Κορονοϊός

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 05, 2021 2:35 pm

Στην θνητότητα κάτω των 70 είμαστε στις χειρότερες χώρες πανευρωπαϊκά.
https://dc-covid.site.ined.fr/en/data/

Οι μόνες χωρες που άπο τις παραπάνω έχουν χειρότερους δείκτες στους κάτω των 70 είναι: οι Μολδαβία, Ουκρανία όπου όμως εκεί το προσδόκιμο επιβίωσης είναι 10 χρόνια κάτω απτό δικό μας (με τις υπόλοιπες έχουμε πάνω κάτω το ίδιο) και οι ΗΠΑ Ην Βασίλειο που τα πήγαν εξαιρετικά χάλια γενικότερα.

Πρακτικά το ότι δεν εχουμε πολλά γηροκομεία στη χώρα μας, προστάτεψε τους 80χρονους όπως και το ότι εμβολιαστηκαν πρώτοι απολους.

@conan συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με την προσέγγιση σου.

@alexD το καταρρέον ΕΣΥ και η σχεδιαζομενη ιδιωτικοποιηση του, εκαναν ακόμα χειρότερη την διαχείριση της πανδημίας. Αλλά για μένα τα προβλήματα δεν εντοπίζονται μόνο εκεί. Υπάρχει γενικότερα προβληματική προσέγγιση της πανδημίας από τις περισσότερες χώρες της ΕΕ πέραν της προωθουμενης ιδιωτικοποιησης.

Το ότι ακόμα και τώρα δεν υπάρχουν τα μονοκλωνικα εστω ως πειραματικό πρωτοκολλο θεραπείας δείχνει πολλά.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 05, 2021 3:12 pm

Redoctor_33 έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 2:35 pm
Στην θνητότητα κάτω των 70 είμαστε στις χειρότερες χώρες πανευρωπαϊκά.
https://dc-covid.site.ined.fr/en/data/

Οι μόνες χωρες που άπο τις παραπάνω έχουν χειρότερους δείκτες στους κάτω των 70 είναι: οι Μολδαβία, Ουκρανία όπου όμως εκεί το προσδόκιμο επιβίωσης είναι 10 χρόνια κάτω απτό δικό μας (με τις υπόλοιπες έχουμε πάνω κάτω το ίδιο) και οι ΗΠΑ Ην Βασίλειο που τα πήγαν εξαιρετικά χάλια γενικότερα.

Πρακτικά το ότι δεν εχουμε πολλά γηροκομεία στη χώρα μας, προστάτεψε τους 80χρονους όπως και το ότι εμβολιαστηκαν πρώτοι απολους.

@conan συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με την προσέγγιση σου.

@alexD το καταρρέον ΕΣΥ και η σχεδιαζομενη ιδιωτικοποιηση του, εκαναν ακόμα χειρότερη την διαχείριση της πανδημίας. Αλλά για μένα τα προβλήματα δεν εντοπίζονται μόνο εκεί. Υπάρχει γενικότερα προβληματική προσέγγιση της πανδημίας από τις περισσότερες χώρες της ΕΕ πέραν της προωθουμενης ιδιωτικοποιησης.

Το ότι ακόμα και τώρα δεν υπάρχουν τα μονοκλωνικα εστω ως πειραματικό πρωτοκολλο θεραπείας δείχνει πολλά.
Σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό, άλλωστε σε άλλες χώρες όπως στην Αγγλία πχ έκαναν άμεσα επίταξη του ιδιωτικού τομέα όταν χρειάστηκε, και πάλι τα αποτελέσματα ήταν πολύ άσχημα. Απλώς εδώ, ούτε το μαμημενο το τεστ δεν δόθηκε δωρεάν με αποτέλεσμα πολύς κόσμος ενώ είχε υποψία ότι ίσως έχει τον ιό να μην κάνει τεστ γιατί πολύ απλά δεν είχε τα (στην καλύτερη) 80 ευρώ. Ε συνδυάζει και την ελληνική μιζοκρατια που θέλει την μίζα της και από τα σελφ τεστ της ξευτιλας, ε δεν θέλει και πολύ. Σίγουρα η ΕΕ στο σύνολο της σχεδίασε κάποια πολιτική που έπρεπε πάνω κάτω να εφαρμόσουν οι χώρες με κάποιες προσαρμογές. Και να ήθελε μια χώρα να κλείσει τα σύνορα της για ένα διάστημα όπως έκαναν άλλες χώρες στον κόσμο πχ δεν μπορούσε.
Γενικά η Ευρώπη απέτυχε οικτρά, γιατί όπως και όλος ο δυτικός κόσμος δεν ήθελε ή δεν κατάφερε να κάνει slow down στις δραστηριότητες της μετά το 1ο κύμα.
Μεγάλη κουβέντα αυτή και σηκώνει πολύ ανάλυση.

