Χώρα : Ισπανία

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 4:19 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 29, 2021 3:00 pm

Μην εκτεθώ για πράγματα που δεν ξέρω, αλλά νομίζω και οι ποδοσφαιρικές ευρωπαϊκές διοργανώσεις έγιναν και πρωταθλήματα τελείωσαν κανονικότατα.


Ουδείς τέλειος. Αλλά ολοκληρώθηκε και παίχτηκε στο γήπεδο με τις ίδιες συνθέσεις, σε αντίθεση με το BCL που έπαιξαν... με τις συνθέσεις του... του χρόνου! :cry:


Δεν έχουμε καμία εγγύηση ότι θα το έπαιρνε η Ρεάλ (κι η ΤΣΣΚΑ πήγε κάποτε αήττητη και πήρε το τρίτο το μακρύτερο) και τέλος πάντων ναι, χρονιά ειδικών συνθηκών είναι και καλύτερα να παίζουν παρά να μην παίζουν.

Μία πτήση θα έπαιρναν μέχρι τη Γερμανία. Ειδικά οι Ρώσοι πιο πολλές ώρες κάνουν για να πάνε μέχρι τα πέρατα της Σιβηρίας. Θα έκαναν 2 εβδομάδες καραντίνα και μετά 3 εβδομάδες προετοιμασία πριν ξεκινήσουν να παίζουν. Δεν ήθελαν οι παίκτες, δεν έγινε. Η αλήθεια είναι ότι με το ζόρι δεν μπορείς να τους βάλεις να παίξουν.


Εγώ ακόμη γαλιέγο αυτονομιστή δεν έχω γνωρίσει, εξαφανίστηκαν μαζί με τη GRAPO.



Ακόμη κι αυτό καλύτερο θα ήταν από τον κανένα.
Ξεκινάω (πάλι) από το τέλος.
Εσύ δεν έχεις γνωρίσει γκαλιέγο αλλά υπάρχουν :D και κίνημα υπάρχει ή υπήρχε τουλάχιστον μέχρι το 05 ή 06 που πηγαινοερχόμουν σε εκείνα τα μέρη. Εκτός αν εννοείς ένοπλοι αυτονομιστές που αυτοί όντως δεν υπάρχουν. H GRAPO ιδρύθηκε στη Μαδρίτη από καστιλιάνους αλλά και 1-2 καταλανούς ( μπορεί να είχε κι από Γαλικία μεριά- δεν θυμάμαι, γράφω από μνήμης) αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν ομάδα για την Ανεξαρτησία της Γαλικίας.
Η ομάδα που μάλλον μπερδεύεις ήταν η Resistencia Galega.


Σχετικά με την οργάνωση μιας φούσκας τύπου ΑΘΕ ΜΠΕ στη Βαλένσια, το ζήτημα δεν ήταν προφανώς οι πτήσεις βρε συ, αλλά το ότι θα μαζεύοντουσαν απο χώρες με διαφορετικό ιικό φορτίο και διαφορετική κλιμάκωση του ιού.


Για τις λίγκες που λες, εγώ αναφέρομαι στο μπάσκετ που είναι και το αντικείμενό μας. Νομίζω ότι μόνο στην Ισπανία έγινε φούσκα.

