Κορυφαία Video Games που έχετε παίξει.

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 2:40 pm

[[/media]

2
2 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 4:49 pm

πως και κανενας δεν εχει αναφερει το Metal Gear Solid! μου κανει εντύπωση!

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 22, 2021 5:08 pm

Κάπου εδώ είναι ο berry

Συνημμένα
insert-coin-documentary-review-1.jpg
insert-coin-documentary-review-1.jpg (13.4 KiB) Προβλήθηκε 3673 φορές
1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1114
Δημοσιεύσεις: 1647
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 27, 2021 11:59 pm

Δεν θα επαναλάβω παιχνιδάρες που έχουν αναφερθεί (κυρίως στα RPG και FPS genres) απλά θα προσθέσω την Monkey Island σειρά. Ίσως το πιο αστείο παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024: 🏆
Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 01, 2022 1:56 pm

Τώρα είδα αυτό το τόπικ και μετά από ένα χρόνο ήρθα να πω και γω ένα δύο πράγματα γιατί είδα ότι λείπει κάτι μεγάλο. Πολλά από αυτά που έχουν γραφτεί μου αρέσουν αλλά θα αναφέρω δύο παιχνίδια που με συγκλόνισαν και με έκαναν να καταλάβω γιατί τα games είναι και τέχνη.

Στο νο2 όλων των εποχών μου είναι το Silent Hill 2, φυσικά η σειρά είναι θρυλική αλλά το 2 περνάει τόσα μηνύματα μαζί με τόσο σοκαριστικό τρόπο μέσα στα μούτρα σου που απλά μένεις μαλ.... Ένα παιχνίδι μάθημα-ζωής πολύ μπροστά από την εποχή του που πιάνεται με θέματα πολύ δύσκολα για τη ψυχή του ανθρώπου και είναι μία γροθιά στο στομάχι.

Πάμε τώρα στο νο1. Το μεγαλύτερο έργο τέχνης στη βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών το παιχνίδι που αν το παίξεις 1000 φορές και τις 1000 κάτι νέο θα δεις και θα καταλάβεις, ένα παιχνίδι ταξίδι μέσα στο συναίσθημα και στη ψυχή του ανθρώπου. Ένα παιχνίδι που σε διαλύει με τα ανάμεικτα συναίσθηματα που σου δίνει. Αναφέρομαι στο θρυλικό Shadow of the Colossus του μεγάλου Ueda και της Team Ico ( και το ICO το γκέιμ επίσης έπος) που είναι το παιχνίδι συνώνυμο της τέχνης και με ανατριχιάζει κάθε φορά που το παίζω.

Όσοι δεν το παίξατε στο ps2 μπορείτε με κορυφαία γραφικά να δοκιμάσετε το ριμέικ στο ps4 ή το ps5 αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο όμορφο και να είναι και ακριβώς ίδιο σε όλα, τα χρώματα και η μελαγχολία του αυθεντικού στο πσ2 λίγο έχουν φύγει αλλά και πάλι είναι το ίδιο(σχεδόν).

Είδα το τόπικ δεν γινόταν να μην γράψω για το Κολόσσους είναι για μένα η Μόνα λίζα , η Γκουέρνικα του gaming.



1
1 Εικόνα
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 01, 2022 6:33 pm

Σίγουρα το αγαπημένο μου είναι το Mafia (έχει το κορυφαίο story και ατμόσφαιρα που έχω δει σε video game και βγήκε πριν 20 χρόνια). Τα υπόλοιπα με όχι συγκεκριμένη σειρά: Mafia 2, The Longest Journey, GTA, GTA Vice City, GTA San Andreas, GTA V, Fallout, Fallout 3, Fallout New Vegas, Fallout 4, FM 2007, FM 2008, Need for Speed Underground, Test Drive 4, Wipeout 2097, Sonic the Hedgehog, Half-Life 2 (ακόμα το παίζω), Raptor: Call of the Shadows, ΝΒΑ Jam, Grim Fandango (το ξαναξεκίνησα πρόσφατα), Quake, Quake 2, Unreal Tournament, Call of Duty Modern Warfare. Σίγουρα ξεχνάω κι άλλα.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 906
Δημοσιεύσεις: 4700
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 01, 2022 7:02 pm

