Έντυπος τύπος

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5134
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 05, 2020 6:38 am

Πάει και το Έθνος της Κυριακής, (η καθημερινή έκδοση είχε σταματήσει).
Καμία σχέση με το παλιό Έθνος, πλήρως κατευθυνόμενα τα ρεπορταζ, πραγματικά το έπαιρνα μόνο για τα περιοδικά που μοίραζε (How it Works, all about History). Θα ήθελα να πω ότι κάθε που κλείνει μια εφημερίδα κάτι χάνουμε αλλά όσο σκληρό και να ακούγεται το μόνο που χάσαμε είναι αυτά τα περιοδικά που μπορούμε να τα αγοράζουμε και ξεχωριστά.

Έλεγα αλήθεια παλαιότερα πως οι εφημερίδες είναι νεκρές, το ίδιο ισχύει και για τα περιοδικά.
Παλιά όταν ήθελα να χαλαρώσω, να πάρω κάτι στην εφημερίδα περνούσα από το περίπτερο και έπαιρνα κάτι, τώρα απλώς δεν υπάρχει. Να αναφέρω περιοδικά που έπαιρνα: Expiriment (κατόπιν Γαιόραμα), National Geographic, Focus, Scientific American, Περισκόπιο της επιστήμης, Scientific Illustrated, Men's Health, Musclemag, κάνα Strange στα κέφια μου, γενικότερα υπήρχε αρκετή διαφοροποίηση και ποικιλία, αργότερα είτε έκλειναν στα καλύτερα τους είτε πάθαιναν αυτό που παθαίνουν οι εφημερίδες τώρα, έριχναν την ποιότητα και ο κόσμος έφευγε, το Περισκόπιο της Επιστήμης είναι κλασικό παράδειγμα, έριξε την τιμή και έγινε ένα διαφορετικό περιοδικό. Θα μπορούσα να προσθέσω και πολιτικά περιοδικά όπως το Unfollow, το Documento (πριν ενσωματωθεί στην Εφημερίδα), ένα άλλο που το έβγαζε στην πορεία βουλευτής του Σύριζα (και το οποίο έπαιρνα κατά καιρούς και δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του). Τελικά έχουν μείνει μόνο διάφορα εξειδικευμένα για χόμπου (αυτοκίνητα, κυνήγι και πάει λέγοντας), αρκετά για τον στρατό και την άμυνα που φαίνεται πουλάει, ενώ και όσα έχουν σχέση με τα βάρη, bodybuilding κλπ έχουν γίνει από περιοδικά διαφημιστικά έντυπα με μερικά άρθρα.

Αυτά, και ήθελα να γράψω μόνο για το ΕΘΝΟΣ αρχικά.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 05, 2020 6:47 am

Κοιτώντας λίγο την κατάσταση στην Ισπανία, το ίδιο έγινε με τις εφημερίδες κι εκεί. Η λύση ήρθε από τον ηλεκτρονικό τύπο με συνδρομή. Υπάρχουν πια 2-3 ηλεκτρονικές εφημερίδες και περιοδικά με μηνιαία συνδρομή 7-8 ευρώ με πραγματικά καλό επίπεδο και θεματολογίας και ανεξαρτησίας. Μιλούσα με φίλους που εργάζονται σε ένα και μου είπαν πως ήταν δύσκολη η μετάβαση στις συνδρομές, δεν το δέχεται ο κόσμος, αλλά ειδικά επί κρίσης που ξεκίνησε ο κόσμος να χρησιμοποιεί πιο πολύ τις κάρτες κι επί καραντινας που το ρίξανε σε νετφλιξ κλπ. Εν τέλει οικονομικά σου βγαίνει πολύ πιο φτηνό από το να αγοράζεις εφημερίδα ή περιοδικό σε εβδομαδιαία βάση και το συνηθίζεις ότι πια για να διαβάσεις κάτι αξιόλογο στο δωρεάν τύπο δε γίνεται.

