ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

Συντονιστής: Captains

Στηβ Κερ

 a1greece
Reactions: 562
Δημοσιεύσεις: 892
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:54 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 3:26 pm

Πρότεινε την αθώωση του για το βιασμό οχι για τις υπόλοιπες κατηγορίες .Για να έχουμε άποψη πρέπει να ξέρουμε τι θεωρείται απο τη δικαιοσύνη βιασμός ειδικα για ανήλικο και τι στοιχεία υπήρχαν.Αμφιβαλλω ακόμα αν κανένας ξέρει τι διαφορά θα είχε πχ στην ποινή του αν καταδικαζόταν (στο τέλος) ΚΑΙ για βιασμό πέρα απο το υπόλοιπο κατηγορητήριο.Εγω οχι πάντως.(Να μη μιλήσουμε καν για τι ποινές προβλέπονται γενικά).
Γενικά στο συγκεκριμένο θέμα παίζει πολύ πολιτική κ αυτο φαίνεται κ απο το πως αντιμετωπίζεται η μάνα απο το κοινό.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1396
Δημοσιεύσεις: 3558
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 3:31 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:08 pm
tarp7 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 2:47 pm

Έχουμε γνώση μέρος της δικογραφίας που (κακώς) έχει διαρρεύσει στα ΜΜΕ
Ο ίδιος, μάλιστα, φέρεται να ισχυρίστηκε ότι ήταν «ερωτευμένος» με τη 12χρονη και συνευρέθηκε 4 φορές με τη 12χρονη. Επιπλέον, κατά τις ίδιες πηγές, δήλωσε ότι έχει μετανιώσει για τις πράξεις του και τόνισε ότι η μητέρα της ανήλικης «δε γνώριζε τίποτα»
Το να πηδάς 12χρονη δεν θεωρείται βιασμός; Από πότε;
Η εισαγγελέας λέει όνο τη διευκόλυνε για μαστροπεια, , την πήγαινε μέχρι τον οίκο ανοχής ας πούμε,τα σπίτια τα έβρισκε μόνη της η μικρή;
Το πιστεύει η ίδια αυτό;

https://www.tanea.gr/2022/10/21/uncateg ... -ton-mixo/
Μίχος: Φεύγω σε δουλειά. Αύριο τα λέμε για δουλειά.
12χρονη: Καλά.
Μίχος: Σε ραντεβού πήγες; Να μου δώσεις τα μισά…
Κατ' αρχήν δεν είμαι συνήγορος του Μίχου, ούτε υποστηρίζω ότι είμαι αθώος. Λέω ότι δεν έχουμε γνώση των στοιχείων και τι πραγματικά έχει γίνει στο δικαστήριο, ξέρουμε διαρροές, φήμες, φέρεται να ισχυρίστηκε κλπ. Κατά δεύτερον δεν έχει βγάλει ακόμα απόφαση το δικαστήριο, μπορεί ο εισαγγελέας να είναι διεφθαρμένος, στο κόλπ ο κλπ, να πω ότι είναι μεικτό ορκωτό και οι ένορκοι είναι περισσότεροι των τακτικών δικαστών και ότι οι δικαστές και οι ένορκοι δεν δεσμέυονται από την πρόταση του εισαγγελεά. Αυτό που γίνεται είναι να αναφέρεις ένα άρθρο σε μια ιστοσελίδα που θεωρείς ότι αυτή έχει 100% δίκιο και το δικαστήριο θα βγάλει μια 100% άδική απόφαση. Αυτά είναι τα γεγονότα.
Το δικαστικό σώμα στην Ελλάδα είναι διαφθαρμενο, την άποψη αυτή την έχω πριν την υπόθεση του Κολωνού.
Ο εισαγγελέας είναι δικαστικός λειτουργός δεν είναι ο οποιοσδήποτε. Δεν μπορεί να λέει τέτοιες μπούρδες " διευκόλυνση σε μαστροπεια" για 12χρονο κλπ

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1396
Δημοσιεύσεις: 3558
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 3:39 pm

