Γλώσσες και χώρες

Συντονιστής: Captains

pain of salvation

 euroleague
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 11:50 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Το 14 στο Κουκάκι
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 5:35 pm

[/quote]

Ο dizzy fingers ήταν εκ των ιδρυτών αν δεν κάνω λάθος;
[/quote]

Ναι,σωστά

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 05, 2020 7:05 pm

O dizzy fingers ήταν ο εμπνευστής και ο δημιουργός του φόρουμ.

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6037
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 8:49 am

Είναι πολύ καλό να μαθαίνεις και ξένες γλώσσες. Ακόμη καλύτερα είναι να γνωρίζεις ξένες κουλτούρες (αυτό απαιτεί και αρκετά ταξίδια). Βελτιώνεις τη χρήση της γλώσσας αισθητά. Ειδικός δεν είμαι, όμως όταν μαθαίνεις μια γλώσσα και το τρόπο που προφέρεις λέξεις, ονόματα ή τοπωνύμια όταν επισκέφτεσαι αυτή τη χώρα μπορεί να σου ανατραπουν πολλά.

Σαν παράδειγμα θα πω τα ακόλουθα: Αν είσαι Γερμανός, μάθεις ελληνικά και επισκεφτείς π.χ. την Κύπρο υπάρχει πιθανότητα να μπερδευτείς σε πολλά. Ίδια γλώσσα με άλλη διάλεκτο, άλλους ιδιωματισμούς. Αν ξέρεις Γαλλικά και επισκεφτείς την περιοχή των Πυρηνναίων ή το Στρασβούργο (Αλσατία) πάλι θα μπερδευτείς. Αν η διαμονή σου στην Ισπανία είναι αποκλειστικά στην Βαρκελώνη πιθανόν τότε τα ισπανικά σου να επηρεαστούν από την τοπική γλώσσα. Αν επισκεφθείς τη νότια Ιταλία μόνο θα ακούσεις κάτι περίεργο που πιθανόν δεν θα σου κάνει για Ιταλικά. Μπορεί να σου θυμίσει ακόμη και ελληνική γλωσσα.

Δεν αναφέρω κινέζικα ή ίνδικά διότι εκεί γίνεται ένας χαμούλης :D . Συγγενής μου που ζει στην Κίνα μου εξηγούσε πως το όνομα του προέδρου της Κίνας αν το προφέρεις όπως το διαβαζεις χωρίς να "τραβήξεις" τα ι, είναι σα να βρίζεις τον πρόεδρο :D . Αυτά από εμένα, μπράβο στα παιδιά που έχουν γράψει πιο πάνω γιατί έχουν καλύτερη εξειδίκευση και γνώση.

Υ.Γ. Μια παρατήρηση, καλοπροαίρετη, για το forum. Μερικοί φίλοι γράφουν πολύ όμορφα πράγματα χωρίς τόνους (είναι χειρότερο από το ορθογραφικό λάθος). Είναι κρίμα, πραγματικά. Παιδιά βάζετε τόνους, η γλώσσα μας έχει τόνους!!! :D

Υ.Γ2. Ισλανδία, Γη του Πυρός και Χάρμπιν(Κίνα) είναι μέρη στον κόσμο που θα ήθελα να πάω.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 8:59 am

shtarkws έγραψε:
Παρ Ιουν 05, 2020 7:05 pm
O dizzy fingers ήταν ο εμπνευστής και ο δημιουργός του φόρουμ.
χωρίς να το ξέρω θετικά, όπως εσύ, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Θυμάμαι και το avatar του, ακόμη.
Απλώς δεν ήξερα αν ήταν μόνος του και δεν ήθελα να αδικήσω άλλα παιδιά.

Μπράβο στον άνρθωπο. Είδε μπροστά!!!

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 9:50 am

Σαν παράδειγμα θα πω τα ακόλουθα: Αν είσαι Γερμανός, μάθεις ελληνικά και επισκεφτείς π.χ. την Κύπρο υπάρχει πιθανότητα να μπερδευτείς σε πολλά.

