ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 2023

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 2:39 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 1:11 pm
Είμαι μέλος του φόρουμ αν θυμάμαι καλά από το 2011 η 12 ως Εξασφαιρος η κατι αλλο που δεν θυμάμαι πριν το Εξασφαιρος13 και πάντα ήταν ένας χώρος καθαρού μπασκετικού ενδιαφέροντος που με έκανε να χαίρομαι να το παρακολουθώ,να ενημερώνονται ,να μαθαίνω πράγματα για το άθλημα που μου αρέσει πάνω από οποιοδήποτε άλλο(έχοντας σιχαθει το ποδόσφαιρο,ως πρώην ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής),να κάνουμε πλάκα και να ανυπομονούμε όλοι πότε θα έλθει η μεταγραφική περίοδος να ανταλλάξουμε απόψεις και να ξεκινήσει η σεζόν με ματς Ευρωλίγκας.Δυστηχως βλέπω μετά λύπης να μπαίνουν πολιτικά θέματα που δημιουργούν συμπάθειες και αντιπάθειες λόγω των πολιτικών πεποιθήσεων και να δημιουργούνται φιλίες η αντιπάθειες μεταξύ των μελών.
Δυστηχως με βλέπω να αυτοδιαγραφομαι μετά ανακουφησεως και μετά λυπης (γιατί παλιά το φόρουμ ήταν γαμάτο)και να ζητήσω καταφύγιο σε άλλους τοπους 😀.
Είναι κρίμα και άδικο να προσπαθεί κάποιος να επιβάλει τις πολιτικές του πεποιθήσεις στους άλλους σε μια παρακμαζουσα χώρα και κοινωνια με χίλια δυο προβληματα με τον μανδύα του ανθρωπιστη θεωρώντας τον απέναντι όχι άνθρωπο αλλά εμμεσα η άμεσα "φασισταριο" και Ορκ.Μοιραια θα προκύψουν αντιπάθειες και μίσος.

Κρίμα και πάλι κρίμα.

Τι δουλειά έχει στο μπασκετικο φόρουμ η δημαρχεία,ο λάθρο και ο φασισμός;😂😂😂😂!!!!!Κάθε λίγο και λιγάκι ορισμένοι σάν καραμελιτσα το προσθέτουν στα γραφόμενα τους χωρίς λόγο απλά για να εκφράσουν τις πολιτικές τους πεποιθήσεις!!!!!
Το φορουμ ειναι ενας χωρος ελευθερης ανταλλαγης αποψεων, αρκει να γινεται με τροπο που σεβεται τον συνομιλιτη και τους κανονες του φορουμ. Αν νιωσουμε οτι μια συζητηση δεν μας ενδιαφερει απλα δεν συμμετεχουμε, διαφωνω καθετα στο να μην την επιτρεπουμε.

Αλλωστε δεν ειναι κακο να διαφωνουμε, μεσω διαλογου και επιχειρηματων μπορουμε να γνωρισουμε περισσοτερες οπτικες του ιδιου θεματος. Κακο ειναι να απορριπτουμε τον συνομιλιτη μας, να τον προσβαλλουμε και να τον φιμωνουμε επειδη σεν συμφωνουμε με αυτο που λεει

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Οκτ 06, 2023 2:50 pm

Steve για να το παραθέτεις έχεις δίκιο.Εγω εκείνη την διετία πριν γίνω οικονομικός πρόσφυγας στην Αυστραλία (είχα διαβατήριο από τον πατέρα μου που δούλεψε 18 χρόνια εκεί)δούλευα σαν τον σκύλο και ίσως δεν τις έβλεπα στο φόρουμ λόγω του ότι δεν ήταν ίσως από τις πιο δημοφιλείς θεματικές.Εκτοτε τα πράγματα άλλαξαν στην κοινωνία και σε μια παρακμαζουσα κοινωνία( με υπόβαθρο πρότερου εμφιλιου) τσακωνόμαστε μεταξύ μας για πολλούς και διάφορους λόγους.

