Σειρές

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 9:53 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 9:11 am
....με τον Μαρκουλάκη δύσκολα θα συνεργαστούν στον τρίτο κύκλο, μετά από ότι έχει ακολουθήσει, σχετικά την υπόθεση του Λιγνάδη (αυτός που "τρούπωσε" σαν διευθυντής μονάχος του στο Εθνικό Θέατρο).
Πολύ σωστή η αναφορά σου στην υπόθεση Λιγνάδη. Κι αναφορικά με το ιλαρό κουκούλωμα από πλευρά υπουργείου, αλλά και σε ότι έχει να κάνει με την παρέα* Λιγνάδη, Μαρκουλάκη, Χειλάκη, Καρύδη/Αθερίδη κλπ.
Από τις φωτεινότερες καταστάσεις της χρονιάς ο ξεσκέπασμα τέτοιων τύπων. Και για την τιμωρία/ξεφτίλα τους και για την αποκαθήλωσή τους αλλά και για για τα θύματα όλων αυτών.

* Προφανώς δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που έκανε ο Λιγνάδης, αλλά η στάση τους τόσα χρόνια (όλο το θέατρο τα ήξερε πάνω- κάτω) αλλά κι αφού πήρε τον δρόμο της δικαιοσύνης, είναι απαράδεκτη και τούς αξίζει απαξίωση. Όλη δικιά τους, μάλιστα. :fire:

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 11:25 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 8:00 am
Ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να βλέπω καινούριες σειρές (πέραν της έλλειψης χρόνου) είναι και το κακό με τις σεζόν, μια επιτυχημένη σειρά είναι σίγουρο ότι θα τραβήξει σε μάκρος χωρίς λόγο. Γι' αυτό πλέον προτιμώ και mini-series.
Για πες ποιες μίνι σειρές έχει δει, μήπως να σου προτείνουμε κάποιες. Από ιατρικές και το Nip/Tuck είναι ωραίο που αναφέρθηκε.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 9:55 pm

Μου φάνηκε εξαιρετική η μεταφορά ισπανικής σειράς (που κρατάει γύρω σε 20 χρόνια στην Ισπανία!) στα ελληνικά δεδομένα, Τα Καλύτερά μας Χρόνια. Φαντάζομαι θα την έχετε δει αρκετοί, αν όχι υπάρχει δωρεάν στο ertflix. Παρά πολύ καλή προσαρμογή στ ελληνικά δεδομένα, στα χρόνια της χούντας, χωρίς υστερίες, χωρίς ξεπλύματα, με ψυχραιμία και περιέργως πολύ καλές ερμηνείες (πχ από τις ελάχιστες φορές που βλέπω παιδάκια να μην μιλάμε σε χαλασμένα ρομπότ ή σαν τη Μαριάννα Βαρδινογιάννη όταν διαβάζει απαντήσεις στις προεπιλεγμένες ερωτήσεις). Πολύ σοβαρή δουλειά, η καλύτερη που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 19, 2021 8:10 pm

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 8:25 am
vforvendetta85 έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 8:18 am
The knick.

Θα αναθεωρήσεις για ιατρικά κλπ. 2 σεζόν, κλείνει υπέροχα
2 σεζόν, τέλεια!!
Εντάξει τον House θα τον έχω πάντα στην,,,καρδιά μου αλλά προστέθηκε στην λίστα μου, θα σου πω εντυπώσεις (κάποια στιγμή).
Λατρεμένος χαρακτήρας, ασυζητητί.

It could be... It must be :roofl:

Η άλλη σειρά που σου προτείνω είναι σε άλλο στυλ.

Και για να μην ψάχνεις, στο imdb το τελευταίο επεισόδιο έχει 9.5/10. Όχι πως το imdb είναι και ο καλύτερος κριτής, αλλά μιλάμε για μια σειρά του 2014 και όσο να πεις έχει ωριμάσει αρκετά στη συνείδηση του κόσμου

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 7:38 am

mixalisgate7 έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 11:25 am

Για πες ποιες μίνι σειρές έχει δει, μήπως να σου προτείνουμε κάποιες. Από ιατρικές και το Nip/Tuck είναι ωραίο που αναφέρθηκε.
Πρόχειρα μου έρχονται από παλιότερες στο The Returned (Η γαλλική σειρά), Band of Brothers και από πιο πρόσφατες μετά που έβαλα το Netflix:
Orthodox, The End of Fucking World, Queen Gambit.

Δεν μ' αρέσουν οι αστυνομικές σειρές γενικά και οι σειρές που πρέπει να κρατάς ...σημειώσεις για να καταλαβαίνεις τι γίνεται στυλ westworld, Lost κλπ... καθώς τις βλέπω για χαλάρωση.

0
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 189
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 7:44 am

Chernobyl, the night of ,Devs.

0
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 8:54 am

Conan1982 έγραψε:
Δευ Σεπ 20, 2021 7:38 am
Πρόχειρα μου έρχονται από παλιότερες στο The Returned (Η γαλλική σειρά), Band of Brothers και από πιο πρόσφατες μετά που έβαλα το Netflix:
Orthodox, The End of Fucking World, Queen Gambit.

