ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1767
Δημοσιεύσεις: 3949
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: SGA, Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 3:06 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 1:21 pm
Για τον βιαστή/μαστροπό/κομματάρχη οι αποφάσεις ήταν κατά πλειοψηφία 5-2. Για τη μητέρα η αθώωση ήταν 4-3, 4 ένορκοι κόντρα στους 3 δικαστές και το τελευταίο αποδεικνύει γιατί θα πρέπει πάντα σε τέτοιες υποθέσεις να λαμβάνεται υπόψιν το περί δικαίου αίσθημα. Στις ανακριτικές αρχές (και όχι μόνο σε αυτές) που αποφάσισαν να τη στείλουν μέσα αξίζει...ξήλωμα.
Για να δούμε τι θα γίνει και στο εφετείο λοιπόν, εκεί όπου δεν υπάρχουν ένορκοι και συνήθως η δημοσιότητα που δίνεται στις υποθέσεις που εκδικάζονται είναι πολύ μικρότερη.

Σε αυτούς που κρίθηκαν ένοχοι για το αδίκημα της γενετήσιας πράξης με ανήλικο που δεν είχε συμπληρώσει τα 12 έτη βρίσκεται και ο πρώην διαιτητής ποδοσφαίρου Φίλιππος Ντόβας.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 3:18 pm

N.I.2022 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:01 pm
AlexD έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 2:41 pm


Ε πάντως, χωρίς να είναι απαραίτητα απόδειξη, τα παιδιά στις καταθέσεις τους από την αρχή έλεγαν ότι η μάνα δεν ήξερε και έγραψαν γράμματα αυτές τις μέρες. Στο γράμμα της η μικρή γράφει ότι ζητάει συγγνώμη από την μάνα της που δεν της μίλησε νωρίτερα, γράφει ότι αισθάνεται ένοχη που για δικά της λάθη θα μπει η αθώα μάνα της στην φυλακή :shock:

Ο μόνος που εμπλέκει την μάνα καθώς φαίνεται είναι ο Μιχος, για τον οποίο όμως υπάρχουν και εξωγενείς καταθέσεις που υποστηρίζουν ότι απειλούσε την μάνα να μην προχωρήσει στην καταγγελία και υπάρχει η κατάθεση της οικογένειας που μιλάει για παράλληλη προσέγγιση από την γυναίκα του Μιχου που τους πρότεινε κάποια χρήματα για να μην μιλήσουν.
Την καταγγελία την έκανε η μάνα σε κάθε περίπτωση και επειδή το τοπικό τμήμα (στην καταγγελία) αντέδρασε σωστά, με συνεργασία της μάνας παρακολουθούσαν τον Μιχο για ένα διάστημα μέχρι να τον συλλάβουν.

Δεν είμαι σίγουρος γιατί μας έχει μείνει η αίσθηση ότι η μάνα σίγουρα ήταν στο κόλπο. Δούλευε λέει σχεδόν όλη μέρα (μεταξύ άλλων και στο μαγαζί του Μιχου) και μεταξύ των ανθρώπων που εμπιστευοταν τα παιδιά της ήταν ο οικογενειάρχης και της εκκλησίας Μιχος που είχε μαγαζί στην γειτονιά. Μπορεί και να μην της είχε περάσει όντως από το μυαλό ότι είναι παιδοβιαστής.
Ένας και μόνο λόγος είναι αυτός που δεν μπορεί να δικαιολογήσει την άγνοια της μάνας, είναι ότι η μικρή είχε δώσει τον λογαριασμό της μάνας της για κατάθεση χρήματων. Οπότε με κάποιόν τρόπο η μικροί είχε πρόσβαση στον λογαριασμό και λόγο ηλικίας δεν μπορεί να το κάνει μονή της.

Η κατάσταση είναι περίπλοκη και ο δικηγόρος και οι μάρτυρές της κάθε πλευράς βγάζουν προς τα έξω ότι συμφέρει την πλευρά του.

