Κορονοϊός

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 03, 2021 6:28 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 6:17 pm

Κατά τη γνώμη σου όμως, ποιος θα έπρεπε να αποφασίζει? Ή απλά η διαφωνία σου είναι όχι στο ποιος αποφασίζει, αλλά στο ότι διαφωνείς με αυτό που αποφασίζει? :)
Πιο πολύ στο δεύτερο σκέλος. Το λοκντάουν είναι η ύστατη λύση. Οφείλεις να έχεις οργανωθεί από πιο πριν ώστε να μη χρειαστεί να φτάσεις εκεί. Φυσικά, δεν έγινε. Αν όμως χρειαστείς να φτάσεις εκεί, κάνε το σωστά. Κλείσε τα πάντα για 2-3 βδομάδες και τέλος, η δουλειά θα έχει γίνει με μικρότερες οικονομικές συνέπειες. Όσο για την επιτροπή, θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα μέλος της που επέμενε με το περίφημο "λοκντάουν-ακορντεόν". Ε, συγγνώμη για την έκφραση, μεγαλύτερη ηλιθιότητα δεν έχω διαβάσει στον ένα χρόνο της πανδημίας.

Υ.Γ. Επειδή δουλεύω σε τομέα που μου επιτρέπει να δω την κρατική οργάνωση πάνω στην αντιμετώπιση της κατάστασης (ως ένα βαθμό), γι' αυτό με βλέπεις καυστικό στα σχόλιά μου. Τα περισσότερα που έχουμε κάνει είναι από ιδιωτική πρωτοβουλία.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 03, 2021 6:30 pm

irving έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 6:26 pm


ετσι κι αλλιως με τα σοσιαλ ο καθενας μπορει να εκφραστει ελευθερα.
Μη το λες. Υπήρχε επιλεκτική ελευθερία σε κάποιες πλατφόρμες.

0
Άβαταρ μέλους
irving

 euroleague
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 1680
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 9:35 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 03, 2021 6:47 pm

ggr έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 6:30 pm
irving έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 6:26 pm


ετσι κι αλλιως με τα σοσιαλ ο καθενας μπορει να εκφραστει ελευθερα.
Μη το λες. Υπήρχε επιλεκτική ελευθερία σε κάποιες πλατφόρμες.
πως γινεται αυτο? εγω βλεπω και στο τουιτερ που γραφουνε διαφοροι γιατροι αλλα δεν το χω ψαξει κιολας. να μου πεις για την τηλεοραση το καταλαβαινω.

κατι αλλο που βλεπω ειναι οτι οι γιατροι, οπου ειναι η πρωτη φορα που ειναι στην επικαιροτητα, πολλοι απο αυτους ψοφανε για δημοσιοτητα και λενε υπερβολες προσπαθωντας να τραβηξουν τη προσοχη και να γινουν γνωστοι. εχει καταντησει κουραστικο και χανουν τον σεβασμο.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 03, 2021 6:50 pm

Θα μου επιτρέψεις πάντως επίσης να πω, ότι μία από τις βασικότερες "εναλλακτικές" ιατρικές απόψεις αρχικά, ήταν ότι ο κορονοϊός δεν είναι κάτι περισσότερο από μία σοβαρή γρίπη. Ε λοιπόν φέτος και μέχρι στιγμής, οι εισαγωγές ΜΕΘ και θάνατοι από γρίπη είναι στην Ελλάδα.... μηδέν. Αυτά τα μέτρα λοιπόν, σωστά ή λάθος, είναι περισσότερο από ικανά να εκμηδενίσουν την γρίπη, αλλά όχι τον κορονοϊό.

Σίγουρα και η δική μου προσωπική ιστορία καθορίζει την υποκειμενική μου άποψη :) Δουλεύω σε ένα μαγαζί που κάθε άλλο παρά είδη πρώτης ανάγκης πουλάει, αλλά επειδή είναι χονδρικής και όχι λιανικής, δουλεύει κανονικά ακόμα και στα σκληρότερα των λοκντάουν. Και έχω δει από πολύ κοντά την βλακεία του μέσου Έλληνα, ο οποίος μπορεί να φοράει τη μάσκα του κανονικά όταν κάθεται μόνος του σε μία γωνία, αλλά όταν σε πλησιάζει και σου μιλάει από το 1 μέτρο την βγάζει για να ακουστεί καλύτερα....

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 03, 2021 10:55 pm

ΚΑταρχήν νομίζω είναι άτοπο να μιλάμε για "πλήρη αποτυχία" όταν με βάση τα δεδομένα έχουμε μια από τις καλύτερες αντιμετωπίσεις σε όλη την ΕΕ. Η Ελλάδα είναι 23η ανάμεσα σε 27 χώρες σε θανάτους ανά κάτοικο.

Ναι, τα μέτρα πέρυσι πέτυχαν και γιατί έκλεισε νωρίς η χώρα (ο ιός επεκτάθηκε σε νεκρή τουριστικά περίοδο, το οποίο ήταν σωτήριο για χώρα σαν την Ελλάδα) αλλά κυρίως επειδή τα μέτρα ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ. Τώρα υποτίθεται ότι έχουμε λοκντάουν και γελάει ο κόσμος. Αντιγράφω κάτι από άλλη συζήτηση που έγραψα σε φίλο που έλεγε ότι είμαστε 4 μήνες σε λοκντάουν:

Εγώ που μένω στο κέντρο μια χαρά βλέπω κόσμο να κατεβαίνει, να σουλατσάρει, να πίνει τον καφέ του, επισκέψεις σε φίλους/συγγενείς/τραπεζώματα, πάρα πολλοί βρίσκουν τρόπους να κάνουν τα πάντα κανονικά, φίλος πρόσφατα μας έστειλε φόρμες ΕΡΓΑΝΗ για να πάμε στα γραφεία του 12 άτομα να δούμε Ευρωλίγκα με πίτσες, άλλοι πάνε στο αεροδρόμιο να φωνάζουν "Ωεεε Σούπερ Μάριο" πορείες έχει ΚΑΘΕ μέρα για όποιον πιθανό κι απίθανο λόγο μπορείς να φανταστείς, η πιτσιρικαρία μια χαρά βολταρει ακόμη και τα βράδια, μέχρι και οι μπαρμπάδες αράζουν από την Πλατεία Μητρόπολης με τις ώρες (δε βρίσκεις να κάτσεις), μέχρι την Καπνικαρέα μεσάνυχτα και δεν τρέχει τίποτε, για μάσκες ούτε λόγος, κρατάνε ένα τσιγάρο ή μια φραπεδούμπα κι όλα ρολόι στην ομήγυρη. Αν βγάλεις τα κλειστά μαγαζιά και μπαρ, όλα τα άλλα κανονικά μου φαίνεται να κυλούν , άπειρα τα παραδείγματα, η κοπέλα μου προχθές προσκλήθηκε να συμμετάσχει σε γύρισμα υπαίθριου βιντεοκλίπ, είχε πάνω από 500 άτομα στιβαγμένα, φίλοι ξεκίνησαν τουρνουά μπάσκετ, σε κάτι streetfoodάδικα η ουρά πάει σύννεφο ακόμη και τις καθημερινές, αν δεν υπήρχαν και τα μέτρα δεν ξέρω πόσο χειρότερα θα ήμασταν. Εγώ βλέπω ότι έχουν κουραστεί ΚΑΙ οι αρχές και πολύ απλά ούτε πρόστιμα βάζουν, ούτε παρατήρηση κάνουν πια, θα χαθούν ψηφαλάκια. Και που κάνουν δηλαδή, τους βάζουν τις φωνές οι μπαρμπάδες (σε καθημερινή βάση συμβαίνει κάτω από το σπίτι μου) και νταξ, η ζωή συνεχίζεται. Επαρχία που πήγα στο χωριό μου ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ πιο χύμα. Κλασικά μαγαζιά ανοιχτά, αλλά με τα ρολά ημικατεβαστά και καλά ότι είμαστε κλειστά, οι πελάτες μέσα.

Aυτά είναι πταίσματα. Κανονικότατα πχ διοργανώνονται κορωνοπάρτι σε σπίτια airbnb, φίλος που είναι ιατρικός επισκέπτης κι έχει πάσο κάνει τον ταξιτζή σε φίλους επειδή έχει δικαίωμα να δηλώνει σε χαρτί και συνεπιβάτες, στη δουλειά της κοπέλας μου που δουλεύουν με βάρδιες έχουν πλαστογραφήσει οι εργαζόμενοι η μια βάρδια το χαρτί της άλλης άρα πρακτικά έχουν χαρτί για να κυκλοφορούν όλο το 24ωρο, συγγενικό μου πρόσωπο σε σώμα ασφαλείας διοργανώνει μπάρμπεκιου και αυτά στην Αθήνα, στην επαρχία είναι άντε γεια η φάση.

Ναι, κάποιοι (ίσως οι περισσότεροι) τα τηρούν τα μέτρα με το φόβο κανενός προστίματος, αλλά όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότεροι κάνουν κουτσουκέλες.
κατά τα άλλα αυτή την εικόνα αράγματος χωρίς μάσκες που μεταφέρεις σε κεντρικά σημεία, δεν την έχω συναντήσει.
Πήγαινε στην πλατεία στο Μοναστηράκι όποιο απόγευμα θες. Στα σκαλάκια στα Αναφιώτικα, στην πλατεία Ομονοίας, πλάκα κάνουμε; Όλη η Αθήνα έτσι είναι. Στο Νέο Ηράκλειο τις προάλλες είχε 30-40 άτομα στα σκαλάκια στο θέατρο και έπαιζαν ηλεκτρονική μουσική και χόρευαν. Την Κυριακή το βράδυ είχαμε κορωνοπάρτι υπαιθρίως στη γειτονιά μου, μάλιστα στο τσακίρ κέφι έβαλαν και φωτιές και άρπαξε φωτιά το εστιατόριο γνωστού μαστερσέφ κι ήρθε η πυροσβεστική (και ο μαστερσεφ, αλλά δεν μας έδωσε ένα βάουτσερ να πάμε φάμε ο τσίπουλας που του σώσαμε το κατάστημα, η κοπέλα μου πήρε τηλέφωνο την πυροσβεστική).

