Νίκος Γκάλης

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2317
Δημοσιεύσεις: 6919
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 23, 2020 11:36 am

Σήμερα έχει γενέθλια ο Νίκος Γκάλης :wave: και παρακάτω έχουμε το πρώτο ποστ για τον Γκάλη από το παλιό μας φόρουμ.
Εικόνα
Post Dizzy Fingers 1/1/2005

http://dragon.a2hosted.com/basketforum. ... l?t55.html

Ο Νίκος Γκάλης, η πιο γνωστή μπασκετική φυσιογνωμία στην Ελλάδα, γεννήθηκε στις 23 - 7 -1957, στο Νιού Τζέρσεϊ από έλληνες μετανάστες γονείς.

Ο μεγαλύτερος σκόρερ όλων των εποχών στην Ευρώπη, ξεκίνησε ως μποξέρ αλλά αντί να γρονθοκοπεί τους αντιπάλους του προτίμησε να... βασανίζει τα καλάθια. Και το έκανε με μοναδική μαεστρία. Παίκτης ορχήστρα, ικανός να καταστρέψει κάθε αμυντικό σύστημα.




Πρώτος σκόρερ σε τέσσερα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, σ' ένα παγκόσμιο, τρία τσάλεντζ ράουντ και αντίστοιχα προολυμπιακά τουρνουά. Σε διάστημα 11 χρόνων (1980-1991) έπαιξε 168 φορές και σημείωσε 5.130 πόντους. Κόντρα στον Παναμά στο Μουντομπάσκετ του 1986 πέτυχε 53 πόντους, ενώ 52 είχε πετύχει στο τσάλεντζ ράουντ του 1984 κόντρα στην Πολωνία. Στη συλλογή του έχει ένα χρυσό κι ένα αργυρό μετάλλιο από τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα του 1987 και 1989.



Αντίστοιχα επιτεύγματα έχει στο ελληνικό πρωτάθλημα: Έντεκα φορές πρώτος σκόρερ και πρώτος σκόρερ όλων των εποχών, 8 φορές πρωταθλητής, 5 φορές κυπελλούχος. Έπαιξε σε τέσσερα φάιναλ φορ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, χωρίς πάντως να κατακτήσει τίτλο.

Γεννήθηκε στις 23/7/1957.





Tα ρεκόρ του θρυλικού παίκτη:

-Είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο ελληνικό πρωτάθλημα και δεύτερος στην Α1
(12.714 πόντοι)

-Είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο ελληνικό κύπελλο
(1.485 πόντοι)

-Σε κύπελλα ευρώπης έχει 4896 πόντους (1ος σκόρερ όλων των εποχών)

-Έχει 148 παρουσίες σε κύπελλα ευρώπης

-Έχει 99 παρουσίες σερί στο Ελληνικό πρωτάθλημα
(σε σύνολο )

-Έπαιξε 5 φορές στην μικτή Ευρώπης

-Είναι ρέκορντμαν πόντων σε φάϊναλ φορ κυπέλλου πρωταθλητριών

-Είναι ρέκορντμαν πόντων σε τελικούς κυπέλλων Ελλάδας
(πάνω από 200 πόντοι)

-Έχει το καλύτερο ρεκόρ σκοραρίσματος σε έναν τελικό
(52 πόντους το 1987)

-Ρεκόρ 62 πόντων στο πρωτάθλημα (1981, Αρης-Ιωνικός)

-Ρεκόρ 52 πόντων στο κύπελλο (1987, Αρης-Πανελλήνιος)

-Ρεκόρ 57 πόντων σε ευρωπαϊκό παιχνίδι (Αρης-Καρέρα)

-Ρεκόρ 53 πόντων με την εθνική (Ελλάδα-Παναμάς)

-'Εχει συμμετάσχει σε 4 φάϊναλ φορ

-Σε κάθε πεντάδα αγώνων με τον Άρη, έχει δύο που σημείωνε πάνω από 40 πόντους

-Έχει μέσο όρο καριέρας (με τον Άρη), περίπου 37 πόντους σε κάθε παιχνίδι
(ασύλληπτο ρεκόρ για το παγκόσμιο μπάσκετ!)

-Σε 105 αγώνες (με τον Άρη), έχει σημειώσει πάνω από 40 πόντους

-Αναδείχθηκε 11 φορές πρώτος σκόρερ του Ελληνικού πρωταθλήματος (με τον Άρη)

-Το καλοκαίρι του 1992 έπαψε να είναι παίκτης του Άρη, μετά από 9 πρωταθλήματα και 7 κύπελλα Ελλάδος

-Στα πρώτα του 70 παιχνίδια με την Εθνική Ελλάδος σκοράρει σταθερά πάνω από 10 πόντους, σε 48 από αυτά έχει περάσει τους 30 πόντους και σε 23 από αυτά έχει περάσει τους 40 πόντους!

-Στις 29-06-1991 εναντίον της Τσεχοσλοβακίας σκόραρε 37 πόντους για 168η και τελευταία φορά με τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδος

-Σε κανένα από τα 168 αυτά παιχνίδια δεν έμεινε άποντος

-Έχει ξεπεράσει τους 1000 πόντους σε τελική φάση Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων

-Έχει 5.131 πόντους με την Εθνική Ελλάδος (2ος όλων των εποχών)

-Σκόραρε 30,5 πόντους μέσο όρο σε κάθε αγώνα με την Εθνική Ελλάδος
(ρεκόρ ανεπανάληπτο για το παγκόσμιο μπάσκετ)

-Πολυτιμότερος παίκτης του προολυμπιακού τουρνουά του 1980

-Το 1981 σημείωσε 225 πόντους σε 9 μέρες και οδήγησε την Εθνική στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αήττητη

-Είναι 1ος σκόρερ του ομίλου του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 1981

-Είναι 1ος σκόρερ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1983
(με 231 πόντους!)

-Πολυτιμότερος παίκτης και 1ος σκόρερ του προολυμπιακού τουρνουά του 1984
(με 186 πόντους!)

-Είναι 1ος σκόρερ του Παγκόσμιου πρωταθλήματος του 1986
(με 332 πόντους σε 9 αγώνες! - ασύλληπτο ρεκόρ για διοργάνωση τέτοιου επιπέδου)

-Έχει ψηφιστεί αμέτρητες φορές πρώτος στα δημοψηφίσματα εφημερίδων & περιοδικών (όπως η Γκαζέτα ντε λο Σπορτ) και σε ψηφοφορίες αθλητικών συντακτών
(ανάμεσα σε αυτές: 1ος μπασκετμπολίστας στην Ευρώπη, 10ος αθλητής στον κόσμο για όλα τα σπορ(!) & 4 φορές καλύτερος Έλληνας αθλητής)

-Πολυτιμότερος παίκτης και 1ος σκόρερ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1987
(με 296 πόντους!)

-Πρωταθλητής Ευρώπης το 1987

-Πολυτιμότερος παίκτης και 1ος σκόρερ του προολυμπιακού τουρνουά του 1988
(με 254 πόντους!)

-Είναι 1ος σκόρερ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1989
(με 178 πόντους)

-Δευτεραθλητής Ευρώπης το 1989

-1ος σκόρερ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 1991
(με 158 πόντους)


Είπαν γι'αυτόν:
Ανέστης Πεταλίδης: Kύριοι, να γράψετε ό,τι θέλετε. Δε με νοιάζει. Προσέξτε, όμως, γιατί μια μέρα θα γλείφετε εκεί που τώρα φτύνετε. Aυτός θα αποδείξει ότι ο ένας μπορεί να κερδίσει τους πέντε.
Mάικλ Tζόρνταν: δεν περίμενα ποτέ ότι θα συναντούσα έναν τόσο καλό επιθετικό στην Eυρώπη.
Pουντ Xαρεβάιν (προπονητής): Ξέρω έναν τρόπο να σταματήσουμε τον Γκάλη: να τον κλειδώσουμε στο ξενοδοχείο!
Σεργκέι Mπέλοφ (προπονητής): Ποτέ δεν περίμενα ότι ένας παίκτης θα μπορούσε να κερδίσει τόσες φορές μόνος του την Eθνική Oμάδα της Σοβιετικής Ένωσης.
Aλεξάντερ Γκομέλσκι (προπονητής): O Γκάλης είναι ο παίκτης του 21ου αιώνα.
Bόιτσεκ Kραϊόφσκι (προπονητής): Eίπα στους παίκτες μου πως θα μαρκάραμε τους 4 παίκτες του Αρη και κάναμε τα σχέδια μας. Για τον Γκάλη κάναμε την προσευχή μας.
Aλεξάντερ Πέτροβιτς (προπονητής): O Nτράζεν είναι αδερφός μου, αλλά για καλύτερο αθλητή του 1987 ψήφισα τον Γκάλη.
Σάντρο Γκάμπα (προπονητής): Tελικά η Eθνική Eλλάδος μου αρέσει περισσότερο χωρίς τον Γκάλη.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3184
Δημοσιεύσεις: 6009
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 26, 2021 11:04 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Ιαν 26, 2021 10:45 pm
Για το Γκάλη τα έχει πει ο Παύλος. Τεράστιο εγώ, δεν μπορούσε να διαχειριστεί ότι πλέον δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του, ήδη στο Τελ Αβίβ τον είχε παίξει όβερ πλέι ο Σιγάλας και δεν είχε αγγίξει τη μπάλα. Ζητούσε μεταγραφή στον ΠΑΟΚ, απομάκρυνση προπονητή, δεν είναι εύκολο για τέτοια μεγέθη να αποδεχθούν ότι δεν μπορούν. Ξέρω πχ ότι στις προπονήσεις του Παναθηναϊκου΄δεν επιτρεπόταν να τρέχει κανείς μρποστά από τον 39χρονο Γκάλη, ε δε γίνεται να λειτουργεί έτσι μια ομάδα. Αν ο Γκάλης δεν είχε την αξιοπρέπεια να καταλάβει ότι πια δεν ήταν γι αυτό το επίπεδο, ορθώς τον είχαν στον πάγκο. Παρεμπιπτόντως ήμουν μέσα στο ΜΕτς εκείνο το απόγευμα, το ματς παιζόταν στον πότνο (μέχρι που μπήκε ο Κουούσμα και το καθάρισε με 5/6 τρίποντα ή κάτι τέτοιο), δεν ήταν ματς για να μπει ο Γκάλης κι αν δεν πάει καλά τι να κάνουμε.

4 χρόνια αργότερα, βαθιά μέσα στο retirement του ο Γκάλης δήλωνε ότι "και τώρα να μπω να παίξω, κάνω τη διαφορά". Ε άμα δεν το καταλαβαίνει από μόνος του τι να κάνουμε, ου γαρ ερχεται μόνον.
Το μεταφέρω εδώ για να μην μπλέξουμμε.

Φιλε Yorgos δύο επισημάνσεις: Αν δεν κάνω λάθος, ο Γκάλης ήταν να πάει στον ΠΑΟΚ επί Βεζυρτζή -με Ivkovic προπονητή- και τον έκοψε ο "Σοφός" γιατί είχε τον Κόρφα (κάτι τέτοιο είχε δηλώσει). :banghead: Αν αναφέρεσε στην εποχή ΠΑΟΚ, τότε πάσο. :)

Δεύτερον ο Γκάλης σταμάτησε στα 37 του αλλά η φυσικά του κατάσταση ήταν για εκείνη την εποχή ανώτερη από 30άρηδες (ίσως και νεότερους), ενώ ο λόγος που περιοριζόταν από ορισμένους παίκτες (βασικά τον Σιγάλα) εκτός της πτώσης του ήταν πως το μπάσκετ στην Ευρώπη τη δεκαετία του '90 είχε γίνει πολύ αργό, ελέω Limoges και όχι μόνο.

