Αναδιάρθρωση Εθνικών Πρωταθλημάτων

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1787
Δημοσιεύσεις: 12015
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 6:17 pm

SteveNashidis έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 6:08 pm
Δεν κερδίζει ένας πιτσιρικάς αν υποστηρίζεται να παίζει στην πεντάδα με ξένους και έμπειρους;
Τώρα garbage time για καφέδες δε κερδίζει κανένας είτε πληρώνεσαι είτε όχι σαν ομάδα. Δεν ξέρω αναμένω τα περισσότερα.

Υ.Γ. Είναι ο Ψαρακης σε αυτό το σάιτ που είναι του Σωτηρακόπουλου και μπαίνει δυναμικά στον χώρο του ρεπορτάζ.
Κερδίζει βέβαια εξαρτάται πως και τι εφαρμόζεται.
Ας πούμε ένας κακοπροαίρετος θα έλεγε ότι μια ομάδα χωρίς στόχους μόλις σωθεί διώχνει τους ξένους που ως τότε έπαιζαν 35 λεπτά και βάζει μέσα μικρούς να εισπράττει, στήνει και κάνα παιχνιδάκι και όλα καλά βγήκε το μπάτζετ της σεζόν.

Ας περιμένουμε να δούμε πάντως.
Μπορεί να είναι πολύ καλό μπορεί ψίχουλα, εξαρτάται και από τα λεφτά.
Μια απορία έχω, από που θα βρει η ΕΟΚ λεφτά για να μοιράσει.

Αυτός ήταν εξαρχής ο ενδοιασμός μου για διάφορες εξαγγελίες πχ γήπεδα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 6:18 pm

SteveNashidis έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 6:08 pm
Δεν κερδίζει ένας πιτσιρικάς αν υποστηρίζεται να παίζει στην πεντάδα με ξένους και έμπειρους;
Τώρα garbage time για καφέδες δε κερδίζει κανένας είτε πληρώνεσαι είτε όχι σαν ομάδα. Δεν ξέρω αναμένω τα περισσότερα.

Υ.Γ. Είναι ο Ψαρακης σε αυτό το σάιτ που είναι του Σωτηρακόπουλου και μπαίνει δυναμικά στον χώρο του ρεπορτάζ.
23 δεν ειναι πιτσιρικας ειδικα για Α2 και δεν λεει καπου πως θα παιζει υποχρωτικα 5 αδα με 2 ξενους. Αν το ελεγε καπου να το συζητουσαμε.Να ελεγε πως μαζι με τους 2 ξενους πρεπει υποχρεωτικα να ειναι και οι αναλογοι U23. Ενας ξενος στην πενταδα, ενας u23 2 ξενοι 2 u23 υποχρεωτικα πχ. Πως το βλεπεις αυτο;
Μπορει να παιξει 5αδα σε γκαρμπετζ ταιμ ή σε παιχνιδια χωρις ενδιαφερον και να πιασουμε τους αλγοριθμους μετα. :)
Και με ελληνες εμπειρους να παιζει καλο του κανει, αλλα με 2 ξενους υπαρχουν 2 θεσεις λιγοτερες διαθεσιμες στην πενταδα
Ειδα πως ειναι του Ψαρακη. Και ξερω τι παρεες εχει ο Ψαρακης στον "χωρο", χρονια τωρα. Εδω που τα λεμε βεβαια δεν εχει μονο ο Ψαρακης που εχει "ατζεντοπαρεες". :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 22, 2022 11:04 pm

Hipster έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 6:18 pm
SteveNashidis έγραψε:
Τετ Ιουν 22, 2022 6:08 pm
Δεν κερδίζει ένας πιτσιρικάς αν υποστηρίζεται να παίζει στην πεντάδα με ξένους και έμπειρους;
Τώρα garbage time για καφέδες δε κερδίζει κανένας είτε πληρώνεσαι είτε όχι σαν ομάδα. Δεν ξέρω αναμένω τα περισσότερα.

Υ.Γ. Είναι ο Ψαρακης σε αυτό το σάιτ που είναι του Σωτηρακόπουλου και μπαίνει δυναμικά στον χώρο του ρεπορτάζ.
23 δεν ειναι πιτσιρικας ειδικα για Α2 και δεν λεει καπου πως θα παιζει υποχρωτικα 5 αδα με 2 ξενους. Αν το ελεγε καπου να το συζητουσαμε.Να ελεγε πως μαζι με τους 2 ξενους πρεπει υποχρεωτικα να ειναι και οι αναλογοι U23. Ενας ξενος στην πενταδα, ενας u23 2 ξενοι 2 u23 υποχρεωτικα πχ. Πως το βλεπεις αυτο;
Μπορει να παιξει 5αδα σε γκαρμπετζ ταιμ ή σε παιχνιδια χωρις ενδιαφερον και να πιασουμε τους αλγοριθμους μετα. :)
Και με ελληνες εμπειρους να παιζει καλο του κανει, αλλα με 2 ξενους υπαρχουν 2 θεσεις λιγοτερες διαθεσιμες στην πενταδα
Ειδα πως ειναι του Ψαρακη. Και ξερω τι παρεες εχει ο Ψαρακης στον "χωρο", χρονια τωρα. Εδω που τα λεμε βεβαια δεν εχει μονο ο Ψαρακης που εχει "ατζεντοπαρεες". :)
Έχω βρεθεί σε πρωτάθλημα όπου υπήρχε υποχρεωτική συμμετοχή under 21 για τριάντα λεπτά σε αντρικό επίπεδο και ήταν μία από τις χειρότερες εμπειρίες. Γιατί άρχισε να εξελίσσεται η κακή νοοτροπία ενός νέου αθλητή καθώς υπήρχε εγγυημένος χρόνος που είτε έρθεις είτε δεν έρθεις προπόνηση σαν πιτσιρικάς θα παίξεις γιατί σε έχουμε ανάγκη. Είτε είσαι καλός είτε δεν είσαι θα παίζεις επειδή το λέει ένας κανονισμός και μηδενιζε έτσι την κρίση του προπονητή για πιθανή συμμετοχή στο ματς.

Κακα τα ψέματα αυτοί οι κανονισμοί για μένα για τους μικρούς προσβάλλουν τα προπονητικά επιτελεία. Δε χρειάζεται κανονισμός για να καταλάβει ένας προπονητής ότι όσο πιο νωρίς πάρεις εμπειρία σαν αθλητής τόσο πιο καλύτερος θα γίνεις.
Οπότε τα οικονομικά κίνητρα για συμμετοχή των μικρών δεν εκπαιδεύουν νέους αθλητές ή προπονητές. Αν δεν περαστεί η φιλοσοφία από ΕΟΚ χωρίς οικονομικά κίνητρα δεν γίνεται δουλειά καθώς ακόμη και η συμμετοχή ενός νέου στην πεντάδα για πολύ ώρα αλλά με συστήματα που θα αφορούν τους άλλους τέσσερις και αυτόν στην γωνία δε δίνει κάτι ποιοτικά στον αθλητή.

Πάντως αν μία ομάδα στηρίζεται στις ακαδημίες της και βάζει παιδιά να παίζουν στις εθνικές κατηγορίες θα βρει μια ανταμοιβή που δεν την περίμενε και αυτά τα παιδιά ένα έξτρα χαρτζιλίκι που δε θα έβρισκαν εύκολα αντι πχ ενός συμβολαίου ενός μέτριου ενήλικα.

Τα υπόλοιπα για μάνατζερ που λες δεν τα γνωρίζω δεν έχω ιδέα τι παίζει και τι γίνεται.

Η συζήτηση αφορά το ποσο η οικονομική ανταμοιβή θα βοηθήσει μικρούς να βρουν χρόνο συμμετοχής ώστε να πάρουν εμπειρίες ή είναι άλλη μια ευκαιρία για ομάδες να κάνουν μια τρύπα στο νερό με τερτιπια μπακαλιστικα.