Οι λαθρομετανάστες θα μπορούσαν να μείνουν σε γειτονικές χώρες που δεν υπάρχει αναταραχή και πόλεμος χρηματοδοτούμενα από κράτη και τον ΟΗΕ σε κέντρα που θα έπαιρναν με τον καιρό την μορφή αξιοπρεπων κοινοτήτων και γιατί όχι πόλεων.
Δεν φτάνει ο Έλληνας πολίτης που σαν τα γκνου έρχονται κατευθυνόμενα ,ταλαιπωρούνται και πνίγονται ,βιάζονται κλπ κλπ Άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις και έχουν δημιουργηθεί πόλεις φαντάσματα και κέντρα που ούτε ζώα θα ζούσαν σε νορμάλ συνθήκες

Έρχεται ο υπάλληλος της ΜΚΟ αριστερός που εισπράττει 1,5. -2 χινες και το παίζει ανθρωπιστής και κάνει την μπάζα του παίζοντας το φιλάνθρωπος ενώ θα έπρεπε να πάει ως εθελοντής στις χώρες υποδοχής που συνορεύουν με τον Αφγανό και το σομαλο να προσφέρει έργο.

Η ίδια κατηγορία ανθρώπων" κλαίει "για τον πόλεμο στην Ουκρανία και τους πληγέντες του σεισμού στην Τουρκία προσφέροντας προϊόντα και χρήματα ,ενώ ταυτοχρονα χασκογελαει( "καλά να πάθουν οι χριστιανοί φίλοι μας") όταν οι Αζέροι κάνουν εισβολή στην Αρμενία η οι Θεσσαλοί δεν έχουν ρεύμα,φαγητό,νερό κλπ κλπ.Ειδες πολλούς δήμους η κανάλια ΜΜΕ του φιλελεύθερου να διοργανώνουν κάτι για βοήθεια αυτων;;;;Αν είδες είδα και εγώ .Δηλαδή τι χειρότερο θα πρέπει να συμβεί για να βοηθήσουν ουσιαστικά;;;;;

Τα κόμματα είναι μαριονέτες και ελεγχόμενα.Αν κάποιος σκεφτεί να ηγηθεί κάτι πατριωτικού(ενάντια στα σχέδια τους)θα βρεθεί κάτω από το χώμα.

Είμαι εθνοφυλακες και ζω απέναντι από την Τουρκία.Τι πρεπει να κάνω;;; Να πω δεν φταίνε οι Τούρκοι;;;;φταινε μονο οι Αμερικάνοι που κινούν τα γρανάζια και ο καπιταλισμός;;;;Όταν ο ένας αριστερός της Βουλής λέει σε συγκέντρωση ότι θα αναλάβουμε ένοπλο εσωτερικό αγώνα κατά του καπιταλισμού και του "φασισμού ",αν προκύψει πόλεμος Ελλάδας -τουρκιας τολμά ένας εισαγγελέας να παρέμβει;;;;;

Αν αρχίσουμε δεν θα τελειώσουμε και εδώ είναι ένα μπασκετικό φόρουμ που μας ψυχαγωγεί.Εχω εγώ δικαίωμα να επιβάλλω πολιτικές απόψεις επειδή η οικογένειά μου ξεκληρίστηκε από αντάρτες σε χωριό;;;;Πάμε με τα καλά μας;;;;;Ο φασισμός έχει περιοριστεί σε ελάχιστες χιλιάδες ( στα χέρια του ενός χεριού) βίαια άτομα διαφόρων πολιτικών παρατάξεων η περιθωριακών αρρώστων μπράβων της νυχτας και φτάνει ο απλός Έλληνας πατριώτης που αγαπά την Πατρίδα των προγόνων του;;;
Οι φιλελεύθεροι και αριστεροι έχουν γαλουχηθεί στα πανεπιστήμια ως οι έξυπνοι και ανθρωπιστές,τέρμα ναρκισσισμός και εγωισμος.Ποιοι κυριαρχούν στα πανεπιστήμια από την μεταπολίτευση και μετά;;;;Είδες κανένα από αυτούς να αγαπά την Πατρίδα;;;;