Εγώ θυμάμαι τον Γκάλη εκείνη τη χρονιά να έχει αποκλείσει μόνος του τη Budivelnyk, όπως επίσης θυμάμαι, μετά από χρόνια, δήλωση του Πολίτη πως ο Νικ είχε αποδειχτεί τον Paspalj σαν πρώτο βιολί. Στο Μετς ότι έγινε ήταν τότε λάθος, από όλες τις πλευρές. :sad:

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 12:35 am

Φιλε Yorgos δύο επισημάνσεις: Αν δεν κάνω λάθος, ο Γκάλης ήταν να πάει στον ΠΑΟΚ επί Βεζυρτζή -με Ivkovic προπονητή- και τον έκοψε ο "Σοφός" γιατί είχε τον Κόρφα (κάτι τέτοιο είχε δηλώσει). :banghead: Αν αναφέρεσε στην εποχή ΠΑΟΚ, τότε πάσο. :)
Ενάμησι χρόνο μετά το Μετς ο Γκάλης πήρε τον Παύλο και του ζήτησε να τον αφήσει να πάει στον ΠΑΟΚ, σε αυτό αναφέρομαι.
Δεύτερον ο Γκάλης σταμάτησε στα 37 του αλλά η φυσικά του κατάσταση ήταν για εκείνη την εποχή ανώτερη από 30άρηδες (ίσως και νεότερους), ενώ ο λόγος που περιοριζόταν από ορισμένους παίκτες (βασικά τον Σιγάλα) εκτός της πτώσης του ήταν πως το μπάσκετ στην Ευρώπη τη δεκαετία του '90 είχε γίνει πολύ αργό, ελέω Limoges και όχι μόνο.
Το μπάσκετ έγινε πολύ πιο αθλητικό, εκείνη ακριβώς ήταν η χρονιά-μεταίχμιο. Μ΄χρι και το 1994 μπορούσες να παίζεις και αγύμναστος. Δες τα κορμιά μέχρι το 1992-1994, ήδη το 1996 είχαν αλλάξει όλα διότι πια η φυσική κατάσταση, τα "συμπληρώματα διατροφής" και η εκγύμναση πήγαν σε άλλο επίπεδο, πολύ απότομα. Ο Πάσπαλι του 97 είναι αγνώριστος σε σχέση με τον Πάσπαλι που πάτησε τη γραμμή στη Λιμόζ. Ο Γκάλης που είχε αθλητικό πλεονέκτημα απέναντι στους αντιπάλους του, πλέον το είδε να χάνεται και λόγω γήρατος, και λόγω τεράστιας διαφοράς στον τρόπο εκγύμνασης/διατροφής/"συμπληρώματος" αλλά και γιατί πια η τακτική με τις συνδυασμένες άμυνες, τα όβερ πλέι κλπ μπήκε πολύ δυνατά, ειδικά με το know how που ήρθε από τη Γιουγκοσλαβία λόγω πολέμου. Ε σε αυτό δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει, ήδη ήταν κακός στο τελείωμα της προηγούμενης χρονιάς ο Γκάλης με το πρώτο βήμα του να εξαφανίζεται. Το σοκ στο 42-40 του Σπόρτινγκ δεν ήταν το πόσο άσχημα έπαιξαν και οι δύο ομάδες, ούτε καν τα εμετικά για τον Πάσπαλι, αλλά ότι η εικόνα του Γκάλη απέναντι στο Σιγάλα ήταν χειρότερη κι από το Τελ Αβίβ. Μπόνους: στις φωτό με το Βράνκοβιτς στα κάγκελα του Σπόρτινγκ είμαι κι εγώ, με πάουερ κοκκάλινο σκελετό γυαλιών, σε ένα ματς που ξεκίνησε βεντέτες που κατέληξαν σε κακομαθημένα παιδιά εκατομμυριούχων να στέλνουν μπράβους με μερσεντές σε σχολεία για να δείρουν άλλα 16χρονια. Τι εποχές κι αυτές...
Εγώ θυμάμαι τον Γκάλη εκείνη τη χρονιά να έχει αποκλείσει μόνος του τη Budivelnyk,
Είχαμε χάσει στην Ουκρανία από μια Μπουντιβέλνικ που δε θα στεκόταν καν στην (πολύ δυνατή τότε, έως τρομερή Α1). Το σκοτώσαμε το θεριό, με τον κόσμο να τρομοκρατεί τους Ουλρανούς στον πάγκο και τον Παυλάρα να προσπαθεί να μας ηρεμήσει με ανορθόδοξες μεθόδους και το Στέφανο να μας ψεκάζει με καθαριστικό υλικό. Τι μου θύμισες...
όπως επίσης θυμάμαι, μετά από χρόνια, δήλωση του Πολίτη πως ο Νικ είχε αποδειχτεί τον Paspalj σαν πρώτο βιολί.

Έτσι είχε πει ο Γκάλης, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι το τήρησε. Ο Γκάλης αρνήθηκε να μπει ως αλλαγή, δε δέχθηκε ότι δεν ξεκίνησε στην πρώτη πεντάδα. Η δουλειά του Γκάλη δεν ήταν να βγάζει την πεντάδα, του Πολίτη ήταν αυτή. Ποιος προπονητής δέχεται να του υποδεικνύει ένας παίκτης το ποιος θα είναι στο αρχικό σχήμα; Ο Γκάλης αν θυμάμαι καλά είχε ξεκινήσει άσχημα τη σαιζόν, και στην Ουκρανία ήταν κακός και στην ήττα που είχαμε, νομίζω στο Περιστέρι.


Στο Μετς ότι έγινε ήταν τότε λάθος, από όλες τις πλευρές. :sad:

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3184
Δημοσιεύσεις: 6009
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 2:27 pm

Συμφωνώ με τον φίλο germany96
germany96 έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 12:52 am
Την τελευταία του ουσιαστικά σεζόν στην Euroleague, είχε βγει ο άνθρωπος πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, ήταν πρώτος σε assist και ήταν πρώτος σε ποσοστό ευστοχίας (και μετά τον κοντοπίθαρο ακολουθούσαν καμία δεκαπενταριά τεσσαροπεντάρια με μ.ο. ύψους 2,10), παίζοντας σχεδόν 40 λεπτά ανά παιχνίδι. Κι όχι σε καμία Κωλοπετεινίτσα αλλά σε ομάδα διεκδικήτρια του τίτλου.
Ήταν πρώτος με 23,8 πόντους και 4,7 ασσίστ. Πάνω από τον Young, Paspalj, Tarpley, Sabonis και λοιπούς. Αν υπήρχε βραβείο MVP θα ήταν εκείνος στα 37 του σε μια πολύ δύσκολη τότε διοργάνωση.
germany96 έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 12:52 am
Αγωνιστικά το επίπεδο που βρισκόταν για την ηλικία του ήταν ασύλληπτο, high volume scorer με τρομακτικό efficiency, σε φοβερά ανταγωνιστικό επίπεδο, μην μας τυφλώνει ένας κακός ημιτελικός. Δύναμη της φύσης ήταν στους προημιτελικούς με την Λιμόζ και δυο μέρες μετά τον ημιτελικό, 30αρες ξαναέβαζε. Ότι δεν ήταν το ίδιο καλός με το peak του, δεν σημαίνει ότι δεν ήταν καραdominant για την Euroleague των 90s.
Με τη Limoges, είχε 24, 23 και 30 με εξαιρετικά ποσοστά πάνω στους Zdovc, Dacoury και Forte.
http://www.fibaeurope.com/compID_,Uz02q ... _8219.html

Στην Ελλάδα που εκείνη τη χρονιά ίσως να είχαμε το δυνατότερο πρωτάθλημα, ο Γκάλης είχε 21,4 πόντους 5,1 ασσίστ με 57% στο δίποντο, με 20 Efficiency. Δεν τα λες και λίγα.
yorgos έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 12:35 am
Το σοκ στο 42-40 του Σπόρτινγκ δεν ήταν το πόσο άσχημα έπαιξαν και οι δύο ομάδες, ούτε καν τα εμετικά για τον Πάσπαλι, αλλά ότι η εικόνα του Γκάλη απέναντι στο Σιγάλα ήταν χειρότερη κι από το Τελ Αβίβ.
Με τον Σιγάλα είχαν πρόβλημα άπαντες τότε στην Ευρώπη. Ήταν πολύ καλά γυμνασμένος, ψηλός, πολυ γερό παιδί και είχε την δυνατότητα να "σπάει" τα screen που έστηναν οι αντίπαλοι ψηλοί. Δεν είχε μόνο πρόβλημα ο Γκάλης.

Θυμάμαι επίσης, μπορεί να κάνω και λάθος, ότι ο Φιλίππου ήθελε τον Γκάλη στην ΑΕΚ του 1996-97 με τον Ιωαννίδη να συνενεί. Τελικά ούτε αυτό προχώρησε, ούτε επιβεβαιώθηκε κάτι τέτοιο επίσημα. Δεν θυμάμαι κάτι για ΠΑΟΚ, ειδικά μετά τον Παναθηναϊκό και ειδικά με την όχι πολύ καλή οικονομική κατάσταση του δικεφάλου.

Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί παίρνουμε ως δεδομένο ότι π.χ. ο Παύλος ή ο Σωκράτης έλεγαν την αλήθεια και όχι ο Γκάλης ή ο Χ Γκάλης;

Συγκεκριμμένα ο Πολίτης π.χ. στα γεράματα του μείωνε την προσφορά του Νικ, χωρίς ο Γκάλης να απαντήσει ποτέ. Είχε πει κοτσάνες και για το 1987 με αφορμή τα 30 χρόνια από το τρόπαιο.

Τέλος πάντων "αγύμναστοι" παίκτες έκαναν καριέρα/καριεράρα μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '00 με παραδείγματα (Bodiroga, Tomic, Paspalj κλπ) αλλά δύσκολα θα βρεις τόσο καλά γυμνασμένο και επιδραστικό αθλητή σαν τον Νικ των 37 ετών. :) :bball:

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 4:37 pm

Μάλλον τα θυμάστε καλύτερα από μένα ρε παίδες. Εγώ θυμάμαι ένα Γκάλη άφαντο στο Τελ Αβίβ, βαρύ στο Σπόρτινγκ (ντάξει όλοι βαρείς ήταν τότε), που είχε χάσει το πρώτο βήμα του ήδη στους τελικούς και κρατούσε πολύ τη μπάλα, σε μια ομάδα που φτιάχτηκε να παίζει γρήγορα (κι έπαιξε το καλύτερο προ-Ζοτς μπάσκετ στην υπόλοιπη χρονιά παίζοντας εξωφρενικά γρήγορα για την εποχή (αν είχε και πλέι μέικερ στη Σαραγόσα όπου τραυματίστηκε ο Γιαννάκης και δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής ο Σοκ αν τα θυμάμαι καλά, μάλλον θα είχε κερδίσει). Δεν είναι λόγοι αυτοί για να φύγει βέβαια, λόγος είναι να υποδεικνύει αυτός στον κόουτς το ποιος θα παίζει. Τώρα αν είχε κόμπλεξ απέναντί του ο Πολίτης, δεν το ξέρω.
Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί παίρνουμε ως δεδομένο ότι π.χ. ο Παύλος ή ο Σωκράτης έλεγαν την αλήθεια και όχι ο Γκάλης ή ο Χ Γκάλης;
O Παύλος στην ηλικία του δε νομίζω να έλεγε ψέματα, γενικά μιλούσε καλά για το Γκάλη κι επιπλέον το έχει επιβεβαιώσει και ο Βεζυρτζής. Δε νομίθζω ότι είπαμε γενικά κάπου ότι σε κάτι δεν πιστεύουμε το Σκάλη, ο Γκάλης δεν έλεγε ψέμματα... απλά δεν έλεγε τίποτε. Δεν τον ενδιέφερε να σχολιάζει, ακόμη και στη συνέντευξη με το Συρίγο που παρέθεσε ο manj13 συνεχώς λέει "δε θυμάμαι" ή "μπορεί και να το είπα", δε θέλει να δίνει συνέχεια στα παλιά (και καλά κάνει), πάντα αντιδημοσιογραφικός και αντικουτσομπολιστικός ήταν, την ησυχία του ήθελε.

