Ολυμπιακός 1993-94

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 12:29 pm

Ίσως η καλύτερη ομάδα στην ιστορία του Ολυμπιακού, η ομάδα που έφτασε ένα σουτ (του Κορνήλιου) μακριά από το triple crown...

Πολύ καλύτερα από ότι θα τα έλεγα εγώ τα λένε εδώ ο morrison με τον weekendman:
http://redbasketzone.blogspot.com/2012/ ... 93-94.html

Και εδώ ένα πολύ ωραίο σημερινό άρθρο του Φιλέρη, με τα ενδιαφέροντα παρασκήνια και όχι μόνο:
https://www.oneman.gr/athlitika/ta-liga ... aviv-1994/

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 12:46 pm

Εξαιρετική δουλειά απο τα παιδια, πολλα μπράβο

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο καλύτερος Ολυμπιακός των 90s ήταν του Ιβκοβιτς το 97 που πηρε το ευρωπαϊκό

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 1:09 pm

από την πλευρά μου το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι η μεγάλη διαφορά του οσφπ των 90οις με τον τωρινό έχει να κάνει με τον αέρα του φαβορί και της μεγάλης ομάδας του τότε σε σχέση με το σήμερα ,ανέξαρτητα από το αν ο τωρινός οσφπ έχει περισσότερα παράσημα.βέβαια αυτό έχει να κάνει καθαρά με το οικονομικό αλλά η ουσία είναι ότι τότε έτρεμαν τα παρκέ,ενώ τώρα , τα τελευταία χρόνια δλδ, τον τίτλο του φαβορί τον κερδίζει ο οσφπ μόνο στο σεφ και αυτό με ορισμένες ομάδες μόνο.εκείνη 'ηταν μεγάλη ομάδα, ενώ ο ολυμπιακός των τελευταίων ετών είναι ομάδα μαχητική,που ξεπερνάει συνεχώς τα όριά της.εκεί για μένα είναι η διαφορά.

φοβερό ταλέντο εκείνος ο οσφπ, φοβερή ποιότητα, στον πάγκο ο καλύτερος ευρωπαίος κόουτς τότε, δυνατή έδρα, που έχασε ένα τρόπαιο , για το οποίο 99 φορές αν ξανάπαιζε με τους ισπανούς θα τους κέρδιζε και τις 99!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 18, 2020 9:10 pm

Ωραίος κι εσύ κι ακόμα πιο ωραίοι οι 3 που έγραψαν τα 2 κείμενα.
Μας θύμισαν την πιο εντυπωσιακή ομάδα που έχω δει στο ελληνικό μπάσκετ. Δεν ξέρω αν ήταν η καλύτερη και το εννοώ. Αλλά έπαιζε μπασκετάρα.

Δικαίως το έχασε κατ' εμέ από τον Κορνήλιους που βέβαια δεν ήταν κανείς τυχαίος παίκτης.
Ας τα είχε βάλει νωρίτερα.

morrison

Honorary
Reactions: 3
Δημοσιεύσεις: 2968
Εγγραφή: Τρί Ιουν 02, 2009 5:41 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 1:39 am

benchwarmer έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 12:29 pm
Ίσως η καλύτερη ομάδα στην ιστορία του Ολυμπιακού, η ομάδα που έφτασε ένα σουτ (του Κορνήλιου) μακριά από το triple crown...

Πολύ καλύτερα από ότι θα τα έλεγα εγώ τα λένε εδώ ο morrison με τον weekendman:
http://redbasketzone.blogspot.com/2012/ ... 93-94.html
Πάνε 8 ολόκληρα χρόνια από αυτό το κείμενο, thanks που μου έκανες να το διαβάσω ξανά.
Κάποια στιγμή γράφω ότι παρά το γεγονός ότι από πολλούς θεωρείται ότι είναι ο καλύτερος Ολυμπιακός όλων των εποχών (συμπτωματικά το επαναλαμβάνεις στην εισαγωγή σου), για εμένα μπορεί και να μην είναι καν στην 3αδα.

Δεν το έγραψα ποτέ αυτό το κείμενο τελικά (για το τοπ Ολυμπιακών όλων των εποχών) και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά στο μυαλό μου είναι:
1.2011-12
2.1996-97
3.1994-95 / 1993-94

0
Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 2:04 am

ilpostino έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 1:09 pm
από την πλευρά μου το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι η μεγάλη διαφορά του οσφπ των 90οις με τον τωρινό έχει να κάνει με τον αέρα του φαβορί και της μεγάλης ομάδας του τότε σε σχέση με το σήμερα ,ανέξαρτητα από το αν ο τωρινός οσφπ έχει περισσότερα παράσημα.βέβαια αυτό έχει να κάνει καθαρά με το οικονομικό αλλά η ουσία είναι ότι τότε έτρεμαν τα παρκέ,ενώ τώρα , τα τελευταία χρόνια δλδ, τον τίτλο του φαβορί τον κερδίζει ο οσφπ μόνο στο σεφ και αυτό με ορισμένες ομάδες μόνο.εκείνη 'ηταν μεγάλη ομάδα, ενώ ο ολυμπιακός των τελευταίων ετών είναι ομάδα μαχητική,που ξεπερνάει συνεχώς τα όριά της.εκεί για μένα είναι η διαφορά.