Αλλά η ιδιωτικοποιηση στην Ελλάδα είχε ως αποτέλεσμα κυρίως να πεθαίνουμε από όλα τα υπόλοιπα εν μέσω πανδημίας. Στο ΚΑΤ πολύ καλή μου φίλη, περίμενε στην αναμονή ως επιβεβαίωμενο κρούσμα μαζί με περιστατικά από τροχαία, τα οποία μέρες μετά τα έβρισκε στην πτέρυγα κοβιντ να παλεύουν μαζί της.
Στο Αττικον που κάνει χημείο θεραπείες ένας δικός μου άνθρωπος είχαν βάλει νοσοκόμες που ήταν σε πτέρυγα κοβιντ να πάνε στην πτέρυγα με την χημείο θεραπεία, με αποτέλεσμα να πεθάνουν 3 από τους τακτικούς συνοδοιπόρους στις θεραπείες, άλλοι πόσοι αρρωστησαν ή και πέθαναν. Πόσα χειρουργεία πήγαν πίσω και ή έπρεπε να τα σκάσεις στον ιδιωτικό τομέα (αρκεί να μην είσαι πλεμπαιος και έχεις κοβιντ) ή να περιμένεις ήσυχα ήσυχα να πεθάνεις. Άπειρα παραδείγματα, και μαζεύω μαρτυρίες να τις κάνω βιβλίο.

Αναρωτιέμαι όταν θα φύγει το 21, πόσοι παραπάνω θα είναι οι νεκροί από λοιπά αιτία σε σχέση με άλλες χρονιές.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1919
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 8:06 am

AlexD έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:12 pm
Αλλά η ιδιωτικοποιηση στην Ελλάδα είχε ως αποτέλεσμα κυρίως να πεθαίνουμε από όλα τα υπόλοιπα εν μέσω πανδημίας. Στο ΚΑΤ πολύ καλή μου φίλη, περίμενε στην αναμονή ως επιβεβαίωμενο κρούσμα μαζί με περιστατικά από τροχαία, τα οποία μέρες μετά τα έβρισκε στην πτέρυγα κοβιντ να παλεύουν μαζί της.
Στο Αττικον που κάνει χημείο θεραπείες ένας δικός μου άνθρωπος είχαν βάλει νοσοκόμες που ήταν σε πτέρυγα κοβιντ να πάνε στην πτέρυγα με την χημείο θεραπεία, με αποτέλεσμα να πεθάνουν 3 από τους τακτικούς συνοδοιπόρους στις θεραπείες, άλλοι πόσοι αρρωστησαν ή και πέθαναν. Πόσα χειρουργεία πήγαν πίσω και ή έπρεπε να τα σκάσεις στον ιδιωτικό τομέα (αρκεί να μην είσαι πλεμπαιος και έχεις κοβιντ) ή να περιμένεις ήσυχα ήσυχα να πεθάνεις. Άπειρα παραδείγματα, και μαζεύω μαρτυρίες να τις κάνω βιβλίο.