Φυσικά μου λείπει το χαρτί. Αλλά o tempora o mores.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5134
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 05, 2020 8:25 am

yorgos έγραψε:
Τετ Αύγ 05, 2020 6:47 am
Κοιτώντας λίγο την κατάσταση στην Ισπανία, το ίδιο έγινε με τις εφημερίδες κι εκεί. Η λύση ήρθε από τον ηλεκτρονικό τύπο με συνδρομή. Υπάρχουν πια 2-3 ηλεκτρονικές εφημερίδες και περιοδικά με μηνιαία συνδρομή 7-8 ευρώ με πραγματικά καλό επίπεδο και θεματολογίας και ανεξαρτησίας. Μιλούσα με φίλους που εργάζονται σε ένα και μου είπαν πως ήταν δύσκολη η μετάβαση στις συνδρομές, δεν το δέχεται ο κόσμος, αλλά ειδικά επί κρίσης που ξεκίνησε ο κόσμος να χρησιμοποιεί πιο πολύ τις κάρτες κι επί καραντινας που το ρίξανε σε νετφλιξ κλπ. Εν τέλει οικονομικά σου βγαίνει πολύ πιο φτηνό από το να αγοράζεις εφημερίδα ή περιοδικό σε εβδομαδιαία βάση και το συνηθίζεις ότι πια για να διαβάσεις κάτι αξιόλογο στο δωρεάν τύπο δε γίνεται.

Φυσικά μου λείπει το χαρτί. Αλλά o tempora o mores.
Κι εδώ υπάρχουν προσπάθειες (π.χ. insideStory) ή εφημερίδες που έχουν και ηλεκτρονική έκδοση, αλλά δεν έχω βρει κάτι πραγματικά αξιόλογο.
Παρ' όλο που έχω και ebook reader και διαβάζω περιοδικά σε tablet πάντως την αίσθηση του χαρτιού δεν μπορώ να την αναπληρώσω.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 05, 2020 8:48 am

Ίσως αν είχαμε π.χ. πέντε μεγάλες πανελλαδικές εφημερίδες και όχι 25 ή 35 να ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Το ίδιο ισχύει και για τις αθλητικές , νομίζω κάποια στιγμή πρέπει να ήταν 10. Μέτά μπήκαν και οι στοιχηματικές. Όπως και να το κάνεις δεν ζούμε στη δεκαετία του '90 που πήγαινες περίπτερο και αγόραζες την πρωϊνή, την απογευματινή και τη αθλητική σου εφημερίδα.

Επίσης πλέον η τεχνολογία προχωρά, τα νέα παιδιά (15-25) έχουν μάθει να διαβάζουν από το τάμπλετ, επομένως αν δεν μάθεις από μικρός να διαβάζεις εφημερίδα δεν σε σώζει ούτε η ηλεκτρονική έκδοση.

Το 'Εθνος (Σαββίδης, ΠΑΟΚ κλπ) καταγγέλει το πρακτορείο τύπου Άργος (Μαρινάκης, Ολυμπιακός, ΝΕΑ κλπ) για αθέμιτο ανταγωνισμό. :banana:

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 05, 2020 10:33 am

Πάντως η κατάσταση με το μονοπώλιο στη διανομή τύπου είναι σοβαρή. Υπάρχει μόνο ένα πρακτορείο ουσιαστικά που καθορίζει τις κυκλοφορίες, άρα και τον τρόπο διανομής της διαφημιστικής πίτας, το οποίο ανήκει και σε μιντιαρχη.