Μόνο τις τελευταίες 6 μέρες στην Αθήνα έχω μετρήσει πάνω από 7 μαζικές συγκεντρώσεις, οι εικόνες από το αεροδρόμιο γνωστές επί Χεζόνια, εδώ βλέπουμε χώρα με σκληρό λοκντάουν:

https://www.gazzetta.gr/sites/default/f ... k=qY5NAvcM
Σε τελική, καλύτερα να λειτουργούσαν, εικόνες συνωστισμού υπήρξαν μόνο κατά το λεγόμενο click away (αγαπάμε ελληνικά αλλά εφευρίσκουμε και νέες αγγλικές φράσεις άμα γουστάρουμε), καλύτερα να ήταν ανοιχτά με όριο πελατών.
Επειδή στην Ερμού μένω, ήταν δραματική η κατάσταση προ click away, οι ουρές ήταν πολλαπλάσιες. Μιλάμε ότι μετρήσαμε μια μέρα 85 άτομα έξω από τη berska (πρέπει να ήταν οι περισσότεροι για αλλαγή γιατί ήδη κρατούσαν σακούλες της συγκεκριμένης εταιρείας, μετά το Black Friday ήταν αν θυμάμαι καλά).
Κατά τα άλλα όλοι φοράνε μάσκες,
Οι περισσότεροι φοράνε, αλλά εξακολουθεί να είναι σοκαριστικό το ποσοστό αυτών που δε φοράνε (η κοπέλα μου που είναι υγειονομικός έχει φρικάρει) ή αυτών που τις φοράνε στο πηγούνι.
αρκετά καφέ κλειστά, όσα ήταν ανοιχτά για take away χωρίς όρθιους,
Πέρνα ένα ΣΚ από το κέντρο της Αθήνας... Στο Feyrouz το Σάββατο μπορεί να είχε και 60 όρθιους απέξω.
εντάξει οι γέροι στα παγκάκια που λες αναμενόμενο να αράξουν μετά το περπάτημα,
Δε βλέπω κανένα περπάτημα. Απλά το καφενείο έχει αντικατασταθεί από το παγκάκι, το πεζούλι κλπ. Καθημερινά έχει ταβλάκι στην Καπνικαρέα, δίπλα στις ομάδες ΔΙΑΣ. Δεν είναι ότι πήγαν για περπάτημα και ξαπόστασαν, με το τάβλι ανά χείρας πάνε.
φαντάζομαι αρχικά το απέφευγαν αλλά με τα μέτρα να συνεχίζονται για μήνες εύλογο είναι να πείθουν λιγότερο).
Συμβαίνει αυτό. Όλων μας οι αντοχές όσο πάει σπάνε, ανθρώπινο είναι.
Λες ότι αν δεν υπήρχαν τα μέτρα θα είμασταν χειρότερα, αλήθεια δεν ξέρω, αλλά δεν έχω πειστεί ότι η στα όρια της συνταγματικότητας απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ έχει συνεισφέρει κάπου,
Ε πώς δε συνεισφέρει; Ξεχάσαμε τι συνέβαινε στις πλατείες προ νυχτερινής απαγόρευσης, όλοι κωδικό 6 και μοχίτο στην πλατεία Βαρνάβα; Δηλαδή το ότι τα μέτρα δεν τηρούνται από όλους θα λυθεί... με το να μην έχουμε καθόλου μέτρα; Κι έχουμε κι αμφιβολίες αν έτσι θα πάει καλύτερα;
Για τα πρόστιμα που λες ότι δεν βάζουν, κάθε μέρα σχεδόν βγαίνει δελτίο τύπου (π.χ. εδώ) και ειλικρινά αμφιβάλλω αν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης βεβαιώνονται καθημερινά πρόστιμα 500.000€.
Εάν θέλουν αυτό το ποσό που λες το μαζεύουν όχι σε μια μέρα σε ολόκληρη χώρα, αλλά σε ένα τρίωρο στο ιστορικό τρίγωνο. Μόνο στα παράνομα ανοιγμένα μαγαζιά της Άμφισσας να πάνε, το πιάνουν το ποσό, σε μια από τις μικρότερες πρωτεύουσες νομών της χώρας. Kαι ναι, έχει αντίστοιχους αριθμούς σε πολλά μέρη της Ευρώπης, πχ μόνο ο Δήμος της Γκραν Κανάρια με πληθυσμό... το μισό από το Δήμο Περιστερίου υπολογίζει ότι μόνο από ανάλογα πρόστιμα θα εισπράξει 13,3εκ ευρώ φέτος
El incumplimiento de las restricciones covid disparará la recaudación por multas en 2021
Ωστόσο η εικόνα που παρουσιάζεις κι εσύ είναι αυτή της πλήρους αναποτελεσματικότητας των μέτρων,
Εάν ήταν πλήρως αναποτελεσματικά δε θα ήμασταν 23οι σε 27 χώρες της EE σε θανάτους/κάτοικο. Απλά εάν δεν ήμασταν τόσο αναρχοαυτόνομοι δε θα χρειαζόταν να τα έχουμε τραβήξει σε τόσο μάκρος. Δυστυχώς για να έχουμε τα (αρκετά καλά) αποτελέσματα που έχουμε έχουμε τραβήξει το λοκντάουν πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα έπρεπε να υπήρχε μεγαλύτερη συμμόρφωση εκ μέρους των πολιτών και συνεπέστερη εφαρμογή από πλευράς της Πολιτείας.
οπότε μάλλον η τετράμηνη καραντίνα που συνεχίζεται ήταν αποτυχημένη
.
Βάσει αποτελεσμάτων τα έχει πάει πολύ καλά. Όχι επειδή ο κόσμος καθολικά σέβεται το λοκντάουν (ένας υπερμεταδότης να υπήρξε στην πορεία του Κουφοντίνα ή στο Χεζόνια πάει στράφι προσπάθεια ημερών), αλλά επειδή τα μέτρα έχουν τραβήξει υπερβολικά πολύ. Εάν υπήρχε κανονική εφαρμογή και από πολίτες και από αρχές, προφανώς θα ήμασταν πολύ καλύτερα, αλλά όλοι ξέρουμε σε τι κράτος ζούμε: με πολλούς πολίτες που κάνουν ό,τι τους καπνίσει (ειδικά στην επαρχία, τα έγραψαν και άλλοι πιο πάνω) και με ένα πολιτικό σύστημα που ό,τι κάνει το κάνει πρωτίστως (αν όχι αποκλειστικά) με γνώμονα το πολιτικό κόστος, μη χάσουμε το ψηφαλάκι. Έτσι τα πρόστιμα είναι ελάχιστα σε σχέση με τις παραβάσεις, πολιτικές δυνάμεις "αναλαμβάνουν το κόστος" να διοργανώσουν πορείες εν μέσω πανδημίας, ημέτεροι εμβολιάζουν ημέτερους και ψηφοφόρους (περίπτωση φίλου μου εμβολιάστηκε και τις 2 δόσεις, δεν έχει κλείσει καν τα 40, δεν έχει καμία προτεραιότητα, αλλά έχει συγγενή βουλευτή, ούτε καν στο κυβερνών κόμμα, άλλος φίλος είναι παντρεμένος με συγγενή περιφερειάρχη ούτε καν πρωτοκλασάτης επαρχίας, εμβολιάστηκε κι αυτός στη ζούλα και μάλιστα... σε άλλη επαρχία από αυτή που έπρεπε) κλπ κλπ. Ξέρουμε σε τι κοινωνία ζούμε, φαντάσου να μην είχαμε και τα μέτρα, ποιον κοροϊδεύουμε; Αυτοί είμαστε, που λέει και ο Κουτσούμπας στο luben.
Επειδή λογικά ταξίδεψες και αλλού εν μέσω καραντίνας, αναρωτιέμαι πως είδες την κατάσταση εκεί.
Δεν πήγα σε πολλές χώρες, αλλά στην Ισπανία που είναι πιο χαλαρά τα μέτρα έχουν υπερδιπλάσιους θανάτους ανά κάτοικο και η Ρωσία που την κοιτάω καθημερινά κι είναι πολύ πιο χαλαρή (ανοιχτά θέατρα, γήπεδα, εκδρομές, όπερες) είχε σχεδόν 450 θανάτους, η Ολλανδία ήταν το απόλυτο μπάχαλο. Μην πας μακριά, όποτε χαλάρωσαν τα μέτρα στην Ελλάδα είδαμε τι έγινε, αυτό από μόνο του σου λέει για το αν έχουν αποτέλεσμα ή όχι, ακόμη κι αν δεν είναι το αποτέλεσμα στο βαθμό που θα έπρεπε. Χωρίς μέτρα έτσι όπως είμαστε ως λαός και ως κράτος θα ήμασταν στον πάτο της λίστας, όχι 5οι καλύτεροι, εγώ αυτό πιστεύω, αυτό δείχνουν και οι αριθμοί. Τουλάχιστον οι εμβολιασμοί πάνε απροσδόκητα καλά, οπότε κάποια στιγμή αρκετά σύντομα αναμένεται να υπάρξει και βελτίωση και στους αριθμούς και κάποια στιγμή χαλάρωση των μέτρων.

Το Ισραήλ έχει τα ίδια αποτελέσματα με μας (την περασμένη Παρασκευή που μιλούσα είχαν καμιά σαρανταριά νεκρούς και πάνω από 4.000 κρούσματα) και μιλάμε για χώρα με εμβολιασμένο πια πάνω από το 35% του πληθυσμού με 2 δόσεις και πάνω από 50% με μία δόση. Αλλά έχουν κι αυτοί τα δικά τους Χεζόνια και Κουφοντινοπορείες, τεράστια έκρηξη σε κοινότητες υπερορθόδοξων και μουσουλμάνων, που πάνε μαζικά σε κηδείες, θρησκευτικές τελετές, πορείες κατά του κορωνοιού (ειδικά στους υπερορθόδοξους αγγίζει τα όρια της παράνοιας) κλπ κλπ. Μιλάμε για κράτος με υποδειγματική ιχνηλάτηση, σύστημα υγείας με κάκαλα και ΥΠΕΣ με τις πιο αποτελεσματικές υπηρεσίες στον κόσμο. Αλλά απλά δε γίνεται να λειτουργήσει ένα κράτος όταν ένα μεγάλο ποσοστό των κατοίκων κάτι ό,τι γουστάρει.

Προσωπικά δε μου φταίνε ούτε η κυβέρνηση, ούτε η αντιπολίτευση, ούτε οι δήμαρχοι ούτε οι λοιμωξιολόγοι. Δεδομένων των συνθηκών καλά τα έχει πάει η χώρα, αν δεν δεν ήταν οι κάτοικοι αυτοί που είναι θα τα είχαμε πάει και καλύτερα. Τώρα στο ερώτημα γιατί δεν εφαρμόζουν τα μέτρα που οι ίδιοι ψηφίζουν ή γιατί δεν παίρνουν αυστηρότερα, νομίζω είναι προφανές. Σε δημοκρατία υποτίθεται χώρας της ΕΕ δε γίνεται να κυνηγάς τον κόσμο με απόχες όπως στη Νότιο Κορέα, να σπας πόρτες και να φυλακίζεις κόσμο επειδή έβγαλε τη μάσκα να κάνει ένα τσιγάρο όπως στην Κίνα ή να τους φοράς βραχιολάκι για να ξέρεις πού πήγαν όπως στο Ισραήλ, θα πέσει η κυβέρνηση σε χρόνο dt. Υπομονή να εμβολιαστούμε όλοι κι έχει ακόμη πολύ δρόμο η ιστορία, το σταυρό μας να κάνουμε που δεν είμαστε σαν τις άλλες χώρες της ΕΕ, προσωπικά θεωρώ και όλο το 2021 χαμένο οικονομικά, επαγγελματικά, κοινωνικά και ίσως και ταξιδιωτικά.

Και που βλέπουμε Ευρωλίγκα ένα μικρό θαύμα είναι. Μακάρι να δούμε και ΟΑ.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 03, 2021 11:59 pm

Η Ελλάδα ακολούθησε την ευρωπαϊκή προσέγγιση του αφήνω τον κορωνοιο ελεύθερο και εφαρμόζω αποτυχημένα ψευτολοκνταουν με σημαντικό κοινωνικό/οικονομικό κόστος. Για την ώρα σε αριθμούς είμαστε καλύτερα απτήν υπόλοιπη Ευρώπη αλλά σε σχέση με χώρες εκτός Δύσης χάλια. Δεν χρειάζοταν να μιμηθουμε ολα τα απολυταρχικου τύπου μέτρα της Κίνας πχ η την μεγιστη ψηφιακή επιτήρηση της Κορέας. Δεν έγκειται μόνο στον απολυταρχισμο η επιτυχία γιαυτό τα κατάφεραν και οι Ισλανδία-Νορβηγία πχ.