Αναρωτιέμαι όταν θα φύγει το 21, πόσοι παραπάνω θα είναι οι νεκροί από λοιπά αιτία σε σχέση με άλλες χρονιές.
Δυστυχώς αυτό που λες είναι η πραγματικότητα. Το επαναφέρω τώρα με το θέμα του υποχρεωτικού εμβολιασμού των υγειονομικών. Από 1 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να τεθούν σε αναστολή όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί, τα διοικητικά πρόστιμα για τους διοικητές που δεν θα το εφαρμόσουν είναι 10.000 ευρώ ανά "παράβαση" με μέγιστο τα 50.000 ευρώ! Άρα αν ένα μεγάλο μέρος των ανεμβολίαστων υγειονομικών δεν αλλάξει γνώμη τα νοσοκομεία θα έχουν σοβαρό πρόβλημα λειτουργίας και ούτε είναι δυνατόν να αναπληρωθούν όλοι αυτοί μέσα σε λίγες μέρες.
Από την δουλειά μου βλέπω πολλά άτομα που τους ενημερώνουν οι εργοδότες ότι πρέπει να εμβολιαστούν ή θα τους διώξουν και προτιμούν να σταματήσουν την δουλειά τους, είναι πεπεισμένοι ότι τα εμβόλια θα τους κάνουν κακό, κάτι που δεν αλλάζει με καμία επιβολή.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 1:06 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Ιούλ 23, 2021 8:06 am
AlexD έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:12 pm
Αλλά η ιδιωτικοποιηση στην Ελλάδα είχε ως αποτέλεσμα κυρίως να πεθαίνουμε από όλα τα υπόλοιπα εν μέσω πανδημίας. Στο ΚΑΤ πολύ καλή μου φίλη, περίμενε στην αναμονή ως επιβεβαίωμενο κρούσμα μαζί με περιστατικά από τροχαία, τα οποία μέρες μετά τα έβρισκε στην πτέρυγα κοβιντ να παλεύουν μαζί της.
Στο Αττικον που κάνει χημείο θεραπείες ένας δικός μου άνθρωπος είχαν βάλει νοσοκόμες που ήταν σε πτέρυγα κοβιντ να πάνε στην πτέρυγα με την χημείο θεραπεία, με αποτέλεσμα να πεθάνουν 3 από τους τακτικούς συνοδοιπόρους στις θεραπείες, άλλοι πόσοι αρρωστησαν ή και πέθαναν. Πόσα χειρουργεία πήγαν πίσω και ή έπρεπε να τα σκάσεις στον ιδιωτικό τομέα (αρκεί να μην είσαι πλεμπαιος και έχεις κοβιντ) ή να περιμένεις ήσυχα ήσυχα να πεθάνεις. Άπειρα παραδείγματα, και μαζεύω μαρτυρίες να τις κάνω βιβλίο.

Αναρωτιέμαι όταν θα φύγει το 21, πόσοι παραπάνω θα είναι οι νεκροί από λοιπά αιτία σε σχέση με άλλες χρονιές.
Δυστυχώς αυτό που λες είναι η πραγματικότητα. Το επαναφέρω τώρα με το θέμα του υποχρεωτικού εμβολιασμού των υγειονομικών. Από 1 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να τεθούν σε αναστολή όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί, τα διοικητικά πρόστιμα για τους διοικητές που δεν θα το εφαρμόσουν είναι 10.000 ευρώ ανά "παράβαση" με μέγιστο τα 50.000 ευρώ! Άρα αν ένα μεγάλο μέρος των ανεμβολίαστων υγειονομικών δεν αλλάξει γνώμη τα νοσοκομεία θα έχουν σοβαρό πρόβλημα λειτουργίας και ούτε είναι δυνατόν να αναπληρωθούν όλοι αυτοί μέσα σε λίγες μέρες.
Από την δουλειά μου βλέπω πολλά άτομα που τους ενημερώνουν οι εργοδότες ότι πρέπει να εμβολιαστούν ή θα τους διώξουν και προτιμούν να σταματήσουν την δουλειά τους, είναι πεπεισμένοι ότι τα εμβόλια θα τους κάνουν κακό, κάτι που δεν αλλάζει με καμία επιβολή.
Δυστηχώς ενώ υπάρχει μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας που φοβάται δυσανάλογα πολύ τα εμβόλια δεν υπάρχει το περιβάλλον που μπορεί να τους πείσει.

Δημοσιογράφοι αρπάζουν κάθε ευκαιρία για κλικμπέιτ του τύπου έσβησε λίγο μετά το εμβόλιο, άλλοι πάλι απλώς εμβαθύνουν με λάθος τρόπο σε θέματα εμπορικού πολέμου φαρμακοβιομηχανιών και κυβερνήσεων ερμηνεύοντας με μη παραγωγικό τρόπο την σχέση του με το εμβόλιο (είναι οι ίδιοι που το κοινό τους καταλήγει αργά τη νύχτα να διαβάζει για 5G).

Η κυβέρνηση πάλι (και οι δημοσιογράφοι της) ενώ έχει χάσει σε αξιοπιστία -εκτός των άλλων- με τα του χειμερινού λοκντάουν και το όλο γελοίο του πράγματος, προσπαθεί να «στριμώξει» και να επιβάλει τον εμβολιασμό σε φοβισμένους και «ψεκασμένους», πράγμα που όπως ξέρουμε απλώς δεν μπορεί να συμβεί. Σε όλο αυτό καταλήγουν να μη βοηθάνε ούτε οι της -εκ αριστερών- αντιπολίτευσης που -με ελάχιστες εξαιρέσεις τύπου Πολάκη- έχουν πάρει σαφή θέση υπέρ του εμβολίου. Γιατί και από κει -κυρίως από δημοσιογράφους και διάφορες περσόνες του χώρου με επιρροή- έχει αρχίσει καιρό τώρα και βγαίνει ένας ελιτισμός που αποξενώνει όποιον δεν έχει ήδη πειστεί να εβολιαστεί. Ο όρος ψεκασμένοι που -σωστά- τους ενόχλησε να τον χρησιμοποιεί ο πρωθυπουργός δίνει και παίρνει. Δεν βλέπω πως αυτό θα μας βοηθήσει στο να εμβολιαστεί παραπάνω κόσμος.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1919
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 3:20 pm