Συμφωνώ για το χαρτί, ας πούμε βιβλίο ηλεκτρονικά διάβασα μόνο ένα κι αυτό γιατί δεν υπήρχε σε άλλη μορφή (του Κουφοντινα) , αλλά κατά τ άλλα αδυνατώ να διαβάσω έστω και μια σελίδα. Αυτό πάντως είναι σύνδρομο των 30+ οι νέοι είναι άλλη φάση.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 14, 2020 1:09 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Αύγ 05, 2020 10:33 am

Συμφωνώ για το χαρτί, ας πούμε βιβλίο ηλεκτρονικά διάβασα μόνο ένα κι αυτό γιατί δεν υπήρχε σε άλλη μορφή (του Κουφοντινα) , αλλά κατά τ άλλα αδυνατώ να διαβάσω έστω και μια σελίδα. Αυτό πάντως είναι σύνδρομο των 30+ οι νέοι είναι άλλη φάση.
Λογικό, αφού η ανάγνωση σε χαρτί είναι πολύ πιο ξεκούραστη απ' ό,τι στην οθόνη. Οι νέοι μπορεί να έχουν συνηθίσει να διαβάζουν ηλεκτρονικά αλλά τα "καλά" της οθόνης θα τα δουν μεγαλώνοντας, όταν θα αποκτήσουν ιατρικά θέματα.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5134
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 7:14 am

Ξέρω δεν είναι έντυπος τύπος και δεν ήξερα τον δολοφονηθένατα Καραϊβάζ καθώς δεν παρακολουθώ τηλεόραση και ειδήσεις παρά ελάχιστα.
Όμως επειδή έχω πει για την απουσία αξιόπιστων και αντικειμενικών μέσων ενημέρωσης, για τις εφημερίδες και τα κανάλια που υποστηρίζουν συγκεκριμένους χώρους και ομάδες είτε ανήκουν στα δεξιά είτε στα αριστερά θα το δημοσιεύσω εδώ.
Δεν τον ξέρω όπως είπα, δεν ξέρω την ιστορία του, τι ήταν καλός, κακός, ανεξάρτητος ή όχι, αν τα έπαιρνε ή όχι. Όμως ανακάλυψα την ιστοσελίδα του την οποία αγνοούσα: http://www.bloko.gr
και ο τύπος έχει άρθρα για το οργανωμένο έγκλημα, τις μαφίες έξω και μέσα στις φυλακές, την διαφθορά στην αστυνομία και την ΕΥΠ, τα συμβόλαια θανάτου (θύμα που έπεσε και αυτός), δεν έχω προλάβει ακόμα παρά επιδερμικά να διαβάσω μερικές από τις δημοσιεύσεις του αν και σκοπεύω να ασχοληθώ αυτό το Σαβατοκύριακο. Και νομίζω ότι χρειάζεται θάρρος για να ασχοληθείς με τέτοια θέματα, αγνοώντας τις συνέπειες και χωρίς να ξέρω τι και πόσο οικονομικό όφελος είχε. Αμφιβάλλω αν τέτοια θέματα έβγαιναν στο star που δούλευε (παρ' εκτός φυσικά την είδηση καθ' αυτή όταν γινόταν καμιά δολοφονία που πουλάει κιόλας.
Νομίζω και ελπίζω να μην πέφτω έξω ότι τέτοιους δημοσιογράφους χρειαζόμαστε.
R.I.P.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 7:30 am

Είναι τραγικό να δολοφονούνται δημοσιογράφοι σε μια δημοκρατία. Λέει πολλά για την κοινωνία μας

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 9:30 am

Συμφωνώ με τους παραπάνω.
Γενικά είμαστε σε μια φάση που τα συμβόλαια βγαίνουν και εκτελούνται με τη μεγαλύτερη συχνότητα που έχει καταγραφεί. Και δεν αναφέρομαι σε συμβόλαια για ξεκαθαρίσματα μεταξύ μαφιόζων.