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1906
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 5:54 am

Συμφωνώ με τον Steve, αλγόριθμος θα μπορούσε να βρεθεί, να μετράνε σε ποιο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού έπαιξαν, με ποιους συμπαίκτες, για πόσο διάστημα. Όμως το ζήτημα είναι να θέλουν οι ομάδες όχι απλώς να "πετάξουν" παίκτες μέσα στην πεντάδα αλλά να τους εξελίξουν και οι παίκτες να θέλουν να το κάνουν, δεν γίνεται αυτό με υποχρεωτικά λεπτά συμμετοχής, ούτε να κανονίζονται οι πεντάδες για να παίζουν οι μικροί μαζί με τους Αμερικάνους.
Για τα λεπτά συμμετοχής των Αμερικάνων αφού επιλέχτηκε να μπορούν να παίζουν 2 ξένοι δεν θα μπορούσε να είναι και πολύ μικρότερο από 45-50 λεπτά αφού οι ομάδες θα τους πάρουν για να είναι βασικοί.
Γενικά δεν πιστεύω ότι οι παίκτες βελτιώνονται επειδή απλώς παίζουν, βελτιώνονται επειδή δουλεύουν στην προπόνηση και βρίσκουν ρόλο και χρόνο στους αγώνες να εφαρμόσουν σε πραγματικές συνθήκες αυτά για τα οποία έχουν προπονηθεί. Οικονομικό κίνητρο να συμβεί αυτό θα υπήρχε αν οι ομάδες είχαν όφελος από το που θα παίξει ο παίκτης στο μέλλον. Έχεις π.χ. παίξει από τα 15-18 στον Φιλαθλητικό; 1% από τα επόμενα συμβόλαια σου θα πηγαίνουν σ' αυτόν. (Τον έφτιαξα τον Φιλαθλητικό :D ), τυχαίες οι ηλικίες και τα ποσοστά και μάλλον θα μου φαινόταν απίθανο να μπορεί να εφαρμοστεί αν και νομίζω στο ποδόσφαιρό υπάρχει κάτι τέτοιο.
Για τον ένα ξένο στις μικρότερες κατηγορίες δεν το βρίσκω κακό από την άποψη ότι δεν νομίζω οι ομάδες εκεί με τις όποιες εξαιρέσεις να φέρνουν μεταγραφές από το εξωτερικό αλλά είναι πιθανό να υπάρχουν ξένοι που μένουν στην Ελλάδα έχουν το ταλέντο αλλά ως τώρα δεν θα μπορούσαν να παίξουν κάπου.
Κρίμα που ξανά δεν έχουμε πρωτάθλημα για τις ηλικίες μετά το εφηβικό, ο κανονισμός που οι ομάδες θα μπορούν να παίρνουν-κλέβουν "μόνο" έναν παίκτη από τις άλλες ομάδες κάθε χρόνο δεν μπρώ να καταλάβω την έμπνευση του, είτε είναι σωστό να έχουν το δικαίωμα της επιλογής, είτε όχι.

1
1 Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 8:02 am

Να συμφωνήσω με το Στηβ και για λόγους ουσίας αλλά και να προχωρήσει η συζήτηση. Αλλά ποιος ειδήμων είπε οκ στους ξένους σε ερασιτεχνικά σωματεία και ποιος έβαλε χρόνο και αλγόριθμο συμμετοχής σε αυτούς τους ξένους. Θέλω να πω οτι τα πάντα διαβάζονται κι απο την ανάποδη.
Σημειωση οτι θέλει δουλειά πολύ να συμμετέχει και να πληρώνεται κάποιος σωστά απο ερασιτεχνικό σωματείο, θέλει εξειδίκευση στο πως, με υπαλληλική σχέση, με συμφωνητικό υπηρεσίας θεάματος τι απο όλα???? Θα πάρουν φωτιά τα νομικά και λογιστικα γραφεία.

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 9:02 am

Κοιταχτε φιλοι μου. Εγω δεν εχω προβλημα με τους ξενους, ουτε πους μπακς κανω. Αν θελουν ξενους ας βαλουν απεριοριστους.
Γιατι να εχουν εναν ή δυο και να μην εχουν 12 και ας παιζει ο καλυτερος.
Λες και χωρις ξενους παιζει παντα ο καλυτερος; αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Ειδικα για τους μικρους ,εχει προτεραιοτητα (δεν ειναι παντα πραγματικη), ο μεγαλυτερος, ο δυνατοτερος, ο εμπειροτερος, αυτος που ξερει τον προπονητη καλυτερα, που εχει κονε με τους αλλους της πενταδας κλπ κλπ
Καλο ειναι να μιλας σε θεωρητικο επιπεδο αλλα υπαρχει και μια πραγματικοτητα. Και το μπασκετ δεν ειναι μονο Α1 και Α2 (για μενα τουλαχιστον) αλλα φτανει μεχρι και τα τοπικα. Μακρια απο μενα η λογικη των αριστων.
Αλλα οταν ψαχνουμε πως να παιζουν οσο ειναι δυνατον περισσοτεροι ξενοι, δεν θα υπαρξει απλα ελληνικο μπασκετ, απλα πραγματα. Εγω δεν εχω προβλημα, βλεπω και ΝΒΑ αμα λαχει ναουμ και γιουρολιγκ που και εκει οσους ξενους θες εχεις. :wink:
Αν θες να ασχοληθεις σαν ομοσπονδια με την αναπτυξη, ξαναλεω του Ελληνικου μπασκετ, δεν κεντραρεις στην βιτρινα, το πας αναποδα. Δεν συμβαινει αυτο εδω.
Ψαχνει η ομοσπονδια να βρη λυση για το κενο μεταξυ 18-21 που συζηταμε πολλοι εδω και πολλα χρονια; Μονο στα λογια, το ιχνηλατουν συνεχεια οπως και οι προηγουμενοι, αλλα συνεχεια με τις μεγαλες κατηγοριες ασχολουνται.
Μπηκε στο Καλενταρι φετος Πανελληνιο νεων , χωρις ημερομηνιες ομως γιατι δεν υπαρχουν ομαδες ακομα. Κινητρο για να φτιαχτουν ομαδες; Δεν ειδα πουθενα.
Γραφω και σκεφτομαι στα ποσα πολλα πραγματα θελω και μπορω να αναφερθω, αλλα δεν μπορω εδω να κανω αναλυση για ολα. Καταληγουμε παντα να μιλαμε για τους ξενους. Δεν θα το ανοιξω αλλο γιατι θα χαωθω και εγω και εσεις. Ας μεινω στους ξενους.
Λοιπον, το προβλημα ειναι ο στρεβλος επαγγελματισμος και το εχω ξαναπει.
Θες να εχεις επαγγελματικη λιγκα; ας εχεις. Και ας εχεις οσους ξενους θες.
Εχεις την δυνατοτητα για επαγγελματικη λιγκα; Την απαντηση την βλεπουμε καθε χρονο και φετος πριν λιγες μερες.
Ειναι δουλεια της ΕΟΚ η επαγγελματικη λιγκα; Οχι δεν ειναι κατα την γνωμη μου. Ειναι δουλεια των ΚΑΕ και του αναλογου υπουργειου. Αναπτυξης, εμποριου δεν ξερω πιο μπορει να ειναι αυτο. Η ΕΟΚ μπορει να εχει συμβουλευτικο ρολο.
Η Α2 τωρα τι ειναι; Επαγγελματικη λιγκα ή οχι. Λενε πως ειναι ημιεπαγγελματικη, ουτε που ξερω, εμενα επαγγελματικη μου δειχνει πως ειναι κι αυτη. Γιατι υπαρχει αναγκη για δευτερο ξενο. Μια εξηγηση δεν ειδα.
Για μενα η Α2 επρεπε να ειναι η Α της ΕΟΚ. Η υψηλοτερη κατηγορια της δηλαδη και χωρις συνδεση πεφτω ανεβαινω με την Α1. Χωρις ξενους, μονο ελληνες γιατι θα ειναι μια ελληνικη λιγκα μπασκετ. Θες να βαλεις και ενα ξενο, αντε να βαλεις αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον λογο.
Η Β και Γ τι ειναι και γιατι πρεπει να εχει ξενο; Επαγγελματικη κι αυτη, ημιεπαγγελματικη τι; Γιατι δεν μας εξηγει καποιος την αναγκαιοτητα; Εδω κοιτανε να μειωσουν τις ομαδες στις εθνικες κατηγοριες (σωστα ) και βαζουν ξενο για να διευκολυνουν την διαλυση τους;
Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα τι θελουν να κανουν. Ποια η λογικη να βαλουν εναν κοινωτικο σε Β και Γ. Μια εξηγηση ρε παιδι μου.
Εχει χαθει εντελως εδω και χρονια ο προσανατολισμος. Σε λιγο θα μπουν και στα τοπικα οι ξενοι; Αν υπαρχουν στην Β και στην Γ γιατι να μην υπαρχουν και στα τοπικα;
Ακομα και στα τοπικα οι ομαδες λειτουργουν με επαγγελματικα κριτηρια.
Μιλαγα πριν 2 βδομαδες με εναν προπονητη απο ΕΣΚΑΝΑ που ανεβηκε κατηγορια και μουελεγε πως ψαχνουν χορηγους και παιχτες σε συγκεκριμενες θεσεις. Γιατι να τους ψαχνουν; Εχεις ομαδα που μπορει ναανεβεικατηγορια ανεβαινεις, αν την επομενη δεν μπορει η ομαδα σου να σταθει στην παρπανω κατηγορια ξαναπεφτεις. Απλα πραγματα.
Εχουν κανει το μπασκετ μεχρι τα τοπικα μπασκετμπολ μανατζερ. Την εχουν δει οι παραγοντισκοι πως ειναι παραγοντες Α1 και γιουρολιγκ. Κανεις δεν πληρωνει για να εχει παραγωγη παιχτων απο τις ακαδημιες. Χρησιμοποιουν τα λεφτα των ακαδημιων για να κανουν μεταγραφες στα ανδρικα. Εχει χαθει η μπαλλα. Σταματαω εδω, παλι χαωθηκα :)
Δεν παει καλα το πραγμα απο την ριζα του και εμεις (αυτοι) ασχολουνται με την βιτρινα και μονο.

