Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, 3ος τελικός Basket League 2021-22

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:42 pm

Redoctor_33 έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:38 pm
Συγχαρητήρια στην ομάδα!

Μακάρι να δυναμώσει ο Παο και να μην θυμίζει οσφπ 2004-2006 να χουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι τελικοί
Να δυναμώσει ο ΠΑΟ όχι όμως με τον σαλταρισμένο και τοξικό γιαννακόπουλο θα έλεγα εγώ. Ο άνθρωπος είναι απαράδεκτος.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Belorin

 
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 10:06 am
Τοποθεσία: Άρτα
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:43 pm

Εγώ θα πω ότι μάλλον ο Μπαρτζώκας βγήκε πιο δυνατός από τη περιπέτεια που είχε στη Μπαρτσελόνα όπου τον κρίνανε γρήγορα και άδικα και από τότε κάνει τρομερή διαχείρηση του άγχους που τον έτρωγε. Εδώ κατάφερε να κάνει ανταγωνιστική μια άχρωμη και άοσμη ομάδα όπως η Χίμκι, το ίδιο κάνει και τώρα και το ίδιο - λογικά - θα ξανακάνει.

Στον ΟΣΦΠ έδωσε ξεκάθαρο προσανατολισμό, τον σκλήρυνε σαν ομάδα και του έδωσε αυτοπεποίθηση. Πάρτε ως παράδειγμα τον Βεζένκοφ, μέσα σε 20 μέρες, από εκεί που ένιωθε υπεύθυνος για την ήττα από τον Αταμάν έφτασε στο σημείο να παίζει και να αισθάνεται σαν τον Larry Bird στα prime του.

Για όποιον έχει παίξει μπάσκετ, ξέρει ότι η ψυχολογία είναι το άλφα και το ωμέγα. Και σε αυτό ο Ολυμπιακός φέτος πήρε άριστα.

0
It's like a jungle sometimes
It makes me wonder how I keep from going under
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:45 pm

Belorin έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:09 pm
Reaper έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 7:58 pm
Δε μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος απ τους τελικους που καναμε.

Περιμενα σε τουλαχιστον ενα ματς μια συντριπτικη διαφορα, ουτε με 20 δεν κερδισαμε εν τελει.

Τουλαχιστον καναμε 7 σερι νικες κοντρα στον ΠΑΟ, ελπιζω αυτο να τεθει στην ομαδα ως benchmark της νεας εποχης, να μπαινει ως στοχος καθε χρονο (οσο τουλαχιστον ο ΠΑΟ εχει ιδιοκτητη τον Γιαννακοπουλο) - να μπουν τα θεμελια μιας αυτοκρατοριας.
Μήπως ήθελες να κερδίσεις και με 95 διαφορά;

Συνέλθε, δεν έγινε ξαφνικά ο Παπανικολάου Durant.
κι εγω μπορω να πω οτι παρ'ολο που οι νικες ηρθαν σχετικα ευκολα αφου δειξαμε οτι σε ενα πενταλεπτο καλης αποδοσης μπορουσαμε ( και μπορεσαμε τελικα ) να καθαρισουμε τα ματς , καποιες στιγμες ο αριθμος ποικιλιων που σερβιραν οι παικτες μας ηταν εκνευριστικος...πιστευω οτι αν σημερα δεν ειχαμε τοσο ψηλα ποσοστα στο τριποντο θα ζοριζομασταν παρα πολυ ...

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:48 pm

Redfly έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:40 pm
Μπράβο στην ομάδα, αλλά η αποχώρηση του Πρίντεζη και τα συναισθήματα που προκαλεί αυτή, έχει επισκιάσει την κατάκτηση ενός απλού κυπέλου. Γιώργο ευχαριστώ για τη παρουσία σου στην ομάδα όλα αυτά τα χρόνια, οι φαρμακοβιομηχανίες σε ευχαριστούν για τις αμέτρητες παυσίπονες ενέσεις που κατανάλωσες για να παίξεις και το άθλημα σε ευχαριστεί για το μπάσκετ που δίδαξες στους αντιπάλους σου που ακόμα πηδάνε σε λάθος χρόνο όποτε σε βλέπουν. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι, αν πάει κάποιος σε ένα γήπεδο της γειτονιάς να δει τα νέα παιδιά να παίζουν το άθλημα, αυτό που τελικά βλέπει είναι όλοι να προσπαθούν να μάθουν το πεταχτάρι. Δε μαθαίνεται αυτό, (ακούς Βεζέ), γιατί είναι μέρος του χορευτικού και δεν μπορείς απλά να το απομονώσεις. :obey: :obey: :obey: :obey:
το σωστο το πεταχταρι το ορθοδοξο το διδασκουν στη Συρο στα γηπεδακια ...ελατε 6εως 10 Ιουλιου που θα κανει ο Γιωργαρος το τουρνουα να σας το δειξει απο κοντα

