Β' Εθνική-Μεταγραφικά 2021-22

Συντονιστής: Captains

Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 3:54 pm

ΚΑΙ γιατί να κάνουν οι πατεράδες τους, τους έφορους στις ακαδημίες???
Τόσο αγάπη έχουν για το μπάσκετ οι πατεράδες???

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 6:04 pm

Γιαννης έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 3:54 pm
ΚΑΙ γιατί να κάνουν οι πατεράδες τους, τους έφορους στις ακαδημίες???
Τόσο αγάπη έχουν για το μπάσκετ οι πατεράδες???
Καλα μπορει και να εχουν.
Το θεμα δεν ειναι αυτο, αλλα να υπαρχει ιση μεταχειρηση απο τους προπονητες ασχετα απ αυτο. Ο εφορος ειναι ενας τυπος που τρεχει και βοηθαει για διαφορα πραγματα τον προπονητη και την ομαδα. Τι να κανουν οι ομαδες; Να προσλαβουν εφορους; Εδω δεν εχουν λεφτα για προπονητες καλα καλα.
Ακομα και ο προπονητης το παιδι του να εχει παιχτη δεν ειναι κακο, απλα να το βλεπει οπως ολα τα παιδια εντος γηπεδου (καλα, οσο μπορει τελος παντων :) )

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 6:08 pm

Εν τω μεταξύ αυτό κάνει κακό και στα ίδια τα παιδιά τους. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν. Εγώ προσωπικά σαν πιτσιρικάς αν ποτέ αντιλαμβανόμουν ότι πάει δικός μου να με σπρώξει σε ο,τιδήποτε χαριστικά ενώ δεν το αξίζω/δικαιούμαι, θα "σκοτωνόμασταν", οχι απλα δεν θα το δεχόμουν. Δεν ξέρω αν είμαι μειοψηφία, αλλά εγώ έτσι δρω.

Από το στρατό, μέχρι το επάγγελμα μέχρι το αγαπημένο μας άθλημα, πάντα θα αντιμάχομαι τέτοια φαινόμενα...

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 6:17 pm

Hipster έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 6:04 pm
Γιαννης έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 3:54 pm
ΚΑΙ γιατί να κάνουν οι πατεράδες τους, τους έφορους στις ακαδημίες???
Τόσο αγάπη έχουν για το μπάσκετ οι πατεράδες???
Καλα μπορει και να εχουν.
Το θεμα δεν ειναι αυτο, αλλα να υπαρχει ιση μεταχειρηση απο τους προπονητες ασχετα απ αυτο. Ο εφορος ειναι ενας τυπος που τρεχει και βοηθαει για διαφορα πραγματα τον προπονητη και την ομαδα. Τι να κανουν οι ομαδες; Να προσλαβουν εφορους; Εδω δεν εχουν λεφτα για προπονητες καλα καλα.
Ακομα και ο προπονητης το παιδι του να εχει παιχτη δεν ειναι κακο, απλα να το βλεπει οπως ολα τα παιδια εντος γηπεδου (καλα, οσο μπορει τελος παντων :) )
Σχετικά με τους εφόρους γονείς, έχω δει και τις δύο περιπτώσεις. Όντως πολλές ομάδες δεν έχουν λεφτά για "επαγγελματίες" εφόρους και καταφεύγουν σε αυτή τη λύση.

Η μία περίπτωση είναι όντως να το εκμεταλλεύονται αυτό (σε ομάδα που ήμουν παλιά μέλος και μάλιστα πολύ υψηλής εθνικής κατηγορίας και με μεγάλο μπάτζετ (!), ο έφορος που ήταν παράλληλα και έμμισθος γενικός διευθυντής στην ανδρική ομάδα, ούτε λίγο ούτε πολύ απαιτούσε από τον προπονητή να παίρνει χρόνο συμμετοχής ο γιος του. ο γιος του δε, ηταν ίσως ο χειρότερος παίκτης που έχω δει να παίζει μπάσκετ. τον τσιτσιπά να έβαζες να παίζει μπασκετ καλύτερα θα έπαιζε. και τον έβλεπες δωδεκάδα μαζί με παίκτες των 80-100 χιλιάδων και να παίζει και 5λεπτα σε αγώνες που είχαν κριθει, με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε δυσθεώρητα ύψη με την παρουσία του στο παρκέ).

Η άλλη περίπτωση που, ευτυχώς, έχω συναντήσει κυρίως σε τοπικά πρωταθλήματα είναι γονείς που έχουν πραγματικά συναισθηματικό δέσιμο με την ομάδα να μπαίνουν αμισθί έφοροι και να φέρονται σε όλα τα παιδιά σαν να είναι το δικό τους και να μην παρεμβαίνουν ούτε κατά διάνοια στις αποφάσεις του προπονητή.

