Προτάσεις για Bars & Restaurants

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 04, 2020 3:41 pm

Φέτος λεω να προσπαθησω να ακολουθήσω το run greece,

28-29/3 θα είμαι Λάρισα
10/5 Καστοριά
23-24/5 Ιωάννινα

Καποιος που να γνωρίζει αξιόλογα μαγαζιά για καφε φαγητό ποτό χωρις να είναι απαραίτητα "τουριστικά"

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 13, 2020 3:53 pm

έστω και καθυστερημένα, στα Γιάννενα, έφαγες στους Βλάχους;

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 13, 2020 3:58 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Σάβ Ιουν 13, 2020 3:53 pm
έστω και καθυστερημένα, στα Γιάννενα, έφαγες στους Βλάχους;
Δυστυχώς μας τα ακυρωσε ολα ο Κορονοιος :banghead:

Για πες για πες, ειμαι λατρης του ταβερνοτουρισμου :drunk:

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 13, 2020 4:42 pm

έχοντας καταγωγή από χωριά της Άρτας, θα σου έλεγα πως τα Γιάννενα τα θεωρώ ως μια πόλη με πολλά καλά εστιατόρια/ταβέρνες/ψησταριές, φυσικά σε όλα η βάση είναι το κρέας, απλά όπως σε κάθε πόλη της Επαρχίας χωλαίνουν στην εξυπηρέτηση πελατών.

Όποτε θα πάω (συνήθως δεν κάθομαι για φαγητό, αλλά στο χέρι) πάω στο "Οι Βλάχοι" και παίρνω μια πίτα με κοντοσούβλι χοιρινό. Η πίτα δεν είναι η κλασική, αλλά φούρνου, ακριβή μεν αλλά με μία συνήθως χορταίνω (ίσως θέλω και λίγο ακόμα, μα με καμία κρέπα έρχομαι στα ίσια μου).

Από κει και πέρα, όπου και να κάτσεις στα διάφορα μαγαζιά γύρω από το κάστρο (επί της Αβέρωφ και τα γύρω σοκάκια), όλα τα μαγαζιά είναι καλά και οικονομικά.

Για την Καστοριά, δεν έχω να σου προτείνω που να πας, αλλά που να μην πας. :lol:

Πήγα στο Ιταλικό (ντεμέκ που λένε στη Β. Ελλάδα) "η Πάπια" και απογοητεύτηκα. Ως λάτρης της Ιταλικής κουζίνας, ορμώμενος από τις καλές κριτικές της google, έπεσα με τα μούτρα να φάω την αγαπημένη μου πίτσα, Ρόκα/παρμεζάνα. Κρίσπυ ζύμη (γιατί;;;), η σάλτσα δεν ήταν καλή και από ένα φύλλο ρόκας σε κάθε κομμάτι (OMG!).

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 13, 2020 4:47 pm

Βλεπω να κανουμε ξεχωριστό τοπικ για την πίτσα :fire:

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 13, 2020 6:45 pm

Πού να το ξερε ο σουβλατζής της καρδιάς μας ότι θα πυροδοτούσε τέτοιο τόπικ. Χαλάλι του.
(Άσχετο αλλά όταν πρωτοείδα το βίντεο και το ΔΓ να τσακίζει κάτι πιάτα και λαδόκολλες σκέφτηκα α) καλά πήγε με τους γορίλες του για σουβλάκια; τουλάχιστον τους κέρασε; β) πόσο κακό πρέπει να είναι ένα σουβλάκι για να αντιδρά έτσι. Όταν είδα το δεύτερο βίντεο με την επεξήγηση ότι τραβήχτηκε "2 ώρες αργότερα" φαντάστηκα ότι οι 2 ώρες μεσολάβησαν γιατί τους πήγε αίμα το σουβλάκι και μετά πήγαν να πάρουν "το αίμα τους" πίσω :D ).

Λοιπόν στο θέμα μας.