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:50 pm

lefpan έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 7:43 pm
Βασικά, η Ένωση Ινδών Ελλάδος θα πρέπει να απαιτήσει από τον Σίβα ν' αλλάξει όνομα.
Δεν γίνεται ολόκληρος Σίβα, μέλος της Τριμούρτι, ο θεός της καταστροφής, να έχει τέτοια χάλια.
Ντροπή.
μα γιατι Ο θεος της καταστροφης καταστροφη φερνει ...
:hammer:

1
1 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Ιουν 17, 2022 8:51 pm

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, συγχαρητήρια και στον Πρίντεζη, ο οποίος νομίζω ότι απολαμβάνει το σεβασμό και την εκτίμηση των περισσοτέρων υγιών φιλάθλων, ανεξαρτήτως οπαδικής προτίμησης. Η σπουδαία του καριέρα ολοκληρώθηκε, του εύχομαι τα καλύτερα στη συνέχεια της ζωής του. Για μας ήταν μια κακή χρονιά, αλλά κανείς δεν έχει συμβόλαιο με την επιτυχία και ευτυχώς εμείς οι Παναθηναϊκοί είμαστε χορτάτοι από τίτλους στο συγκεκριμένο άθλημα. Ελπίζω την επόμενη χρονιά να παρουσιαστούμε καλύτεροι και πιο ανταγωνιστικοί. Θέλω να πω και κάτι τελευταίο, νομίζω ότι είναι υπερβολικό να χρησιμοποιούνται λέξεις όπως ''ντροπή'', ''ντροπιαστική χρονιά'' και ''ξεφτίλα'' για τη φετινή μας πορεία, για μπάσκετ μιλάμε, υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα στη ζωή για τα οποία ταιριάζουν τέτοιες λέξεις. Καλό βράδυ σε όλους, για τα υπόλοιπα έχουμε χρόνο μπροστά μας. :)

4
4 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Belorin

 
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 10:06 am
Τοποθεσία: Άρτα
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:55 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:45 pm
Belorin έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:09 pm


Μήπως ήθελες να κερδίσεις και με 95 διαφορά;

Συνέλθε, δεν έγινε ξαφνικά ο Παπανικολάου Durant.
κι εγω μπορω να πω οτι παρ'ολο που οι νικες ηρθαν σχετικα ευκολα αφου δειξαμε οτι σε ενα πενταλεπτο καλης αποδοσης μπορουσαμε ( και μπορεσαμε τελικα ) να καθαρισουμε τα ματς , καποιες στιγμες ο αριθμος ποικιλιων που σερβιραν οι παικτες μας ηταν εκνευριστικος...πιστευω οτι αν σημερα δεν ειχαμε τοσο ψηλα ποσοστα στο τριποντο θα ζοριζομασταν παρα πολυ ...
Μπρο μου, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τη σειρά γιατί είναι εμφανέστατα καλύτερη ομάδα. Είχε φανεί από το Κύπελλο, ότι ένα τρίλεπτο καλού μπάσκετ χρειάζεται να για να καταρρεύσει το έκτρωμα του Πρίφτη και αυτό οι παίχτες του Ολυμπιακού το εμπέδωσαν άμεσα. Και το τρίποντο μέρος του παιχνιδιού είναι, πόσο μάλλον όταν ο αντίπαλος στο δίνει με μισό pick ή στη δεύτερη πάσα. Αλλά ας είμαστε ρεαλιστές, επαγγελματίες παίχτες είναι όχι παιδάκια τρίτης δημοτικού. Ο ΜΑΝ παραπάνω ξενέρωσε που δεν κέρδισε με 50 διαφορά. Απίστευτος. :roofl:

2
2 Εικόνα
It's like a jungle sometimes
It makes me wonder how I keep from going under
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:58 pm

