Σειρές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 23, 2022 5:18 pm

Έχω μεγαλώσει λίγο και έχω γίνει δύσκολος στο να μου αρέσει πραγματικά μια σειρά.

Ίσως να φταίει και το ότι σειρά θα μπορούσε να μου αρέσει την έχω δει.

Χωρίς να γίνομαι παρελθοντολάγνος :mrgreen: οι καινούργιες παραγωγές τόσο σε σειρές όσο και σε ταινίες μου φαίνονται λιγότερο ''αρτιστικ'' σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν.

Σαν να έχεις 2 ντομάτες , μια 80s μέτριας εμφάνισης αλλά με γεύση ντομάτας και μια 2020s τέλειου σχήματος αλλά σαν να τρως εμφύτευμα σιλικόνης :D

Τεσπά ας ρίξω και εγώ το δικό μου τοπ10 (κυρίως για να θυμηθώ πόσο ωραία έχω περάσει βλέποντας αυτές τις σειράρες)

1. The Wire (η μόνη σειρά που έχω δει +5 φορές)
2. Black Adder (όλοι οι κύκλοι είναι σούπερ αλλά η τελευταία σκηνή του Goes Forth είναι έργο τέχνης)
3. Mindhunter (καταραμένε Fincher :fire: )
4. Deadwood (Ian McShane cocksuckers!)
5. Shaka Zulu (ακόμη οι τίτλοι αρχής στοιχειώνουν την παιδική μου ηλικία :D )
6. Band of Brothers (ίσως η καλύτερη φωτογραφία των τελευταίων 20 ετών σε σειρά)
7. Rome (Lucius Vorenus & Titus Pullo οι πιο badass motherfuckers χαρακτήρες τηλεοπτικής σειράς ever και ο James Purefoy πιο πειστικός σαν Marc Anthony και από τον Μάρκο Αντώνιο τον ίδιο)
8. Spartacus (ναι ξέρω είναι ποιοτικά για τον π...ντα αλλά ο ορισμός του guilty pleasure)
9. How I Met Your Mother (ο καθένας μας πρέπει να έχει μια αγαπημένη σαχλαμαρίτσα)
10. True Blood (το κόλλημα που είχα φάει με την Anna Paquin :obey: ακόμη το θυμάται η καημένη η γυναίκα μου :D )

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 23, 2022 10:54 pm

BasketZilla έγραψε:
Τετ Φεβ 23, 2022 5:18 pm

(το κόλλημα που είχα φάει με την Anna Paquin :obey: ακόμη το θυμάται η καημένη η γυναίκα μου :D )
:shock: :shock: :shock:
Mια φορά την είδα κάπου κι έλεγα πόσο άσχημο στόμα έχει αυτή η γυναίκα, θα βρει ποτέ της άραγε άντρα; Τελικά υπάρχουν γούστα για όλους.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 889
Δημοσιεύσεις: 11169
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 7:05 am

Εγω βλέπω το Manifest,οι 2 πρωτες σεζον υπαρχουν στο Netflix, η τριτη οχι αλλα ψαξε ψαξε,καπου θα τη βρεις :) .Ομολογω με εχει ενθουσιασει,χωρίς να είναι στο ίδιο επίπεδο βέβαια,θα τη χαρακτηριζα το Lost της νεας εποχης. Αξιζει να του ριξετε μια ματια.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 10:20 am

j-kidd13 έγραψε:
Πέμ Φεβ 24, 2022 7:05 am
Εγω βλέπω το Manifest,οι 2 πρωτες σεζον υπαρχουν στο Netflix, η τριτη οχι αλλα ψαξε ψαξε,καπου θα τη βρεις :) .Ομολογω με εχει ενθουσιασει,χωρίς να είναι στο ίδιο επίπεδο βέβαια,θα τη χαρακτηριζα το Lost της νεας εποχης. Αξιζει να του ριξετε μια ματια.
Είχα δει το τρέιλερ και μου άρεσε το όλο κόνσεπτ αλλά ήδη από το πρώτο επεισόδιο δεν με τράβηξε και το άφησα, Λες να του δώσω καμία ευκαιρία ακόμα; Από την άλλη ούτε το Lost με είχε τραβήξει..

