Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, 2ος τελικός Basket League 2021-22

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm

Προφανώς και δεν εχω κάτι προσωπικό με τον συγκεκριμένο σπίκερ και ακόμα πιο προφανές είναι σχήμα λογου οι "φάπες",αλλά να ανακαλέσω γιατι;Επειδή πρέπει να δω την ομάδα μου σε ενα κανάλι που θα πρεπε να χε ουδέτερο σπίκερ;Ή επειδή πρέπει να βλεπω το ματς στο mute αναγκαστικά στη δημόσια τηλεόραση που πληρώνουμε;Τεσπα, το θέμα τελειώνει δε το ξανααναφέρω, αλλά δεν ανακαλώ τίποτα!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:47 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:34 pm
ας υποθεσουμε οτι σε ενα παραλληλο συμπαν ολυμπιακος και παναθηναικος συγχωνευονται με σκοπο την κατακτηση της ευρωλιγκας για να μπουμε στο ματι των τουρκων που μας κανουν νουμερα τωρα τελευταια ... πειτε μου ποιους θα ξεκιναγατε
Πλακα εχει η ερωτηση σου, απαντάω για να ξεχαστω. Αν δεν υπήρχε περιορισμός στο μπατζετ θα επέλεγα την εξής 12αδα :

Σλουκας - Γουοκαπ
Ντορσει - Νεντοβιτς - Μακισικ
Παπαπετρου - Παπανικολάου
Βεζενκοφ - Οκαρο - Ματζουκας
Παπαγιαννης - Φαλ
Καλά ο αποπάνω πρέπει να είναι "ανώμαλος". :P (σε πειράζω Ιταλιάνε μου).
Πως λέει ο Τσουκαλάς ανώμαλους όσους δηλώνουν Ολυμπιακοί στο ποδόσφαιρο και Παναθηναϊκοί στο μπάσκετ; :P

Άκου εκεί συγχώνευση των 2.
Σε λίγο θα μας πεις να γίνουμε μια χώρα με την Τουρκία. Να μην υπάρχουν σύνορα. Για σε παρακαλώ.
Μισείτε αλλήλους λέμε. :banana:


@Τζόνιπαο, καλέ μου, τον Νέντοβιτς τι μου τον βάζεις εκεί δίπλα; Άσε το παιδί να πάει να παίξει στην Κίνα να βρει το απάγκιο του. (άτσα μου και το λόγιο)

Σας τα λέω τόσο καιρό, ότι Νέντοβιτς γιοκ και ακούω "μα ΄έχει συμβόλαιο" " μα είναι παικτούρα" "μα..το ένα,,,μα το άλλο". Σας έχω βγάλει ροστεράκια- μήνες τώρα- χωρίς κανένα από τα 2 sg (με αρκετά "αν" τον Μέικον και με άλλον ρόλο και σε καμιά περίπτωση βασικό).

Λοιπόν στο ΄΄ανώμαλο " αυτό ρόστερ. βάζεις κατευθείαν τον Σαντ Ρόος.

Και τον Φαλ, πάντα μπροστά από τον Παπαγιάννη. Ακόμα και σήμερα που ήταν καλός ο Παπατζόν, εκεί που χρειάστηκε (όταν η μπάλα καίει) ο Φαλ ήταν καλύτερος. Σου έχω και "προχώ" στατς στο τόπικ αυτό. Κάπου το μεσημέροαπόεγευμα τα ανέβασα. Θα δεις πόσο χαμηλά τοποθετούν τον Παπατζόν σε σχέση με άλλους σέντερ. Εννοείται και τον Φαλ.


Εμένα ο Οκάρο μου αρέσει (απλώς δεν κολλάει στο σχήμα με τον Παπατζόν- τα λέω συνέχεια).


* Και για τους φίλους τους Ολυμπιακούς. Όταν δεν μπορούσαμε να κάνουμε καν επίθεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο μόνος που μας κράτησε ήταν ο Μάρτιν. Σε κείνο το διάστημα είχε 2 κλεψίματα, 6 ριμπς και 7 πόντους και κάποια κερδισμένα φάουλ.
Αν τώρα τον αλλάξουμε (@ "εθελοντής" ακούει;) ο Ντ. Χολ θα φοροαπαλάσσεται και του χρόνου :hoho: και μας μένει ο Τζ. Μότλει. Όποιος προκάμει βέβαια. Αλλιώς κι ο Τόμπι ( αν δεν τον πάρει κανείς Μεσινό- Ιτούδης. Ενώ για Μίλου δεν ξέρω. Βλέπω τη Ζενίτ να κρατάει τον Τσάβι, την ΤΣΣΚΑ να βάζει δύσκολα στον Φόιγκτμαν, δεν αποκλείω να μην τον αφήσει καν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τρί Ιουν 14, 2022 9:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
corsaopc

 junior
Reactions: 64
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2011 9:49 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:21 pm