Είπαμε αν αρχίσουμε δεν θα τελειώσουμε πολιτικές συζητησεις και δεν έχει κανείς την υποχρέωση να βλέπει φάτσα κάρτα τις πολιτικές μ@λιες που γράφω .Δεν έχω δικαίωμα να διαπληκτίζομαι και να αντιδικω για πράγματα άσχετα με το φόρουμ για να κερδίσω τις εντυπώσεις η να ταισω τον εγωισμό μου .Θα ληθεί κάποιο πολιτικό θέμα μέσα στο φόρουμ και δεν το ξέρω;;;;;;

Τέρμα ,δεν το συνεχίζω.
Αντί να μιλάμε για μπάσκετ ασχολούμαστε με τις δημαρχιακες που μετέχει ο κάθε στρατευμένος με παρωπιδες και το κάθε λαμόγιο.

0
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Οκτ 06, 2023 2:53 pm

Shtarkws εσύ είσαι ο admimistrator ,εσύ και ένας από τους υπεύθυνους της εικόνας του φόρουμ με το συμπαθιο.

Το σταματώ εδώ .

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:06 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 2:53 pm
Shtarkws εσύ είσαι ο admimistrator ,εσύ και ένας από τους υπεύθυνους της εικόνας του φόρουμ με το συμπαθιο.

Το σταματώ εδώ .
Και ειμαι περηφανος για την εικονα του φορουμ

Το σταματω και εγω εδω

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:14 pm

Δεν καταλαβαίνω πως το να γράφει κάποιος τη γνώμη του έχει γίνει συνώνυμο με το να "επιβάλλει" τη γνώμη του.

2
2 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:21 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 3:14 pm
Δεν καταλαβαίνω πως το να γράφει κάποιος τη γνώμη του έχει γίνει συνώνυμο με το να "επιβάλλει" τη γνώμη του.
Φυσικά δεν είναι το συνώνυμο, μάλιστα η ανταλλαγή απόψεων είναι ζητούμενο. Προβλημα υπαρχει αν και οταν καποιος ενοχλειται απο την αποψη του αλλου και προσπαθει να επιβαλει την δικη του, συνηθως ad hominem.

Μπορουμε να συμφωνουμε, μπορουμε να διαφωνουμε

Προσωπικα αναζητω τεκμηριωμενες αποψεις διαφορετικες απο τις δικες μου για να δω ενα ζητημα απο διαφορετικη σκοπια, νομιζω ειναι η πεπτουσια του διαλογου

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:27 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 3:21 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 3:14 pm
Δεν καταλαβαίνω πως το να γράφει κάποιος τη γνώμη του έχει γίνει συνώνυμο με το να "επιβάλλει" τη γνώμη του.
Φυσικά δεν είναι το συνώνυμο, μάλιστα η ανταλλαγή απόψεων είναι ζητούμενο. Προβλημα υπαρχει αν και οταν καποιος ενοχλειται απο την αποψη του αλλου και προσπαθει να επιβαλει την δικη του, συνηθως ad hominem.

Μπορουμε να συμφωνουμε, μπορουμε να διαφωνουμε

Προσωπικα αναζητω τεκμηριωμενες αποψεις διαφορετικες απο τις δικες μου για να δω ενα ζητημα απο διαφορετικη σκοπια, νομιζω ειναι η πεπτουσια του διαλογου
Δεν το χρησιμοποίησες εσύ σαν συνώνυμο :D

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2396
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:32 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 2:53 pm
Shtarkws εσύ είσαι ο admimistrator ,εσύ και ένας από τους υπεύθυνους της εικόνας του φόρουμ με το συμπαθιο.

Το σταματώ εδώ .
Θα απαντήσω μόνο για το κομμάτι του παλιού φόρουμ και του νέου . Στα υπόλοιπα έχεις την άποψη σου και είναι σεβαστή.