Καλύτερο φαστφουντάδικο και αλυσίδα μάλιστα είναι παγκοσμίως για μένα το Crepes & Waffles. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Εκπληκτικά ποιοτικές κρέπες με ό,τι μπορείς να φανταστείς, από thai curry μέχρι τρούφα με βερίκοκο, εξαιρετικές σαλάτες (η μαροκινή με το κους κους και τη σταφίδα για μένα η κορυφαία), παγωτό για να πεθαίνεις και εκπληκτικό προφίλ εταιρείας: προσλαμβάνουν μόνο μονογονεϊκές μαμάδες και κακοποιημένα άτομα στην χιλιοταλαιπωρημένη Κολομβία. Τους έχουν γίνει χίλιες προτάσεις για franchising και δε δέχονται, όσα εστιατόρια έχουν οι ιδιοκτήτες (Ζευγάρι είναι) τα διαχειρίζονται οι ίδιοι. Πλέον είναι και στο Εκουαδόρ, το Μεξικό τη Χιλή και τον Παναμά, μόλις είδα ότι έφτασαν και στη Μαδρίτη. Μιλάμε για γκουρμέ εστιατόριο/κρεπάδικο/παγωτατζίδικο με επίφαση φαστ φουντ και τιμές τυρόπιτας. Αγαπημένα branches αυτά στο Μεντεγίν που γίνεται κανονική μοντελοπαρέλαση κι όπου φυσικά -στη θεϊκότερη πόλη όλων των ηπειρώνε- αν είσαι λευκός άνω του 1.70 και δε σου λείπουν δόντια αντιμετωπίζεσαι ως Μπραντ Πιτ (είναι και χάλια οι ντόπιοι...). Προσέξτε τις σαλάτας και μόνο:
https://crepesywaffles.com/menu/Almuerzo-Cena/Ensaladas

Καλά ρε θείο, πρέπει να πάμε στη χώρα του Εσκομπάρ να δοκιμάσουμε αυτά που μας λες;

Όχι, έχω κριτικές (πρόσφατες) και για τη χώρα του Αρτέμη Σώρρα:
1)ΟVIO, ιταλικό στην Απόλλωνος, Σύνταγμα, είναι το εστιατόριο του Ιωαννίδη, ενός ψιλοσυμπαθητικού κοιμήση ψηλού που κάνει τον κριτή στο Μάστερσεφ. Πήγα τους δικούς μου τις προάλλες να τους ευχαριστήσω που με ανέχονται. Πήραμε τα εξής:

Ορεκτικά:
Σαλάτα από φινόκιο. Καλή, ωραία σάλτσα, ελαφριά, ακριβή για τα λεφτά της, έχουμε φάει αντίστοιχες και σε συνοικιακά εστιατόρια.
Arancini: αυτά είναι κάτι κροκετοειδείς μπαλίτσες, αυτός τις κάνει με γέμιση τραχανά, που ήταν ενδιαφέρον, όπως και η μαρμελάδα (μάλλον από κυδώνι), πρωτότυπο πιάτο, μ' άρεσε.

Κυρίως:
Σολωμός με σπανάκι: ωραία μαγειρεμένος, περίεργο κι ελαφρύ το σπανάκι σα μικρές οβίδες, τίμιο, τίποτε τρομερό.
Fragola με καλαμάρι, πορτοκάλι και chorizo: Η φρέγκολα είναι ένα είδος ζυμαρικού σκληρού σίτου, στην εμφάνιση είναι σα κριθαράκι. Τρομερή η αίσθηση οξύτητας που έδινε το προρτοκάλι, εξαιρετικά καλά μαγειρεμένο το καλαμάρι, ωραίο (αλλά λίγο) το τσορίθο, εκπληκτικό πιάτο. 24€ αλλά πραγματικά από τα ωραιότερα πιάτα ζυμαρικών που έχω φάει ποτέ.
Πάστα Καρμπονάρα: Ντάξει, κλασικός πατέρας, πήρε ό,τι πιο βαρετό βρήκε στο μενού, ή με λυπήθηκε και πήρε το φτηνότερο. Δυστυχώς ήταν πολύ κακό το πιάτο, νόμιζα κι εγώ ότι υπερέβαλλε η πατέρας μου αλλά ήταν όντως πολύ κακό όταν το δοκίμασα: πολύ σκληρά τα μακαρόνια (υποτίθεται θα ήταν αλ ντέντε, ήταν α λα πέτρα), υπερβολικά αλατισμένο και η πηχτή σάλτσα καρμπονάρα δεν ήταν τίποτε άξιο λόγου, πραγματική απογοήτευση

