Σειρές

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3241
Δημοσιεύσεις: 6060
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 09, 2022 8:58 pm

Παρόλο που πλέον δεν με ελκύουν οι σειρές όπως παλιότερα, είδα σχετικά πρόσφατα το All of Us Are Dead στο Netflix. Είναι κορεάτικη σειρά τρόμου, η οποία έχει σαν κεντρικό θέμα έναν ιό που σε μετατρέπει σε ζόμπι και επίσης η ιστορία περιστρέφεται γύρω από παιδιά (15-17 ετών). Ίσως το τελευταίο να είναι και το κλειδί της σειράς, καθώς νομίζω ότι πέραν του όποιου gore έχει (το οποίο δεν είναι αυτό που επικρατεί στη σειρά) όλη η ιστορία αφορά αυτά. Τουλάχιστον αυτό αντιλήφθηκα εγώ, μπορεί να κάνω και λάθος.

Οι χαρακτήρες των πρωταγωνιστών αναλύονται διεξωδικά, οι σκηνές δράσης είναι πραγματικά εντυπωσιακές, η πλοκή ακολουθεί μια "λογική" σειρά (μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για φανταστικά γεγονότα) ενώ αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι τα διλήμματα που θέτει και στους πρωταγωνιστές αλλά και σε όποιον τη δει. Άλλωστε το ασιατικό σινεμά ή οι σειρές ακόμη και σε τέτοιες παραγωγές είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με το αμερικάνικο.

Σαν αρνητικά ίσως να είναι η γλώσσα για κάποιους, ενώ αυτό που διάβασα ότι θα έπρεπε να είχε μικρότερη διάρκεια (είναι 12 τα επεισόδια) είναι μεν σωστό, ωστόσο νομίζω πως έτσι μας παρουσιάζει καλύτερα τους πρωταγωνιστές, οι οποίοι δεν είναι και λίγοι. Από ότι διάβασα κιολας θα πάει για δεύτερη σεζόν. :roll:

Όποιου του αρέσουν αυτό το στυλ ταινίες ή σειρές νομίζω ότι θα τον αποζημιώσει. :)

1
1 Εικόνα
reignman

allstar
Reactions: 1137
Δημοσιεύσεις: 3508
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 10, 2022 12:11 am

Δεν θυμαμαι με ποια Κορεατικη σειρα ξεκινησα... αλλα η εκτιμηση μου για αυτες ξεκινησε καπως ετσι.
cinematography, photography, music scores, character arcs & development, αρχη μεση και τελος στις ιστοριες που θελουν να πουν.
Για αυτο και οι περισσοτερες δεν χρειαζονται 2η σεζον, συνηθως ειναι απο 16 μεχρι 18 επεισοδια με ελαχιστες εξαιρεσεις.
Τελευταια τρομερου επιπεδου σειρα που ειδα ηταν το Our blues
https://www.imdb.com/title/tt19115260/

2
2 Εικόνα
manolisbasketakias

 
Reactions: 2
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2022 11:59 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 13, 2022 7:04 pm

reignman έγραψε:
Σάβ Σεπ 10, 2022 12:11 am
Δεν θυμαμαι με ποια Κορεατικη σειρα ξεκινησα... αλλα η εκτιμηση μου για αυτες ξεκινησε καπως ετσι.
cinematography, photography, music scores, character arcs & development, αρχη μεση και τελος στις ιστοριες που θελουν να πουν.
Για αυτο και οι περισσοτερες δεν χρειαζονται 2η σεζον, συνηθως ειναι απο 16 μεχρι 18 επεισοδια με ελαχιστες εξαιρεσεις.
Τελευταια τρομερου επιπεδου σειρα που ειδα ηταν το Our blues
https://www.imdb.com/title/tt19115260/
Θα συμφωνήσω και θα συμπληρώσω και καταπληκτικοί ηθοποιοί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Οκτ 14, 2022 3:29 am

Μιας και διάβασα όλο το thread ας γράψω για 4 σειρές που δεν αναφέρθηκαν και αξίζουν και με το παραπάνω.