ΥΓ Δεν ειναι τυχαιο που γινονται ολα αυτα. Ετσι εχει εκπαιδευτει ο περισσοτεροςς κοσμος του μπασκετ. Δεστε εδω στο φορουμ. Ποσες προβολες και ποστ υπαρχουν σε νηματα με μεταγραφες, Α1 και γιουρολιγκ και ποσες σε νηματα αναπτυξιακα και χαμηλοτερων κατηγοριων. Λογικο;
Καθολου. Μονο τους παιχτες να βαλεις που παιζουν σε Εθνικες κατηγοριες και τοπικα ειναι πολλαπλασιοι απ αυτους που ειναι Α1 αλλα ολοι μ αυτην ασχολουνται. Καποιοι δεν ασχολουνται καν με την κατηγορια που παιζουν. Μιλαμε για τρελλα επιπεδου σερβαιβορ και ΝΓΤΜ και πως διαολο τα λενε αυτα. Οτι μας παιζει η τηλεοραση. Αθλητισμος του καναπε.

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 2:14 pm

Τελικά είμαστε όλοι γατάκια. Να τι κρύβεται πίσω απο την απόφαση για ξένους
https://www.basketblog.gr/%CE%B7-%CE%B5 ... CF%82.html

Ερώτηση 1: γιατί το 1 ή 2 ξένοι δεν γίνονται 0
Ερώτηση 2: στα τοπικά επιτρέπονται 10 ξένοι??

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 3:18 pm

1)Eιπωθηκε οτι εναρμονίστηκαν οι κανονισμοί των Β-Γ-Α2 με εκείνες των υπόλοιπων χαμηλών κατηγοριών άλλων χωρών που χρησιμοποιούν ξένους.
Η Α2 για να γίνει αμιγώς επαγγελματική θα περάσουν χρόνια πολλά καθώς ούτε η Α1 έχει επαγγελματικά στάνταρτς.

2)Τώρα η Β και Γ μόλις γίνουν λίγες ομάδες στα πρωταθλήματα θα ανέβει ο ανταγωνισμός.
Τα 2000 ευρώ ανά ξένο δεν ξέρω ποσες ομαδες μπορουν να τα πληρώσουν. Συνηθως στην Γ εθνική είναι το 1 /6 του μπάτζετ τους αυτά τα δύο χιλιάρικα και θα σκεφτούν πολύ να τα δώσουν μόνο ως παράβολο και έπειτα πόσο καλό ξένο να βρεις για τη Β' και τη Γ.;;;;;
Δώρο άδωρο με εξαίρεση ομάδα που θα σκάσει γερά φράγκα για να κάνει πρωταθλητισμό. Η οποία όμως το κάνει με λιγότερα. Όπως ξέρετε μια ομάδα στην Γ' κάνει πρωταθλητισμό πληρώνοντας 5 βετεράνους άνω των 35 με εμπειρία σε Α2 ή Α1. Δεν υπαρχει ομάδα με πιτσιρικάδες να κοντράρει τέτοιο ρόστερ και η άνοδος έρχεται αέρα..

3)Σχετικά με τα αναπτυξιακά δε θα υπάρχει ενδιαφέρον όσο λείπει μια γενιά από τα ηλικιακά πρωταθλήματα λόγω πανελληνίων όπως σε αντίθεση γίνεται στο κολλεγιακό της αμερικής οπου ξεπερνάει σε αριθμούς θεατών αγώνες ΝΒΑ.
4)Επίσης μην περιμένουμε αύξηση ενδιαφέροντος χωρίς προβολή και με συνεχείς μεταγραφές των 6-7 ομάδων στην Ελλάδα και των κολλεγίων.
5)Εισαγωγή πανεπιστημιακού πρωταθλήματος με οργανωμένο τρόπο γίνεται για να τονωθεί το ενδιαφέρον των αναπτυξιακών έχουμε; Οχι
6)Πρωταθλήματα νέων ανδρών υπάρχουν; Οχι

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1906
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 3:21 pm

polykos έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 2:14 pm
Τελικά είμαστε όλοι γατάκια. Να τι κρύβεται πίσω απο την απόφαση για ξένους
https://www.basketblog.gr/%CE%B7-%CE%B5 ... CF%82.html

Ερώτηση 1: γιατί το 1 ή 2 ξένοι δεν γίνονται 0
Ερώτηση 2: στα τοπικά επιτρέπονται 10 ξένοι??
Γι' αυτό το άρθρο μιλάει για να ξέρουμε για τι μιλάμε:

Άρθρο 35
Τροποποίηση του άρθρου 33 του ν. 2725/1999 1. Η παρ. 7 του άρθρου 33 του ν. 2725/1999, αντικαθίσταται ως εξής:
«7. Στα ελληνικά ερασιτεχνικά διασυλλογικά πρωταθλήματα τοπικού, περιφερειακού ή πανελλαδικού επιπέδου και στους ελληνικούς ερασιτεχνικούς αγώνες κυπέλλου, ατομικών ή ομαδικών αθλημάτων, επιτρέπεται να συμμετέχουν: α) ομογενείς, β) πολίτες κράτουςμέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.), γ) πολίτες τρίτης χώρας και ανιθαγενείς που διαμένουν νόμιμα στη χώρα με άδεια διαμονής σε ισχύ, ή είναι κάτοχοι βεβαίωσης κατάθεσης αίτησης για την έκδοση άδειας διαμονής της παραγράφου 5 του άρθρου 8 ή της παρ. 4 του άρθρου 9 του ν. 4251/2014 (Α΄ 80) και δ) πολίτες τρίτης χώρας ή ανιθαγενείς που διαμένουν στη χώρα είτε ως δικαιούχοι διεθνούς προστασίας είτε ως αιτούντες διεθνή προστασία. Τα πρόσωπα του πρώτου εδαφίου εγγράφονται σε αθλητικά σωματεία της επιλογής τους και αποκτούν την
αθλητική ιδιότητα, εφόσον πληρούν τις ηλικιακές και λοιπές προϋποθέσεις που θέτουν οι κανονισμοί της οικείας ομοσπονδίας, με την επίδειξη αντίστοιχα..."