Λατινοαμερικανοποιούστε σε διάφορα επίπεδα.
Τουλάχιστον να πάρουμε και τα καλά τους (κι όχι μόνο τα κακά τους).
Ανθρωπιά, αμεσότητα, αισιοδοξία, χαμόγελο κι όταν δεν παίζει μία στην τσέπη και άλλα τέτοια που έπαιζαν και στην Ελλάδα μέχρι και τη δεκαετία του 70-80΄. Μετά γίναμε δυτικοί με οργάνωση/νοοτροπία βαλκάνιων.
Δυτικο-λιγούριδες, βασικά. :)

* Πήγα προχθές σε καφέ που έχει ανοίξει σε μια μέση περιοχή της Αθήνας (ούτε φτωχική- ούτε πλούσια) όπου παρατηρείται κατάσταση πανδημίας. Νέος (και λίγο μεγαλύτερος) κόσμος με πλαστικό ποτήρι στο χέρι να κάθονται στα πεζοδρόμια. Όλα καλά, δεν είχα υγειονομικό-βομβό-μετρο να τους μετρήσω. :P

Το καφέ μια τρύπα και με κλασσική διακόσμηση ενός νορμάλ καφέ.
Πάω κι εγώ να ζητήσω έναν καφέ κι ο ιδιοκτήτης θίχτηκε.
- Δεν σερβίρουμε καφέ- είμαστε wine-bar.
-Α. καλααά.,του λέω.


Τι Λωζάνη τι Κοζάνη. Τι Πατήσια, τι Παρίσια. :P

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 1:09 pm

Με αφορμή την αλλαγή σελίδας στη καριέρα γνωστού δημοσιογράφου οπαδού, να θυμίσουμε πως οι αθλητικοί μπασκετικοί δημοσιογράφοι είχαν/έχουν καταλάβει θέσεις σε ομάδες (βοηθοί, αναλυτές), κάποιοι άλλοι έγιναν/είναι μάνατζερ, κάποιοι άλλοι συνεχίζουν να αρθρογραφούν ενώ ταυτόχρονα είναι "τσαρτερίστες" ή "τσαρτεράκηδες" στα ταξίδια της εθνικής.

Ενώ δεν πρέπει να λησμονούμε πως κάποιοι από αυτούς ψήφιζαν σαν εκπρόσωποι ενώσεων στις εκλογές της ΕΟΚ. :roofl: Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που ο δρόμος "ανοιξε" επειδή ήταν γιοι τον πατεράδων τους. Έχουν κατακτήσει πολλές "κορυφές" σαν συνάφι.

Μία κορυφή ακόμη δεν έχουν κατακτήσει (ποτέ δεν είναι αργά :mrgreen: ): Να γίνει ένας εξ αυτών πρόεδρος της ΕΟΚ! :roulette: :banana: :drunk:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 5:00 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 1:09 pm
Με αφορμή την αλλαγή σελίδας στη καριέρα γνωστού δημοσιογράφου οπαδού, να θυμίσουμε πως οι αθλητικοί μπασκετικοί δημοσιογράφοι είχαν/έχουν καταλάβει θέσεις σε ομάδες (βοηθοί, αναλυτές), κάποιοι άλλοι έγιναν/είναι μάνατζερ, κάποιοι άλλοι συνεχίζουν να αρθρογραφούν ενώ ταυτόχρονα είναι "τσαρτερίστες" ή "τσαρτεράκηδες" στα ταξίδια της εθνικής.

Ενώ δεν πρέπει να λησμονούμε πως κάποιοι από αυτούς ψήφιζαν σαν εκπρόσωποι ενώσεων στις εκλογές της ΕΟΚ. :roofl: Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που ο δρόμος "ανοιξε" επειδή ήταν γιοι τον πατεράδων τους. Έχουν κατακτήσει πολλές "κορυφές" σαν συνάφι.

Μία κορυφή ακόμη δεν έχουν κατακτήσει (ποτέ δεν είναι αργά :mrgreen: ): Να γίνει ένας εξ αυτών πρόεδρος της ΕΟΚ! :roulette: :banana: :drunk:


Συμφωνώ με το ποστ σου αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι, περισσότερο ως απορία- βάση κουβέντας, μιας και δεν το έχω λυμένο.
Κι αυτό, ξεκαθαρίζοντας πρώτα ( το έχω γράψει κι άλλες φορές, άλλωστε) ότι δεν μου αρέσει πολύ το στυλ του Βαρλά κι απέφευγα να διαβάσω τα άρθρα- σεντόνια που έγραφα, παρά μόνο μόνο έμπαινα στο σάιτ του στο πεταχτό, δεδομένου ότι ήταν αρκετά αξιόπιστός/πληροφορημένος.

