Κλιματική κρίση - αγώνας χρόνου που δεν διεξάγεται

Συντονιστής: Captains

AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 10:07 am

papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 9:13 am
Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:55 am


Διαφωνώ, τα συμφέροντα μπορεί να έχουν σκοπό να εκμεταλευτούν την κατάσταση για να ωφεληθούν, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το αφήγημα.
Για την τρύπα του όζοντος ειδικά ήταν γνωστό εδώ και δεκαετίες ότι μεγάλο μέρος της ευθύνης το είχαν οι χλωροφθοράνθρακες, απαγορεύτηκαν ήδη από την δεκαετία του 80, υπήρχαν βέβαια ακόμα συσκευές που τους περιείχαν και αυτοί που έχουν διαρεύσει στην ατμόσφαιρα θέλουν αρκετά χρόνια για να αποδομηθούν. Είναι ένα καλό και από τα λίγα παραδείγματα που δράσαμε εγκαίρως και σωστά, δεν νομίζω να υπάρχουν και σοβαρές αντικρούσεις γι' αυτό και αν συνεχίσουμε έτσι θα έχουμε αντιστρέψει πλήρως μια καταστροφή.
Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αντικρούω κάθε άποψη, είναι γεγονός ότι ο πλανήτης θα συνεχίζει να αλλάζει, ότι θα υπάρξουν αλλαγές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να παραβλέπουμε ότι έχει αυξηθεί η συγκέντρωση του διοξειδίου του άνθρακα και συνεχίζει να αυξάνεται κάθε χρόνο από ανθρώπινες δραστηριότες, ότι αυτό αποδεδειγμένα αυξάνει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος και παρ' όλα αυτά να αρνούμαστε ότι αν δεν ευθυνόμαστε εξ' ολοκλήρου έχουμε μέρος της ευθύνης για την αλλαγή ή την επιτάχυνση της.
Γιατί οι ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα που παράγει ο άνθρωπος δεν είναι ικανές για τέτοια επιτάχυνση-αλλαγη και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και θα χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα την κλιματική αλλαγή άλλου πλανήτη, της Αφροδίτης.
Η Αφροδίτη πριν 2.9 δισεκατομμύρια χρόνια τα μοντέλα προσομοίωσης δείχνουν ότι είχε 11 βαθμούς κελσίου , αυτή την στιγμή είναι ο θερμότερος πλανήτης με τιμή κοντά στους 470 βαθμούς κελσίου. Δεν ήταν πάντα έτσι όμως ούτε έγινε αυτή η εξωφρενική αλλαγή από ανθρώπινη δραστηριότητα.
Συνοψίζω και μένω στην αρχική μου τοποθέτηση, επηρεάζουμε τον πλανήτη και την κλιματική αλλαγή κατ επεκταση ως ένα βαθμό , όχι όμως στο σημείο που μας λένε.
Ε όχι, μην φέρνεις το παράδειγμα της Αφροδίτης! Γιατί το παράδειγμα της Αφροδίτης μας λέει (μάλλον) μόνο ότι υπήρχε μια "γη", που έγινε "κόλαση", δεν γνωρίζουμε ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο από αυτό, μπορεί να είχε πάνω ανθρώπους που έσκαβαν να βρουν Αποσμητικα :!:
Δεν έχουμε ιδέα τι προκάλεσε αυτήν την αλλαγή, ξέρουμε όμως ότι μια τέτοια αλλαγή είναι πιθανό να συμβεί.

Θέλω να πω, το ότι οι πλανήτες αλλάζουν χωρίς να υπάρχει προφανώς ανθρώπινος παράγοντας, δεν σημαίνει ότι ο ανθρώπινος παράγοντας δεν μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο σε μια άλλη τέτοια αλλαγή.

Έχουν μπλεχτεί πολλά στην συζήτηση, αλλά καταλαβαίνω ότι η βασική "πηγή" αμφισβήτησης είναι το πως κινούνται οι ελίτ.
Σε αυτό θα ήθελα να ξανά πω ότι ο Μασκ, ο Μπεζος και ο Γκειτς που αναφέρονται ως άνθρωποι που προσπαθούν να μας πείσουν για τους δικούς τους λόγους ότι υπάρχει κλιματική αλλαγή, έχουν αγοράσει τεράστιες εκτάσεις γης στα μέρη που βάση του κεντρικού αφηγηματος περί κλιματικής αλλαγής, θα υπάρχει ζωή σχεδόν κανονικά.

(καταλαβαίνω επίσης ένα δίπολο εκεί μεταξύ "ατομικής ευθύνης" όπως παρουσιάστηκε στην πανδημία και δομικών θεμάτων. Προφανώς συμφωνώ ότι είναι δομικό το θέμα και το κέρδος των ελίτ φέρνει την καταστροφή, όχι ο κάθε ένας από εμάς που απλώς τρώει, δουλεύει, κοιμάται)

Γενικότερα, ασχέτως του αν είναι ανθρώπινος ο παράγοντας που παίζει τον καταλυτικό ρόλο στην αλλαγή, η αλλαγή έρχεται και η πιθανότητα να γίνει η γη μια μέρα Αφροδίτη δεν είναι αμελητέα.

Τελικά, papp7 και basket72, πριν επανέλθω πιο αναλυτικά... τα ερωτήματα είναι τα εξής:

Α) συμφωνούμε ότι ο πλανήτης είναι σε μια καμπή που ίσως αλλάξει για πολλά πολλά χρόνια το κλίμα του και θα είναι ακραία λιγότερο φιλικό για ζωή;

Β) Συμφωνούμε, ότι ακόμα και αν έχετε δίκιο και δεν είναι ο ανθρώπινος παράγοντας αυτός που παίζει καταλυτικό ρόλο, σίγουρα ο ανθρώπινος παράγοντας μπορεί να προσπαθήσει να αποτρέψει την καταστροφή αντί να την εντείνει και αν το κάνει ίσως τα καταφέρει;

Γ) Οι άνθρωποι που ανήκουν στην ελίτ, πιστεύουμε ότι λειτουργούν σαν "ένα" στο συγκεκριμένο Ζήτημα και έχουν κάποιο έλεγχο ως προς το που σταματάει το παιχνίδι του κέρδους και που ξεκινάει η κοινή λογική ή ανταγωνιζονται μεταξύ τους για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και απλώς βαδίζουν και αυτοί αργά και σταθερά, τυφλοί, στην καταστροφή τους μαζί με εμάς;