Να και μερικοί από τους γκαλίεγκους που σου ξέφυγαν: :P


Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 5:16 pm

Εσύ δεν έχεις γνωρίσει γκαλιέγο αλλά υπάρχουν :D και κίνημα υπάρχει ή υπήρχε τουλάχιστον μέχρι το 05 ή 06 που πηγαινοερχόμουν σε εκείνα τα μέρη. Εκτός αν εννοείς ένοπλοι αυτονομιστές που αυτοί όντως δεν υπάρχουν.
Καλά μεμονωμένοι άνθρωποι με περίεργες απόψεις υπάρχουν, θυμάμαι και αυτονομιστές που ζητούσαν τα Κάτω Πατήσια να γίνουν ανεξάρτητο κράτος στα νιάτα μου. Μιλάω για κίνημα σοβαρό, κόμμα, πολιτική οργάνωση, έστω τρομοκρατική με αποδοχή σε κάτι περισσότερο από δυο παρέες σε έναν καφενέ.
H GRAPO ιδρύθηκε στη Μαδρίτη από καστιλιάνους αλλά και 1-2 καταλανούς ( μπορεί να είχε κι από Γαλικία μεριά- δεν θυμάμαι, γράφω από μνήμης) αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν ομάδα για την Ανεξαρτησία της Γαλικίας.
Η GRAPO ενεπλάκη με το Exercito Guerrilheiro do Povo Galego Ceive, είχαν κοινά μέλη (βασικά τα μέλη της GRAPO της Γαλικίας ήταν το EGPGC) που ήταν και η μόνη οργάνωση που έφτασε να θεωρείται επικίνδυνη, σε κάποια φάση είχαν βομβαρδίσει ένα από τα σπίτια του Φράγα και γενικώς ήταν υπολογίσιμη δύναμη, τουλάχιστον επιχειρησιακά γιατί σε επίπεδο αποδοχής πάλι πολύ χαμηλά ήταν.
Η ομάδα που μάλλον μπερδεύεις ήταν η Resistencia Galega.
Όχι ρε, αυτοί πετάνε τρικάκια, καμία μπογιά και μια (και μοναδική) φορά νομίζω ανατίναξαν ένα ΑΤΜ στην τράπεζα δίπλα από το φροντιστήριό μου , τρεις γάτοι είναι. Καλύτερη οργάνωση έχει και πιο επικίνδυνη είναι η Θύρα 13 στο Μπραχάμι.
Σχετικά με την οργάνωση μιας φούσκας τύπου ΑΘΕ ΜΠΕ στη Βαλένσια, το ζήτημα δεν ήταν προφανώς οι πτήσεις βρε συ, αλλά το ότι θα μαζεύοντουσαν απο χώρες με διαφορετικό ιικό φορτίο και διαφορετική κλιμάκωση του ιού.
Αφού θα είχαν κάνει καραντίνα. Το από πού θα μαζεύονταν θα ήταν αδιάφορο, μια πτήση θα έπαιρναν, θα έκαναν όλες οι ομάδες 14 μέρες καραντίνα και μετά θα ξεκινούσαν όλοι από το ίδιο σημείο με τις 3 εβδομάδες προετοιμασίας. Το τι γινόταν στις χώρες από τις οποίες έφυγαν ήταν αδιάφορο. Θυμίζω ότι και στη Γερμανία και στην Τσεχία υπήρχαν οι υποδομές για τη φούσκα, όπως προτάθηκε στο ΔΣ της Ευρωλίγκας.
Για τις λίγκες που λες, εγώ αναφέρομαι στο μπάσκετ που είναι και το αντικείμενό μας.
Το αντικείμενό μας μπορεί και να είναι οι ευρωπαϊκές αθλητικές διοργανώσεις. :banana: Παρότι λοιπόν και σε αυτές υπήρχαν ομάδες από διαφορετικές χώρες, μια χαρά εγιναν (αν δεν κάνω λάθος, γιατί για να παρακολουθήσω εγώ ποδόσφαιρο η εναλλακτική πρέπει να είναι σε όλα τα υπόλοιπα κανάλια να παίζει μόνο ο Φουρθιώτης).
Να και μερικοί από τους γκαλίεγκους που σου ξέφυγαν: :P
Τι σχέση έχουν αυτοί με την αυτονόμηση της Γαλικίας ωρέ; Πλατφόρμα για την ενίσχυση της γλώσσας είναι και μάλιστα συμμετέχουν κανονικά σε αυτήν όχι απλά συνδικάτα που πρόσκεινται στα μεγάλα κόμματα της χώρας (και το BNG, που ουδόλως αυτονομιστικό είναι), αλλά και τα ίδια κόμματα. Αντιτίθενται σε νόμους περί μείωσης των ωρών των γαλιέγικων στα σχολεία, να μην καταργηθεί ο νόμος που λέει ότι δεν μπορείς να εργάζεσαι σε δημόσια υπηρεσία στη Γαλικία αν δεν ξέρεις γαλιέγικα (φαντάσου ότι εγώ για να μπορέσω εργαστώ στον τουρισμό έπρεπε να περάσω το διαγώνισμα) κλπ. Καμία σχέση με αυτονομία, ούτε καν η Anova δεν ασχολείται με το θέμα, που πού και πού βγάζει κανένα δήμαρχο. Ξαναλέω άνθρωπο που να υποστηρίζει στα σοβαρά την απόσχιση της Γαλικίας (όπως βλέπεις σε άλλα μέρη της Ισπανίας) εγώ δεν έχω γνωρίσει κι έχω πάει σε άπειρες αριστεροσυνάξεις (και με πρώην μέλη της GRAPO σε δυο περιπτώσεις, συμπαθητικοί μου φάνηκαν, αλλά κάπνιζαν πολύ).