Η ερώτηση είναι η εξής: Είναι κακό να δηλώνει ο Χ δημοσιογράφος ποιας ομάδας είναι οπαδός/φίλος;
Αυτό στην περίπτωση που στα υπόλοιπα προσπαθεί να είναι δίκαιος και αμερόληπτος.
Ή πρέπει να έχουμε δημοσιογράφους που αν κι είναι οπαδοί/φίλοι κάποιας ομάδας (ήταν κι αυτοί παιδία κάποια φάσ :) η- τότε που όλοι μας διαλέγουμε μια ομάδα) το κρύβουν και γράφουν ως δήθεν αντικειμενικοί και σε κάθε ευκαιρία, περνάνε υπόρρητα/έμμεσα την προτίμησή τους κι αυτό στο όνομα της αντικεμενικότητας και της αγάπηες για το Χ άθλημα.

Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που δεν προάγουν καφρίλα, μισαλλοδοξία, υποταγή στον πρόεδρα κλπ. Ο Βαρλάς ας πούμε, ότι δεν ήταν τέτοια ιστορία. Εκτός κι αν μου διαφεύγουν πράγματα για τον βίο του, δεδομένου ότι δεν τον έχω διαβάσει και πολύ.

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 6:36 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 5:00 pm
Η ερώτηση είναι η εξής: Είναι κακό να δηλώνει ο Χ δημοσιογράφος ποιας ομάδας είναι οπαδός/φίλος;
Αυτό στην περίπτωση που στα υπόλοιπα προσπαθεί να είναι δίκαιος και αμερόληπτος.
Ή πρέπει να έχουμε δημοσιογράφους που αν κι είναι οπαδοί/φίλοι κάποιας ομάδας (ήταν κι αυτοί παιδία κάποια φάσ :) η- τότε που όλοι μας διαλέγουμε μια ομάδα) το κρύβουν και γράφουν ως δήθεν αντικειμενικοί και σε κάθε ευκαιρία, περνάνε υπόρρητα/έμμεσα την προτίμησή τους κι αυτό στο όνομα της αντικεμενικότητας και της αγάπηες για το Χ άθλημα.
Εγώ νομίζω ότι οι καλύτεροι είναι αυτοί που μας κάνουν να απορούν τι ομάδα είναι ακριβώς λόγω της αντικειμενικότητας τους, αλλά δε βρίσκω καθόλου μεμπτό να ξέρουμε την ομάδα τους και να γράφουν αντικειμενικά την άποψή τους χωρίς υπονοούμενα. Στην Ελλάδα όμως έχουμε δει κάθε καρυδιάς καρύδι. Έχει υπάρξει δημοσιογράφος που γράφει για όλους αντικειμενικότατα και την ομάδα του την ξέρουμε γιατί την είχε πει πολύ παλιά στο ραδιόφωνο. Υπάρχει άλλος που λέει ανοιχτά τι υποστηρίζει, αλλά γράφει blogs για όλες τις ομάδες, αντικειμενικά και βλέποντας το κάθε κείμενο σαν οπαδός της ομάδας για την οποία γράφει.

Υπάρχουν άρρωστοι με την ομάδα που την κράζουν με το παραμικρό για να κρατήσουν τον μανδύα της αντικειμενικότητας. Υπήρχε παλιότερα σε ποδοσφαιρική ομάδα υπεύθυνος επικοινωνίας που έκανε εκπομπή και στο ραδιόφωνο (έχει παραδεχθεί ότι έκανε λάθος). Τώρα υπάρχει πάλι υπεύθυνος επικοινωνίας που διατηρεί blog σε μεγάλο σάιτ. Προσωπικά δε με ενοχλούν τόσο οι προηγούμενοι, όσο αυτοί που έχουν περάσει από θύρες, επικροτούν τα καφριλίκια ή τα σιγοντάρουν, δεν κάνουν καμία κριτική στον πρόεδρα τους, αλλά θέλουν να δηλώνουν σοβαροί δημοσιογράφοι με ρεπορτάζ και άποψη.