Έχω την εντύπωση ότι η ΕΟΚ μπορεί να βγάζει ότι κανονισμούς θέλει αλλά δεν μπορεί αυτοί να είναι αντίθετοι από τον νόμο. Οπότε αν υποθέσουμε ότι κάποιο σωματείο το τραβήξει και πάει στα δικαστήρια την ένωση του το δικαστήριο θα του επιτρέψει να έχουν δελτίο όλοι όσοι τηρούν τις προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος. Αυτό έχω την εντύπωση ότι επεκτείνεται και στην Α1, αν κάποια ομάδα ήθελε να έχει 10 πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ελεύθερη αγορά εργασίας κλπ) που είχαν άδεια εργασίας και το πήγαινε δικαστικά θα μπορούσε να το κάνει όμως και οι ομάδες της Α1 τηρούν αυτά που τα ίδια συμφώνησαν και το ίδιο θα κάνουν και τα σωματεία στις μικρότερες κατηγορίες.
Για την ερώτηση 1 δεν μπορώ να απαντήσω αλλά εξακολουθώ να μην το θεωρώ κακό όπως και στην ομάδα του χωριού μου στο ποδόσφαιρο είχαμε τον Ντράγκο από την Βουλγαρία που το πρωί δούλευε σε οικοδομές, αγροτικά και συμμετείχε κανονικά στην ομάδα (ήταν και πολύ καλός), το ίδιο συμβαίνει και εδώ, ερασιτεχνικά σωματεία είναι δεν πρόκειται να φέρουν κανένα ξένο από την Αμερική.
Για την ερώτηση 2 συμπεραίνω πως ναι.
Hipster έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 9:02 am
ΥΓ Δεν ειναι τυχαιο που γινονται ολα αυτα. Ετσι εχει εκπαιδευτει ο περισσοτεροςς κοσμος του μπασκετ. Δεστε εδω στο φορουμ. Ποσες προβολες και ποστ υπαρχουν σε νηματα με μεταγραφες, Α1 και γιουρολιγκ και ποσες σε νηματα αναπτυξιακα και χαμηλοτερων κατηγοριων. Λογικο;
Καθολου. Μονο τους παιχτες να βαλεις που παιζουν σε Εθνικες κατηγοριες και τοπικα ειναι πολλαπλασιοι απ αυτους που ειναι Α1 αλλα ολοι μ αυτην ασχολουνται. Καποιοι δεν ασχολουνται καν με την κατηγορια που παιζουν. Μιλαμε για τρελλα επιπεδου σερβαιβορ και ΝΓΤΜ και πως διαολο τα λενε αυτα. Οτι μας παιζει η τηλεοραση. Αθλητισμος του καναπε.
Έχεις το δίκιο σου μεν αλλά από την άλλη εμένα με ενδιαφέρει η ομάδα της περιοχής μου, (ποτέ δεν είχαμε καλή ομάδα μπάσκετ στους άνδρες), αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι γίνονται στα τοπικά της Πελοπονήσσσου π.χ.
Αυτό είναι το τοπικό, σε ενδιαφέρει η ομάδα της περιοχής σου γιατί παίζεις εσύ, ο αδελφός σου ο γείτονας, γιατί πας το παιδί σου στις ακαδημίες. Γιατί πας και βλέπεις τον αγώνα και κάνεις χαβαλέ με τον διπλανό σου που τον ξέρεις, (εντάξει δεν είναι πάντα τόσο ειδιλιακά) και αν με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό ασχολούμαστε 20-30 άτομα εδώ πόσα άτομα θα ασχοληθούν με μια τοπική κατηγορία;
Θυμάμαι πάντως τις καλές εποχές στο Μαρούσι, ήμουν ακόμα στην Αθήνα και έλεγα στον Ξάδελφο μου που γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Μαρούσι να πάμε να δούμε κανά αγώνα του, πλήρης αδιαφορία, δεν τον ένοιαζε, και κανέναν από την παρέα του επίσης, πως να μην διαλυθεί μετά η ομάδα

0
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 5:09 pm

Εχεις δίκιο αυτό είναι το άρθρο, αλλά πρόσεξε κάτι στο τέλος αναφέρεται σε κανονισμούς της οικείας ομοσπονδίας. Αυτο είναι και το κλειδί, πιστεύω. Και να πω οτι οι κανονιστικές αυτές αποφάσεις τελικά απλά ρισκάρουν να βρεθούν αντιμέτωπες με κάποιον που θα φτάσει το θέμα στα δικαστήρια.Αλλά θεωρω οτι το ρίσκο δεν είναι και τόσο αφου στην ευρωπη γινεται χαμός με το θέμα απο την εποχή με την υπόθεση Μποσμάν. Ενημερώνομαι συχνά απο αυτο το blog https://www.asser.nl/SportsLaw/Blog/pos ... ruary-2016
Παράλληλα πρόσφατα βρήκα μια μελέτη όπου συμμετέχει κι ο Ζαγκλης, 3 λαλούν και 2 χορεύουν STUDY ON THE EQUAL TREATMENT OF NON-NATIONALS IN INDIVIDUAL SPORTS
COMPETITIONS
Ορισμένες δε φορές αρκεί μια συμφωνία κυρίων, όπως χωρις να θυμάμαι λεπτομέρειες είχε επιτευχθεί στην Ιταλία πριν 15 χρόνια περίπου.

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 5:24 pm

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 3:21 pm
polykos έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 2:14 pm
Τελικά είμαστε όλοι γατάκια. Να τι κρύβεται πίσω απο την απόφαση για ξένους
https://www.basketblog.gr/%CE%B7-%CE%B5 ... CF%82.html

Ερώτηση 1: γιατί το 1 ή 2 ξένοι δεν γίνονται 0
Ερώτηση 2: στα τοπικά επιτρέπονται 10 ξένοι??
Γι' αυτό το άρθρο μιλάει για να ξέρουμε για τι μιλάμε:

Άρθρο 35
Τροποποίηση του άρθρου 33 του ν. 2725/1999 1. Η παρ. 7 του άρθρου 33 του ν. 2725/1999, αντικαθίσταται ως εξής:
«7. Στα ελληνικά ερασιτεχνικά διασυλλογικά πρωταθλήματα τοπικού, περιφερειακού ή πανελλαδικού επιπέδου και στους ελληνικούς ερασιτεχνικούς αγώνες κυπέλλου, ατομικών ή ομαδικών αθλημάτων, επιτρέπεται να συμμετέχουν: α) ομογενείς, β) πολίτες κράτουςμέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.), γ) πολίτες τρίτης χώρας και ανιθαγενείς που διαμένουν νόμιμα στη χώρα με άδεια διαμονής σε ισχύ, ή είναι κάτοχοι βεβαίωσης κατάθεσης αίτησης για την έκδοση άδειας διαμονής της παραγράφου 5 του άρθρου 8 ή της παρ. 4 του άρθρου 9 του ν. 4251/2014 (Α΄ 80) και δ) πολίτες τρίτης χώρας ή ανιθαγενείς που διαμένουν στη χώρα είτε ως δικαιούχοι διεθνούς προστασίας είτε ως αιτούντες διεθνή προστασία. Τα πρόσωπα του πρώτου εδαφίου εγγράφονται σε αθλητικά σωματεία της επιλογής τους και αποκτούν την
αθλητική ιδιότητα, εφόσον πληρούν τις ηλικιακές και λοιπές προϋποθέσεις που θέτουν οι κανονισμοί της οικείας ομοσπονδίας, με την επίδειξη αντίστοιχα..."