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
moneyball

 
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2020 3:34 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 5:51 pm

πολυ ωραια συζητηση . Εχοντας φαει 10+ χρονια στην Ιβηρικη, σας βρισκω και τους δυο σωστους σε αυτο το θεμα. Η Γαλικια εχει και δεν εχει αυτονομιστικο κινημα και ο βασικος λογος ειναι οτι σε αντιθεση με τους Καταλανους και τους Βασκους, δεν εχουν λεφτα να το υποστηριξουν ρεαλιστικα. Σιγουρα δεν υπεφεραν τοσο οσο οι αλλες δυο μειονοτητες.

Επισης λογω Φρανκο αλλα και ιστορικα ηταν παντα πιο conservadores. Επαιξε και πολυ αλλωτριωση με ναρκωντικα και λαθρεμποριο εκει, που ηταν μπλεγμενες ολες οι πλευρες και μπρος στο παραδακι....

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 6:13 pm

Δεν κάνουμε κουβέντα. Yorgos.
Σου πάσαρα βίντεο με διαδήλωση (σε ένα δευτερόλεπτο, το βρήκα, σκέψου και να έψαχνα) και μου αμολάς για κάτω πατήσια και περίεργους.
Η Grapo πρόερχεται από τα σπλάχνα του ΚΚΙ (ανασύνταξης)και δεν είχε σχέση με το κίνημα Ανεξαρτησίας. Πέρα από αλγόριθμικά input/output του λεπτού άντε του πεντάλεπτου, υπάρχουν και βιβλία. Κι αν όχι κάνα ντοκυμαντέρ.

Σχετικά με την Resistencia Galega στην παρέθεσα ως πιο σύγχρονη που ενδεχομένως να την έχεις ακούσει.Αλλά πάλι δεν κάνουμε κουβέντα αν μου λες για τρικάκια και λοιπά.
Ψάχτο καλύτερα και άσε τα θέματα αυτά, καλύτερα γιατί δεν τα ακουμπάς καν. :)


Όσον αφορά τη φούσκα, άλλο σου λέω, άλλο μου απαντάς. Σου μιλάω για τις χώρες πρoέλευσης, ιικά φορτία κλο και μου γράφεις το που θα μαζεύονταν. Οκ, έτσι κι αλλιώς μια γριπούλα ήταν τότε. :wink:
Διαβάζαμε και στοιχεία. :D άλλωστε.

Το βίντεο που σου παρέθεσα ΄ναι ήταν για τη γλώσσα αλλά κομπάδρε η γλώσσα είναι το πρώτο στοιχείo στα κινήματα αυτά. Τύποi του κινήματος ήταν αλλά πάρε κι αυτό που είναι διαδήλωση του κινήματος.
Τώρα το αν έχεις κατέβει σε άπειρε αριστεροσυνάξεις κλπ. να σου πω ότι δεν σου φαίνεται με την καμία. Περαστικός θα ήσουν κομπάδρε. :wink:




* Μην μου απαντήσεις εδώ. Έχουμε ήδη κουράσει τους υπόλοιπους. Υπάρχουν και τα π.μ ή και τα μέηλ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 6:40 pm

moneyball έγραψε:
Πέμ Απρ 29, 2021 5:51 pm
πολυ ωραια συζητηση . Εχοντας φαει 10+ χρονια στην Ιβηρικη, σας βρισκω και τους δυο σωστους σε αυτο το θεμα. Η Γαλικια εχει και δεν εχει αυτονομιστικο κινημα και ο βασικος λογος ειναι οτι σε αντιθεση με τους Καταλανους και τους Βασκους, δεν εχουν λεφτα να το υποστηριξουν ρεαλιστικα. Σιγουρα δεν υπεφεραν τοσο οσο οι αλλες δυο μειονοτητες.

Επισης λογω Φρανκο αλλα και ιστορικα ηταν παντα πιο conservadores. Επαιξε και πολυ αλλωτριωση με ναρκωντικα και λαθρεμποριο εκει, που ηταν μπλεγμενες ολες οι πλευρες και μπρος στο παραδακι....
H αλήθεια είναι ότι αν και δυνητικά θα μπορούσε να είναι ωραία συζήτηση, τελικά δεν έγινε, γιατί ο Yorgos, άρχισε τους διαδικτυακούς τους ακροβατισμούς κι εύκολες ξεπέτες.

Από το "δεν έχω γνωρίσει 1 (έναν!!!!) αυτονομιστή" μέχρι το όντως ισχνό του κινήματος υπάρχει τεράστια διαφορά.
Το όχι έχεις ζήσει πάνω από 10 χρόνια στην Ιβηρική μπορεί να είναι και μια βάση κουβέντας μπορεί κι όχι φίλε μου. :wink: Το ζήτημα έίναι πόσο θέλησες να σκάψεις, τι σε ενδιαφέρει κλπ. Έχω γνωρίσει Ισπανούς 50ρηδες που δεν ξέρουν τα στοιχειώδη, γιατί απλά δεν τους ενδιαφέρουν ή γιατί δεν θέλουν να τα ξέρουν.

Για τα υπόλοιπα και με π.μ. και συγγνώμη για το εκτός θέματος από μένα.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 30, 2021 11:14 pm