https://www.imdb.com/title/tt10244600/
Εικόνα

Winning Time the Rise of the Lakers Dynasty

HBO οπότε ποιότητα, δεν έχει ιδιαίτερη μπασκετική δράση αλλά επικεντρώνεται περισσότερο στους διαλόγους για να δείξει πως ήταν η κατάσταση στο NBA γενικοτέρα 30κάτι χρόνια πριν. Εύστοχες επιλογές στο casting και πολλές ενδιαφέροντες ιστορίες που ακόμα και γνώστες του αθλήματος δεν ήξεραν, βέβαια πολλές έχουν διαφοροποιηθεί αρκετά, δεν είναι ντοκιμαντέρ άλλωστε, απλά βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα. Δεν ξέρω που παίζει στην Ελλάδα, φαντάζομαι μόνο Vodafone νόμιμα τουλάχιστον. Έχει ανανεωθεί και για 2η σεζόν, λένε πως ίσως ασχοληθεί πλέον με άλλη timeline (εποχή Shaq, Kobe) αλλά σίγουρα θα αργήσει να προβληθεί.

https://www.imdb.com/title/tt8129450

Breeders

Must see για νέους γονείς, παρουσιάζει αρχικά με κωμικό τρόπο πόσο δύσκολο είναι να μεγαλώνεις παιδιά στη σημερινή εποχή αλλά όσο προχωράει γίνεται και δραματικό παράλληλα. Martin Freeman ένας από τους καλύτερος (και πιο υποτιμημένους) ηθοποιούς της γενιάς του, το όλο κονσεπτ προήλθε από δικιά του ιδέα. 3 σεζόν μέχρι στιγμής, ανανεώθηκε και για 4η αν και θα μπορούσε να ολοκληρωθεί (δε σε αφήνει σε κλιφχάνγκερ δλδ), αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει και στην Ελλάδα διαθέσιμο στο Disney +

https://www.imdb.com/title/tt7661390

Gangs of London

Κάτι σαν σύγχρονο Peaky Blinders αλλά με φουλ δράση, απίστευτο ξύλο κι ένα τρελό επεισόδιο με πιστολίδι, με τον δημιουργό των the Raid, Raid Redemption να είναι υπεύθυνος για αυτές τις απίθανες σκηνές. Δεν έχω ιδεά αν παίζει κάπου στην Ελλάδα, είναι παραγωγή Sky ενώ στις ΗΠΑ το έχει το AMC, το Νοέμβρη θα ξεκινήσει να προβάλλεται η 2η σεζόν.

https://www.imdb.com/title/tt14452776

The Bear

Το πιο πρόσφατο από όλα, με πρωταγωνιστή έναν σεφ "κυριλέ" εστιατορίου που θα φύγει από τη Νέα Υόρκη για να αναλάβει το "σαντουιτσάδικο" μετά τον θάνατο του αδερφού του που ήταν ο υπεύθυνος εκεί. Φοβερά ρεαλιστική σειρά, τρομεροί διάλογοι ενώ έχει και κάποιες εκπλήξεις στην πορεία. Θα το λατρέψουν ακόμα παραπάνω οι φίλοι του Σικάγο (όχι των Μπουλς, της πόλης γενικότερα). Πρέπει να παίζει στο Disney + στην Ελλάδα αν κατάλαβα καλά.

2
2 Εικόνα
reignman

allstar
Reactions: 1137
Δημοσιεύσεις: 3508
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 17, 2022 7:32 pm

Μιας και ειχα πει για Κορεατικες σειρες τις προαλλες...
Ας κανω και εγω τον κοπο να σας πω μερικες που ειδα και μου εκαναν εντυπωση και θα τις θυμαμαι ή και θα τις κανω rewatch καποια στιγμη.