Volunteer έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:57 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:38 pm
η φερνεις τον γκιλλ να μοιραστει με παπ και βεζε το 3 -4 και 5 σε σμολ μπολ σχηματα αυτοκτονιας (γιατι ετσι θελω εγω ο παλαβος) κρατας τον τρελλο ντορσευ και φερνεις ενα ψηλο -ψηλο (οχι κοντο ψηλο ) ισως λιγο ποιο mobile διπλα στο φαλλ και καληνυχτα μεταγραφολογια να δω τι θα κανουμε ολο το καλοκαιρι ...
Με Σλούκα στον άσο είναι έγκλημα να μην υπάρχει mobile ψηλός δυναμίτης να τελειώνει όλη νύχτα τις φάσεις με καρφώματα, back door φάσεις και τα ρέστα από πικ-εν-ρολ. Ο Μιλουτίνοφ που ακούγεται είναι σπατάλη χρημάτων για τους παρακάτω λόγους:

- Είναι ψηλός τύπου δεινόσαυρος χωρίς να έχει τη δύναμη, το εκτόπισμα του, την ικανότητα στο μπλοκ και τα ριμπάουντ που έχει ο Φαλ και που κστίζει σχεδόν το 1/3 από αυτά που λένε ότι ζητάει ο Σέρβος.

- Παρότι είναι ψηλός παλαιάς κοπής δεν ξέρει ούτε το μισό από το μπάσκετ που ήξερε ο Ντίβατς, ο Ράτζα ή ο Ρέμπρατσα, ενώ δεν έχει και την προσωπικότητα που είχαν οι dominant ψηλοί αυτού του τύπου.

- Δεν φτάνει ούτε κατά διάνοια την αθλητικότητα και το νεύρο που βγάζουν οι mobile σέντερ τύπου ΜΑΠ και έτσι στην επίθεση καθιστά άχρηστη την ικανότητα του Σλούκα να παίζει πικ-εν-ρολ, ενώ στην άμυνα είναι ακατάλληλος για τις συνεχείς αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα που τόσο γουστάρει να δοκιμάζει ο Μπαρτώκας.

- Είναι πανάκριβος χωρίς να είναι πραγματικό φόβητρο για τις αντίπαλες ομάδες.

Με το 1,5 εκατομμύριο που ζητάει δίνει ο Ολυμπιακός στον Χολ όσα ζητάει (εκεί γύρω στο εκατομμύριο) και έχει περίσσευμα για να φορτώσει χρήμα στις άλλες δύο θέσεις που χρειάζεται βελτίωση (περισσότερο στο 3 και στον Μπέικον που είναι ζεστός στο να πατήσει λιμάνι αρκεί να μπει στον τραπεζικό του λογαριασμό το κατάλληλο ποσό, λιγότερο στο 4).
Γενικα τον έχεις δει τον Μιλουτινοφ να παίζει? Όταν ήρθε ο Φαλ λόγω ταχύτητας ήμουν πολύ επιφυλακτικός πως θα ανταπεξέλθει στις άμυνες με αλλαγές που παίζει ο Μπαρτζώκας. Τελικά ανταποκρίθηκε μια χαρά. Ο Μιλου είναι αρκετά πιο ευέλικτος και με καλύτερα πλάγια βήματα από τον Φαλ. Θα έχεις ένα ψηλό που μπορεί να κάνει ντάμπλ ντάμπλ σε κάθε ματς. Στο πικ εν ρολ επίσης είναι πολύ καλός κάτι που θα διευκολύνει τον Σλούκα. Δεν θέλω κανένα τυχάρπαστο αμερικανό μόνο και μόνο επειδή είναι αθλητικός. Μόνο αν μπορούσα να πάρω τον Μπιρτς θα έλεγα όχι στον Μιλου. Με οποιονδήποτε άλλο παίζει Ευρώπη από αθλητικούς ψηλούς προτιμώ Μιλου.