Γλυκά:
Κρεμ μπρουλέ με βασιλικό και passion fruit: Στους γονείς μου άρεσε πολύ, εμένα με χάλασαν οι σπόροι του passion fruit, πολύ έντονη γεύση, το χάλαγε όλο.
Αμαρέτο σοκολάτα παγωτό: Ντάξει τίμιο, αλλά nothing to write home about

Γενικά για τα 32€/άτομο ούτε κρύο ούτε ζέστη. Με τα ίδια λεφτά έχω φάει και καλύτερα στην ίδια περιοχή, αλλά δεν τον λες και απατεώνα. Με σωστή επιλογή πιάτων βγαίνει καλή επιλογή στα λεφτά της. Θέλω να πιστεύω ότι η κακή μακαρονάδα ήταν η εξαίρεση. Το μενού στη σελίδα τους δεν είναι επικαιροποιημένο, φάουλ. Το σέρβις πολύ ευγενικό αλλά αργό. Γεμάτο το εστιατόριο μεν, αλλά πολύ μικρό δε, γενικά αργούσαν λίγο (πχ ο λογαριασμός από την ώρα που τον ζήτησα έκανε 17 λεπτά). Ωραία η σελίδα τους, εύκολη η κράτηση, που είναι απαραίτητη.

2) Feedέλ σύγχρονη ελληνική κουζίνα, Κτενά, πολύ κοντά στη Μητρόπολη: Μιας που πιάσαμε τους κριτάδες, ας πούμε και για τον κύριο Κουτσόπουλο που είναι της μόδας. Πήγα δυο φορές, μια πριν από ένα χρόνο που δεν ήξερα καν ποιος είναι ο Κουτσόπουλος (κυριολεκτικά βρήκα φως και μπήκα, βολόδερνα με τα απαιτητικότατα αμερικανοκουβανικά αφεντικά μου και με έσωσε το εστιατόριο) και μια ξέροντας πια ότι είναι δικό του το Φλεβάρη με την κοπέλα μου κι ένα φιλικό ζευγάρι.

Το εστιατόριο είναι μικρούλι (όπως και το ovio), έχει πολύ ωραίο χώρο, κάτι σε εξωτερικό κηπάκο και είναι πολύ cosy. Η κουζίνα είναι ελληνική αλλά with a twist, σε στιλ μεζεδοπωλείου. Οι μερίδες είναι καλές, αναλογικά θες 2 πιάτα ανά άτομο για να χορτάσουν όλοι, με τα πιάτα να μοιράζονται. Κοινώς εμείς με 8 πιάτα τα 4 άτομα σκάσαμε (δεν την παλεύαμε για γλυκό). Πολύ ενδιαφέροντα κοκτέιλ για μας ειδικά που δεν πίνουμε αλκοόλ και μερικά πρωτότυπα τσαγάκια για τους ακόμη πιο μαμούχαλους. Το φαγητό δε με απογοήτευσε καμία από τις δύο φορές, όλα πολύ προσεγμένα, πρωτότυπα αλλά με έντονη (ωραία!) ελληνική γεύση. Το μενού είχε αλλάξει στο 8μηνο που μεσολάβησε, αλλά πάλι ήταν όλα άψογα. 31€/άτομο, απολύτως τίμιο για γκουρμεδάκι τέτοιας ποιότητας. Εξαιρετικό σέρβις, αψεγάδιαστο και τις δύο φορές. Ιδανικό για βραδάκι να πας καμιά γκομενίτσα ή φίλους από εξωτερικό, ώστε να δοκιμάσουν ελληνική αλλά πρωτότυπη κουζίνα και μετά βολτίτσα στο κέντρο που είναι τόσο ωραίο φωτισμένο και τις καθημερινές είναι και ήσυχα (τώρα με τον κορωνοιό δεν έχει και τουρίστες, όνειρο, από τα Αναφιώτικα μέχρι το Μετς).