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 11:41 am

j-kidd13 έγραψε:
Πέμ Φεβ 24, 2022 7:05 am
Εγω βλέπω το Manifest,οι 2 πρωτες σεζον υπαρχουν στο Netflix, η τριτη οχι αλλα ψαξε ψαξε,καπου θα τη βρεις :) .
Κάποια στιγμή το επόμενο διάστημα εκτιμώ πως θα ανέβει. Η σειρά ήταν του NBC και η Warner Bros. TV είχε πουλήσει τα διεθνή δικαιώματα σε διάφορα κανάλια. Οι τρεις πρώτες σεζόν στην Ελλάδα προβλήθηκαν στην COSMOTE TV. Το Netflix είχε τα streaming δικαιώματα στην Αμερική και αναβίωσε τη σειρά με τελευταία σεζόν, ενώ έπρεπε να πληρώσει τα κανάλια εκτός ΗΠΑ που είχαν αγοράσει τη σειρά καθώς είχε θέσει ως προϋπόθεση να έχει τα παγκόσμια δικαιώματα.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 2:15 pm

Προτείνω σε όποιον αρέσει η δράση και οι "σκληροί" να δει το Reacher. Ένας φοβερός ήρωας βγαλμένος από την φαντασία του Lee Child.

Όταν παρουσιάστηκα στον στρατό βρήκα τυχαία σε ένα περίπτερο ένα βιβλίο του και το λάτρεψα, έκτοτε τα συγκέντρωσα ολα :)

Η ταινίες με τον Τομ Κρουζ ήταν καλοφτιαγμενες αλλά ο κοντούλης Τομ δεν έχει καμία σχέση με τον ήρωα.

Βέβαια με το θηρίο Alan Ritchson ίσως το παράκαναν. :obey:

https://m.imdb.com/title/tt9288030/

Fun fuct, ο συγγραφέας ονόμασε reacher τον ήρωα γιατί πριν εκδοθεί το βιβλίο του και ενώ η γυναίκα με την γυναίκα του στο super market του είπε, "if this thinh with writing doesn't work for you, you can always be a reacher here"

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 889
Δημοσιεύσεις: 11169
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 2:18 pm

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Φεβ 24, 2022 10:20 am
j-kidd13 έγραψε:
Πέμ Φεβ 24, 2022 7:05 am
Εγω βλέπω το Manifest,οι 2 πρωτες σεζον υπαρχουν στο Netflix, η τριτη οχι αλλα ψαξε ψαξε,καπου θα τη βρεις :) .Ομολογω με εχει ενθουσιασει,χωρίς να είναι στο ίδιο επίπεδο βέβαια,θα τη χαρακτηριζα το Lost της νεας εποχης. Αξιζει να του ριξετε μια ματια.
Είχα δει το τρέιλερ και μου άρεσε το όλο κόνσεπτ αλλά ήδη από το πρώτο επεισόδιο δεν με τράβηξε και το άφησα, Λες να του δώσω καμία ευκαιρία ακόμα; Από την άλλη ούτε το Lost με είχε τραβήξει..
Για μένα αξίζει, ξεκάθαρα, βλέπω τα επεισόδια το ένα μετά το άλλο. Φυσικά γούστα είναι αυτά,εγώ είδα 3 επεισόδια wire παλιά,και το παράτησα 😋

0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 8:45 pm

https://m.imdb.com/title/tt12851524/?ref_=nv_sr_srsg_0

only members in the building, Steve Martin -Martin Short - Selena Gomez

Ωραία κωμωδία με 10 ημίωρα επεισόδια, περνάει σα νεράκι. Πάει για 2η σεζόν.

Και για να δούμε πως ξεκίνησε το ΗΒΟ τις ακριβές παραγωγές (άλλο που δεν την πίστεψε τη σειρά)…….

The carnival! 2 σεζόν, γράφτηκαν άλλες 2 σεζόν μα η σειρά σταμάτησε λόγω κόστους παραγωγής.

Δείτε το! Όσοι θέλετε βοήθεια dm me

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 02, 2022 9:14 pm

Είδα και την 5η και τελευταία σεζόν του Last Kingdom και τελείωσε ακριβώς όπως έπρεπε. Κρίμα να μην μπορούσαν να ρίξουν λεφτά στην παραγωγή για να δούμε καλύτερες μάχες, αλλά και πάλι κινήθηκε σε αξιοπρεπές επίπεδο.

Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 03, 2022 10:18 am

Άλλη μια ψήφος για το Dark (sorry Quincy αλλά χάνει πολύ αμα ακούς τους ηθοποιούς μεταγλωττισμένους και όχι στα γερμανικά)

Ίσως η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας που έχω δει ποτέ - παραμένει πίστη στους κανόνες που έχουν μπει από την αρχή ( εντάξει υπάρχει μια χαλαρότητα για το πως ερμηνεύει τη γάτα του Schrödinger :mrgreen: ) .
Οι συγγραφείς φαίνεται ότι ήξεραν από πολύ νωρίς τι τέλος ήθελαν ( σε αντίθεση με το Lost :roll: )

Όλα όπως ακριβώς τα είπε ο coach Περικλής.
Οπωσδήποτε μακρυά από spoilers ! Αμα δεν αντέχετε τότε προσπαθήσετε να τη δείτε όλη σε τρεις μέρες ( μιλήστε σε συζύγους , στείλτε άλλου τα παιδιά κλπ κλπ )
Και αμα υπάρξει ανάγκη για χαρτί και μολύβι , βγάλτε τα έξω χωρίς ντροπή - η σειρά το ενθαρρύνει :obey:

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 03, 2022 4:45 pm

Spectator έγραψε:
Κυρ Απρ 03, 2022 10:18 am
Άλλη μια ψήφος για το Dark (sorry Quincy αλλά χάνει πολύ αμα ακούς τους ηθοποιούς μεταγλωττισμένους και όχι στα γερμανικά)

Ίσως η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας που έχω δει ποτέ - παραμένει πίστη στους κανόνες που έχουν μπει από την αρχή ( εντάξει υπάρχει μια χαλαρότητα για το πως ερμηνεύει τη γάτα του Schrödinger :mrgreen: ) .
Οι συγγραφείς φαίνεται ότι ήξεραν από πολύ νωρίς τι τέλος ήθελαν ( σε αντίθεση με το Lost :roll: )

Όλα όπως ακριβώς τα είπε ο coach Περικλής.
Οπωσδήποτε μακρυά από spoilers ! Αμα δεν αντέχετε τότε προσπαθήσετε να τη δείτε όλη σε τρεις μέρες ( μιλήστε σε συζύγους , στείλτε άλλου τα παιδιά κλπ κλπ )
Και αμα υπάρξει ανάγκη για χαρτί και μολύβι , βγάλτε τα έξω χωρίς ντροπή - η σειρά το ενθαρρύνει :obey:
Πιο πολύ για να προειδοποιησω άλλους κι όχι για να πάω κόντρα, τη θεωρώ το μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου που έχω κάνει τα τελευταία δύο χρόνια. Επαναληπτική, μονότονα σκοτεινή, τέλος που σε κάνει να λες "γι αυτό έκανα τόση υπομονή τόσα επεισόδια;".

Μόνο τα Γερμανικά άξιζαν τον κόπο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 03, 2022 5:31 pm

Και εγω ενιωσα ετσι αρχικα στο τελος ( τσαντιστηκα και στενοχωρηθηκα αρκετα) αλλα τελικα το χωνεψα οτι ηταν ο πιο τιμιος τροπος που μπορουσε να ολοκληρωθει χωρις να προδωσουν τους κανονες που ειχαν βαλει εξ αρχης .
Για τους πιο αισιοδοξους αφησαν ενα παραθυρακι στο τελος ( δεν ηταν ολα ενα ονειρο). Βεβαια εγω την ειδα σε 4 μερες - αμα περιμενα τρια χρονια να δω τι θα γινει μαλλον θα ενοιωθα οπως και εσυ και χειροτερα (δυσκολο να αποφυγω spoilers με διαολιζεις :D )

ΥΓ ( πιο πολυ μελαγχολω βλεποντας το μπασκετ που παιζουν τωρα οι Γαλλοι της ΙΝSEP σε σχεση με αυτο των δικων μας :cry: , παρα τη δυστοπια της σειρας)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 24, 2022 11:23 pm

Για τους ισπανόφωνους του φόρουμ (παίζει να έχει βγει και με αγγλικούς υπότιτλους μιας και την ξαναπαίζει το ΝΕΤΦΛΙΞ) μια εμβληματική σειρά κάπου20-22 χρόνια πίσω. Μας δείχνει μέρος της ζωής στους δρόμους επί της τότε κρίσης (ΔΝΤ κλπ) λέγεται "Οκούπας" και ξεκινάει με την εκκένωση μιας κατειλημμένης κατοικίας.
Επί τη ευκαιρία υπάρχει μια καταπληκτική κολομβιάνικη ταινία με κατειλημμένες κατοικίες (μπαίνανε ολόκληρες γειτονιές μέσα, παιδιά, μεγάλοι και ηλικιωμένοι!!) το "La estrategia del Caracol".
Επιστρέφοντας στο "ocupas" αξίζει τον κόπο να λεχθεί, ότι αποτελεί μια σειρά που έχει τεράστιο αντίκτυπο στις γενιές των 35+ σε βαθμό που δεν θυμάμαι αντίστοιχη ελληνική, ιταλική ή ισπανική των καιρών εκείνων.
Βάζω εδώ ένα ωραίο αφιέρωμα ως πρώτη πάσα. Για όποιον ενδιαφέρεται να πάρει μια μυρωδιά από τους αργεντίνικους δρόμους.


tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 04, 2022 1:48 pm

ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ


1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 11:48 am

Η σειρά "Άγνωστες πτυχές" του Netflix έχει στον δεύτερο κύκλο της τα παρακάτω μπασκετικά επεισόδια. Αξίζουν, ειδικά το δεύτερο, μιας και αναφέρεται και η "αγνότητα" του ΝΒΑ.





0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”