Γενικά λοιπόν πάντα το θέμα είναι πως ο κόσμος κρίνει τον κάθε δημοσιογράφο ανάλογα με αυτά που λέει. Εγώ σαν Ολυμπιακός που δε με θεωρώ κάφρο, θα ακούσω ή θα διαβάσω έναν Παναθηναϊκό με άποψη και κριτική πολύ πιο ευχάριστα από έναν Ολυμπιακό που δε σταματάει το οπαδιλίκι. Βέβαια και τον τελευταίο τον πάω περισσότερο από ΠαναθηναΪκό/Αεκτζή/ΠΑΟΚτζή που βγάζει οπαδιλίκι, γιατί όπως και να το κάνουμε μια ομάδα υποστηρίζουμε :D Το point μου πάντως και επειδή είναι ωραία η ερώτηση είναι ότι δεν είναι κακό να ξέρουμε την ομάδα του κάθε δημοσιογράφου αρκεί κι εκείνος να κάνει σωστά τη δουλειά του.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 7:27 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 5:00 pm
Συμφωνώ με το ποστ σου αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι, περισσότερο ως απορία- βάση κουβέντας, μιας και δεν το έχω λυμένο.
Κι αυτό, ξεκαθαρίζοντας πρώτα ( το έχω γράψει κι άλλες φορές, άλλωστε) ότι δεν μου αρέσει πολύ το στυλ του Βαρλά κι απέφευγα να διαβάσω τα άρθρα- σεντόνια που έγραφα, παρά μόνο μόνο έμπαινα στο σάιτ του στο πεταχτό, δεδομένου ότι ήταν αρκετά αξιόπιστός/πληροφορημένος.

Η ερώτηση είναι η εξής: Είναι κακό να δηλώνει ο Χ δημοσιογράφος ποιας ομάδας είναι οπαδός/φίλος;
Αυτό στην περίπτωση που στα υπόλοιπα προσπαθεί να είναι δίκαιος και αμερόληπτος.
Ή πρέπει να έχουμε δημοσιογράφους που αν κι είναι οπαδοί/φίλοι κάποιας ομάδας (ήταν κι αυτοί παιδία κάποια φάσ :) η- τότε που όλοι μας διαλέγουμε μια ομάδα) το κρύβουν και γράφουν ως δήθεν αντικειμενικοί και σε κάθε ευκαιρία, περνάνε υπόρρητα/έμμεσα την προτίμησή τους κι αυτό στο όνομα της αντικεμενικότητας και της αγάπηες για το Χ άθλημα.

Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που δεν προάγουν καφρίλα, μισαλλοδοξία, υποταγή στον πρόεδρα κλπ. Ο Βαρλάς ας πούμε, ότι δεν ήταν τέτοια ιστορία. Εκτός κι αν μου διαφεύγουν πράγματα για τον βίο του, δεδομένου ότι δεν τον έχω διαβάσει και πολύ.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις :) .

Όλοι οι δημοσιογράφοι που καλύπτουν ρεπορτάζ είτε πολιτικό είτε αθλητικό ανήκουν κάπου. Ας αφήσουμε όμως το πολιτικό ρεπορτάζ. Υπάρχει "δημοσιογράφος" που είχε την ευθύνη για τραμπουκισμούς (και συναδέλφων του) στο ΣΕΦ σε παλαιότερα χρόνια. Συνέχισε να είναι οπαδός-"δημοσιογράφος" και όλα καλά. Υπάρχει δημοσιογράφος που όποιος παίχτης έφευγε από τον Παναθηναϊκό εκεί που τους αποθέωνε, αμέσως έβγαζε τα "απλυτα" τους στη φόρα. Θυμάμαι κιτρινιάρικά άρθρα για Περπέρογλου και Καϊμακόγλου. Και αυτός συνεχίζει κανονικότατα.