Στηβ Κερ έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:26 pm
Πρότεινε την αθώωση του για το βιασμό οχι για τις υπόλοιπες κατηγορίες .Για να έχουμε άποψη πρέπει να ξέρουμε τι θεωρείται απο τη δικαιοσύνη βιασμός ειδικα για ανήλικο και τι στοιχεία υπήρχαν.Αμφιβαλλω ακόμα αν κανένας ξέρει τι διαφορά θα είχε πχ στην ποινή του αν καταδικαζόταν (στο τέλος) ΚΑΙ για βιασμό πέρα απο το υπόλοιπο κατηγορητήριο.Εγω οχι πάντως.(Να μη μιλήσουμε καν για τι ποινές προβλέπονται γενικά).
Γενικά στο συγκεκριμένο θέμα παίζει πολύ πολιτική κ αυτο φαίνεται κ απο το πως αντιμετωπίζεται η μάνα απο το κοινό.
Όποιος ενεργεί σεξουαλική πράξη με πρόσωπο νεότερο των δεκαπέντε ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται, αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί βαρύτερα με τα άρθρα 261 και 262, ως εξής: α) αν ο παθών δε συμπλήρωσε τα δώδεκα έτη, με κάθειρξη από δέκα ως δεκαπέντε έτη, β) αν ο παθών συμπλήρωσε τα δώδεκα αλλά όχι τα δεκατέσσερα έτη, με κάθειρξη ως δέκα έτη και γ) αν συμπλήρωσε τα δεκατέσσερα έτη, με φυλάκιση από δύο ως πέντε έτη και χρηματική ποινή.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3247
Δημοσιεύσεις: 6067
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 3:53 pm

Νομίζω ότι σχεδόν σε καμμία υπόθεση δε γνωρίζουμε τι ακριβώς γράφει μια δικογραφία, πάντα όμως υπάρχουν οι διαρροές προς τους δημοσιογράφους του συγκεκριμμένου ρεπορτάζ. Αυτές τροφοδοτούνται στην κοινή γνώμη άλλοτε για να διαφωτίσουν την υπόθεση και άλλοτε για να την αποπροσανατολίσουν. Από εκεί και ύστερα υπάρχει μια συνέχεια στις δικαστικές αποφάσεις που είναι σε κόντρα με το κοινό περί δικαίου αίσθημα. Από τη δολοφονημένη κοπέλα στη Ρόδο μέχρι πιθανόν και τη σημερινή απόφαση υπάρχει μια αλληλουχία γεγονότων.

Ποιος άλλωστε θυμάται σήμερα ότι ο Λιγνάδης και ο Φιλιππίδης είναι καταδικάσμένοι σε 12 και 11 χρόνια κάθειρξης αλλά κυκλοφορούν ελεύθεροι;

Για τη συγκεκριμμένη περίπτωση θλίβομαι ότι ένα παιδί που πάει δημοτικό, δεν προστατεύεται με κάθε τρόπο από την ελληνική πολιτεία. Και σε αυτό το κομμάτι έχει ευθύνη και η ελληνική δικαιοσύνη.

Οι πιο ειδικοί λένε ότι η κατάσταση με την εγκληματικότητα οφείλεται στο lock-down και στην ανέχεια ενώ για την αργοπορία της δικαιοσύνης φταίει κατά κύριο λόγο η έλλειψη εκσυγχρονισμού. Εγώ διαφωνώ και πιστεύω ότι τα περισσότερα προβλήματα γιγαντώθηκαν :P όταν "έπεσε" το σύστημα των εσωκομματικών εκλογών του κόμματος του πυρσού! :D

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 3:55 pm

tarp7 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:31 pm

Το δικαστικό σώμα στην Ελλάδα είναι διαφθαρμενο, την άποψη αυτή την έχω πριν την υπόθεση του Κολωνού.
Ο εισαγγελέας είναι δικαστικός λειτουργός δεν είναι ο οποιοσδήποτε. Δεν μπορεί να λέει τέτοιες μπούρδες " διευκόλυνση σε μαστροπεια" για 12χρονο κλπ
Ωραία, παραδέχεσαι, λοιπόν, ότι εκ των προτέρων είσαι προκατηλλειμένος. Θεωρείς αυθεντίκες τις δηλώσεις που φέρεται να είπε ο Μίχος χωρίς να ξέρεις αν πραγματικά έχουν γίνει όπως και οτιδήποτε άλλο σχόλιο σε βολεύει να το υποστηρίξεις.
Εγώ από την άλλη έχω επίσης προκατάληψη πιστεύω ότι είναι ένα σύνολο όπως όλα τα άλλα, με άτομα που κάνουν σωστά την δουλειά τους και άλλα που όχι και τείνω να πιστεύω ότι η πλειοψηφία των αποφάσεων που βγάζουν, σωστές ή λανθασμένες, είναι βάσει των στοιχείων που έχουν και που εμείς δεν έχουμε. Για το τι ποινές προβλέπονται, τι γίνεται όταν υπάρχουν πολλαπλές ποινές και πως γίνεται η συγχώνευση θα το δούμε όταν έρθει η ΄ώρα, πάντως απόφαση δεν έχει βγει ακόμα. Λέω όμως ξανά ότι είναι ορκωτό το δικαστήριο, είναι διεφθερμένο για κάποιο μυστήριο λόγο όλο το δικαστικό σώμα, είναι και οι ένορκοι
ssoulliss έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:53 pm
Νομίζω ότι σχεδόν σε καμμία υπόθεση δε γνωρίζουμε τι ακριβώς γράφει μια δικογραφία, πάντα όμως υπάρχουν οι διαρροές προς τους δημοσιογράφους του συγκεκριμμένου ρεπορτάζ. Αυτές τροφοδοτούνται στην κοινή γνώμη άλλοτε για να διαφωτίσουν την υπόθεση και άλλοτε για να την αποπροσανατολίσουν. Από εκεί και ύστερα υπάρχει μια συνέχεια στις δικαστικές αποφάσεις που είναι σε κόντρα με το κοινό περί δικαίου αίσθημα. Από τη δολοφονημένη κοπέλα στη Ρόδο μέχρι πιθανόν και τη σημερινή απόφαση υπάρχει μια αλληλουχία γεγονότων.
Για την Τοπαλούδη επιβλήθηκε ισόβια κάθειρξη και 15 χρόνια για τον μετέπειτα βιασμό. Αλλά πρέπει να διαχωρίζουμε το περί κοινού δικαίου αίσθημα και της δικαιοσύνης. Η δικαιοδύνη δεν μπορεί να λειτουργεί μόνο με αυτό, πρέπει να αποδειχτεί ότι κάποιος έχει διαπράξει μια πράξη, αυτό μας διαφεύγει πολλές φορές. Είναι άλλο κόμμάτι τι ποινές προβλέπονται και πως αυτές εφαρμόζονται, αν πρέπει να αυστηριοποιηθούν ή γίνουν πιο ελαστικοί και άλλη ιστορία το τι αποφάσεις βγάζουν τα δικαστήρια. ;