Γενικά δε νομίζω ότι υπάρχουν αντικρουόμενες εκδοχές για το τι συνέβη: O Πολίτης δεν τον έβαλε πεντάδα, ο Γκάλης ανρήθηκε να μπει αλλαγή (εγώ που ήμουν στο Μετς δεν το αντελήφθην πάντως), στο ημίχρονο τσακώθηκαν στα αποδυτήρια, ο Γκάλης είπε στους δημοσιογράφους "κανείς δε με έχει ξεφτιλίσει έτσι" και τα υπόλοιπα είναι γνωστά (όπως και το ότι ο Παύλος πλήρωνε το συμβόλαιο του Γκάλη κανονικότατα).

Το αίτημα του Γκάλη να πάει στον ΠΑΟΚ το αποκάλυψε ο Παύλος σε συνέντευξη στην ΕΡΤ. Η επιβεβαίωση από το Βεζυρτζή ήταν σχετικά πρόσφατη, ίσως πριν από 4-5 χρόνια.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3184
Δημοσιεύσεις: 6009
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 5:06 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 4:37 pm
Μάλλον τα θυμάστε καλύτερα από μένα ρε παίδες. Εγώ θυμάμαι ένα Γκάλη άφαντο στο Τελ Αβίβ, βαρύ στο Σπόρτινγκ (ντάξει όλοι βαρείς ήταν τότε), που είχε χάσει το πρώτο βήμα του ήδη στους τελικούς και κρατούσε πολύ τη μπάλα, σε μια ομάδα που φτιάχτηκε να παίζει γρήγορα (κι έπαιξε το καλύτερο προ-Ζοτς μπάσκετ στην υπόλοιπη χρονιά παίζοντας εξωφρενικά γρήγορα για την εποχή (αν είχε και πλέι μέικερ στη Σαραγόσα όπου τραυματίστηκε ο Γιαννάκης και δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής ο Σοκ αν τα θυμάμαι καλά, μάλλον θα είχε κερδίσει). Δεν είναι λόγοι αυτοί για να φύγει βέβαια, λόγος είναι να υποδεικνύει αυτός στον κόουτς το ποιος θα παίζει. Τώρα αν είχε κόμπλεξ απέναντί του ο Πολίτης, δεν το ξέρω.

O Παύλος στην ηλικία του δε νομίζω να έλεγε ψέματα, γενικά μιλούσε καλά για το Γκάλη κι επιπλέον το έχει επιβεβαιώσει και ο Βεζυρτζής. Δε νομίθζω ότι είπαμε γενικά κάπου ότι σε κάτι δεν πιστεύουμε το Σκάλη, ο Γκάλης δεν έλεγε ψέμματα... απλά δεν έλεγε τίποτε. Δεν τον ενδιέφερε να σχολιάζει, ακόμη και στη συνέντευξη με το Συρίγο που παρέθεσε ο manj13 συνεχώς λέει "δε θυμάμαι" ή "μπορεί και να το είπα", δε θέλει να δίνει συνέχεια στα παλιά (και καλά κάνει), πάντα αντιδημοσιογραφικός και αντικουτσομπολιστικός ήταν, την ησυχία του ήθελε.

Γενικά δε νομίζω ότι υπάρχουν αντικρουόμενες εκδοχές για το τι συνέβη: O Πολίτης δεν τον έβαλε πεντάδα, ο Γκάλης ανρήθηκε να μπει αλλαγή (εγώ που ήμουν στο Μετς δεν το αντελήφθην πάντως), στο ημίχρονο τσακώθηκαν στα αποδυτήρια, ο Γκάλης είπε στους δημοσιογράφους "κανείς δε με έχει ξεφτιλίσει έτσι" και τα υπόλοιπα είναι γνωστά (όπως και το ότι ο Παύλος πλήρωνε το συμβόλαιο του Γκάλη κανονικότατα).

Το αίτημα του Γκάλη να πάει στον ΠΑΟΚ το αποκάλυψε ο Παύλος σε συνέντευξη στην ΕΡΤ. Η επιβεβαίωση από το Βεζυρτζή ήταν σχετικά πρόσφατη, ίσως πριν από 4-5 χρόνια.
Αν δεις τα στατιστικά της σεζόν που έχω παραθέσει ο Γκάλης κάνει 3 μονοψήφια παιχνίδια στην Ευρώπη. Το ένα από αυτά ήταν απέναντι στο Σιγάλα. Ίσως για αυτό έχει μείνει στην συνείδηση των φίλων του Παναθηναϊκού ότι ο Γκάλης είχε "τελειώσει" κάτι που τελικά δεν ισχύει.

Αυτό που πιθανότατα θα βλέπαμε αν είχε γίνει η αλλαγή του Κιουμουρτζόγλου με τον Πολίτη νωρίτερα είναι το Γκάλη άσο. Ο Ιωαννίδης αργότερα είχε πει πως ο Νικ μπορούσε να βγάζει διψήφιο αριθμό ασίστ αν ήθελε και από ότι θυμάμαι στην κακή ευρωπαϊκή χρονιά του Άρη (1991 ή 1992) έκανε και το ρεκόρ με τις 23 ασίστ.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν λέω τον Παύλο ψεύτη ή ότι έλεγε ότι να 'ναι, απλά πάντα σε τέτοια θέματα είμαι πιο κοντά με την μεριά του παίκτη. Οι διοικήσεις έχουν να χάσουν περισσότερα από τέτοια περιστατικά/συγκρούσεις.

Ο Γιαννακόπουλος τότε πήρε μια απόφαση που τελικά είχε σαν αποτέλεσμα να φύγουν και οι δύο παίκτης-προπονητής) με την καριέρα του Νικ να τελειώνει άδοξα/άδικα.


*Όντως ο Γκάλης δεν ήθελε να σχολιάζει τίποτα. Δεν απαντούσε σε τίποτα. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει και μιλάει αλλά και πάλι δεν λέει κάτι juicy για τότε.

Για τον Πολίτη σε συνέντευξη του Σκουντή:




*Πράγματι σε πληρωμές ο Γιαννακόπουλος ήταν άψογος, ειδικά τη δεκαετία του '90 (υπήρχαν παίκτες που του πηγαίναν άκυρα έξοδα να τους τα πληρώνει και το έκανε).

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 5:37 pm

Αν δεις τα στατιστικά της σεζόν που έχω παραθέσει ο Γκάλης κάνει 3 μονοψήφια παιχνίδια στην Ευρώπη. Το ένα από αυτά ήταν απέναντι στο Σιγάλα. Ίσως για αυτό έχει μείνει στην συνείδηση των φίλων του Παναθηναϊκού ότι ο Γκάλης είχε "τελειώσει" κάτι που τελικά δεν ισχύει.
Aν μπορείς βρες τους τελικούς του πρωταθλήματος πληζ να δούμε κι εκεί.
Αυτό που πιθανότατα θα βλέπαμε αν είχε γίνει η αλλαγή του Κιουμουρτζόγλου με τον Πολίτη νωρίτερα είναι το Γκάλη άσο. Ο Ιωαννίδης αργότερα είχε πει πως ο Νικ μπορούσε να βγάζει διψήφιο αριθμό ασίστ αν ήθελε και από ότι θυμάμαι στην κακή ευρωπαϊκή χρονιά του Άρη (1991 ή 1992) έκανε και το ρεκόρ με τις 23 ασίστ.
Ο Γκάλης ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ πασέρ. Για μένα είχε ξεκάθαρα θέση στο ΝΒΑ ως άσος, ο άνθρωπος έκανε no look για χαβαλέ στον καθρέφτη. Το κατά πόσο θα μπορούσε να τον πείσει κα΄ποιος να έχει τη μπάλα και να πασάρει αντί να εκτελέσει, ειδικά σε αυτή την ηλικία με αυτό το εγώ, είναι άλλο θέμα. Αλλά η ικανότητά του, ειδικά για την εποχή, ήταν εξωφρενική.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν λέω τον Παύλο ψεύτη ή ότι έλεγε ότι να 'ναι, απλά πάντα σε τέτοια θέματα είμαι πιο κοντά με την μεριά του παίκτη. Οι διοικήσεις έχουν να χάσουν περισσότερα από τέτοια περιστατικά/συγκρούσεις.
Μιλάμε για άγιο άνθρωπο. Τρομερά αξιοπρεπής. Που έπαιρνε το Σάλεϊ και τον παρακάλαγε να του πει πόσο κόστισε το ελικόπτερο για να το πληρώσει ενώ όταν έμαθε ότι ο Παβλίσεβιτς έδινε πριμ από την τσέπη του, έπαιρνε τους παίκτες έναν-έναν και τους ρωτούσε πόσα ήταν για να τα βάλει στο λογαριασμό του.
Ο Γιαννακόπουλος τότε πήρε μια απόφαση που τελικά είχε σαν αποτέλεσμα να φύγουν και οι δύο παίκτης-προπονητής) με την καριέρα του Νικ να τελειώνει άδοξα/άδικα.
Πέραν του αγωνιστικού που μπορεί να είναι όπως τα λέτε, τίθεται ένα θέμα ηθικής τάξης: τι κάνεις όταν ένας παίκτης δε δέχεται τις αποφάσεις του προπονητή; Εγώ σε αυτό είμαι με τον Παύλο. Ή υπάρχει ιεραρχία ή δεν υπάρχει. Δηλαδή στη Βιανέξ αν η γραμματέας πει σε έναν υποδιευθυντή "άσε μας ρε φίλε" θα μείνει στη θέση της; Θα μου πεις γραμματέας ήταν ο Γκάλης; Όχι, αλλά είναι υφιστάμενος του Πολίτη. Αλλιώς να το κάνουμε Χιμκι, που διαβάζω κάτι κουλά για το Σβεντ....

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 8:59 pm

Γιώργη για κάποιο λόγο σου έχει μείνει στην μνήμη η μέτρια εικόνα από κάποια μεμονωμένα ματς. Στην τελευταία του σεζόν στην Euroleague, o Γκάλης στα 37 του είχε advanced statline (TS%, Points Per Possession, Ass/TO) που έριχνε στα αυτιά στην αντίστοιχη statline του Σπανούλη στο απόλυτο peak του.

Όσο αδόκιμο κι αν είναι να συγκρίνουμε παίκτες από τόσο διαφορετικές εποχές, στο κλείσιμο της καριέρας του ο Νικ παρέμενε αδιαμφισβήτητα κυρίαρχος παίκτης. H αναλογία dominance προς ηλικία ήταν αντίστοιχα εντυπωσιακή με αυτή που βλέπουμε σήμερα με τον Lebron.

Πέρα από νούμερα δες και την εικόνα του παίκτη, το βίντεο μπορεί να είναι από το καλύτερο παιχνίδι του στην σειρά αλλά ήταν δυναμίτης ο Νικ σε όλα τα ματς (25,66 PPG, 4 APG, με FG 53% και 6 Ass/ΤΟ), είναι ξεκάθαρο ότι αν αυτόν τον λέμε τελειωμένο παίκτη που δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του, φωτιά θα πέσει να μας κάψει:

Μάρτη μήνα κονιορτοποιούσε σε σειρά αγώνων την άμυνα της πρωταθλήτριας Ευρώπης Λιμόζ (που η άμυνα της θεωρούταν η δυνατότερη της Ευρώπης τότε), περνώντας τον Παναθηναϊκό στο πρώτο final four της ιστορίας του και τον Οκτώβρη του ίδιου χρόνου, είχε γίνει παλαίμαχος και βαρίδι που για τακτικούς λόγους δεν έπρεπε να παίξει λεπτό απέναντι στους Αμπελόκηπους για να μην βουλιάξει την ομάδα ώστε να καταφέρει να σκοτώσει το θεριό; Προφανώς και αυτά είναι παραλογισμοί.