Το ουσιώδες ήταν κατ' εμέ να εμβολιαστούν οι άνω μιας ηλικίας και οι ομάδες που έχει αποδειχτεί ότι είναι ευάλωτες αν αρρωστήσουν (διαβητικοί, με άσθμα, παχύσαρκοι κλπ) και εκ των πραγμάτων το ρίσκο να μην εμβολιαστούν είναι μικρότερο από το όφελος και δεύτερον όσοι εργάζονται με τέτοιες ομάδες σε νοσοκομεία, γηροκομεία κλπ.
Το να πείσεις κάποιον που δεν διατρέχει ουσιαστικό κίνδυνο να κάνει το εμβόλιο για να προστατεύσει αυτούς που αν είχαν κάνει το εμβόλιο δεν θα κινδύνευαν είναι εξ' αρχής καταδικασμένο σε αποτυχία αν αυτός ο κάποιος δεν θέλει ή φοβάται ότι υπάρχει ρίσκο.
Εκ των πραγμάτων από την αρχή απέτυχε το πρώτο, να εμβολιαστούν πλήρως οι ευάλωτες ομάδες, στην συνέχεια απέτυχε και το δεύτερο, να εμβολιαστούν όσοι δούλευαν με ευάλωτες ομάδες, και αντί να παρθούν μέτρα κίνητρα έστω και ποινές για να εμβολιαστούν οι υγειονομικοί πάνε κατ' ευθείαν στην ποινή της αναστολής που θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ' όσα θα λύσει.

1
1 Εικόνα
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 04, 2021 5:39 am

Και υποχρεωτικοτητα, και δόσεις κάθε 3μηνο (πως το χαμε πει 95% αποτελεσματικά εναντίον της μετάδοσης;...) και ρεκόρ θνητότητας από Αυγουστο και μετά (και κορωνοιου πανευρωπαϊκά αλλά και γενικότερα υπερβαλλουσας θνητότητας όλων των αιτιών) και διάλυση του ΕΣΥ και κοινωνικός εκφασισμος εμβολ-ανεμβολ ενώ προφανώς το πρόβλημα είναι ότι ανεχόμαστε τις ανικανες ηγεσίες και φυσικά η μεταμοντέρνα απολυταρχια προχώρα ταχύτατα. Σύντομα οποίος δεν θέλει να φοράνε τα παιδιά του μάσκα 247 να κάνουν τεστ daybyday και να εμβολιαζονται θα κινδυνεύει με απώλεια γονικής μέριμνας.... Τι ζουμε θεέ μου....; Τι παράσταση δίνετε ρε;

Αντε να έρθουν και τα στρατόπεδα κρουσμάτων(και ανεμβολιαστων? why not) όπως και στην Αυστραλία.

3
3 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 31, 2021 6:50 am

Καλημέρα!

Δεν είναι τόσο μπασκετικό το θέμα αλλά:

1) δεν νομίζω να έχουμε ασφαλή δεδομένα ακόμα για την Ο, ώστε να λέμε με τέτοια σιγουριά πως θα ειναι ήπια η νοσηση κάποιου. Ναι υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις και κατά πάσα πιθανότητα είναι έτσι αλλά δεν είναι ακόμα 100% βέβαιο.

2) δεν έχουμε ακόμα κανένα δεδομένο σε σχέση με την Ο και long covid effects. Μπορεί κάποιος παίκτης να νοσησει όντως σχετικά ήπια αλλά μέσα στην χρονιά να έχει θέματα.

3) Εκτός της Ο, παίζει ακόμα και η Δ. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο που η Ο έχει επικρατήσει 100%. Δεν είναι βέβαιο δηλαδή ότι έχουν Ο οι παίκτες.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, όπως επίσης και επειδή ο ΠΟΥ έβγαλε οδηγίες για καραντίνα 10 ημερών και όχι 5 (για την Ο), καλό θα ήταν η ευρωλιγκα να μην αλλάξει τους κανόνες ακόμα σε σχέση με τις μέρες καραντίνας.