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3247
Δημοσιεύσεις: 6067
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 4:16 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:55 pm
ssoulliss έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:53 pm
Νομίζω ότι σχεδόν σε καμμία υπόθεση δε γνωρίζουμε τι ακριβώς γράφει μια δικογραφία, πάντα όμως υπάρχουν οι διαρροές προς τους δημοσιογράφους του συγκεκριμμένου ρεπορτάζ. Αυτές τροφοδοτούνται στην κοινή γνώμη άλλοτε για να διαφωτίσουν την υπόθεση και άλλοτε για να την αποπροσανατολίσουν. Από εκεί και ύστερα υπάρχει μια συνέχεια στις δικαστικές αποφάσεις που είναι σε κόντρα με το κοινό περί δικαίου αίσθημα. Από τη δολοφονημένη κοπέλα στη Ρόδο μέχρι πιθανόν και τη σημερινή απόφαση υπάρχει μια αλληλουχία γεγονότων.
Για την Τοπαλούδη επιβλήθηκε ισόβια κάθειρξη και 15 χρόνια για τον μετέπειτα βιασμό. Αλλά πρέπει να διαχωρίζουμε το περί κοινού δικαίου αίσθημα και της δικαιοσύνης. Η δικαιοδύνη δεν μπορεί να λειτουργεί μόνο με αυτό, πρέπει να αποδειχτεί ότι κάποιος έχει διαπράξει μια πράξη, αυτό μας διαφεύγει πολλές φορές. Είναι άλλο κόμμάτι τι ποινές προβλέπονται και πως αυτές εφαρμόζονται, αν πρέπει να αυστηριοποιηθούν ή γίνουν πιο ελαστικοί και άλλη ιστορία το τι αποφάσεις βγάζουν τα δικαστήρια. ;
Ίσως δεν έγινα αντιληπτός. :)

Η ποινή στη συγκεκριμμένη υπόθεση ήταν αυτή, ωστόσο αν θυμάσαι το #2 της κυβέρνησης βγήκε και "μάλωσε" την εισαγγελέα της έδρας γιατί κατά την αγόρευση της υποστηριξε ΚΑΙ το κοινό περί δικαίου αίσθημα. Επίσης να θυμίσω ότι γινόταν προσπάθεια ο ημεδαπός να πέσει στα μαλακά ή τέλος πάντων να θεωρηθεί ως απλός συνεργός και το έγκλημα εξ'ολοκλήρου να το φορτωθεί ο αλλοδαπός. Τυχαίο γεγονός φυσικά σε όλα αυτά ήταν η οικονομική (και όχι μόνο) θέση του γονιού στο νησί.

Στην περίπτωση της 12χρονης φανταστείτε να βγουν στη φόρα ποιοι υπεράνω υποψίας κάνουν ναρκωτικά, είναι ομοφυλόφιλοι ή πάνε με 12χρονα ανεξαρτήτως φύλου. Θα καταρρεύσει το "σύστημα" αξιών της χώρας και ο συγκεκριμμένος από ότι κατάλαβα ήταν ιδιαίτερα "δημοφιλής" σε όλα τα μήκη και πλάτη των ανθρώπων αυτών.