Για παράδειγμα η πλευράς του Μίχοι αφήνει να διαρρεύσουνε πληροφορείς ότι «περιεργα» εμβάσματα εμπαιναν στον λογαριασμού αυτό και πριν την εμπλοκή του.
Το ότι είχε ο Μιχος τον λογαριασμό της μάνας, ακόμα και αν τον πήρε μέσω της μικρής... δεν μας λέει απολύτως τίποτα σε σχέση με το αν ήξερε για τους βιασμούς. Αφού δούλευε στο μαγαζί του η γυναίκα, δεν θα είχε και τον λογαριασμό της ο Μιχος, δεν θα της έβαλε κάποια χρήματα κάποια στιγμή; :roll:

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Μαρ 29, 2024 3:49 pm

AlexD έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:18 pm
N.I.2022 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:01 pm


Ένας και μόνο λόγος είναι αυτός που δεν μπορεί να δικαιολογήσει την άγνοια της μάνας, είναι ότι η μικρή είχε δώσει τον λογαριασμό της μάνας της για κατάθεση χρήματων. Οπότε με κάποιόν τρόπο η μικροί είχε πρόσβαση στον λογαριασμό και λόγο ηλικίας δεν μπορεί να το κάνει μονή της.

Η κατάσταση είναι περίπλοκη και ο δικηγόρος και οι μάρτυρές της κάθε πλευράς βγάζουν προς τα έξω ότι συμφέρει την πλευρά του.

Για παράδειγμα η πλευράς του Μίχοι αφήνει να διαρρεύσουνε πληροφορείς ότι «περιεργα» εμβάσματα εμπαιναν στον λογαριασμού αυτό και πριν την εμπλοκή του.
Το ότι είχε ο Μιχος τον λογαριασμό της μάνας, ακόμα και αν τον πήρε μέσω της μικρής... δεν μας λέει απολύτως τίποτα σε σχέση με το αν ήξερε για τους βιασμούς. Αφού δούλευε στο μαγαζί του η γυναίκα, δεν θα είχε και τον λογαριασμό της ο Μιχος, δεν θα της έβαλε κάποια χρήματα κάποια στιγμή; :roll:
Η δικαιοσύνη έχει κλειστά τα μάτια όχι μόνο για να μην δείχνει εύνοια στους ισχυρούς, αλλά και για να μην είναι συμπονετική στους αδυνάτους (να μην ξερει ποιον έχει απέναντι της).

Η ενοχή του Μίχου είναι αδιαπραγμάτευτη, όπως και όλων αυτών που έκλεισαν η επιχείρησαν να κλείσουν ερωτικό με την μικρή. Ακόμα και να αγνοούσαν την ηλικία της θα έπρεπε όταν την συναντούσαν να έκαναν πίσω και να το κατήγγειλαν.

Το πραγματικά λυπηρό είναι ότι από ότι έδειξε η όλη υπόθεση, εμένα μου φαίνεται ότι η μικρή είχε βρει έναν τρόπο να βγάζει χρήματά χωρείς να την ενοχλεί ή και να καταλαβαίνει αυτό που πραγματικά κάνει.
Υπάρχει μάρτυρας που έχει κατάθεσε ότι όταν πήγε στο ραντεβού και διαπίστωσε την πραγματική ηλικία της και δεν θέλησέ να προχωρήσει η μικρή τον απείλησε και του έκανε φασαρία.

Όλη η υπεράσπισή του Μίχοι βασίζετέ στο ότι η μικρή είχες ερωτικες επαφές επι πληρωμή και πριν την δίκη του εμπλοκή.
Το δικαστήριο προφανώς το δέχτηκε (κάποιά απόδειξη θα υπάρχει) και για αυτό έκρινε ένοχο και τη μητέρα της μικρής.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 4:09 pm

N.I.2022 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:49 pm
AlexD έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:18 pm


Το ότι είχε ο Μιχος τον λογαριασμό της μάνας, ακόμα και αν τον πήρε μέσω της μικρής... δεν μας λέει απολύτως τίποτα σε σχέση με το αν ήξερε για τους βιασμούς. Αφού δούλευε στο μαγαζί του η γυναίκα, δεν θα είχε και τον λογαριασμό της ο Μιχος, δεν θα της έβαλε κάποια χρήματα κάποια στιγμή; :roll:
Η δικαιοσύνη έχει κλειστά τα μάτια όχι μόνο για να μην δείχνει εύνοια στους ισχυρούς, αλλά και για να μην είναι συμπονετική στους αδυνάτους (να μην ξερει ποιον έχει απέναντι της).