Γενικά, δε ξέρω γιατί σε αυτή τη χώρα έχουμε χαλαρώσει τόσο με τόσους θανάτους και γονατισμενο το εθνικό σύστημα υγείας. Ακόμα και τόσο πιο ήπια να είναι η Ο, με τέτοιο ρυθμό μετάδοσης που έχει είναι βέβαιο ότι θα αυξηθούν πάλι οι άνθρωποι στις ΜΕΘ και άρα και οι θάνατοι το επόμενο διάστημα. Αν είναι ήπια η Ο, μας σώζει μακροχρόνια. ΤΩΡΑ όμως επείγει προσοχή, μάγκες έχουν σκοτωθεί.

Καλή Χρονιά και καλή δύναμη σε όλους, με υπομονή και σύνεση 😉

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1919
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 31, 2021 8:15 am

AlexD έγραψε:
Παρ Δεκ 31, 2021 6:50 am
Καλημέρα!

Δεν είναι τόσο μπασκετικό το θέμα αλλά:

1) δεν νομίζω να έχουμε ασφαλή δεδομένα ακόμα για την Ο, ώστε να λέμε με τέτοια σιγουριά πως θα ειναι ήπια η νοσηση κάποιου. Ναι υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις και κατά πάσα πιθανότητα είναι έτσι αλλά δεν είναι ακόμα 100% βέβαιο.

2) δεν έχουμε ακόμα κανένα δεδομένο σε σχέση με την Ο και long covid effects. Μπορεί κάποιος παίκτης να νοσησει όντως σχετικά ήπια αλλά μέσα στην χρονιά να έχει θέματα.

3) Εκτός της Ο, παίζει ακόμα και η Δ. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο που η Ο έχει επικρατήσει 100%. Δεν είναι βέβαιο δηλαδή ότι έχουν Ο οι παίκτες.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, όπως επίσης και επειδή ο ΠΟΥ έβγαλε οδηγίες για καραντίνα 10 ημερών και όχι 5 (για την Ο), καλό θα ήταν η ευρωλιγκα να μην αλλάξει τους κανόνες ακόμα σε σχέση με τις μέρες καραντίνας.

Γενικά, δε ξέρω γιατί σε αυτή τη χώρα έχουμε χαλαρώσει τόσο με τόσους θανάτους και γονατισμενο το εθνικό σύστημα υγείας. Ακόμα και τόσο πιο ήπια να είναι η Ο, με τέτοιο ρυθμό μετάδοσης που έχει είναι βέβαιο ότι θα αυξηθούν πάλι οι άνθρωποι στις ΜΕΘ και άρα και οι θάνατοι το επόμενο διάστημα. Αν είναι ήπια η Ο, μας σώζει μακροχρόνια. ΤΩΡΑ όμως επείγει προσοχή, μάγκες έχουν σκοτωθεί.

Καλή Χρονιά και καλή δύναμη σε όλους, με υπομονή και σύνεση 😉
1-2) Εγώ πάλι νομίζω ότι έχουμε αρκετά δεδομένα από τις άλλες χώρες που είχαν κρούσματα της Όμικρον πριν από εμάς και είναι ξεκάθαρο ότι η νόσηση είναι ήπια με πολύ μικρότερα ποσοστά εισαγωγών, διασωληνώσεων κλπ, απλώς δεν τολμούν να το πουν ξεκάθαρα, αντιθέτως προσπαθούν να μας πείσουν ότι ίσως δεν είναι και ήπια.

3) Αυτό είναι το κρίσιμο κομμάτι νομίζω. Το ότι αυξάνουν τα κρούσματα της Όμικρον με γοργούς ρυθμούς δεν σημαίνει ότι έχουν σταματήσει οι μολύνσεις από τις άλλες παραλαγές, οπότε αν υπήρχε ανάγκη για εμβολιασμό και προστασίας συνεχίζει να υπάρχει ακριβώς για να ανακοπούν οι προηγούμενες παραλλαγές οι οποίες είναι σοβαρότερες και επιπλέον δεν υπάρχει απόδειξη ακόμα ότι η νόσηση από την Όμικρον θα μας προστατεύσει από τις προηγούμενες παραλλαγές.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 31, 2021 9:28 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Δεκ 31, 2021 8:15 am
AlexD έγραψε:
Παρ Δεκ 31, 2021 6:50 am
Καλημέρα!