1) Mouse - https://www.imdb.com/title/tt11239552/? ... _sr_srsg_0
Εικόνα

Δραμα-Θριλερ


2) Itaewon Class - https://www.imdb.com/title/tt11239552/
Εικόνα

Δραμα-Ρομαντζο

3) Our Blues - https://www.imdb.com/title/tt19115260/? ... _sr_srsg_0
Εικόνα

Δραμα
Συγκεκριμενα σε αυτη τη σειρα (περαν των γνωστων, ποιοτητας, διαλογου, μουσικης, φωτογραφιας κτλ) τρομερη εντυπωση μου εκανε η δομη με την οποια το γυρισαν , στυλ καθε επεισοδιο αφορα συγκεκριμενους ηρωες της ιστοριας και ειναι γυρω απο αυτους μονο. Ελαχιστα flash-backs ισα ισα κ μονο οταν θελουν να πουν κατι για την ιστορια... και στα τελευταια επεισοδια κανουν ενα γενικο κλεισιμο για ολους. Αφορα μια παρεα φιλων απο το νησι Τζετζου.

4-5) Move to heaven & Extraordinary attorney Woo - https://www.imdb.com/title/tt11052470/? ... _sr_srsg_0 & https://www.imdb.com/title/tt20869502/? ... ims_tt_t_4
Εικόνα
Εικόνα

Δραματα
Αυτα τα 2 τα εβαλα μαζι γιατι μιλανε για το ιδιο πραγμα. Για τον αυτισμο, γενικα θελουν να δειξουν πως ζουν και πως αντιμετωπιζονται απο την κοινωνια στην Κορεα ατομα που εχουν disabilities , καποιας μορφη αναπηριας. Τρομερες ιστοριες και τα 2, διαφορετικα ποστα και πλευρες του ιδιου νομισματος αξιζουν και αυτα την θεαση.

Τελευταιο για σημερα το
6) The uncanny counter - https://www.imdb.com/title/tt13273826/? ... WyKbWfXBkU
Εικόνα

Δραμα-δραση-υπερφυσικο

Εχω και αλλα, αλλα δεν θα το κουρασω περισσοτερο αυτη τη φορα.

1
1 Εικόνα
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 20, 2022 11:44 pm

Το καλυτερο κορεατικο που ειδα τελευταια ηταν το Vincenzo. Streaming στο Netflix.

Φανταζομαι γνωριζετε το FreeVee. Δωρεαν υπηρεσια streaming της Amazon.

Ως τωρα εχω δει και μου αρεσαν:

Leverage Redemption. Revival παλαιοτερης σειρας. Ειναι λιγο amateur σε σημεια, αλλα παραμενει απολαυστικο. Σειρα που τη βλεπεις, περνας καλα και τη φχαριστιεσαι χωρις κρυφα νοηματα και μυστικιστικα πραματα. Η υποθεση: μια ομαδα απο κλεφτες/σπεσιαλιστες ασκει leverages σε ανθρωπους που κατεχουν θεσεις εξουσιας προκειμενου να επωφεληθει ο απλος κοσμακης.

Bosch Legacy. ΕΠΟΣ. 9.5/10 κατ εμε. Revival του Bosch σε σεζον με πολυ καλογραμμενο σεναριο. Για οσους δε ξερουν, ειναι φαση αστυνομικο με χαρακτηρα αλητακι που βγαινει εκτος των στενων πλαισιων του νομου. Οσοι γουσταρετε crime/drama δειτε το οπωσδηποτε. Λογικα βγαινει συντομα και η δευτερη.

Alex Rider. Λιγο... εφηβικο, αλλα πολυ καλογυρισμενο. Οταν λεω εφηβικο, μη παει ο νους σας σε τιποτα σαπουνοπερες. Κατασκοπικο, ο γιος δυο κατασκοπων μπλεκεται με την ΜΙ6 οταν ο θειος και κηδεμονας του πεθαινει κατω απο περιεργες συνθηκες. Εμπνευσμενο απο σειρα βιβλιων. Εχουν γυριστει δυο σεζον και φανταζομαι παει και για τριτη.

TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 03, 2022 1:44 pm

Αν το ξερετε ηδη πασο.. σ οσους το εχω προτεινει τους φανηκε πολυ ενδιαφερον.