1
1 Εικόνα
roukounas7

 
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιαν 28, 2020 10:48 am
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Οκτ 22, 2021 9:41 am

taraboura έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 6:08 pm
Εν τω μεταξύ αυτό κάνει κακό και στα ίδια τα παιδιά τους. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν. Εγώ προσωπικά σαν πιτσιρικάς αν ποτέ αντιλαμβανόμουν ότι πάει δικός μου να με σπρώξει σε ο,τιδήποτε χαριστικά ενώ δεν το αξίζω/δικαιούμαι, θα "σκοτωνόμασταν", οχι απλα δεν θα το δεχόμουν. Δεν ξέρω αν είμαι μειοψηφία, αλλά εγώ έτσι δρω.

Από το στρατό, μέχρι το επάγγελμα μέχρι το αγαπημένο μας άθλημα, πάντα θα αντιμάχομαι τέτοια φαινόμενα...
Από την άλλη φίλε μου, ξέρω περίπτωση που προπονητής ανέλαβε ομάδα (εφηβικό) που έπαιζε ο γιος του από τα μίνι εκεί και τον έστειλε να παίξει σε ομάδα (μικρότερη) για να μην υπάρχει καμιά αμφισβήτηση για αξιοκρατία στην ομάδα. Βασικά αυτό είχα στο μυαλό μου όταν άνοιξα αυτή την κουβέντα, γιατί αυτή η περίπτωση μου φάνηκε κάπως...

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 20, 2021 2:23 pm

Επιστρεφουμε ξανα στα μεταγραφικα και να δουμε ποσο θα επηρεαστουν οι ισορροπιες στους ομιλους.

Για την ωρα ο Χαρης Μπαρμπαρης εφυγε απο ΕΦΑΟΖ και συμφωνησε με Ενωση Ιλιου ως αντιΓκαβανοπουλος.
Η ΦΕΑ σε μια κινηση προοπτικης απεκτησε τον 17χρονο γιο του Αποστολου Κοντου(2-3) απο Ιωνικο ΝΦ.
Η Κηφισια προσανατολιζεται να επαναπατρισει τον Δουβλη,που αγωνιζεται στο Περα.
Οπως εχω ξαναγραψει,υπαρχει φλερτ ΝΕΟΛ με Ματαλιωτακη.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 20, 2021 3:24 pm

gspara έγραψε:
Δευ Δεκ 20, 2021 2:23 pm
Η ΦΕΑ σε μια κινηση προοπτικης απεκτησε τον 17χρονο γιο του Αποστολου Κοντου(2-3) απο Ιωνικο ΝΦ.
Να σε διορθώσω, ελπίζοντας να μην σε στεναχωρήσω πολύ για το πέρασμα των χρόνων, αλλά μιλάμε για τον.... εγγονό του Απόστολου Κόντου :secret: :secret:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 08, 2022 2:10 pm

O Oρεστης Κατσαμπανης,που δεν ειχε μεχρι τωρα ουσιαστικη συμμετοχη,αποχωρησε απο τον Εθνικο που ψαχνει,ετσι κι αλλιως,μια δυνατη προσθηκη για να boostαρει μετα την επανεναρξη.Φημολογειται λοιπον εντονα,οτι ο κοουτς Καραμπελας βρισκεται κοντα σε συμφωνια με αθλητη που θα ταραξει τα νερα στον απροβλεπτο 1ο ομιλο............ :shot:

Επισης ο Ηλιας Θεοδωρου(Τριτωνα) ειναι κοντα σε συμφωνια με Ελευσινα που αυτοματως απο 1ο φαβορι,ξεπαγωνει σαμπανιες :drunk:

Απο τον 2ο ομιλο εχουμε την αποχωρηση του Νικου Μαντζιωρη απο τον Δουκα(Πεντελη?).

0
Άβαταρ μέλους
James K R

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 4:32 pm
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 14, 2022 5:28 pm

Εθνικός Πειραιά : Ενεργοποίησε «βόμβα» Βασιλόπουλου

Ο Εθνικός στην μεγάλη προσπάθεια που κάνει ώστε να έχει μια άνετη παραμονή στην Β' Εθνική, κατάφερε να πραγματοποιήσει τη μεταγραφή της χρονιάς, συμφωνόντας με τον Φώτη Βασιλόπουλο. Ο έμπειρος γκαρντ, μετά την αποχώρηση του από το Μεσολόγγι, επέστρεψε στην ομάδα που αγωνίστηκε και πέρυσι και αναμένεται η παρουσία του να αλλάξει τις ισορροπίες.