Δεν είναι τόσο μπασκετικό το θέμα αλλά:

1) δεν νομίζω να έχουμε ασφαλή δεδομένα ακόμα για την Ο, ώστε να λέμε με τέτοια σιγουριά πως θα ειναι ήπια η νοσηση κάποιου. Ναι υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις και κατά πάσα πιθανότητα είναι έτσι αλλά δεν είναι ακόμα 100% βέβαιο.

2) δεν έχουμε ακόμα κανένα δεδομένο σε σχέση με την Ο και long covid effects. Μπορεί κάποιος παίκτης να νοσησει όντως σχετικά ήπια αλλά μέσα στην χρονιά να έχει θέματα.

3) Εκτός της Ο, παίζει ακόμα και η Δ. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο που η Ο έχει επικρατήσει 100%. Δεν είναι βέβαιο δηλαδή ότι έχουν Ο οι παίκτες.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, όπως επίσης και επειδή ο ΠΟΥ έβγαλε οδηγίες για καραντίνα 10 ημερών και όχι 5 (για την Ο), καλό θα ήταν η ευρωλιγκα να μην αλλάξει τους κανόνες ακόμα σε σχέση με τις μέρες καραντίνας.

Γενικά, δε ξέρω γιατί σε αυτή τη χώρα έχουμε χαλαρώσει τόσο με τόσους θανάτους και γονατισμενο το εθνικό σύστημα υγείας. Ακόμα και τόσο πιο ήπια να είναι η Ο, με τέτοιο ρυθμό μετάδοσης που έχει είναι βέβαιο ότι θα αυξηθούν πάλι οι άνθρωποι στις ΜΕΘ και άρα και οι θάνατοι το επόμενο διάστημα. Αν είναι ήπια η Ο, μας σώζει μακροχρόνια. ΤΩΡΑ όμως επείγει προσοχή, μάγκες έχουν σκοτωθεί.

Καλή Χρονιά και καλή δύναμη σε όλους, με υπομονή και σύνεση 😉
1-2) Εγώ πάλι νομίζω ότι έχουμε αρκετά δεδομένα από τις άλλες χώρες που είχαν κρούσματα της Όμικρον πριν από εμάς και είναι ξεκάθαρο ότι η νόσηση είναι ήπια με πολύ μικρότερα ποσοστά εισαγωγών, διασωληνώσεων κλπ, απλώς δεν τολμούν να το πουν ξεκάθαρα, αντιθέτως προσπαθούν να μας πείσουν ότι ίσως δεν είναι και ήπια.

3) Αυτό είναι το κρίσιμο κομμάτι νομίζω. Το ότι αυξάνουν τα κρούσματα της Όμικρον με γοργούς ρυθμούς δεν σημαίνει ότι έχουν σταματήσει οι μολύνσεις από τις άλλες παραλαγές, οπότε αν υπήρχε ανάγκη για εμβολιασμό και προστασίας συνεχίζει να υπάρχει ακριβώς για να ανακοπούν οι προηγούμενες παραλλαγές οι οποίες είναι σοβαρότερες και επιπλέον δεν υπάρχει απόδειξη ακόμα ότι η νόσηση από την Όμικρον θα μας προστατεύσει από τις προηγούμενες παραλλαγές.
γιωργος καλαϊντζής
Για το αν υπάρχει πρόταση για μείωση του χρόνου καραντίνας των παικτών:
«Υπάρχει μία συνάντηση την άλλη βδομάδα όπου θα συζητηθεί σίγουρα το θέμα του πρωτοκόλλου. Φαντάζομαι ότι όπως όλες οι χώρες του κόσμου, έτσι και η Ευρωλίγκα θα μειώσει τον χρόνο της καραντίνας

0
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 31, 2021 12:51 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Δεκ 31, 2021 8:15 am
AlexD έγραψε:
Παρ Δεκ 31, 2021 6:50 am
Καλημέρα!

Δεν είναι τόσο μπασκετικό το θέμα αλλά:

1) δεν νομίζω να έχουμε ασφαλή δεδομένα ακόμα για την Ο, ώστε να λέμε με τέτοια σιγουριά πως θα ειναι ήπια η νοσηση κάποιου. Ναι υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις και κατά πάσα πιθανότητα είναι έτσι αλλά δεν είναι ακόμα 100% βέβαιο.

2) δεν έχουμε ακόμα κανένα δεδομένο σε σχέση με την Ο και long covid effects. Μπορεί κάποιος παίκτης να νοσησει όντως σχετικά ήπια αλλά μέσα στην χρονιά να έχει θέματα.