Δυστυχως εχει περασει πανω απο χρονος που το χω δει και δεν εχουν ανακοινωσει αν θα βγει δευτερη σεζον. Εχω σκοπο να το ξαναδω μεσα στις μερες. Το Netflix εχει μερικους πολυ καλους τιτλους, αλλα οσοι μ αρεσουν σε φαση "θα το ξαναδω" δεν ειναι στις πρωτες σελιδες.



Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 24, 2023 4:02 pm

Fauda έχει δει κανείς;

Όποιος δεν το έχει δει, γιατί δεν το έχει δει ακόμα;

https://m.imdb.com/title/tt4565380/?ref_=nm_knf_t_1

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 05, 2023 8:27 am

Μετα το fauda μπήκα σε χειμωνιάτικο mood και είδα επιτέλους τον πρώτο κύκλο του broene που είχα στην αναμονή μια δεκαετία.

Μου άρεσε αρκετά, καλογυρισμενο, καλη παραγωγη, πολύ ατμοσφαιρικό με την ερμηνεία της πρωταγωνιστριας να κλέβει την παράσταση.

Ενα πτώμα βρίσκεται στην γέφυρα που ενώνει Σουηδία με Δανία, μια Σουηδη και ένας Δανός αστυνομικός αναλαμβάνουν την υπόθεση

https://m.imdb.com/title/tt1733785/?ref_=m_ttep_tt

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5268
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 01, 2023 7:34 am

Μετά από πολύ καιρό βρήκα επιτέλους μια καινούρια σειρά που δεν την βλέπω απλώς επειδή δεν βρίσκω κάτι καλύτερο αλλά γιατί μ' αρέσει πραγματικά.
Tulsa King, με τον Σταλόνε εξαιρετικό, οι ατάκες του Manfredi (του ήρωα-μαφιόζου που υποδύεται ο Σταλόνε) που διαδέχονται η μια την άλλη κάνουν την σειρά απολαυστική.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 01, 2023 9:23 am

shtarkws έγραψε:
Κυρ Φεβ 05, 2023 8:27 am
Μετα το fauda μπήκα σε χειμωνιάτικο mood και είδα επιτέλους τον πρώτο κύκλο του broene που είχα στην αναμονή μια δεκαετία.

Μου άρεσε αρκετά, καλογυρισμενο, καλη παραγωγη, πολύ ατμοσφαιρικό με την ερμηνεία της πρωταγωνιστριας να κλέβει την παράσταση.

Ενα πτώμα βρίσκεται στην γέφυρα που ενώνει Σουηδία με Δανία, μια Σουηδη και ένας Δανός αστυνομικός αναλαμβάνουν την υπόθεση

https://m.imdb.com/title/tt1733785/?ref_=m_ttep_tt
Ειναι οχι καλη σειρα, αλλα σειραρα! Ουσιαστικα δεν κανει ποτε κοιλια μεχρι το τελος και ποτε δεν χανει το ενδιαφερον της. Την συστήνω ανεπιφύλακτα! Ισως την ξαναδω :lol:

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1473
Δημοσιεύσεις: 6475
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 01, 2023 12:50 pm

shtarkws έγραψε:
Κυρ Φεβ 05, 2023 8:27 am
Μετα το fauda μπήκα σε χειμωνιάτικο mood και είδα επιτέλους τον πρώτο κύκλο του broene που είχα στην αναμονή μια δεκαετία.

Μου άρεσε αρκετά, καλογυρισμενο, καλη παραγωγη, πολύ ατμοσφαιρικό με την ερμηνεία της πρωταγωνιστριας να κλέβει την παράσταση.

Ενα πτώμα βρίσκεται στην γέφυρα που ενώνει Σουηδία με Δανία, μια Σουηδη και ένας Δανός αστυνομικός αναλαμβάνουν την υπόθεση
Ομολογώ η τελευταία σεζόν του Fauda δεν με ενθουσίασε τόσο όσο οι προηγούμενες (χωρίς βέβαια να είναι κακή). Επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί ούτε ακουστεί τίποτα για 5η σεζόν, αν και μάλλον οι συντελεστές τελείωσαν "επιμελώς" την σεζόν αυτή, ώστε να αφήνουν κάτι να πλανάται για να μπορούν να συνεχίσουν αν αυτό αποφασιστεί.