Η ενοχή του Μίχου είναι αδιαπραγμάτευτη, όπως και όλων αυτών που έκλεισαν η επιχείρησαν να κλείσουν ερωτικό με την μικρή. Ακόμα και να αγνοούσαν την ηλικία της θα έπρεπε όταν την συναντούσαν να έκαναν πίσω και να το κατήγγειλαν.

Το πραγματικά λυπηρό είναι ότι από ότι έδειξε η όλη υπόθεση, εμένα μου φαίνεται ότι η μικρή είχε βρει έναν τρόπο να βγάζει χρήματά χωρείς να την ενοχλεί ή και να καταλαβαίνει αυτό που πραγματικά κάνει.
Υπάρχει μάρτυρας που έχει κατάθεσε ότι όταν πήγε στο ραντεβού και διαπίστωσε την πραγματική ηλικία της και δεν θέλησέ να προχωρήσει η μικρή τον απείλησε και του έκανε φασαρία.

Όλη η υπεράσπισή του Μίχοι βασίζετέ στο ότι η μικρή είχες ερωτικες επαφές επι πληρωμή και πριν την δίκη του εμπλοκή.
Το δικαστήριο προφανώς το δέχτηκε (κάποιά απόδειξη θα υπάρχει) και για αυτό έκρινε ένοχο και τη μητέρα της μικρής.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο γίνεται σ αυτή τη χώρα


https://www.naftemporiki.gr/society/162 ... mastropos/
Σύμφωνα με την Αστυνομία, η 25χρονη από το καλοκαίρι του 2023 στρατολόγησε επτά ανήλικα κορίτσια που είχαν συμπληρώσει τα 14 έτη, αφού προηγουμένως είχε αναπτύξει φιλική σχέση μαζί τους, διευκολύνοντας στην πραγματοποίηση συναντήσεων με πελάτες, με σκοπό τη γενετήσια εκμετάλλευση τους σε ξενοδοχεία ημιδιαμονής στο κέντρο της Αθήνας.

Υπενθυμίζεται ότι η 25χρονη είχε συλληφθεί και για διακίνηση ναρκωτικών ουσιών.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 4:47 pm

GK_23 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:06 pm

Για να δούμε τι θα γίνει και στο εφετείο λοιπόν, εκεί όπου δεν υπάρχουν ένορκοι και συνήθως η δημοσιότητα που δίνεται στις υποθέσεις που εκδικάζονται είναι πολύ μικρότερη.
Γιατί δεν υπάρχουν; Στο μικτό ορκωτό Εφετείο δεν θα πάει;

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 6:06 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 4:09 pm
N.I.2022 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:49 pm


Η δικαιοσύνη έχει κλειστά τα μάτια όχι μόνο για να μην δείχνει εύνοια στους ισχυρούς, αλλά και για να μην είναι συμπονετική στους αδυνάτους (να μην ξερει ποιον έχει απέναντι της).

Η ενοχή του Μίχου είναι αδιαπραγμάτευτη, όπως και όλων αυτών που έκλεισαν η επιχείρησαν να κλείσουν ερωτικό με την μικρή. Ακόμα και να αγνοούσαν την ηλικία της θα έπρεπε όταν την συναντούσαν να έκαναν πίσω και να το κατήγγειλαν.

Το πραγματικά λυπηρό είναι ότι από ότι έδειξε η όλη υπόθεση, εμένα μου φαίνεται ότι η μικρή είχε βρει έναν τρόπο να βγάζει χρήματά χωρείς να την ενοχλεί ή και να καταλαβαίνει αυτό που πραγματικά κάνει.
Υπάρχει μάρτυρας που έχει κατάθεσε ότι όταν πήγε στο ραντεβού και διαπίστωσε την πραγματική ηλικία της και δεν θέλησέ να προχωρήσει η μικρή τον απείλησε και του έκανε φασαρία.