3) Εκτός της Ο, παίζει ακόμα και η Δ. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο που η Ο έχει επικρατήσει 100%. Δεν είναι βέβαιο δηλαδή ότι έχουν Ο οι παίκτες.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, όπως επίσης και επειδή ο ΠΟΥ έβγαλε οδηγίες για καραντίνα 10 ημερών και όχι 5 (για την Ο), καλό θα ήταν η ευρωλιγκα να μην αλλάξει τους κανόνες ακόμα σε σχέση με τις μέρες καραντίνας.

Γενικά, δε ξέρω γιατί σε αυτή τη χώρα έχουμε χαλαρώσει τόσο με τόσους θανάτους και γονατισμενο το εθνικό σύστημα υγείας. Ακόμα και τόσο πιο ήπια να είναι η Ο, με τέτοιο ρυθμό μετάδοσης που έχει είναι βέβαιο ότι θα αυξηθούν πάλι οι άνθρωποι στις ΜΕΘ και άρα και οι θάνατοι το επόμενο διάστημα. Αν είναι ήπια η Ο, μας σώζει μακροχρόνια. ΤΩΡΑ όμως επείγει προσοχή, μάγκες έχουν σκοτωθεί.

Καλή Χρονιά και καλή δύναμη σε όλους, με υπομονή και σύνεση 😉
1-2) Εγώ πάλι νομίζω ότι έχουμε αρκετά δεδομένα από τις άλλες χώρες που είχαν κρούσματα της Όμικρον πριν από εμάς και είναι ξεκάθαρο ότι η νόσηση είναι ήπια με πολύ μικρότερα ποσοστά εισαγωγών, διασωληνώσεων κλπ, απλώς δεν τολμούν να το πουν ξεκάθαρα, αντιθέτως προσπαθούν να μας πείσουν ότι ίσως δεν είναι και ήπια.

3) Αυτό είναι το κρίσιμο κομμάτι νομίζω. Το ότι αυξάνουν τα κρούσματα της Όμικρον με γοργούς ρυθμούς δεν σημαίνει ότι έχουν σταματήσει οι μολύνσεις από τις άλλες παραλαγές, οπότε αν υπήρχε ανάγκη για εμβολιασμό και προστασίας συνεχίζει να υπάρχει ακριβώς για να ανακοπούν οι προηγούμενες παραλλαγές οι οποίες είναι σοβαρότερες και επιπλέον δεν υπάρχει απόδειξη ακόμα ότι η νόσηση από την Όμικρον θα μας προστατεύσει από τις προηγούμενες παραλλαγές.
Μπορώ να δεχτώ με πολύ λίγες επιφυλάξεις ότι για το 1 έχουμε αρκετά δεδομένα*, για το 2 όμως με τίποτα. Στην αρχή της πανδημίας και προ μετάλλαξης Δ, Ο αλλά και εμβολίων, υπολογιζοταν πως ένα 15% όσων νοσησουν θα έχουν συμπτώματα τα οποία θα χρήζουν απλής νοσηλείας (σε νοσοκομείο ή στο σπίτι) και 5% όσων νοσησουν θα χρειαστούν ΜΕΘ (ασυμπτωματικοι είναι περίπου το 40%). Αυτό το 15% σε μεγάλο ποσοστό (αν και όχι ξεκάθαρο ακόμα) θα έχει κάποια long covid effects (κάποιες μελέτες μιλάνε για τα 2/3 όσων έχουν νοσησει και είχαν οποιοδήποτε σύμπτωμα και άρα θα μπορούσε θεωρητικά τα long covid effects να ισχύουν για παραπάνω κόσμο και από αυτό το 15%). Δεν έχουμε ακόμα επαρκή δεδομένα για το πως διαμορφώνεται αυτό το 15% με την επικράτηση της Ο, ούτε πως διαμορφώνεται το (ήδη ασαφές) ποσοστό εκείνων που είχαν συμπτώματα (από Ο) και θα έχουν long covid effects.

Σε κάθε περίπτωση συμφωνούμε ότι θέλει προσοχή. Και δεν μιλάω μόνο για τον εμβολιασμό. Σίγουρα όσοι παραπάνω εμβολιαστουμε τόσο το καλύτερο και αυτό είναι από τα πιο βασικά, αλλά εξίσου βασικό αυτή τη στιγμή είναι να τηρούμε τα υπόλοιπα μέτρα προστασίας. Είτε έχουμε εμβολιαστεί, είτε όχι. Στην Θεσσαλονίκη πέρυσι έγινε χαμός μετά από τις εορταστικές εκδηλώσεις για τον Άγιο Δημήτριο και ενώ η Δ είχε μπει στην ζωή μας. Φέτος έχοντας ακόμα Δ και έχοντας και μία Ο να μεταδίδεται 70 φορές πιο γρήγορα από την Δ (ή όποια μεταδίδεται έτσι και αλλιώς 100 φορές παραπάνω από το αρχικό στέλεχος), ας μην κάνουμε το ίδιο λάθος πανελλαδικά.
Έτσι και αλλιώς φαίνονται αισιόδοξα τα μηνύματα (ακριβώς λόγο του 1) ως προς την διάρκεια της πανδημίας, ίσως να είναι η τελευταία περίοδος που θέλει πολύ προσοχή και μέτρα προστασίας.