To the Moon

Indie game, με πολύ απλά γραφικά και gameplay. Φανταστική ιστορία και soundtrack, το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει με διαφορά, το λες και έργο τέχνης. Πάνε πολλά χρόνια που το έπαιξα, κι ίσως με παίρνει για ένα replay τώρα που έχω ξεχάσει τα περισσότερα. Ψάξτε το



Allien : Isolation

Φοβερό survival horror. Τουλάχιστον για μένα που λατρεύω την ταινία. Έπιασε στο 100% την αισθητική της ταινίας του Scott και το gameplay ήταν τόσο καλό που όντως ένιωθες λες και “In space nobody can hear you scream”.

Total War

(σχεδόν) Όλα.

Anno 1404


Αυτό το παιχνίδι ήταν ο λόγος που παράτησα το gaming. Μου άρεσε τόσο που έπαιζα ΠΑΡΑ πολύ. Μου άρεσε πολύ η εποχή, το world building και η διαχείρηση ενός χωριού που μετατρεπόταν σε μητρόπολη. Ίσως αν δεν ήταν πατάτα το pc να δοκίμαζα λίγο και το Anno 1800 στην εποχή της βιομηχανικής επανάστασης

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JulliusCeasar

 
Reactions: 30
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιαν 20, 2020 11:18 am
Τοποθεσία: athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 01, 2022 7:24 pm

Νομίζω πρέπει να γίνει μια αναφορά και στη ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ που λέγεται Red Dead Redemption 2. Ένας πραγματικά ατελείωτος κόσμος με άπειρα πράγματα για να δεις και να εξερευνήσεις, ένα στορυ που σε σε συνεπαίρνει και σε αφήνει με δάκρυα στο τέλος, και γραφικά κορυφαίου επιπέδου. Για μένα το καλύτερο παιχνίδι της δεκαετίας.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 01, 2022 7:37 pm

Μου αρέσει που ξανά αρχίσατε να λέτε για games που αγαπάτε. Βάζω και το Assasin's Creed Odyssey γιατί είμαι μεγάλος φαν της σειράς. Η αλήθεια είναι ότι πλέον τα Ασάσσινς δεν έχουν ψυχή, τα στόρυ είναι μέτρια έως κακά και δεν μπορείς να χαθείς στην ουσία τους όπως τα παλιά.

Όμως η Ubisoft αυτό που έχει κάνει με την αναβίωση αρχαίων πολιτισμών δεν έχει προηγούμενο, απίστευτη ιστορική ακρίβεια σε τοποθεσίες και κτήρια, απίστευτη ομορφιά και μαγική αίσθηση της εποχής. Μπορεί το Odyssey να μην έχει χαρακτήρα και στόρυ σαν του Ezio πχ αλλά θες να τριγυρνάς για ώρες μέσα στην Αρχαία Αθήνα, στην Κόρινθο κτλ, θες να δεις κάθε λεπτομέρεια του πανέμορφου κόσμου. Βέβαια όπως είπα άψυχο γιατί σε καμιά περίπτωση δεν αισθάνεσαι Πελλοπονησιακό Πόλεμο, ενώ πχ στο Ασσάσινς 3 ζούσες από μέσα την Αμερικανική επανάσταση και μάθαινες ιστορία. Εδώ ας μείνουμε στην εικόνα και αυτή μετράει πολύ.



1
1 Εικόνα
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 01, 2022 9:04 pm

Το καλύτερο τοπικ του φόρουμ!

Λοιπόν...

1)Όλη η σειρά Resident Evil ,με το 2 να είναι ο βασιλιάς της σειράς, παιχνίδι-επος

2)Όλη η σειρά Metal Gear Solid με καλύτερο το 1 που ήταν επικο έπος για την εποχή του.

3)Όλη η σειρά Silent Hill , πάλι με καλύτερο το 1,που το παίζαμε μόνο μέρα...

4)Τony Hawk Pro Skater 1+2...Aριστουργηματα

5)LMA Manager στο ps1... Το να παίρνεις την Darlington από league 3 και να την πας premier,και να παιρνεις κούπα... Ανεκτίμητο...

