Ταξίδια εντός κ εκτός Ελλάδας...

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 29, 2020 8:01 am

Σε αυτό το τοπικό μπορούμε να συζητάμε τις εμπειρίες/προτάσεις μας για μέρη που επισκευθήκαμε η πρόκειται...

Κάνω την αρχή και αναζητώ πληροφορίες για Σύβοτα , Πάργα και πέριξ όπου λέμε να πάμε το καλοκαίρι για διακοπές.
Κάποιο κατάλυμμα που να έχει μείνει κάποιος και να έχει μείνει ευχαριστημένος;

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 23, 2020 12:26 pm

Ελα λιγο να σηκωσουμε το τοπικό...
Κλεισαμε δωματιο τελικα Περδικα...
Για πειτε παραλιες που αξιζει να παμε με σκαφακι..


Υ.γ
1 μερα θα παμε Αχερωντα οπως κ δηποτε...

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 26, 2020 6:27 am

:sad:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Ιούλ 26, 2020 6:54 am

john wick έγραψε:
Κυρ Ιούλ 26, 2020 6:27 am
:sad:
Καραβοστάσι και οπωσδήποτε οπωσδήποτε οπωσδήποτε Αλωνάκι Φαναρίου

Θα πάθεις πολιτισμικό σοκ με τη συγκεκριμένη παραλία.

Μιλάμε για καταστάσεις Blue Lagoon. Πάρε την Μπρουκ Σιλτς σου και πήγαινε :cool:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 26, 2020 7:05 am

titsokk έγραψε:
Κυρ Ιούλ 26, 2020 6:54 am
john wick έγραψε:
Κυρ Ιούλ 26, 2020 6:27 am
:sad:
Καραβοστάσι και οπωσδήποτε οπωσδήποτε οπωσδήποτε Αλωνάκι Φαναρίου

Θα πάθεις πολιτισμικό σοκ με τη συγκεκριμένη παραλία.

Μιλάμε για καταστάσεις Blue Lagoon. Πάρε την Μπρουκ Σιλτς σου και πήγαινε :cool:



:lol: :lol:
ρε συ θα εχω και τα μικρά μαζί....
δεν με παίρνει για ματσακωνιές... :P

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Ιούλ 26, 2020 7:11 am

john wick έγραψε:
Κυρ Ιούλ 26, 2020 7:05 am
titsokk έγραψε:
Κυρ Ιούλ 26, 2020 6:54 am


Καραβοστάσι και οπωσδήποτε οπωσδήποτε οπωσδήποτε Αλωνάκι Φαναρίου

Θα πάθεις πολιτισμικό σοκ με τη συγκεκριμένη παραλία.

Μιλάμε για καταστάσεις Blue Lagoon. Πάρε την Μπρουκ Σιλτς σου και πήγαινε :cool:



:lol: :lol:
ρε συ θα εχω και τα μικρά μαζί....
δεν με παίρνει για ματσακωνιές... :P
Χαχα οκ. Μην ανησυχείς συνήθως μόνο οικογένειες με παιδιά θα βρεις συνήθως εκεί . Ειναι εξωπραγματικής ομορφιάς με πεντακάθαρα νερά

Επίσης Λούτσα, Βράχο που είναι κλασικές και φημισμένες στην περιοχη

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Ιούλ 26, 2020 7:12 am

0
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 26, 2020 7:16 am

Thanks !!!!!

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Ιούλ 26, 2020 7:21 am

john wick έγραψε:
Κυρ Ιούλ 26, 2020 7:16 am
Thanks !!!!!
:)

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 09, 2021 11:31 pm

Όπα, τι θρεντάκι ειναι αυτό;

Μιας που το βρήκα να σας πω ότι ψιλοτρέμω με τα ανεβασμένα κρούσματα, μην τυχόν μας βάλει στην κόκκινη λίστα η Ρωσία και χάσω τον υπερσιβηρικό που ετοιμάζω (υπερπαραγωγή 1 μήνας, από Αρκτικό Κύκλο μέχρι Βαϊκάλη με παγοπέδιλα με μπάτζετ σπανακόπιτας, τραινάκι, ωτοστόπ και πολύ πιτόγυρο).