Όλη η υπεράσπισή του Μίχοι βασίζετέ στο ότι η μικρή είχες ερωτικες επαφές επι πληρωμή και πριν την δίκη του εμπλοκή.
Το δικαστήριο προφανώς το δέχτηκε (κάποιά απόδειξη θα υπάρχει) και για αυτό έκρινε ένοχο και τη μητέρα της μικρής.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο γίνεται σ αυτή τη χώρα


https://www.naftemporiki.gr/society/162 ... mastropos/
Σύμφωνα με την Αστυνομία, η 25χρονη από το καλοκαίρι του 2023 στρατολόγησε επτά ανήλικα κορίτσια που είχαν συμπληρώσει τα 14 έτη, αφού προηγουμένως είχε αναπτύξει φιλική σχέση μαζί τους, διευκολύνοντας στην πραγματοποίηση συναντήσεων με πελάτες, με σκοπό τη γενετήσια εκμετάλλευση τους σε ξενοδοχεία ημιδιαμονής στο κέντρο της Αθήνας.

Υπενθυμίζεται ότι η 25χρονη είχε συλληφθεί και για διακίνηση ναρκωτικών ουσιών.
Υπάρχει σπείρα με σπουργίτια και εμείς ξέρουμε για τον Μιχο, καμιά 10ρια ακόμα ονόματα και συζητάμε για την μάνα...και το αν ένα κορίτσι 10 και 12χρ μπορεί να "αποφάσισε" να εκδοθεί. :bblove:
Η 25χρ θα ναι κάτω κάτω στην ιεραρχία...
Δύσκολο να καθαρίσει όλο αυτό.

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1767
Δημοσιεύσεις: 3949
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: SGA, Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 01, 2024 9:51 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 4:47 pm
GK_23 έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 3:06 pm

Για να δούμε τι θα γίνει και στο εφετείο λοιπόν, εκεί όπου δεν υπάρχουν ένορκοι και συνήθως η δημοσιότητα που δίνεται στις υποθέσεις που εκδικάζονται είναι πολύ μικρότερη.
Γιατί δεν υπάρχουν; Στο μικτό ορκωτό Εφετείο δεν θα πάει;
Δίκιο έχεις, my bad :)

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3291
Δημοσιεύσεις: 6109
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 09, 2024 10:00 am

Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ η εισαγγελία των Εφετών κρίνει η μητέρα της μικρής από τον Κολωνό θα πρέπει να (ξανα)δικαστεί για την κατηγορία της μαστροπίας, όλα αυτά συνέπεσαν μετά το 4-3 των ενόρκων έναντι των δικαστών. Το σκεπτικό είναι ότι οι ένορκοι δεν έκριναν σωστά την υπόθεση.

Εχθές λοιπόν έτυχε ήμουν σε μια παρέα με δύο δικηγόρους όπου και οι δύο μας είπαν ότι όλο αυτό είναι θέμα γοήτρου, καθώς θα μπορούσαν να αφήσουν την οικογένεια να μαζέψει τα κομμάτια της αλλά αυτοί έκριναν ότι η μάνα θα πρέπει να τιμωρηθεί (όπως και θα γίνει από ότι εκτίμησαν).

Πριν από 10 χρόνια βρέθηκα σε περίπτωση όπου η πρόεδρος σε μια αστική υπόθεση την έκρινε εις βάρος μου, ενώ όλα τα στοιχεία ήταν υπέρ μου. Μετά το αποτέλεσμα είχα προτείνει στη δικηγόρο μου να πάμε για κακοδικία, εκείνη μου απάντησε ότι "δεν ξέρεις που πας να μπλέξεις" και ότι η συγκεκριμμένη πρόεδρος "έχει το ακαταλόγιστο να κάνει ό,τι της γουστάρει στις υποθέσεις που αναλαμβάνει". Στην ερώτηση μου "μα καλά τι δόντι έχει;" μου είπαν και οι δύο (σ.σ. είχε έρθει εκείνη τη στιγμή ο δικηγόρος της αντίπαλης πλευράς στην κουβέντα μας άλλωστε δεν είχα κάτι με τον άνθρωπο) ότι "αυτή γνωρίζει πολλά (για αιρετούς, αστυνομικούς κλπ)!!!".