Έχω την εντύπωση ότι η ΕΟΚ μπορεί να βγάζει ότι κανονισμούς θέλει αλλά δεν μπορεί αυτοί να είναι αντίθετοι από τον νόμο. Οπότε αν υποθέσουμε ότι κάποιο σωματείο το τραβήξει και πάει στα δικαστήρια την ένωση του το δικαστήριο θα του επιτρέψει να έχουν δελτίο όλοι όσοι τηρούν τις προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος. Αυτό έχω την εντύπωση ότι επεκτείνεται και στην Α1, αν κάποια ομάδα ήθελε να έχει 10 πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ελεύθερη αγορά εργασίας κλπ) που είχαν άδεια εργασίας και το πήγαινε δικαστικά θα μπορούσε να το κάνει όμως και οι ομάδες της Α1 τηρούν αυτά που τα ίδια συμφώνησαν και το ίδιο θα κάνουν και τα σωματεία στις μικρότερες κατηγορίες.
Για την ερώτηση 1 δεν μπορώ να απαντήσω αλλά εξακολουθώ να μην το θεωρώ κακό όπως και στην ομάδα του χωριού μου στο ποδόσφαιρο είχαμε τον Ντράγκο από την Βουλγαρία που το πρωί δούλευε σε οικοδομές, αγροτικά και συμμετείχε κανονικά στην ομάδα (ήταν και πολύ καλός), το ίδιο συμβαίνει και εδώ, ερασιτεχνικά σωματεία είναι δεν πρόκειται να φέρουν κανένα ξένο από την Αμερική.
Για την ερώτηση 2 συμπεραίνω πως ναι.
Hipster έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 9:02 am
ΥΓ Δεν ειναι τυχαιο που γινονται ολα αυτα. Ετσι εχει εκπαιδευτει ο περισσοτεροςς κοσμος του μπασκετ. Δεστε εδω στο φορουμ. Ποσες προβολες και ποστ υπαρχουν σε νηματα με μεταγραφες, Α1 και γιουρολιγκ και ποσες σε νηματα αναπτυξιακα και χαμηλοτερων κατηγοριων. Λογικο;
Καθολου. Μονο τους παιχτες να βαλεις που παιζουν σε Εθνικες κατηγοριες και τοπικα ειναι πολλαπλασιοι απ αυτους που ειναι Α1 αλλα ολοι μ αυτην ασχολουνται. Καποιοι δεν ασχολουνται καν με την κατηγορια που παιζουν. Μιλαμε για τρελλα επιπεδου σερβαιβορ και ΝΓΤΜ και πως διαολο τα λενε αυτα. Οτι μας παιζει η τηλεοραση. Αθλητισμος του καναπε.
Έχεις το δίκιο σου μεν αλλά από την άλλη εμένα με ενδιαφέρει η ομάδα της περιοχής μου, (ποτέ δεν είχαμε καλή ομάδα μπάσκετ στους άνδρες), αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι γίνονται στα τοπικά της Πελοπονήσσσου π.χ.
Αυτό είναι το τοπικό, σε ενδιαφέρει η ομάδα της περιοχής σου γιατί παίζεις εσύ, ο αδελφός σου ο γείτονας, γιατί πας το παιδί σου στις ακαδημίες. Γιατί πας και βλέπεις τον αγώνα και κάνεις χαβαλέ με τον διπλανό σου που τον ξέρεις, (εντάξει δεν είναι πάντα τόσο ειδιλιακά) και αν με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό ασχολούμαστε 20-30 άτομα εδώ πόσα άτομα θα ασχοληθούν με μια τοπική κατηγορία;
Θυμάμαι πάντως τις καλές εποχές στο Μαρούσι, ήμουν ακόμα στην Αθήνα και έλεγα στον Ξάδελφο μου που γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Μαρούσι να πάμε να δούμε κανά αγώνα του, πλήρης αδιαφορία, δεν τον ένοιαζε, και κανέναν από την παρέα του επίσης, πως να μην διαλυθεί μετά η ομάδα
Ειναι προφανες πως εχουμε μεγαλη διαφορα στην φιλοσοφια. Δεν ειναι κακο, αλλωστε αυτο ειναι το αλατι της γης.
Καποια σημεια
Ο Ντραγκο μπορουσε και μπορει να παιζει και τωρα και παλια στην ομαδα της περιοχης. Οταν λεμε ξενοι δεν εννοουμε αυτο.
Το θεμα του νομου που βαζεις εχει να κανει με επαγγελματικες λιγκες. Ειπα και εγω σε επαγγελματικη λιγκα ας παιζουν και 12 ξενοι.
Βεβαια η επαγγελματικη λιγκα στην Ελλαδα εχει ομαδα με 22 μπαν, ειναι λγιο Μπενυ Χιλ η φαση, δεν ξερω ποσο μεγαλος εισαι για να ξερεις τι εννοω.
Σε ερασιτεχνικα πρωταθληματα η μονο οικονομικη σχεση που θα μπορουσε να υπαρχει ειναι τα οδοιπορικα, αντε και κανα ζευγαρι παπουτσια. Αλλα εχουμε φτασει στο σημειο με την υπαρχουσα λογικη να υπαρχουν τυποι σε τοπικα πρωταθληματα να ζητανε 200 μεχρι και 700 ρια μην σου πω για να παιζουν και ολοι το θεωρουμε φυσιολογικο.
Υπαρχουν 18 χρονοι που μολις τελειωσαν το εφηβικο και ζητανε λεφτα για να παιξουν. Εχει χαθει η μπαλλα εντελως.
Θες να ζησεις απο το μπασκετ; Αν εισαι τοσο καλος και μπορεις να φτασεις να παιζεις επαγγελματικο μπασκετ να παρεις λεφτα. Μεχρι τοτε ειναι αστειο.
Οταν ενας πιτσιρικας ζηταει 100 ευρω για να παιξει στην Γ ΕΣΚΑ, κατανταει φυσιολογικο να ζηταει 800000 τον χρονο ο Μαντζαρης για να παιξει στον Ολυμπιακο και ο Σπανουλης 2000000 . Ποια επαγγελματικη ομαδα μπορει να καλυψει αυτα τα συμβολαια με φυσιολογικο τροπο, απο που;
Και εχουμε φτασει να παρακαλανε τυπους σαν τον ΝΤΠΤΖ να ειναι προεδροι και μετα πεφτουμε απ τα συννεφα για το επιπεδο.
Αυτα τα ζητηματα θελω να πω πανε αλυσιδα. Το προβλημα πολλαπλασιαζεται οσο παμε προς τα πανω. Οι παιχτες ζητανε λεφτα, οι ομαδες τα δινουν για να το παιξουν καποιοι σωτηρες και καποια στιγμη κανουν το κομματι τους και φευγουν και οι ομαδες διαλυονται. Πολλα παραδειγματα μην ξεκινησω.
Τεσπα, δεν ξερω απο ποια περιοχη εισαι, αν ηξερα θα μπορουσα να σου πω πως θα μπορουσε η περιοχη σου θα μπορουσε να ειχε μια καλη ομαδα αν δεν υπηρχε το σημερινο συστημα μεταγραφων και η Αθηνοκεντρικη αντιληψη.
Περι ξαδερφου τωρα.Δεν ειπα πως η αντιληψη του καναπε ειναι σημερινη. Ξεκινησε απο την δεκαετια του 90 (εκσυγχρονισμος το λεγανε τοτε) και εφτασε σημερα περνοντας απο την κριση του 2010-2014 που δεν μας αφησε ακομακαι ας φαγαμε παλι το παραμυθι. Το να ζουμε σε μπαλονια δηλαδη πανω απο τις δυνατοτητες μας.
Οταν στο Μαρουσι επαιζε ο Φωσες, ο Δαριβας και ο Μπαρτζωκας μια χαρα κοσμος πηγαινε να δει την ομαδα και λιγο μετα που επεσε ξανα σε Α2 και Β εθνικη και παλι ειχε κοσμο.
Μετα που μπηκαμε στον εκσυγχρονισμο και ανελαβε να την κανει ομαδα για τα μεγαλα σαλονια ο Βωβος φουσκωνε το μπαλονι μεχρι που εσκασε.
Απο τοτε δεν πηγαιναν οι φιλαθλοι στο γηπεδο γιατι ειχε ξεκινησει η αρρωστια του Ολυμπιακου και του Παναθηναικου στο ελληνικο μπασκετ.
Παναθηναικοι ηταν και πριν οι φιλαθλοι στο Μαρουσι, αλλα πηγαιναν να δουν την ομαδα της περιοχης τους. Μετα ηρθε η μεγαλη πολωση και πηγαιναν ολοι να δουν μονο Παναθηναικο και Ολυμπιακο.
Πω πω ρε φιλε. ξεκιναω και δεν μπορω να μαζεψω το χαλι σε ενα συντομο κειμενο. Ειναι τοσο μεγαλο το χαος που δεν περιγραφεται. Ειναι 30 και πλεον χρονια χαλι.
Αμα πιασω και τα αναπτυξιακα θα γινει ο χαμος. Αφηνω να τα πει ο polyκos αυτα που εχει και τα ενσημα καμια μερα που δεν θα εχει τι να κανει :roofl:
Παντως να σου πω πως προσωπικα ασχολουμαι με τα τοπικα και τα παιδικο εφηβικα (οπως υπηρχαν τοτε) απο την δεκαετια του 80 και πριν ερθει το σωτηριο ετος 1987.
Και τοτε οι ομαδες ηταν λιγοτερες, το μπασκετ οπως ειναι σημερα το πολο, αλλα κοσμο εβλεπες και στα τοπικα. Και οι μισοι φιλαθλοι επαιζαν μπασκετ σε αλλες ομαδες τοπικων, Μετα γεμισε το αθλημα απο επαγγελματιες οπαδους.
Ξεφευγω παλι, το σταματαω εδω.
Το μπασκετ στην Ελλαδα θα καταστραφει με τον δρομο που εχει παρει. Κανουν διαφοροι κριτικη για το οτι δεν βγαινουν παιχτες πλεον. Δεν ειναι τυχαιο αυτο. Ειναι η επικρατουσα αποψη που δεν βγαζει αθλητες αλλα υποψηφιους σουπερ σταρς. Και οι ομαδες δεν ειναι αθλητικοι οργανισμοι αλλα μαγαζακια . Αυτη ειναι η κατακλειδα μου.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1906
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 6:37 am