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5274
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 10:07 am

papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 9:13 am


Γιατί οι ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα που παράγει ο άνθρωπος δεν είναι ικανές για τέτοια επιτάχυνση-αλλαγη και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και θα χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα την κλιματική αλλαγή άλλου πλανήτη, της Αφροδίτης.
Η Αφροδίτη πριν 2.9 δισεκατομμύρια χρόνια τα μοντέλα προσομοίωσης δείχνουν ότι είχε 11 βαθμούς κελσίου , αυτή την στιγμή είναι ο θερμότερος πλανήτης με τιμή κοντά στους 470 βαθμούς κελσίου. Δεν ήταν πάντα έτσι όμως ούτε έγινε αυτή η εξωφρενική αλλαγή από ανθρώπινη δραστηριότητα.
Συνοψίζω και μένω στην αρχική μου τοποθέτηση, επηρεάζουμε τον πλανήτη και την κλιματική αλλαγή κατ επεκταση ως ένα βαθμό , όχι όμως στο σημείο που μας λένε.
Δεν ξέρω σε ποια νούμερα διαφωνείς, θα παραθέσω πάντως μερικά. Τα συνολικά μόρια του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα προσεγγιστικά φτάνουν τα 7,05*101^43 (υπολογιζόμενα ως ποσοστό επί των συνολικών μόριων αέρα που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα), η ετήσια παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα φτάνει πλέον στα 40 δισεκατομμύρια τόνους! Από αυτούς λιγότερο από τους μισούς παραμένουν στην ατμόσφαιρα. Έστω ότι μένουν τα 17 δις, αντιστοιχούν σε 2,32*10^38 μόρια κάθε χρόνο. Περίπου 3 προς 1.000.000 η αναλογία. και πράγματι κατά τι λιγότερο αυξάνει η συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα κάθε χρόνο. Δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά τα νούμερα χωράει αμφισβήτηση πέραν του ότι είναι λίγο προσεγγιστικά. Δηλαδή δεν ξέρω πως μπορεί να αμφισβητηθεί ότι για την αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα φταίει ο άνθρωπος, και το pdf που ανέβασες δεν το αμφισβητεί αυτό. αμφισβητεί μόνο το κατά πόσο η αύξηση αυτή αυξάνει την θερμοκρασία στο πλανήτη και θεωρούν ότι οι υπολογισμοί για το πως η μια αύξηση επηρεάζει την άλλη είναι υπερβολικοί. Επίσης λέει ότι η αύξηση του είναι θετική για τα φυτά, τις καλλιέργειες, μου φαίνεται ότι δεν υπολογίζουν όμως ένα σωρό άλλες μεταβλητές.

0
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 01, 2023 10:17 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:07 am


Δεν ξέρω σε ποια νούμερα διαφωνείς, θα παραθέσω πάντως μερικά. Τα συνολικά μόρια του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα προσεγγιστικά φτάνουν τα 7,05*101^43 (υπολογιζόμενα ως ποσοστό επί των συνολικών μόριων αέρα που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα), η ετήσια παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα φτάνει πλέον στα 40 δισεκατομμύρια τόνους! Από αυτούς λιγότερο από τους μισούς παραμένουν στην ατμόσφαιρα. Έστω ότι μένουν τα 17 δις, αντιστοιχούν σε 2,32*10^38 μόρια κάθε χρόνο. Περίπου 3 προς 1.000.000 η αναλογία. και πράγματι κατά τι λιγότερο αυξάνει η συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα κάθε χρόνο. Δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά τα νούμερα χωράει αμφισβήτηση πέραν του ότι είναι λίγο προσεγγιστικά. Δηλαδή δεν ξέρω πως μπορεί να αμφισβητηθεί ότι για την αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα φταίει ο άνθρωπος, και το pdf που ανέβασες δεν το αμφισβητεί αυτό. αμφισβητεί μόνο το κατά πόσο η αύξηση αυτή αυξάνει την θερμοκρασία στο πλανήτη και θεωρούν ότι οι υπολογισμοί για το πως η μια αύξηση επηρεάζει την άλλη είναι υπερβολικοί. Επίσης λέει ότι η αύξηση του είναι θετική για τα φυτά, τις καλλιέργειες, μου φαίνεται ότι δεν υπολογίζουν όμως ένα σωρό άλλες μεταβλητές.
Κόναν, το θέμα έχει τεθεί και λίγο ευρύτερα από νούμερα (κι αυτά βοηθάνε, προφανώς και λίγο πολύ τα έχουμε υπόψη μας όσοι από μας είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι τοις πράγμασοι).
Ούτε έχει πει κανείς εδώ μέσα, ότι δεν υπάρχει η κλιμ. αλλαγή όπως έγραψες στο προηγούμενό σου σχόλιο ή όπως ετέθη χθες από εκλεκτούς συμφορουμίτες ( γιατί όχι και φίλτατους;;; :) ).

Χαιρετώ. Από πλευράς μου έφτασε στα- πεπερασμένα, έτσι κι αλλιώς λόγω της φύσης του μέσου- όρια του γόνιμου διαλόγου.
Τα υπόλοιπα θα είναι απεραντολογία κλπ. (από πλευράς μου τουλάχιστον).

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5274
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 10:23 am

basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:17 am


Κόναν, το θέμα έχει τεθεί και λίγο ευρύτερα από νούμερα (κι αυτά βοηθάνε, προφανώς και λίγο πολύ τα έχουμε υπόψη μας όσοι από μας είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι τοις πράγμασοι).
Ούτε έχει πει κανείς εδώ μέσα, ότι δεν υπάρχει η κλιμ. αλλαγή όπως έγραψες στο προηγούμενό σου σχόλιο ή όπως ετέθη χθες από εκλεκτούς συμφορουμίτες ( γιατί όχι και φίλτατους;;; :) ).

Χαιρετώ. Από πλευράς μου έφτασε στα- πεπερασμένα, έτσι κι αλλιώς λόγω της φύσης του μέσου- όρια του γόνιμου διαλόγου.
Τα υπόλοιπα θα είναι απεραντολογία κλπ. (από πλευράς μου τουλάχιστον).
Ευρύτερα έχει τεθεί, αλλά εγώ απαντάω πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα και έχω θέσει συγκεκριμένους προβληματισμούς που δεν αφορούν το κοινωνικο-πολιτικό μέρος. Ίσως είμαι λίγο ρηχός αλλά έχω το δικαίωμα νομίζω όπως εσείς το βλέπετε ευρύτερα εγώ να μένω σε ένα στενότερο πλαίσιο.
Έχω ρωτήσει, λοιπόν αν υπάρχει κλιματική αλλαγή και αν ναι αν είναι ανθρωπογενής ή όχι. Ο Papp7 απάντησε ότι δεν πιστεύει ότι είναι ανθρωπογενής, κάτι απόλυτα σεβαστό, και ότι τα νούμερα για το διοξείδιο του άνθρακα δεν βγαίνουν, οπότε πάνω σε αυτό απάντησα με νούμερα για να δω γιατί το νομίζει και να δει γιατί το νομίζω εγώ. Μίλησε για την τρύπα του όζοντος και του απάντησα επίσης πάνω σε αυτό.