3) Ψαράδες Σύγκχρονη Ελληνική, Θαλασσινά, Ζησιμοπούλου 52, στο Π. Φάληρο : Ορίστε και τα νότια προάστεια για να μη διαμαρτύρεστε. Απέξω φαίνεται μια απλή κλασική συνοικιακή ταβερνούλα με θέμα προφανώς τη θάλασσα. Ομολογώ ότι εξεπλάγην με το πόσο δημιουργικά επεξεργάζονται τα εξαιρετικής πρώτης ύλης προϊόντα τους. Αξίζει τον κόπο να ρίξει κανείς μια ματιά στο μενού:
https://psarades-restaurant.gr/
Ό,τι κι αν δοκιμάσαμε ήταν φοβερό, ήμασταν και μεγάλη παρέα και δοκίμασα τουλάχιστον μια ντουζίνα πιάτα, αλλά στα γρήγορα θυμάμαι τη σκουμπροσαλάτα, το ριζότο με ψίχα γαρίδας, το κριθαρότο με σουπιές, επιτέλους έφασγα σεβίτσε που θύμιζε Περού (έχω ζήσει εκεί και είμαι απαιτητικούρας σε αυτά), τρομερό καρπάτσιο, πολύ πρωτότυπα τα γεμιστά μανιτάρια με φρούτα της θάλασσας, ΜΠΡΑΒΟ στους ανθρώπους, ναός γαστρονομίας το μέρος, χαλάλι την εκδρομή μέχρι το Παλαιό Φάληρο. Αργεί λίγο το σέρβις, αλλά δικαιολογημένα. Στα συν ότι είναι από τα bonus εστιατόρια στο e-table (οπότε μαζεύεις κι ένα σκασμό μίλια να πάμε ταξιδάκι) κι επιπλέον περνούσε και η κάρτα του Αθηνοράματος που δίνει 25% έκπτωση νομίζω, με αποτέλεσμα παρότι φάγαμε, ήπιαμε και σκίσαμε και τα γλυκά, να μη μας έρθει πάνω από 28€/άτομο, για θαλασσινά και τέτοιας ποιότητας πραγματική ευκαιρία. Στο τοπ-10 της Αθήνας για μένα στα λεφτά του.

4) Amandi, Νέο Ηράκλειο, Πρασίνου Λόφου 4, Ρεστο-μπαρ ας πούμε ιταλικό
Για κάτι απλό και φτηνό, 2 λεπτά από τον ΗΣΑΠ, σε πολύ ωραίο χώρο, αγαπάμε Amandi. Εξαιρετικός (και γενναιόδωρος) σολωμός, πολύ ωραίες υγιεινές επιλογές, εκλεκτές σαλάτες και πεθαίνω για το βεζούβιο σοκολάτας στο τέλος (που πρέπει να έχει περίπου 1800 θερμίδες πάντως :sorry: ). Ωραία ψωμάκια με ντιπ, καλό κρεατάκι, αλλά το αστέρι τους είναι το κριθαρώτο. Δεν είναι καμία τρομερή γκουρμεδιά, αλλά με αυτές τις τιμές (15-22€/άτομο ανάλογα την έκπτωση) σε τέτοιο χώρο για κρασάκι, φαγητάκι, γλυκάκι, καφεδάκι στα ήσυχα , είναι μια unpretentiously safe επιλογή, θα έλεγα σε καλά ελληνικά. Στο e-table δίνει πολλές φορές 25% έκπτωση και πάντα 10% συν τα μίλια σας (για να πάτε στην Κολομβία λέω). Κρυφό διαμαντάκι. Η ιστοσελίδα τους είναι υπό κατασκευή. Κάνει και για οικογενειακή έξοδο (οικονομικό κι εύκολο kids menu) κι έχουν κι ωραία κρασάκια. Οι κοπελιές το αξίζουν το φιλοδώρημα.