Δεν μ' αρέσουν οι αστυνομικές σειρές γενικά και οι σειρές που πρέπει να κρατάς ...σημειώσεις για να καταλαβαίνεις τι γίνεται στυλ westworld, Lost κλπ... καθώς τις βλέπω για χαλάρωση.
Από μίνι σειρές δες τα Unbelievable και When They See Us του Netflix, Escape at Dannemora, Madoff και Political Animals. Σειρές που έχουν λίγες σεζόν και είναι αξιόλογες είναι τα Rectify (4 σεζόν 30 επεισοδίων) και The Leftovers (3 σεζόν 28 επεισοδίων). Δεν ξέρω αν θα σου αρέσουν και οι true crime σειρές ντοκιμαντέρ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 7:25 pm

Σχόλια για το φαινόμενο squid game?

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 9:29 pm

Ενδιαφέρουσα ήταν, σε αντίθεση με άλλους δε με χάλασε το τέλος, ήταν και λίγα τα επεισόδια, το κρατάει το ενδιαφέρον. Δε θα την έβαζα και στο τοπ-10, αλλά σίγουρα ήταν καλή.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 9:44 am

shtarkws έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 7:25 pm
Σχόλια για το φαινόμενο squid game?
Αν ρωτήσεις αυτούς που το είδαν, τι είναι το battle royale, ούτε το 5% δεν θα απαντήσει σωστά. Η έλλειψη πετυχημένων παραγωγών του netflix πιο επίκαιρη όσο ποτέ!

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 20, 2021 9:12 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 9:44 am
shtarkws έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 7:25 pm
Σχόλια για το φαινόμενο squid game?
Αν ρωτήσεις αυτούς που το είδαν, τι είναι το battle royale, ούτε το 5% δεν θα απαντήσει σωστά. Η έλλειψη πετυχημένων παραγωγών του netflix πιο επίκαιρη όσο ποτέ!
Κάτι μου θυμίζει αυτό αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος :D .

Από το cast βλέπω ότι παίζουν δύο πολύ καλοί ηθοποιοι, ενώ για την πρωταγωνιστρία μου είπε η αδερφή μου πως είναι πλέον μια από τις πιο ακριβοπληρωμένες ηθοποιούς στη χώρα (και είναι και...άσχημη :P )

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 20, 2021 10:38 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 9:29 pm
Ενδιαφέρουσα ήταν, σε αντίθεση με άλλους δε με χάλασε το τέλος, ήταν και λίγα τα επεισόδια, το κρατάει το ενδιαφέρον. Δε θα την έβαζα και στο τοπ-10, αλλά σίγουρα ήταν καλή.
Ξέχασα να πω ωστόσο ότι ήταν προβλέψιμη.

Τελείωσα και το breaking bad. Τρομερά καλογυρισμενο , τουλαψισυον μεχρι και την 4η σεζόν είχε φυσική ροή κι όχι τράβηγμα από τα μαλλιά, μεγάλο συν η φωτογραφία του, γυρισμένο σε Νιού Μέξικο κι όχι τα συνήθη χαζά σε Λος Άντζελες, ΝΥ , San Fran, κλπ, έξυπνο σενάριο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 06, 2021 12:54 pm

Ξεκίνησα το only murders in the building,

https://m.imdb.com/title/tt12851524/?ref_=nv_sr_srsg_0

είμαι στο 4ο επεισόδιο. Μισάωρο το κάθε ένα, ωραία ατμόσφαιρα και χιούμορ και το τρίδυμο είναι φωτιά, όσο και αν η Gomez δεν σου γεμίζει το μάτι.

Άβαταρ μέλους
Gino_Bill

 a1greece
Reactions: 150
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 5:15 pm
Τοποθεσία: Munich, DE
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Manu G, Saras, 3D, VC
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 06, 2021 1:06 pm

Breaking bad σειράρα, για μένα μπαίνει τοπ 3 όσων έχω δει.

Τελείωσα την πρώτη σειρά (όχι πως είναι σίγουρο ότι θα υπάρξει δεύτερη) του Ethos - ποια γέλασεεε??? Αν το χει δει κάποιος, κομματάκι απίθανο, θα ήθελα την άποψή του για το αν του φάνηκε μια καλογυρισμένη σαπουνόπερα ή του πέρασε και κάποιο μήνυμα άλλο από το προφανές (την κοινωνική διαστρώματωση της Τουρκικής κοινωνίας και τις αντιθέσεις της κλπ).

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 777
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Φεβ 23, 2022 4:09 pm

Πως γίνεται να μην υπάρχει σε καμία λίστα το Black Mirror, ο Δεκάλογος του Κισλόφσκι και το Band of Brothers?
Έγκλημα!! :)

Η δικιά μου πεντάδα πάει κάπως έτσι:

1. Black Mirror (με διαφορά)
2. Δεκάλογος
3. Band of Brothers
4. The Office
5. Lost

Σίγουρα αδικώ κάποιες όπως το True Detective 1 ή το Fargo αλλά είναι τόσες πολλές.
Υ.Γ Για το The Wire έχω ακούσει όντως τρομερά σχόλια. Που μπορούμε να το δούμε?

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”