Θυμάμαι τον Κετσπάγια , όταν ήρθε στην Ελλάδα ήξερε ήδη ελληνικά, τα οποία είχε μάθει στην Κύπρο. Εντελώς κυπριακή προφορά, ήταν έως και αστείο να βλέπεις Γεωργιανό να μιλάει σαν το Σταυρή από μαστερσεφ.

Ισλανδία, Γη του Πυρός και Χάρμπιν(Κίνα) είναι μέρη στον κόσμο που θα ήθελα να πάω.
Έχεις ένα θέμα με το κρύο, ε;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 10:00 am

Θεωρω πολυ σημαντικό να ξέρει κάποιος ξενες γλώσσες. Η γλωσσομάθεια και η ικανότητα να μαθαίνει κάποιος γλωσσες δεν ειναι μονο δείγμα ευφυίας, αλλα κοινωνικότητας και προσαρμοστικότητας, τα οποία θεωρώ τα πλεον απαραίτητα προσόντα για την σύγχρονη αλλα και μοντέρνα εποχή που έρχεται, στα πρόθυρα της νεας επιστημονικής επανάστασης

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 11:26 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 8:59 am
shtarkws έγραψε:
Παρ Ιουν 05, 2020 7:05 pm
O dizzy fingers ήταν ο εμπνευστής και ο δημιουργός του φόρουμ.
χωρίς να το ξέρω θετικά, όπως εσύ, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Θυμάμαι και το avatar του, ακόμη.
Απλώς δεν ήξερα αν ήταν μόνος του και δεν ήθελα να αδικήσω άλλα παιδιά.

Μπράβο στον άνρθωπο. Είδε μπροστά!!!
Υπαρχαν και αλλα παιδιά στην αρχή που αν τους αναφέρω θα ξεχάσω κάποιον, ο airkef θα μπορουσε να κάνει μια ιστορική αναδρομή

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6037
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 11:50 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 9:50 am
Ισλανδία, Γη του Πυρός και Χάρμπιν(Κίνα) είναι μέρη στον κόσμο που θα ήθελα να πάω.
Έχεις ένα θέμα με το κρύο, ε;
Ναι. Έφαγα πολύ ζέστη στην Κύπρο (να είναι καλά οι άνθρωποι, φοβερό νησί) και "αποφάσισα" πως δεν αξίζει το 40άρι με 90% υγρασία. Ειδικά ο Ιούλιος ήταν δραματικός!! :extinguishflame:

Επομένως, κρύο και πάλι κρύο!! :D :chillpill:

Ισλανδία θέλω να πάω κυρίως για το Eyjafjallajökull (περιμένω κάποιον να το πει σωστά!!!) :D :P

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 12:19 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 11:50 am
yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 9:50 am
Ισλανδία, Γη του Πυρός και Χάρμπιν(Κίνα) είναι μέρη στον κόσμο που θα ήθελα να πάω.
Έχεις ένα θέμα με το κρύο, ε;
Ναι. Έφαγα πολύ ζέστη στην Κύπρο (να είναι καλά οι άνθρωποι, φοβερό νησί) και "αποφάσισα" πως δεν αξίζει το 40άρι με 90% υγρασία. Ειδικά ο Ιούλιος ήταν δραματικός!! :extinguishflame:

Επομένως, κρύο και πάλι κρύο!! :D :chillpill:

Ισλανδία θέλω να πάω κυρίως για το Eyjafjallajökull (περιμένω κάποιον να το πει σωστά!!!) :D :P
Κι εγώ δεν την αντέχω τη ζέστη καθόλου, ανυπομονώ κάθε χρόνο να πάω διακοπούλες κάπου με κ΄ρυο, ακόμη και στα ελληνικά νησιά πηγαίνω πάντα Γενάρη-Μάρτιο κι είναι όνειρο (Σαντορίνη πήγα με τη Χουάνα αρχές ΜΑρτίου, σουίτα με τζακούζι πάνω στην καλντέρα 79 ευρώ με το δεύτερο καλύτερο πρωινό που έχω φάει ποτέ μου, στο ηλιοβασίλεμα στην Οία ήμασταν 4 άτομα και στα -φοβερά- αρχαία στο Ακρωτήρι μόνοι μας), γιατί πάει ο κόσμος καλοκαιριάτικα να στριμωχτεί, να φεσωθεί και να καεί, δεν ξέρω.