Βέβαια αν αφήσεις τον ιό να καλπασει ο μόνος τρόπος ελέγχου είναι ένα λοκνταουν τύπου Κίνας. Αλλα στην Δύση δεν θέλουν να ελέγξουν τον ιό (αλλιώς θα επρατταν διαφορετικά)

Ο Ιωαννιδης την Άνοιξη πράγματι αντιμετώπιζε τον ιό σαν γριπουλα και τον υποτίμησε υπερβολικα αλλά για τα ψευτολοκνταουν φαίνεται να δικαιώνεται. Αν αφήσεις τον ιό να καλπασει τα ψευτολοκνταουν μεγενθυνουν το κοινωνικό κόστος ενώ σε ανθρώπινες ζωές (για τις οποίες είναι σαφές ότι αδιαφορούν οι Δυτ. Κυβερνήσεις. Ο #κρουσμάτων είναι το χρέος του 2020. Αξιοποιείται ως ευκαιρία να προωθηθουν διάφορες ιδεολογικές εμμονές με σαφές βέβαια κοινωνικό αποτύπωμα )
η διαφορά μπορεί να ναι και μηδαμινή αν όχι αρνητική όπως λέει. Πόσο χειρότερα θα τα πήγαινε η μέση ευρωπαϊκή χώρα χωρίς κανένα μέτρο? Θα τα πάει χειρότερα το Τεξας τώρα που το αφήνουν ελεύθερο από την Τσεχία ή το Βέλγιο που είναι σε μόνιμο ψευτολοκνταουν?

Επίσης η μη χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους χωρίς συνωστισμό δεν θα έπρεπε να τιμωρειται με πρόστιμο. Εκτος του ότι είναι δρακόντειο το πρόστιμο γενικότερα, το συγκεκριμένο είναι υποκριτικό και άστοχο. Το 90% της διασποράς συμβαίνει σε εσωτερικούς χώρους. Ναι άμα κάνεις υπαίθρια όργια μπορείς να αρπάξεις και εκεί αλλά γενικά η υπαιθρος είναι ασφαλής.
Γενικότερα πλέον όσο θα αυξάνονται κρούσματα/θάνατοι απλώς θα αυξάνεται και ο παραλογισμός των μέτρων. Αντοχές για απόλυτο λοκνταουν δεν υπάρχουν πλέον και η κατάσταση δεν μαζεύεται. Αν δεν βοηθήσουν τα εμβόλια αρκετά η Ν. Ελλάδα θα θυμίσει την Β. του Νοεμβρίου ώστε να προχωρήσει έτι περαιτέρω και η σύγκλιση με τους Ευρ. Μέσους όρους.

Κατ εμέ χρειαζόταν απτό Νοέμβριο υγειονομική επανασταση κοντρα στις εγκληματικές αμελειες(που ξεκίνησαν φυσικά απτό καλοκαιρινό άνοιγμα του τουρισμού με αψίδες νερού υποδοχής του κορωνοιου).
Και θα πρέπει ιδανικά να αναζητηθούν ευθύνες για όλη την εγκληματική διαχείριση (καλά φεξε μου και γλυστρισα) .

Έχω γράψει και παλαιότερα διαφορες προσαρμογές που θα απαιτούνταν. Κατά βάση αυστηροτατος έλεγχος στα σημεία εισόδου και υπαιθριοποιηση στο εσωτερικό= βελτιστοποιηση αερισμού χωρων προσπάθεια μεταφοράς όσο το δυνατόν περισσότερων δραστηριότητων εξωτερικά (αστείο παράδειγμα αλλά πχ τα drive in cinema θα μπορούσαν να λειτουργούν άφοβα)
Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε βέβαια..

Η ενίσχυση του ΕΣΎ στην πραγματικότητα είναι σχετικά δευτερεύουσα γιατί και διπλάσιες δυνατότητες να είχε δεν σε σώζει απτα ανεξέλεγκτα κύματα κορωνοιου. Προφανώς είναι απαραίτητη γιατί η κατάρρευση της Δημόσιας Υγείας μας ωθεί όλο και κοντύτερα στην αμερικανική δυστοπια όπου χωρίς λεφτά υγεία γιοκ. Ιδιαίτερα στην επαρχία το να δώσεις κίνητρα να πάνε γιατροί είναι απαραίτητο αλλά και εκεί θα απαιτούνταν εκπαίδευση τουλάχιστον έτους.

Στο τώρα εννοείται επιβάλλεται και η αξιοποίηση των ιδιωτικών νοσοκομείων γιατί δεν γίνεται το ΕΣΎ να ναι αποκλειστικά για κοβιντ(έγκλημα) αλλά και η αξιοποίηση μεγάλων ξενοδοχείων ώστε να μεταφέρονται εκεί όσοι το παίρνουν ήπια ώστε να περιοριστεί όσο γίνεται η ενδοοικογενειακη διασπορά.

Χλωμό να γίνεται κάτι από αυτά. Μαξ μια ψευτοαξιοποιηση κάποιων μικροιδιωτικων νοσοκομείων.

Δυστυχώς η παρακμή της χώρας βαθαίνει όλο και περισσότερο. Το 2010 έγινε συνειδητό στους περισσότερους αλλά είχε ξεκινήσει αρκετά πιο πριν. Πλέον έχουμε καταντήσει μια χώρα γερόντων σε μόνιμη οικονομ κρίση με μια ανεξέλεγκτη πανδημια, ενώ γίνεται προσπάθεια συγκάλυψης σκανδαλων παιδοβιαστων. Η οικονομική κρίση απτό φθινόπωρο θα γιγαντωθεί έτι περαιτέρω ενώ συνεχίζουμε σταθερά να χρησιμοποιουμαστε ως αποθήκες ψυχών που δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτοί απτους χρεοκοπημενους ντόπιους αλλά ούτε και οι ίδιοι θέλουν να είναι εδώ.
Τέλος ένα πράγμα είχε μείνει σχετικά ελεύθερο καταστροφής, τα βουνά. Αλλά κι εκεί ετοιμάζεται όλη η Ελλάδα να γίνει Εύβοια ώστε να ξεσκαρταρουν οι Γερμανοί το ανεμομυλικο τους σκραπ, που λόγω του στοχαστικου(τυχαίου) τρόπου παραγωγής Ενέργειας έχει εξαιρετικά κακή απόδοση ως σταθερή πηγή Εν.

Πλέον το "θέλετε να γίνουμε Κούβα" δεν τρομάζει και τόσο.
Φυσικά οι ευθύνες βαραινουν πρωταρχικά τους ντόπιους και το ντόπιο πολιτικό κατεστημένο αλλά μην ξεχάσουμε να Ευχαριστησουμε την μαμά Ευρώπη για:

1) την αλληλέγγυα στάση με το χρέος
2) την ανθρώπινη προσέγγιση στο προσφυγικο
3) την εξαιρετική προσέγγιση στην αντιμετώπιση της πανδημίας

και λογικά σύντομα για την επίτευξη της καλύτερης δυνατής συμφωνίας με την Τουρκία.

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
irving

 euroleague
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 1680
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 9:35 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 04, 2021 12:37 am

και ελεγα πως δεν το εχουμε πολιτικοποιησει το thread τοσο καιρο :-|

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1620
Δημοσιεύσεις: 4012
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Μαρ 04, 2021 6:04 am

και αυτα τα <<εξυπνα>> μετρα θα εχουν την ιδια τυχη με τα υπολοιπα που παιρνουν εδω και 5 μηνες
τα κρουσματα θα αρχισουν να υποχωρουν απο το καλοκαιρι οπως και περυσι
απο μεσα μαιου θα αρχισουν να ανοιγουν σιγα σιγα οι δραστηριοτητες
πριν απο μαιο μην περιμενε ιδιαιτερες διαφορες απο τωρα
αντε να βαλουν κανα κλικ αγουει προς το πασχα για να κουρευτουμε και να παρουμε κανα σωβρακο
καλοκαιρι θα το βγαλουμε σχετικα καλα ,με μασκες παντου βεβαια αποστασεις και τα λοιπα αλλα με δραστηριοτητες ανοιχτες και απο οκτ θα αρχισουν σιγα σιγα παλι οι περιορισμοι

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1620
Δημοσιεύσεις: 4012
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Μαρ 04, 2021 6:10 am

irving έγραψε:
Πέμ Μαρ 04, 2021 12:37 am
και ελεγα πως δεν το εχουμε πολιτικοποιησει το thread τοσο καιρο :-|
οντως δεν υπαρχει λογος πολιτικοποιησης αφου ολα τα κομματα που ειναι στην βουλη εκτος του βελοπουλου που τα μασαει υποστηριζουν την ιδια αντιμετωπιση που κανει η νδ
με μικρες διαφορες οπως λιγο παραπανω ποσοστο σε τηλεργασια και κατι τετοια ανευ σημασιας διαφορες
α και κατι μετρα που δεν μπορουν να εφαρμοστουν ετσι και αλλιως το να βαλουν ενα λεωφορειο για τον καθενα ωστε να κυκλοφορει μονος του με αποσταση,αυτα απλα τα λενε για να τα πουνε
πρεπει να φανει οτι υπαρχει και μια μινιμουμ αντιπολιτευση

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 04, 2021 6:31 am

Redoctor_33 έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 11:59 pm

Βέβαια αν αφήσεις τον ιό να καλπασει ο μόνος τρόπος ελέγχου είναι ένα λοκνταουν τύπου Κίνας. Αλλα στην Δύση δεν θέλουν να ελέγξουν τον ιό (αλλιώς θα επρατταν διαφορετικά)


Ακριβώς. Τα ψευτολοκντάουν είναι ημίμετρα και απλά κοροϊδευόμαστε. Ζω σε μια περιοχή, όπου οι κάτοικοι τηρούσαν στην πλειοψηφία τους τζα μέτρα και μπήκαμε στο βαθύ κόκκινο χτες, λόγω της διασποράς σε μια πιο "χαλαρή" κοινότητα. Το λοκντάουν που μας επιβλήθηκε τώρα, έπρεπε να είχε γίνει για 2-3 βδομάδες το φθινόπωρο και θα είχαμε ξεμπερδέψει σαν χώρα, με λιγότερες οικονομικές απώλειες. Τέλος πάντων, έχει και ο απλός κόσμος ευθύνη αλλά δεν είναι αυτούς που δε θωράκισε το πρωτοβάθμιο σύστημα υγείας, ώστε τα νοσοκομεία να αποτελούν την τελευταία γραμμή άμυνας και όχι όλε μαζί ταυτόχρονα. Δεν είναι αυτός που άνοιξε χωρίς έλεγχο τα σύνορα το καλοκαίρι, ούτε αύξησε τους μαθητές στις τάξεις, ούτε άφησε να διαιωνίζεται το πρόβλημα με τα ΜΜΜ, ούτε αποφάσισε να μην κάνει στοχευμένα τεστ ή να μην συνταγογραφεί τα τεστ για τον πληθυσμό. Η ζημιά στην οικονομία είναι τεράστια, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην ΕΕ, και δεν βλέπω τα νούμερα να βγαίνουν. Πολύ φοβάμαι ότι το πραγματικό πρόβλημα θα το δούμε μετά το άνοιγμα της οικονομίας.
Ελπίζω πως αυτές οι ενέργειες θα είναι μεμονωμένες: https://www.tanea.gr/print/2021/02/25/w ... i-galikia/ Είναι κρίμα ένα επίτευγμα της επιστήμης να χρησιμοποιηθεί ως μέσο διαχωρισμού των ανθρώπων.