6) The last of us ... Καταπληκτικο

7)Εvil Within 1+2 ...Στα επίπεδα των Resident-Silent

8) Uncharted 4...Τρομερά γραφικά...

Και άλλα που ξεχνάω τώρα,θα τα αναφερω εν καιρώ
..

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 02, 2022 1:31 pm

Crash95 έγραψε:
Τρί Μαρ 01, 2022 1:56 pm
Στο νο2 όλων των εποχών μου είναι το Silent Hill 2, φυσικά η σειρά είναι θρυλική αλλά το 2 περνάει τόσα μηνύματα μαζί με τόσο σοκαριστικό τρόπο μέσα στα μούτρα σου που απλά μένεις μαλ.... Ένα παιχνίδι μάθημα-ζωής πολύ μπροστά από την εποχή του που πιάνεται με θέματα πολύ δύσκολα για τη ψυχή του ανθρώπου και είναι μία γροθιά στο στομάχι.
Ένα από τα πιο "στενάχωρα" παιχνίδια, που έχω παίξει.
j-kidd13 έγραψε:
Τρί Μαρ 01, 2022 9:04 pm

7)Εvil Within 1+2 ...Στα επίπεδα των Resident-Silent
Το 2 ήταν αρκετά καλύτερο νομίζω, όμως το 1 ήταν πιο σκοτεινό σε ατμόσφαιρα. Είναι πάντως αρκετά καλή σειρά παιχνιδιών.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 906
Δημοσιεύσεις: 4700
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 02, 2022 3:47 pm

Κανείς δεν έχει βάλει Bioshock;;; Ντροπή!!! Παιχνίδι του 07, και ΑΝΕΤΑ βάζει κάτω τωρινά ...

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 03, 2022 10:26 am

ssoulliss έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 1:31 pm
j-kidd13 έγραψε:
Τρί Μαρ 01, 2022 9:04 pm

7)Εvil Within 1+2 ...Στα επίπεδα των Resident-Silent
Το 2 ήταν αρκετά καλύτερο νομίζω, όμως το 1 ήταν πιο σκοτεινό σε ατμόσφαιρα. Είναι πάντως αρκετά καλή σειρά παιχνιδιών.
Να σου πω την αληθεια μου αρεσαν εξισου,αλλα σε ατμοσφαιρα ναι,το 1 ηταν πιο σκοτεινο.
Παντως εξαιρετικος τιτλος.

Επισης, προσωπικα απολαυσα το Days Gone στο ps4,αν και προς το τελος λιγο με κουρασαν οι μεγαλες αποστασεις με την μηχανη,αλλα παιχνιδαρα γενικα.

Τo Gran Turismo ξεχασα να αναφερω, που ηταν ετη φωτος μπροστα απο τα υπολοιπα racing games της εποχης,ξεκιναγαμε με το Mazda Demio και κουτσα κουτσα προσπαθουσαμε να παρουμε κανα RX-7 ή κανα Impreza, και ισως ακομα καλυτερο το Gran Turismo 2,με το υπεροπλο Suzuki Escudo.

Τα Grand Theft Auto,επίσης,οπως και το Driver,εξαιρετικα παιχνιδια.

1
1 Εικόνα
joshuaperez

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 10, 2022 10:01 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 8:51 am

Παίζω παιχνίδια PES από το 2019 έως το 2022 και το Minecraft είναι επίσης ένα υπέροχο παιχνίδι

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 11, 2022 9:06 am

1)WITCHER 3 (λόγω πλοκής-πολύωρου στόρυ)
2)RED DEAD REDEMPTION 2 (γραφικά-πολύωρου στόρυ και λεπτομεριών)
3)METAL GEAR PHANTOM (πλοκή-μουσική)
4)ΟΛΗ Η ΣΕΙΡΑ CRYSIS (πλοκή-γραφικά-δράση)
5)RE 2 REMAKE (τρομακτικό σενάριο-πλοκή-γραφικά αν και τα χουν κάνει πολύ σύντομα σε διάρκεια)

Όλο και κάποιο τομπ ράϊντερ θα αδικώ και παιχνίδια 2021-22 δεν έχω άποψη ακόμα.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Gaming”