Οτι πάντα και τα 2 φόρουμ στόχο είχαν να είναι πεδίο συζήτησης σχετικά με το μπάσκετ. Από την τελευταία κατηγορία μέχρι το ΝΒΑ.
Τα μέλη τους όμως και στα 2 "φόρουμ" είχαν την τάση να επεκτείνουν κοινωνικές ατζέντες με συνομιλητές που έχουν κοινά ή διαφορές στα μπασκετικά θέματα. Είναι περίπου η ίδια τάση που έχεις εσύ με έναν γνωστό ή φίλο σου , που στην αρχή θα βγείτε για καφέ για να μιλήσετε για το χ,ψ θέμα. Μετά από πολλούς καφέδες θα ανταλλάξατε και διαφορετικά θέματα συζήτησης.

Για αυτό και συνήθως τα μέλη του φόρουμ πρώτα επεκτείνονται στα μπασκετικά θέματα και μετά από ένα μεγάλο διάστημα μπασκετικής κουβέντας, νομοτελιακά πηγαίνουν και στα υπόλοιπα (ποπ κολτούρα, τεχνολογια , τέχνες, πολιτικά). {ετσι νομίζω βασικά ότι γίνεται, μη βαράτε :welcome: }

Αν βρεις νέο μέλος που μπήκε μόνο να ασχοληθεί με τα κόμματα εξουσίας με εντεταλμένο σκοπό , μάλλον θα βαρεθεί εδώ μέσα γιατί πιο ιντριγκαδόρικο θέμα είναι ο Παπαγιάννης :banana: :peace:

2
2 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1154
Δημοσιεύσεις: 3050
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:33 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 3:21 pm


Φυσικά δεν είναι το συνώνυμο, μάλιστα η ανταλλαγή απόψεων είναι ζητούμενο. Προβλημα υπαρχει αν και οταν καποιος ενοχλειται απο την αποψη του αλλου και προσπαθει να επιβαλει την δικη του, συνηθως ad hominem.

Μπορουμε να συμφωνουμε, μπορουμε να διαφωνουμε

Προσωπικα αναζητω τεκμηριωμενες αποψεις διαφορετικες απο τις δικες μου για να δω ενα ζητημα απο διαφορετικη σκοπια, νομιζω ειναι η πεπτουσια του διαλογου
Αυτό που περιγράφεις είναι το ιδανικό αλλά δυστυχώς σε πολιτικές τοποθετήσεις δεν συμβαίνει. Σε όλες τις πολιτικές συζητήσεις εντός του φόρουμ έχουν υπάρξει άτομα που έχουν χαρακτηρίσει ανθρώπους με τους οποίους διαφωνούν και να τους κουνούν το δάχτυλο λες και έχουν το αλάθητο (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά). Ούτε κι εμένα μ' αρέσει να συζητώ πολιτικά θέματα σε μπασκετικό φόρουμ, το οποίο χρησιμοποιούσα σαν έναν τρόπο να ξεφεύγω από την καθημερινότητα, οπότε θα συμφωνήσω με τον EXASFAIRO. Είναι ο βασικός λόγος που έχω μειώσει την δραστηριότητα στο φόρουμ και είχα στείλει μήνυμα για να διαγραφώ. Μιας και το τελευταίο δεν έγινε (διαγραφή), αν μπορείτε, πραγματοποιήστε το ακόμη και τώρα. Ευχαριστώ πολύ για τις ωραίες συζητήσεις, καθώς και την διεύρυνση των μπασκετικών γνώσεων που μου προσφέρατε και σας εύχομαι καλή συνέχεια. Είναι το τελευταίο μου ποστ.