0
corsaopc

 junior
Reactions: 64
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2011 9:49 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:26 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:47 pm


Πλακα εχει η ερωτηση σου, απαντάω για να ξεχαστω. Αν δεν υπήρχε περιορισμός στο μπατζετ θα επέλεγα την εξής 12αδα :

Σλουκας - Γουοκαπ
Ντορσει - Νεντοβιτς - Μακισικ
Παπαπετρου - Παπανικολάου
Βεζενκοφ - Οκαρο - Ματζουκας
Παπαγιαννης - Φαλ
Καλά ο αποπάνω πρέπει να είναι "ανώμαλος". :P (σε πειράζω Ιταλιάνε μου).
Πως λέει ο Τσουκαλάς ανώμαλους όσους δηλώνουν Ολυμπιακοί στο ποδόσφαιρο και Παναθηναϊκοί στο μπάσκετ; :P

Άκου εκεί συγχώνευση των 2.
Σε λίγο θα μας πεις να γίνουμε μια χώρα με την Τουρκία. Να μην υπάρχουν σύνορα. Για σε παρακαλώ.
Μισείτε αλλήλους λέμε. :banana:


@Τζόνιπαο, καλέ μου, τον Νέντοβιτς τι μου τον βάζεις εκεί δίπλα; Άσε το παιδί να πάει να παίξει στην Κίνα να βρει το απάγκιο του. (άτσα μου και το λόγιο)

Σας τα λέω τόσο καιρό, ότι Νέντοβιτς γιοκ και ακούω "μα ΄έχει συμβόλαιο" " μα είναι παικτούρα" "μα..το ένα,,,μα το άλλο". Σας έχω βγάλει ροστεράκια- μήνες τώρα- χωρίς κανένα από τα 2 sg (με αρκετά "αν" τον Μέικον και με άλλον ρόλο και σε καμιά περίπτωση βασικό).

Λοιπόν στο ΄΄ανώμαλο " αυτό ρόστερ. βάζεις κατευθείαν τον Σαντ Ρόος.

Και τον Φαλ, πάντα μπροστά από τον Παπαγιάννη. Ακόμα και σήμερα που ήταν καλός ο Παπατζόν, εκεί που χρειάστηκε (όταν η μπάλα καίει) ο Φαλ ήταν καλύτερος. Σου έχω και "προχώ" στατς στο τόπικ αυτό. Κάπου το μεσημέροαπόεγευμα τα ανέβασα. Θα δεις πόσο χαμηλά τοποθετούν τον Παπατζόν σε σχέση με άλλους σέντερ. Εννοείται και τον Φαλ.


Εμένα ο Οκάρο μου αρέσει (απλώς δεν κολλάει στο σχήμα με τον Παπατζόν- τα λέω συνέχεια).


* Και για τους φίλους τους Ολυμπιακούς. Όταν δεν μπορούσαμε να κάνουμε καν επίθεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο μόνος που μας κράτησε ήταν ο Μάρτιν. Σε κείνο το διάστημα είχε 2 κλεψίματα, 6 ριμπς και 7 πόντους και κάποια κερδισμένα φάουλ.
Αν τώρα τον αλλάξουμε (@ "εθελοντής" ακούει;) ο Ντ. Χολ θα φοροαπαλάσσεται και του χρόνου :hoho: και μας μένει ο Τζ. Μότλει. Όποιος προκάμει βέβαια. Αλλιώς κι ο Τόμπι ( αν δεν τον πάρει κανείς Μεσινό- Ιτούδης. Ενώ για Μίλου δεν ξέρω. Βλέπω τη Ζενίτ να κρατάει τον Τσάβι, την ΤΣΣΚΑ να βάζει δύσκολα στον Φόιγκτμαν, δεν αποκλείω να μην τον αφήσει καν.
Δεν με νοιάζει αν έβαλε 6 πόντους ο Μάρτιν. Η ζημιά που έκανε στην συνολική λειτουργία της ομάδας αμυντικά ήταν τεράστια. Δεχτηκαμε 46 πόντους. Μπήκε ο Φαλ και επανήλθε η τάξη. Και παίζαμε τώρα με τον Παο που δεν έχει και ιδιαίτερα συστήματα επιθετικής λειτουργίας ούτε γρήγορη και καλή κυκλοφορία μπάλας. Τον Μάρτιν τον είδαμε 2 χρόνια Ευρωλίγκα. Κακός αμυντικός για επίπεδο Ευρωλίγκας,καλός φινισερ. Παλιότερα είχαμε έναν παρόμοιο παίχτη. Τον τζαμελ μάκλιν. Καλύτερος επιθετικά με μεγαλύτερο ρεπερτόριο από Μάρτιν το ίδιο κακός αμυντικά. Καλή τύχη στην συνέχεια της καριέρας του.