0
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 01, 2023 10:26 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:23 am


Ευρύτερα έχει τεθεί, αλλά εγώ απαντάω πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα και έχω θέσει συγκεκριμένους προβληματισμούς που δεν αφορούν το κοινωνικο-πολιτικό μέρος. Ίσως είμαι λίγο ρηχός αλλά έχω το δικαίωμα νομίζω όπως εσείς το βλέπετε ευρύτερα εγώ να μένω σε ένα στενότερο πλαίσιο.
Έχω ρωτήσει, λοιπόν αν υπάρχει κλιματική αλλαγή και αν ναι αν είναι ανθρωπογενής ή όχι. Ο Papp7 απάντησε ότι δεν πιστεύει ότι είναι ανθρωπογενής, κάτι απόλυτα σεβαστό, και ότι τα νούμερα για το διοξείδιο του άνθρακα δεν βγαίνουν, οπότε πάνω σε αυτό απάντησα με νούμερα για να δω γιατί το νομίζει και να δει γιατί το νομίζω εγώ. Μίλησε για την τρύπα του όζοντος και του απάντησα επίσης πάνω σε αυτό.
Ο Παππ7 είπε ότι δεν είναι ανθρωπογενής στον βαθμό που επιβάλλεται (από τα πάνω ποικιλοτρόπως) .

Έχει διαφορά.

Κι εκεί είναι η όλη ουσία.

* Οι τοποθετήσεις σου, ωστόσο έχουν την αξία τους. Τις κρατάμε κι αυτές, εννοείται. Αυτή είναι η περίφημη σύνθεση, άλλωστε.
Καλό χινόπωρο. :)

** Και κάτι τελευταίο: ΄΄΄Όσσι απορρίπτουν απριορικά τη συνωμοσία ως έναν από τους μοχλούς της ανθρώπινης ιστορίας, τίθενται στην ίδια πλευρά με τους συνωμοσιολόγους.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 929
Δημοσιεύσεις: 4740
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 10:59 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:23 am
basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:17 am


Κόναν, το θέμα έχει τεθεί και λίγο ευρύτερα από νούμερα (κι αυτά βοηθάνε, προφανώς και λίγο πολύ τα έχουμε υπόψη μας όσοι από μας είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι τοις πράγμασοι).
Ούτε έχει πει κανείς εδώ μέσα, ότι δεν υπάρχει η κλιμ. αλλαγή όπως έγραψες στο προηγούμενό σου σχόλιο ή όπως ετέθη χθες από εκλεκτούς συμφορουμίτες ( γιατί όχι και φίλτατους;;; :) ).

Χαιρετώ. Από πλευράς μου έφτασε στα- πεπερασμένα, έτσι κι αλλιώς λόγω της φύσης του μέσου- όρια του γόνιμου διαλόγου.
Τα υπόλοιπα θα είναι απεραντολογία κλπ. (από πλευράς μου τουλάχιστον).
Ευρύτερα έχει τεθεί, αλλά εγώ απαντάω πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα και έχω θέσει συγκεκριμένους προβληματισμούς που δεν αφορούν το κοινωνικο-πολιτικό μέρος. Ίσως είμαι λίγο ρηχός αλλά έχω το δικαίωμα νομίζω όπως εσείς το βλέπετε ευρύτερα εγώ να μένω σε ένα στενότερο πλαίσιο.
Έχω ρωτήσει, λοιπόν αν υπάρχει κλιματική αλλαγή και αν ναι αν είναι ανθρωπογενής ή όχι. Ο Papp7 απάντησε ότι δεν πιστεύει ότι είναι ανθρωπογενής, κάτι απόλυτα σεβαστό, και ότι τα νούμερα για το διοξείδιο του άνθρακα δεν βγαίνουν, οπότε πάνω σε αυτό απάντησα με νούμερα για να δω γιατί το νομίζει και να δει γιατί το νομίζω εγώ. Μίλησε για την τρύπα του όζοντος και του απάντησα επίσης πάνω σε αυτό.
Κλιματική αλλαγή υπάρχει, υπήρχε καθ' όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας και υπήρχε και πριν από αυτήν, θα υπάρχει και μετά. Σίγουρα η υπερπαραγωγή και οι ρύποι ανθρώπινου παράγοντα την επηρεάζουν. Ωστόσο δεν μπορεί κανείς να μην δει και μια γερή δόση υποκρισίας όπως πχ το φυσικό αέριο να βαφτίζεται έτσι και να παρουσιάζεται ως φιλικό για το περιβάλλον ενώ στην ουσία είναι σκέτο μεθάνιο ενώ η εξόρυξη και η μεταφορά του είναι φοβερά ρυπογόνες.

Παρ' όλα αυτά κυβερνήσεις δεν κώλωσαν να βασίσουν ολόκληρη την πολιτική τους πάνω σ' αυτό (βλ Γερμανία) απλά και μόνο για να καυχιούνται στους ψηφοφόρους τους πως μείωσαν τους ρύπους και νοιάζονται για το περιβάλλον ενώ επί της ουσίας το μόνο που έκαναν ήταν να τους μεταφέρουν παρακάτω, και μάλιστα σε μια χώρα με μηδενικούς ελέγχους και μέτρα ασφαλείας. Τα ίδια κι εδώ με τον λιγνίτη. Δηλαδή δεν γίνεται καμιά προσπάθεια παγκοσμίως να μειωθούν οι ρύποι, απλά μερικά κράτη παριστάνουν πως κάνουν το χρέος τους επειδή δεν βρωμίζουν την αυλή τους όμως στην παγκόσμια σουμα τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Θέλω να πω πως αν ήταν όντως τόσο σοβαρό το πρόβλημα κάποιο ουσιαστικό μέτρο θα είχε παρθεί. Από την άλλη με την απληστία δεν τα βάζει κανείς εύκολα οπότε μπορεί απλώς να μην τους νοιάζει. Ηλεκτρικά αυτοκίνητα πάντως θα μπορούσαμε να έχουμε εδώ και 50 χρόνια, μέχρι και η Ελλάδα είχε τέτοια παραγωγή κάποτε, και χωρίς να χρειάζεται μια περιουσία όπως αυτά που βγάζει ο Μασκ.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1150
Δημοσιεύσεις: 3045
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 11:50 am

papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 9:13 am


Γιατί οι ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα που παράγει ο άνθρωπος δεν είναι ικανές για τέτοια επιτάχυνση-αλλαγη και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και θα χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα την κλιματική αλλαγή άλλου πλανήτη, της Αφροδίτης.
Η Αφροδίτη πριν 2.9 δισεκατομμύρια χρόνια τα μοντέλα προσομοίωσης δείχνουν ότι είχε 11 βαθμούς κελσίου , αυτή την στιγμή είναι ο θερμότερος πλανήτης με τιμή κοντά στους 470 βαθμούς κελσίου. Δεν ήταν πάντα έτσι όμως ούτε έγινε αυτή η εξωφρενική αλλαγή από ανθρώπινη δραστηριότητα.
Συνοψίζω και μένω στην αρχική μου τοποθέτηση, επηρεάζουμε τον πλανήτη και την κλιματική αλλαγή κατ επεκταση ως ένα βαθμό , όχι όμως στο σημείο που μας λένε.
Συμφωνώ πλήρως και σε αυτή και στις προηγούμενες τοποθετήσεις. Eιδικά το σημείο που ανέφερες, ότι η επιστήμη υπηρετεί πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα, το διάβασα πρόσφατα σε ένα βιβλίο που τελείωσα. Ο συγγραφέας μάλιστα ανέφερε λεπτομερέστατα παραδείγματα με στοιχεία και όχι ό,τι του κατέβαινε στο κεφάλι.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 12:02 pm