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:36 pm

Όποιοι είναι σ ένα φόρουμ δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και να συμφωνούν, εγώ θα έλεγα ότι θα ήταν και βαρετό, θα πρέπει όμως α σεβαστείς και τα μέλη που διαφωνούν μαζί σου. Όπως είπαν και οι παραπάνω όταν δεν σου αρέσει έναν θέμα δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετάσχεις καί μένα τα μεταγραφικά θέματα τα βαριέμαι και σπάνια γράφω.
Τις αθλητικές εγκαταστάσεις θα πρέπει οι δήμοι να τις αξιοποιήσουν για το μαζικό αθλητισμό, δεν είναι μόνο για τις ομαδες.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Οκτ 06, 2023 3:37 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 11:12 am
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο φόρουμ εισάγουμε πολιτικές ενότητες η θεματικές όπου οι απαντήσεις θα είναι πάλι πολιτικής χροιας!!!!Το φόρουμ είναι για να ψυχαγωγουμαστε και όχι να κονταροχτυπιωμαστε πολιτικα ,ούτε να επιλύσουμε τα πολιτικά θέματα της χώρας!!!Ο κάθε ένας έχει τις δικές του πολιτικές πεποιθήσεις και δεν έχει δικαίωμα να ειρωνευτεί η να κατηγορήσει κάποιον ο οποίος έχει διαφορετική πολιτική οπτική και τοποθέτηση!!!!!Ας κρατήσουμε τα πολιτικά για το σπίτι και τους δικούς μας ανθρώπους.
Αν δεν γραφόταν το παραπάνω δεν υπήρχε κανένας λόγος αντιπαράθεσης/αντιπαλότητας και γενικά φιλονικίας μεταξύ των μελών που απλά εγκωμίαζαν το έργο του Δημάρχου και συγκεκριμένα κάτι που έχει και αθλητική προέκταση μιας και αφορά το στάδιο και τις πολλαπλές του χρήσεις. Το μόνο αρνητικό που γράφτηκε για κάποιον ήταν για τον Μπέο, ούτε υπέρ του ΚΚΕ ως κόμματος αναφέρθηκε κάτι ούτε κατά της κυβερνήσεως, ούτε κατά της οποιαδήποτε πολιτικής κίνησης. Και ξαφνικά τίθεται θέμα "αντιπατριωτισμού", "λαθρομεταναστών που τους πληρώνουμε εμείς" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δεν ειρωνεύτηκε ή κατηγόρησε κανείς κανένα (εκτός αν είχε να κάνει με τον Μπέο πάλι), οπότε αυτό το "δεν έχει δικαίωμα να ειρωνευτεί ή να κατηγορήσει κάποιον που έχει διαφορετική πολιτική οπτική και τοποθέτηση" δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει.
Για το ναυάγιο στην Πύλο επιτρέπεται να έχουμε άποψη, για το δυστύχημα στα Τέμπη για τις πυρκαγιές, τις πλημμύρες κι άλλα αρνητικά συμβάντα που έχουν κατά καιρούς γραφτεί εδώ στο φόρουμ; Να μην ρίξουμε πολιτικές ευθύνες στους αρμόδιους;

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά έρχονται νέα ποστ που είναι "υπέρ του πατριωτισμού" και "κατά των αριστερών που βάζουν τα χρήματα στην τσέπη και δε θέλουν την Ελλάδα για τους Έλληνες" χωρίς κανείς προηγουμένως να έχει γράψει σε αυτό εδώ το νήμα κάτι το ανάποδο (κατηγορώντας τους δεξιούς ή τους "πατριώτες") αλλά ναι είναι που τα κρατάμε για το σπίτι μας και δεν κονταροχτυπιόμαστε οπότε δεν απαντάμε. Α ναι και φταίει ο admin κατά τα άλλα λίγες μέρες μετά που ηρέμησαν τα πράγματα από την επικαιρότητα του Παναθηναικού ,που από τη μία κατηγορήθηκε για "φασιστικές μεθόδους" και τώρα μάλλον για "υπερδημοκρατικές" ή "φιλοφιλελεύθερες" που αφήνει την προπαγάνδα (για τον δήμαρχο;) να περάσει χωρίς να παρέμβει. Μάλιστα, τι να πω... αν δεν γραφόταν το παραπάνω που "παράθεσα" δε θα υπήρχε συνέχεια έτσι κι αλλιώς μιας και δεν είχε να προσθέσει κάτι παραπάνω κάποιος άλλος "προπαγανδιστικό" ή μη.