Υ.Γ. Είναι το τελευταίο μου ποστ σε αυτό το θέμα, μιας και θεωρώ ότι το συγκεκριμένο φόρουμ μας δίνει μια ευκαιρία να ξεφύγουμε από τη μαυρίλα της καθημερινότητας και είναι κρίμα να τη μεταφέρουμε κι εδώ μέσα. Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους. :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 04, 2021 7:55 am

benchwarmer έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 6:50 pm
Αυτά τα μέτρα λοιπόν, σωστά ή λάθος, είναι περισσότερο από ικανά να εκμηδενίσουν την γρίπη, αλλά όχι τον κορονοϊό.
Αυξήθηκε βέβαια και ο αριθμός όσων εμβολιάστηκαν για την Γρίπη, στην Ελλάδα ας πούμε από 3.000.000 δόσεις πέρυσι φέτος έγιναν 4.200.000 δόσεις, αν υποθέσουμε ότι τις περισσότερες τις έκαναν ευπαθείς ομάδες είναι ως ένα βαθμό και η αιτία για τα πολύ λιγότερα περιστατικά (μην ξεχνάμε ότι δεν αποκτούν όλοι ανοσία με το εμβόλιο και ειδικά όσο μεγαλύτεροι είναι σε ηλικία). Επίσης η αποφυγή χειραψιών, φιλιά στο μάγουλο, χρήση αντισηπτικών, πλύσιμο χεριών πρέπει να έπαιξε σημαντικό ρόλο γενικά στην μείωση των ιώσεων, ειδικά το τελευταίο. Διάβαζα ότι ενώ ο ιός της γρίπης έχει μειωθεί εντυπωσιακά οι ρινοιοί (δεν είμαι γιατρός) που προκαλούν το κοινό κρυολόγημα δεν έχουν μειωθεί αντίστοιχα και αυτό ενώ τα παιδιά στα σχολεία φορούν μάσκες. Και υπάρχει ως εξήγηση ότι δεν έχουν λιπώδες περίβλημα οπότε δεν είναι και τόσο εύκολο να απομακρυνθούν με το πλύσιμο με το σαπούνι.
Θέλω να καταλήξω ότι ένα μεγάλο μέρος των μολύνσεων μπορεί να αποφευχθεί απλώς αν πλύνουμε σχολαστικά τα χέρια μας και περιορίσουμε τα αγγίγματα. Η απόσταση σίγουρα βοηθάει αλλά όταν υπάρχουν τόσες εξαιρέσεις στους χώρους εργασίας και στα μέσα μεταφοράς απλώς το περιορίζεις.

Ο @yorgos είπε ωραία τι συμβαίνει στο κέντρο της Αθήνας. Εδώ στην Νότια Κρήτη τέτοια προβλήματα δεν έχουμε, δεν έχουμε τόσο κόσμο για να σχηματίζει ουρές στα σούπερ μάρκετ ή στα καταστήματα ή στα μαγαζιά του λιανεμπορίου. Έχουμε πρόβλημα με τις...κηδείες και τα ...μνημόσυνα που όλοι θεωρούν υποχρέωση τους να πάνε και να συνωστιστούν μέσα ή έξω από την εκκλησία για να βγάλουν την υποχρέωση, έχουμε τα ούγκανα που σε χαιρετάνε επίτηδες για να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει κωρονοϊός και προσβάλονται κιόλας αν δεν τους χαιρετήσεις και για λόγους που αδυνατώ να εξηγήσω έχουμε πάντα ουρά έξω από τον ΓΕΡΜΑΝΟ. Παρέες και τέτοια εννοείται ότι γίνονται με μεγαλύτερη ευκολία στα χωριά.
Είναι και λίγο παράλογο επειδή τα μέτρα είναι κάθετα να μην μπορούμε να πάμε ας πούμε σε μια παραλία μια ηλιόλουστη μέρα όταν η απόσταση από τον διπλανό μας μπορεί να μετρηθεί σε δεκάδες μέτρα αλλά την βγάζουμε πηγαίνοντας στα χωράφια και κάνοντας καμιά δουλειά, κανά κλάδεμα και πάει λέγοντας.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 04, 2021 9:03 am

Δεν έγκειται μόνο στον απολυταρχισμο η επιτυχία γιαυτό τα κατάφεραν και οι Ισλανδία-Νορβηγία πχ.
Αυτές είναι χώρες που πρακτικά δεν έχουν αστικά κέντρα, οι κάτοικοί τους έτσι κι αλλιώς ζουν σε καθεστώς λοκντάουν... 9 μήνες το χρόνο (για πήγαινε σε πλατεία του Ρέικιαβικ να πιεις μοχίτο υπαιθρίως, έστω και το Μάιο, παγοκολώνα θα γίνεις εκτός κι αν σε περιβάλλουν 7 αρκούδες) και τυγχάνει να είναι και από τις πλουσιότερες κοινωνίες του πλανήτη.
Βέβαια αν αφήσεις τον ιό να καλπασει ο μόνος τρόπος ελέγχου είναι ένα λοκνταουν τύπου Κίνας. Αλλα στην Δύση δεν θέλουν να ελέγξουν τον ιό (αλλιώς θα επρατταν διαφορετικά)
Δε γίνεται να πάρεις μέτρα Κίνας σε χώρα που οι πολίτες έχουν δικαιώματα. Το αν θα έπρεπε ή όχι είναι ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά άσκοπη διότι απλά δε γίνεται.

.
Πόσο χειρότερα θα τα πήγαινε η μέση ευρωπαϊκή χώρα χωρίς κανένα μέτρο?

Ε πολύ χειρότερα. Τόσο που όσες το δοκίμασαν το πήραν πίσω άρον-άρον και όσες φορές τα ήραν (όπως και η Ελλάδα) κρούσματα και θάνατοι εκτινάχθηκαν.
Επίσης η μη χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους χωρίς συνωστισμό δεν θα έπρεπε να τιμωρειται με πρόστιμο. Εκτος του ότι είναι δρακόντειο το πρόστιμο γενικότερα, το συγκεκριμένο είναι υποκριτικό και άστοχο. Το 90% της διασποράς συμβαίνει σε εσωτερικούς χώρους. Ναι άμα κάνεις υπαίθρια όργια μπορείς να αρπάξεις και εκεί αλλά γενικά η υπαιθρος είναι ασφαλής.
Τα περισσότερα μέτρα λαμβάνονται για να προλάβουν τους "πονηρούς". Η μάσκα στον εξωτερικό χώρο αρχικά μειώνει τις άσκοπες μετακινήσεις, αν δε φορούσαμε μάσκα θα ήμασταν περισσότερες ώρες έξω όλοι. Επιπλέον δε γίνεται να πλακώνεις συνέχεια τους πολίτες στο ξύλο, φαντάσου τις πορείες και τα "ωωε σούπερ Μάριο" χωρίς να είχαν και μάσκες, τραγέλαφος. Ναι, την πληρώνουν και όσοι όντως θέλουν να βγουν να τρέξουν το βράδυ, αλλά αν δεν υπήρχε η απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 9 ξέρουμε πολύ καλά πως θα εκμεταλλεύονταν χιλιάδες πονηροί το 6 για να πάνε να τα ποιύνε. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τις μάσκες σε εξωτερικούς χώρους.
Και θα πρέπει ιδανικά να αναζητηθούν ευθύνες για όλη την εγκληματική διαχείριση (καλά φεξε μου και γλυστρισα) .
Δηλαδή αν στη χώρα με τα 5α καλύτερα αποτελέσματα είναι εγκληματική η διαχείριση, στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ θα πρέπει να βγάλουν τους υπουργούς και λοιμωξιολόγους με πίσσα και πούπουλα στις λεωφόρους και να τους πετάνε νεράντζια με ξυραφάκια;

Τα υπόλοιπα είναι πολιτική συζήτηση (όμορφη κιόλας), αλλά θα είμαστε εκτός θέματος αγαπητέ. Το μόνο το οποίο ήθελα να σχολιάσω ήταν αυτό:
Πλέον το "θέλετε να γίνουμε Κούβα" δεν τρομάζει και τόσο.
Αποκλείω να ξέρεις πώς είναι η κατάσταση στην Κούβα επί κορωνοιού και να κάνεις τέτοιο σχόλιο, φαντάζομαι πως είναι σχήμα λόγου. Δε θα επεκταθώ.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 04, 2021 9:47 am

yorgos έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 10:55 pm
ΚΑταρχήν νομίζω είναι άτοπο να μιλάμε για "πλήρη αποτυχία" όταν με βάση τα δεδομένα έχουμε μια από τις καλύτερες αντιμετωπίσεις σε όλη την ΕΕ. Η Ελλάδα είναι 23η ανάμεσα σε 27 χώρες σε θανάτους ανά κάτοικο.

Ναι, τα μέτρα πέρυσι πέτυχαν και γιατί έκλεισε νωρίς η χώρα (ο ιός επεκτάθηκε σε νεκρή τουριστικά περίοδο, το οποίο ήταν σωτήριο για χώρα σαν την Ελλάδα) αλλά κυρίως επειδή τα μέτρα ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ. Τώρα υποτίθεται ότι έχουμε λοκντάουν και γελάει ο κόσμος. Αντιγράφω κάτι από άλλη συζήτηση που έγραψα σε φίλο που έλεγε ότι είμαστε 4 μήνες σε λοκντάουν:

Εγώ που μένω στο κέντρο μια χαρά βλέπω κόσμο να κατεβαίνει, να σουλατσάρει, να πίνει τον καφέ του, επισκέψεις σε φίλους/συγγενείς/τραπεζώματα, πάρα πολλοί βρίσκουν τρόπους να κάνουν τα πάντα κανονικά, φίλος πρόσφατα μας έστειλε φόρμες ΕΡΓΑΝΗ για να πάμε στα γραφεία του 12 άτομα να δούμε Ευρωλίγκα με πίτσες, άλλοι πάνε στο αεροδρόμιο να φωνάζουν "Ωεεε Σούπερ Μάριο" πορείες έχει ΚΑΘΕ μέρα για όποιον πιθανό κι απίθανο λόγο μπορείς να φανταστείς, η πιτσιρικαρία μια χαρά βολταρει ακόμη και τα βράδια, μέχρι και οι μπαρμπάδες αράζουν από την Πλατεία Μητρόπολης με τις ώρες (δε βρίσκεις να κάτσεις), μέχρι την Καπνικαρέα μεσάνυχτα και δεν τρέχει τίποτε, για μάσκες ούτε λόγος, κρατάνε ένα τσιγάρο ή μια φραπεδούμπα κι όλα ρολόι στην ομήγυρη. Αν βγάλεις τα κλειστά μαγαζιά και μπαρ, όλα τα άλλα κανονικά μου φαίνεται να κυλούν , άπειρα τα παραδείγματα, η κοπέλα μου προχθές προσκλήθηκε να συμμετάσχει σε γύρισμα υπαίθριου βιντεοκλίπ, είχε πάνω από 500 άτομα στιβαγμένα, φίλοι ξεκίνησαν τουρνουά μπάσκετ, σε κάτι streetfoodάδικα η ουρά πάει σύννεφο ακόμη και τις καθημερινές, αν δεν υπήρχαν και τα μέτρα δεν ξέρω πόσο χειρότερα θα ήμασταν. Εγώ βλέπω ότι έχουν κουραστεί ΚΑΙ οι αρχές και πολύ απλά ούτε πρόστιμα βάζουν, ούτε παρατήρηση κάνουν πια, θα χαθούν ψηφαλάκια. Και που κάνουν δηλαδή, τους βάζουν τις φωνές οι μπαρμπάδες (σε καθημερινή βάση συμβαίνει κάτω από το σπίτι μου) και νταξ, η ζωή συνεχίζεται. Επαρχία που πήγα στο χωριό μου ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ πιο χύμα. Κλασικά μαγαζιά ανοιχτά, αλλά με τα ρολά ημικατεβαστά και καλά ότι είμαστε κλειστά, οι πελάτες μέσα.