Τσαλιμάκια (για να μην πω βαρύτερη κουβέντα) του Πολίτη και απόλυτη ασέβεια ήταν. Καλές και σεβαστές οι ιεραρχίες θέσεων μεταξύ προπονητών και παικτών αλλά όπως ο Lebron έστελνε πακέτο τον Blatt σπιτάκι του για ψύλλου πήδημα και δεν πετάριζε βλεφαρίδα, θα ήταν δυνατό να τρώει γυμνάσια ο Γκάλης από τον Πολίτη και να λέει και ευχαριστώ;

Θα μου πεις άλλο ΝΒΑ και άλλο Ευρώπη και θα έχεις δίκιο, αλλά επίσης άλλο μέγεθος ήταν ο Γκάλης για την Ελλάδα του τότε (σαφέστατα ο μεγαλύτερος mega star της χώρας στο οτιδήποτε και όχι μόνο στον αθλητισμό και ακόμα και μέχρι και σήμερα η επιδραστικότερη φιγούρα στην αθλητική ιστορία της Ελλάδας) σε σχέση με την σημασία που έχει ο James για την αθλητική ιστορία των ΗΠΑ (που κι αυτός είναι πολύ ψηλά αλλά οι υψηλότερες κορυφογραμμές καταλαμβάνονται από μορφές όπως ο Jordan, ο Babe Ruth, ο Muhammad Ali, ο Jesse Owens κ.ο.κ.).

Ντροπή και παραφροσύνη ήταν ο τρόπος που έκλεισε την καριέρα του ο Γκάλης και ναι, ακόμα και στα 30 φεύγα του είχε ακόμα βενζίνη στο ντεπόζιτο γιατί η συγκεκριμένη η ρημάδα ήταν 200 οκτανίων σε μια εποχή που οι υπόλοιποι καίγανε Εξάνιο.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3184
Δημοσιεύσεις: 6009
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 11:30 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 5:37 pm
Aν μπορείς βρες τους τελικούς του πρωταθλήματος πληζ να δούμε κι εκεί.
Στους τελικούς πήγε ο ΠΑΟΚ με Berry, Savic, Prelevic κ.λ.π.

Στη σειρά των ημιτελικών όπου ο Μαρκόπουλος πήρε το σκαλπ του Πολίτη δεν μπόρεσα να βρω στατιστικά.

Συνολικά όμως στα play-offs ο Γκάλης είχε 15,6 πόντους (1ος) 4,5 ασίστ (1ος) με 12,9 Efficiency (3ος).

Εικόνα
yorgos έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 5:37 pm
Πέραν του αγωνιστικού που μπορεί να είναι όπως τα λέτε, τίθεται ένα θέμα ηθικής τάξης: τι κάνεις όταν ένας παίκτης δε δέχεται τις αποφάσεις του προπονητή; Εγώ σε αυτό είμαι με τον Παύλο. Ή υπάρχει ιεραρχία ή δεν υπάρχει. Δηλαδή στη Βιανέξ αν η γραμματέας πει σε έναν υποδιευθυντή "άσε μας ρε φίλε" θα μείνει στη θέση της; Θα μου πεις γραμματέας ήταν ο Γκάλης; Όχι, αλλά είναι υφιστάμενος του Πολίτη. Αλλιώς να το κάνουμε Χιμκι, που διαβάζω κάτι κουλά για το Σβεντ....
Ο Παύλος πήγε με τον Πολίτη, ο Βασιλακόπουλος την ίδια χρονιά πήγε με τον Φασούλα (απέλυσε τον Κιουμουρτζογλου) και η εθνική πέτυχε τη μεγαλύτερη της επιτυχία -στο Μουντομπάσκετ- στη μετά Γκάλη εποχή. Είναι και έτσι και αλλιώς τελικά, αλλά υπάρχουν κάποια μεγέθη που είναι πάνω από προπονητές.

Επιπροσθέτως δεν μας βοηθάει ρε yorgos και η τεχνολογία για την τότε εποχή, ο Γκάλης κράτησε χαμηλούς τόνους, οι δημοσιογράφοι το ψιλοκουκούλωσαν κλπ.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 28, 2021 12:00 am

ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 11:30 pm
yorgos έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 5:37 pm
Aν μπορείς βρες τους τελικούς του πρωταθλήματος πληζ να δούμε κι εκεί.
Στους τελικούς πήγε ο ΠΑΟΚ με Berry, Savic, Prelevic κ.λ.π.

Στη σειρά των ημιτελικών όπου ο Μαρκόπουλος πήρε το σκαλπ του Πολίτη δεν μπόρεσα να βρω στατιστικά.

Συνολικά όμως στα play-offs ο Γκάλης είχε 15,6 πόντους (1ος) 4,5 ασίστ (1ος) με 12,9 Efficiency (3ος).

Εικόνα
yorgos έγραψε:
Τετ Ιαν 27, 2021 5:37 pm
Πέραν του αγωνιστικού που μπορεί να είναι όπως τα λέτε, τίθεται ένα θέμα ηθικής τάξης: τι κάνεις όταν ένας παίκτης δε δέχεται τις αποφάσεις του προπονητή; Εγώ σε αυτό είμαι με τον Παύλο. Ή υπάρχει ιεραρχία ή δεν υπάρχει. Δηλαδή στη Βιανέξ αν η γραμματέας πει σε έναν υποδιευθυντή "άσε μας ρε φίλε" θα μείνει στη θέση της; Θα μου πεις γραμματέας ήταν ο Γκάλης; Όχι, αλλά είναι υφιστάμενος του Πολίτη. Αλλιώς να το κάνουμε Χιμκι, που διαβάζω κάτι κουλά για το Σβεντ....
Ο Παύλος πήγε με τον Πολίτη, ο Βασιλακόπουλος την ίδια χρονιά πήγε με τον Φασούλα (απέλυσε τον Κιουμουρτζογλου) και η εθνική πέτυχε τη μεγαλύτερη της επιτυχία -στο Μουντομπάσκετ- στη μετά Γκάλη εποχή. Είναι και έτσι και αλλιώς τελικά, αλλά υπάρχουν κάποια μεγέθη που είναι πάνω από προπονητές.

Επιπροσθέτως δεν μας βοηθάει ρε yorgos και η τεχνολογία για την τότε εποχή, ο Γκάλης κράτησε χαμηλούς τόνους, οι δημοσιογράφοι το ψιλοκουκούλωσαν κλπ.


Ορίστε και το ματς του αποκλεισμού. Όπως πάντα στον Παναθηναϊκό της εποχής, τα μάτια στο Βράνκοβιτς. :bblove:
άρτη μήνα κονιορτοποιούσε σε σειρά αγώνων την άμυνα της πρωταθλήτριας Ευρώπης Λιμόζ (που η άμυνα της θεωρούταν η δυνατότερη της Ευρώπης τότε), περνώντας τον Παναθηναϊκό στο πρώτο final four της ιστορίας του και τον Οκτώβρη του ίδιου χρόνου, είχε γίνει παλαίμαχος και βαρίδι που για τακτικούς λόγους δεν έπρεπε να παίξει λεπτό απέναντι στους Αμπελόκηπους για να μην βουλιάξει την ομάδα ώστε να καταφέρει να σκοτώσει το θεριό; Προφανώς και αυτά είναι παραλογισμοί.
Νομίζω ότι τα λες καλά και τα θυμάμαι κακά εγώ, εν τέλει. Πάντως δεν του είπαν να μην παίξει λεπτό, να μην ξεκινήσει στην αρχική πεντάδα του είπαν και μετά αρνήθηκε να μπει ως αλλαγή.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 28, 2021 12:30 am

Οριακα υπηρχα τοτε αλλα το ροστερ του ΠΑΟ 93/94 εκτος Βρανκοβιτς δεν μου φαινεται να τρομαζει. Κατορθωμα φανταζει το φ4 τοτε και μαλλον ειχε καιριο ρολο ο euroGOAT σαυτο

0
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 28, 2021 1:10 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Ιαν 28, 2021 12:00 am
...
Νομίζω ότι τα λες καλά και τα θυμάμαι κακά εγώ, εν τέλει. Πάντως δεν του είπαν να μην παίξει λεπτό, να μην ξεκινήσει στην αρχική πεντάδα του είπαν και μετά αρνήθηκε να μπει ως αλλαγή.
Εδώ μπορεί να μην τα θυμάμαι καλά εγώ, θυμόμουν ότι δεν είχε παίξει λεπτό στο πρώτο ημίχρονο και στην ανάπαυλα έγινε ο κακός χαμός.

Άσχετο αλλά με αυτά και με αυτά ξέθαψα site χρυσορυχείο στατιστικών που έχει το άπαν σύμπαν μέσα και μπορείς να βρεις τα πάντα σε advanced stats για Α1 (ανάμεσα σε άλλα) από το 1994 μέχρι και σήμερα, σε γελοιωδέστατο βαθμό λεπτομέρειας αλλά δυστυχώς με User Interface βγαλμένο από τα βρεφικά βήματα του internet (σκέφτομαι να μπαίνω στο site με Netscape για πιο ολοκληρωμένη retro εμπειρία και να βάζω τον ήχο σύνδεσης της dial-up σαν μουσικό χαλί).

Μικρό το κακό πάντως, αντί να ψάχνει κάποιος παλιά τεύχη από το "Τρίποντο" για προπολεμικά boxscores, μπορεί να χαζεύει ατελείωτα εξελόφυλλα και να βρίσκει το +/- rating του Νάσου του Χούμπαυλη για την σεζόν 1993-94 ή τα WS/40 λεπτά του Γιώργου Σκαραφίγκα, όταν δεν τον παίρνει ο ύπνος.

Όποιος βιτσιόζος θέλει link, μπορώ να του το προωθήσω με PM, όποιος δεν έχει τέτοια κουράγια, να τον γλιτώσω από την αγωνία και να τον ενημερώσω πως ο Νάσαρος ο Χούμπαυλης στο γκρατιΠα το 1994 είχε καλύτερο +/- rating από τον Nedo φέτο :roofl: .

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1434
Δημοσιεύσεις: 8146
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 29, 2021 4:43 pm

Επειδή αναφέρθηκε, εδώ είναι τα boxscore των 3 ημιτελικών του 1994, ΠΑΟ-ΠΑΟΚ

http://widgets.baskethotel.com/site/esa ... -400$t&0=1

http://widgets.baskethotel.com/site/esa ... -400$t&0=1

http://widgets.baskethotel.com/site/esa ... -400$t&0=1


Από εκεί και πέρα, το καλοκαίρι του 1994 κατέφτασε και ο Γιαννάκης (σύμφωνα με τον Πολίτη είχε ερωτηθεί και ο Γκάλης και συμφώνησε) με αποτέλεσμα πλέον τα γκαρντ του Παναθηναϊκού να είναι οι Γιαννάκης, Γκάλης, Παταβούκας, συν τους Σοκ και Κούουσμα για την Α1. Το τι συνέβη τελικά εκείνο το απόγευμα πολύ πιθανώς και οι ίδιοι οι εμπλεκόμενοι να μην το ξέρουν από όλες τις πλευρές. Πολύ πιθανό να ισχύει και η πλέον απλούστερη των εκδοχών: να ήθελε ο Πολίτης να ξεκουράσει τον Γκάλη για να τον έχει πιο φρέσκο στο επόμενο ευρωπαϊκό ματς, αλλά να μην φρόντισε να του το πει από πριν (για τον όποιο λόγο). Πολύ πιθανό να ήταν και κάτι πιο πολύπλοκο. Σε κάθε περίπτωση, ούτε ο Γκάλης ήταν ο πιο εύκολος άνθρωπος στη συνεργασία, ούτε αυτά που έγιναν στη συνέχεια τιμούνε ιδιαίτερα τη διοίκηση του Παναθηναϊκού.