Σε άλλα νέα, έρχεται καλοκαιράκι, δουλειά δεν προβλέπω να έχουμε οπότε ψάχνουμε ελληνικό νησί (το έτερον ήμισυ δεν το συζητάει για εκτός Ελλάδας, τι έχω να τραβήξω τώρα που έμαθε την Ελλάδα) με τα εξής ζητούμενα:
1) δεν οδηγούμε. Άρα πρέπει να μπορείς να το γυρίσεις με συγκοινωνίες ή με τα πόδια. Θεωρητικά έχω δίπλωμα για μηχανάκι, πρακτικά δεν ξέρω αν το δέχονται.
2) Αν γίνεται να υπάρχει και δεύτερο ή και τρίτο κοντινό νησί παραπέρα ώστε να μην περάσουομε όλες τις μέρες (καμιά εβδομάδα υπολογίζω) στο ίδιο, καλύτερα ακόμη
3) Ιούνιο δε νομίζω να έχει πολλή βαβούρα πουθενά, αλλά τέλος πάντων όχι καταστάσεις Μύκονοοοοοοοοοοος
4) Μεγάλο plus να έχει και κανένα αρχαίο. ΜΕΓΑΛΟ, θα κάνει τα μπάνια της αυτή, να δω και γω καμία αρχαία πέτρα που με συγκλονννννίζουν.
5) Δε σκοπεύουμε να φάμε τη μέρα μας στις παραλίες, αλλά κάποια μπάνια θα πρέπει να τα κάνουμε. Οπότε νησιά τύπου Σαμοθράκη απορρίπτονται, η Μις Μπικίνι θέλει να κάνει "ελληνικό καλοκαίρι".
6) Επειδή έχουμε και μίλια και κουπόνια, αν παίζει αεροδρόμιο, γουί λάικ.
7) Σχετικά ζεστά νερά Ιούνιο μήνα.

Μέρη που δεν έχουμε πάει, μας έκαναν κλικ από αυτά τα ντοκιμαντέρ που με βάζει με το ζόρι και βλέπω η δικιά μου: Κουφονήσια, Ικαρία, Λήμνος, Μυτιλήνη, Κάλυμνος, Μήλος, Ιθάκη, Καστελλόριζο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1180
Δημοσιεύσεις: 1732
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 09, 2021 11:40 pm

Γιώργο, σχετικά με τα μέρη που ανέφερες, έχω να ξεχωρίσω τα εξής:

Ικαρία είναι εκπληκτικό μέρος. Να πας οπωσδήποτε. Πανηγύρια, άνθρωποι, παραλίες. Τέλεια.

Μήλο πήγα μία φορά πριν 3 χρόνια και αποφάσισα να παντρευτώ εκεί :)

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 09, 2021 11:42 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Τρί Μαρ 09, 2021 11:40 pm
Γιώργο, σχετικά με τα μέρη που ανέφερες, έχω να ξεχωρίσω τα εξής:

Ικαρία είναι εκπληκτικό μέρος. Να πας οπωσδήποτε. Πανηγύρια, άνθρωποι, παραλίες. Τέλεια.

Μήλο πήγα μία φορά πριν 3 χρόνια και αποφάσισα να παντρευτώ εκεί :)
Δεν το υπογράμμισα αρκετά: το βασικό είναι, την παλεύουμε χωρίς μεταφορικό μέσο εκεί; Δεν ξέρουμε να οδηγούμε και πρέπει να είναι ΠΟΛΥ χυμαδιό για να δεχτούν την άδεια μοτοποδηλάτου που έχω.
Επίσης για πόσες μέρες είναι η Ικαρία λες; Και με τι άλλο συνδυάζεται εκεί κοντά;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1180
Δημοσιεύσεις: 1732
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 10, 2021 12:02 am

Ικαρία είναι αρκετά διάσημη για τη hitchhiking κουλτούρα. Αρκετοί τη βγάζουν πολύ καιρό στο νησί χωρίς κανένα μεταφορικό. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχουμε μαζέψει αρκετό κόσμο κατά καιρούς. Συνήθως καθόμαστε καμία εβδομάδα όταν πάμε αλλά δεν είναι ότι κάνουμε και κάτι διαφορετικό κάθε μέρα. Πανηγύρι και αλκοολ το βράδυ, μπουγάτσα το πρωί, μπανιο το μεσημερι-απογευμα και πάμε πάλι από την αρχή. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω μια καλή εκτίμηση, Δεν νομίζω να είναι πάνω από 6-7 μέρες πάντως.
Αν με το "συνδυάζεται" εννοείς κάτι που μπορείς να πεταχτείς, και λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που είπες, μόνο η Σάμος μοιάζει καλή περίπτωση και όχι τα μικρότερα νησιά εκεί γύρω. Αφού όμως βολεύεσαι με αεροπλάνο, μπορείς να πας όπου αλλού σου προταθεί.