Εμένα εν τέλει για τη συγκεκριμμένη περίπτωση, τον Βαρλά, δε μου κάθεται ως πρέπον κατά τη διάρκεια της σεζόν να εργάζεσαι ως δημοσιογράφος, να έχεις ένα ευρωπαϊκό site, να φιλοξενείς συνεντεύξεις (όσες ήταν αυτές), να γράφεις για "φήμες" παικτών που μπορούν να έρθουν σε ελληνικές ή ευρωπαϊκές ομάδες και τελικά λίγο πριν τελειώσει η σεζόν να γίνεσαι μάνατζερ.

Τελικά τη σεζόν που πέρασε δούλευες σαν μάνατζερ, σαν οπαδός ή σαν δημοσιογράφος; Έκανες τη δουλειά του, πέρναγες τη γραμμή της χ ομάδας που υποστηρίζει ή τελικά απλά έκανες μανατζερικές δουλίτσες και πούλαγε κλικ στο διαδίκτυο; :?:

Δηλαδή π.χ. θεωρούνται συνάδελφοι ο Σκουντής (που ξέρουμε και τι ομάδα είναι), ο Τριαντάφυλλος (που "άλλαξε" καριέρα και αυτός) και ο Βαρλάς; Είναι το ίδιο σαν αξίες ο Φιλέρης, ο Κοντός και ο Σεβαστιάδης; Είναι το ίδιο επίσης ο Καβαλιεράτος, ο Νικολάου ή ο Καρύδας;

Αρκετοί από αυτούς που ανέφερα τους έχω περιγράψει στο τι κάνουν στο αρχικό μου ποστ αλλά και μετά.

*Ο φίλος nikolas12 το θέτει σωστά. Συμφωνώ.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 8:24 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 7:27 pm
[

Καταλαβαίνω τι θες να πεις :) .

Όλοι οι δημοσιογράφοι που καλύπτουν ρεπορτάζ είτε πολιτικό είτε αθλητικό ανήκουν κάπου. Ας αφήσουμε όμως το πολιτικό ρεπορτάζ. Υπάρχει "δημοσιογράφος" που είχε την ευθύνη για τραμπουκισμούς (και συναδέλφων του) στο ΣΕΦ σε παλαιότερα χρόνια. Συνέχισε να είναι οπαδός-"δημοσιογράφος" και όλα καλά. Υπάρχει δημοσιογράφος που όποιος παίχτης έφευγε από τον Παναθηναϊκό εκεί που τους αποθέωνε, αμέσως έβγαζε τα "απλυτα" τους στη φόρα. Θυμάμαι κιτρινιάρικά άρθρα για Περπέρογλου και Καϊμακόγλου. Και αυτός συνεχίζει κανονικότατα.

Εμένα εν τέλει για τη συγκεκριμμένη περίπτωση, τον Βαρλά, δε μου κάθεται ως πρέπον κατά τη διάρκεια της σεζόν να εργάζεσαι ως δημοσιογράφος, να έχεις ένα ευρωπαϊκό site, να φιλοξενείς συνεντεύξεις (όσες ήταν αυτές), να γράφεις για "φήμες" παικτών που μπορούν να έρθουν σε ελληνικές ή ευρωπαϊκές ομάδες και τελικά λίγο πριν τελειώσει η σεζόν να γίνεσαι μάνατζερ.