φοβερό ταλέντο εκείνος ο οσφπ, φοβερή ποιότητα, στον πάγκο ο καλύτερος ευρωπαίος κόουτς τότε, δυνατή έδρα, που έχασε ένα τρόπαιο , για το οποίο 99 φορές αν ξανάπαιζε με τους ισπανούς θα τους κέρδιζε και τις 99!
36' Tomic
4' Μπακατσιάς
Το τίναξε το ματσάκι ο ξανθός από το άγχος του, πήγε στο τσούκου τσούκου που βόλευε τον Ζοτς.
Με Ντούντα θα κερδίζαμε με 10-13 πόντους ψιλοsafe

0
Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 2:07 am

morrison έγραψε:
Κυρ Απρ 19, 2020 1:39 am
benchwarmer έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 12:29 pm
Ίσως η καλύτερη ομάδα στην ιστορία του Ολυμπιακού, η ομάδα που έφτασε ένα σουτ (του Κορνήλιου) μακριά από το triple crown...

Πολύ καλύτερα από ότι θα τα έλεγα εγώ τα λένε εδώ ο morrison με τον weekendman:
http://redbasketzone.blogspot.com/2012/ ... 93-94.html
Πάνε 8 ολόκληρα χρόνια από αυτό το κείμενο, thanks που μου έκανες να το διαβάσω ξανά.
Κάποια στιγμή γράφω ότι παρά το γεγονός ότι από πολλούς θεωρείται ότι είναι ο καλύτερος Ολυμπιακός όλων των εποχών (συμπτωματικά το επαναλαμβάνεις στην εισαγωγή σου), για εμένα μπορεί και να μην είναι καν στην 3αδα.

Δεν το έγραψα ποτέ αυτό το κείμενο τελικά (για το τοπ Ολυμπιακών όλων των εποχών) και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά στο μυαλό μου είναι:
1.2011-12
2.1996-97
3.1994-95 / 1993-94
Το μεγάλο ερώτημα είναι 2011/12 ή 2012/13 ?

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 6:38 am

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια χρονια, αλλα η ομάδα που έριξε την 100αρα στον τελικό με την Ρεάλ είναι κατά την άποψή μου η καλύτερη όλων των εποχών. Ακολουθεί η ομαδα του Ντουντα το 96 στο Παρίσι και ο Ολυμπιακός του Ντουντα με το πεταχταρι του Πριντεζη
Οι 3 κορυφαίες ομάδες του Ολυμπιακού κατά την ταπεινή μου άποψη

By the way ο Ντουντα είναι για μενα ο κορυφαίος ευρωπαίος κόουτς εβερ, πιθανόν να τον ξεπεράσει ο Ζοτς. Όχι τόσο για τον αριθμό τίτλων, για τις ομάδες που εκανε σε διαφορετικές εποχές και σε διαφορετικές συνθήκες

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 7:31 am

iron80 έγραψε:
Κυρ Απρ 19, 2020 2:04 am
ilpostino έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 1:09 pm
από την πλευρά μου το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι η μεγάλη διαφορά του οσφπ των 90οις με τον τωρινό έχει να κάνει με τον αέρα του φαβορί και της μεγάλης ομάδας του τότε σε σχέση με το σήμερα ,ανέξαρτητα από το αν ο τωρινός οσφπ έχει περισσότερα παράσημα.βέβαια αυτό έχει να κάνει καθαρά με το οικονομικό αλλά η ουσία είναι ότι τότε έτρεμαν τα παρκέ,ενώ τώρα , τα τελευταία χρόνια δλδ, τον τίτλο του φαβορί τον κερδίζει ο οσφπ μόνο στο σεφ και αυτό με ορισμένες ομάδες μόνο.εκείνη 'ηταν μεγάλη ομάδα, ενώ ο ολυμπιακός των τελευταίων ετών είναι ομάδα μαχητική,που ξεπερνάει συνεχώς τα όριά της.εκεί για μένα είναι η διαφορά.