Τέλος για παγωτό, δεν έχω βρει τίποτε καλύτερο από το Στάμου (έχει σε πολλές περιοχές της Αθήνας). Σοκολάτα με πορτοκάλι μίξη με κρέμα παρφέ, εκπληκτικό. Τυχερός που έχω και κοντά στη γειτονιά μου, κόντεψε να μου καταστρέψει τη διαλειμματική δίαιτα ο αλήτης (-6 κιλά σε 2 μήνες όμορφα και αβάδιστα με ολίγα βάρη καθημερινά αφού μας έκοψε το μπασκετάκι ο κορωνοιός), τον έχω περιορίσει στις Παρασκευές και μετράω τις μέρες κάθε φορά.

Άντε να κάνω κι ένα ΥΓ για κάτι με αστεράκι Μισελέν...

Βαρούλκο, Ελληνική με θαλασσινά, Ακτή Κουμουνδούρου 54, Μικρολίμανο
Εντάξει δε θέλει και συστάσεις ούτε ο Λαζάρου ούτε το Βαρούλκο με αγκαζέ το αστεράκι Μισελέν κι έχει πιο πολλούς (χρυσούς) σκούφους από όλα τα στρουμφάκια μαζί. Φανταστική τοποθεσία στο ξύλινο ντεκ πάνω στο νερό στο Μικρολίμανο, ο Λαζάρου είναι παρών και μαγειρεύει ο άνθρωπος, δεν κάνει κονσομασιόν, πολύ υψηλά στάνταρ. Το μενού είναι ξεκάθαρα ελληνικό με ωραίες δημιουργικές πινελιές και αν πάει κανείς πριν τις 6 είναι και αρκετά οικονομικό για τέτοιο επίπεδο (γύρω στα 40€), γιατί το βράδυ είναι αρκετά ακριβότερο. Διεθνώς γνωστό για την πεσκανδρίτσα, πρέπει να πω πως μου άρεσε πολύ, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Εξαιρετικές οι σούπες και τα ορεκτικά, αλλά εκείνος που τα σπάει είναι ο pastry chef Μωυσίδης που το έχει πάει σε άλλο επίπεδο το θέμα ζαχαροπλαστική . Προσωπικά θα πήγαινα (αν πλήρωνα, γιατί και τις δύο φορές που πήγα δεν την έφαγα εγώ τη λυπητερή, τη μία για δουλειά και την άλλη με κάλεσαν) να τα σκάσω για τα ορεκτικά και τα γλυκά πάνω στο νερό, αξίζει για μια φορά. Τα κυρίως είναι πάρα πολύ νόστιμα, αλλά στα λεφτά τους θα περίμενα κάτι πιο omg που λέει κι ο ανιψιός μου.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3213
Δημοσιεύσεις: 6031
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 13, 2020 7:17 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 13, 2020 6:45 pm

1)ΟVIO, ιταλικό στην Απόλλωνος, Σύνταγμα, είναι το εστιατόριο του Ιωαννίδη, ενός ψιλοσυμπαθητικού κοιμήση ψηλού που κάνει τον κριτή στο Μάστερσεφ. Πήγα τους δικούς μου τις προάλλες να τους ευχαριστήσω που με ανέχονται. Πήραμε τα εξής:

Ορεκτικά:
Σαλάτα από φινόκιο. Καλή, ωραία σάλτσα, ελαφριά, ακριβή για τα λεφτά της, έχουμε φάει αντίστοιχες και σε συνοικιακά εστιατόρια.
Arancini: αυτά είναι κάτι κροκετοειδείς μπαλίτσες, αυτός τις κάνει με γέμιση τραχανά, που ήταν ενδιαφέρον, όπως και η μαρμελάδα (μάλλον από κυδώνι), πρωτότυπο πιάτο, μ' άρεσε.