ΥΓ: Αγαπητέ germany εννοείται πως θέλω το οποιοδήποτε τέτοιο λινκ υπάρχει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2317
Δημοσιεύσεις: 6919
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 21, 2021 11:27 am

Post από Sarounas.
10/10/2007
Old Basketforum Version http://dragon.mochahosted.com/basketfor ... l?t55.html
Λίγα λόγια για τον Nick the Greek

Γεννήθηκε στις 23 Ιουλίου του 1957 στο Μανχάταν του Νιού Τζέρσευ της Αμερικής

και ήταν το τέταρτο και τελευταίο παιδί μιας φτωχής οικογένειας ελλήνων μεταναστών με καταγωγή από την Ρόδο του Γιώργου και της Στέλλας. Το πραγματικό του επίθετο είναι Γεωργαλής. Ο Νίκος αρχικά ακολούθησε τα χνάρια του τσαγγάρη πατέρα του και ασχολήθηκε με την πυγμαχία αλλά επειδή δεν άντεξε την στεναχώρια της μητέρας του σταμάτησε. Έτσι ο Νικ πέρασε τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια παίζοντας μπάσκετ στα playgrounds της Νέας Υόρκης έχοντας στο δωμάτιό του κρεμασμένη την αφίσα του ινδάλματός του και πολύ μεγάλου παίκτη της Νέας Υόρκης του Γουόλτ Φρέιζερ.

Τόσο στο γυμνάσιο όσο και στο κολέγιο έκανε φοβερή εντύπωση με το παιχνίδι του, έτσι προσέλκυσε τα βλέμματα των κορυφαίων του ΝΒΑ

Οι μ.ο πόντων του στο κολέγιο του Σίτον Χολ

1975-76 3.2π.
1976-77 12.6π
1977-78 17.3π
1978-79 27.5π


Σεζόν 1978-79

την τελευταία του χρονιά στο Σίτον Χολ βγήκε 3ος σκόρερ σε ολόκληρο το NCAA, δεύτερος σκόρερ είχε βγει ο αξεπέραστος Λάρι Μπερντ. Την ίδια σεζόν ο Νικ έκανε ατομικό ρεκόρ 48π. αντιμετωπίζοντας την Σάντα Κλάρα του Κυριάκου Ραμπίδη (Κερκ Ράμπις)
επίσης επιλέχτηκε να παίξει στο all star game των τελειοφοίτων εκείνη την χρονιά.

Ο προπονητής του στο Σίτον Χολ, Μπιλ Ράφτερι ανέφερε ότι ο θρυλικός προπονητής των Σέλτικς Ρεντ Άουερμπαχ υποστήριξε ότι ο παίκτης του μπορεί να κάνει μεγάλη καριέρα στο ΝΒΑ!
Επίσης ο Ράφτερι μετά από πολλά χρόνια έκανε την εξής δήλωση ότι όσο και αν φαίνεται περίεργο ο Γκάλης ήταν ο καλύτερος αμυντικός και παρά το ύψος του μπορούσε να σταματήσει τον καθένα αλλά από ένα σημείο και μετά αφοσιώθηκε στην επίθεση.

Όμως ο Νίκος Γκάλης στάθηκε πολύ άτυχος διότι, αν και όλα έδειχναν ότι θα επιλεγεί στον πρώτο γύρο του ντραφτ εξαιτίας μίας λάθος επιλογής ατζέντη (έπεσε θύμα και προσέλαβε τον Μπιλ Μάνον που ήταν σπουδαίος στα καλλιτεχνικά αλλά δεν ήξερε καθόλου από μάνατζμεντ σε αθλητές και σπορ) έτσι παραδόξως βρέθηκε στον 4ο γύρο και το νούμερο 68! Παρ’ όλ’ αυτά ο Νικ συνέχισε την προσπάθεια και βρέθηκε στην επιλογή του καμπ των Boston Celtics! μιας και ήταν η αδυναμία του Άουερμπαχ και ενώ όλα πήγαιναν περίφημα γι’ αυτόν αφού με τις εξαιρετικές εμφανίσεις του, από τους 25 που ξεκίνησαν έμεινε στους τελευταίους 4, εκεί όμως του συμβαίνει δεύτερη μεγάλη ατυχία, τραυματίζεται (κάτι που ελάχιστες φορές συνέβη στην καριέρα του) στον αστράγαλο και χρειαζόταν 15 μέρες για να επανέλθει και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο καμπ, έτσι το όνειρο των Celtics πέταξε και ο Νικ δεν δοκίμασε κάτι άλλο για ΝΒΑ αφού τον πρόλαβαν οι Έλληνες, έστω και αν ο προπονητής της Βοστώνης ο Φιτς του είχε πει να προσέξει γιατί οι έλληνες μάλλον θα τον γελάσουν και θα τον αφήσουν απλήρωτο!

Πάντως μετά από χρόνια, ο σπουδαίος προπονητής Νταν Πίτερσον που συνεργαζόταν με τους Σέλτικς τότε και είχε βάλει και αυτός την υπογραφή του προκειμένου να κοπεί ο Νικ, δήλωσε ότι δυστυχώς είχαμε κάνει μεγάλο λάθος και τον αδικήσαμε.

Με όλα αυτά άνοιξε ο δρόμος για να έρθει στην Ελλάδα,
πρώτες ενδιαφέρθηκαν οι ομάδες του Παναθηναικού και του Ολυμπιακού για την περίπτωση του, ακολούθησε το ενδιαφέρον του πρωταθλητή εκείνη την σεζόν Άρη, ο οποίος τον κέρδισε με την συμπεριφορά των ανθρώπων του, οι οποίοι κατάφεραν να λύσουν και τα όποια γραφειοκρατικά προβλήματα με κάποιες παρατυπίες ειδικά στο θέμα της εθνικής.

Ο Νίκ δέχθηκε την πρόταση του Άρη αν και μικρότερη από αυτή των δύο αιωνίων, θα λάμβανε 46.000 δρχ, ένα σπίτι και αμάξι για τις μετακινήσεις. Στο μυαλό του είχε ότι θα καθόταν στην Ελλάδα 1-2 χρόνια προκειμένου να βοηθήσει οικονομικά τους γονείς του και ειδικά την -δυστυχώς από τότε- κατάκοιτη μητέρα του.


Σεζόν 1979-80


Πρωτ. Ελλάδας (31.5π.)

τα πράγματα στην Ελλάδα ήταν πολύ δύσκολα στην αρχή, οι φίλαθλοι και οι δημοσιογράφοι περίμεναν να δουν έναν παίκτη ύψους 1.91 έτσι όταν διαπίστωσαν στην πρεμιέρα του ότι έχει ύψος 1.83, Άρης-Ηρακλής 79-78 με 30π του Νικ αλλά μέτρια ποσοστά έλεγαν ειρωνικά ότι «μάζεψε στο πλήσιμο» και «μπήκε στο ταξίδι»! όμως ο Ανέστης Πεταλίδης που είχε ήδη δει τον Νικ να διασύρει στην προπόνηση τον μετρ της άμυνας Βαγγέλη Αλεξανδρή που απηυδισμένος ανέφερε ότι «αυτός δεν παίζεται» δήλωσε προσέξτε γιατί αύριο θα γλύφετε εδώ που σήμερα φτύνετε γιατί αυτός θα αποδείξει ότι ο ένας μπορεί και κερδίζει τους πέντε..

Τελικά ο Άρης τερμάτισε τρίτος και ο Γκάλης που φορούσε το νούμερο 7 είχε ξεκινήσει να φτιάχνει τον θρύλο του και οι φίλαθλοι ειδικά των ομάδων της Αθήνας έψαχναν αγωνιωδώς εισιτήρια όποτε κατέβαινε ο Άρης για να δουν αυτό το φαινόμενο.

Το 1980 ο Νικ έκανε το ντεμπούτο του και στην εθνική στο προολυμπιακό τουρνουά του Βεβέ της Ελβετίας εναντίον της Σουηδίας (71-79 με 25π)


σεζόν 1980-81


Πρωτ. Ελλάδας (44π.)
Κόρατς (43.2π.), Καρέρα- Άρης 115-78 (Γκάλης 54π.)

είναι η σεζόν των μεγάλων και απλησίαστων ρεκόρ, αυτήν τη περίοδο γίνεται και το μεγαλύτερο παιχνίδι (πλησιάζει τα όρια του μύθου) στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ Ιωνικός- Άρης 113-114 με την επική αναμέτρηση Γιαννάκη- Γκάλη στην Νίκαια με 62π. του Νικ και 73π. του Γιαννάκη, σε μια βραδιά που σχεδόν δεν έχαναν σουτ! ο άσος του Άρη επαναλαμβάνει την εμφάνιση και με τον Ηρακλή όπου σκοράρει 61π!.ενώ και στην Ευρώπη οδήγησε την ομάδα στα προημιτελικά.

Ο Γκάλης μπορεί να οργιάζει μέσα στο γήπεδο αλλά η ομάδα του Άρη δεν είναι τόσο καλή και τερματίζει 3η πάλι πίσω από τους αιώνιους, πόσο μάλιστα αφού ο Χάρης Παπαγεωργίου μένει εκτός ομάδας μετά από τσακωμό με τον Ίβκοβιτς αφού δεν μπορεί να συνυπάρξει μέσα στο γήπεδο με τον Νικ. Ο Ίβκοβιτς όμως ούτε με τον Γκάλη τα πάει καλά αφού όταν έφυγε δήλωσε ότι στο μέλλον ποτέ δεν θα δουλέψει ξανά σε ομάδα που παίζει ο Γκάλης. Ακόμη, είναι η εποχή που γνώρισε την πρώην γυναίκα του, την Τζένη αλλά τότε ήταν όταν άγνωστοι τον ξυλοκόπησαν στο δάσος του Σέιχ Σου.

Το καλοκαίρι σειρά έχει η εθνική, μετά από μεγάλες εμφανίσεις τόσο δικές του όσο και της εθνικής στο Τσάλενζ Ράουντ στην Κων/πολη η εθνική περνά στο ευρωμπάσκετ, εκεί όμως η κούραση από τα πολλά παιχνίδια που προηγήθηκαν είναι μεγάλη όπως και οι προστριβές, έτσι ο Γκάλης μένει στους 20π. μ.ο. αλλά αυτό είναι το λιγότερο, κατόπιν παρεξήγησης μετά τον πρώτο αγώνα ο Νικ έδειρε τον δημοσιογράφο Θ. Κοτσώνη και τιμωρήθηκε από την ομοσπονδία, ευτυχώς όμως η αρχική 6ετής τιμωρία ανεστάλη, αλλά πίσω στην πατρίδα ακούγονταν πολύ άσχημα πράγματα εναντίον του Γκάλη, ο οποίος σε κακή ψυχολογική κατάσταση δεν απέδωσε στην συνέχεια τα αναμενόμενα. Πάντως αναγνώρισε το λάθος του ζήτησε συγγνώμη από τον δημοσιογράφο.


Σεζόν 1981-82
Πρωτ. Ελλάδας (34.5π.)
Κόρατς (45π.), Άρης- Λιμόζ 88-77 (Γκάλης 46π.)

Είναι η σεζόν που τον στιγμάτισε στην Ελλάδα. Στο τέλος της κανονικής περιόδου γίνεται στον Τάφο του Ινδού το παιχνίδι που θα βγάλει τον πρωταθλητή, εκεί όμως ο Άρης θα ηττηθεί 96-75 από τον Παναθηναικό με τον Γκάλη να σημειώνει μόλις 9π. Η απόδοσή του κρίθηκε ύποπτη έτσι τιμωρήθηκε με δύο αγωνιστικές από την διοίκηση του συλλόγου. Ακόμη και έτσι όμως ο Νικ το καλοκαίρι ήταν πολύ σκληρός διαπραγματευτής και έκλεισε ένα καλό συμβόλαιο συνεχίζοντας στον Άρη.

Στην Ευρώπη παρά τα όργια του στους αγώνες με τη Λιμόζ, η ανεπάρκεια των συμπαικτών του τον προδίδει και ο Άρης δεν κατάφερε να αποκλείσει την μετέπειτα νικήτρια του κυπέλλου κόρατς
Επίσης αγωνίστηκε στο τσάλενζ ράουντ για το ευρωμπάσκετ της επόμενης χρονιάς και με 31,5π. που σημείωνε η εθνική προκρίθηκε.


Σεζόν 1982-83
Πρωτ. Ελλάδας (36.2)
Κόρατς (35.8π.) Άρης- Ρόμα 86-89 (Γκάλης 42π.)