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:44 pm

GK_23 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 2:15 pm
EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 12:41 pm
Και εγώ έχω ακούσει για την καλή δημαρχεία της Πάτρας αρκετά και τα βλέπω με καλό μάτι ακομματιστα προς το συμφέρον της Πατρίδας..... αλλά άκουσα ότι το λιμάνι είναι ένα κλουβί απόθεσης λαθρομεταναστων.Δεν ξέρω αν ισχύει Να μας δώσουν τα φώτα τους οι πατρινοί μιας και το φόρουμ είναι και χώρος ανταλλαγής απόψεων πολιτικών.
Στην Πάτρα μεγάλωσα και επέστρεψα για μόνιμη (ελπίζω) εγκατάσταση, μετά από 20ετή περιπλάνηση στην υπόλοιπη Ελλάδα και στο εξωτερικό, πριν από 2,5 περίπου χρόνια. Θα προσπαθήσω λοιπόν να σου δώσω τα φώτα μου όσον αφορά το πολιτικό πρόσωπο γύρω από το οποίο περιστρέφεται η συζήτηση.

Η δημοτική παράταξη που υποστηρίζεται από το ΚΚΕ κατέγραφε διαχρονικά μεγάλα εκλογικά ποσοστά στην Πάτρα. Αυτό δεν συνάδει με τα όσα συμβαίνουν στις εθνικές εκλογές, όπου το ΚΚΕ δεν έχει καταγράψει ποτέ αντίστοιχη εκλογική δύναμη. Άλλωστε η Πάτρα είναι μία "πράσινη" (ορθοδοξότατο ΠΑΣΟΚ) πόλη, με αρκετούς αριστεριστές επίσης.

Τη δεκαετία του 1970 ο σπουδαίος Θεόδωρος Άννινος, συνεργαζόμενος με το ΚΚΕ, εξελέγη δήμαρχος για τρεις συνεχόμενες τετραετίες. Τη δεκαετία του 1990, ο κομμουνιστής γιατρός Παναγιώτης Κοσιώνης έχανε για λίγο την είσοδο στο 2ο γύρο καταγράφοντας ποσοστά άνω του 20%. Και φτάσαμε πλέον στον Πελετίδη, επίσης γιατρό και στέλεχος του ΚΚΕ, ο οποίος φαίνεται να οδεύει ολοταχώς προς την 3η θητεία του στον δημαρχιακό θώκο.

Το εκλογικό φαινόμενο "Πελετίδης", εξηγείται, κατά τη γνώμη μου, ως εξής:

1. Πρόκειται για εντιμότατο και ακέραιο άνθρωπο
2. Δραστηριοποιείται υπερ-επιτυχημένα ως ιδιώτης γιατρός για πολλές δεκαετίες στην πόλη
3. Το ψηφοδέλτιο του ξεφεύγει από τα στενά όρια του ΚΚΕ και περιλαμβάνει πρόσωπα και από άλλους πολιτικούς χώρους. Αντίστοιχα "ανοίγματα" έκανε στο παρελθόν και ο Κοσιώνης, όπου φιλοξενούσε στο ψηφοδέλτιο του προσωπικούς φίλους του από το συντηρητικό χώρο, με τους οποίους μοιράζονταν τις ίδιες αντιλήψεις πάνω σε θέματα τοπικού ενδιαφέροντος.