Hipster έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 5:24 pm


Ειναι προφανες πως εχουμε μεγαλη διαφορα στην φιλοσοφια. Δεν ειναι κακο, αλλωστε αυτο ειναι το αλατι της γης.

Καποια σημεια
Ο Ντραγκο μπορουσε και μπορει να παιζει και τωρα και παλια στην ομαδα της περιοχης. Οταν λεμε ξενοι δεν εννοουμε αυτο.
Το θεμα του νομου που βαζεις εχει να κανει με επαγγελματικες λιγκες. Ειπα και εγω σε επαγγελματικη λιγκα ας παιζουν και 12 ξενοι.

Σε ερασιτεχνικα πρωταθληματα η μονο οικονομικη σχεση που θα μπορουσε να υπαρχει ειναι τα οδοιπορικα, αντε και κανα ζευγαρι παπουτσια. Αλλα εχουμε φτασει στο σημειο με την υπαρχουσα λογικη να υπαρχουν τυποι σε τοπικα πρωταθληματα να ζητανε 200 μεχρι και 700 ρια μην σου πω για να παιζουν και ολοι το θεωρουμε φυσιολογικο.

Τεσπα, δεν ξερω απο ποια περιοχη εισαι, αν ηξερα θα μπορουσα να σου πω πως θα μπορουσε η περιοχη σου θα μπορουσε να ειχε μια καλη ομαδα αν δεν υπηρχε το σημερινο συστημα μεταγραφων και η Αθηνοκεντρικη αντιληψη.

Παντως να σου πω πως προσωπικα ασχολουμαι με τα τοπικα και τα παιδικο εφηβικα (οπως υπηρχαν τοτε) απο την δεκαετια του 80 και πριν ερθει το σωτηριο ετος 1987.
Και τοτε οι ομαδες ηταν λιγοτερες, το μπασκετ οπως ειναι σημερα το πολο, αλλα κοσμο εβλεπες και στα τοπικα. Και οι μισοι φιλαθλοι επαιζαν μπασκετ σε αλλες ομαδες τοπικων, Μετα γεμισε το αθλημα απο επαγγελματιες οπαδους.
Ξεφευγω παλι, το σταματαω εδω.
Το μπασκετ στην Ελλαδα θα καταστραφει με τον δρομο που εχει παρει. Κανουν διαφοροι κριτικη για το οτι δεν βγαινουν παιχτες πλεον. Δεν ειναι τυχαιο αυτο. Ειναι η επικρατουσα αποψη που δεν βγαζει αθλητες αλλα υποψηφιους σουπερ σταρς. Και οι ομαδες δεν ειναι αθλητικοι οργανισμοι αλλα μαγαζακια . Αυτη ειναι η κατακλειδα μου.
Εννοείται πως με τις διαφορετικές απόψεις μπορεί να γίνει και συζήτηση, άμα συμφωνούμε δεν καταντάει και λίγο βαρετό να ευλογούμε τα γένια μας; :D
Δεν σ' αρέσει που σε ...τσιτώνω και λίγο; :dribble: :dribble:

Το ζήτημα είναι ότι τα σωματεία από την Α2 και κάτω θεωρούνται ερασιτεχνικά οπότε ο αθλητικός νόμος τα καλύπτει στο θέμα των ξένων, δεν ξέρω αν ως τώρα η ΕΟΚ έβγαζε δελτία ή αν κάποιο σωματείο το είχε εκμεταλλευτεί.

Για την ομάδα της περιοχής μου που λέγαμε, είναι μάλλον το φυσιολογικό, δεν έχει σχέση με τις μεταγραφές, απλώς τα παιδιά όταν τελειώνουν το σχολείο πάνε να σπουδάσουν για να επιστρέψουν αργότερα και αυτό αν.

Για τα ερασιτεχνικά σωματεία του μπάσκετ ομολογώ ότι δεν έχω σχέσεις, όμως ξέω τι γινόταν στα τοπικά πρωταθλήματα της περιοχής μου (Ν. Ηρακλείου) και θυμάμαι όχι τώρα αλλά πολύ παλιότερα (του 82 είμαι) να φέρνει η ομάδα του χωριού μου παίκτες που πληρωνόταν, το ίδιο και οι γυρω ομάδες. Δηλαδή ενώ οι πλειοψηφία των παικτών έπαιζε τζάμπα κάποιοι παίκτες που θα έκαναν την διαφορά ερχόταν με πληρωμή. Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό, απλώς πιθανόν το πράγμα να έχει χειροτερέψει με τα χρόνια.

Καταλάβαίνω την αγάπη σου πάντως για τα τοπικά και τα παιδικοεφηβικά και νομίζω ότι έχει να κάνει με τις καταβολές μας, δεν είχα πάει ποτέ σε ακαδημία, ομάδα (στο μπάσκετ) και δεν έχω τις γνώσεις σου πάνω σ' αυτό, εγώ έμαθα-άρχισα να παίζω μπάσκετ σε μια μπασκέτα που τα παιδιά της γειτονιάς τότε είχαμε βάλει σε έναν τοίχο, στο γυμνάσιο του χωριού μου γινόταν χαμός τα απόγευματα για να βρεις μια θέση να παίξεις, ειδικά οι μικρότεροι, ερχόντουσαν μέχρι και από την κοντινή κωμόπολη παιδιά με τα μηχανάκια ή πηγαίναμε εμείς για να παίξουμε μεταξύ μας. Μπαίναμε στα δημοτικά όταν πρωτοέβαλαν τις χαμηλές μπασκέτες για να κάνουμε καρφώματα και να το παίζουμε NBAers και στην συνέχεια θυμάμαι διάφορα γήπεδα από το Μαρούσι έως το Ζάππειο που έχω παίξει, να γίνετε χαμός. Οπότε τώρα θλίβομαι όταν περνάω από γηπεδάκια και τα βλέπω παντού άδεια, και πιστεύω ότι αυτό είναι πλέον το πρόβλημα, αν δεν παίξεις μπασκετ πως θα το αγαπήσεις; Εντάξει οι ακαδημίες και οι ομάδες θα βγάλουν τους αυριανούς επαγγελματίες (λέμε τώρα) αλλά η βάση; Αυτό νομίζω πως λείπει, το έχω γράψει και αρκετές φορές σ' αυτο το φόρουμ, και δεν νομίζω η ομοσπονδία να μπορεί να κάνει πολλά πράγματα γι' αυτό.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 9:30 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 6:37 am
Hipster έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 5:24 pm


Ειναι προφανες πως εχουμε μεγαλη διαφορα στην φιλοσοφια. Δεν ειναι κακο, αλλωστε αυτο ειναι το αλατι της γης.