2
2 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιουν 14, 2022 9:29 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:04 pm
BillyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:40 pm


Συγχαρητήρια για τη νίκη σας, αν και πρέπει να πω ότι δε μου αρέσουν καθόλου τα αλαζονικά σχόλια που διαβάζω από Ολυμπιακούς σε άλλα σάιτ. Κάποιοι ξεχνάνε που ήταν η ομάδα τους πριν 2 χρόνια, και βγάζουν όλα τους τα κόμπλεξ. Δε μιλάω για τα παιδιά εδώ μέσα, όπου το επίπεδο συζήτησης είναι πολύ ικανοποιητικό. Όσο για μας, δε γίνεται να κερδίζουμε με 14 πόντους στο 1ο ημίχρονο και τελικά να χάνουμε, με τον Ολυμπιακό παίζαμε, όχι με τους Γουόριορς. Καλό σου βράδυ, δεν έχω να πω τίποτα περισσότερο.
φιλε μου μπιλλη εχεις απολυτο δικιο ουτε κι εγω που ειμαι ολυμπιακος απο τα γεννοφασκια μου δεν καλοβλεπω τετοιου ειδους σχολια αλλα θα πρεπει να δωσεις ενα ελαφρυντικο στον κοσμο που τα γραφει ...εχοντας ζησει καταστασεις με κοτοπουλα και εσωρουχα στους παγκους , "αντιο αντιο εκει στηνΑ2 "και εφευτερες της αλητειας αγκαζε με καταρες για καρκινους σε γυναικοπαιδα ειναι πολυ ευκολο να βγαλεις χολη σαν αποτελεσμα της "απελευθερωσης" απο ενα βαρος χρονων ...δεν το συμμεριζομαι σε καμια περιπτωση ,δυναμαι να το καταννοησω ομως . απο εκει και περα εχεις παντα τη δυνατοτητα να μην διαωασεις κατι που θεωρεις οτι δεν ειναι καποιου συγκεκριμενου επιπεδου (καλο στον εαυτο σου κανεις στο λεει ενας που εχει να μπει στο φειςμπουκ απο τοτε που ο κοσμος εκραζε τους φαρμακοποιους κερδοσκοπουσαν με τις μασκες εκει να δεις απιθεσεις και μαλιστα σε προσωπικο επιπεδο ) . κατα τα αλλα εδω θα ειμαστε να τα λεμε ο Θεος να μας εχει καλα αλλα να ξερεις τον γκιλ τον θελω εγω ενταξει?
Φίλε Φώτη, καλησπέρα. Δε συμμερίζομαι αυτού του είδους τα σχόλια από συνοπαδούς σου, αν και κατανοώ γιατί έχουν κάνει την εμφάνιση τους, το εξηγείς άλλωστε πολύ κατανοητά. Εννοείται πως καταδικάζω και τα αντίστοιχα σχόλια συνοπαδών μου κατά το παρελθόν (τα ''αντίο αντίο, εκεί στην Α2'', τα ''στριγκάκια'', τα ''κοτόπουλα''), θέλω να είμαι ξεκάθαρος σε αυτό. Συμφωνώ ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, εγώ να φανταστείς έχω λογαριασμό μόνο στο Facebook και στο Instagram, και δεν είμαι ιδιαίτερα ενεργός χρήστης. Για τον Γκιλ, μόλις χθες έβλεπα τα στατιστικά του φέτος στο NBA, και είχε έναν μικρό αλλά τίμιο ρόλο στην ομάδα του. Ίσως να μη θέλει να επιστρέψει στην Ευρώπη, συχνά είναι σημαντικό για έναν Αμερικανό να παίζει στο κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη και να είναι κοντά στο σπίτι και την οικογένεια του. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, να είσαι και εσύ καλά και εδώ θα είμαστε για να τα λέμε. :)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:30 pm

corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:26 pm

Δεν με νοιάζει αν έβαλε 6 πόντους ο Μάρτιν. Η ζημιά που έκανε στην συνολική λειτουργία της ομάδας αμυντικά ήταν τεράστια. Δεχτηκαμε 46 πόντους. Μπήκε ο Φαλ και επανήλθε η τάξη. Και παίζαμε τώρα με τον Παο που δεν έχει και ιδιαίτερα συστήματα επιθετικής λειτουργίας ούτε γρήγορη και καλή κυκλοφορία μπάλας. Τον Μάρτιν τον είδαμε 2 χρόνια Ευρωλίγκα. Κακός αμυντικός για επίπεδο Ευρωλίγκας,καλός φινισερ. Παλιότερα είχαμε έναν παρόμοιο παίχτη. Τον τζαμελ μάκλιν. Καλύτερος επιθετικά με μεγαλύτερο ρεπερτόριο από Μάρτιν το ίδιο κακός αμυντικά. Καλή τύχη στην συνέχεια της καριέρας του.
Ο Μάρτιν είναι δύναμη στην άμυνα. Σήμερα έκανε και τα ντιφλέξιονς του που είναι ένα μέρος από την άμυνα.
Με τον Τζαμέλ που είδαμε από την Αρμάνι και μετά δεν έχει καμιά σχέση.
Με τον Τζαμέλ που βλέπαμε παρέα με τον Ρένφρο εκεί στα άλμπατρος. ναι έχει μεγάλη σχέση.
Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τρί Ιουν 14, 2022 9:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:31 pm