Ένα παράδειγμα για το 3ο σημείο, είναι ο αρχιτέκτονας Δημήτρης Αϊβαλής, συντηρητικός προερχόμενος από την καραμανλική δεξιά, ο οποίος διετέλεσε και σύμβουλος του νυν δημάρχου σε θέματα πολεοδομικού ενδιαφέροντος:

https://www.thebest.gr/article/325210-

Για το θέμα των λαθρομεταναστών στο λιμάνι δεν γνωρίζω κάτι μιας και μένω στην αντίθετη πλευρά της πόλης. Το συγκεκριμένο ζήτημα βέβαια αφορά περισσότερο πολιτικές που εφαρμόζονται σε εθνικό επίπεδο. Το παλιό λιμάνι πάντως και η γενικότερη αξιοποίηση του παραλιακού μετώπου είναι ένα θέμα που απασχολεί την πόλη αλλά προφανώς εδώ εμπλέκονται και άλλοι φορείς εκτός από το δήμο. Στην παράταξη Πελετίδη εγώ προσωπικά πιστώνω την προώθηση της λύσης της υπογειοποίησης της νέας σιδηροδρομικής γραμμής που θα διαπερνά την πόλη, κάτι που έχει πλέον γίνει αποδεκτό, σε μεγάλο βαθμό, από την κεντρική κυβέρνηση αλλά και από άλλες δημοτικές παρατάξεις που στο παρελθόν υποστήριζαν ότι τους έλεγαν από τα κεντρικά.

Βέβαια υπάρχουν και πράγματα που δεν τα αντέχω όπως η ανέγερση μνημείου στον Μπελογιάννη και η κατασκευή προτομών καπεταναίων του ΔΣΕ σε πλατείες της πόλης εν έτει 2023 αλλά ο άνθρωπος είναι κομμουνιστής και δεν το κρύβει. Εξίσου γραφική και η κίνηση του να κατεβάσει τις σημαίες της ΕΕ από το δημαρχείο της πόλης αμέσως μετά την εκλογή του το 2015. Σήμερα βέβαια ο δήμος χρησιμοποιεί μια χαρά τα λεφτά του ΕΣΠΑ (και καλά κάνει) για να χρηματοδοτήσει έργα και δράσεις του.

Αυτά τα ολίγα για τον Πελετίδη από ένα κάτοικο της πόλης. Νομίζω πως θα εκλεγεί ξανά, μιας και τα πρόσωπα που έχει απέναντί του δεν δείχνουν να έχουν κάποια ιδιαίτερη δυναμική. Προσωπικά μου είναι προτιμότερος από τους υπόλοιπους υποψηφίους δημάρχους.
Ελπίζω πραγματικά να μείνεις το brain drain είναι η μεγαλύτερη πληγή για τη χώρα.
Από τα μεγαλύτερα προβλήματα της Πάτρας νομίζω είναι το πάρκινγκ, ούτε στην Αθήνα δεν έχω συναντήσει τόσα πολλά αυτοκίνητα διπλό παρκαρισμένα. Εγώ μένω στον απέναντι :D νόμο