Την περίοδο αυτή ο Γκάλης ήταν αποφασισμένος και άφησε πίσω του τις σκιές που τον συνόδευαν από πέρσι. Ο Άρης έχει πολλά οικονομικά προβλήματα και οι παίκτες του εκτός του Γκάλη κάνουν απεργία, αυτήν καταστρέφει ουσιαστικά την ομάδα αφού κάποιοι διώχνονται και άλλοι αναγκάζονται να τερματίσουν την καριέρα τους. Έτσι ο Γκάλης είναι μόνος του αφού τον έχουν πλαισιώσει με πιτσιρίκια και δύο μέτριους ελληνοαμερικάνους αλλά έχει και ένα πολύ δυνατό χαρτί, στον πάγκο της ομάδας βρίσκεται πλέον ο Γιάννης Ιωαννίδης... η χρονιά ξεκινά τραγικά με συντριβή 69-96 από τον ΠΑΟΚ και ήττες από ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ως εκεί όμως, γιατί στον δεύτερο γύρο ο Νικ πήρε φωτιά σαρώνοντας τα πάντα στο πέρασμά του και κατακτά το πρώτο του πρωτάθλημα στην Ελλάδα.

Στην Ευρώπη πάλι τα ίδια... όταν εμφανίστηκε ένα θηρίο τύπου Μπάνκο Ρόμα η οποία την επόμενη σεζόν κατέκτησε τον κύπελλο πρωταθλητριών ο Νικ έπαιζε τελείως μόνος του εναντίον της αφού οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να βοηθήσουν.
Το καλοκαίρι ήταν καταπληκτικός και στο eurobasket, με 31.9π. ήταν πρώτος σκόρερ του τουρνουά και μέλος της κορυφαίας πεντάδας της διοργάνωσης.

Αυτή την χρονιά ο Άρης κινδύνευσε να τον χάσει λόγο οικονομικών προβλημάτων και ο Νικ είχε φύγει ήδη για την Αμερική, όμως η είσοδος του Άκη Μιχαηλίδη στα διοικητικά έλυσε το πρόβλημα και ο Γκάλης επέστρεψε και μάλιστα παντρεύτηκε με πολιτικό γάμο την Τζένη.


Σεζόν 1983-84

Πρωτ. Ελλάδας (36.5π.)
Πρωταθλητριών (35,6π.), Γκέτιγκεν- Άρης 77-91 (Γκάλης 45π.)

Είναι η σεζόν των μεγάλων αγωνιστικών απογοητεύσεων για τον Νικ, ο Άρης χάνει το μπαράζ του πρωταθλήματος από τον ΠΑΟ, ενώ χάνει επίσης και στον περίφημο τελικό κυπέλλου με τα κουρεμένα κεφάλια από τον ΠΑΟΚ!

Στην Ευρώπη έκανε σπουδαία πράγματα και πάλι, αλλά μία κακή εμφάνιση στο Αλεξάνδρειο απέναντι στην Μακάμπι 62-68 (Γκάλης 20π.) σταμάτησε το όνειρο για είσοδο στον όμιλο των 6.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, παρά τους 31.8π που πετύχαινε στο προολυμπιακό το καλοκαίρι ήρθε μία τρομερή ήττα από την Μεγ. Βρετανία με 104-106 και χάνεται το εισιτήριο για το Λος Άντζελες. Αργότερα γίνεται και το τσάλενζ ράουντ για το eurobasket ’85, εκεί ο Νικ οργιάζει με (35,6π) και στον κρισιμότερο αγώνα εναντίον της Πολωνίας σκοράρει 52π. αλλά η εθνική χάνει 88-89 και αποκλείεται!

Ως εκεί όμως, ο Μιχαηλίδης με την βοήθεια και άλλων φέρνει τον Γιαννάκη στον Άρη και μαζί με τον Νικ δημιούργησαν την πιο θρυλική ομάδα στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ.

σεζόν 1984-85

Πρωτ. Ελλάδας (36.6π)
Κόρατς (32.8π.) Άρης- Κάχα Μάντριντ 106-100 (Γκάλης 43π.)

Με τον Γκάλη να κυμαίνεται στα γνωστά του στάνταρ ο Άρης είναι αχτύπητος εντός των συνόρων και κάνει εύκολα το νταμπλ, διαλύοντας στο νεότευκτο ΣΕΦ τον ΠΑΟ με 86-70 (Γκάλης 33π.).

Στην Ευρώπη όμως ο Νικ είναι πολύ άτυχος αφού την παραμονή του πρώτου ημιτελικού αγώνα με την Βαρέζε σπάει το χέρι του και χάνει το ματς ενώ στην ρεβάνς της Ιταλίας έπαιξε σχεδόν με το χέρι κολλημένο στο στήθος του και πετυχαίνει μόλις 17π. (δεν άντεξε και στο β’ μέρος είχε 3π) έτσι αποκλείστηκε από τον τελικό

Το καλοκαίρι είχε λίγα επίσημα παιχνίδια με την εθνική, αφού αυτή δεν συμμετείχε στο eurobasket αλλά ήταν εξίσου εντυπωσιακός στα κρίσιμα παιχνίδια πρόκρισης για το mundobasket 86 και βοήθησε την εθνική να προκριθεί σε αυτό έχοντας 35π. μ.ο. και στο κρισιμότατο Γαλλία- Ελλάδα 126-130 (Γκάλης 43π.)

σεζόν 1985-86

Πρωτ. Ελλάδας (41π)
Πρωταθλητριών (35.7π.) Λεβερκούζεν- Άρης 72-89 (Γκάλης 42π.)

Στην Ελλάδα είναι το πρώτο αήττητο πρωτάθλημα, αλλά την σεζόν στιγματίζει για τον Άρη ο χαμένος ημιτελικός του κυπέλλου από τον ΠΑΟ, παιχνίδι στο οποίο λέγεται ότι οι μεγάλοι παίκτες της ομάδας έκαναν «λευκή» απεργία γιατί δεν ήταν ικανοποιημένοι οικονομικά.

Στην Ευρώπη η ομάδα σταμάτησε πάνω στην πριν τους ομίλους Λιμόζ πρίν τους ομίλους, πάντως ο Άρης δικαιούνταν να φωνάζει για την διαιτησία στην Γαλλία.

Το καλοκαίρι ο Νίκ μάγεψε στο μουντομπάσκετ της Ισπανίας όπου παρά την παρουσία του Όσκαρ Σμιτ τερμάτισε και εκεί πρώτος σκόρερ με 33.7π. έναντι 31π του μεγάλου βραζιλιάνου και πλέον ο θρύλος του –σούπερ σκόρερ- παίρνει παγκόσμιες διαστάσεις


σεζόν 1986-87

Πρωτ. Ελλάδας (39.7)
Πρωταθλητριών (36π) Άρης- Σουνέρ Οστάνδης 115-77 (Γκάλης 52)

Άλλος ένας περίπατος και αήττητο νταμπλ στην Ελλάδα, αλλά συλλογικά την παράσταση έκλεψαν οι αναμετρήσεις στο κύπελλο πρωταθλητριών με την Τρέισερ Μιλάνο, το 98-67 (Γκάλης 44π.) του Αλεξανδρείου
ο Μάκαντού δήλωσε ότι αυτά που έκανε σήμερα ο Γκάλης δεν μας τα έχουν κάνει ούτε οι Σέλτικς όταν έπαιζα στους Λέικερς, ακολούθησε το τραγικό 49-83 στο Μιλάνο (Γκάλης 16π.)! Με συνέπεια όταν επέστρεψαν στην Ελλάδα για να παίξουν στην Πάτρα για το πρωτάθλημα, ένα ολόκληρο γήπεδο τους έβριζε και τους πετούσε κέρματα, μέχρι που ο Νικ έκανε την φοβερή φάση με το κάρφωμα ενώ προηγουμένως είχε πετάξει την μπάλα στο ταμπλό και όλο το γήπεδο σιώπησε... ο Άρης σκόρπισε στους πέντε ανέμους τον Απόλλων 91-121 και σχεδόν όλοι χειροκρότησαν στο τέλος..

Το καλοκαίρι με την εθνική ο Νικ έζησε την μεγαλύτερη δόξα της καριέρας του κατακτώντας το χρυσό με τις απίστευτες εμφανίσεις του στο eurobasket και το ιλιγγιώδες για τέτοια διοργάνωση 37π. μ.ο.!!!

Τότε του έκαναν σείχιδες του έκαναν φοβερές προτάσεις για να παίξει στην Σαουδική Αραβία ενώ του πρόσφεραν συμβόλαιο οι Νιου Τζέρσευ Νετς στο ΝΒΑ, αλλά ο Νικ προτίμησε να μείνει στον Άρη με το αστρονομικό για την εποχή ποσό τον 35 εκατομμυρίων στο οποίο όμως πρέπει να συνυπολογιστούν και άλλα χρήματα που έβαλαν εταιρείες διαφημιζόμενες από τον Άρη προκειμένου να μείνει ο Νικ, ενώ ήδη είχε απορρίψει την πρόταση 60 εκατομμυρίων της Ρεάλ Μαδρίτης.


σεζόν 1987-88
Πρωτ. Ελλάδας (36.2)
Πρωταθλητριών (37,6π.) Άρης- Τρέισερ Μιλάνο 120-95 (Γκάλης 50π.)

Άλλο ένα πανεύκολο νταμπλ στην Ελλάδα, αλλά ο Άρης πλέον έχει γίνει η ομάδα όλων των ελλήνων που καθηλώνονται κάθε βράδυ Πέμπτης να δουν τον Γκάλη τον Γιαννάκη και τα άλλα τα παιδιά,

ενώ από τότε και για πολύ καιρό κάθε Σάββατο στα ελληνικά γήπεδα ακούγεται για τον Νικ το σύνθημα «είσαι θεός μοναδικός», επίσης σχεδόν όλη η Ελλάδα παρακολούθησε με κομμένη την ανάσα την προσπάθεια στο φάιναλ φορ της Γάνδης.

η χρονιά όμως δεν είναι το ίδιο καλή για την εθνική, το καλοκαίρι o Γκάλης έκανε μούτρα στον Βασιλακόπουλο για μια υπόσχεση που δεν του τήρησε και δεν ήθελε να πάει για προπόνηση με την εθνική,
έτσι προτίμησε να προπονείτε μόνος του για το προολυμπιακό και από τότε τον είχαν στην «μπούκα» ο Πολίτης με τον βοηθό του τον Σισμανίδη, για να έρθει το τελειωτικό χτύπημα 7 χρόνια μετά στον ΠΑΟ, αυτό είχε συνέπεια ο Νικ να ενσωματωθεί τελευταία στιγμή στην εθνική σε όχι καλή κατάσταση και παρά την μεγάλη του προσπάθεια δεν μπόρεσε να σημειώσει παραπάνω από 28.2π. στα 9 παιχνίδια που έγιναν και η εθνική έχασε στο goal average από την Ισπανία το εισιτήριο για την Σεούλ.

Ο γκάνγκστερ είναι περιζήτητος στην Ευρώπη αλλά απορρίπτει μία πρόταση-μαμούθ της Φόρουμ Βαγιαδολίδ, ομάδα που απέκτησε τελικά τον Σαμπόνις.
Εκείνη την χρονιά η μοίρα του επιφυλάσσει μία τραγωδία, λίγο πριν το προολυμπιακό στης 28 Μάιου και ενώ ο ίδιος βρίσκεται σε βράβευση στο εξωτερικό, η πρώην σύντροφός του Τζένη σκοτώνεται σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα, οι παλιότεροι που θυμάστε την υπόθεση και το παρασκήνιό της καταλαβαίνεται το γιατί δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες..

σεζόν 1988-89
Πρωτ. Ελλάδας (37.8) (2.9 ασίστ)
Πρωταθλητριών (33.1π.) Άρης- Γιουγκοπλάστικα 96-85 (Γκάλης 45π.)

