25η αγωνιστική

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 22, 2020 11:47 am

yorgos έγραψε:
Παρ Φεβ 21, 2020 3:23 pm
quote]

Πωωωωωω τι είναι αυτά ρε;;; Ομολογώ ότι ακόμα δε βρήκα κανέναν αραγονές να προφέρει τη Θαραγόθα με "σ" (αλλά συνεχίζω την έρευνα!), αλλά αυτά τα λινξ είναι ΘΗΣΑΥΡΟΣ. Έχω κάτσει ήδη δυο ώρες και τα χαζεύω και κόλλησα. Απίστευτα πράγματα από τη γενιά μας, που νομίζω ότι θα μείνει στην ιστορία ως από τις μεγαλύτερες σκουπιδογενιες όλων των εποχώνε. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κι ας είμαστε οφ τόπικ, μερικά πράγματα είναι φουντ φορ θοτ και σεφερλοκαλτίλα ταυτόχρονα και είναι πιο σημαντικά από το συνονθύλευμα του Μεσίνα. Δε σου κρύβω πως ντράπηκα πολύ για ορισμένα που είδα.
[/quote]
Χαίρομαι που σου άρεσαν.

Αραγονές θα βρεις αρκεί να ψάξεις για τύπους που μιλάνε τα αραγονικά. Το Θέτα στην αρχή της λέξης δεν προφέρεται στα μπενασκιές και σε κάνα 2 ακόμα διαλέκτους της αραγονινικής γλώσσας (έχει καμπόσες).
Η αλήθεια είναι ότι η τελευταία μου (υπέροχη) επίσκεψη στην Αραγωνία δεν ήταν στη Σαραγόσα (κι αυτή μου αρέσει, αν και δεν τρελαίνομαι με τις πόλεις άνω των 200-300χιλ. κατοίκων) αλλά στα ορεινά της χωριά-κωμοπόλεις. Εκεί θα βρεις ανθρώπους να μιλάνε από πείσμα τα αραγονικά.

Η αλήθεια είναι ότι ο περισσότερος κόσμος στη Σαραγόσα μιλάει καστιλιάνικα με διάσπαρτες δόσεις αραγωνικών, πέρα από το γεγονός ότι σε άλλες διαλέκτους των αραγωνικών, το Ζ προφέρεται Θέτα όπως στις περισσότερες περιοχές του Ισπανικού κράτους, εξαιρουμένων, περιοχών της Καταλωνίας και της Ανδαλουσίας αλλά και των Κανάριων.
Σου το δίνω αυτό παρόλα αυτά, γιατί έπρεπε να το γράψω διαφορετικά στο πρώτο μου ποστ περί αραγονικών και Θέτα.


Την έρευνα για τις διαφορές ανάμεσα στα Βαλενσιάνο και τα Καταλάν την ξεκίνησες όμως; Αμέσως θα βγάλεις πόρισμα. Με δυο λόγια: αν ξέρεις μόνο ισπανικά, δεν θα μπορείς να ακολουθήσεις ένα κείμενο (λογοτεχνικό) και κυρίως μια κουβέντα στα καταλάν ή τα βαλενσιάνο. Αν ξέρεις όμως καταλάν, τότε δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να μην καταλάβεις 100% κείμενο, ταινία, ή κουβέντα στα βαλενσιάνο.
Εδώ το δίνω σε μένα , όμως. Το σωστό να λέγεται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2019-2020”