Ταινίες

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 904
Δημοσιεύσεις: 4691
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 23, 2019 10:18 pm

Για τους σινεφιλ.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 15, 2020 11:27 pm

Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο που πλησιάζουν τα Όσκαρ, είδα πριν λίγες μέρες κάποιες από τις ταινίες που εν τέλει είχαν υποψηφιότητες, οπότε να πω τη γνώμη μου:

To The Irishman πολύ υπερτιμημένο από τους κριτικούς κατ' εμέ. Ναι είναι ο Σκορσέζε που μου αρέσει πολύ, όπως και κάποια ιερά τέρατα της ηθοποιίας να δίνουν πολύ καλές ερμηνείες, αλλά δε με κέρδισε. Μονότονο και από ένα σημείο και μετά βαρετό, νομίζω ότι έπρεπε ή να κόψουν αρκετή ώρα ταινίας ή να βάλουν κι άλλο υλικό και να το κάνουν σειρά, 3μιση ώρες παραήταν πολύ.

Μου άρεσε πάρα πολύ το Marriage Story. Πάρα πολύ δυνατές και συναισθηματικές ερμηνείες από Adam Driver και Scarlett Johansson και η ταινία συνολικά κυλάει πολύ ευχάριστα και με πολύ καλό ρυθμό.

Έπαθα την πλακάρα μου με το Parasite. ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Δείτε το χθες και αν το είδατε, ξαναδείτε το! Αν μία ξένη ταινία όπως το The Artist κατάφερε να κερδίσει το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας, γιατί να μην το καταφέρει το Parasite; (καλά, δε νομίζω να το καταφέρει, επειδή το θέλω εγώ και ποτέ δε γίνεται αυτό που θέλω :) ) Είναι αστείο, είναι δραματικό, είναι έντονο, έχει τρομερές ερμηνείες, καταπιάνεται με πολλά κοινωνικά και πολιτικά θέματα, ακροβατεί μεταξύ μαύρης κωμωδίας, κοινωνικού δράματος και θρίλερ, σε κάνει να νοιάζεσαι για τους πρωταγωνιστές, χωρίς να σου θέτει ξεκάθαρα αν κάποιοι είναι οι "καλοί" και κάποιοι οι "κακοί". Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για αυτήν την ταινία, από τη στιγμή που την είδα, δεν ξεχνώ πόσο με έκανε να προβληματιστώ και πόσο έντονα συναισθήματα ένιωσα.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 16, 2020 12:53 am

τα επόμενα που θα δω είναι το Parasite & The Lighthouse

Με ενθουσίασε το Midsommar για τα του '19 . Όχι μόνο φυσικά αυτό έχω πιο φρέσκο να προτείνω

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 16, 2020 9:40 am

Δεν έχω και σε μεγάλη εκτίμηση τα Όσκαρ, Αμερικάνοι τα δίνουν, που από κινηματογράφο δεν ξέρουν και πολλά οι δυστυχοι. Αλλά παρότι το Parasites ήταν καλό, δε θα το έβαζα και σε επίπεδο Όσκαρ. Τραβάει περισσότερο απ ό,τι πρέπει, είναι λίγο αφελές, αλλά όντως έχει ωραία σκηνοθετική άποψη και η εναλλαγή από κωμωδία σε δράμα, κοινό στους νοτιοκορεατες, ήταν έξυπνα φτιαγμένη. Αλλά μπορεί και να έχω δει 10 καλύτερες ταινίες φέτος και δε βλέπω και άπειρες.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 16, 2020 9:47 am

Για το parasites διαβασα διθυράμβους αλλά δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα

Αντίθετα δεν περίμενα με τίποτα να μου αρέσει το Τζοκερ στο οποίο με καθήλωσε η ερμηνεία του Φοίνιξ αλλά και η φωτογραφία

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 16, 2020 10:04 am

Συμφωνώ κι εγώ με τον Yorgos περί Όσκαρ. Όχι τόσο γιατί οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν από σινεμά (τους έχω πολύ ψηλά στο κομμάτι αυτό, ακόμα και στο ποιοτικό) αλλά γιατί μέσω των Όσκαρ περνάει χοντρό χρήμα αλλά και προπαγάνδα (είτε χοντροκομμένη, είτε υποδόρια).
Μου ΄ρθε στο μυαλό τώρα ο Μάρλον Μπράντο με την ινδιάνα που είχε ανεβάσει σε μια τελετή. Τέλος πάντων...