Quincy έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:59 am
Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:23 am


Κλιματική αλλαγή υπάρχει, υπήρχε καθ' όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας και υπήρχε και πριν από αυτήν, θα υπάρχει και μετά. Σίγουρα η υπερπαραγωγή και οι ρύποι ανθρώπινου παράγοντα την επηρεάζουν. Ωστόσο δεν μπορεί κανείς να μην δει και μια γερή δόση υποκρισίας όπως πχ το φυσικό αέριο να βαφτίζεται έτσι και να παρουσιάζεται ως φιλικό για το περιβάλλον ενώ στην ουσία είναι σκέτο μεθάνιο ενώ η εξόρυξη και η μεταφορά του είναι φοβερά ρυπογόνες.

Παρ' όλα αυτά κυβερνήσεις δεν κώλωσαν να βασίσουν ολόκληρη την πολιτική τους πάνω σ' αυτό (βλ Γερμανία) απλά και μόνο για να καυχιούνται στους ψηφοφόρους τους πως μείωσαν τους ρύπους και νοιάζονται για το περιβάλλον ενώ επί της ουσίας το μόνο που έκαναν ήταν να τους μεταφέρουν παρακάτω, και μάλιστα σε μια χώρα με μηδενικούς ελέγχους και μέτρα ασφαλείας. Τα ίδια κι εδώ με τον λιγνίτη. Δηλαδή δεν γίνεται καμιά προσπάθεια παγκοσμίως να μειωθούν οι ρύποι, απλά μερικά κράτη παριστάνουν πως κάνουν το χρέος τους επειδή δεν βρωμίζουν την αυλή τους όμως στην παγκόσμια σουμα τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Θέλω να πω πως αν ήταν όντως τόσο σοβαρό το πρόβλημα κάποιο ουσιαστικό μέτρο θα είχε παρθεί. Από την άλλη με την απληστία δεν τα βάζει κανείς εύκολα οπότε μπορεί απλώς να μην τους νοιάζει. Ηλεκτρικά αυτοκίνητα πάντως θα μπορούσαμε να έχουμε εδώ και 50 χρόνια, μέχρι και η Ελλάδα είχε τέτοια παραγωγή κάποτε, και χωρίς να χρειάζεται μια περιουσία όπως αυτά που βγάζει ο Μασκ.
Αυτό που λες εδώ, αν κάνεις ένα βήμα πίσω και το σκεφτείς, είναι απλώς μια ευχή.

Για να ισχύει αυτό που λες, προϋποθέτει να υπάρχει κάποια συμπαγής οντότητα που μπορεί να πάρει αποφάσεις που δεν ορίζονται από τα ετερόκλητα συμφέροντα μιας δράκας, οριακά ψυχοπαθών ανθρώπων, που ανταγωνιζονται μεταξύ τους.

Είναι γεγονός ότι η ελίτ συσπειρώνει δυνάμεις όταν βρει κοινά συμφέροντα, κατά την άποψή μου είναι γεγονός και πως το καταφέρνει εξαιρετικά καλά τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι υπάρχει κοινή γραμμή σε τέτοια θέματα.

Διαφωνώ δηλαδή στο "τους" νοιάζει, μπορεί κάποιον από αυτούς να τον νοιάζει, λιγότερο ή περισσότερο από κάποιον άλλον.

Και το λέω αυτό, γιατί τα θέματα συνωμοσιας/θεωρίας συνωμοσιας, άσχετα από την λογική διαδικασία πίσω από οποιαδήποτε προέκταση τους (πχ κλιματική αλλαγή), υπάρχει και ο συναισθηματικός παράγοντας.

Εάν υπάρχει συνωμοσία, υπάρχει όντως ένας οργανισμός που "έχει τον έλεγχο" και απλά είναι άπληστος, αλλά δεν θα μας αφήσει και να πεθάνουμε. Κάτι σαν κακό γονιό ας πούμε, είναι κάτι που καταλαβαίνουμε και αναγνωρίζουμε σαν ψυχική κατάσταση.

Το ενδεχόμενο να πλέουμε ακυβέρνητοι εν μέσω χάους στην καταστροφή μας μοιάζει ξένο και ακατανόητο, πέραν του ότι ταυτίζεται με άλλες οντότητες που σε κάποιους από εμάς προκαλούν αλλεργία.

Υγ: Υποκρισία υπάρχει παντού και πάντα. Εξακολουθεί να είναι διαφορετικό πράγμα όμως από το αν και τι πρόβλημα υπάρχει όντως.


* * Basket72, είναι λίγο άδικο αυτό που λες εδώ. Κανείς δεν απορρίπτει εξ αρχής, οποιοδήποτε ενδεχόμενο αφορά κάποια συνωμοσία. Απλώς στο συγκεκριμένο θέμα, κάποιοι από εμάς θεωρούμε ότι δεν "χωράει" αμφισβήτηση, όπως κάποτε "δεν χωρούσε" αμφισβήτηση ότι το τσιγάρο προκαλεί πολλές αλλαγές στο ανθρώπινο σώμα που τον φέρνουν πιο κοντά σε δυσκολίες ή/και θάνατο.
Πέραν του θεωρητικού πλαισίου, του κοινωνικού γίγνεσθαι και όλων των γύρω γύρω, πρέπει πρώτα να βρούμε και να συμφωνήσουμε σε κάποια γεγονότα για να υπάρχει και μια βάση (στόχευσης).
Σαν σπόρους, όντως αυτό κάνουμε εδώ.

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlexD την Παρ Σεπ 01, 2023 12:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
brandon_roy

 junior
Reactions: 146
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 01, 2023 12:08 pm

Καταλαβαίνεις την ατζέντα των υπέρμαχων της ανθρωπογενούς κλιματικής αλλαγής όταν συμφωνείς μαζί τους και σου παρουσιάζουν μισανθρωπικές λύσεις όπως :

1) Μείωση της παραγωγικής δυναμικής της Δύσης η οποία θα έχει φοβερές επιπτώσεις στην μέση και την εργατική τάξη. (βέβαια Κίνα και Ινδία αποκλείεται να μας ακολουθήσουν σε αυτό, γιατί εκεί έχουν πραγματικά προβλήματα επιβίωσης)

2) Μείωση του Παγκοσμίου πληθυσμού.