Ο Άρης παίρνει άλλο ένα άνετο νταμπλ στην Ελλάδα αλλά η μοναδική του ήττα από τον ΠΑΟΚ παρέσυρε τον πρόεδρο του ΠΑΟΚ Νίκο Βεζυρτζή να κάνει την απίστευτη δήλωση σταθμό «κηρύσσω την έναρξη της αυτοκρατορίας του ΠΑΟΚ». Ο Γκάλης όπου παίζει οργιάζει με τον Άρη οργιάζει, στο πρωτάθλημα μάλιστα άφησε τον Ινγκραμ (2ος σκόρερ) 115 πόντους πίσω και στην Ευρώπη οδήγησε τον Άρη σε δεύτερο συνεχόμενο final four,

με την εθνική στο eurobasket βγαίνει πάλι πρώτος σκόρερ με 35.6π αλλά έχει μείνει η δήλωση του Πέτροβιτς, ότι -και καλά- ο Νικ τον πήρε τηλέφωνο στο ημίχρονο του αγώνα Γιουγκοσλαβία- Γαλλία και τον παρακάλεσε να παίξει καλά για να περάσει στον ημιτελικό η Ελλάδα, ο Γκάλης μόλις το άκουσε άρχισε να γελά...
τότε ήταν που έκανε και ο Σαμπόνις την δήλωση ότι «αν ο Γκάλης θέλει να βάλει καλάθι θα το βάλει οπωσδήποτε ότι και να κάνει ο αντίπαλος»

Όμως αμέσως μετά ο Γκάλης έμαθε ότι απεβίωσε η μητέρα του και έφυγε για την Αμερική. Αυτή την σεζόν ο Γκάλης απορρίπτει τεράστια πρόταση της Χαποέλ Χολόν.


σεζόν 1989-90

Πρωτ. Ελλάδας (40.6π) (2.7 ασιστ)
Πρωταθλητριών Άρης- Λεχ Πόζναν 116-92 (Γκάλης 52π.)

Άλλο ένα νταμπλ για τον Άρη το οποίο αυτήν τη φορά όμως πάρα πολύ δύσκολα μετά από κάποιες «ανόητες» ήττες από Περιστέρι και ΠΑΟ. Η είσοδος στο πρωτάθλημα σπουδαίων αμερικανών σκόρερ αγρίεψε τον Νικ που μόλις αντιλήφθηκε ότι ίσως τον απειλήσουν άρχισε να βάζει 40άρες σε κάθε αγώνα.
Στην Ευρώπη πλέον είναι θρύλος, καθώς συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα και στέλνει τον Άρη σε τρίτο συνεχόμενο final four, μάλιστα σε αυτήν την περίοδο πιθανότατα έκανε το μεγαλύτερο παιχνίδι της καριέρας του. Αυτό ήταν μέσα στο Μιλάνο του Ρίβα και του Μάκαντού με 48π. και 18/21 δίποντα,

όμως η σεζόν σημαδεύτηκε από τον καυγά του με τον Ιωαννίδη στις αρχές της σεζόν στην Βουλγαρία όταν ο Νικ πάνω στην ένταση της στιγμής του είπε «εγώ σε έκανα προπονητή»

και από τις αποδοκιμασίες του κόσμου έπειτα από την αποτυχία στην Σαραγόσα, τότε ο Νικ δήλωσε ότι σταματάει το μπάσκετ, ευτυχώς όμως αναίρεσε.

Το καλοκαίρι όμως ο Νικ θα είναι απών από το μουντομπάσκετ, ενώ ο ίδιος εκμυστηρευόταν ότι βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας του, ένας τραυματισμός έρχεται να τα χαλάσει όλα.

Τότε έγιναν νέες προστριβές με τους ανθρώπους της εθνικής. Ο τραυματισμός ήταν τέτοιος που μπορεί να του επέτρεπε να αγωνίζεται, αλλά ο Νικ δεν ήθελε να πάει διότι υποστήριζε ότι είναι τέτοιος ο τρόπος παιχνιδιού του που βασίζεται στα γερά πατήματα και τα πλάγια βήματα και κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις δεν μπορεί να είναι αυτός που θα ήθελε και δεν θέλει να ακολουθήσει την αποστολή. Αυτό τότε παρεξηγήθηκε από πολλούς και σε συνδυασμό με την επιτυχία της 6η θέσης της εθνικής στην Αργεντινή κάποια πράγματα άρχισαν να αλλάζουν στους κόλπους της εθνικής.

Στο μεταγραφικό τοπίο είναι η ώρα του Σκαβολίνι, ζάμπλουτου ιδιοκτήτη εταιρείας επίπλων και προέδρου της ομάδας του Πέζαρο να εισπράξει την άρνηση του Νικ.


σεζόν 1990-91

Πρωτ. Ελλάδας (37π) (5.1 ασίστ)
Πρωταθλητριών (31.5π.) Άρης- Λεβερκούζεν 133-117 (Γκάλης 41π.)

Είναι μια πολύ δύσκολη σεζόν για τον Άρη που έχει πολλά διοικητικά και οικονομικά προβλήματα και ο Ιωαννίδης έχει φύγει και προπονητής είναι ο Λέσιτς, αυτό φαίνεται και στην απόδοση του Γκάλη (που αν και πάλι πρώτος σκόρερ, αφήνει κατά μέρος το σκοράρισμα και γίνεται και ο βασιλιάς στις ασίστ, μάλιστα σε ένα ευρωπαϊκό ματς έκανε ένα ανεπανάληπτο ρεκόρ μοιράζοντας 23 ασίστ!),
στην Ελλάδα ο Άρης αποκλείεται στον προημιτελικό του κυπέλλου από την ΑΕΚ! και στην ευρώπη μένει εκτός final four και παρά την απερίγραπτα συγκλονιστική κατάκτηση του τίτλου απέναντι στον ΠΑΟΚ
Post από Sarounas.
11/10/2007
δεν είναι άρθρο ρε παιδιά tongue.gif μακάρι να ήταν, αλλά δεν ξέρω από αρθρογραφία sad.gif
απλά μέσα στον χρόνο συγκέντρωσα κάποια στοιχεία και στατιστικά που είχα στην διάθεσή μου και έγραψα και την γνώμη μου

τώρα για το πως είχε ξεκινήσει η ιστορία με τον Πολίτη,
η αλήθεια είναι ότι είχε βαθιές ρίζες...

ο Γκάλης ως γνωστόν είχε προσωπικό γυμναστή τον Ραμπότα και πάντα αυτοί οι δύο πήγαιναν πακέτο, ανεξάρτητα από το ποιος θα ήταν ο γυμναστής της εκάστοτε ομάδας, ο Νίκ από το 85 περίπου ήθελε τον συγκεκριμένο άνθρωπο δίπλα του
από την άλλη είχε και ο Πολίτης τον άνθρωπο του, τον γυμναστή Σισμανίδη....


όπως έγραψα παραπάνω οι πρώτες προστριβές έγιναν για διαφόρους λόγους το '88 στο προολυμπιακό και εντάθηκαν όταν ο Πολίτης μετά το τουρνουά έλεγε ότι το λάθος μου ήταν που πήρα τον Γκάλη.
η αλήθεια βέβαια είναι ότι ο Νικ δεν είχε καμιά όρεξη να πάει τότε, αλλά πέσαν όλοι πάνω του, ομοσπονδία, δημοσιογράφοι, φίλαθλοι και πήγε όπως πήγε σηκωτός

σχεδόν όλα όμως έγιναν στον ΠΑΟ
ο Ραμπότας ήταν προπονητής στον Άρη όσο διάστημα ήταν εκεί ο Γκάλης,
όταν έφυγε ο Νικ για τον ΠΑΟ, πήρε μαζί του τον Ραμπότα που ήταν ο γυμναστής της ομάδας που κόουτς τότε ήταν ο Παβλίσεβιτς

ο σπουδαιότερος λόγος ήταν,
όταν ήρθε ο Πολίτης στον ΠΑΟ ήθελε να διώξει εντελώς τον Ραμπότα για να βάλει γυμναστή στην ομάδα τον δικό του Σισμανίδη, κατά συνέπεια έκανε με κάθε τρόπο δύσκολη την ζωή του Γκάλη, κάποια στιγμή κατάφερε να διώξει τον Ραμπότα ο οποίος είχε μείνει εκτός ομάδας αλλά φυσικά συνέχισε να βρίσκεται κοντά στον Γκάλη, όμως το ένα έφερε το άλλο και τότε ο Πολίτης κρύφτηκε πίσω από την δικαιολογία ότι η ομάδα ήθελε να αλλάξει αγωνιστικό στιλ και δεν χωρούσε ο Νικ

πρέπει να πω ότι ο Ραμπότας (ο γυμναστής του Νικ) ήταν ο λόγος που δεν επέστρεψε ο Νικ στον Άρη το '95, καθώς στον Άρη του κρατούσαν μανιάτικο έναν πανυγηρισμό που είχε κάνει στο ΠΑΟ-ΑΡΗΣ 82-70 στην Γλυφάδα στην πρώτη σύγκρουση Άρη- Γκάλη και δεν ήθελαν να τον δουν ούτε ζωγραφιστό αλλά ο Νικ έλεγε ότι τον ήθελε μαζί του,
έτσι η μεταγραφή χάλασε.
:obey: :obey:

2
2 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2317
Δημοσιεύσεις: 6919
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 21, 2021 11:31 am

Post από weirdo1977
11/10/2007
Οld Basketforum Version http://dragon.mochahosted.com/basketfor ... l?t55.html
Το άδοξο αντίο Tου Νίκου Γκάλη

Όπως είχαμε υποσχεθεί τις προάλλες, επιχειρήσαμε μια μικρή αναδρομή ώστε να βρούμε τα περιστατικά που σχετίζονται με τον άκομψο αγωνιστικό επίλογο του Νίκου Γκάλη. Το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε είναι πως δεν υπάρχει πολύ υλικό, καθώς λόγω χαρακτήρα ο Νικ ποτέ δεν θα βγει να μιλήσει γι’αυτά που τον πίκραναν (σιωπή: αυτό είναι το μεγαλείο του), ενώ πολλά στόματα παραμένουν ακόμα κλειστά.. Ως πηγές λοιπον χρησιμοποιήσαμε το βιβλίο του Γιώργου Ραμπότα και ένα αντίστοιχο αφιέρωμα που είχε κάνει το “Τρίποντο” πριν καμιά δεκαριά χρόνια με τις υπογραφές των Φίλιππου Συρίγου και Δημήτρη Καρύδα.

Τα προβλήματα ξεκίνησαν με την έλευση του Κώστα Πολίτη στον πάγκο του τριφυλλιού.. Οι δυο τους από την εποχή της συνεργασίας τους στην Εθνική Ομάδα δεν είχαν και τις καλύτερες των σχέσεων, οπότε στην αρχή η συνεργασία nickpolitis.jpgτους ήταν απλά τυπική. Σύμφωνα με τον Γ. Ραμπότα ο άνθρωπος που εισηγήθηκε την πρόσληψη του Πολίτη στον Παναθηναϊκό ήταν ο ίδιος ο Γκάλης, καθώς ο Παύλος Γιαννακόπουλος δεν ήθελε να βλέπει ούτε ζωγραφιστό τον Πολίτη (”κάνω την καρδιά μου πέτρα και αφού το θέλεις εσύ, θα τον φέρουμε στον Παναθηναϊκό. Και να μην τον θέλω, για το καλό του Παναθηναϊκού ας έρθει” φημολογείται ότι ήταν τα λόγια του Παύλου). Αυτή η πληροφορία πάντως ελέγχεται για την ορθότητά της.. Η σεζόν ‘93-’94 κύλησε χωρίς πολλές εντάσεις, όμως η παραμονή του Πολίτη στον πάγκο της ομαδας και την επόμενη χρονιά έμελλε να αποδειχθεί μοιραία.. Ο Γ. Ραμπότας αναφέρει πως ο Πολίτης επισκέφτηκε το καλοκαίρι στο Πευκοχώρι τον Νίκο Γκάλη και προσπάθησε να πείσει τον Γκάλη να πει το Ο.Κ. για την μεταγραφή του Παναγιώτη Γιαννάκη στον Παναθηναϊκό (καθώς υποστηρίζει πως ο Παύλος Γιαννακόπουλος είχε πει στον Ευρωκόουτς να προχωρήσει στην μεταγραφή, μόνο εαν συμφωνεί ο Γκάλης..)