Aυτά είναι πταίσματα. Κανονικότατα πχ διοργανώνονται κορωνοπάρτι σε σπίτια airbnb, φίλος που είναι ιατρικός επισκέπτης κι έχει πάσο κάνει τον ταξιτζή σε φίλους επειδή έχει δικαίωμα να δηλώνει σε χαρτί και συνεπιβάτες, στη δουλειά της κοπέλας μου που δουλεύουν με βάρδιες έχουν πλαστογραφήσει οι εργαζόμενοι η μια βάρδια το χαρτί της άλλης άρα πρακτικά έχουν χαρτί για να κυκλοφορούν όλο το 24ωρο, συγγενικό μου πρόσωπο σε σώμα ασφαλείας διοργανώνει μπάρμπεκιου και αυτά στην Αθήνα, στην επαρχία είναι άντε γεια η φάση.

Ναι, κάποιοι (ίσως οι περισσότεροι) τα τηρούν τα μέτρα με το φόβο κανενός προστίματος, αλλά όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότεροι κάνουν κουτσουκέλες.
κατά τα άλλα αυτή την εικόνα αράγματος χωρίς μάσκες που μεταφέρεις σε κεντρικά σημεία, δεν την έχω συναντήσει.
Πήγαινε στην πλατεία στο Μοναστηράκι όποιο απόγευμα θες. Στα σκαλάκια στα Αναφιώτικα, στην πλατεία Ομονοίας, πλάκα κάνουμε; Όλη η Αθήνα έτσι είναι. Στο Νέο Ηράκλειο τις προάλλες είχε 30-40 άτομα στα σκαλάκια στο θέατρο και έπαιζαν ηλεκτρονική μουσική και χόρευαν. Την Κυριακή το βράδυ είχαμε κορωνοπάρτι υπαιθρίως στη γειτονιά μου, μάλιστα στο τσακίρ κέφι έβαλαν και φωτιές και άρπαξε φωτιά το εστιατόριο γνωστού μαστερσέφ κι ήρθε η πυροσβεστική (και ο μαστερσεφ, αλλά δεν μας έδωσε ένα βάουτσερ να πάμε φάμε ο τσίπουλας που του σώσαμε το κατάστημα, η κοπέλα μου πήρε τηλέφωνο την πυροσβεστική).

Μόνο τις τελευταίες 6 μέρες στην Αθήνα έχω μετρήσει πάνω από 7 μαζικές συγκεντρώσεις, οι εικόνες από το αεροδρόμιο γνωστές επί Χεζόνια, εδώ βλέπουμε χώρα με σκληρό λοκντάουν:

https://www.gazzetta.gr/sites/default/f ... k=qY5NAvcM
Σε τελική, καλύτερα να λειτουργούσαν, εικόνες συνωστισμού υπήρξαν μόνο κατά το λεγόμενο click away (αγαπάμε ελληνικά αλλά εφευρίσκουμε και νέες αγγλικές φράσεις άμα γουστάρουμε), καλύτερα να ήταν ανοιχτά με όριο πελατών.
Επειδή στην Ερμού μένω, ήταν δραματική η κατάσταση προ click away, οι ουρές ήταν πολλαπλάσιες. Μιλάμε ότι μετρήσαμε μια μέρα 85 άτομα έξω από τη berska (πρέπει να ήταν οι περισσότεροι για αλλαγή γιατί ήδη κρατούσαν σακούλες της συγκεκριμένης εταιρείας, μετά το Black Friday ήταν αν θυμάμαι καλά).
Κατά τα άλλα όλοι φοράνε μάσκες,
Οι περισσότεροι φοράνε, αλλά εξακολουθεί να είναι σοκαριστικό το ποσοστό αυτών που δε φοράνε (η κοπέλα μου που είναι υγειονομικός έχει φρικάρει) ή αυτών που τις φοράνε στο πηγούνι.
αρκετά καφέ κλειστά, όσα ήταν ανοιχτά για take away χωρίς όρθιους,
Πέρνα ένα ΣΚ από το κέντρο της Αθήνας... Στο Feyrouz το Σάββατο μπορεί να είχε και 60 όρθιους απέξω.
εντάξει οι γέροι στα παγκάκια που λες αναμενόμενο να αράξουν μετά το περπάτημα,
Δε βλέπω κανένα περπάτημα. Απλά το καφενείο έχει αντικατασταθεί από το παγκάκι, το πεζούλι κλπ. Καθημερινά έχει ταβλάκι στην Καπνικαρέα, δίπλα στις ομάδες ΔΙΑΣ. Δεν είναι ότι πήγαν για περπάτημα και ξαπόστασαν, με το τάβλι ανά χείρας πάνε.
φαντάζομαι αρχικά το απέφευγαν αλλά με τα μέτρα να συνεχίζονται για μήνες εύλογο είναι να πείθουν λιγότερο).
Συμβαίνει αυτό. Όλων μας οι αντοχές όσο πάει σπάνε, ανθρώπινο είναι.
Λες ότι αν δεν υπήρχαν τα μέτρα θα είμασταν χειρότερα, αλήθεια δεν ξέρω, αλλά δεν έχω πειστεί ότι η στα όρια της συνταγματικότητας απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ έχει συνεισφέρει κάπου,
Ε πώς δε συνεισφέρει; Ξεχάσαμε τι συνέβαινε στις πλατείες προ νυχτερινής απαγόρευσης, όλοι κωδικό 6 και μοχίτο στην πλατεία Βαρνάβα; Δηλαδή το ότι τα μέτρα δεν τηρούνται από όλους θα λυθεί... με το να μην έχουμε καθόλου μέτρα; Κι έχουμε κι αμφιβολίες αν έτσι θα πάει καλύτερα;
Για τα πρόστιμα που λες ότι δεν βάζουν, κάθε μέρα σχεδόν βγαίνει δελτίο τύπου (π.χ. εδώ) και ειλικρινά αμφιβάλλω αν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης βεβαιώνονται καθημερινά πρόστιμα 500.000€.
Εάν θέλουν αυτό το ποσό που λες το μαζεύουν όχι σε μια μέρα σε ολόκληρη χώρα, αλλά σε ένα τρίωρο στο ιστορικό τρίγωνο. Μόνο στα παράνομα ανοιγμένα μαγαζιά της Άμφισσας να πάνε, το πιάνουν το ποσό, σε μια από τις μικρότερες πρωτεύουσες νομών της χώρας. Kαι ναι, έχει αντίστοιχους αριθμούς σε πολλά μέρη της Ευρώπης, πχ μόνο ο Δήμος της Γκραν Κανάρια με πληθυσμό... το μισό από το Δήμο Περιστερίου υπολογίζει ότι μόνο από ανάλογα πρόστιμα θα εισπράξει 13,3εκ ευρώ φέτος
El incumplimiento de las restricciones covid disparará la recaudación por multas en 2021
Ωστόσο η εικόνα που παρουσιάζεις κι εσύ είναι αυτή της πλήρους αναποτελεσματικότητας των μέτρων,
Εάν ήταν πλήρως αναποτελεσματικά δε θα ήμασταν 23οι σε 27 χώρες της EE σε θανάτους/κάτοικο. Απλά εάν δεν ήμασταν τόσο αναρχοαυτόνομοι δε θα χρειαζόταν να τα έχουμε τραβήξει σε τόσο μάκρος. Δυστυχώς για να έχουμε τα (αρκετά καλά) αποτελέσματα που έχουμε έχουμε τραβήξει το λοκντάουν πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα έπρεπε να υπήρχε μεγαλύτερη συμμόρφωση εκ μέρους των πολιτών και συνεπέστερη εφαρμογή από πλευράς της Πολιτείας.
οπότε μάλλον η τετράμηνη καραντίνα που συνεχίζεται ήταν αποτυχημένη
.
Βάσει αποτελεσμάτων τα έχει πάει πολύ καλά. Όχι επειδή ο κόσμος καθολικά σέβεται το λοκντάουν (ένας υπερμεταδότης να υπήρξε στην πορεία του Κουφοντίνα ή στο Χεζόνια πάει στράφι προσπάθεια ημερών), αλλά επειδή τα μέτρα έχουν τραβήξει υπερβολικά πολύ. Εάν υπήρχε κανονική εφαρμογή και από πολίτες και από αρχές, προφανώς θα ήμασταν πολύ καλύτερα, αλλά όλοι ξέρουμε σε τι κράτος ζούμε: με πολλούς πολίτες που κάνουν ό,τι τους καπνίσει (ειδικά στην επαρχία, τα έγραψαν και άλλοι πιο πάνω) και με ένα πολιτικό σύστημα που ό,τι κάνει το κάνει πρωτίστως (αν όχι αποκλειστικά) με γνώμονα το πολιτικό κόστος, μη χάσουμε το ψηφαλάκι. Έτσι τα πρόστιμα είναι ελάχιστα σε σχέση με τις παραβάσεις, πολιτικές δυνάμεις "αναλαμβάνουν το κόστος" να διοργανώσουν πορείες εν μέσω πανδημίας, ημέτεροι εμβολιάζουν ημέτερους και ψηφοφόρους (περίπτωση φίλου μου εμβολιάστηκε και τις 2 δόσεις, δεν έχει κλείσει καν τα 40, δεν έχει καμία προτεραιότητα, αλλά έχει συγγενή βουλευτή, ούτε καν στο κυβερνών κόμμα, άλλος φίλος είναι παντρεμένος με συγγενή περιφερειάρχη ούτε καν πρωτοκλασάτης επαρχίας, εμβολιάστηκε κι αυτός στη ζούλα και μάλιστα... σε άλλη επαρχία από αυτή που έπρεπε) κλπ κλπ. Ξέρουμε σε τι κοινωνία ζούμε, φαντάσου να μην είχαμε και τα μέτρα, ποιον κοροϊδεύουμε; Αυτοί είμαστε, που λέει και ο Κουτσούμπας στο luben.
Επειδή λογικά ταξίδεψες και αλλού εν μέσω καραντίνας, αναρωτιέμαι πως είδες την κατάσταση εκεί.
Δεν πήγα σε πολλές χώρες, αλλά στην Ισπανία που είναι πιο χαλαρά τα μέτρα έχουν υπερδιπλάσιους θανάτους ανά κάτοικο και η Ρωσία που την κοιτάω καθημερινά κι είναι πολύ πιο χαλαρή (ανοιχτά θέατρα, γήπεδα, εκδρομές, όπερες) είχε σχεδόν 450 θανάτους, η Ολλανδία ήταν το απόλυτο μπάχαλο. Μην πας μακριά, όποτε χαλάρωσαν τα μέτρα στην Ελλάδα είδαμε τι έγινε, αυτό από μόνο του σου λέει για το αν έχουν αποτέλεσμα ή όχι, ακόμη κι αν δεν είναι το αποτέλεσμα στο βαθμό που θα έπρεπε. Χωρίς μέτρα έτσι όπως είμαστε ως λαός και ως κράτος θα ήμασταν στον πάτο της λίστας, όχι 5οι καλύτεροι, εγώ αυτό πιστεύω, αυτό δείχνουν και οι αριθμοί. Τουλάχιστον οι εμβολιασμοί πάνε απροσδόκητα καλά, οπότε κάποια στιγμή αρκετά σύντομα αναμένεται να υπάρξει και βελτίωση και στους αριθμούς και κάποια στιγμή χαλάρωση των μέτρων.