Για Μήλο δεν ξέρω. Τα λεωφορεία δεν είναι δράμα αλλά δεν νομίζω να περάσεις καταπληκτικά αν είναι το μοναδικό σου μέσο. Δύσκολο να σου δώσουν μηχανάκι χωρίς δίπλωμα αλλά δεν ξέρω και 100%. Κίμωλος είναι δίπλα και είναι επίσης πολύ ωραία (και πιο ήσυχα).

Έχω πάει μόνο κανα 2 φορές σε νησί χωρίς μεταφορικό (μετά το Λύκειο). Ανάλογα τη γεωγραφία και το που θέλεις να πας ΙΣΩΣ να την παλέψεις με ποδήλατο αλλά λίγο χλωμό το βρίσκω (συνήθως παίζουν βουνά).

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 10, 2021 12:29 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τετ Μαρ 10, 2021 12:02 am
Ικαρία είναι αρκετά διάσημη για τη hitchhiking κουλτούρα. Αρκετοί τη βγάζουν πολύ καιρό στο νησί χωρίς κανένα μεταφορικό. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχουμε μαζέψει αρκετό κόσμο κατά καιρούς. Συνήθως καθόμαστε καμία εβδομάδα όταν πάμε αλλά δεν είναι ότι κάνουμε και κάτι διαφορετικό κάθε μέρα. Πανηγύρι και αλκοολ το βράδυ, μπουγάτσα το πρωί, μπανιο το μεσημερι-απογευμα και πάμε πάλι από την αρχή. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω μια καλή εκτίμηση, Δεν νομίζω να είναι πάνω από 6-7 μέρες πάντως.
Αν με το "συνδυάζεται" εννοείς κάτι που μπορείς να πεταχτείς, και λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που είπες, μόνο η Σάμος μοιάζει καλή περίπτωση και όχι τα μικρότερα νησιά εκεί γύρω. Αφού όμως βολεύεσαι με αεροπλάνο, μπορείς να πας όπου αλλού σου προταθεί.

Για Μήλο δεν ξέρω. Τα λεωφορεία δεν είναι δράμα αλλά δεν νομίζω να περάσεις καταπληκτικά αν είναι το μοναδικό σου μέσο. Δύσκολο να σου δώσουν μηχανάκι χωρίς δίπλωμα αλλά δεν ξέρω και 100%. Κίμωλος είναι δίπλα και είναι επίσης πολύ ωραία (και πιο ήσυχα).

Έχω πάει μόνο κανα 2 φορές σε νησί χωρίς μεταφορικό (μετά το Λύκειο). Ανάλογα τη γεωγραφία και το που θέλεις να πας ΙΣΩΣ να την παλέψεις με ποδήλατο αλλά λίγο χλωμό το βρίσκω (συνήθως παίζουν βουνά).
Ωραίος! Η Κίμωλος περπατιέται;
Ούτε ποδήλατο ξέρουμε...
Το Σάμος-Ικαρία μου κάνει κλικ.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1180
Δημοσιεύσεις: 1732
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 10, 2021 12:45 am

Εξαρτάται πόσο διατίθεσαι να περπατήσεις. Η Κίμωλος είναι σχετικα μικρή. Όλοι σχεδόν μένουν στη "Χώρα", άντε και κάποιοι Ψάθη. Είναι περίπου κανα 20λεπτο περπάτημα από το λιμάνι στη Χώρα.

Αν μένεις στη Χώρα και θέλεις να πας για μπάνιο κάπου νότια ή ανατολικά είναι ~45 λεπτά.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Απάντηση

Επιστροφή στο “Travels”