Κυρίως:
Σολωμός με σπανάκι: ωραία μαγειρεμένος, περίεργο κι ελαφρύ το σπανάκι σα μικρές οβίδες, τίμιο, τίποτε τρομερό.
Fragola με καλαμάρι, πορτοκάλι και chorizo: Η φρέγκολα είναι ένα είδος ζυμαρικού σκληρού σίτου, στην εμφάνιση είναι σα κριθαράκι. Τρομερή η αίσθηση οξύτητας που έδινε το προρτοκάλι, εξαιρετικά καλά μαγειρεμένο το καλαμάρι, ωραίο (αλλά λίγο) το τσορίθο, εκπληκτικό πιάτο. 24€ αλλά πραγματικά από τα ωραιότερα πιάτα ζυμαρικών που έχω φάει ποτέ.
Πάστα Καρμπονάρα: Ντάξει, κλασικός πατέρας, πήρε ό,τι πιο βαρετό βρήκε στο μενού, ή με λυπήθηκε και πήρε το φτηνότερο. Δυστυχώς ήταν πολύ κακό το πιάτο, νόμιζα κι εγώ ότι υπερέβαλλε η πατέρας μου αλλά ήταν όντως πολύ κακό όταν το δοκίμασα: πολύ σκληρά τα μακαρόνια (υποτίθεται θα ήταν αλ ντέντε, ήταν α λα πέτρα), υπερβολικά αλατισμένο και η πηχτή σάλτσα καρμπονάρα δεν ήταν τίποτε άξιο λόγου, πραγματική απογοήτευση

Γλυκά:
Κρεμ μπρουλέ με βασιλικό και passion fruit: Στους γονείς μου άρεσε πολύ, εμένα με χάλασαν οι σπόροι του passion fruit, πολύ έντονη γεύση, το χάλαγε όλο.
Αμαρέτο σοκολάτα παγωτό: Ντάξει τίμιο, αλλά nothing to write home about
Κύριε Κουτσόπουλε εσείς εδώ; :secret:

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 13, 2020 7:32 pm

[/quote]

Κύριε Κουτσόπουλε εσείς εδώ; :secret:
[/quote]

Έχω δηλώσει ότι είμαι άνω του 1.70 αγαπητέ...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 886
Δημοσιεύσεις: 11163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 9:43 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 13, 2020 7:32 pm
Κύριε Κουτσόπουλε εσείς εδώ; :secret:
[/quote]

Έχω δηλώσει ότι είμαι άνω του 1.70 αγαπητέ...
[/quote]

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κοντός,απλά οι άλλοι 2 του μαστερσεφ είναι νταγλάρια και τον κάνουν να δείχνει μικροκαμωμένος!Λατρεμένος θείος Λεωνίδας(απο που βγαίνει το θείος,δεν το γνωρίζω),τον εκτίμησα δεοντως μετά την εκπομή αφιέρωμα που έκανε στον σταθμό του στον Θανασάρα...

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 9:56 am

[/quote]

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κοντός,απλά οι άλλοι 2 του μαστερσεφ είναι νταγλάρια και τον κάνουν να δείχνει μικροκαμωμένος!Λατρεμένος θείος Λεωνίδας(απο που βγαίνει το θείος,δεν το γνωρίζω),τον εκτίμησα δεοντως μετά την εκπομή αφιέρωμα που έκανε στον σταθμό του στον Θανασάρα...
[/quote]

Έχει πει ότι είναι 1.74 αλλά η αλήθεια είναι ότι και δίπλα στους παίκτες πιο κοντός φαίνεται. Βέβαια και ο Κουγιας μια φορά στη Στεφανιδου έλεγε "Είμαι 1.75, το λέει και η ταυτότητά μου!".


Στο θέμα μας, πολύ καλό value for money σε ποιοτικό είναι το Όμικρον Μεζέ στη Νέα Κηφισιά, η κουζίνα του έχει αλλάξει εντελώς με τους νέους σεφ. Πλέον είναι μεζεδοπωλείο με έμφαση στα θαλασσινά, τα οποία όμως παρασκευάζονται ως... κρέατα. Έτσι τρως από γύρο τόνο μέχρι λουκάνικο μυλοκοπι και κοκορέτσι από θραψαλο και είναι φοβερά ελαφριά. Από τα λίγα εστιατόρια που το 10% της μείωσης ΦΠΑ το έχουν μετακυλησει στον πελάτη, το μενού γευσιγνωσίας κοστίζει μόλις 17€, ενώ εμείς 4 μαντραχαλοι πήραμε συνολικά 16 πιάτα συν ουζάκι συν γλυκάκι και με το 10% έκπτωση του etable μας ήρθε 23€/άτομο, σκάσαμε.

