Σειρές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 05, 2020 4:06 pm

Εικόνα

Τούτη είναι η τελευταία σειρά που είδα στο Netflix. Αγγλοιαπωνική παραγωγή.

Όχι πολύ δράση αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα είναι 10/10.

Πλας οι χαρακτήρες της σειράς (1 σεζόν 8 επεισοδίων)

0
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 5:39 pm

μολις τελειωσα μια επικη σειρα. Bron/Broen! Δανικη/Σουηδικη σειρα με serial killers και ντετεκτιβς. επικη η πρωταγωνιστρια Saga Noren! ουσιαστικα σημαινει η γεφυρα (The bridge) και εχουν και αλλες χωρες παρομοιες σειρες, αλλα μακραν καλυτερες κριτικες εχει η σκανδιναβικη βερσιον.

πραγματικα οι λεπτομέρειες ειναι τρομερες προσπαθουσα να βρω λαθος σε υποθεσεις και σεναριο πολυ πολυπλοκα και δεν μπορουσα να βρω.

δένεσαι απιστευτα με τους χαρακτηρες του.

1
1 Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 8:01 pm

Ας αναφερθώ κι εγώ σε 2 σειρές που τελείωσα πριν λίγες μέρες:

1. Kingdom (Netflix) https://www.imdb.com/title/tt6611916/?ref_=nv_sr_srsg_0

2η σεζόν πλέον, 6 επεισόδια η κάθε μία, με αμείωτη ένταση, με ζόμπι που είναι ζόμπι, απίστευτη φωτογραφία (όπως κάθε τι από Κορέα/Κίνα/Ιαπωνία) και χωρις να κάνει κοιλιά. Πάει για 3η σεζόν.

2. The morning show (Apple tv) https://www.imdb.com/title/tt7203552/?ref_=nv_sr_srsg_0

Είναι μια σειρά που την περίμενα πως και πως για να τη δω: Αγγίζει ένα θέμα που έχει επηρρεάσει την κοινή γνώμη στις ΗΠΑ (#MeToo), η Άνιστον και η Γουϊδερσπουν πέραν των προταγωνιστικών ρόλων, συμμετέχουν στην παραγωγή και η apple επένδυσε πάνω του κατά την έναρξη.

Πολύ καλή σειρά, με δεμένο σενάριο και διαλόγους, εξαιρετικές ερμηνείες από όλους (ειδικά οι δευτερότριτοι ρόλοι σε εντυπωσιάζουν), πολύ χρήμα από την παραγωγή και ίσως θα έπρεπε να μην πάνε σε 2η σεζόν, αν και είναι νωρίς ακόμα, ας την δούμε πρώτα και βλέπουμε.

ΥΓ: Πάμε τώρα για το outsider και New Pope. :smile:

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 9:05 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Σάβ Μαρ 28, 2020 8:01 pm
ΥΓ: Πάμε τώρα για το outsider και New Pope. :smile:
Για το The New Pope μην έχεις μεγάλες προσδοκίες, γιατί για εμένα το The Young Pope δεν χρειαζόταν να έχει sequel. Εντελώς unwatchable.

0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 11:23 pm

Δεν έχω. :smile:

Γνωρίζω πως δεν είναι τόσο καλό, αλλά και πάλι μου είναι δύσκολο να μην το δω.

Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 2:27 am

Barry
The Mick

0
Άβαταρ μέλους
Xabok

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2018 3:04 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Kill Bill
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 9:30 am

Απο σειρές που έχουν ολοκληρωθεί θα σας δώσω το TOP 5 μου:
*Chernobyl
*Breaking Bad
*Lost
*Game of Thrones
*Sherlock


Δεν μου αρέσουν οι σειρές και δύσκολα θα ξεκινήσω μια καινούργια πλέον. Πρώτος λόγος είναι ότι δεσμεύουν πολύ ελεύθερο χρόνο. Προτιμώ να δω μια ταινία ή δυο ή τρεις... Δεύτερος λόγος είναι ότι μερικές σειρές γίνονται πολύ κακές μετά τις πρώτες σεζόν με αποτέλεσμα να έχεις ξοδέψει πολύ χρόνο για κάτι που δεν θέλεις πια να παρακολουθήσεις (The Walking Dead, Prison Break)... ή τις ξεχειλώνουν αν είναι εμπορικές με αποτέλεσμα να πέφτει η ποιότητα (Game of Thrones) ή τις κόβουν απότομα επειδή παρόλο που ήταν ποιοτικές δεν ήταν εμπορικές (Mindhunter)...