Πριν λίγες ημέρες βγήκε μια έρευνα από την Public Issue όπου οι πολίτες κρίνουν τους θεσμούς. Η παρακάτω εικόνα είναι μόνος για τη δικαιοσύνη με τα έτη 2012 και 2019 να είναι κομβικά στην αλλαγή εμπιστοσύνης της κοινής γνώμης. Τυχαία γεγονότα είναι ότι οι κυβερνήσεις που ανέλαβαν τις συγκεκριμμένες χρονικές περιόδους κουκούλωσαν μαζί με τους πάντα πρόθυμους δικαστές τις υποθέσεις σκανδάλων που τους αφορούσαν. Παρόλα αυτά νομίζω ότι δεν τους καίγεται καρφάκι και ότι θα συνεχίσουν ακριβώς από εκεί που σταμάτησαν.

Εικόνα

5
4 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 09, 2024 10:40 am

ssoulliss έγραψε:
Τρί Απρ 09, 2024 10:00 am

Εχθές λοιπόν έτυχε ήμουν σε μια παρέα με δύο δικηγόρους όπου και οι δύο μας είπαν ότι όλο αυτό είναι θέμα γοήτρου, καθώς θα μπορούσαν να αφήσουν την οικογένεια να μαζέψει τα κομμάτια της αλλά αυτοί έκριναν ότι η μάνα θα πρέπει να τιμωρηθεί (όπως και θα γίνει από ότι εκτίμησαν).
Αν σου είπαν κάτι τέτοιο μάλλον ήθελαν να πουν το δικό τους και σε παραπληροφόρησαν καθώς είναι πάγια τακτική όταν η πρόταση του εισαγγελέα διαφέρει από την ετυμηγορία του δικαστηρίου και δεν υπάρχει ομοφωνία να ασκείται έφεση και όχι μόνο στα ορκωτά. Δεν ξέρω και πως μπορούν να "εκτιμήσουν" το αποτέλεσμα ενός μελλοντικού δικαστηρίου στο οποίο άλλωστε στην σύνθεση του θα είναι πάλι ένορκοι.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 10, 2024 9:07 am

https://www.efsyn.gr/stiles/ypografoyn/ ... -adiaforia
Στη συνέντευξη που παραχώρησε η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου στον ALPHA και τον δημοσιογράφο Σταύρο Θεοδωράκη ρωτήθηκε αν είναι υπερήφανη για την ελληνική Δικαιοσύνη.

Η κ. Σακελλαροπούλου, που υπηρέτησε επί 40 χρόνια το δικαστικό σώμα πριν γίνει η πρώτη γυναίκα Πρόεδρος της Δημοκρατίας στην Ελλάδα, απάντησε ως εξής: «Είναι πολύ μεγάλη, βαριά κουβέντα, να πω ότι είμαι περήφανη. Εγώ δεν έχω να κρίνω και κανέναν. Υπήρξα σχεδόν 40 χρόνια δικαστής. Ξέρω ότι πολλοί συνάδελφοί μου προσπαθούν να κάνουν το σωστό. Βεβαίως θα υπάρξουν αστοχίες και λάθη. Ανθρωποι είναι και οι δικαστές. Αυτό που μέσα μου βαθιά εύχομαι και ελπίζω είναι ακριβώς ότι είναι ανεξάρτητοι και δεν επηρεάζονται από κανέναν στην κρίση τους. Αυτό εύχομαι πάντα». Προσεκτική στις διατυπώσεις της. Λογικό. Ηταν σαράντα χρόνια στο δικαστικό σώμα και σε επιτελικές θέσεις για μεγάλο διάστημα. Εχουν δει τα μάτια της πολλά με πρωταγωνιστές συναδέλφους της όλων των βαθμίδων για τα οποία μπορεί να μην είναι υπερήφανη. Δεν θέλει όμως να τσουβαλιάσει τους λειτουργούς της Δικαιοσύνης.