Το Ισραήλ έχει τα ίδια αποτελέσματα με μας (την περασμένη Παρασκευή που μιλούσα είχαν καμιά σαρανταριά νεκρούς και πάνω από 4.000 κρούσματα) και μιλάμε για χώρα με εμβολιασμένο πια πάνω από το 35% του πληθυσμού με 2 δόσεις και πάνω από 50% με μία δόση. Αλλά έχουν κι αυτοί τα δικά τους Χεζόνια και Κουφοντινοπορείες, τεράστια έκρηξη σε κοινότητες υπερορθόδοξων και μουσουλμάνων, που πάνε μαζικά σε κηδείες, θρησκευτικές τελετές, πορείες κατά του κορωνοιού (ειδικά στους υπερορθόδοξους αγγίζει τα όρια της παράνοιας) κλπ κλπ. Μιλάμε για κράτος με υποδειγματική ιχνηλάτηση, σύστημα υγείας με κάκαλα και ΥΠΕΣ με τις πιο αποτελεσματικές υπηρεσίες στον κόσμο. Αλλά απλά δε γίνεται να λειτουργήσει ένα κράτος όταν ένα μεγάλο ποσοστό των κατοίκων κάτι ό,τι γουστάρει.

Προσωπικά δε μου φταίνε ούτε η κυβέρνηση, ούτε η αντιπολίτευση, ούτε οι δήμαρχοι ούτε οι λοιμωξιολόγοι. Δεδομένων των συνθηκών καλά τα έχει πάει η χώρα, αν δεν δεν ήταν οι κάτοικοι αυτοί που είναι θα τα είχαμε πάει και καλύτερα. Τώρα στο ερώτημα γιατί δεν εφαρμόζουν τα μέτρα που οι ίδιοι ψηφίζουν ή γιατί δεν παίρνουν αυστηρότερα, νομίζω είναι προφανές. Σε δημοκρατία υποτίθεται χώρας της ΕΕ δε γίνεται να κυνηγάς τον κόσμο με απόχες όπως στη Νότιο Κορέα, να σπας πόρτες και να φυλακίζεις κόσμο επειδή έβγαλε τη μάσκα να κάνει ένα τσιγάρο όπως στην Κίνα ή να τους φοράς βραχιολάκι για να ξέρεις πού πήγαν όπως στο Ισραήλ, θα πέσει η κυβέρνηση σε χρόνο dt. Υπομονή να εμβολιαστούμε όλοι κι έχει ακόμη πολύ δρόμο η ιστορία, το σταυρό μας να κάνουμε που δεν είμαστε σαν τις άλλες χώρες της ΕΕ, προσωπικά θεωρώ και όλο το 2021 χαμένο οικονομικά, επαγγελματικά, κοινωνικά και ίσως και ταξιδιωτικά.

Και που βλέπουμε Ευρωλίγκα ένα μικρό θαύμα είναι. Μακάρι να δούμε και ΟΑ.
για να συγκρινεις κρουσματα/θανατο σε χωρες πρεπει να σκεφτεσαι και αλλα πραγματα. δεν μπορω να συγκρινω π.χ την ισλανδια με την ελλαδα γιατι ακομα και τα χειροτερα μετρα να παρει η ισλανδια και τα καλυτερα η ελλαδα, σιγουρα η ελλαδα θα εχει παραπανω κρουσματα/θανατο γιατι ειναι χωρα που εχει περισσοτερες μετακινησεις ανθρωπων και λογο τουρισμο και λογο δουλειων κλπ.

ας πουμε ολλανδια-βελγιο-γερμανια κλπ ειναι χωρες που εχουν απειρες εταιριες και ταξιδευουν εκει παρα πολυ λογο εργασιας για να κλεισουν μεγαλες συμφωνιες, ή εχουν πολλα εμπορευματα ή ακομα ειναι και το κεντρο της ΕΕ αυτες οι χωρες με πολλους πολιτικους να πηγαινουν εκει.

οποτε καταλαβαινεις πως πρεπει να συγκρινουμε χωρες με παρομοια κινητικοτητα για να βγαλουμε αποτελεσμα, οπως επισης πρεπει και να συγκρινουμε και αν εκαναν και 4 μηνες λοκνταουν, γιατι καποιες χωρες δεν εκαναν σχεδον καθολου λοκνταουν, ειναι χειροτερα απο εμας αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που να πεις οτι εμεις ειμαστε καλυτερα απο αυτους καθως εμεις εχουμε τρελο αντικτυπο στην οικονομια/κοινωνια. οποτε ελλαδα με τετοιου τυπου χωρες δεν πρεπει να συγκρινουμε καθολου!

επισης για να βγαλουμε ενα σωστο μοντελο πρεπει να λαβουμε υποψιν πολλες παραμετρους ωστε να ειναι αντιπροσωπευτικο. πρεπει να δουμε οτι με 4 μηνες λοκνταουν μηδενισαμε τα κρουσματα? τι αντικτυπο εχει αυτο στην οικονομια? μπορει ενας λαος να ειναι 4 μηνες λοκνταουν ή δεν θα αντεχουν αλλο και θα προσπαθουν να βρουν τροπους να το σπασουν?

ειχε βγει προσφατα μια ερευνα απο γερμανους (πολυ γνωστη εταιρια μου διαφευγει το ονομα τωρα) και αναμεσα σε 55 χωρες νομιζω του κοσμου (το κριτηριο ηταν να εχουν ενα συγκεκριμενο αριθμο πλυθησμου και ανω, δεν εβαζαν καθε μικρο νησακι του κοσμου) η ελλαδα ηταν 52η ή 53η στην διαχειρηση της πανδημιας, στο τι αποτελεσματα εχουν τα μετρα που παιρνει και τι αντικτυπο εχει στην οικονομια. δηλαδη πατος! απο τις χειροτερες στο κοσμο.

δηλαδη το ποσο καλα ειναι τα μετρα δεν πρεπει να τα μετραμε μονο σε κρουσματα/θανατο. μπαινουν και αλλοι παραγοντες που εξηγουν αυτον τον συντελεστη οπως η κινητικοτητα μιας χωρας που εξηγησα παραπανω. το ποσο αποτελεσματικο ειναι να εχεις τοσο καιρο λοκνταουν νομιζω φανηκε. δεν δουλευει καθολου!

ο κοσμος δεν προκειται να το τηρησει ποτε παλι τα λοκνταουν καθως ουτε βλεπει αποτελεσματα και ουτε μπορει να μενει αλλο σπιτι του με απαγορευσεις κυκλοφοριας. σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει τετοια απαγορευση κυκλοφοριας και τετοιο παρατεταμανο λοκνταουν, μονο εδω, με φυσικα τραγικα αποτελεσματα στην οικονομια.

τελος, οχι τα μετρα δεν ειναι σωστα και δεν τα τηρουμε εμεις. οχι δεν υπαρχει ατομικη ευθυνη σε αυτο που γινεται. οταν η κυβερνηση δεν εχει παρει κανενα απολυτως σωστο μετρο, οταν ολα τα μετρα που παιρνει οχι μονο ειναι χαζα (αλλο που τα χαρακτηριζει εξυπνα) αλλα και που ειναι επικινδυνα πλεον και για την δημοσια υγεια (γιατι οταν εχεις απαγορευση κυκλοφοριας απο τις 6 τοτε μαντεψε θα συνωστιζονται ολοι σε ιδια μερη την ιδια ωρα οπως σουπερ μαρκετ, γιατρους κλπ) και για την ψυχολογια του ανθρωπου (εγκλεισμος 4 μηνων) αλλα και για την οικονομια.

πρωτα παιρνεις άλλα πιο στοχευμενα μετρα οπως αποφυγη συνωστισμου σε μερη οπως ΜΜΜ, εργοστασια και βιομηχανιες και γενικοτερα στην εργασια-εκκλησια-νοσοκομεια κλπ, χαρτογραφηση κρουσματων, σωστα στατιστικα μοντελα και αποφασεις μονο απο ειδικους (γιατρους-λοιμωξιολογους-ψυχολογους-οικονομολογους κλπ) οχι απο πολιτικους, να αυξησεις μεθ και να προσλαβεις-εκπαιδευσεις γιατρους και να ενισχυσεις την υγεια. και αν ολα αυτα αποτυχουν και εχουμε προβλημα τοτε πας στην εσχατη λυση των λοκνταουν, οχι ομως για 4 μηνες αλλα για 20 μερες π.χ πολυ αυστηρου λοκνταουν ωστε να καθαρισεις απο κρουσματα και μετα να ξανανοιξεις!

ειχαν τοσους μηνες να προετοιμαστουν για το 2ο κυμα του ιου και αυτοι περα βρεχει. θυμαμαι εβγαινε ο μητσοτακης και ελεγε πως νικησαμε τον κορονοιο και διαφορα αλλα τετοια που εχουν απηχηση σε κοινο χαζο που τους θελει για ψηφαλακια. δεν προετοιμαστηκαν για τιποτα και συνεχιζουν να τα κανουν σχεδον ολα λαθος, γιατι οχι το να κλεινεις τα παντα χωρις να εχεις κανει κατι αλλο δεν το λες και σχεδιο ή πλανο ετσι? απλως διαλεγουν την ευκολη λυση. λενε τι θα κανουμε? θα τα κλεισουμε ολα και θα τους ριχνουμε ατομικη ευθυνη, ετσι και θα λεμε οτι πηραμε μετρα και δεν θα εχουμε ευθυνη ως κυβερνηση. εξυπνο ε?

οχι αλλα ημιμετρα οχι αλλα καθολικα, ολικα, εξυπνα και επικοινωνια λοκνταουν. αυτα τα ειδαμε, δεν λειτουργουν, δεν δουλευουν, μας σακαταυεουν την οικονομια και την ψυχολογια.

1
1 Εικόνα
ankostas333

 sophomore
Reactions: 90
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 10:12 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 04, 2021 9:56 am

Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Μαρ 04, 2021 9:47 am
yorgos έγραψε:
Τετ Μαρ 03, 2021 10:55 pm
ΚΑταρχήν νομίζω είναι άτοπο να μιλάμε για "πλήρη αποτυχία" όταν με βάση τα δεδομένα έχουμε μια από τις καλύτερες αντιμετωπίσεις σε όλη την ΕΕ. Η Ελλάδα είναι 23η ανάμεσα σε 27 χώρες σε θανάτους ανά κάτοικο.

