραψε:
Σάβ Απρ 10, 2021 10:19 am
Ένα ακόμη ματς της σεζόν στο youtube:


Χαρακτηριστικό της ρετρό εποχής, επίσης ένα από τα λίγα ματς που μπορούμε να δούμε σε δράση τον Βασίλη Γκούμα, 2ο σκόρερ στην ιστορία της Α1 (αν συμπεριλάβουμε και τα χρόνια της Α' Εθνικής, πριν το 1986 δηλαδή). Υπάρχει βέβαια και μία εκνευριστική-ρετρό μουσική σε όλη τη διάρκεια του βίντεο, που δεν ξέρω αν οφείλεται στον uploader ή στην μετάδοση της ΕΡΤ :oops:


Και ένα ακόμη, από χαρακτηριστικό Παπαστράτειο της εποχής:
Ωραίος!
Η μουσική είναι από τον τύπο ("σειρούλα", θα είναι :D ) που το ανέβασε. Τα βλέπα κάθε Σάββατο απόγευμα. Το μεσημέρι η τηλεόραση είχε μπάλα, Αγγλικό ή Γερμανικό πρωτάθλημα (λογικά σε κονσέρβα, όμως).
Πρέπει να πρωτοείδα μπάσκε κάπου το 80 ή το 81'. Θυμάμαι να λένε τον Γκάλη, Γεωργαλή :D θυμάμαι καλά και τον τελικό που ξύρισαν τα κεφάλια τους οι παίκτες του ΠΑΟΚ με προπονητή τον "ιεράρχη" Ματθαίου.
Από το 84- 85 και μετά που άρχισα να παίζω, βλέπω συστηματικά. Πριν δεν το καταλάβαινα και καλά. Είμασταν αμιγώς ποδοσφαιρική χώρα (εξάλλου, πιο πολύ βλέπαμε, μεσογειασκούς και βαλκανικούς αγώνες με στίβο και κολύμπι παρά μπάσκετ).
Ένα βιντεάκι από τον Νίκο Γεωργαλή :P στα πρώτα του:




Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 10:46 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Απρ 10, 2021 10:42 am
Πρέπει να πρωτοείδα μπάσκε κάπου το 80 ή το 81'. Θυμάμαι να λένε τον Γκάλη, Γεωργαλή :D θυμάμαι καλά και τον τελικό που ξύρισαν τα κεφάλια τους οι παίκτες του ΠΑΟΚ με προπονητή τον "ιεράρχη" Ματθαίου.
Πιθανώς κάποια στιγμή να γράψω κάτι πλήρες και για πριν το 1986-87, θα είναι χαρά μου να με προλάβεις και να φτιάξεις εσύ κάτι :) Πρώτα σκοπεύω να προχωρήσω κι άλλο αυτό που έχω ξεκινήσει βέβαια...

Έχω δει αγώνες από 1981-1984 κλπ στο youtube, όπου μπορεί να μην έχω πετύχει να λένε τον Γκάλη Γεωργαλή, έχω πετύχει όμως τον Συρίγο να μην κλίνει το "Γκάλης", ως πλήρες ελληνοαμερικάνικο (ο Γκάλις, του Γκάλις, τον Γκάλις κλπ) :banana:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 8:39 pm

Bench, έβαλα το ματς στο Παπαστράτειο κόντρα στον Άρη. Από την ώρα που το είδα στο ποστ σου, περίμενα να έρθει το βράδυ να το δω. :bball:
Είμαι στο πρώτο πεντάλεπτο αγώνα. Ο Ολυμπιακός έχει σκοράρει 3 πόντους από βολές κι ο Άρης (κακός μπροστά) 6 με 3 δίποντα.
Ο Ολυμπιακός σε πέντε λεπτά αγώνα, έχει κάπου 0/12 δίποντα (στο περίπου) κι ένα άστοχο τρίποντο και 4-5 λάθη στην επίθεση.
Α, είχαμε και μια διακοπή στο πρώτο δίλεπτο (διάρκεσε γύρω στα 4-5 λεπτά) προκειμένου να περάσουνε (με μαρκαδόρο!) τις διακεκομμένες γραμμές στις οποίες στήνονται οι παίκτες όταν εκτελούνται βολές. :oops:

Σημειωτέον, ότι τα μισά τουλάχιστον από τα 12 περίπου δίποντα είναι τούβλα πραγματικά. Επίσης, αρκετές επιθέσεις εκτελούνταν χωρίς -έστω- μία πάσα. Α,ρε στιγμές! Α, ρε γίγαντα Κώστα Αναστασάτο (προπονητής Ολυμπιακού). :)

Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 9:40 pm

Πω πω μας εκαψες βραδιατικα - εθιστικοτατο και το video αλλα και η μουσικη (εχει κατι απο τα 80s :D )
O Γκουμας στα 41, ο Αλεξανδρης στα 35 και ο Παπαδοπουλος στα 20 :banana:
Δεν αντεξα και εψαξα να δω πως ειναι τωρα : https://uk.linkedin.com/in/dimitriospapadopouloshermes
O Γκουμας εντωμεταξυ καθολου οπως τον φανταζομουνα ( για καποιο λογο νομιζα οτι επαιζε απλως bully ball) - τεχνητης (oχι σαν Φανη βεβαια) και βλεπει γηπεδο. Ωραιος και ο Βιδας :bblove:

1
1 Εικόνα
thanosolympiacos

 
Reactions: 2
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2022 6:12 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 17, 2022 12:46 pm

1986-87: ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ = 74-78, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟΚ = 63-59, ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟΚ = 66-72, ΑΕΚ - ΠΑΟΚ = 75-84, ΠΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ = 70-78 ΚΑΙ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟΚ = 62-67 (ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ) ΓΙΑ ΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α1 ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ? ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ.......

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 17, 2022 1:55 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Απρ 10, 2021 8:39 pm

Α, είχαμε και μια διακοπή στο πρώτο δίλεπτο (διάρκεσε γύρω στα 4-5 λεπτά) προκειμένου να περάσουνε (με μαρκαδόρο!) τις διακεκομμένες γραμμές στις οποίες στήνονται οι παίκτες όταν εκτελούνται βολές. :oops:


Το μυθικό αυτό γεγονός είναι αποτυπωμένο και σε σύντομης διάρκειας βίντεο.



1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Α1 Retro Stories”