Volunteer έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:57 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:38 pm
η φερνεις τον γκιλλ να μοιραστει με παπ και βεζε το 3 -4 και 5 σε σμολ μπολ σχηματα αυτοκτονιας (γιατι ετσι θελω εγω ο παλαβος) κρατας τον τρελλο ντορσευ και φερνεις ενα ψηλο -ψηλο (οχι κοντο ψηλο ) ισως λιγο ποιο mobile διπλα στο φαλλ και καληνυχτα μεταγραφολογια να δω τι θα κανουμε ολο το καλοκαιρι ...
Με Σλούκα στον άσο είναι έγκλημα να μην υπάρχει mobile ψηλός δυναμίτης να τελειώνει όλη νύχτα τις φάσεις με καρφώματα, back door φάσεις και τα ρέστα από πικ-εν-ρολ. Ο Μιλουτίνοφ που ακούγεται είναι σπατάλη χρημάτων για τους παρακάτω λόγους:

- Είναι ψηλός τύπου δεινόσαυρος χωρίς να έχει τη δύναμη, το εκτόπισμα του, την ικανότητα στο μπλοκ και τα ριμπάουντ που έχει ο Φαλ και που κστίζει σχεδόν το 1/3 από αυτά που λένε ότι ζητάει ο Σέρβος.

- Παρότι είναι ψηλός παλαιάς κοπής δεν ξέρει ούτε το μισό από το μπάσκετ που ήξερε ο Ντίβατς, ο Ράτζα ή ο Ρέμπρατσα, ενώ δεν έχει και την προσωπικότητα που είχαν οι dominant ψηλοί αυτού του τύπου.

- Δεν φτάνει ούτε κατά διάνοια την αθλητικότητα και το νεύρο που βγάζουν οι mobile σέντερ τύπου ΜΑΠ και έτσι στην επίθεση καθιστά άχρηστη την ικανότητα του Σλούκα να παίζει πικ-εν-ρολ, ενώ στην άμυνα είναι ακατάλληλος για τις συνεχείς αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα που τόσο γουστάρει να δοκιμάζει ο Μπαρτώκας.

- Είναι πανάκριβος χωρίς να είναι πραγματικό φόβητρο για τις αντίπαλες ομάδες.

Με το 1,5 εκατομμύριο που ζητάει δίνει ο Ολυμπιακός στον Χολ όσα ζητάει (εκεί γύρω στο εκατομμύριο) και έχει περίσσευμα για να φορτώσει χρήμα στις άλλες δύο θέσεις που χρειάζεται βελτίωση (περισσότερο στο 3 και στον Μπέικον που είναι ζεστός στο να πατήσει λιμάνι αρκεί να μπει στον τραπεζικό του λογαριασμό το κατάλληλο ποσό, λιγότερο στο 4).
αν και δεν μιλησα για μιλου απλα για ψηλο ψηλο κιοχι κοντο ψηλο εχω να πω οτι ο μιλου με παικτη να τον τροφοδοτει ψηλα και να παινει αλευ ουπ και να καρφωνει εκλεισε χρονια με νταμπλ νταμπλ σε εμας οντας dominant σε ριμπς και επιθετικα οχι μονο αμυντικα πριν φυγει για ΤΣΣΚΑ και ηταν και αρκετα φοβητρο στην αμυνα μιας κι εκλεισε τη χροναι με 2 η 2,5 ταπες μεσο ορο αν δεν θυμαμαι λαθος βεβαια θα πρεπει να συμφωνησω μαζι σου σχετικα με το συμβολαιο του αλλα μιας και δεν πληρωνω εγω και τα ονειρα ειναι τσαμπα ας το αφησουμε να αιωρειται στον αερα αυτο τονειρο για μιλου φαλ twin towers and doesnt get tidy( και δεν συμμαζευεται ,ντε) . the bikikins λοιπον ειναι ενας απο τους λογους που ειχα μιλησει για ταρζουσκι (η στο στυλ του τεσπα ) σε παλιαοτερο μου σχολιο μιας και μιλαμε για ενα παικτη 210 που εχει παιχνιδι πανω απο το καλαθι και θα εκανε το σλουκα τον πιο ευτυχισμενο πλευ μεικρε του κοσμου ( θα του φερνανε ενα παικτη που απλα θα επρεπε να του υψωνει τη μπαλα κι εκεινος να την καρφωνει (οπως με βεσελι ) και δεν θα θελει ενα καραβι λεφτα ,μαλιστα αστειευομενος ειχα μιλησει για ερχομο τριαδας ταρζουσκι, μελι ,γκριγκονις να κατεβαζουμε ολοξανθη πενταδα παρεα με βεζε και θωμα γουοκαπ ( σεναριο επιστημονικης φαντασιας μη βαρατε) .