Ναι, τα μέτρα πέρυσι πέτυχαν και γιατί έκλεισε νωρίς η χώρα (ο ιός επεκτάθηκε σε νεκρή τουριστικά περίοδο, το οποίο ήταν σωτήριο για χώρα σαν την Ελλάδα) αλλά κυρίως επειδή τα μέτρα ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ. Τώρα υποτίθεται ότι έχουμε λοκντάουν και γελάει ο κόσμος. Αντιγράφω κάτι από άλλη συζήτηση που έγραψα σε φίλο που έλεγε ότι είμαστε 4 μήνες σε λοκντάουν:

Εγώ που μένω στο κέντρο μια χαρά βλέπω κόσμο να κατεβαίνει, να σουλατσάρει, να πίνει τον καφέ του, επισκέψεις σε φίλους/συγγενείς/τραπεζώματα, πάρα πολλοί βρίσκουν τρόπους να κάνουν τα πάντα κανονικά, φίλος πρόσφατα μας έστειλε φόρμες ΕΡΓΑΝΗ για να πάμε στα γραφεία του 12 άτομα να δούμε Ευρωλίγκα με πίτσες, άλλοι πάνε στο αεροδρόμιο να φωνάζουν "Ωεεε Σούπερ Μάριο" πορείες έχει ΚΑΘΕ μέρα για όποιον πιθανό κι απίθανο λόγο μπορείς να φανταστείς, η πιτσιρικαρία μια χαρά βολταρει ακόμη και τα βράδια, μέχρι και οι μπαρμπάδες αράζουν από την Πλατεία Μητρόπολης με τις ώρες (δε βρίσκεις να κάτσεις), μέχρι την Καπνικαρέα μεσάνυχτα και δεν τρέχει τίποτε, για μάσκες ούτε λόγος, κρατάνε ένα τσιγάρο ή μια φραπεδούμπα κι όλα ρολόι στην ομήγυρη. Αν βγάλεις τα κλειστά μαγαζιά και μπαρ, όλα τα άλλα κανονικά μου φαίνεται να κυλούν , άπειρα τα παραδείγματα, η κοπέλα μου προχθές προσκλήθηκε να συμμετάσχει σε γύρισμα υπαίθριου βιντεοκλίπ, είχε πάνω από 500 άτομα στιβαγμένα, φίλοι ξεκίνησαν τουρνουά μπάσκετ, σε κάτι streetfoodάδικα η ουρά πάει σύννεφο ακόμη και τις καθημερινές, αν δεν υπήρχαν και τα μέτρα δεν ξέρω πόσο χειρότερα θα ήμασταν. Εγώ βλέπω ότι έχουν κουραστεί ΚΑΙ οι αρχές και πολύ απλά ούτε πρόστιμα βάζουν, ούτε παρατήρηση κάνουν πια, θα χαθούν ψηφαλάκια. Και που κάνουν δηλαδή, τους βάζουν τις φωνές οι μπαρμπάδες (σε καθημερινή βάση συμβαίνει κάτω από το σπίτι μου) και νταξ, η ζωή συνεχίζεται. Επαρχία που πήγα στο χωριό μου ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ πιο χύμα. Κλασικά μαγαζιά ανοιχτά, αλλά με τα ρολά ημικατεβαστά και καλά ότι είμαστε κλειστά, οι πελάτες μέσα.

Aυτά είναι πταίσματα. Κανονικότατα πχ διοργανώνονται κορωνοπάρτι σε σπίτια airbnb, φίλος που είναι ιατρικός επισκέπτης κι έχει πάσο κάνει τον ταξιτζή σε φίλους επειδή έχει δικαίωμα να δηλώνει σε χαρτί και συνεπιβάτες, στη δουλειά της κοπέλας μου που δουλεύουν με βάρδιες έχουν πλαστογραφήσει οι εργαζόμενοι η μια βάρδια το χαρτί της άλλης άρα πρακτικά έχουν χαρτί για να κυκλοφορούν όλο το 24ωρο, συγγενικό μου πρόσωπο σε σώμα ασφαλείας διοργανώνει μπάρμπεκιου και αυτά στην Αθήνα, στην επαρχία είναι άντε γεια η φάση.

Ναι, κάποιοι (ίσως οι περισσότεροι) τα τηρούν τα μέτρα με το φόβο κανενός προστίματος, αλλά όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότεροι κάνουν κουτσουκέλες.


Πήγαινε στην πλατεία στο Μοναστηράκι όποιο απόγευμα θες. Στα σκαλάκια στα Αναφιώτικα, στην πλατεία Ομονοίας, πλάκα κάνουμε; Όλη η Αθήνα έτσι είναι. Στο Νέο Ηράκλειο τις προάλλες είχε 30-40 άτομα στα σκαλάκια στο θέατρο και έπαιζαν ηλεκτρονική μουσική και χόρευαν. Την Κυριακή το βράδυ είχαμε κορωνοπάρτι υπαιθρίως στη γειτονιά μου, μάλιστα στο τσακίρ κέφι έβαλαν και φωτιές και άρπαξε φωτιά το εστιατόριο γνωστού μαστερσέφ κι ήρθε η πυροσβεστική (και ο μαστερσεφ, αλλά δεν μας έδωσε ένα βάουτσερ να πάμε φάμε ο τσίπουλας που του σώσαμε το κατάστημα, η κοπέλα μου πήρε τηλέφωνο την πυροσβεστική).

Μόνο τις τελευταίες 6 μέρες στην Αθήνα έχω μετρήσει πάνω από 7 μαζικές συγκεντρώσεις, οι εικόνες από το αεροδρόμιο γνωστές επί Χεζόνια, εδώ βλέπουμε χώρα με σκληρό λοκντάουν:

https://www.gazzetta.gr/sites/default/f ... k=qY5NAvcM

Επειδή στην Ερμού μένω, ήταν δραματική η κατάσταση προ click away, οι ουρές ήταν πολλαπλάσιες. Μιλάμε ότι μετρήσαμε μια μέρα 85 άτομα έξω από τη berska (πρέπει να ήταν οι περισσότεροι για αλλαγή γιατί ήδη κρατούσαν σακούλες της συγκεκριμένης εταιρείας, μετά το Black Friday ήταν αν θυμάμαι καλά).


Οι περισσότεροι φοράνε, αλλά εξακολουθεί να είναι σοκαριστικό το ποσοστό αυτών που δε φοράνε (η κοπέλα μου που είναι υγειονομικός έχει φρικάρει) ή αυτών που τις φοράνε στο πηγούνι.


Πέρνα ένα ΣΚ από το κέντρο της Αθήνας... Στο Feyrouz το Σάββατο μπορεί να είχε και 60 όρθιους απέξω.


Δε βλέπω κανένα περπάτημα. Απλά το καφενείο έχει αντικατασταθεί από το παγκάκι, το πεζούλι κλπ. Καθημερινά έχει ταβλάκι στην Καπνικαρέα, δίπλα στις ομάδες ΔΙΑΣ. Δεν είναι ότι πήγαν για περπάτημα και ξαπόστασαν, με το τάβλι ανά χείρας πάνε.

Συμβαίνει αυτό. Όλων μας οι αντοχές όσο πάει σπάνε, ανθρώπινο είναι.


Ε πώς δε συνεισφέρει; Ξεχάσαμε τι συνέβαινε στις πλατείες προ νυχτερινής απαγόρευσης, όλοι κωδικό 6 και μοχίτο στην πλατεία Βαρνάβα; Δηλαδή το ότι τα μέτρα δεν τηρούνται από όλους θα λυθεί... με το να μην έχουμε καθόλου μέτρα; Κι έχουμε κι αμφιβολίες αν έτσι θα πάει καλύτερα;

Εάν θέλουν αυτό το ποσό που λες το μαζεύουν όχι σε μια μέρα σε ολόκληρη χώρα, αλλά σε ένα τρίωρο στο ιστορικό τρίγωνο. Μόνο στα παράνομα ανοιγμένα μαγαζιά της Άμφισσας να πάνε, το πιάνουν το ποσό, σε μια από τις μικρότερες πρωτεύουσες νομών της χώρας. Kαι ναι, έχει αντίστοιχους αριθμούς σε πολλά μέρη της Ευρώπης, πχ μόνο ο Δήμος της Γκραν Κανάρια με πληθυσμό... το μισό από το Δήμο Περιστερίου υπολογίζει ότι μόνο από ανάλογα πρόστιμα θα εισπράξει 13,3εκ ευρώ φέτος
El incumplimiento de las restricciones covid disparará la recaudación por multas en 2021


Εάν ήταν πλήρως αναποτελεσματικά δε θα ήμασταν 23οι σε 27 χώρες της EE σε θανάτους/κάτοικο. Απλά εάν δεν ήμασταν τόσο αναρχοαυτόνομοι δε θα χρειαζόταν να τα έχουμε τραβήξει σε τόσο μάκρος. Δυστυχώς για να έχουμε τα (αρκετά καλά) αποτελέσματα που έχουμε έχουμε τραβήξει το λοκντάουν πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα έπρεπε να υπήρχε μεγαλύτερη συμμόρφωση εκ μέρους των πολιτών και συνεπέστερη εφαρμογή από πλευράς της Πολιτείας.
.
Βάσει αποτελεσμάτων τα έχει πάει πολύ καλά. Όχι επειδή ο κόσμος καθολικά σέβεται το λοκντάουν (ένας υπερμεταδότης να υπήρξε στην πορεία του Κουφοντίνα ή στο Χεζόνια πάει στράφι προσπάθεια ημερών), αλλά επειδή τα μέτρα έχουν τραβήξει υπερβολικά πολύ. Εάν υπήρχε κανονική εφαρμογή και από πολίτες και από αρχές, προφανώς θα ήμασταν πολύ καλύτερα, αλλά όλοι ξέρουμε σε τι κράτος ζούμε: με πολλούς πολίτες που κάνουν ό,τι τους καπνίσει (ειδικά στην επαρχία, τα έγραψαν και άλλοι πιο πάνω) και με ένα πολιτικό σύστημα που ό,τι κάνει το κάνει πρωτίστως (αν όχι αποκλειστικά) με γνώμονα το πολιτικό κόστος, μη χάσουμε το ψηφαλάκι. Έτσι τα πρόστιμα είναι ελάχιστα σε σχέση με τις παραβάσεις, πολιτικές δυνάμεις "αναλαμβάνουν το κόστος" να διοργανώσουν πορείες εν μέσω πανδημίας, ημέτεροι εμβολιάζουν ημέτερους και ψηφοφόρους (περίπτωση φίλου μου εμβολιάστηκε και τις 2 δόσεις, δεν έχει κλείσει καν τα 40, δεν έχει καμία προτεραιότητα, αλλά έχει συγγενή βουλευτή, ούτε καν στο κυβερνών κόμμα, άλλος φίλος είναι παντρεμένος με συγγενή περιφερειάρχη ούτε καν πρωτοκλασάτης επαρχίας, εμβολιάστηκε κι αυτός στη ζούλα και μάλιστα... σε άλλη επαρχία από αυτή που έπρεπε) κλπ κλπ. Ξέρουμε σε τι κοινωνία ζούμε, φαντάσου να μην είχαμε και τα μέτρα, ποιον κοροϊδεύουμε; Αυτοί είμαστε, που λέει και ο Κουτσούμπας στο luben.


Δεν πήγα σε πολλές χώρες, αλλά στην Ισπανία που είναι πιο χαλαρά τα μέτρα έχουν υπερδιπλάσιους θανάτους ανά κάτοικο και η Ρωσία που την κοιτάω καθημερινά κι είναι πολύ πιο χαλαρή (ανοιχτά θέατρα, γήπεδα, εκδρομές, όπερες) είχε σχεδόν 450 θανάτους, η Ολλανδία ήταν το απόλυτο μπάχαλο. Μην πας μακριά, όποτε χαλάρωσαν τα μέτρα στην Ελλάδα είδαμε τι έγινε, αυτό από μόνο του σου λέει για το αν έχουν αποτέλεσμα ή όχι, ακόμη κι αν δεν είναι το αποτέλεσμα στο βαθμό που θα έπρεπε. Χωρίς μέτρα έτσι όπως είμαστε ως λαός και ως κράτος θα ήμασταν στον πάτο της λίστας, όχι 5οι καλύτεροι, εγώ αυτό πιστεύω, αυτό δείχνουν και οι αριθμοί. Τουλάχιστον οι εμβολιασμοί πάνε απροσδόκητα καλά, οπότε κάποια στιγμή αρκετά σύντομα αναμένεται να υπάρξει και βελτίωση και στους αριθμούς και κάποια στιγμή χαλάρωση των μέτρων.