BillyPao έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:51 pm
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, συγχαρητήρια και στον Πρίντεζη, ο οποίος νομίζω ότι απολαμβάνει το σεβασμό και την εκτίμηση των περισσοτέρων υγιών φιλάθλων, ανεξαρτήτως οπαδικής προτίμησης. Η σπουδαία του καριέρα ολοκληρώθηκε, του εύχομαι τα καλύτερα στη συνέχεια της ζωής του. Για μας ήταν μια κακή χρονιά, αλλά κανείς δεν έχει συμβόλαιο με την επιτυχία και ευτυχώς εμείς οι Παναθηναϊκοί είμαστε χορτάτοι από τίτλους στο συγκεκριμένο άθλημα. Ελπίζω την επόμενη χρονιά να παρουσιαστούμε καλύτεροι και πιο ανταγωνιστικοί. Θέλω να πω και κάτι τελευταίο, νομίζω ότι είναι υπερβολικό να χρησιμοποιούνται λέξεις όπως ''ντροπή'', ''ντροπιαστική χρονιά'' και ''ξεφτίλα'' για τη φετινή μας πορεία, για μπάσκετ μιλάμε, υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα στη ζωή για τα οποία ταιριάζουν τέτοιες λέξεις. Καλό βράδυ σε όλους, για τα υπόλοιπα έχουμε χρόνο μπροστά μας. :)
Μπιλλυ καλησπερα , μακαρι ολοι οι φιλαθλοι να ειχαν την δικη σου προσεγγιση και σταση απεναντι στο "αντιπαλο δεος " οποιο κι αν ειναι αυτο καλο βραδυ και σε εσενα

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:02 pm

lefpan έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:23 pm
Εγώ δεν θέλω ούτε αυτοκρατορίες, ούτε τίποτα τέτοιο.
Θέλω την πολύ καλή ομάδα, που έκτισε ο κόουτς, να την ενισχύσουμε στοχευμένα του χρόνου, για να ξαναπάμε με αξιώσεις στο Φ4 της Ευρώπης και δεύτερο σερί νταμπλ στην Ελλάδα.
Από εκεί και πέρα, βλέπουμε/
Βασικά, θέλω να καταφέρουν και οι απέναντι να στήσουν μια αξιοπρεπή ομάδα, και να μας κοντράρουν στα σοβαρά. Απαιτείται να έχουν σοβαρό προπονητή και αποδοτικότερους ξένους. Ελληνικό κορμό δεν νομίζω ότι μπορούν να φτιάξουν καλύτερο, δεν τον χρειάζονται άλλωστε. Μια χαρά είναι οι Έλληνες του ΠΑΟ.
Μόνο έτσι θα γίνουμε πραγματικά μεγάλη δύναμη στην Ευρώπη σε επίπεδο χώρας. Όταν θα έχουμε τις δυό συμμετοχές μας να πρωταγωνιστούν με σχετικά μικρό μπάτζετ, αλλά παίζοντας όμορφο και σύγχρονο μπάσκετ
Στη σωστή κατεύθυνση το σχόλιο σου φίλε μου Λεφπαν.
Εγώ θα συμπλήρωνα ότι ανεξαρτήτως του τι θα κάνει ο Παναθηναϊκός (που το καλύτερο είναι να βρεθεί αγοραστής- για να τα λέμε με το όνομά τους τα πράγματα_) ο Ολυμπιακός αυτός, δύσκολο να βγει από τις ράγες στις οποίες μπήκε από τη στιγμή της υπογραφής του Μπαρτζώκα εκείνη την τρολ- χρονιά.

Η συνύπαρξη Πρι- Παπ- Σλού- Βεζέ, ήταν μεγάλη ως κι ανυπολόγιστη τύχη για την ομάδα αυτή. Συν το ότι ο κόουτς έψαξε πολύ και τους χαρακτήρες των Γουόκαπ και Φαλ.
Το κλίμα που υπάρχει στον Ολυμπιακό αυτό, κι είναι ζήτημα να το έχουμε δει πολλές φορές σε άλλες ομάδες ανά την Ευρώπη.
Υπό την έννοια αυτή, θα είναι μεγάλη υπόθεση να υπογράψουν έναν ακόμη Ολυμπιακό, φίλο των παιδιών, και παικταρά, όπως ο Μίλου.

fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:06 pm

αντε τελιωσε το πρωταθλήμα τι θα γινει θα πουμε για καμια μεταγραφη_?

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:09 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 9:06 pm
αντε τελιωσε το πρωταθλήμα τι θα γινει θα πουμε για καμια μεταγραφη_?
Ναι, ενώ πριν είμαστε "Σφίγγες"¨. :hoho:

Εδώ καλά- καλά τα λέγαμε και κατά τη διάρκεια του φάιναλ φορ. Τον θεό μας δεν έχουμε. Και πρώτος εγώ. :P

Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιουν 17, 2022 9:12 pm

Ονειρική σεζόν για την ομάδα του Ολυμπιακού. Έχοντας δει όλα τα πρωταθλήματα (και τα εννιά) που κατέκτησε από το '93 και μετά πιστεύω ότι η φετινή ομάδα είναι μια από αυτές που έπαιξαν το ομορφότερο μπάσκετ μαζί μ' εκείνες του '94 και του '12. Είναι ταυτόχρονα μια από αυτές που έπαιξαν το πιο ομαδικό και στρωτό μπάσκετ μαζί μ' εκείνη του '97. Αν είχε λίγο περισσότερη τύχη στον ημιτελικό του φάιναλ φορ και κατακτούσε την Ευρωλίγκα στο Βελιγράδι, θα έβαζε καλή υποψηφιότητα για την καλύτερη βερσιόν του Ολυμπιακού έβερ (στα δικά μου μάτια στη θέση αυτής του '94).

