Πολιτική Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 9:17 am

Ανοίγω αυτό το τόπικ γιατί διαπίστωσα ότι δεν έχουμε κάπου να μιλάμε για πολιτικά θέματα. κυρίως όσον αφορά τα οικονομικά, τα κοινωνικά, τα μεταναστευτικά, ιδεολογικά κλπ.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 10:13 am

Ωχ.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 11:13 am

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 17, 2020 10:13 am
Ωχ.
?

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 11:30 am

Από εμπειρία σε άλλα φόρουμ, η πολιτική συζήτηση δε βγαίνει σε καλό. Προσωπικά θα απέχω, ελπίζω οι υπόλοιποι μα μη σκοτωθούν για τα πολιτικά. Για τον Πιτινο ναι, για τον Άδωνι και το Βαρουφακη όχι.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 11:38 am

Έχουν κλείσει τα πρακτορεία και δε μπορώ να ποντάρω στο σιγουράκι του πόσο γρήγορα θα κλειδώσει αυτό το τόπικ :D Βέβαια το κατεξοχήν καταραμένο είναι το ποδοσφαιρικό, αν θυμάμαι κλείδωσε οριστικά όταν τσακώθηκαν μέχρι και moderators μεταξύ τους και άνοιξε καινούριο μόνο για ξένο ποδόσφαιρο. Τι έχουμε ζήσει...

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 11:44 am

ε τοτε ας κανουμε την διαφορα! μπορουμε να συζηταμε πολιτισμενα και να λεμε τις αποψεις μας κοσμια, χωρις κομματικοποιηση.

ειμαστε και λιγοι εδω, οποτε μπορουμε να μιλαμε σαν ανθρωποι.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 11:56 am

Όπως αναφερόμαστε πολιτισμένα για τον covid-19 έτσι πολιτισμένα μπορούμε να συζητήσουμε και για πολιτικά. Αμ, δε!!! Καλό είναι να μην μπλέξουμε στο μαδομούνι που συμβαίνει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. :smile:

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 12:09 pm

Καλή προσπάθεια, φιλότιμη. Θα προτιμήσω ρετρό προς το παρόν. Στηρίζω και συμπάσχω.

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 12:16 pm

Σκαλίζω το αρχείο να βρω το παλιο τοπικ της πολιτικης

http://dragon.a2hosted.com/basketforum. ... index.html

Εντωμεταξυ υπηρχε τοπικ mature ladies I και ΙΙ :extinguishflame:

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 12:29 pm

κατα την ταπεινη μου αποψη, αυτο που παρατηρω, ειναι οτι πλεον αυτοι που ασχολουνται με τα πολιτικα ειναι και αυτοι που ειναι και κοινωνικα 'αμορφωτοι', ενω ταυτοχρονα ανθρωποι οι οποιοι και εχουν μορφωση και σωστες αντιληψεις λιγο ή πολυ εχουν σταματησει να ασχολουνται γιατι δεν ειδαν καμια προκοπη και καμια ανταποκριση.

βλεπεις να γραφουν παντου στα social media ανθρωποι οι οποιοι ουτε να γραφουν δεν ξερουν και εχουν γνωμες περιεργες και εριστικες. και οταν βλεπεις ενα καλο ποστ τεκμηριωμενο με σωστη αντιμετωπιση των πραγματων, απο κατω βλεπεις να τον βριζουν.

για αυτο γνωμη μου ειναι οτι ολοι οσοι εχουν εναν στοιχειωδως σωστο λογο και με επιχειρηματα πρεπει να γραφουν οπουδηποτε. σαφως με ηπιο τονο και με επιχειρηματα-αποδειξεις, για να υπαρχει συζητηση. και σαφως αν φυγει το πραγμα σταματας εννοειται.