3) Αντικατάσταση των πηγών προτεϊνης με έντομα και vegan επιλογές όπως τόφου. (βέβαια το ότι οι καλλιέργειές τους καταστρέφουν το περιβάλλον σε μεγαλύτερο βαθμό από τις αγελάδες κτλ. δε τολμάς να το συζητήσεις)

4) Quota κατανάλωσης προτεϊνης. (φοβιστικά Οργελιανό)

5) Συσσώρευση του πληθυσμού σε μητροπόλεις. Κατάργηση του 'suburbia'.

6) Απαγόρευση πτήσεων για τους πολίτες. (βέβαια οι ελιτ για τους οποίους είναι χρήσιμοι ηλίθιοι μια χαρά θα πηγαίνουν με τα τζετ τους στο Ντάβος για να μας λένε πώς εμείς οι υπόλοιποι καταστρέφουμε τον πλανήτη τρώγοντας κρέας)

Και πολλά άλλα ... τα όποια αντικρούονται με μια μόνο πρόταση: Πυρηνική ενέργεια, με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια, και τον πλανήτη θα "σώσεις" (σε quotes γιατί όπως είπε και ο αείμνηστος George Carlin "The planet will be fine, on the other hand we will be fucked") και δε χρειάζεται να αποδεκατίσεις τον κοσμάκη. Αλλά στραβομουτσουνιάζουν γιατί δε θα μπορέσουν να περάσουν όλα τα υπόλοιπα που προσπαθούν με αφορμή την κλιματική αλλαγή, οπότε ακούς ένα σκασμό αντι-επιστημονικές μπούρδες κατά της πυρηνικής ενέργειας.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
brandon_roy

 junior
Reactions: 146
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 01, 2023 1:07 pm

AlexD έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 12:02 pm
* * Basket72, είναι λίγο άδικο αυτό που λες εδώ. Κανείς δεν απορρίπτει εξ αρχής, οποιοδήποτε ενδεχόμενο αφορά κάποια συνωμοσία. Απλώς στο συγκεκριμένο θέμα, κάποιοι από εμάς θεωρούμε ότι δεν "χωράει" αμφισβήτηση, όπως κάποτε "δεν χωρούσε" αμφισβήτηση ότι το τσιγάρο προκαλεί πολλές αλλαγές στο ανθρώπινο σώμα που τον φέρνουν πιο κοντά σε δυσκολίες ή/και θάνατο.
Πέραν του θεωρητικού πλαισίου, του κοινωνικού γίγνεσθαι και όλων των γύρω γύρω, πρέπει πρώτα να βρούμε και να συμφωνήσουμε σε κάποια γεγονότα για να υπάρχει και μια βάση (στόχευσης).
Σαν σπόρους, όντως αυτό κάνουμε εδώ.
Για τη δεκαετία του 60 που τα είχαν αρπάξει οι απανταχού γιατροί/επιστήμονες από τις καπνοβιομηχανίες και παρουσίαζαν το κάπνισμα ως καλό για την υγεία λες?

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 1:37 pm

brandon_roy έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 1:07 pm
AlexD έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 12:02 pm
* * Basket72, είναι λίγο άδικο αυτό που λες εδώ. Κανείς δεν απορρίπτει εξ αρχής, οποιοδήποτε ενδεχόμενο αφορά κάποια συνωμοσία. Απλώς στο συγκεκριμένο θέμα, κάποιοι από εμάς θεωρούμε ότι δεν "χωράει" αμφισβήτηση, όπως κάποτε "δεν χωρούσε" αμφισβήτηση ότι το τσιγάρο προκαλεί πολλές αλλαγές στο ανθρώπινο σώμα που τον φέρνουν πιο κοντά σε δυσκολίες ή/και θάνατο.
Πέραν του θεωρητικού πλαισίου, του κοινωνικού γίγνεσθαι και όλων των γύρω γύρω, πρέπει πρώτα να βρούμε και να συμφωνήσουμε σε κάποια γεγονότα για να υπάρχει και μια βάση (στόχευσης).
Σαν σπόρους, όντως αυτό κάνουμε εδώ.
Για τη δεκαετία του 60 που τα είχαν αρπάξει οι απανταχού γιατροί/επιστήμονες από τις καπνοβιομηχανίες και παρουσίαζαν το κάπνισμα ως καλό για την υγεία λες?
Δεν ήταν "οι απανταχού", ήταν κάποιοι οι οποίοι κέρδιζαν δυσανάλογη προβολή.
Όπως συμβαίνει και σε σχέση με την κλιματική αλλαγή και τις εταιρείες πετρελαίου.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 1:52 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:07 am
papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 9:13 am


Γιατί οι ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα που παράγει ο άνθρωπος δεν είναι ικανές για τέτοια επιτάχυνση-αλλαγη και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και θα χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα την κλιματική αλλαγή άλλου πλανήτη, της Αφροδίτης.
Η Αφροδίτη πριν 2.9 δισεκατομμύρια χρόνια τα μοντέλα προσομοίωσης δείχνουν ότι είχε 11 βαθμούς κελσίου , αυτή την στιγμή είναι ο θερμότερος πλανήτης με τιμή κοντά στους 470 βαθμούς κελσίου. Δεν ήταν πάντα έτσι όμως ούτε έγινε αυτή η εξωφρενική αλλαγή από ανθρώπινη δραστηριότητα.
Συνοψίζω και μένω στην αρχική μου τοποθέτηση, επηρεάζουμε τον πλανήτη και την κλιματική αλλαγή κατ επεκταση ως ένα βαθμό , όχι όμως στο σημείο που μας λένε.
Δεν ξέρω σε ποια νούμερα διαφωνείς, θα παραθέσω πάντως μερικά. Τα συνολικά μόρια του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα προσεγγιστικά φτάνουν τα 7,05*101^43 (υπολογιζόμενα ως ποσοστό επί των συνολικών μόριων αέρα που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα), η ετήσια παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα φτάνει πλέον στα 40 δισεκατομμύρια τόνους! Από αυτούς λιγότερο από τους μισούς παραμένουν στην ατμόσφαιρα. Έστω ότι μένουν τα 17 δις, αντιστοιχούν σε 2,32*10^38 μόρια κάθε χρόνο. Περίπου 3 προς 1.000.000 η αναλογία. και πράγματι κατά τι λιγότερο αυξάνει η συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα κάθε χρόνο. Δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά τα νούμερα χωράει αμφισβήτηση πέραν του ότι είναι λίγο προσεγγιστικά. Δηλαδή δεν ξέρω πως μπορεί να αμφισβητηθεί ότι για την αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα φταίει ο άνθρωπος, και το pdf που ανέβασες δεν το αμφισβητεί αυτό. αμφισβητεί μόνο το κατά πόσο η αύξηση αυτή αυξάνει την θερμοκρασία στο πλανήτη και θεωρούν ότι οι υπολογισμοί για το πως η μια αύξηση επηρεάζει την άλλη είναι υπερβολικοί. Επίσης λέει ότι η αύξηση του είναι θετική για τα φυτά, τις καλλιέργειες, μου φαίνεται ότι δεν υπολογίζουν όμως ένα σωρό άλλες μεταβλητές.
Δεν διαφωνώ με τα νούμερα σαν νούμερα , διαφωνώ με την επίδραση τους γιατί δεν στέκει και δεν στέκει γιατί οι επιστήμονες του "κλίματος" έχουν διαπιστώσει -και οι δύο πλευρές συμφωνούν- ότι η επίδραση κάθε μορίου CO2 στη μεταβολή της θερμοκρασίας μειώνεται σημαντικά (λογαριθμικά) καθώς αυξάνεται η συγκέντρωσή του. Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι όση μεγαλύτερη είναι συγκέντρωση του άνθρακα , τόσο μειώνεται η ικανότητα του να συγκρατεί την θερμοκρασία. Δηλαδή στα 100ppm η συγκρατηση θερμότητας είναι μεγάλη αλλά για κάθε 50ppm που προστίθενται η συγκράτηση της θερμότητας μειώνεται αναλογικά . Αυτό ακριβώς απέδειξε ο John Christy κλιματολογος σε πανεπιστήμιο του Huntsville, έκανε κατάθεση τον Φλεβάρη του 2016 στην επιτροπή επιστήμης των ΗΠΑ και εξήγησε με διαγράμματα ότι τα μοντέλα υπερεκτιμούν τις θερμοκρασίες. Και θα το ξανά πω αποδέχομαι ότι βάζουμε το χεράκι μας και έχουμε μερίδιο ευθύνης όχι όμως αυτή που μας λένε.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 4:19 pm