Οπως μου είπε μαχόμενος δικηγόρος που έχει χρόνια στο κουρμπέτι, «τη Δικαιοσύνη την εμπιστεύονται μόνο εκείνοι που δεν έχει χρειαστεί να έρθουν σε επαφή μαζί της». Ισοπεδωτικό κι αυτό. Ωστόσο τείνει να εδραιωθεί ως αντίληψη. Κι αυτό πρέπει να ανησυχήσει και τους δικαστές και το πολιτικό σύστημα. Οπως προκύπτει από την έρευνα της Public Issue, οι πολίτες δεν εμπιστεύονται ούτε τη Δικαιοσύνη, ούτε τα κόμματα, ούτε τη Βουλή, ούτε την Αστυνομία. Θα πει κάποιος ότι είναι φωτογραφία της στιγμής λόγω των πολλών γεγονότων που απασχολούν τη δημόσια συζήτηση στην παρούσα φάση και έχουν σχέση με τους συγκεκριμένους θεσμούς και κυρίως με τον τρόπο που συμπεριφέρθηκαν εκπρόσωποί τους. Παρηγορητική αυταπάτη. Η πτώση είναι διαρκής. Εχει ξεκινήσει εδώ και αρκετά χρόνια. Απλώς τώρα φαίνεται πως πλησιάζουμε με ταχύτητα τον πάτο. Και δυστυχώς οι ηγεσίες επιδεικνύουν καμαρωτή αδιαφορία.

2
2 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 12, 2024 7:24 am

Καλημέρα!

Μιας και στα μπασκετικά περιμένω να τελειώσει το ματς με Φενέρ για να σχολιάσω ας πω την αποψάρα μου για κάτι πιο σύνθετο και δύσκολο.

Η δικαιοσύνη στην χώρα λειτουργεί και μάλιστα πολύ καλά. Ακόμα περισσότερο η αστυνομία. Έχει αποδειχθεί σε κάθε πιθανή περίπτωση ότι οι νόμοι ισχύουν για όσους δεν έχουν τα εργαλεία να τους παρακάμπτουν. Όσοι έχουν τα σωστά εργαλεία (γνωριμίες, κεφάλαιο, know how κ.α.) έχουν πάντα από ευνοϊκή έως ανύπαρκτη μεταχείριση. Τα τελευταία χρόνια πλέον αυτό γίνεται απροκάλυπτα. Συνθέτοντας πληροφορίες από υποθέσεις είναι εύκολο το συμπέρασμα ότι έχουν μεγαλώσει παααάρα πολύ τα κυκλώματα που διακινούν ναρκωτικά, ανθρώπους, όργανα κ.α. Ότι η χώρα έχει γίνει κάποιου είδους παιδική χαρά πιστολάδων και λοιπών μπουμπουκιών. Και ότι οι εξουσίες στην Ελλάδα κάνουν εξαιρετική δουλειά στο να ενσωματωθούν σε αυτόν τον παγκόσμιο κύκλο εργασιών.

Δεν είναι ανάγκη να μην πούμε ότι έχουμε γίνει η Κολομβία της Ευρώπης. Και τώρα που έρχονται οι ιδιωτικές φυλακές, συνδυαστικά με τον νέο ποινικό κώδικα, την "επανίδρυση της αστυνομίας" από τον ειδικό Χρυσοχοίδη και την νέα συμφωνία για το μεταναστευτικό...
Καλά θα ναι. Θα τα φτιάξει ο Μητσοτάκης.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 26, 2024 11:56 am

AlexD έγραψε:
Παρ Απρ 12, 2024 7:24 am
Καλημέρα!

Μιας και στα μπασκετικά περιμένω να τελειώσει το ματς με Φενέρ για να σχολιάσω ας πω την αποψάρα μου για κάτι πιο σύνθετο και δύσκολο.

Η δικαιοσύνη στην χώρα λειτουργεί και μάλιστα πολύ καλά. Ακόμα περισσότερο η αστυνομία. Έχει αποδειχθεί σε κάθε πιθανή περίπτωση ότι οι νόμοι ισχύουν για όσους δεν έχουν τα εργαλεία να τους παρακάμπτουν. Όσοι έχουν τα σωστά εργαλεία (γνωριμίες, κεφάλαιο, know how κ.α.) έχουν πάντα από ευνοϊκή έως ανύπαρκτη μεταχείριση. Τα τελευταία χρόνια πλέον αυτό γίνεται απροκάλυπτα. Συνθέτοντας πληροφορίες από υποθέσεις είναι εύκολο το συμπέρασμα ότι έχουν μεγαλώσει παααάρα πολύ τα κυκλώματα που διακινούν ναρκωτικά, ανθρώπους, όργανα κ.α. Ότι η χώρα έχει γίνει κάποιου είδους παιδική χαρά πιστολάδων και λοιπών μπουμπουκιών. Και ότι οι εξουσίες στην Ελλάδα κάνουν εξαιρετική δουλειά στο να ενσωματωθούν σε αυτόν τον παγκόσμιο κύκλο εργασιών.