Πέρα από την επιτυχία της κατάκτησης του νταμπλ στα εγχώρια, το πιο σημαντικό που μένει είναι ο κορμός με την καταπληκτική χημεία που έχει χτιστεί με σχεδόν ταπεινά υλικά και περιμένει δύο-τρεις πινελιές, όχι όλες απαραίτητα από το πάνω ράφι, για να κάνει αυτή την ομάδα φουλ ανταγωνιστική σε επίπεδο φάιναλ φορ Ευρωλίγκας και γιατί όχι κάποια στιγμή και πρωταθλήτρια Ευρώπης. Με κόουτς Μπαρτζώκα το σίγουρο είναι ότι θα δούμε και του χρόνου μπασκετάκι με μπρίο, καλή κυκλοφορία της μπάλας και ωραίες συνεργασίες. Το στοίχημα είναι να την (ξανα)δούμε πάλι να είναι ταυτόχρονα και αποτελεσματική σε βάθος χρόνου. :bblove:

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:13 pm

polykos έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 7:56 pm
παραδοξως πρωταθλητής ο ολυμπιακός :imnewhere: :imnewhere: :imnewhere:
εκανε 36 τυχερες νικες ...

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:16 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 9:09 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 9:06 pm
αντε τελιωσε το πρωταθλήμα τι θα γινει θα πουμε για καμια μεταγραφη_?
Ναι, ενώ πριν είμαστε "Σφίγγες"¨. :hoho:

Εδώ καλά- καλά τα λέγαμε και κατά τη διάρκεια του φάιναλ φορ. Τον θεό μας δεν έχουμε. Και πρώτος εγώ. :P
ε ναι ρε συ (τιτλος τιμης , το "ρε συ" για μενα δεν το λεω οπου κι οπου ) αλλα τωρα μπορουμε να τα πουμε κι 'επισημα " .

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:17 pm

Volunteer έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 9:12 pm
Ονειρική σεζόν για την ομάδα του Ολυμπιακού. Έχοντας δει όλα τα πρωταθλήματα (και τα εννιά) που κατέκτησε από το '93 και μετά πιστεύω ότι η φετινή ομάδα είναι μια από αυτές που έπαιξαν το ομορφότερο μπάσκετ μαζί μ' εκείνες του '94 και του '12. Είναι ταυτόχρονα μια από αυτές που έπαιξαν το πιο ομαδικό και στρωτό μπάσκετ μαζί μ' εκείνη του '97. Αν είχε λίγο περισσότερη τύχη στον ημιτελικό του φάιναλ φορ και κατακτούσε την Ευρωλίγκα στο Βελιγράδι, θα έβαζε καλή υποψηφιότητα για την καλύτερη βερσιόν του Ολυμπιακού έβερ (στα δικά μου μάτια στη θέση αυτής του '94).

Πέρα από την επιτυχία της κατάκτησης του νταμπλ στα εγχώρια, το πιο σημαντικό που μένει είναι ο κορμός με την καταπληκτική χημεία που έχει χτιστεί με σχεδόν ταπεινά υλικά και περιμένει δύο-τρεις πινελιές, όχι όλες απαραίτητα από το πάνω ράφι, για να κάνει αυτή την ομάδα φουλ ανταγωνιστική σε επίπεδο φάιναλ φορ Ευρωλίγκας και γιατί όχι κάποια στιγμή και πρωταθλήτρια Ευρώπης. Με κόουτς Μπαρτζώκα το σίγουρο είναι ότι θα δούμε και του χρόνου μπασκετάκι με μπρίο, καλή κυκλοφορία της μπάλας και ωραίες συνεργασίες. Το στοίχημα είναι να την (ξανα)δούμε πάλι να είναι ταυτόχρονα και αποτελεσματική σε βάθος χρόνου. :bblove:
η χημεια της ομαδας φετος και το κλιμα που επικρατουσε ηταν πιστευω το μεγαλο μας οπλο

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Τελικών Α1 και Yποβιβασμένων Ομάδων Α1”