Για την Κύπρο συμφωνώ, δεν της το είχα, ειδικά η μεριά των κατεχόμενων ήταν αποκάλυψη. Καλά το φαγητό ειδικά πάουερ. Αλλά ναι, μετά από Απρίλιο δε θα την πλησίαζα καν.

Η Ισλανδία είναι απίστευτο μέρος, αλλά δυστυχώς είναι και πανάκριβη. H χαρά του τρέκερ πάντως είναι, απίθανα τοπία, φοβερή φάση τα snow mobile, πάουερ οι φάλαινες, τρελή νυχτερινή ζωή το Ρέικιαβικ (μαμιοσαντε και πηδιόσαντε... ωραία ταινία να δει κανείς στο νετφλιξ είναι αυτή:
https://www.imdb.com/title/tt0237993/
Αλλά γενικά ο συνδυασμός πάγου, φωτιάς, θάλασσας και λάβας είναι το κάτι άλλο, με τους καταρράκτες και τον ήλιο του μεσονυχτίου να είναι αξεπέραστα. Απίστευτος προορισμός, θέλει μέρες και ωραία επιλογή για καλοκαίρι (ιδανικά Ιούνιο, που τέλος πάντων τρώγεται ο καιρός, αλλά έχει λίγο σχετικά κόσμο και καλύτερες τιμές).

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 2:26 pm

Μιλώντας για γλώσσες και την Ισλανδία, που διαθέτει μια από τις δυσκολότερες, ένα ντοκιμαντέρ που είχα δει πριν από χρόνια ήταν γι αυτόν τον απίθανο τύπο που μάθαινε γλώσσες μέσα σε σαββατοκύριακα. Ε εδώ τον έστειλαν στην Ισλανδία να μάθει Ισλανδικά μέσα σε μια εβδομάδα από το 0 και μετά να βγει στην εθνική τηλεόραση. Totally humbling για κάποιους από μας που μας παίρνει χρόνια...



0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 3:19 pm

Οι ευρωπαικες γλωσσες γενικα με εξαιρεση 4-5 (Φινλανδικα, Εσθονικα, Ουγγρικα, Ισλανδικα) ειναι ευκολες να τις μαθεις. Τα γερμανικα που μιλαει αρκετος κοσμος ας πουμε ειναι πιο δυσκολα απ τις σκανδιναβικες, τα ολλανδικα, σχεδον ολες τις σλαβικες...

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 3:38 pm

Reaper έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 3:19 pm
Οι ευρωπαικες γλωσσες γενικα με εξαιρεση 4-5 (Φινλανδικα, Εσθονικα, Ουγγρικα, Ισλανδικα) ειναι ευκολες να τις μαθεις. Τα γερμανικα που μιλαει αρκετος κοσμος ας πουμε ειναι πιο δυσκολα απ τις σκανδιναβικες, τα ολλανδικα, σχεδον ολες τις σλαβικες...
Εντάξει από τις σκανδιναβικές και τα ολλανδικά ναι, αλλά για τις σλαβικές δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 4:24 pm

Reaper έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 3:19 pm
Οι ευρωπαικες γλωσσες γενικα με εξαιρεση 4-5 (Φινλανδικα, Εσθονικα, Ουγγρικα, Ισλανδικα) ειναι ευκολες να τις μαθεις. Τα γερμανικα που μιλαει αρκετος κοσμος ας πουμε ειναι πιο δυσκολα απ τις σκανδιναβικες, τα ολλανδικα, σχεδον ολες τις σλαβικες...
Σε ότι έχει να κάνει με γλώσσες εγώ δυσκολεύομαι να πω χρησιμοποιήσω το επίθετο "εύκολο".
Συγκριτικά μπορώ βέβαια, να πω ότι μία γλώσσα είναι πιο εύκολη από την άλλη κι αυτό με μια κάποια επιφύλαξη. Ανάλογα του γνωσιακού υπόβαθρου του υποψήφιου μαθητή. Και τις δεξιότητές του. Και τη χώρα καταγωγής του.