Το Ισραήλ έχει τα ίδια αποτελέσματα με μας (την περασμένη Παρασκευή που μιλούσα είχαν καμιά σαρανταριά νεκρούς και πάνω από 4.000 κρούσματα) και μιλάμε για χώρα με εμβολιασμένο πια πάνω από το 35% του πληθυσμού με 2 δόσεις και πάνω από 50% με μία δόση. Αλλά έχουν κι αυτοί τα δικά τους Χεζόνια και Κουφοντινοπορείες, τεράστια έκρηξη σε κοινότητες υπερορθόδοξων και μουσουλμάνων, που πάνε μαζικά σε κηδείες, θρησκευτικές τελετές, πορείες κατά του κορωνοιού (ειδικά στους υπερορθόδοξους αγγίζει τα όρια της παράνοιας) κλπ κλπ. Μιλάμε για κράτος με υποδειγματική ιχνηλάτηση, σύστημα υγείας με κάκαλα και ΥΠΕΣ με τις πιο αποτελεσματικές υπηρεσίες στον κόσμο. Αλλά απλά δε γίνεται να λειτουργήσει ένα κράτος όταν ένα μεγάλο ποσοστό των κατοίκων κάτι ό,τι γουστάρει.

Προσωπικά δε μου φταίνε ούτε η κυβέρνηση, ούτε η αντιπολίτευση, ούτε οι δήμαρχοι ούτε οι λοιμωξιολόγοι. Δεδομένων των συνθηκών καλά τα έχει πάει η χώρα, αν δεν δεν ήταν οι κάτοικοι αυτοί που είναι θα τα είχαμε πάει και καλύτερα. Τώρα στο ερώτημα γιατί δεν εφαρμόζουν τα μέτρα που οι ίδιοι ψηφίζουν ή γιατί δεν παίρνουν αυστηρότερα, νομίζω είναι προφανές. Σε δημοκρατία υποτίθεται χώρας της ΕΕ δε γίνεται να κυνηγάς τον κόσμο με απόχες όπως στη Νότιο Κορέα, να σπας πόρτες και να φυλακίζεις κόσμο επειδή έβγαλε τη μάσκα να κάνει ένα τσιγάρο όπως στην Κίνα ή να τους φοράς βραχιολάκι για να ξέρεις πού πήγαν όπως στο Ισραήλ, θα πέσει η κυβέρνηση σε χρόνο dt. Υπομονή να εμβολιαστούμε όλοι κι έχει ακόμη πολύ δρόμο η ιστορία, το σταυρό μας να κάνουμε που δεν είμαστε σαν τις άλλες χώρες της ΕΕ, προσωπικά θεωρώ και όλο το 2021 χαμένο οικονομικά, επαγγελματικά, κοινωνικά και ίσως και ταξιδιωτικά.

Και που βλέπουμε Ευρωλίγκα ένα μικρό θαύμα είναι. Μακάρι να δούμε και ΟΑ.
για να συγκρινεις κρουσματα/θανατο σε χωρες πρεπει να σκεφτεσαι και αλλα πραγματα. δεν μπορω να συγκρινω π.χ την ισλανδια με την ελλαδα γιατι ακομα και τα χειροτερα μετρα να παρει η ισλανδια και τα καλυτερα η ελλαδα, σιγουρα η ελλαδα θα εχει παραπανω κρουσματα/θανατο γιατι ειναι χωρα που εχει περισσοτερες μετακινησεις ανθρωπων και λογο τουρισμο και λογο δουλειων κλπ.

ας πουμε ολλανδια-βελγιο-γερμανια κλπ ειναι χωρες που εχουν απειρες εταιριες και ταξιδευουν εκει παρα πολυ λογο εργασιας για να κλεισουν μεγαλες συμφωνιες, ή εχουν πολλα εμπορευματα ή ακομα ειναι και το κεντρο της ΕΕ αυτες οι χωρες με πολλους πολιτικους να πηγαινουν εκει.

οποτε καταλαβαινεις πως πρεπει να συγκρινουμε χωρες με παρομοια κινητικοτητα για να βγαλουμε αποτελεσμα, οπως επισης πρεπει και να συγκρινουμε και αν εκαναν και 4 μηνες λοκνταουν, γιατι καποιες χωρες δεν εκαναν σχεδον καθολου λοκνταουν, ειναι χειροτερα απο εμας αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που να πεις οτι εμεις ειμαστε καλυτερα απο αυτους καθως εμεις εχουμε τρελο αντικτυπο στην οικονομια/κοινωνια. οποτε ελλαδα με τετοιου τυπου χωρες δεν πρεπει να συγκρινουμε καθολου!

επισης για να βγαλουμε ενα σωστο μοντελο πρεπει να λαβουμε υποψιν πολλες παραμετρους ωστε να ειναι αντιπροσωπευτικο. πρεπει να δουμε οτι με 4 μηνες λοκνταουν μηδενισαμε τα κρουσματα? τι αντικτυπο εχει αυτο στην οικονομια? μπορει ενας λαος να ειναι 4 μηνες λοκνταουν ή δεν θα αντεχουν αλλο και θα προσπαθουν να βρουν τροπους να το σπασουν?

ειχε βγει προσφατα μια ερευνα απο γερμανους (πολυ γνωστη εταιρια μου διαφευγει το ονομα τωρα) και αναμεσα σε 55 χωρες νομιζω του κοσμου (το κριτηριο ηταν να εχουν ενα συγκεκριμενο αριθμο πλυθησμου και ανω, δεν εβαζαν καθε μικρο νησακι του κοσμου) η ελλαδα ηταν 52η ή 53η στην διαχειρηση της πανδημιας, στο τι αποτελεσματα εχουν τα μετρα που παιρνει και τι αντικτυπο εχει στην οικονομια. δηλαδη πατος! απο τις χειροτερες στο κοσμο.

δηλαδη το ποσο καλα ειναι τα μετρα δεν πρεπει να τα μετραμε μονο σε κρουσματα/θανατο. μπαινουν και αλλοι παραγοντες που εξηγουν αυτον τον συντελεστη οπως η κινητικοτητα μιας χωρας που εξηγησα παραπανω. το ποσο αποτελεσματικο ειναι να εχεις τοσο καιρο λοκνταουν νομιζω φανηκε. δεν δουλευει καθολου!

ο κοσμος δεν προκειται να το τηρησει ποτε παλι τα λοκνταουν καθως ουτε βλεπει αποτελεσματα και ουτε μπορει να μενει αλλο σπιτι του με απαγορευσεις κυκλοφοριας. σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει τετοια απαγορευση κυκλοφοριας και τετοιο παρατεταμανο λοκνταουν, μονο εδω, με φυσικα τραγικα αποτελεσματα στην οικονομια.

τελος, οχι τα μετρα δεν ειναι σωστα και δεν τα τηρουμε εμεις. οχι δεν υπαρχει ατομικη ευθυνη σε αυτο που γινεται. οταν η κυβερνηση δεν εχει παρει κανενα απολυτως σωστο μετρο, οταν ολα τα μετρα που παιρνει οχι μονο ειναι χαζα (αλλο που τα χαρακτηριζει εξυπνα) αλλα και που ειναι επικινδυνα πλεον και για την δημοσια υγεια (γιατι οταν εχεις απαγορευση κυκλοφοριας απο τις 6 τοτε μαντεψε θα συνωστιζονται ολοι σε ιδια μερη την ιδια ωρα οπως σουπερ μαρκετ, γιατρους κλπ) και για την ψυχολογια του ανθρωπου (εγκλεισμος 4 μηνων) αλλα και για την οικονομια.

πρωτα παιρνεις άλλα πιο στοχευμενα μετρα οπως αποφυγη συνωστισμου σε μερη οπως ΜΜΜ, εργοστασια και βιομηχανιες και γενικοτερα στην εργασια-εκκλησια-νοσοκομεια κλπ, χαρτογραφηση κρουσματων, σωστα στατιστικα μοντελα και αποφασεις μονο απο ειδικους (γιατρους-λοιμωξιολογους-ψυχολογους-οικονομολογους κλπ) οχι απο πολιτικους, να αυξησεις μεθ και να προσλαβεις-εκπαιδευσεις γιατρους και να ενισχυσεις την υγεια. και αν ολα αυτα αποτυχουν και εχουμε προβλημα τοτε πας στην εσχατη λυση των λοκνταουν, οχι ομως για 4 μηνες αλλα για 20 μερες π.χ πολυ αυστηρου λοκνταουν ωστε να καθαρισεις απο κρουσματα και μετα να ξανανοιξεις!

ειχαν τοσους μηνες να προετοιμαστουν για το 2ο κυμα του ιου και αυτοι περα βρεχει. θυμαμαι εβγαινε ο μητσοτακης και ελεγε πως νικησαμε τον κορονοιο και διαφορα αλλα τετοια που εχουν απηχηση σε κοινο χαζο που τους θελει για ψηφαλακια. δεν προετοιμαστηκαν για τιποτα και συνεχιζουν να τα κανουν σχεδον ολα λαθος, γιατι οχι το να κλεινεις τα παντα χωρις να εχεις κανει κατι αλλο δεν το λες και σχεδιο ή πλανο ετσι? απλως διαλεγουν την ευκολη λυση. λενε τι θα κανουμε? θα τα κλεισουμε ολα και θα τους ριχνουμε ατομικη ευθυνη, ετσι και θα λεμε οτι πηραμε μετρα και δεν θα εχουμε ευθυνη ως κυβερνηση. εξυπνο ε?

οχι αλλα ημιμετρα οχι αλλα καθολικα, ολικα, εξυπνα και επικοινωνια λοκνταουν. αυτα τα ειδαμε, δεν λειτουργουν, δεν δουλευουν, μας σακαταυεουν την οικονομια και την ψυχολογια.
Μάλλον δεν διάβασες όλα όσα είπε ο yorgos. Στηρίζεις όλο το ποστ σου σε 2-3 λάθη. 1) Ο yorgos μίλησε για θανάτους ανα εκατομμύριο όχι θανάτους ανά κρούσμα. 2) Επίσης σου ανέλυσε γιατί ΔΕΝ έχουμε 4 μήνες λοκντάουν. 3) Το να μην έχεις δει αύξηση μεθ και πρόσληψη γιατρών το βλέπω αστείο, just google it.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 04, 2021 10:13 am

Βλέπω κυκλοφορούν τεστ που μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του σπίτι με δείγμα από την μύτη (όχι αίμα), και κόστος κανά 10ευρω. Αναρωτιέμαι αν έδιναν σε όλους από 2-3 έπαιζαν στην τηλεόραση μέρες πως πρέπει να χρησιμοποιούνται και καθιερωνόταν ένα διήμερο-τριήμερο απόλυτου λοκντάουν (πλην έκτακτων περιπτώσεων προφανώς) όπου ο καθένας μας θα έπρεπε να κάνει το τεστ μόνος του και αν έβγαινε θετικό να ενημέρωνε τις αρχές τι επιτυχία θα είχε;

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”