Τελικά τη σεζόν που πέρασε δούλευες σαν μάνατζερ, σαν οπαδός ή σαν δημοσιογράφος; Έκανες τη δουλειά του, πέρναγες τη γραμμή της χ ομάδας που υποστηρίζει ή τελικά απλά έκανες μανατζερικές δουλίτσες και πούλαγε κλικ στο διαδίκτυο; :?:

Δηλαδή π.χ. θεωρούνται συνάδελφοι ο Σκουντής (που ξέρουμε και τι ομάδα είναι), ο Τριαντάφυλλος (που "άλλαξε" καριέρα και αυτός) και ο Βαρλάς; Είναι το ίδιο σαν αξίες ο Φιλέρης, ο Κοντός και ο Σεβαστιάδης; Είναι το ίδιο επίσης ο Καβαλιεράτος, ο Νικολάου ή ο Καρύδας;

Αρκετοί από αυτούς που ανέφερα τους έχω περιγράψει στο τι κάνουν στο αρχικό μου ποστ αλλά και μετά.

*Ο φίλος nikolas12 το θέτει σωστά. Συμφωνώ.
Απαντάω και σε σένα και στον nicolas12.
Γενικά συμπλέουμε στην ουσία του θέματος όπως το πιάνερε αμφότεροι, και σαφώς κι είναι ένα μέγιστο θέμα (αθέμιτου ανταγωνισμού) η σχέση δημοσιογράφου/μάνατζερ, όπως την περίεγραψες μιλώντας για τον Βαρλά.
Τώρα, στο τέλος που αναφέρεις κάποια ονόματα, τι να πω, κάποιους δεν τους ξέρω καν (π.χ Σεβαστιάδης. Κοντός, Νικολάου) τον Καβαλιεράτο τον θεωρώ "δεύτερο-τρίτο" συγκρίνοντάς τον με τον Φιλέρη π.χ. Τον Καρύδα αν και τον ξέρω ως όνομα, δεν τον έχω διαβάσει/ακούσει για να έχω άποψη.
Στον Σκουντή κρατάω ως αρνητικό του χαρακτηριστικού τις ίσες αποστάσεις που παίρνει απ' όλους. Ούτε το γράψιμό του, μου αρέσει πια. Αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου. Υποκειμενικό ας το πούμε. Το ότι προσεγγίζει τον Βασιλακόπουλο με προσήκοντα σεβασμό, είναι φάουλ κι αντιαθλητικό μάλιστα. :dribble: Προτιμώ να μείνω με τις 90s μεταδόσεις του.
Ο Καβαλιεράτος με εκνεύρισε που σε ένα από τα απειροελάχιστα ποντκαστ που έχω δει, κι ενώ είχε τον άνρθωπο σημαία του ελληνικού μπάσκετ, τον Παναγιώτη τον Γιαννάκη τον έγραφε κανονικά, κι κοίταζε σαν να μην πω τι :mad: το κινητό του. Είναι κάποια μικρά πράγματα που λένε μεγάλες αλήθειες ωστόσο. :wink:

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5134
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 10:32 am

Από την στιγμή που κάποιος δημοσιογράφος κάνει σωστά την δουλειά του δεν θα έπρεπε να μας αφορά τι είδους δουλειές κάνει και τι ομάδα υποστηρίζει. Το ερώτημα είναι ποιοι δημοσιογράφοι κάνουν σωστά την δουλειά τους.
Αν για να παίρνουν πληροφορίες παιρνάνε την γραμμή της διοίκησης αντί την δική τους.
Αν τα θέματα που δημοσιεύουν είναι χωρίς έρευνα αλλά από φήμες, twitter κλπ.
Αν είναι μεροληπτικοί υπέρ κάποιας ομάδας, προέδρου κλπ.
Προφανώς και δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους.
Επίσης οι μυστήριες δηλώσεις και υστερόγραφα όχι δεν είναι δημοσιογραφία.
Παραδόξως στις αθλητικές εφημερίδες, ιστοσελιδες κ.λ.π. τα πράγματα είναι καλύτερα από την πολιτικό τύπο που πράγματι δεν υπάρχει πλέον κανένα μεγάλο αμερόληπτο μέσο.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”