Ακριβώς επειδή είναι όλα ψαρικά, παρότι φάγαμε τον αγλεουρα την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι έχασα και 350γρ, πώς γκενεν αυτό ντεν ξέρει. Την επόμενη με πήραν τηλέφωνο να ρωτήσουν αν μας άρεσε το φαγητό, το σέρβις, ποιο πιάτο ξεχωρίσαμε κλπ. Φανταστική επιλογή και ο χώρος είναι απίθανος και μέσα και έξω.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 10:15 am

j-kidd13 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 9:43 am

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κοντός,απλά οι άλλοι 2 του μαστερσεφ είναι νταγλάρια και τον κάνουν να δείχνει μικροκαμωμένος!Λατρεμένος θείος Λεωνίδας(απο που βγαίνει το θείος,δεν το γνωρίζω),τον εκτίμησα δεοντως μετά την εκπομή αφιέρωμα που έκανε στον σταθμό του στον Θανασάρα...
Όπου Θανασάρας να υποθέσω Θανάσης Παπακωνσταντίνου; Εξού και η επιδοκιμασία μου στο σχόλιο σου. :wink:

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 886
Δημοσιεύσεις: 11163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 10:26 am

basket72 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 10:15 am
j-kidd13 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 9:43 am

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κοντός,απλά οι άλλοι 2 του μαστερσεφ είναι νταγλάρια και τον κάνουν να δείχνει μικροκαμωμένος!Λατρεμένος θείος Λεωνίδας(απο που βγαίνει το θείος,δεν το γνωρίζω),τον εκτίμησα δεοντως μετά την εκπομή αφιέρωμα που έκανε στον σταθμό του στον Θανασάρα...
Όπου Θανασάρας να υποθέσω Θανάσης Παπακωνσταντίνου; Εξού και η επιδοκιμασία μου στο σχόλιο σου. :wink:
Εννοείται! Μεγάλη λατρεία στον Θανασάρα,αλλά δεν είναι επι του παρόντος τοπικ!

Μιας και ανέφερε την Νέα Κηφισιά ο yorgos,όχι σε γκουρμέ επίπεδο,να αναφέρω το κοντινό,στην Νέα Ερυθραία, τσιπουράδικο ο Γάκιας. Καλό φαγητό σε καλές τιμές,ποικιλία στα πιάτα,καλό τσίπουρο,ωραία εσωτερική αυλή με χαλίκι κάτω, είναι ο,τι πρέπει για παρεϊστικη φάση με τσίπουρα και μεζεδάκια. Μόνο που γίνεται το αδιαχώρητο απο κόσμο,θέλει τηλέφωνο για κράτηση ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απο τις καλύτερες επιλογές για μένα,σε τέτοιο στυλ μαγαζιού.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 11:52 am

j-kidd13 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 10:26 am

Εννοείται! Μεγάλη λατρεία στον Θανασάρα,αλλά δεν είναι επι του παρόντος τοπικ!

Μιας και ανέφερε την Νέα Κηφισιά ο yorgos,όχι σε γκουρμέ επίπεδο,να αναφέρω το κοντινό,στην Νέα Ερυθραία, τσιπουράδικο ο Γάκιας. Καλό φαγητό σε καλές τιμές,ποικιλία στα πιάτα,καλό τσίπουρο,ωραία εσωτερική αυλή με χαλίκι κάτω, είναι ο,τι πρέπει για παρεϊστικη φάση με τσίπουρα και μεζεδάκια. Μόνο που γίνεται το αδιαχώρητο απο κόσμο,θέλει τηλέφωνο για κράτηση ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απο τις καλύτερες επιλογές για μένα,σε τέτοιο στυλ μαγαζιού.
Αφού πιάσαμε τα μεζεδοπωλεία/καφενεία/ τσιπουράδικα και γενικά τα πιο προσιτά μαγαζιά κι επειδή μιλήσαμε (στα πεταχτά) και για καλές μουσικές (Θανασάρας) να προτείνω κι εγώ την κλασσική ΓΗ, δίπλα στον σταθμό Λαρίσης.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 886
Δημοσιεύσεις: 11163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 12:08 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 11:52 am
j-kidd13 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 10:26 am

Εννοείται! Μεγάλη λατρεία στον Θανασάρα,αλλά δεν είναι επι του παρόντος τοπικ!