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 3:51 pm

Μου επιτρέπεις να κάνω μερικές ερωτήσεις τελείως φιλικά @EXASFAIROS13;
Λες ότι είσαι, αισθάνεσαι πατριώτης, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν το να είναι κάποιος πατριώτης αναγκαστικά πρέπει να έχει συγκεκριμένες απόψεις.
Θέλω να πω ότι εγώ μπορεί να πιστεύω ότι οι Σκοπιανοί δικαιούνται να έχουν ένα όνομα για την χώρα τους με γεωγραφικό προσδιορισμό, ότι μπορούμε να είμαστε φίλοι με τους Τούρκους, να ονομάζω του "λαθρομετανάστες" πρόσφυγες, να μην μ' ενοχλεί αν 2 ομοφυλόφιλοι αποφασίσουν να ζουν μαζί και συγχρόνως να αγαπώ αυτό που θεωρώ πατρίδα μου. Με κάνει αυτό να μην είμαι πατριώτης; Κάνει εσένα αυτό που πιστεύεις φασίστα; Περιλαμβάνει απαραίτητα ο όρος του πατριωτισμού την αγάπη για την πατρίδα και το φόβο για τους άλλους; Εγώ δεν το πιστεύω. Η αγάπη για ένα άτομο δεν φαίνεται έμπρακτα; Δεν θέλεις να τον βλέπεις ευτυχισμένο, χαρούμενο; Δεν σου λείπει όταν είναι μακρια΄; Το ίδιο είναι και η πατρίδα, μπορεί να θεωρώ καλό να είμαστε φίλοι με τους τούρκους, να παρατήσουμε τις FDI, τα υποβρύχια και τα Rafale και να αγοράσουμε μαγνητικούς τομογράφους και πυροσβεστικά και ο φίλος μου να πιστεύει το ακριβώς αντίθετο γιατι είνει πεποισμένος ότι θα γίνει πόλεμος οπότε εν τέλει σημασία έχει η επιβίωση.
Γιατί πρέπει να βάζουμε ταμπέλες ανάλογα με τις ιδέες; Ταμπέλες πρέπει να βάζουμε ανάλογα τις προθέσεις και τις πράξεις. Βγαίνει κάποιος Δήμαρχος για το καλό του τόπου του (να έρθει να μεταδημοτεύσει και στα μέρη μου μπας δούμε άσπρη μέρα) και όχι για τα συμφέροντα του; Για μένα σημαίνει ότι αγαπά τον τόπο του, δεν πα να 'ναι κουμουνιστής ή δεξιός μικρή σημασία έχει. μπαίνει για τα δικά του συμφέροντα; Τι είδους πατριώτης είναι; Το ίδιο για τους Βουλευτές, εμάς που μπορεί να συμμετέχουμε σε πορείες, πολιτιστικούς συλλόγους, γονέων και κηδεμόνων, δεν ξέρω που άλλου. Αρνούμαι αυτόν τον διαχωρισμό ότι οι πατριώτες πρέπει να είναι δεξιοί, θρήσκοι, οικογενειάρχες, ότι οι αριστεροί πρέπει να είναι άθεοι, προδότες, φιλελεύθεροι.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 4:18 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 3:44 pm
Ελπίζω πραγματικά να μείνεις το brain drain είναι η μεγαλύτερη πληγή για τη χώρα.
Από τα μεγαλύτερα προβλήματα της Πάτρας νομίζω είναι το πάρκινγκ, ούτε στην Αθήνα δεν έχω συναντήσει τόσα πολλά αυτοκίνητα διπλό παρκαρισμένα. Εγώ μένω στον απέναντι :D νόμο
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Είναι τριτοκοσμική η εικόνα με τα διπλοπαρκαρισμένα/τριπλοπαρκαρισμένα ΙΧ σε κεντρικούς δρόμους της πόλης σε ώρες αιχμής.

Μεγάλο πρόβλημα και ακόμα μεγαλύτερη η συζήτηση για το πως μπορεί να λυθεί :roll:

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 4:25 pm

GK_23 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 4:18 pm
tarp7 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 3:44 pm
Ελπίζω πραγματικά να μείνεις το brain drain είναι η μεγαλύτερη πληγή για τη χώρα.
Από τα μεγαλύτερα προβλήματα της Πάτρας νομίζω είναι το πάρκινγκ, ούτε στην Αθήνα δεν έχω συναντήσει τόσα πολλά αυτοκίνητα διπλό παρκαρισμένα. Εγώ μένω στον απέναντι :D νόμο
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Είναι τριτοκοσμική η εικόνα με τα διπλοπαρκαρισμένα/τριπλοπαρκαρισμένα ΙΧ σε κεντρικούς δρόμους της πόλης σε ώρες αιχμής.

Μεγάλο πρόβλημα και ακόμα μεγαλύτερη η συζήτηση για το πως μπορεί να λυθεί :roll:
Οι υποψηφιοι δήμαρχοι τι λένε για το πρόβλημα του παρκινγκ;
Να πω την αλήθεια νόμιζα ότι έμενες στην Αυστραλία

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Politics”