Αναλυτικά η ανακοίνωση :

«Η Επιτροπή του τμήματος μπάσκετ του Εθνικού πιστή στη δέσμευσή της να κάνει πάντα ό,τι καλύτερο μπορεί για την ομάδα, ανακοινώνει με μεγάλη χαρά την επιστροφή του Φώτη Βασιλόπουλου. Ένα πραγματικά δικό μας παιδί γυρίζει για να βοηθήσει στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, δείχνοντας έμπρακτα την αγάπη του για τον Εθνικό μας.

Είναι η τρίτη του θητεία στην ομάδα, μετά την αγωνιστική περίοδο 2015-16 στην Α2 και την περασμένη σεζόν, που το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής διεκόπη λόγω της πανδημίας του κορονοϊού. Ο κορυφαίος πλέι μέικερ της Α2 και τη φετινή χρονιά άρχισε τη σεζόν στο Μεσολόγγι θα αγωνίζεται και πάλι με τα μπλε, μετά τις συντονισμένες ενέργειες της Επιτροπής μπάσκετ, αλλά και τη δική του επιθυμία να βοηθήσει τον Εθνικό σε ένα από τα πιο σημαντικά σταυροδρόμια της τελευταίας δεκαετίας.

Φώτη σε καλωσορίζουμε ξανά στην ομάδα μας».

Πηγή

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 14, 2022 7:02 pm

James K R έγραψε:
Παρ Ιαν 14, 2022 5:28 pm
Εθνικός Πειραιά : Ενεργοποίησε «βόμβα» Βασιλόπουλου

Σας ειχα προετοιμασει εδω και καιρο για την βομβα.Απο οτι ακουγεται,ισως εχει και κερασακι η τουρτα,σε περιπτωση αποχωρησης γκαρντ.Η ομαδα του κοουτς Καραμπελα,ανεβαινει εππεδο,οχι μονο για ανετη σωτηρια,αλλα και για ενα καλο πλασσαρισμα.Θα αξιοποιηθουν και οι ψηλοι,ελπιζω να ενεργοποοηθει περισσοτερο και ο κοσμος της Εθνικαρας!Υπαρχει και χρονος,αφου εχει ρεπο την αγωνιστικη μετα την επανεναρξη,ενω ακολουθει πολυ δυσκολο ματς στην Γουβα με Ελευσινα στο κλεισιμο του 1ου γυρου.

Φαληρο δεν θα κανει κινηση για κοντο που θα καλυψει το κενο του Ζωρζου?

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 15, 2022 12:06 pm

gspara έγραψε:
Παρ Ιαν 14, 2022 7:02 pm




Φαληρο δεν θα κανει κινηση για κοντο που θα καλυψει το κενο του Ζωρζου?
Απανταω στο εαυτο μου :D ......Απο οτι μαθαινω ψαχνει για γκαρντ το Φαληρο και ειναι κοντα σε συμφωνια με Βαιδακη απο Εθνικο.

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 16, 2022 8:51 pm

Τελικά ο Λιακόπουλος θα αγωνιστεί κανονικά με τη φανέλα της Κορίνθου?

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 16, 2022 9:23 pm

taraboura έγραψε:
Κυρ Ιαν 16, 2022 8:51 pm
Τελικά ο Λιακόπουλος θα αγωνιστεί κανονικά με τη φανέλα της Κορίνθου?
Nαι κανονικα ο Λιακοπουλος.Η Κορινθος ψαχνει και για ψηλο.......

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 16, 2022 10:08 pm

gspara έγραψε:
Κυρ Ιαν 16, 2022 9:23 pm
taraboura έγραψε:
Κυρ Ιαν 16, 2022 8:51 pm
Τελικά ο Λιακόπουλος θα αγωνιστεί κανονικά με τη φανέλα της Κορίνθου?
Nαι κανονικα ο Λιακοπουλος.Η Κορινθος ψαχνει και για ψηλο.......
Πράγματι χρειάζεται ενίσχυση στους ψηλούς γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχει κανέναν παίκτη που ουσιαστικά να παίζει και 5 πέρα από τον Τσιάκο (που και αυτός 4-5 είναι στην καριέρα του)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
James K R

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 4:32 pm
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 05, 2022 8:28 pm

Μετά τον Λεωνίδα Βαϊδάκη, το Παλαιό Φάληρο προχωρά και σε δεύτερη προσθήκη, αυτή του Δημήτρη Κομποδιέτα. Πρόκειται για έναν καλαθοσφαιριστή με πολυετή εμπειρία από εθνικές κατηγορίες. Ενδεικτικά, τη σεζόν 2018-19 αγωνίζοταν στον Ιωνικό όταν και η ομάδα της Νίκαιας κέρδισε την άνοδο στην Α1.

Πηγή

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Β Εθνική-National League 1”