Καποια σημεια
Ο Ντραγκο μπορουσε και μπορει να παιζει και τωρα και παλια στην ομαδα της περιοχης. Οταν λεμε ξενοι δεν εννοουμε αυτο.
Το θεμα του νομου που βαζεις εχει να κανει με επαγγελματικες λιγκες. Ειπα και εγω σε επαγγελματικη λιγκα ας παιζουν και 12 ξενοι.

Σε ερασιτεχνικα πρωταθληματα η μονο οικονομικη σχεση που θα μπορουσε να υπαρχει ειναι τα οδοιπορικα, αντε και κανα ζευγαρι παπουτσια. Αλλα εχουμε φτασει στο σημειο με την υπαρχουσα λογικη να υπαρχουν τυποι σε τοπικα πρωταθληματα να ζητανε 200 μεχρι και 700 ρια μην σου πω για να παιζουν και ολοι το θεωρουμε φυσιολογικο.

Τεσπα, δεν ξερω απο ποια περιοχη εισαι, αν ηξερα θα μπορουσα να σου πω πως θα μπορουσε η περιοχη σου θα μπορουσε να ειχε μια καλη ομαδα αν δεν υπηρχε το σημερινο συστημα μεταγραφων και η Αθηνοκεντρικη αντιληψη.

Παντως να σου πω πως προσωπικα ασχολουμαι με τα τοπικα και τα παιδικο εφηβικα (οπως υπηρχαν τοτε) απο την δεκαετια του 80 και πριν ερθει το σωτηριο ετος 1987.
Και τοτε οι ομαδες ηταν λιγοτερες, το μπασκετ οπως ειναι σημερα το πολο, αλλα κοσμο εβλεπες και στα τοπικα. Και οι μισοι φιλαθλοι επαιζαν μπασκετ σε αλλες ομαδες τοπικων, Μετα γεμισε το αθλημα απο επαγγελματιες οπαδους.
Ξεφευγω παλι, το σταματαω εδω.
Το μπασκετ στην Ελλαδα θα καταστραφει με τον δρομο που εχει παρει. Κανουν διαφοροι κριτικη για το οτι δεν βγαινουν παιχτες πλεον. Δεν ειναι τυχαιο αυτο. Ειναι η επικρατουσα αποψη που δεν βγαζει αθλητες αλλα υποψηφιους σουπερ σταρς. Και οι ομαδες δεν ειναι αθλητικοι οργανισμοι αλλα μαγαζακια . Αυτη ειναι η κατακλειδα μου.


Καταλάβαίνω την αγάπη σου πάντως για τα τοπικά και τα παιδικοεφηβικά και νομίζω ότι έχει να κάνει με τις καταβολές μας, δεν είχα πάει ποτέ σε ακαδημία, ομάδα (στο μπάσκετ) και δεν έχω τις γνώσεις σου πάνω σ' αυτό, εγώ έμαθα-άρχισα να παίζω μπάσκετ σε μια μπασκέτα που τα παιδιά της γειτονιάς τότε είχαμε βάλει σε έναν τοίχο, στο γυμνάσιο του χωριού μου γινόταν χαμός τα απόγευματα για να βρεις μια θέση να παίξεις, ειδικά οι μικρότεροι, ερχόντουσαν μέχρι και από την κοντινή κωμόπολη παιδιά με τα μηχανάκια ή πηγαίναμε εμείς για να παίξουμε μεταξύ μας. Μπαίναμε στα δημοτικά όταν πρωτοέβαλαν τις χαμηλές μπασκέτες για να κάνουμε καρφώματα και να το παίζουμε NBAers και στην συνέχεια θυμάμαι διάφορα γήπεδα από το Μαρούσι έως το Ζάππειο που έχω παίξει, να γίνετε χαμός. Οπότε τώρα θλίβομαι όταν περνάω από γηπεδάκια και τα βλέπω παντού άδεια, και πιστεύω ότι αυτό είναι πλέον το πρόβλημα, αν δεν παίξεις μπασκετ πως θα το αγαπήσεις; Εντάξει οι ακαδημίες και οι ομάδες θα βγάλουν τους αυριανούς επαγγελματίες (λέμε τώρα) αλλά η βάση; Αυτό νομίζω πως λείπει, το έχω γράψει και αρκετές φορές σ' αυτο το φόρουμ, και δεν νομίζω η ομοσπονδία να μπορεί να κάνει πολλά πράγματα γι' αυτό.
Επειδη εγω ειμαι γενια 60ς :P , οχι ακαδημιες δεν υπηρχαν τοτε , με το ζορι και παιδικο εφηβικα. Για να καταλαβεις το εφηβικο του Ολυμπιακου εκανε προπονησεις σε ενα ανοιχτο πισω απο την λεσχη στο Πασαλιμανι διπλα στην θαλασσα.
Και η αληθεια ειναι πως μετα το σχολειο και μεχρι το πρωτο μου παιδι δεν ειχα επαφη με τον χωρο των ακαδημιων απ τα μεσα παρα μονο σαν θεατης ,αν και κρατησα με τα ερασιτεχνικα.
Αλλα επειδη εχω 2 παιδια και οι δυο μπασκετμπολιστες πλεον και σε μηνες και οι δυο ενηλικοι, εκλεισα στους χωρους των αναπτυξιακων, πλεον 17 χρονια. Εχω φιλους και αρκετες γνωριμιες απο τον χωρο και ειδαν πολλα τα ματια μου ολα αυτα τα χρονια. Απο το τοπικο επιπεδο μεχρι επιπεδο πανελληνιων πρωταθληματων. Απο ψηλα και χαμηλα που λενε. Και το προβλημα ηταν και στις δυο πλευρες η αντιληψη της επαγγλματικης αποκταστασης μεσο μπασκετ. Εχω κανει απο χορηγος (προεδρος που λενε σε τοπικο) μεχρι προπονητης, μεχρι και σκαουτερ (απ αυτους που φτιαχνουν τα βιντεακια που δειχνουν οι προπονητες πριν τα παιχνιδια). Ποτε δεν πηρα ουτε ενα ευρω ή δραχμη. Ολα τα εκανα τσαμπα ή βαζοντας απο την τσεπη μου. Και δεν εννοω για τα παιδια μου, γιατι αυτο το κανουν πολλοι :roofl:
Οπως αντιμετωπιζουν τα σχολεια σαν προθαλαμο για την αγορα, ετσι εκαναν και το μπασκετ. Αυτο ειναι το προβλημα και στην κοινωνια και στο αθλημα. Ο ακρατος οικονομισμος. Εχει χαθει πλεον η μαγεια της μαθησης. Ολα ειναι γυρο απο την κονομα.
Καλα τα λεμε εμεις, αλλα εχω την εντυπωση πως μονοι μας τα λεμε. Οι περισσοτεροι ασχολουνται με την βιτρινα.
Νεβερ μαιντ, εδω στον αγωνα για μια αλλη κοινωνια (μπασκετικη εστω) που λεγαμε καποτε :roofl:
Συνεχιζουμε.
Δεν μπορω να αντεξω ομως διαφορους πρωην ή και νυν ποδοσφαιρικους που σχολιαζουν στο στυλ, δεν βγαζουμε σουτερ, εχουμε οβερκοουτσινκ (πολυ τακτικη), δεν εχουμε αθλητικοτητα και διαφορα τετοια για τους μικρους, απο τυπους που η σχεση τους με το αθλημα ειναι τηλεοπτικη.
Ταλεντο υπαρχει στην ελλαδα, δεν ξερω γιατι, μαλλον μας ταιριαζει το αθλημα σαν χωρα, ποτε δεν σταματησε.
Δεν ειναι εκει το προβλημα. Ξαναλεω το προβλημα ειναι πως το συστημα λειτουργει περα απο τα φανταμενταλς γιατι υπαρχει βιασυνη και επιφανειακη αντιμετωπιση.
Τρεχουν ολα τα παιδια να γινουν επαγγελματιες μεχρι τα 18 και μετα για 4 χρονια κενο. Τα 3/4 σταματαει να παιζει. Γι αυτο δεν εχουμε ουτε μπασκετικους φιλαθλους, ουτε υγειες περιβαλον στον χωρο. Ολοι εχουν μαθει να παιζουν για την νικη και την κακως εννοουμενη αριστεια. Ο πρωτος ειναι τα παντα ο δευτερος ενα τιποτα.
Αυτη ειναι και η λογικη της σημερινης ηγεσιας της ΕΟΚ, οχι τυχαια ειναι φιλοσοφικο ιδεολογικο το ζητημα (δεν σχολιασα καν την χθεσινη κομματικη συγκεντρωση στην ΕΟΚ περι ψηφιοποιησης) και τετοια θα ειναι και τα αποτελεσματα της στο μελλον.
Ενα αθλημα για λιγους αθλητες και πολλους θεατες. Οχι ενα αθλημα δηλαδη αλλα ενα θεαμα.
Το στριμινγκ σε ολα τα γηπεδα που φερνει η ψηφιοποιηση ας πουμε δεν ειναι κακο, αλλα θα εξαφανισει ακομα περισσοτερο τους φιλαθλους και θα τους απομακρυνει απ τα γηπεδα. Καλο ειναι να μπορω να βλεπω ενα παιχνιδι στην Κρητη πχ που δεν θα μπορουσα λογο αποστασης, αλλα θα με χαλαει να το βλεπω με τις εξεδρες αδειες.
Και πως μπορει καποιος να συνδεθει με τις ομαδες του τοπου του, οταν ολοι οι παιχτες ειναι απο αλλου;
Δεν βλεπω τον λογο μια ομαδα απο το Ηρακλειο που εισαι, να μην εχει ντοπιους να παιζουν. Ποιον ικανοποιει να εχει μια ομαδα στην Β εθνικη οταν δεν υπαρχει καμια συνδεση με τον τοπο; Δεν μπορω να το καταλαβω.
Μονο τους παραγοντες που το παιζουν μικροι Αγγελοπουλοι και Γιαννακοπουλοι.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 12:39 pm