εγω θεωρω οτι μπορουμε να το κανουμε αυτο εδω, γιατι και σχεδον ολοι οι χρηστες εδω εχουν αποδειξει οτι δεν παρεκτρεπονται, αλλα και γνωσεις εχουν με επιχειρηματα για να στηριξουν μια αποψη.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 3:11 pm

Εγώ είδα οτι στα φόρα που παίρνω φόρα και μιλάω για πολιτική εκνευρίζομαι τόσο με κάποιες απόψεις (βασικά που δεν υποστηρίζονται από αριθμούς) που παρεκτρεπομαι και γίνομαι ταξικός γιατί δεν έχω υπομονή να εξηγήσω αυτά που θεωρώ πως είναι αυτονόητα.

Βέβαια το τι θεωρώ εγώ αυτονόητο δε σημαίνει πως είναι και σωστό. Απόδειξη ότι σε αρκετά θέματα έχω κάνει στροφή 180 μοιρών.

Οπότε έχω επιλέξει να μην τα συζητώ, παρά μόνο με ανθρώπους που γνωρίζω και που ξέρω ότι 10 λεπτά μετά τη διαφωνία μας μπορούμε να είμαστε όπως και πριν.

Εκεί που συγκρατουμαι δυσκολότερα όμως είναι με τις θεωρίες συνωμοσίας. Δεν αντέχω να απέχω. Με βγάζουν από τα ρούχα μου, είναι ο ορισμός της παράνοιας και έλλειψης λογικής.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 17, 2020 5:40 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 17, 2020 3:11 pm
Εγώ είδα οτι στα φόρα που παίρνω φόρα και μιλάω για πολιτική εκνευρίζομαι τόσο με κάποιες απόψεις (βασικά που δεν υποστηρίζονται από αριθμούς) που παρεκτρεπομαι και γίνομαι ταξικός γιατί δεν έχω υπομονή να εξηγήσω αυτά που θεωρώ πως είναι αυτονόητα.

Βέβαια το τι θεωρώ εγώ αυτονόητο δε σημαίνει πως είναι και σωστό. Απόδειξη ότι σε αρκετά θέματα έχω κάνει στροφή 180 μοιρών.

Οπότε έχω επιλέξει να μην τα συζητώ, παρά μόνο με ανθρώπους που γνωρίζω και που ξέρω ότι 10 λεπτά μετά τη διαφωνία μας μπορούμε να είμαστε όπως και πριν.

Εκεί που συγκρατουμαι δυσκολότερα όμως είναι με τις θεωρίες συνωμοσίας. Δεν αντέχω να απέχω. Με βγάζουν από τα ρούχα μου, είναι ο ορισμός της παράνοιας και έλλειψης λογικής.
Πολύ καλά κάνεις και θεωρείς ότι αυτό που πιστεύεις εσύ δεν πρέπει να είναι ντε και καλά το σωστό. Διαλεκτική, που λένε.
Καλά κάνεις επίσης κι είσαι αλλεργικός στις θεωρίες συνωμοσίες γιατί αυτές ανακυκλώνονται από γνωστά κέντρα σκοταδισμού κι ημιμάθειας και αυτό που καταφέρνουν είναι να καθιστούν ακόμα πιο απαθείς τους σύγχρονους πολίτες.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση του ιού αυτού κι επειδή ο ενεργειακός ανταγωνισμός/εμπορικός ¨πόλεμος" ΗΠΑ και Κίνας είναι αυτός που καθορίζει σε μεγάλο βαθμό αγορές- επενδύσεις, γεωπολιτικές εξελίξεις και μια σειρά άλλων διεργασίων, να μην αποκλείουμε κάποια παρέμβαση από τη μία μεριά που τελεί στη Θουκυδίδειο παγίδα... Και να ισχύει κάτι τέτοιο δεν είναι θέμα προς διερεύνηση και κουβέντα προφανώς. Προέχουν άλλα.