Επιπλέον, δεν είναι τόσο ασφαλές κριτήριο από μόνο του η γραμματική και το συντακτικό. Είναι και το κατά πόσο χρησιμοποιείται η γραμματική στην καθομιλουμένη. Είναι τι βάθος έχει η γλώσσα. Τι πολιτισμικό υπόβαθρο την χαρακτηρίζει.
Ανάλογα τις διαφοροποιήσεις εντός του εδαφικού χώρου όπου ομιλείται.
Τέλος, είναι και τι απαιτήσεις έχει ο καθένας από τον εαυτό του, προκειμένου να πει ότι μιλάει καλά μαι γλώσσα. :smile:
Σε θεωρτικό επίπεδο και με κάποια στοιχειώδη προσέγγιση πάνω στη δομή και το βάθος μια γλώσσας, μπορούμε να κάνουμε μια αξιολόγηση η οποία όμως δεν παύει να είναι "εξ' αποστάσεως" και σχετική.¨Οταν καταδυόμαστε στα μυστικά μιας γλώσσας, αρχίζουν τα δύσκολα. Τότε καταλαβαίνουμε το εύρος της γνώσης που ανοίγεται μπροστά μας.

Το αυτό ισχύει και για τη μητρική μας. Εχθρός της μάθησης και της βελτίωσης είναι ο εφησυχασμός και ο κορεσμός της δίψας για γνώση.
Αρχή της γνώσης είναι η αποδοχή της άγνοιας μας- μερικής ή καθολικής. Και η πολυεπίπεδη δουλειά, εν προκειμένου.

Αυτά ως μια πρώτη τοποθέτηση.

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 4:25 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 3:38 pm
Reaper έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 3:19 pm
Οι ευρωπαικες γλωσσες γενικα με εξαιρεση 4-5 (Φινλανδικα, Εσθονικα, Ουγγρικα, Ισλανδικα) ειναι ευκολες να τις μαθεις. Τα γερμανικα που μιλαει αρκετος κοσμος ας πουμε ειναι πιο δυσκολα απ τις σκανδιναβικες, τα ολλανδικα, σχεδον ολες τις σλαβικες...
Εντάξει από τις σκανδιναβικές και τα ολλανδικά ναι, αλλά για τις σλαβικές δεν είμαι και πολύ σίγουρος.
Για τους ελληνες νομιζω ειναι πιο δυσκολα. Για τους αγγλους ειναι πιο ευκολα.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 06, 2020 4:34 pm

Reaper έγραψε:
Σάβ Ιουν 06, 2020 4:25 pm

Για τους ελληνες νομιζω ειναι πιο δυσκολα. Για τους αγγλους ειναι πιο ευκολα.
Εμένα δεν μπορώ να πω ότι με έχουν βοηθήσει τα ελληνικά, στα ρώσικα.
Και μιλάω και γερμανικά.
Ή καλύτερα, δύναμαι να μιλήσω γερμανικά, μιας και τα έχω μάθει καλά, αλλά δεν χρησιμοποιώ καθόλου.

Τα ελληνικά δεν μπορώ να πω ότι βοηθάνε και ιδιαίτερα στις ανατ. Σλάβικες γλώσσες και νότιες/βαλκανικές σλάβικες γλώσσες. Αντίθετα με τα αγγλικά που αναφέρεις, που όντως είναι καταλυτικά στις δυτ. σλάβικες γλώσσες, όπως τα πολωνικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Travels”