φοβερό ταλέντο εκείνος ο οσφπ, φοβερή ποιότητα, στον πάγκο ο καλύτερος ευρωπαίος κόουτς τότε, δυνατή έδρα, που έχασε ένα τρόπαιο , για το οποίο 99 φορές αν ξανάπαιζε με τους ισπανούς θα τους κέρδιζε και τις 99!
36' Tomic
4' Μπακατσιάς
Το τίναξε το ματσάκι ο ξανθός από το άγχος του, πήγε στο τσούκου τσούκου που βόλευε τον Ζοτς.
Με Ντούντα θα κερδίζαμε με 10-13 πόντους ψιλοsafe
Πολλα μπορουν να γραφουν για κεινο το ματς αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μου.προσωπικα δε στεκομαι σε μεμονωμενα αποτελεσματα αλλα στη γενικη εικονα.ο οσφπ της διετιας 94-95 ηταν ομαδαρα,η καλυτερη της ευρωπης μακραν,που για διαφορους λογους δεν πηρε κουπα σε 2 τελικους.ο ντουντα δεν εχει φτιαξει ποτέ τετοια ομαδα σε συλλογικο επιπεδο .το αν θα παιρνε τον τελικο του 94 δε μου λεει κατι.ναι,θα κερδιζε,και;

0
morrison

Honorary
Reactions: 3
Δημοσιεύσεις: 2968
Εγγραφή: Τρί Ιουν 02, 2009 5:41 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 9:15 am

iron80 έγραψε:
Κυρ Απρ 19, 2020 2:07 am
morrison έγραψε:
Κυρ Απρ 19, 2020 1:39 am
benchwarmer έγραψε:
Σάβ Απρ 18, 2020 12:29 pm
Ίσως η καλύτερη ομάδα στην ιστορία του Ολυμπιακού, η ομάδα που έφτασε ένα σουτ (του Κορνήλιου) μακριά από το triple crown...

Πολύ καλύτερα από ότι θα τα έλεγα εγώ τα λένε εδώ ο morrison με τον weekendman:
http://redbasketzone.blogspot.com/2012/ ... 93-94.html
Πάνε 8 ολόκληρα χρόνια από αυτό το κείμενο, thanks που μου έκανες να το διαβάσω ξανά.
Κάποια στιγμή γράφω ότι παρά το γεγονός ότι από πολλούς θεωρείται ότι είναι ο καλύτερος Ολυμπιακός όλων των εποχών (συμπτωματικά το επαναλαμβάνεις στην εισαγωγή σου), για εμένα μπορεί και να μην είναι καν στην 3αδα.

Δεν το έγραψα ποτέ αυτό το κείμενο τελικά (για το τοπ Ολυμπιακών όλων των εποχών) και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά στο μυαλό μου είναι:
1.2011-12
2.1996-97
3.1994-95 / 1993-94
Το μεγάλο ερώτημα είναι 2011/12 ή 2012/13 ?
Ναι, εννοώ ότι την ώρα που το έγραψα (Ιούλιος 2012) έχω στο μυαλό μου αυτή τη σειρά.
Μετά προφανώς μπαίνει και το 2012-13 αν και νομίζω ότι η ομάδα του 2012-13 ήταν κατα κάποιον τρόπο η συνέχεια του 2011-12.
Αντίθετα το 1994-95 είχε δομικές αλλαγές σε σχέση με το 1993-94, ήταν μια άλλη ομάδα επι της ουσίας.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 9:28 am

Μία βασική παράμετρος στο ποια είναι η καλύτερη ομάδα όλων των εποχών είναι φυσικά και οι τίτλοι. Το 1996-97 πήραμε το τρεμπλ, δεν υπήρχε κάτι άλλο να κάνουμε.
Το 2011-12 χάσαμε το κύπελλο, το 1993-94 χάσαμε το ευρωπαϊκό, το 2012-13 χάσαμε και κύπελλο και πρωτάθλημα.

Με βάση αυτό λοιπόν, είναι όντως δύσκολο να χαρακτηρίσεις κορυφαία μία ομάδα που δεν πήρε όλους τους τίτλους. Κυρίως αναφερόμουν όμως στο 93-94 λόγω πρώτον του ρόστερ της ομάδας (δεν νομίζω ότι έχουν υπάρξει πολλά δίδυμα ξένων στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ σαν το Πάσπαλι-Τάρπλει) και δεύτερον λόγω της εικόνας της ομάδας σε όλη τη σεζόν (σε αντίθεση με το 96-97 πχ). Αν είχε κερδίσει τον τελικό νομίζω πως δεν θα υπήρχε συζήτηση, φυσικά τον έχασε όμως, με την μεγαλύτερη ευθύνη όντως να βαραίνει τον Ξανθό...