Με έβαλες και σε σκέψεις για το Broene, ώντας μεγάλος φαν της σκανδιναβικής crime drama σκηνής. Συστήνω επίσης το Trapped (Ισλανδικό) και το Bordertown (Φινλανδικό) σε όποιον δεν τα έχει δει και του αρέσει αυτό το είδος.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3241
Δημοσιεύσεις: 6060
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 13, 2023 1:52 pm

nikolas12 έγραψε:
Σάβ Απρ 04, 2020 2:30 pm
Λοιπόοοοοον έκατσα και είδα όλη την 4η σεζόν του La Casa De Papel σε ένα βράδυ και χωρίς κανένα spoiler αυτή είναι η κριτική μου:

Δεν είμαι τρελός οπαδός του La Casa De Papel. Το όλο hype του, από όταν το ανακαλύψανε στο Netflix την άνοιξη του 2018, εγώ προσωπικά δεν το πρόλαβα γιατί ήμουν φαντάρος, οπότε το είδα αρκετό καιρό μετά και συγκεκριμένα μετά το καλοκαίρι που απολύθηκα. Θεώρησα πως ήταν μια αρκετά καλή σειρά, δε συντάσσομαι ούτε με αυτούς που τη θεοποιούν, ούτε με αυτούς που την κράζουν, ακολουθεί συγκεκριμένα μοτίβα ανάπτυξης της πλοκής, αλλά αυτά δουλεύουν πολύ καλά χάρη στο γράψιμο και τις ερμηνείες.

Όταν τελείωσε η πρώτη σεζόν (ή οι πρώτες 2 στο Netflix, έχουν διαφορετική διανομή) θεώρησα πως η ιστορία τελείωσε και δε χρειάζεται κάτι άλλο. Όμως money makes the world go round και έτσι η σειρά επέστρεψε με νέα ληστεία, γεγονός για το οποίο ήμουν αρνητικός. Η 3η σεζόν ήταν μακράν η πιο αδύναμη της σειράς, τόσο από άποψη πλοκής όσο και από την άποψη ότι τα μοτίβα που ανέφερα πιο πάνω δε δούλευαν ή μάλλον δεν εφαρμόζονταν. Το σύνηθες μοτίβο είναι 1. Ακολουθούμε κάθε βήμα του πλάνου 2. Οι χαρακτήρες μας έχουν μπλέξει συναισθηματικά, άρα παρεκκλίνουν από το πλάνο 3. Οι εχθροί βρίσκουν τρόπο να αντεπιτεθούν 4. Φτιάχνουμε νέο πλάνο για να πάνε όλα καλά

Στην 3η σεζόν αυτό δεν έγινε ποτέ, αντίθετα ήμασταν μονίμως κολλημένοι στο 3ο και βλέπαμε συνέχεια τους πρωταγωνιστές να τρώνε χαστούκια, αυτή είναι συνήθως η δεύτερη πράξη μίας ταινίας, αλλά σε μια σειρά το να έχεις ολόκληρη σεζόν να είναι έτσι, δε δουλεύει στο κοινό, γιατί βαριέται. Είμαι πολύ χαρούμενος λοιπόν που η 4η σεζόν ξεκολλάει από αυτήν την ατέρμονη λούπα και επιτέλους η σειρά ξαναπατάει γκάζι και μας θυμίζει γιατί μας άρεσε το La Casa De Papel στην αρχή.