Δεν είναι ανάγκη να μην πούμε ότι έχουμε γίνει η Κολομβία της Ευρώπης. Και τώρα που έρχονται οι ιδιωτικές φυλακές, συνδυαστικά με τον νέο ποινικό κώδικα, την "επανίδρυση της αστυνομίας" από τον ειδικό Χρυσοχοίδη και την νέα συμφωνία για το μεταναστευτικό...
Καλά θα ναι. Θα τα φτιάξει ο Μητσοτάκης.
Eχουμε φτιαξει το μαφιοζοτουρισμο, θελετε αλβανοι μαφιοζοι να αλληλοσκοτωθειτε ελατε στην αθηναικη ριβιερα, θελετε τουρκοι πρακτορες να λυσετε τους λογαριασμους σας ελατε Αρτεμιδα, θελετε Βουλγαροι να δειξετε ποιος κανει κουμαντο ελατε Πειραια, θελετε Κροατες να κανετε ροουντ τριπ δερνοντας για το χαβαλε, ελατε Ελλαδα, πουθενα καλυτερα.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 26, 2024 11:58 am

Οργισμένη είναι η μητέρα του Ιάσονα Λαλαούνη από την απόφαση του δικαστηρίου, για τον αστυνομικό – οδηγό του οχήματος της Βουλής που ενεπλάκη στο τροχαίο με θύμα τον 23χρονου Ιάσονα Λαλαούνη τον Μάρτιο του 2021.

Ο αστυνομικός κρίθηκε από το Ά Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών ένοχος για ανθρωποκτονία από αμέλεια και του επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης 3 ετών με αναστολή, ενώ δεν του χορηγήθηκε καμία ελαφρυντική περίσταση, όπως η του προτέρου σύννομου βίου, όπως είχε ζητήσει ο συνήγορός του.

«Έτσι λειτουργεί η ελληνική δικαιοσύνη. Δεν υπάρχει. Ούτε το δίπλωμα δεν αφαιρέσανε, σαν παράδειγμα, να δείξουν στους οδηγούς ότι τιμωρείται κάποιος όταν οδηγά παράνομα» δήλωσε η μητέρα του Ιάσονα μετά το τέλος της δίκης.

Στη δήλωσή της ανέφερε επίσης ότι «δεν θα τελειώσουν ποτέ τα τροχαία όπως πάμε, δεν τιμωρείται κανείς».

«Είμαι τόσο θυμωμένη, απογοητευμένη. Βέβαια δεν περίμενα τίποτα από την ελληνική δικαιοσύνη αλλά ήθελα να πιστέψω μήπως κάτι θα άλλαζε, την τελευταία στιγμή, ότι έστω θα αφαιρέσουν το δίπλωμά του. Ότι μπορείς να συνεχίζεις να οδηγείς κανονικά όταν έχεις σκοτώσει κάποιον στο δρόμο μου είναι αδιανόητο», πρόσθεσε.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 29, 2024 8:49 am

Ποινή φυλάκισης 111 ετών έως 3 ετών επέβαλε το Τριμελές Πλημμελειοδικείο της Αθήνας στους έξι καταδικασθέντες για τη φονική φωτιά στο Μάτι, που οδήγησε στον θάνατο 104 πολίτες. Η κατάσταση εντός της αίθουσας του δικαστηρίου ήταν «εκρηκτική», με τους συγγενείς των θυμάτων να ξεσπούν κατά της απόφασης, καθώς εκτιτέα είναι μόνο τα 5 έτη. Το δικαστήριο όρισε μάλιστα ότι οι ποινές μετατρέπονται σε χρηματικές, με τα ποσά να κυμαίνονται γύρω στις 40 χιλιάδες ευρώ στον καθένα.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”