Σου πάσαρα βίντεο με διαδήλωση (σε ένα δευτερόλεπτο, το βρήκα, σκέψου και να έψαχνα) και μου αμολάς για κάτω πατήσια και περίεργους.
Moυ πάσαρες βίντεο διαδήλωσης με θέμα το πόσες ώρες θα κάνουμε γαλιέγικα στο σχολείο και τη βάφτισες αυτονομιστική.
Η Grapo πρόερχεται από τα σπλάχνα του ΚΚΙ (ανασύνταξης)και δεν είχε σχέση με το κίνημα Ανεξαρτησίας.
Συγκοινωνούντα δοχεία. H Resistencia Galega που ανέφερα νωρίτερα είναι ουσιαστικά η μετάλλαξη του EGPGC (με τον ίδιο αρχηγό πάντα, τον Τονίνιο), το οποίο έχει συνεργαστεί με τη GRAPO σε διάφορες δράσεις (πχ δολοφονία San Martin) και δεν το αρνούνται και μέλη της GRAPO, σε πολλές περιπτώσεις μοιράζονταν logistics, γνωρίστηκαν στις φυλακές κι υπήρχε μια σχέση συγκοινωνούντων δοχείων, η πρόσφατη σύλληψη του Τονίνιο με την επιστροφή του από τη Βενεζουέλα (όπου έκανε παρέα με διάφορους άλλων οργανώσεων) θα δώσει και περισσότερα στοιχεία, ήδη βγαίνουν πολλά στη φόρα.
Σχετικά με την Resistencia Galega στην παρέθεσα ως πιο σύγχρονη που ενδεχομένως να την έχεις ακούσει.Αλλά πάλι δεν κάνουμε κουβέντα αν μου λες για τρικάκια και λοιπά.
Τώρα λοιπόν που βγαίνουμε από το τούνελ του κορωνοιού θα σε προσκαλέσω στην αγαπημένη μου Γαλικία κι αν θες ια ρωτήσουμε 100 ανθρώπους στο δρόμο τι ξέρουν για τη Resistencia Galega. Ε, οι περισσότεροι θα σου απαντήσουν "τίποτε" οι λίγο πιο παρατηρητικοί θα σου απαντήσουν "τρικάκια" (κατά καιρούς τα βρίσκεις από την Αλαμέδα του Σαντιάγο μέχρι τη Μαρία Πίντο της Κορούνια) και μόνο κάποιοι ελάχιστοι με φωτογραφική μνήμη ίσως θυμηθούν και κάποιο ανατιναγμένο ΑΤΜ. Γι αυτά είναι γνωστή, στους ελάχιστους που είναι γνωστή.
Ψάχτο καλύτερα και άσε τα θέματα αυτά, καλύτερα γιατί δεν τα ακουμπάς καν. :)
Κάνε μου μια λίστα σε παρακαλώ με τα θέματα που κατά τη γνώμη σου δεν ακουμπώ για να μη σε κουράζω.
Όσον αφορά τη φούσκα, άλλο σου λέω, άλλο μου απαντάς. Σου μιλάω για τις χώρες πρoέλευσης, ιικά φορτία κλο και μου γράφεις το που θα μαζεύονταν.
Ε ναι. Διότι από την ώρα που μαζεύονται σε ουδέτερο χώρο και κάνουν καραντίνα το ιικό φορτίο είναι ίδιο για όλους, δηλαδή μηδέν, και το τι συμβαίνει στη χώρα προέλευσής τους είναι εντελώς αδιάφορο, από την ίδια βάση ξεκινάνε.
Το βίντεο που σου παρέθεσα ΄ναι ήταν για τη γλώσσα αλλά κομπάδρε η γλώσσα είναι το πρώτο στοιχείo στα κινήματα αυτά.
Λογικό άλμα είναι αυτό. Κι εγώ θα μπορούσα να είχα πάει στη συγκεκριμένη διαδήλωση διότι συμφωνώ στο να έχουμε περισσότερες ώρες γαλιέγικα στα σχολεία και να εξακολουθεί να είναι κριτήριο η γνώση της τοπικής γλώσσας, αυτό δε με κάνει αυτονομιστή. Σχεδόν καθολικά οι γαλιέγοι θέλουν περισσότερα γαλιέγικα, τους αυτονομιστές τους ψάχνεις με το τουφέκι.
Τύποi του κινήματος ήταν
Όχι, δεν ήταν. Συγκεκριμένα η διαδήλωση διοργανώθηκε από πολιτικά κόμματα που είναι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετοι με την απόσχιση της Γαλικίας.
Τώρα το αν έχεις κατέβει σε άπειρε αριστεροσυνάξεις κλπ. να σου πω ότι δεν σου φαίνεται με την καμία. Περαστικός θα ήσουν κομπάδρε. :wink:
Δεν είπα ποτέ ότι ήταν άπειρες διότι πολύ απλά μπορώ να τις μετρήσω. Το τι φαίνεται και τι όχι είναι θέμα αντίληψης βέβαια.
* Μην μου απαντήσεις εδώ. Έχουμε ήδη κουράσει τους υπόλοιπους. Υπάρχουν και τα π.μ ή και τα μέηλ.
Too late τώρα, ξεκίνησα να γράφω. :sorry: Αυτά τα λένε στην αρχή.

Τέλος πάντων, το ερώτημά μας είναι πόσο δημοφιλής είναι η ιδέα της απόσχισης της Γαλικίας. Ε τα αυτονομιστικά κόμματα στις περσινές εκλογές της Γαλικίας που ψήφισα κι εγώ (περαστικός θα ήμουν) πήραν τον ολοστρόγγυλο αριθμό 0 έδρες. Θα συμφωνήσουμε πως δεν είναι δείγμα τρομακτικής απήχησης. Η μοναδική ευρωβουλευτής του BNG λέει πως μόνο το 10% των γαλιέγων θέλει αυτονομία (και μάλλον φουσκώνει τον αριθμό).