Μιας και ανέφερε την Νέα Κηφισιά ο yorgos,όχι σε γκουρμέ επίπεδο,να αναφέρω το κοντινό,στην Νέα Ερυθραία, τσιπουράδικο ο Γάκιας. Καλό φαγητό σε καλές τιμές,ποικιλία στα πιάτα,καλό τσίπουρο,ωραία εσωτερική αυλή με χαλίκι κάτω, είναι ο,τι πρέπει για παρεϊστικη φάση με τσίπουρα και μεζεδάκια. Μόνο που γίνεται το αδιαχώρητο απο κόσμο,θέλει τηλέφωνο για κράτηση ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απο τις καλύτερες επιλογές για μένα,σε τέτοιο στυλ μαγαζιού.
Αφού πιάσαμε τα μεζεδοπωλεία/καφενεία/ τσιπουράδικα και γενικά τα πιο προσιτά μαγαζιά κι επειδή μιλήσαμε (στα πεταχτά) και για καλές μουσικές (Θανασάρας) να προτείνω κι εγώ την κλασσική ΓΗ, δίπλα στον σταθμό Λαρίσης.
Καημό το έχω να πάω και να βρώ να κάτσω στις μέρες που έχει σχηματάκια που παίζουν ρεμπέτικα(επειδή τυγχάνω κι εγώ οργανοπαίκτης τα τιμώ δεόντως τέτοια σκηνικά),κάθε φορά που πάω είναι γεμάτο...Μια φορά βρήκαμε να κάτσουμε,αλλά είχαμε πάει αργά, ήμασταν εμείς και άλλες 2 παρεες στο μαγαζί,λίγο πριν κλεισει.Δεν φάγαμε, γιατί ήμασταν γεμάτοι,δεν ξέρω απο γεύσεις τι λέει,αλλά απο κρασάκι ήταν καλό θυμάμαι.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 15, 2020 12:16 pm

j-kidd13 έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 12:08 pm

Καημό το έχω να πάω και να βρώ να κάτσω στις μέρες που έχει σχηματάκια που παίζουν ρεμπέτικα(επειδή τυγχάνω κι εγώ οργανοπαίκτης τα τιμώ δεόντως τέτοια σκηνικά),κάθε φορά που πάω είναι γεμάτο...Μια φορά βρήκαμε να κάτσουμε,αλλά είχαμε πάει αργά, ήμασταν εμείς και άλλες 2 παρεες στο μαγαζί,λίγο πριν κλεισει.Δεν φάγαμε, γιατί ήμασταν γεμάτοι,δεν ξέρω απο γεύσεις τι λέει,αλλά απο κρασάκι ήταν καλό θυμάμαι.
Έχει καλό φαί (και οκ τιμές) η Γη, κι απ΄ότι μαθαίνω από την πρώην μου που πάει στάνταρ μια φορά τη βδομάδα, σερβίρουν και κότσι! όπως στη Βαυαρία!
Χρειάζεται κράτηση πια η Γη και το αξίζει, γιατί είναι καλά άτομα αυτοί που την έχουν.

ΤΟ ξέρω ότι είσαι οργανοπαίκτης κι έχεις τον θαυμασμό μου γιατί αν κι αγαπάω πολύ την καλή μουσική από την άλλη όμως δεν στρίβω καθόλου στην εκμάθηση μουσικών οργάνων όπως άλλων γνωστικών αντικειμένων, εξάλλου. :D
Μεράκλωσα και με την αναφορά στον Θανασάρα κι ακουώ Πεχλιβάνη μέχρι να γίνει το φαί. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Restaurants Bars”