Πω ρε γαμώτο προχώρησε πολύ το τόπικ. Ήρθα Ελλάδα (επιτέλους) και έχω τρεξίματα με οικογένεια (να δούμε τα σόγια) και παντρειές και σήμερα δεν μπορούσα να κωλοβαράω όπως άλλες μέρες. Άρχισαν οι διακοπέέέές. Υπόσχομαι ότι έχω διαβάσει όλα τα ποστς αλλά δεν προλάβαινα να γράψω τις απαντήσεις όπως ήθελα και όσο προχωρούσε το τόπικ, τόσο πιο δύσκολο γινόταν. Τώρα άραξα και θα προσπαθήσω να γράψω 5-10 πράγματα για να τελειώσει από μένα το θέμα γιατί καταλαβαίνω πως γίνεται και λίγο κουραστικό αυτό το γραπτό ping pong.

AlexD έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 7:17 pm
Για εκείνη την εποχή πως βγαίνουν τα στοιχεία, αν το ξέρεις (επειδή φαίνεται να έχεις ασχοληθεί); είναι προβολές με βάση το ιστορικό από το 58 μέχρι σήμερα, με βάση μετρήσεις που γίνονται σε μέρη που υποτίθεται κουβαλάνε "πληροφορία" για το παρελθόν ή έχουμε κάποια κανονική μέτρηση και πριν το 58;
Πρώτον να ξέρεις ότι δεν το έχω ψάξει :D Αλλά επειδή η ερώτηση είναι πολύ καλή, σήκωσα μανίκια για να βρω την απάντηση. Απ'ότι έχω καταλάβει ο συνήθης τρόπος είναι αέρας παγιδευμένος στους πάγους: https://www.climate.gov/news-features/u ... on-dioxide
Η ερώτηση σου όμως μάλλον έχει να κάνει συγκεκριμένα με τα 1800s και νομίζω ότι από τότε υπάρχουν ανεπτυγμένες μέθοδοι μέτρησης όπως η Pettenkofer process που υποτίθεται είναι ακριβής με +-3%.
Γενικά για την "μέτρηση" του κλίματος για πάνω από 800.000 χρόνια πίσω υπάρχουν διάφορες μέθοδοι όπως το τι μας λένε οι δακτύλιοι στους κορμούς δέντρων, ισότοπα στο νερό κλπ https://en.wikipedia.org/wiki/Proxy_%28climate%29
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 7:27 pm
Σχετικά με αυτά που μού παραθέτεις στην αρχή δεν απαντούν σε τίποτε απ' αυτά που είπα καλέ μου Ισάρρα.
Έχεις δίκιο, δεν σου απάντησα στα σημεία σου, δικό μου λάθος. Παρασύρθηκα διότι το το ρεύμα αντι-επιστήμης που έχει αρχίσει να μεγαλώνει βρίσκει κυρίως θαλπωρή στους λόγους συντηρητικών δημαγωγών. Συμφωνώ ότι με το απλά να βρίσεις κάποιον και να του πεις ότι είναι Trump-φαν δεν τον κερδίζεις. Όπως όμως ανέφερα και πριν (και σε άλλο ποστ), για να έχει νόημα η διαλεκτική πρέπει να υπάρχει καλή θέληση. Πρέπει να ξέρεις τι δεν ξέρεις και να είσαι ανοιχτός στο να μάθεις. Και αυτοί που μας μαθαίνουν, είναι οι "ειδικοί". Δεν είναι όλες οι γνώμεις και οι απόψεις ισάξιες. Τι άποψη μπορώ να έχω εγώ για τον καρκίνο αν δεν έχω μπει ποτέ μου σε εργαστήριο; Τι ξέρω εγώ από string theory όταν περνούσα με το ζόρι κβαντομηχανική στη σχολή; (Μιας και ανέφερες τη γάτα). Αν κάποιος επιμένει ότι η γη είναι επίπεδη, δεν έχω λόγο να κάθομαι να ακούω τι μου λέει. Το να τον βρίσω δεν θα κάνει κάτι βέβαια, μάλλον θα τον κλείσει στο καβούκι του παραπάνω. Μπορώ να προσπαθήσω να τον πείσω ελπίζοντας ότι με καλή θέληση θα σκεφτεί αυτά που ακούει και θα καταλάβει γιατί είναι λάθος η θέση του.
papp7 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 8:15 pm
Δεν συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων, συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων που προωθούν ή τους δίνετε το βήμα , μεγάλη διαφορά.
Δεν ξέρω ποιούς εννοείς όταν λες "δίνετε". Εγώ δεν είμαι κλιματολόγος, ούτε καν ατμοσφαιρικο φυσικός. Η επιστήμη εμπεριέχει συμφέροντα προφανώς, αλλά τα πράγματα δεν είναι όσα απλά τα παρουσιάζεις. Δεν υπάρχει κάποιος "δικός μας" που σπρώχνεται μπροστά και λέει τα δικά του. Η φάση είναι η εξής: Παρατηρείς κάποιο φαινόμενο, βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο για να το εξηγήσεις, έχεις μια ιδέα, στήνεις πείραμα, γράφεις paper, το στέλνεις σε συνέδριο/περιοδικό, περνάει (συνήθως τυφλό) peer review και μπορούν να συμβούν δύο πράγματα: (α) Γίνεται δεκτό που σημαίνει ότι η κοινότητα δέχεται τη δουλειά σου σαν σωστή (β) Απορρίπτεται (για διάφορους λόγους).