0
ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 10:06 am

benchwarmer έγραψε:
Κυρ Απρ 19, 2020 9:28 am
Μία βασική παράμετρος στο ποια είναι η καλύτερη ομάδα όλων των εποχών είναι φυσικά και οι τίτλοι. Το 1996-97 πήραμε το τρεμπλ, δεν υπήρχε κάτι άλλο να κάνουμε.
Το 2011-12 χάσαμε το κύπελλο, το 1993-94 χάσαμε το ευρωπαϊκό, το 2012-13 χάσαμε και κύπελλο και πρωτάθλημα.

Με βάση αυτό λοιπόν, είναι όντως δύσκολο να χαρακτηρίσεις κορυφαία μία ομάδα που δεν πήρε όλους τους τίτλους. Κυρίως αναφερόμουν όμως στο 93-94 λόγω πρώτον του ρόστερ της ομάδας (δεν νομίζω ότι έχουν υπάρξει πολλά δίδυμα ξένων στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ σαν το Πάσπαλι-Τάρπλει) και δεύτερον λόγω της εικόνας της ομάδας σε όλη τη σεζόν (σε αντίθεση με το 96-97 πχ). Αν είχε κερδίσει τον τελικό νομίζω πως δεν θα υπήρχε συζήτηση, φυσικά τον έχασε όμως, με την μεγαλύτερη ευθύνη όντως να βαραίνει τον Ξανθό...
bench χρόνια πολλά,

η κατάκτηση τίτλων είναι ένα από τα κριτήρια για να κατατάξει κανείς μια ομάδα ψηλά ή ψηλότερα και όχι το μόνο ή το βασικότερο.

δε θα βαζα πιο ψηλά από μια πλήρη ομάδα, που έπαιξε ισοπεδωτικό μπασκετ μια ολόκληρη χρονιά και που απλά δεν πήρε το τρόπαιο κάποια άλλη που απλά φόρτσαρε θες; της έκατσαν κάποιοι παράγοντες;την υποτίμησαν;πες το όπως θες.....και πήρε στο τέλος έναν τίτλο κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.με άλλα λόγια και σύμφωνα πάντα με τη δική μου λογική, ποτέ ένα αουτσάιντερ (σε όλα τα επίπεδα αουτσαίντερ) δεν είναι καλύτερη ομάδα από ένα φαβορί.αυτός είναι ο κανόνας ο δικός μου.

και η μακάμπι το πήρε το 2014, τι σημαίνει; ότι ήταν η καλύτερη ομάδα εκείνης της σεζόν;ούτε καν!

και ο ολυμπιακός έκανε το τριπλ κράουν το 97, τι σημαίνει;ότι η ομάδα εκείνης της σεζόν ήταν καλύτερη από το 94 ή to 95;δε νομίζω! απλά είχε το λάρκιν της εποχής....

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 19, 2020 1:48 pm

Νομίζω συμφωνούμε όλοι πως εκείνος ο Ολυμπιακός ήταν κυριαρχικός. Πιστέυω πως η καλύτερη ομάδα του Ολυμπιακού ιστορικά θα πρέπει να έχει και τους δύο αναμορφωτές του, τον Ιωαννίδη και το Zarko. Χωρίς αυτούς ο Ολυμπιακός μπορεί να μην γινόταν αυτό που έγινε (μέσα και ο Κόκκαλης που έβαζε τα λεφτά).

Σε εκείνον τον τελικό είχαν προηγηθεί πολλά. Πάαααρα πολλά. Από το "στραβό" ξύπνημα του Tarpley, στο ξύλο με τον Παπαδάκη, στην αναζήτηση του στο Τελ-Αβίβ, στη μπυροκατάνυξη του Roy, στο μουδιασμα-ξενέρωμα της υπόλοιπης ομάδας, στην απελπιστική αστοχία του Zarko στις βολές( 3/10!!!), στην καθίζηση του τελευταίου επτάλεπτου, στα σακάκια του ξανθού.

Παρόλα αυτά καλύτερος παίκτης στον τελικό συνολικά ήταν ο Roy (ο Zarko αν δεν κάνω λάθος ήταν άποντος στο β'μερος με 6 συνεχόμενες χαμένες βολές) και χρειαζόταν ένα σουτ ή μια άμυνα για να το πάρει. Δε συνεβη αυτό και έμεινε ένα μεγάλο what if.

Μπορεί και να άλλαζε ο χάρτης του ευρωπαϊκού μπασκετ αν κέρδιζε τότε ο Ολυμπιακός. Ο Tarpley θα έμενε και θα πλαισιονόταν(;) από τον Johnson (ο Zarko ήθελε να φύγει για ΝΒΑ, αλλο που άλλαξανε τα πλάνα) και μπορεί να βλέπαμε και repeat. Πιθανότατα και ο Obradovic να μην πήγαινε στη Ρεάλ. Ποιος ξέρει.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Α1 Retro Stories”