Και μετά το shameless κράξιμο μου θα προτείνω τις:
(από ολοκληρωμένες και μικρές)
*Chernobyl
*Band of Brothers
*Sherlock

και
*Stranger Things
*Altered Carbon

Ακόμα, αν σας αρέσουν τα ντοκιμαντέρ, θα περάσετε ΠΟΛΥ καλά με:
*Cosmos: A Spacetime Odyssey
*Our Planet

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 12:45 pm

Πολύ καλή σειρά στο Netflix είναι το Vikings. Έχει 6 κύκλους και έχω δει μέχρι στιγμής τους 5. Σε όσους αρέσουν οι ιστορικές σειρές εποχής θα αρέσει. Έχει δράση, ίντριγκες, σασπένς, στοιχεία από την σκανδιναβική μυθολογία κτλ. Ως λάτρης του metal και ειδικότερα των Manowar, μπορώ να πω ότι την έχω ευχαριστηθεί.

Μια άλλη που είδα στο Netflix και ήταν καλούτσικη, είναι ο Luke Cage. Μαύρος αλεξίσφαιρος υπερασπιστής του Ηarlem, προσπαθεί να καταπολεμήσει το έγκλημα και τη διαφθορά. Έχει 2 κύκλους.
Τώρα ξεκίνησα τον ¨Φρόιντ". Έχω δει μόνο ένα επεισόδιο, οπότε θα εκφέρω γνώμη αργότερα.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 2:46 pm

ggr έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 12:45 pm
Πολύ καλή σειρά στο Netflix είναι το Vikings. Έχει 6 κύκλους και έχω δει μέχρι στιγμής τους 5. Σε όσους αρέσουν οι ιστορικές σειρές εποχής θα αρέσει. Έχει δράση, ίντριγκες, σασπένς, στοιχεία από την σκανδιναβική μυθολογία κτλ. Ως λάτρης του metal και ειδικότερα των Manowar, μπορώ να πω ότι την έχω ευχαριστηθεί.

Μια άλλη που είδα στο Netflix και ήταν καλούτσικη, είναι ο Luke Cage. Μαύρος αλεξίσφαιρος υπερασπιστής του Ηarlem, προσπαθεί να καταπολεμήσει το έγκλημα και τη διαφθορά. Έχει 2 κύκλους.
Τώρα ξεκίνησα τον ¨Φρόιντ". Έχω δει μόνο ένα επεισόδιο, οπότε θα εκφέρω γνώμη αργότερα.
Αν σου αρέσουν τα υπερηρωικά της Marvel στο Netflix σου προτείνω οπωσδήποτε Daredevil και Jessica Jones. Το πρώτο γίνεται με κάθε σεζόν καλύτερο, το δεύτερο χαλάει κάπως μετά την πρώτη σεζόν αλλά παραμένει watchable :D

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 3:04 pm

nikolas12 έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 2:46 pm


Αν σου αρέσουν τα υπερηρωικά της Marvel στο Netflix σου προτείνω οπωσδήποτε Daredevil και Jessica Jones. Το πρώτο γίνεται με κάθε σεζόν καλύτερο, το δεύτερο χαλάει κάπως μετά την πρώτη σεζόν αλλά παραμένει watchable :D
Ευχαριστώ πολύ. Δεν ξετρελάθηκα με τον Luke Cage αλλά μπορούσα να το παρακολουθήσω. Θα του έβαζα 7-7,5/10. Το Daredevil το είχα σκεφτεί κι εγώ, οπότε σίγουρα θα το ξεκινήσω.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 3:16 pm

Γενικά με την τηλεόραση δεν τα πάω καλά, τελευταίως. Δεν ξέρω ίσως να γέρασα :D :P αλλά πλέον βαριέμαι να κάθομαι να βλέπω σειρές. Έχω κάνει στροφή στις ταινίες. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε το Lost, το είδα όλο, που στο τέλος μου τσουρούφλησε το καύκαλο και μου έκαψε τον εγκέφαλο :fire: :D .

Αναγνωρίζω πως πλέον είναι της μοδώς οι σειρές, γίνονται επίσης πολύ ωραίες παραγωγές αλλά προτιμώ κάτι πιο σύντομο. Μιας και αναφερόμαστε για σειρές η τελευταία που είδα ήταν το True Detectives(τόσο πρόσφατα δηλαδή). Και αυτό έγινε για δύο λόγους: αρχικά λόγω Harrelson και δευτερευόντως λόγω λίγων επεισοδίων. Παλιότερα μου άρεσαν και έβλεπα πολλές σειρές, τώρα προτιμώ ταινίες.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 3:21 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 3:16 pm
Γενικά με την τηλεόραση δεν τα πάω καλά, τελευταίως. Δεν ξέρω ίσως να γέρασα :D :P αλλά πλέον βαριέμαι να κάθομαι να βλέπω σειρές. Έχω κάνει στροφή στις ταινίες. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε το Lost, το είδα όλο, που στο τέλος μου τσουρούφλησε το καύκαλο και μου έκαψε τον εγκέφαλο :fire: :D .