Σημαίνει αυτό πως ότι γίνεται δεκτό ειναι πανανθρώπινη αλήθεια; Όχι. Λάθη πάντα γίνονται, και έτσι γίνονται και τα papers retracted αργότερα. Όπως η δημοσίευση με τα εμβόλια και τον αυτισμό πχ. Υπάρχουν απατεώνες; Δεν έχω νούμερα, αλλα σίγουρα είναι αρκετοί (όπως αυτός με τα εμβόλια και τον αυτισμό ή ο Jan Hendrik Schön). Όμως για τη συντριπτική πλειοψηφία, η έρευνα είναι το πάθος τους (μας). Οι επιστήμονες είναι φυτά που ψοφάνε για αναγνώριση και διάκριση. Νομίζεις ότι κάποιος θα είχε θεραπεία για τον καρκίνο και θα την κρατούσε μυστική όταν αυτο θα σήμαινε ότι θα γινόταν το ιατρικό ανάλογο του Τζόρνταν;

Από την άλλη μεριά, ότι απορρίπτεται δεν είναι απαραίτητα κακή δουλειά. Μερικές φορές είναι, μερικές φορές δεν είναι καλό το γράψιμο, μερικές φορές έχει λάθη που διορθώνονται και κάνουν τη δημοσίευση ακόμα καλύτερη.

Το peer review δεν είναι πανάκεια αλλά είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος που έχουμε για την διαφύλαξη της ακεραιότητας. Φυσικά, δεν είναι όλα τα venues ίδια. Αυτός είναι ένας άλλος λόγος που είναι σημαντικό να είναι κάποιος σε επαφή με τον χώρο που μελετάει. Δεν είναι ίδιας βαρύτητας μια δημοσίευση στο Combinatorica και μία στο Xolargos Journal of Combinatorics.

Πάντα όταν τα papers απορρίπτονται (μόλις προχθές έφαγα 2 άκυρα εγώ, προσωπικά) το πρώτο μας ένστικτο είναι να πούμε "Ε είναι μαλ*** τα παιδιά, δεν καταλαβαίνουν τι θέλω να πω" αλλά στην πραγματικότητα απλά έχει συμβεί κάτι από αυτά που είπα παραπάνω. Δεν υπάρχει κάποιος μπαμπούλας που έχει δώσει εντολές "Ό,τι paper έχει το χ αποτέλεσμα, το πετάτε". Το review έχει συγκεκριμένα σχόλια που εξηγούν γιατί πιστεύει ο παίχτης ότι είσαι για reject.

Για να επεκτείνω λίγο ακόμα αυτό που έλεγα πριν στον basket72, στον δικό μου χώρο υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (100άδες κάθε χρόνο) που ισχυρίζονται ότι έχουν λύσει το πρόβλημα P vs NP (https://en.wikipedia.org/wiki/P_versus_NP_problem). Θα το αναφέρω πάρα πολύ σύντομα αλλά κοινότητα πλέον έχει φτάσει σε ένα σημείο που ξέρει (με μεγάλη πιθανότητα έστω) ότι δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που δεν είναι "στον χώρο" να λύσει αυτό το πρόβλημα. Οπότε πλέον δεν ασχολείται κανείς να κοιτάξει αυτές τις εργασίες γιατί κατά 99.99% είναι μπούρδες. Δεν έχει νόημα να χάσεις χρόνο για να εξηγήσεις στον καθένα που έχει κάνει λάθος.
papp7 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 8:15 pm
Εμένα αυτό είναι το αντικείμενο μου οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας, περιβαλλοντική μηχανική, κλιματική αλλαγή , ανακύκλωση. Οπότε η βάση είναι η δική μου γνώση και η δική μου έρευνα.
Με χαρά να ακούσω την άποψη σου σαν ειδικός λοιπόν αλλά έχω δύο-τρεις μικρές ενστάσεις.

Πρώτον, δεν είναι πολλά τα πεδία σου; Εννοώ εμένα αν με ρωτήσει κάποιος σε τι είμαι ειδικός δεν θα πω καν "κρυπτογραφία" γιατί μπορεί να είναι ευρέως το πεδίο μου αλλά υπάρχουν πολλά μέσα σε αυτό που που δεν έχω ιδέα τι γίνεται (πχ zero knowledge ή ό,τι έχει να κάνει με lattices). Θα πω συγκεριμένα "multi-party computation", άντε και κάνα "privacy preserving machine learning". Δεν αρνούμαι ότι ξέρεις πράγματα, απλά μου κάνει εντύπωση, δεν έχω συναντήσει κάποιον με τόσο ευρεία γνώση σε τόσα αντικείμενα.

Δεύτερη ένσταση, σαν ειδικός, δεν γίνεται να αναφέρεις τα γραφήματα του Christy όταν είναι πολύ γνωστό ότι πούλαγε λίγο παραμύθα (λίγο όντως, δεν το λέω ειρωνικά):
- https://www.theguardian.com/environment ... e-argument
- https://www.nytimes.com/2014/07/16/us/s ... icion.html
Φυσικά δεν λέω ότι είναι κάνας τρελός έτσι; Δεν είναι τυπάρα τύπου Peterson που ανοίγει το στόμα του για να πει την αποψάρα του για πράγματα για τα οποία δεν έχει ιδέα. Είναι επιστήμονας, είχε μία ιδέα, και η κοινότητα την απορρίπτει.

Η τρίτη και τελευταία ένσταση είναι πως λες
papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:14 am
Θα παραθέσω το εξής υπάρχει και στο YouTube για όποιον ενδιαφέρεται, βιντεάκι- ντοκιμαντέρ 8 ετών τώρα που δείχνει συσκευή υδρογόνου της ΝΑΣΑ για το πως δημιουργεί τεχνητά σύννεφα και βροχή, για το πώς τα ΗΑΕ με τα αεροπλάνα όπου χρησιμοποιούν άλας μπορούν να δημιουργήσουν βροχή και έτσι θέλησαν να λύσουν το πρόβλημα του νερού.
που φαίνεται πως μπερδεύεις τις έννοιες του κλίματος και του καιρού. Διαφορετικά πράγματα.