0
Άβαταρ μέλους
Belorin

 
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 10:06 am
Τοποθεσία: Άρτα
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:33 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm
Προφανώς και δεν εχω κάτι προσωπικό με τον συγκεκριμένο σπίκερ και ακόμα πιο προφανές είναι σχήμα λογου οι "φάπες",αλλά να ανακαλέσω γιατι;Επειδή πρέπει να δω την ομάδα μου σε ενα κανάλι που θα πρεπε να χε ουδέτερο σπίκερ;Ή επειδή πρέπει να βλεπω το ματς στο mute αναγκαστικά στη δημόσια τηλεόραση που πληρώνουμε;Τεσπα, το θέμα τελειώνει δε το ξανααναφέρω, αλλά δεν ανακαλώ τίποτα!
Αν θυμάσαι και από παλιότερα χρόνια, η ΕΡΤ επέλεγε κάποιον κάστερ να κάνει role play σε στυλ αμερικάνικο συνδρομητικό, κοινώς να "υποστηρίζει" έστω και ήπια την γηπεδούχο ομάδα. Αν δεν κάνω λάθος, ο Χάτζη είναι περισσότερο "Διαμαντιδικός" :D παρά Παναθηναικός. Εξάλλου, τις χρονιές που ήταν Α2 ο ΟΣΦΠ, ο Ιωάννου είχε αναλάβει τον ρόλο του "Αεκτζή" κάστερ. Οπότε νομίζω ότι έχει να κάνει κυρίως με τη μπασκετική λογική της ΕΡΤ, παρά με τις προτιμήσεις των ίδιων των δημοσιογράφων. Εγώ προσωπικά τους απολαμβάνω και τους δύο, μου βγάζουν μια καλοδεχούμενη παιδικότητα και ανεξίτηλες ατάκες. Τους προτιμώ από τους δήθεν μπασκετικούς που κάνουν αγγαρεία όταν δεν έχει Τσουλού ή από αυτούς που το παίζουν θεματοφύλακες του αθλήματος. Άσε που ο Χάτζη είναι και πολύ καλό παιδί και ήρωας της ζώης. Βράχος κυριολεκτικά.

2
2 Εικόνα
It's like a jungle sometimes
It makes me wonder how I keep from going under
corsaopc

 junior
Reactions: 64
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2011 9:49 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:34 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:30 pm
corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:26 pm

Δεν με νοιάζει αν έβαλε 6 πόντους ο Μάρτιν. Η ζημιά που έκανε στην συνολική λειτουργία της ομάδας αμυντικά ήταν τεράστια. Δεχτηκαμε 46 πόντους. Μπήκε ο Φαλ και επανήλθε η τάξη. Και παίζαμε τώρα με τον Παο που δεν έχει και ιδιαίτερα συστήματα επιθετικής λειτουργίας ούτε γρήγορη και καλή κυκλοφορία μπάλας. Τον Μάρτιν τον είδαμε 2 χρόνια Ευρωλίγκα. Κακός αμυντικός για επίπεδο Ευρωλίγκας,καλός φινισερ. Παλιότερα είχαμε έναν παρόμοιο παίχτη. Τον τζαμελ μάκλιν. Καλύτερος επιθετικά με μεγαλύτερο ρεπερτόριο από Μάρτιν το ίδιο κακός αμυντικά. Καλή τύχη στην συνέχεια της καριέρας του.
Ο Μάρτιν είναι δύναμη στην άμυνα. Σήμερα έκανε και τα ντιφλέξιονς του που είναι ένα μέρος από την άμυνα.
Με τον Τζαμέλ που είδαμε από την Αρμάνι και μετά δεν έχει καμιά σχέση.
Με τον Τζαμέλ που βλέπαμε παρέα με τον Ρένφρο εκεί στα άλμπατρος. ναι έχει μεγάλη σχέση.
Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα.
Τρύπα είναι αμυντικά. Και αν τον ποσταρουν είναι σίγουρο καλάθι για τον αντίπαλο. Ζήτημα να έκανε από 30+ παιχνίδια Ευρωλίγκας 2-3 καλά αμυντικά παιχνίδια. Και κακός ριμπάουντερ είναι. Όταν παίζει συνήθως ο αντίπαλος μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντ σαν στραγάλια.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:37 pm

Ριπιτ του τελικού κυπέλλου: τρομερή Τρίτη περίοδος από Ολυμπιακός κι έληξε το ματσάκι.