Έχει πολλές σοκαριστικές στιγμές, είναι συγκινητικό και νιώθεις σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό το bonding που έχουν μεταξύ τους οι ληστές και πως μέσα από τους τσακωμούς τους, ενισχύουν τις διαπροσωπικές σχέσεις και καταλήγουν να είναι μία ακόμα πιο δεμένη ομάδα. Επιπλέον αυτή η σεζόν σηματοδοτεί την πλήρη επιστροφή του Professor, καθώς στην τρίτη σεζόν ήταν απαράδεκτα κακός και μακριά από τον καλό εαυτό του. Εδώ επιστρέφει με τρομερά σχέδια, απίστευτα πλάνα και δείχνει ότι μπορεί να αλλάξει το ρου της ιστορίας της ληστείας. Αποκομμένος πλέον από οτιδήποτε τον κρατάει πίσω, δείχνει ικανός να οδηγήσει τη ληστεία σε επιτυχία. 

Ένα άλλο ωραίο στοιχείο είναι τα flashbacks. Στην προηγούμενη σεζόν ήταν απλώς υποστηρικτικά και για πολλούς ένα μέσο για να βλέπουμε τον καλύτερο χαρακτήρα της σειράς (ναι, για τον Berlin λέω) στις οθόνες μας, αλλά τώρα δουλεύουν πολύ καλύτερα, αφού συμβάλλουν πιο ουσιαστικά στο να καταλάβουμε τι σκέφτεται ο Professor για διάφορα μέρη του πλάνου αλλά και προσθέτει αρκετά στο backstory με τα νέα μέλη της ομάδας. Φυσικά έχουμε και flashbacks και από την προετοιμασία της πρώτης ληστείας που θα παίξουν ρόλο και εδώ.

MVP της σεζόν για μένα είναι ξανά ο Professor, αλλά πολλοί χαρακτήρες πετυχαίνουν την προσωπική τους λύτρωση και εξιλέωση και άλλοι τιμωρούνται. Οι ανατροπές είναι συνεχείς και ακόμα και οι δεύτερες ιστορίες όπως των ομήρων είναι αρκετά καλές.

Σίγουρα λοιπόν έχουμε βελτίωση σε σχέση με τη μετριότατη προηγούμενη σεζόν εδώ και μένει να δούμε τι θα παίξει μελλοντικά στη σειρά.
Την είδα ύστερα από παραίνεση, πράγματι μου κέντρισε το ενδιαφέρον και είναι έτσι όπως τα γράφεις. Λέμε ναι σε Berlin, Professor, Alicia, Nairobi, Lisboa και Denver ενώ η Tokyo και ο Rio μου άφησαν από την αρχή εώς το τέλος μια ουδέτερη γεύση. Τα μηνύματα που περνάει η σειρά είναι πολλά (κοινωνικά, πολιτικά, φυλετικά κλπ) ενώ υπάρχουν σημεία της όπου η δράση είναι καταιγιστική. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η σειρά βγήκε σε μια περίοδο που στην Ισπανία η τότε πολιτική ηγεσία ήταν βουτηγμένη στα σκάνδαλα και στη διαπλοκή, για αυτό και οι καμπανιές πάνε και έρχονται, ειδικά στην πρώτη ληστεία.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5268
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 2:43 pm

Παιδιά η σειρά "Dear Child" στο Netflix είναι εξαιρετική! Είναι σπάνιο μια σειρά να με κρατάει καθηλωμένο τόσο πολύ.
Βασισμένη σε βιβλίο, (Το οποίο κατέβασα για να διαβάσω στην πρώτη ευκαιρία), 6 επεισόδια όλα κι όλα, έχω δει τα 3 πρώτα (θέλει να τα βλέπει και η γυναίκα μου αλλιώς πιθανότατα θα είχα ξενυχτήσει να την τελειώσω), και από την αρχή ως το τέλος του κάθε επεισοδίου σε κρατάει στην τσίτα να αναρωτιέσαι τι έχει γίνει και να κάνεις υποθέσεις.
2 παιδιά ζουν με την μητέρα τους (?) σε ένα σπίτι φυλακισμένα, ακολουθόντας τις οδηγίες και τους κανόνες ενός τύπου, όταν η γυναίκα με το ένα παιδί το σκάνε το κουβάρι αρχίζει να ξετυλίγεται ( ή να μπερδεύεται συνεχώς)

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”