Αναγνωρίζω πως πλέον είναι της μοδώς οι σειρές, γίνονται επίσης πολύ ωραίες παραγωγές αλλά προτιμώ κάτι πιο σύντομο. Μιας και αναφερόμαστε για σειρές η τελευταία που είδα ήταν το True Detectives(τόσο πρόσφατα δηλαδή). Και αυτό έγινε για δύο λόγους: αρχικά λόγω Harrelson και δευτερευόντως λόγω λίγων επεισοδίων. Παλιότερα μου άρεσαν και έβλεπα πολλές σειρές, τώρα προτιμώ ταινίες.
αν σου αρεσε το True Detective, τοτε με το Bron/broen θα τρελαθεις που ειναι ιδιο στυλ.

εγω παντως ειμαι φαν και των ταινιων και των σειρων. δεν μπορω να ξεχωρισω ποιο προτιμω περισσοτερο.

ε λογικο αν ειδες Lost να ξενερωσες την ζωη σου με τις σειρες. πραγματικα ποτε δεν καταλαβα γιατι αρεσε αυτη η σειρα και προβαλοταν τοσο πολυ, ειδικα σε εποχη που επαιζαν σειρες επος, οπως the wire και the sopranos!

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 3:27 pm

Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 3:21 pm
αν σου αρεσε το True Detective, τοτε με το Bron/broen θα τρελαθεις που ειναι ιδιο στυλ.

εγω παντως ειμαι φαν και των ταινιων και των σειρων. δεν μπορω να ξεχωρισω ποιο προτιμω περισσοτερο.

ε λογικο αν ειδες Lost να ξενερωσες την ζωη σου με τις σειρες. πραγματικα ποτε δεν καταλαβα γιατι αρεσε αυτη η σειρα και προβαλοταν τοσο πολυ, ειδικα σε εποχη που επαιζαν σειρες επος, οπως the wire και the sopranos!
Έχεις δίκιο. Και το sopranos έβλεπα. Ο Gandolfini ήταν ηθοποιηάρα. Κρίμα έφυγε και αυτός. Τo Lost με ξενέρωσε αφάνταστα!!!! Όχι για το πως τελείωσε αλλά για το πως συνεχιζόταν μετά τη δεύτερη σεζόν.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 4:17 pm

Ωραίες είναι οι σειρές αλλά πολλές φορές κουράζουν, όταν έχουν πολλούς κύκλους. Το βλέπω και με το Vikings. Με ενθουσίασε αλλά τον τελευταίο κύκλο (6ος) τον παρακολουθώ με μεγαλύτερη δυσκολία. Μόνο μια σειρά είχα καταφέρει να δω χωρίς πρόβλημα, έστω κι αν διήρκεσε 11 σεζόν: το Married with children!

Την άνοιξη, νομίζω τον Μάιο, αναμένεται ο 3ος κύκλος του Cobra kai. Ελπίζω να βγει, γιατί με την όλη κατάσταση τίποτα δεν είναι σίγουρο.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 29, 2020 4:56 pm

ggr έγραψε:
Κυρ Μαρ 29, 2020 4:17 pm
Ωραίες είναι οι σειρές αλλά πολλές φορές κουράζουν, όταν έχουν πολλούς κύκλους. Το βλέπω και με το Vikings. Με ενθουσίασε αλλά τον τελευταίο κύκλο (6ος) τον παρακολουθώ με μεγαλύτερη δυσκολία. Μόνο μια σειρά είχα καταφέρει να δω χωρίς πρόβλημα, έστω κι αν διήρκεσε 11 σεζόν: το Married with children!

Την άνοιξη, νομίζω τον Μάιο, αναμένεται ο 3ος κύκλος του Cobra kai. Ελπίζω να βγει, γιατί με την όλη κατάσταση τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Για το Luke Cage πιο πάνω θα συμφωνήσω και αυτό και ειδικά το Iron Fist ήταν σχετικά μέτρια. Αυτά που προτείνω ειδικά του Daredevil θα σε αποζημιώσουν :D Cobra Kai απλά από τις καλύτερες σειρές που παίζουν, Johny for the win, φλώρε LaRusso πρέπει επιτέλους να χάσεις, σε βαρεθήκαμε.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”