Μπασκόνια

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 11, 2020 10:19 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 11, 2020 4:11 pm
Για να το λέει ο Εμιλιάνο Κάρκια κάτι παραπάνω θα ξέρει. Πάντως, έτσι κι αλλιώς ήταν προβληματισμένοι στη Βιτόρια με τον αμερικάνο sg. Έψαχναν έναν ακόμη swingman και πριν την αποδέσμευσή του. Λογικά θα πάνε για 2 κινήσεις εκτός κι αν τους κάτσει κάτι ακριβό και προτιμήσουν την ποιότητα έναντι της ποσότητας.
Τους 2 μικρούς από τις όμορες χώρες της Βαλτική; πάντως, τους υπολογίζουν.
3 από τη Βαλτική (Kurucs, Sedekerskis, Raieste) έχουν, φίλε basket72. Υπάρχει κάποιος που θα τον φάει η μαρμάγκα;

Τον Λιθουανό τον θεωρώ χαμένο στοίχημα. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πως είχε και θεματάκια με την συμπεριφορά του.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 11, 2020 10:41 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 11, 2020 10:19 pm


3 από τη Βαλτική (Kurucs, Sedekerskis, Raieste) έχουν, φίλε basket72. Υπάρχει κάποιος που θα τον φάει η μαρμάγκα;

Τον Λιθουανό τον θεωρώ χαμένο στοίχημα. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πως είχε και θεματάκια με την συμπεριφορά του.
Οπς, τον ξέχασα τον Εσθονό. Σωστός!!!

Ο πιο ελπιδοφόρος είναι μάλλον ο Λεττονός ο Κούρουκς.
Ο Λιθουανός ο Σεντεκέρσκις (φτου του όνομα που βρήκε_) , δυνάμωσε πολύ τον τελευταίο χρόνο και πήρε και σοβαρό χρόνο συμμετοχής στη Νεπτούνας. Για να τον δούμε φέτος γιατί την τελευταία φορά που πέρασε από το Μπουέσα, όντως δεν δικαίωσε τις προσδοκίες.

Εκεί που γίνεται χαμός είναι με τους 3 γαλλόφωνους σέντερ. Δύναμη και ύψος/προσόντα από το σέντερ για τους Βάσκους. Έναν "κίλλερ" από το 2 θέλουν και θα είναι σημαντικά πιο ορθολογικά δομημένοι από την περισνή χρονιά που τελικά όμως τους έδωσε έναν ανέλπιστο τίτλο (να΄ναι καλά κι η πανδημία...).

Της Βαλτικής το κάγκελο γίνεται πάντως. Έχει περάσει κι ο Τίμα με τον Μαλμάνις πρόπερσι. :wink:

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 12, 2020 8:15 am

Τόσο ο Kurucs όσο και ο Raieste έχουν δηλώσει συμμετοχή και στο φετινό draft του ΝΒΑ. Ο Λετονός είχε καλά σχετικά νούμερα πέρσι με την Ρίγα για την ηλικία του στο BCL (10.6 πόντοι, 3.2 ριμπάουντ, 1.6 ασίστ), και σε κάποια mock drafts δίνουν πιθανότητες να επιλεγεί χαμηλά στον 2ο γυρό. Οπότε δεν νομίζω ότι και ο ίδιος γύρισε στην Μπασκόνια για να γυαλίζει τον πάγκο. Λογικά θα έχει τον ρόλο του 5ου γκαρντ και θα πάρει τις ευκαιρίες του. Σε σχέση με Sedekerskis και Raieste σίγουρα βρίσκεται ένα βήμα πιο μπροστά.

Στα σέντερ είναι πολύ δυνατή πάντως η Μπασκόνια όντως. Έχει τρεις παίκτες που είναι πάρα πολύ καλοί στο παιχνίδι πάνω από την στεφάνη και θα γράφουν καλά νούμερα σε ριμπάουντ και τάπες, αναπληρώνοντας έτσι την έλλειψη σκληράδας και αθλητικότητας που έχει στο 4 με Peters και Polonara. Δεν θα μου κάνει εντύπωση κιόλας αν κάποιες φορές ο Ivanovic πηγαίνει σε σχήματα με δίδυμους πύργους, με τον Diop στο 4.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 12, 2020 8:39 am

kojito έγραψε:
Σάβ Σεπ 12, 2020 8:15 am

Στα σέντερ είναι πολύ δυνατή πάντως η Μπασκόνια όντως. Έχει τρεις παίκτες που είναι πάρα πολύ καλοί στο παιχνίδι πάνω από την στεφάνη και θα γράφουν καλά νούμερα σε ριμπάουντ και τάπες, αναπληρώνοντας έτσι την έλλειψη σκληράδας και αθλητικότητας που έχει στο 4 με Peters και Polonara. Δεν θα μου κάνει εντύπωση κιόλας αν κάποιες φορές ο Ivanovic πηγαίνει σε σχήματα με δίδυμους πύργους, με τον Diop στο 4.
Σωστή η σκέψη για τον Ντιοπ ως 4ρι. Την έχει ξαναπαίξει τη θέση άλλωστε. Γρήγορος είναι και έχει και 3π.
Τρόμος θα είναι ένα δίδυμο με αυτόν και τον Τζεκιρί.
Εγώ πιστεύω πως ο Πίτερς θα τα βγάλει τα λεφτά του- άσε που παρέα με τον Γκεντράιτις θα έχουν ένα από τα πλέον φονικά δίδυμα φόργουορντ από το τρίποντο. Παρεμπιπτόντως βλέπω ακόμα και τον Γκεντράιτις να παίρνει χρόνο στο 4 αν χρειαστεί να πάνε σε small ball., ενώ κι ο Πολονάρα είναι τιμιότατος.
Αυτή τη στιγμή προέχει να βρουν έναν sg που να μπαίνει μέχρι το καλάθι και να ανοίγει διαδρόμους στους πολλούς σουτέρ (είναι και τα φόργουορντ της Βαλτικής που σουτάρουν καλά).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2019-2020”