Φέτος λοιπόν θα έχουμε και πλέι-οφ και πλέι-άουτ, και στην Β' και στην Γ'.

Πλέι-οφ Β':
Οι 4 πρώτες κάθε ομίλου θα παίξουν μεταξύ τους, σε ζευγάρια 1-4 και 2-3 (του ίδιου ομίλου δηλάδη), με τις νίκες να μεταφέρονται από την κανονική περίοδο.
Στη συνέχεια, ο νικητής κάθε ζευγαριού θα παίξει με τον νικητή του "ανάποδου" ζευγαριού του άλλου ομίλου του Νότου ή του Βορρά αντίστοιχα.
Δηλαδή, ο νικητής του 1-4 του Α' ομίλου θα παίξει με τον νικητή του 2-3 του Β' ομίλου και ανάποδα. Αντίστοιχα και στον Βορρά.
Έτσι θα βγούνε οι 4 ομάδες που θα ανέβουν στην Α2.

Πλέι-άουτ Β':
Οι 2 τελευταίοι από 1ο και 2ο όμιλο (των 12 ομάδων) και ο τελευταίος από 3ο και 4ο όμιλο (11 ομάδων) υποβιβάζονται κατευθείαν.
Τα πλέι άουτ θα είναι πάλι σε ζευγάρια του ίδιου ομίλου 7-10 και 8-9, πάλι με μεταφορά από την κανονική περίοδο. Οι 8 χαμένοι υποβιβάζονται επίσης, σύνολο 14 ομάδες.

Πλέι-οφ Γ':
Στα "ημιτελικά" θα είναι ακριβώς όπως στα πλέι-οφ της Β'. Στους "τελικούς" όμως δεν θα μπλεχτούν οι όμιλοι, αλλά θα βρεθούν αντιμέτωπες πάλι οι ομάδες του ίδιου ομίλου. Έτσι, θα ανέβουν 6 ομάδες, μία από κάθε όμιλο, αλλά με παρουσία πλέι-οφ.

Πλέι-άουτ Γ':
Εδώ θα γίνει πανικός, καθώς θα συμμετάσχουν... όλες οι ομάδες που δεν μπήκαν στα πλέι-οφ!!! Στον 1ο γύρο, τα ζευγάρια θα είναι 5-12, 6-11, 7-10, 8-9 από κάθε όμιλο (με μεταφορά αποτελεσμάτων πάντα), με τους ηττημένους να υποβιβάζονται. Οι νικητές θα ξαναβρεθούν αντιμέτωποι σε άλλον έναν γύρο, όπου και πάλι όλοι οι χαμένοι θα υποβιβαστούν. Συνολικά θα υποβιβαστούν σχεδόν οι μισές ομάδες από όσες θα αγωνιστούν στην Γ' Εθνική φέτος, σκληρό αλλά μάλλον αναγκαίο.

Να δούμε αν από του χρόνου που θα έχουν σταθεροποιηθεί οι όμιλοι στις 14 ομάδες (ικανός αριθμός για πρωτάθλημα) θα ξαναέχουμε πλέι-οφ και πλέι-άουτ κανονικά.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 1:03 pm

benchwarmer έγραψε:
Σάβ Ιουν 25, 2022 12:39 pm
Φέτος λοιπόν θα έχουμε και πλέι-οφ και πλέι-άουτ, και στην Β' και στην Γ'.

Πλέι-οφ Β':
Οι 4 πρώτες κάθε ομίλου θα παίξουν μεταξύ τους, σε ζευγάρια 1-4 και 2-3 (του ίδιου ομίλου δηλάδη), με τις νίκες να μεταφέρονται από την κανονική περίοδο.
Στη συνέχεια, ο νικητής κάθε ζευγαριού θα παίξει με τον νικητή του "ανάποδου" ζευγαριού του άλλου ομίλου του Νότου ή του Βορρά αντίστοιχα.
Δηλαδή, ο νικητής του 1-4 του Α' ομίλου θα παίξει με τον νικητή του 2-3 του Β' ομίλου και ανάποδα. Αντίστοιχα και στον Βορρά.
Έτσι θα βγούνε οι 4 ομάδες που θα ανέβουν στην Α2.

Πλέι-άουτ Β':
Οι 2 τελευταίοι από 1ο και 2ο όμιλο (των 12 ομάδων) και ο τελευταίος από 3ο και 4ο όμιλο (11 ομάδων) υποβιβάζονται κατευθείαν.
Τα πλέι άουτ θα είναι πάλι σε ζευγάρια του ίδιου ομίλου 7-10 και 8-9, πάλι με μεταφορά από την κανονική περίοδο. Οι 8 χαμένοι υποβιβάζονται επίσης, σύνολο 14 ομάδες.

Πλέι-οφ Γ':
Στα "ημιτελικά" θα είναι ακριβώς όπως στα πλέι-οφ της Β'. Στους "τελικούς" όμως δεν θα μπλεχτούν οι όμιλοι, αλλά θα βρεθούν αντιμέτωπες πάλι οι ομάδες του ίδιου ομίλου. Έτσι, θα ανέβουν 6 ομάδες, μία από κάθε όμιλο, αλλά με παρουσία πλέι-οφ.

Πλέι-άουτ Γ':
Εδώ θα γίνει πανικός, καθώς θα συμμετάσχουν... όλες οι ομάδες που δεν μπήκαν στα πλέι-οφ!!! Στον 1ο γύρο, τα ζευγάρια θα είναι 5-12, 6-11, 7-10, 8-9 από κάθε όμιλο (με μεταφορά αποτελεσμάτων πάντα), με τους ηττημένους να υποβιβάζονται. Οι νικητές θα ξαναβρεθούν αντιμέτωποι σε άλλον έναν γύρο, όπου και πάλι όλοι οι χαμένοι θα υποβιβαστούν. Συνολικά θα υποβιβαστούν σχεδόν οι μισές ομάδες από όσες θα αγωνιστούν στην Γ' Εθνική φέτος, σκληρό αλλά μάλλον αναγκαίο.

Να δούμε αν από του χρόνου που θα έχουν σταθεροποιηθεί οι όμιλοι στις 14 ομάδες (ικανός αριθμός για πρωτάθλημα) θα ξαναέχουμε πλέι-οφ και πλέι-άουτ κανονικά.
Δηλαδη απο την Β μπορει και να ανεβουν και 4 ομαδες του νοτου ή του Βορρα ενω στην Γ οχι. Γιατι αραγε να γινεται αυτο, το δικαιολογησε κανεις; :twisted:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Β Εθνική-National League 1”