Για τα "Παράσιτα" έχω ακούσει κι εγώ καλά (έχω δει κι άλλες κορεάτικες ταινιές κι γενικά ασιατικές με το κουτάλι- το σινεμά τους είναι σε κορυφαίο επίπεδο, ανώτερο του Χόλλυγουντ- ιδίως των Κινέζων) είδα και το Ταραντίνο και τον Τζόκερ. Ιδίως του Ταραντίνο μου φάνηκε ότι ο , τύπος είναι είτε σε φεγγάρι που έχει στερέψει από ιδέες είτε άρχισε η παρακμή του.
ΤΟ Τζόκερ οκ, one man show.
Είδα κι "Ευτυχία" - με "τράβηξε" η κοπέλα γιατί σε ελληνική δεν πάω ούτε επί πληρωμή και γιατί είχα δει και το θεατρικό με τη Νένα Μεντή (σταθερή αξία ως ηθοποιός κι ως άνθρωπος).
Καλό για ελληνικό των τελευταίων 10-20 χρόνων. Το προτείνω τόσο για τη γλυκειά/αγαπησιάρικη ματιά και τις αντίστοιχες τίμιες προθέσεις του σκηνοθέτη όσο και για τις πολύ καλές ερμηνείες. Επίσης για όσους δεν ξέρουν και για τη ζωή της πρώιμης πανκ- ροκ, Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου. Μέχρι εκεί, δεν μιλάμε και για αριστούργημα, εννοείται..

Κατά τα άλλα Λατινοαμερικάνικος σινεμά (ς) για όσους το έχουν με τα σπανιόλικα ή και με υπότιτλους φαντάζομαι. Λεοπόλδο Τόρρε Νίλσον από παλιούς σκηνοθέτες, μπαμπάς (¨ο Πιλότος") και υιός Νταρίν (¨Μια νύχτα 12 χρόνια) από ηθοποιούς.
Και Σαμ Πέκινπα και Τζόζεφ Λόουζι βεβαίως και παντού και πάντα Τζαν Μαρία Βολοντέ.

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 16, 2020 11:04 am

Για μένα το Joker δε θα μπορούσε να σταθεί χωρίς Phoenix. Είναι μακράν η αγαπημένη μου ερμηνεία για το 2019, acting στα καλύτερά του.

Ο Tarantino μου αρέσει πολύ ως σκηνοθέτης, η τελευταία του ταινία δε μπορώ να πω πως δε μου άρεσε, δε μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε κιόλας. Σίγουρα κρατάω την ερμηνεία του Brad Pitt, o DiCaprio αν και ανήκει στους αγαπημένους μου ηθοποιούς δεν έδωσε αυτήν την πινελιά που τον κάνει ξεχωριστό και η οποία υπήρχε σχεδόν σε κάθε ταινία του την περασμένη δεκαετία. Εννοείται ότι ήταν καλός, απλά δεν ήταν αξιομνημόνευτος όπως με είχε συνηθίσει.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 16, 2020 12:14 pm

Eγω έμεινα άναυδος με το Τζόκερ. Αδειασε η αίθουσα και εμείς είχαμε μείνει στις θέσεις μας για να συνέλθουμε :lol: , μιλάμε για έπος! Ο Φοινιξ έδωσε ρεσιτάλ.

Πρόσφατα είδα και το once upon a time in holywood, ξέφυγε λίγο απο το Ταραντινικό στυλ, αλλα προσωπικά την βρήκα εξαιρετική. Έχει φοβερό κλίμα, πιστεύω οτι έχει αποδώσει πολύ πιστά το κλίμα-περιβάλλον των late 60's, βία πολύ δεν έχει, απλά όπου έχει είναι ωμή.
Απίστευτη σκηνη με μονόλογο DiCaprio στο τροχόσπιτο,όπως και απίστευτη σκηνή στο φινάλε με επικό Brad Pitt.

To Ιrishman λόγω περιορισμένου χρόνου το έιδα σπαστά,σε 3 δόσεις,1 ώρα την ημέρα :P ,το βρήκα εξαιρετικό.
DeNiro κλέβει τις εντυπώσεις,δεν μου άρεσε αρκετά ο αγαπημένος μου Πατσίνο,σε αντίθεση με τον Pesci που απόλαυσα την ερμηνεία του.