Άθλιος ο Ολυμπιακός στο πρώτο που απλά σούταρε τριποντα κι έπαιρνε επιθετικά ριμπαουντ. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει ένα επιθετικό πλέι, και να είχε δε θα μπορούσε να τοντρεξει γιατί είναι χωρίς άσο. Οπότε μοιραία έχει κενά επιθετικά διαστήματα που του στοιχίζουν ματς ολόκληρα. Είναι δύσκολο επί 40 λεπτά να παίζεις iso, ειδικά όταν το κάνουν παίκτες που είτε υπερεκτιμουν τις δυνατότητες τους είτε νομίζουν ότι είναι κάτι που δεν είναι.

Πάντως δικαιώθηκα, σχετικά χαμηλό σκορ και κλειστό ματς. Στο φίλο basket72 ναι, τους έβαλα στην ίδια πρόταση για το πρώτο ματς γιατί όντως πολύ κακό μπάσκετ έπαιξε κι ο Ολυμπιακός, για να χάσεις 3 δεκάλεπτα από αυτόν τον Παναθηναικο θέλει προσπάθεια.

Για το μέλλον του Παναθηναϊκου δεν μπορούμε να πούμε κάτι, όσο τα διοικητικά είναι στον αέρα. Με την παρούσα διοίκηση, είτε ασχολείται είτε κάνει πως δεν ασχολείται, μέλλον δεν υπάρχει, ούτε καν παρόν. Έχει κάψει τα πάντα, από τις σημαίες μέχρι τις σχέσεις με τον κόσμο, κυκλοφορεί κι ένα βιντεακι με κρυφή μαγνητισκοπηση συνομιλίας με το Ζοτς. Δεν πάμε πουθενά έτσι.

Τουλάχιστον του χρονου ελπίζω να έρθει άσος. Φέτος, ακόμη και με αυτό το μπάτζετ, η ομάδα θα μπορούσε να σταθεί πιο αξιοπρεπώς, αλλά για δεύτερη σερί χρονιά ξεχάσαμε να πάρουμε άσο, η αυτούς που πήραμε τους πετάξαμε.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:38 pm

O Μάρτιν σήμερα ήταν κακός οι ψηλοί του Πάο όσο έπαιζε έκαναν πάρτι μέσα στη ρακέτα και έχασε και 3-4 ριμπάουντ μέσα στα χέρια του και στην επίθεση είχε 1 στα 5 . Όταν μπήκε ο φαλ φάνηκε και η διαφορά στο παιχνίδι μας.

1
1 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tarp7 την Τρί Ιουν 14, 2022 9:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:38 pm

corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:34 pm


Τρύπα είναι αμυντικά. Κ
Όχι δεν είναιιιιιιιιιιιι. Θα το πω στη μαμά μου. :P

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:39 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:30 pm
corsaopc έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:26 pm

Δεν με νοιάζει αν έβαλε 6 πόντους ο Μάρτιν. Η ζημιά που έκανε στην συνολική λειτουργία της ομάδας αμυντικά ήταν τεράστια. Δεχτηκαμε 46 πόντους. Μπήκε ο Φαλ και επανήλθε η τάξη. Και παίζαμε τώρα με τον Παο που δεν έχει και ιδιαίτερα συστήματα επιθετικής λειτουργίας ούτε γρήγορη και καλή κυκλοφορία μπάλας. Τον Μάρτιν τον είδαμε 2 χρόνια Ευρωλίγκα. Κακός αμυντικός για επίπεδο Ευρωλίγκας,καλός φινισερ. Παλιότερα είχαμε έναν παρόμοιο παίχτη. Τον τζαμελ μάκλιν. Καλύτερος επιθετικά με μεγαλύτερο ρεπερτόριο από Μάρτιν το ίδιο κακός αμυντικά. Καλή τύχη στην συνέχεια της καριέρας του.
Ο Μάρτιν είναι δύναμη στην άμυνα. Σήμερα έκανε και τα ντιφλέξιονς του που είναι ένα μέρος από την άμυνα.
Με τον Τζαμέλ που είδαμε από την Αρμάνι και μετά δεν έχει καμιά σχέση.
Με τον Τζαμέλ που βλέπαμε παρέα με τον Ρένφρο εκεί στα άλμπατρος. ναι έχει μεγάλη σχέση.
Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα.
Πες μας οτι είναι ξαδερφός σου να μπουν τα πράγματα σε μία σειρά. :banana: :banana: :banana:

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:42 pm

avtokrator13 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:45 pm
δωστε τα κλειδια σε τρινκερι-μπαεζι να αναμορφωσουν συνολικα το τμημα σε επιπεδο σκαουτινγκ και staff και πληρωστε τους οσο χρειαστει για τις αποζημιωσεις τους ακομη και αν χρειαστει να παιξουμε με κοντυτερο ροτεσιον και ροστερ θυσιαζοντας δυο συμβολαια επιπεδου καββαδα και μποχωριδη
οκ αδερφε μου αν καποιος βρεθει να σουπει οτι προτιμαει να εχει μεγαλυτερο ροτεισον με μποχω και καββαδα 13 -14 παικτη και οχι τρινκιερι στον παγκο του μαλλον να το γυρισει σε κανενα υποβρυχιο σπορ καλυτερα

0
Άβαταρ μέλους
Belorin

 
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 10:06 am
Τοποθεσία: Άρτα
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:47 pm

old boy έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm
Belorin έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:10 pm
Όπως έγραψε κάποιος φίλος παραπάνω, η διαφορά ταλέντου των δύο ομάδων δεν είναι τόσο σημαντική.

Το πρόβλημα είναι συνολικό, ξεκινάει από τη δουλειά που γίνεται στην ομαδική λειτουργία και στη διάθεση και τελειώνει στις ανάσες, στο καθαρό μυαλό και στις επιλογές. Παρακολουθώ τον ΠΑΟ από αρχές 90's, τέτοιο νερόβραστο δημιούργημα πρώτη φορά βλέπω. Παίχτες που παίζουν για τα νούμερα, ευθυνοφοβία και ένας πάγκος στον αυτόματο πιλότο - για να μην πω λευκή πετσέτα - από την αρχή της σεζόν. Δεν είναι τυχαίο ότι ο τελικός κυπέλλου χάθηκε - και σχετικά εύκολα - από τρία με τέσσερα καλά λεπτά μπάσκετ του Ολυμπιακού. Χρειάζεται γκρέμισμα και χτίσιμο από την αρχή, με έναν προπονητή που να έχει πλάνο, όποιο και αν είναι αυτό και με παίχτες που να έχουν κίνητρο. Το σύγχρονο μπάσκετ θέλει τους παίχτες να είναι εργάτες, θέλει το hustle, θέλει την καραμπόλα, θέλει τον ιδρώτα και το νεύρο. Δεν είναι τύχαιο ότι ο Λάσο ζει και πεθαίνει με τους Ντεκ και Γιαμπουσελέ στο παρκέ. Αυτά τα στοιχεία, σε συνδιασμό με μια σωστή καθοδήγηση και τακτική κάνουν μια ομάδα ανταγωνιστική, όπως είναι ο ΟΣΦΠ του Μπαρτζώκα.

Το χειρότερο για εμάς βέβαια, πέρα από το αγωνιστικό, είναι ότι ο ΟΣΦΠ έχει πάρει και το κομμάτι της ψυχολογίας. Επειδή η σειρά είναι κατά 99% τελειωμένη, μένει να δούμε τι αποφάσεις θα παρθούν για την επόμενη σεζόν και αν φαίνεται να υπάρχει φως στο τούνελ. Ο ΟΣΦΠ από την άλλη, είναι έτοιμος, τουλάχιστον έτσι δείχνει, να είναι ανταγωνιστικός και του χρόνου.
Δεν είναι σημαντική η διαφορά ταλέντου; ; έχουν έναν τοπ pg κι εμείς τον Σίβα και τον Μποχω. Έχουν 2 σουτερ πρώτης κλάσης εμείς κανένα. Αρκετά σημαντικά μου κάνουν αυτά. Σε όλα τα υπόλοιπα γραφόμενα σου συμφωνώ.
Δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα του ΠΑΟ το ταλέντο των παιχτών και δεν είναι μόνο το ταλέντο αυτό που κάνει τον ΟΣΦΠ καλύτερη ομάδα. Είναι ο συνδυασμός των παραμέτρων που ανέφερα παρακάτω. Ο Μέικον και ο Παπαγιάννης αν σε ένα παράλληλο σύμπαν ήταν μέλη αυτής της ομάδας του ΟΣΦΠ θα είχανε αστρονομική απόδοση. Όλοι κρίνονται από την απόδοση και την επιροή που έχουν στο σύνολο, στην οικονομία του αγώνα. Με το ταλέντο μόνο η Μπαρτσελόνα θα κέρδιζε την ευρωλίγκα κάθε χρόνο άνευ διαγωνισμού.

0
It's like a jungle sometimes
It makes me wonder how I keep from going under
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Τελικών Α1 και Yποβιβασμένων Ομάδων Α1”