Δεν μπαίνουμε καν στη διαδικασία να ασχοληθούμε με θεωρίες συνωμοσίας αλλά ότι έχουν υπάρχει παιχνίδια συνωμοσίας που έβαλαν την ιστορία σε κίνηση, προφανώς κι έχουν υπάρξει. Και μιλάω για αυτά για τα οποία υπάρχουν στοιχεία. Για τις συνωμοσιές που κάτι- κάποια στιγμή δεν πήγε και πολύ καλά και ξεσκεπάστηκαν είτε στην αρχή τους, είτε στην πορεία, είτε αργότερα όταν είχαν παράγει το προσδοκώμενο έργο. Για εκείνες που δεν ξεσκεσπάστηκαν ποτέ, δεν μπορούμε να μιλήσουμε γιατί θα εκπέσουμε σε θεωρίες που σωστά σε βγάζουν από τα ρούχα σου.






sacarame

Honorary
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 4863
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 12:03 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 22, 2020 12:33 am

shtarkws έγραψε:
Τρί Μαρ 17, 2020 12:16 pm
Σκαλίζω το αρχείο να βρω το παλιο τοπικ της πολιτικης

http://dragon.a2hosted.com/basketforum. ... index.html

Εντωμεταξυ υπηρχε τοπικ mature ladies I και ΙΙ :extinguishflame:
Κρίση True - lies λεγόταν εκείνο το τόπικ.... Στην κατηγορία Γενικά κι αόριστα

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 22, 2020 11:52 am

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Μαρ 17, 2020 11:44 am
ε τοτε ας κανουμε την διαφορα! μπορουμε να συζηταμε πολιτισμενα και να λεμε τις αποψεις μας κοσμια, χωρις κομματικοποιηση.

ειμαστε και λιγοι εδω, οποτε μπορουμε να μιλαμε σαν ανθρωποι.
Αυτο παντως ποτε δε καταλαβα πως μπορει να γίνει. Το εχω ακουσει απο πολλους και μετα ουσιαστικα μιλαμε για κομματα περιγραφικα, χωρις να λεμε ονοματα. Η εκφραση της πολιτικης, στη κοινωνια γινεται μεσω των επιλογων που γινονται στα κομματα. Μπορουμε βεβαια να παμε ενα σταδιο πιο πριν, και να κουβεντιασουμε για πολιτικα συστηματα και θεωριες.

Ας κανω ομως μια προσπαθεια...
Κορωνοιος πριν λιγους μηνες, κινα, κατ οικον περιορισμος και στρατος στους δρομους. Σοκ στα site, για την βαρβαροτητα και την απανθρωπια του καθεστωτος... ευρωπη λιγους μηνες μετα, συσταση για κατ οικον περιορισμο, μενεις σπιτι οχι επειδη απαγορευεται να βγεις αλλα επειδη εσυ ξερεις, εχεις διαβασει, ενδιαφερεσαι για τον συναθρωπο και αυτοπεριοριζεσαι. Αν διαφωνεις σιγα σιγα θα συμφωνησεις και θα αποδεχτεις. Αν βγεις ομως εξω δε σεβονται την αποφασή σου και εισαι υπευθυνος για τα πιο σκληρα μετρα που ακολουθουν. Ξερουν τις πινακιδες σου και το σπιτι σου. Ερντογαν, σουλτανος επειδη τον ψηφιζουν αλλα βαζει χερι στο αποτελεσμα, ενω στην ευρωπη ψηφιζεις σε δημοψηφισματα τοσες φορες εως οτου βγει το αποδεκτο αποτελεσμα.... Βοηθαει και ο κοσμος των celebrities, τοσα μνημονια και δεν ακουστηκε τιποτα, τωρα εμαθα και τη βαρθακουρη που μενει σπιτι.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 22, 2020 12:21 pm

Redfly έγραψε:
Κυρ Μαρ 22, 2020 11:52 am
Tracy Mac έγραψε:
Τρί Μαρ 17, 2020 11:44 am
ε τοτε ας κανουμε την διαφορα! μπορουμε να συζηταμε πολιτισμενα και να λεμε τις αποψεις μας κοσμια, χωρις κομματικοποιηση.