*και για το 1 βέβαια, τα δεδομένα έρχονται από χώρες με διαφορετικά χαρακτηριστικά (ποσοστό εμβολιασμού, μέτρα, πίεση στο σύστημα υγείας κ.α.). Επιπλέον σχεδόν σε όλες τις μέχρι στιγμής μελέτες (με εξαίρεση την περίπτωση της Ν. Αφρικής) υπάρχει ο αστερίσκος πως το υπό εξέταση δείγμα είναι πιθανός παραπλανητικο καθώς όπως γίνεται συνήθως στην αρχή νοσούν περισσότερο νέοι άνθρωποι που κινούνται παραπάνω στην κοινότητα. Μετά τις γιορτές θα βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα. Ακόμα όμως και αν επιβεβαιωθεί πλήρως η πρόβλεψη, αν τα κρούσματα τις επόμενες 2 εβδομάδες είναι 420.000 (με μ.ο τα 30.000 την ημέρα που είναι και υπερβολικά αισιόδοξη πρόβλεψη εν μέσω εορτών) , και όλα Ο να είναι, και 0,5-1% να είναι το ποσοστό εκείνων που θα χρειαστούν ΜΕΘ, ο απόλυτος αριθμός θα είναι μεγάλος (πάνω από 2000 άνθρωποι), σίγουρα παραπάνω από όσο αντέχει το σύστημα σήμερα έτσι όπως είναι τα πράγματα.
Μακάρι κάτι να κάνω λάθος από όσα έχω διαβάσει αυτές τις μέρες να προκύπτει από κάπου ότι κάτι τελικά δεν είναι έτσι. Αλλά αυτήν την στιγμή βλέπω μια χώρα (με πρώτη πρώτη την κυβέρνηση) σε φάση Yolo, ενώ τα δεδομένα πεισματικά δείχνουν πως θα έπρεπε να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
ΑΥΤΗ τη στιγμή θέλει προσοχή από όλους. Προσωπικά αποφάσισα να μην ανοίξω τον κύκλο επαφών μου επειδή είναι γιορτές (ίσα ίσα εδώ και 2 εβδομάδες τον έχω κλείσει πάλι δραματικά). Και ειλικρινά πιστεύω πως αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να γίνει γενικά στη χώρα αυτές τις μέρες.
Αυτά είχα να πω. Υγεία πάνω από όλα, εύχομαι να είστε όλοι καλά!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 31, 2021 3:15 pm

AlexD έγραψε:
Παρ Δεκ 31, 2021 12:51 pm
Να θυμάσαι τρία πράγματα για την πανδημία στην Ευρώπη και ιδιαίτερα στη χώρα μας: Νικήσαμε, πετύχαμε, τα καταφέραμε! :P

Στα σοβαρά πάντως, γιατρός δεν είμαι όμως λαμβάνω υπόψιν κάποιους αριθμούς (επειδή μ'αρέσουν κιόλας :D ): Στη Νότιοαφρικάνική Δημοκρατία όπου ξεκίνησε η καινούρια μετάλλαξη ο πληθυσμός έχει μέσο όρο ηλικίας στα 27,6 (2020) ενώ στην Ευρώπη είναι στα 42,5. Δηλαδή είμαστε ένα αρκετά γηρασμένο κομμάτι της γης. Έχουμε βέβαια καλύτερη ποιότητα ζωής, δυστυχώς όμως η αντιμετώπιση της πανδημίας δεν είχε σαν προτεραιότητα τη ζωή , αλλά τα λεφτά με ό,τι συνεπάγεται.

* Παρεμπιπτόντως στην Ελλάδα ο μέσος όρος ηλικίας είναι ακόμη μεγαλύτερος με 45,6 και το δημόσιο σύστημα υγείας πλέον είναι σε απαξίωση (η κατάρρευση έχει παρέλθει εδώ και καιρό).

Καλή χρονιά, καλές γιορτές σε όλους και να προσέχετε :)

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”