Επόμενο to watch, το 1917.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 16, 2020 1:30 pm

Διαχρονικές προτάσεις:
https://www.travelstories.gr/top-25-kouvanikon-tainion/

Από τη λίστα λείπει το περσινό Nido de Mantis, ένα αστυνομικό θρίλερ, που στην πραγματικότητα αναφέρεται στην κτηνοποιηση της κουβανικης κοινωνίας από το 59 κι έπειτα.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 904
Δημοσιεύσεις: 4691
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 2:23 am

Εγώ με το Joker δεν ενθουσιάστηκα τόσο. Λογικά φταίει το overhype, μιας και την είδα από τους τελευταίους κι είχα ακούσει όλους τους διθυράμβους πριν. Παρόμοια ιστορία με το Hatchiko, που πριν την δω μου λέγανε "θα πλαντάξεις", "πάρε χαρτομάντιλα χοντρική", "έκανα δυο μέρες να συνέλθω" κι άλλα τέτοια και τελικά είδα μια ταινία με τον Richard Geer ( :rofl: :rofl: ) που όταν τελείωσε σκεφτόμουν "αυτό ήταν;".

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 9:04 am

Είχες ποτέ σου σκύλο;

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 10:07 am

Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 2:23 am
Εγώ με το Joker δεν ενθουσιάστηκα τόσο. Λογικά φταίει το overhype, μιας και την είδα από τους τελευταίους κι είχα ακούσει όλους τους διθυράμβους πριν. Παρόμοια ιστορία με το Hatchiko, που πριν την δω μου λέγανε "θα πλαντάξεις", "πάρε χαρτομάντιλα χοντρική", "έκανα δυο μέρες να συνέλθω" κι άλλα τέτοια και τελικά είδα μια ταινία με τον Richard Geer ( :rofl: :rofl: ) που όταν τελείωσε σκεφτόμουν "αυτό ήταν;".
Εικόνα

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 904
Δημοσιεύσεις: 4691
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 5:41 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 9:04 am
Είχες ποτέ σου σκύλο;
Δεν θυμάμαι ποτέ μου να μην είχα. Τώρα έχω 2

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 8:53 pm

Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 5:41 pm
basket72 έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 9:04 am
Είχες ποτέ σου σκύλο;
Δεν θυμάμαι ποτέ μου να μην είχα. Τώρα έχω 2
Ωραίος. Εγώ 3+1 ( το τέταρτοτ ο βλέπω μια φορά τη βδομάδα γιατί το έχει η πρώην).
Προτείνω τότε το belle and sebastian part 1 & 2.

Όσο για τη συγκίνηση, ο καθείς με τα χούγια του. Εγώ και στην ¨Ευτυχία" δάκρυσα.
Κατά τα άλλα δεν έχω δακρύσει ποτέ σε πραγματικά χάλια καταστάσεις, σε real time κι έχω δακρύσει πολύ αργότερα στη θύμησή τους.

Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 904
Δημοσιεύσεις: 4691
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 22, 2020 9:11 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 8:53 pm
Quincy έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 5:41 pm
basket72 έγραψε:
Τετ Ιαν 22, 2020 9:04 am
Είχες ποτέ σου σκύλο;
Δεν θυμάμαι ποτέ μου να μην είχα. Τώρα έχω 2
Ωραίος. Εγώ 3+1 ( το τέταρτοτ ο βλέπω μια φορά τη βδομάδα γιατί το έχει η πρώην).
Προτείνω τότε το belle and sebastian part 1 & 2.

Όσο για τη συγκίνηση, ο καθείς με τα χούγια του. Εγώ και στην ¨Ευτυχία" δάκρυσα.
Κατά τα άλλα δεν έχω δακρύσει ποτέ σε πραγματικά χάλια καταστάσεις, σε real time κι έχω δακρύσει πολύ αργότερα στη θύμησή τους.
Αυτή με τον Will Smith και τον γιο του λες; Τώρα που θυμήθηκα τον Smith, το 7 pounds είναι από τις ταινίες που με φόρτισαν τόσο συναισθηματικά που δυσκολεύομαι πολύ να την ξαναδώ.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”