ειμαστε και λιγοι εδω, οποτε μπορουμε να μιλαμε σαν ανθρωποι.
Αυτο παντως ποτε δε καταλαβα πως μπορει να γίνει. Το εχω ακουσει απο πολλους και μετα ουσιαστικα μιλαμε για κομματα περιγραφικα, χωρις να λεμε ονοματα. Η εκφραση της πολιτικης, στη κοινωνια γινεται μεσω των επιλογων που γινονται στα κομματα. Μπορουμε βεβαια να παμε ενα σταδιο πιο πριν, και να κουβεντιασουμε για πολιτικα συστηματα και θεωριες.

Ας κανω ομως μια προσπαθεια...
Κορωνοιος πριν λιγους μηνες, κινα, κατ οικον περιορισμος και στρατος στους δρομους. Σοκ στα site, για την βαρβαροτητα και την απανθρωπια του καθεστωτος... ευρωπη λιγους μηνες μετα, συσταση για κατ οικον περιορισμο, μενεις σπιτι οχι επειδη απαγορευεται να βγεις αλλα επειδη εσυ ξερεις, εχεις διαβασει, ενδιαφερεσαι για τον συναθρωπο και αυτοπεριοριζεσαι. Αν διαφωνεις σιγα σιγα θα συμφωνησεις και θα αποδεχτεις. Αν βγεις ομως εξω δε σεβονται την αποφασή σου και εισαι υπευθυνος για τα πιο σκληρα μετρα που ακολουθουν. Ξερουν τις πινακιδες σου και το σπιτι σου. Ερντογαν, σουλτανος επειδη τον ψηφιζουν αλλα βαζει χερι στο αποτελεσμα, ενω στην ευρωπη ψηφιζεις σε δημοψηφισματα τοσες φορες εως οτου βγει το αποδεκτο αποτελεσμα.... Βοηθαει και ο κοσμος των celebrities, τοσα μνημονια και δεν ακουστηκε τιποτα, τωρα εμαθα και τη βαρθακουρη που μενει σπιτι.
αν προσπαθεις να εισαι αντικειμενικος και να κανεις κριτικη σε ολα τα αρνητικα που υπαρχουν ακομα και αν ειναι αυτο που στηριζεις, τοτε μπορουν να γινουν σωστες συζητησεις. αλλωστε πλεον δεν ειναι και πολλοι αυτοι που ειναι κομματικοποιημενοι.

ναι μπορουμε να μιλαμε για ιδεολογιες αλλα και το κατα ποσον πρεπει να αναθεωρηθουν καποιες ωστε να γινουμε καλυτεροι. αλλωστε αυτο που γινεται παντου ειναι οτι υπαρχουν θεωριες, ιδεολογιες κλπ εφαρμοζουμε καποια αναλογα ποια θα επικρατησει και περναει στην πραξη. φυσικα με τα χρονια αλλαζουν, φθειρονται και εξελισσονται. οποτε μια συζητηση ειναι το πως μπορει να αναθεωρηθει αυτην την στιγμη οι ιδεολογιες που υπαρχουν ωστε να γινουν καλυτερες στα συγχρονα προβληματα μας.

οσον αφορα για τον ιο. ενταξει. ο καθε ενας θα περιγραψει την κοινωνια του ως καλυτερη απο τον αλλον και φυσικα ετσι οπως τον συμφερει. λογικο ειναι αφου δεν θα κανει αρνητικη κριτικη στον εαυτο του και στην εξουσια του αλλα στο αντιπαλον δεος. το θεμα ειναι να εχεις λαο με υψηλο μορφωτικο επιπεδο ωστε να ξερει να κρινει τι γινεται. το κλειδει για οποιαδηποτε κοινωνια που θελει να παει μπροστα ο λαος της και οχι η ελιτ της και οι πλουσιοι ειναι η μορφωση και η παιδεια. αλλιως δεν θα μπορει να κρινει και να αποφασιζει για το μελλον της.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Politics”