Έχω γράψει ήδη πάρα πολλά οπότε πολύ γενικά θα πω ότι συμφωνώ με τον Conan χοντρικά στο ότι επειδή κάποιοι προσπαθούν να προωθήσουν κάποια ατζέντα, να βγάλουν κέρδος κλπ είναι εντελώς άσχετο με το αν όντως έχουμε μεγάλο πρόβλημα ή όχι.
Quincy έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 10:59 am
Θέλω να πω πως αν ήταν όντως τόσο σοβαρό το πρόβλημα κάποιο ουσιαστικό μέτρο θα είχε παρθεί. Από την άλλη με την απληστία δεν τα βάζει κανείς εύκολα οπότε μπορεί απλώς να μην τους νοιάζει. Ηλεκτρικά αυτοκίνητα πάντως θα μπορούσαμε να έχουμε εδώ και 50 χρόνια, μέχρι και η Ελλάδα είχε τέτοια παραγωγή κάποτε, και χωρίς να χρειάζεται μια περιουσία όπως αυτά που βγάζει ο Μασκ.
Χωρίς να θέλω να πω ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι η λύση (που δεν το πιστεύω, νομίζω είναι είναι μία καλή ιδέα αλλά ακόμα δεν ξέρουμε τις επιπτώσεις που θα έχουν οι μπαταρίες στη ρύπανση) ο Μασκ δεν έχει σχέση με την άνοδο τους. Η Τέσλα υπήρχε πολλά χρόνια πριν τον Μασκ και έκαναν άλματα πρόοδου στον χώρο των μπαταριών. Ο Μασκ κλασσικά χώθηκε στο συμβούλιο, άχρηστος είναι. Δεν γίνεται να λέμε ότι ελέγχει τον κόσμο τύπος που τον έβαλαν να πάρει το Τουίτερ με 44 δισ, τα έκανε σκατά και έχασε τόσους χρήστες και τώρα θέλει να μπει σε κλουβί με τον Ζουκερμπεργκ για ξύλο. Ακόμα και τώρα με όλο αυτό το σπρώξιμο, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι έτσι κι έτσι. Είναι και το θέμα υποδομών που τα κρατάει πίσω. Δεν υπάρχει περίπτωση να υπήρχε χρήσιμο ηλεκτρικό αυτοκίνητο πριν 50-20-10 χρόνια.
papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:14 am
ότι η επίδραση κάθε μορίου CO2 στη μεταβολή της θερμοκρασίας μειώνεται σημαντικά (λογαριθμικά) καθώς αυξάνεται η συγκέντρωσή του. Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι όση μεγαλύτερη είναι συγκέντρωση του άνθρακα , τόσο μειώνεται η ικανότητα του να συγκρατεί την θερμοκρασία.
Έχω δύο ενστάσεις και σε αυτό.
1. Ο λογάριθμος είναι αύξουσα συνάρτηση, δεν έχει κάποιο όριο.
2. Παρ'όλο που η σχέση CO2 και θερμοκρασίας είναι λογαριθμική, η επιρροή του ανθρώπου είναι (σχεδόν) εκθετική. Άρα η αύξηση της θερμοκρασίας θα είναι, τελικά, γραμμική.

Συγγνώμη για το ποστ.
Εικόνα

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Σεπ 01, 2023 6:35 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 6:09 pm
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Πάντως ρε παίδες, ας κρατήσουμε κι ένα μικρό καλάθι με τους επιστήμονες και τις αυθεντίες.
Στην υπηρεσία των ελίτ είναι. Κι όσοι δεν είναι στιγματίζονται ως ψεκασμένοι.
Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό και μου κάνει τρομερή εντύπωση που το ακούω από εσένα αυτό. Κάνει η επιστήμη λάθη; Συνέχεια. Αλλά έτσι προχωράει ο κόσμος. Παρατήρηση, υπόθεση, πείραμα. Η επιστήμη είναι ότι κοντινότερο έχουμε στην προσέγγιση της αλήθειας. Δεν γίνεται εμείς από τους καναπέδες μας με λίγο googling να μπορούμε να καταδείξουμε σε ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους μελετώντας ένα συγκεκριμένο φαινόμενο ότι ξέρουμε καλύτερα. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχουν ψεύτες και στρατευμένοι, αποτελούν συντριπτική μειοψηφία της μάζας.
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Είδαμε και με τα εμβόλια και με μνήμη χρυσόψαρου να φτάνει σε ιστορικά ηψηλά. Να ξεχνάμε το +90% ανοσία και να καταραβαθρώνεται στο 35%. Κι αν πεις κάτι, έτοιμη η απάντηση: Είσαι με τον Τραμπ; Με τον Πούτιν; Με τον Βελόπουλο;
Ξέρεις φυσικά την έκφραση με το χαλασμένο ρολόι που είναι σωστό δύο φορές τη μέρα. Ε κάπως έτσι και οι ήρωες μας εδώ. Πες πες, κάτι θα πιάσουν. Και όσον αφορά στο επόμενο:
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Οκ, αυτό όμως δεν είναι διαλεκτική. Το εργαλείο της ανθρώπινης νοήσης να διανοίγει νέα μονοπάτια.
Για να υπάρξει διαλεκτική πρέπει να υπάρχει καλή θέληση. Ο Τραμπ έτρεξε πρώτος να κάνει πειραματικές θεραπείες όταν αρρώστησε. Ο Βελοπουλος δεν λέει για τα εμβόλια γιατί ξέρει. Το λέει για άλλους λόγους και δεν υπάρχει κάτι που θα τον πείσει για το αντίθετο. Οπότε δεν μπορεί να υπάρξει ουσιώδης διαλεκτική.
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Στα πεταχτά να αφήσω το εξής: Συγκεντρώσεις του διοξειδιού του άνθρακα στο 415 ppm (περσινό αν δεν κάνω λάθος) όταν το 1820 (λίγο πριν τη τομή του Καρνώ, στη θερμοδυναμική) είχαμε 435 ppm και το 1920 (μεταίχμιο Φορντισμού και Τειλορισμού/επιστημονικής διαχείρισης στην παραγωγή) είχαμε 410 ppm .
Το νούμερο που έχεις δεν είναι σωστό. Tην εποχή που αναφέρεις ήταν κοντά στο 280 ppm. Παραθέτω και ένα γράφημα για πολύ πρόσφατο παρελθόν.

Εικόνα

Ελπίζω να σε έπεισα για κάτι μικρό.




Συμφωνώντας απόλυτα στο θέμα αυτό με τον basket72 και ελπίζοντας στο ανοιχτό σου μυαλό (που με έχεις πείσει ότι διαθέτεις), σου παραθέτω -στα πρόχειρα- ένα άρθρο του καθηγητή Πολυτεχνείου Κρήτης Αντώνη Φώσκολου ότι η ανθρωπογενής κλιματική αλλαγή είναι ασήμαντη.
Αν ψάξεις λίγο θα βρεις ότι υπάρχουν διεθνώς πάρα πολλοί έγκριτοι επιστήμονες που διαφωνούν με την κρατούσα και υπερπροβαλλόμενη καθημερινώς "αλ-γκοριανή" άποψη.

https://slpress.gr/koinonia/giati-i-ant ... -asimanti/

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 7:36 pm

https://info-war.gr/kalytera-pagomenos-para-prasinos/

Εγώ πάντως ας αφήσω αυτό με διάθεση να βρεθούν κοινά σημεία αναφοράς.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Politics”