Θα συμφωνήσω με τον κύριο moneyball. Η ιδέα μιας αποσχισμένης Γαλικίας είναι ξένη στην αγαπημένη μου αυτονομία. Επιγραμματικά μερικοί λόγοι:
- το όποιο αποσχιστικό κίνημα ήταν διχασμένο (οι μισοί ήθελαν ένωση με την Πορτογαλία)
- η κοινωνία της Γαλικίας ήταν και είναι βαθιά συντηρητική για άπειρους λόγους, από την κατανομή του πληθυσμού μέχρι την εντελώς διαφορετική πορεία της Γαλικίας στον εμφύλιο σε σχέση με την υπόλοιπη Ισπανία (δεν υπήρξε αντίσταση, οι όποιοι υποστηρικτές των ρεπουμπλικανών ηττήθηκαν πριν καν ξεκινήσει ο εμφύλιος)
- ο Φράνκο ήταν γαλιέγος. Ο δε πιο prominent γαλιέγος πολιτικός επί Φράνκο, ο Φράγα, κυβέρνησε μέχρι τα βαθιά γεράματα τη Γαλικία με σημαία του την ίδια τη γλώσσα... παρότι ο ίδιος ως υπουργός του Φράνκο (Υπουργός Εσωτερικών, Υπουργός Προπαγάνδας, μιλάμε για μπουμπούκι) φυλάκιζε (κι ενίοτε εκτελούσε) όσους την προωθούσαν :drunk: (για όσους δεν το ξέρουν, γαλιέγικα βιβλία τυπώνονταν μόνο στη Λατινική Αμερική αφού στη Γαλικία του Φράνκο απαγορεύονταν) Γενικώς η ιδέα του εθνικισμού, σε αντίθεση με άλλες autonomias, μάλλον ταυτίστηκε περισσότερο με τη δεξιά, η δε αριστερά με κομουνιστικές μιλιταριστικές οργανώσεις περισσότερο τρόμαξε τον έτσι κι αλλιώς συντηρητικό κόσμο της Γαλικίας
- η Γαλικία ήταν και είναι χώρος εμιγκρέδων. Οι νέοι φεύγουν με το που ενηλικιωθούν ή πάρουν το πτυχίο τους όσο σε καμία άλλη περιοχή της χώρας, η οικονομική αναζήτηση μέσω μετανάστευσης καθιστά δύσκολη την αλλαγή της πολιτικής κουλτούρας, συνήθως αυτά απαιτούν ενεργή νεολαία, όχι φευγάτη
- οικονομικά η Γαλικία είναι δύσκολο να σταθεί μόνη της, το οποίο καθιστά την όποια ιδέα αυτονόμησης a pie in the sky
- πολύ σωστά αναφέρθηκε το θέμα των ναρκωτικών, κακά τα ψέματα, το νο1 έσοδο της επαρχίας αυτό είναι. Πιθανή αυτονόμηση θα δημιουργούσε ένα narco-estado και δεν έχει κανείς όρεξη, ούτε καν οι narcos και σίγουρα όχι η Πορτογαλία και η Ισπανία. Όσο ρέει χρήμα από κει κανείς δεν έχει όρεξη για αυτονομιστικές περιπέτειες και οι rias (κι όχι μόνο) από αυτό ζουν, ούτε από τα μύδια ούτε από τα στρείδια

Kαταλληλότερη ανάγνωση για το πόσο ανύπαρκτο (άντε πες το ισχνό να μη με λέτε υπερβολικό) είναι το κίνημα αυτονομίας στη Γαλικία είναι ο πατριάρχης του γαλιέγικου εθνικισμού καθηγητής Beira (εξαιρετικά πολυσχιδής προσωπικότητα και φοβερός καθηγητής :obey: ), μόνος του τα λέει ο άνθρωπος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Travels”