Η νέα σεζόν ξεκινάει και είναι φανερό από το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας, πως ο Γκάλης προορίζεται για δεύτερους ρόλους (αγωνίζεται από την δεξιά πλευρά, πλάγια και κοντά στο καλάθι), γεγονός το οποίο είναι γνωστό και στους κύκλους της ομάδας.. Ο Νίκος Γκάλης συζητάει το θέμα με τον Πολίτη (”Κώστα, εδώ που με βάζεις και παίζω, δεν γίνεται, δεν μπορώ. Δεν βοηθιέται και η ομάδα έτσι..” του λέει για να εισπράξει την απάντηση: “Ασ΄το, μην σε νοιάζει, ξέρω εγώ τι κάνω. Οι αντίπαλοι δεν θα ξέρουν από που να φυλαχτούν”). Μετά από ένα παιχνίδι με το Περιστέρι, όπου ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα, ο Πολίτης ανακοίνωσε στους παίκτες πως η ομάδα θα παίζει πλέον με τους ψηλούς και τους σουτέρ. Ο Γκάλης προβληματίστηκε και ζήτησε από τον Πολίτη να του εξηγήσει που ακριβώς θα παίζει, για να εισπράξει την εξής απάντηση: “Καλά, δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι δεν χωράς στην ομάδα; Δεν καταλαβαίνεις ότι είσαι πρόβλημα για την ομάδα και πρέπει να σηλωθείς να φύγεις;”. Ο Γκάλης εξήγησε στον Πολίτη ότι έπρεπε να του ανακοινώσει κάτι τέτοιο πριν ξεκινήσει η προετοιμασία, αλλά αφού το θέλει ο προπονητής της ομάδας θα του κάνει το χατίρι και θα φύγει. Το συμβάν φτάνει στα αυτιά του Παύλου Γιαννακόπουλου και ορίζεται συνάντηση στο Hilton με τους εξής παρόντες: Πάυλος Γιαννακόπουλος, Νίκος Γκάλης, Γιώργος Ραμπότας, Κώστας Πολίτης και Μάνος Παπαδόπουλος. Ο Παύλος με το που ακούει την διήγηση του περιστατικού από τον Γκάλη, εκνευρίζεται και finalnick.jpgστεναχωριέται. Από την άλλη, ο Πολίτης λέει: “Νίκο μου, δεν είναι έτσι και το ξέρεις. Ήταν μια κακιά στιγμή και σε παρακαλώ, δεν θα στο ξανακάνω..”. Ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού αρκείται στην φράση: “Το θέμα λήγει εδώ”. Στη συνέχεια ακολουθεί ένα ακόμα επεισόδιο μεταξύ Πολίτη και Ραμπότα που έχει ως αποτέλεσμα την παραίτηση του δεύτερου, για να φτάσουμε στις 18 Οκτωβρίου του 1994.. Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται με τους Αμπελοκήπους στο Μετς και στην αρχική πεντάδα δεν βρίσκονται ούτε ο Γκάλης, ούτε ο Γιαννάκης. Σε κάποια στιγμή του παιχνιδιού ο Πολίτης καλεί τον Γιαννάκη να μπει στο παιχνίδι (”Έλα, Πάνο, μπαίνεις”). Όταν η διαφορά στο σκορ φτάνει τους 24 πόντους έρχεται η σειρά του Γκάλη (”Έλα, Γκάλης, μπαίνεις”). Ο Γκάλης είναι σε άσχημη κατάσταση, αρνείται να μπει να παίξει (”Δεν μπορώ να μπω, δεν αισθάνομαι καλά”) και κατευθύνεται προς τα αποδυτήρια.. Παρά την επέμβαση του Παύλου, ο οποίος τον παίρνει με το αυτοκίνητο του και τον πηγαίνει στο σπίτι του (”Εσύ τον πρότεινες και γι’αυτό ήρθε. Βλέπω τι γίνεται, αλλά μην στεναχωριέσαι, θα στον τακτοποιήσω εγώ”), ο Νικ είναι ανένδοτος.. Μόλις φεύγει ο Παύλος, μαζεύει τα πραγματά του και αναχωρεί για την Θεσσαλονίκη.. Στα μέσα του Νοεμβρίου του 1994 ο Παύλος Γιαννακόπουλος δηλώνει: “Πήρα μια απόφαση, για την οποία κατηγορήθηκα από πολλούς. Δεν πειράζει όμως. Θα τραβήξω ακόμη και μόνος μου το κουπί. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αλλάζουν εύκολα γνώμη και προσπάθησα πολύ ώστε να βρεθεί λύση” και ο Παναθηναϊκός προχωράει σε διακοπή συμβολαίου του παίκτη.. Λίγο μετά αποτελεί παρελθόν από τον “πράσινο” πάγκο και ο Κώστας Πολίτης..

Παρά την διακοπή συμβολαίου οι σχέσεις των δυο πλευρών δεν είχαν κοπεί και υπάρχουν αρκετές παρασκηνιακές ενέργειες γεφύρωσης του χάσματος. Ο Γ. Ραμπότας ισχυρίζεται πως ο Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου τον συνάντησε στη Θεσσαλονίκη και του ζήτησε να πάρει τηλέφωνο τον Παύλο Γιαννακόπουλο, ώστε να του πει πως ο Γκάλης θέλει για προπονητή τον Κόουτς “Κ” και αφού αυτός έπαιρνε τη δουλειά θα άρχιζε και θα τελείωνε την ομάδα από τον Γκάλη.. Ο “Ράμπο” αναφέρει στο βιβλίο του πως έτσι και έγινε, ο Κιουμουρτζόγλου προσλήφθηκε στον Παναθηναϊκό, όμως δεν ειδοποιήσε ποτέ τον Γκάλη να κατέβει στην Αθήνα.. Η πληροφορία αυτή ελέγχεται επίσης για την ορθότητά της, αν και οι φήμες αναφέρουν πως μετά τον 5ο τελικό εκείνης της χρονιάς κόντρα στον Ολυμπιακό (και την ήττα στο ΣΕΦ με 45-44), ο Παύλος είπε ενοχλημένος σε στενούς του συνεργάτες: “Είχατε μιλήσει με τον Γκάλη και δεν μου το είπατε;”. Η ουσία πάντως είναι ότι από ένα σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός δέσμευσε τον Νίκο Γκάλη, καθώς έπρεπε να δωθεί η συγκατάθεση της ομάδας για να μείνει ελεύθερος ο παίκτης (καθ’ότι είχε έναν χρόνο ακόμα συμβόλαιο), κάτι που δεν έγινε ποτέ με αφορμή και κάποια χρήματα που φέρεται να είχε λάβει προκαταβολικά ο Γκάλης.. Οι πληροφορίες της εποχής λένε πως ο νέος προπονητής του “τριφυλλιού” Μπόζινταρ Μάλκοβιτς δεν τον ήθελε ούτε στην ομάδα, αλλά ούτε ως αντίπαλο.. Ο Νικ το παίρνει απόφαση και στις 29 Σεπτεμβρίου του 1995 στέλνει στα έντυπα μέσα την ανακοίνωση όπου γνωστοποιεί το οριστικό τέλος της καριέρας του.. Μεταξύ άλλων αναφέρει: “Ήθελα να σταματήσω αυτό που τόσο αγάπησα και αγαπώ, μέσα στο γήπεδο, γιατί πιστεύω πως ξέρω να παίρνω τις αποφάσεις μου τότε που πρέπει. Αυτή μου η επιθυμία θεωρήθηκε από πολλούς ως αδυναμία και παράκληση σε κάποιους να με αφήσουν να συνεχίσω το μπάσκετ. Ποτέ δεν έχω παρακαλέσει άνθρωπο, ποτέ δεν ζήτησα χάρη από κανέναν.. Φεύγω από το άθλημα που αγάπησα πικραμένος.. Ζητώ συγγνώμη αν πίκρανα κάποιους και δεν κρατάω κακία σε κανέναν..” Το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας “Ο Φίλαθλος” την επόμενη μέρα είχε ως τίτλο: “‘Εχασε το μπάσκετ τον θεό του”..

nickgalis07.jpg

Υ.Γ.1 Σε συνέντευξη στην εφημερίδα Goal και στους Βασίλη Βέργη και Νικο Μπουρλάκη λίγες ημέρες μετά το final four της Αθήνας, ο Παύλος Γιαννακόπουλος ανέφερε: “Στην υπόθεση αυτή δεν φταίει ούτε ο Γκάλης, ούτε ο Παναθηναϊκός. Τρίτα πρόσωπα φταίνε που ο Γκάλης δεν συνέχισε στον Παναθηναϊκό. Ο Γκάλης είναι καλός μας φίλος, προσέφερε πολύ μεγάλες υπηρεσίες στο μπάσκετ και ιδιαίτερα στη Θεσσαλονίκη. Και θα πρέπει πάντοτε η Θεσσαλονίκη να τον τιμά και να τον έχει σε ψηλό βάθρο. Εμείς τον Γκάλη τον αγαπούσαμε και τον αγαπάμε”, ενώ ο Θανάσης Γιαννακόπουλος δήλωσε σχετικά με το θέμα: “Έχω αντίθετη άποψη από τον αδελφό μου. Εγινε μια διένεξη μεταξύ προπονητού και Γκάλη. Προσπαθήσαμε να βρούμε τη “χρυσή” τομή. Πότε ο ένας, πότε ο άλλος τράβαγε το κορδόνι. Εμείς δεν δημιουργήσαμε καμία κατάσταση. Εν πάση περιπτώσει, η ιστορία έγραψε. Ο Νίκος απεχώρησε οικεία βουλήσει, δεν τον έσπρωξε κανένας να φύγει. Όμως, ο Κώστας Πολίτης θα έπρεπε να το είχε σκεφθεί καλύτερα τότε για έναν τόσο μεγάλο αθλητή..”

Υ.Γ.2 Με αφορμή την συμπλήρωση 13 χρόνων από το τελευταίο παιχνίδι του Νικ, ο Κυριάκος Μαντούβαλος για λογαριασμό της εφημερίδας “Η Πράσινη” επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον κύριο Πολίτη, για να ακούσει μια απάντηση που θα γλυκάνει λίγο την πίκρα όσων αγαπούν το μπάσκετ γι’αυτό που είχε γίνει τότε. Αντ’αυτού, εισέπραξε την εξής απάντηση: “Πάλι τα ίδια; Όλο τα ίδια θα λέμε; Ποιός είναι ο Γκάλης; Θα έπρεπε να ξεκινάω στην πεντάδα έναν 37χρονο; Εγώ είμαι προπονητής, όχι τροχονόμος. Εγώ θα πω ποιοί θα παίξουν. Ο Γκάλης είναι ο Γκάλης και ο Πολίτης είναι ο Πολίτης”. Ο Χρήστος Μυριούνης δήλωσε: “Ο Νίκος Γκάλης ήταν κύριος σε όλα του, δεν είχε δημιουργήσει το παραμικρό. Η συμπεριφορά του κ. Πολίτη προς το προσωπό του ήταν πολύ άσχημη”. Ο Νίκος Συρίγος σε άρθρο στην “Πράσινη” -μεταξύ άλλων- ανέφερε: “Η ουσία είναι ότι ο Πολίτης σταμάτησε το μπάσκετ από τον Γκάλη, επειδή πολύ απλά ένιωθε πάντα μεγαλύτερη «βεντέτα» από τους παίκτες που είχε στα χέρια του.. Την ανάγκη που δεν νιώθει 13 χρόνια ύστερα από αυτή την «απρέπεια», δυστυχώς ή ευτυχώς τη νιώθουμε εμείς. Συγνώμη Κύριε Γκάλη. Και κάτι ακόμα: Σας ευχαριστούμε για όλα! Από καρδιάς.”
Λινκ του Αρθρου -> https://doubleteam.wordpress.com/2007/1 ... k_requiem/

2
2 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Α1 Retro Stories”