1
1 Εικόνα
Στηβ Κερ

 a1greece
Reactions: 562
Δημοσιεύσεις: 892
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:54 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 4:29 pm

tarp7 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:39 pm
Στηβ Κερ έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:26 pm
Πρότεινε την αθώωση του για το βιασμό οχι για τις υπόλοιπες κατηγορίες .Για να έχουμε άποψη πρέπει να ξέρουμε τι θεωρείται απο τη δικαιοσύνη βιασμός ειδικα για ανήλικο και τι στοιχεία υπήρχαν.Αμφιβαλλω ακόμα αν κανένας ξέρει τι διαφορά θα είχε πχ στην ποινή του αν καταδικαζόταν (στο τέλος) ΚΑΙ για βιασμό πέρα απο το υπόλοιπο κατηγορητήριο.Εγω οχι πάντως.(Να μη μιλήσουμε καν για τι ποινές προβλέπονται γενικά).
Γενικά στο συγκεκριμένο θέμα παίζει πολύ πολιτική κ αυτο φαίνεται κ απο το πως αντιμετωπίζεται η μάνα απο το κοινό.
Όποιος ενεργεί σεξουαλική πράξη με πρόσωπο νεότερο των δεκαπέντε ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται, αν δεν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθεί βαρύτερα με τα άρθρα 261 και 262, ως εξής: α) αν ο παθών δε συμπλήρωσε τα δώδεκα έτη, με κάθειρξη από δέκα ως δεκαπέντε έτη, β) αν ο παθών συμπλήρωσε τα δώδεκα αλλά όχι τα δεκατέσσερα έτη, με κάθειρξη ως δέκα έτη και γ) αν συμπλήρωσε τα δεκατέσσερα έτη, με φυλάκιση από δύο ως πέντε έτη και χρηματική ποινή.
Για να τον θεωρεί αθώο τότε ,η εισαγγελέας ,λόγω αμφιβολιών σημαίνει οτι στη δικογραφία δεν υπάρχουν η καλύτερα δεν θεωρεί οτι υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία για την πράξη.(Μη ρωτήσεις δεν ξερω τι στοιχεία υπάρχουν αλλα προφανως για τέτοια κατηγορία θα πρέπει να υπάρχουν παραπάνω απο το τι λέει ο ένας εκ των δυο,φαντάζομαι σαφείς μαρτυρίες για τις πράξεις ,φωτό η άλλο υλικό κλπ )επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι στοιχεία υπάρχουν ουτε τον θεωρώ αθώο αλλα ο κάθε εισαγγελέας δεν πρέπει κιόλας να προτείνει με το τι πιστεύει αλλα με τα στοιχεία που έχει .

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 4:33 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 4:16 pm
Conan1982 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:55 pm


Για την Τοπαλούδη επιβλήθηκε ισόβια κάθειρξη και 15 χρόνια για τον μετέπειτα βιασμό. Αλλά πρέπει να διαχωρίζουμε το περί κοινού δικαίου αίσθημα και της δικαιοσύνης. Η δικαιοδύνη δεν μπορεί να λειτουργεί μόνο με αυτό, πρέπει να αποδειχτεί ότι κάποιος έχει διαπράξει μια πράξη, αυτό μας διαφεύγει πολλές φορές. Είναι άλλο κόμμάτι τι ποινές προβλέπονται και πως αυτές εφαρμόζονται, αν πρέπει να αυστηριοποιηθούν ή γίνουν πιο ελαστικοί και άλλη ιστορία το τι αποφάσεις βγάζουν τα δικαστήρια. ;
Ίσως δεν έγινα αντιληπτός. :)

Η ποινή στη συγκεκριμμένη υπόθεση ήταν αυτή, ωστόσο αν θυμάσαι το #2 της κυβέρνησης βγήκε και "μάλωσε" την εισαγγελέα της έδρας γιατί κατά την αγόρευση της υποστηριξε ΚΑΙ το κοινό περί δικαίου αίσθημα. Επίσης να θυμίσω ότι γινόταν προσπάθεια ο ημεδαπός να πέσει στα μαλακά ή τέλος πάντων να θεωρηθεί ως απλός συνεργός και το έγκλημα εξ'ολοκλήρου να το φορτωθεί ο αλλοδαπός. Τυχαίο γεγονός φυσικά σε όλα αυτά ήταν η οικονομική (και όχι μόνο) θέση του γονιού στο νησί.

Στην περίπτωση της 12χρονης φανταστείτε να βγουν στη φόρα ποιοι υπεράνω υποψίας κάνουν ναρκωτικά, είναι ομοφυλόφιλοι ή πάνε με 12χρονα ανεξαρτήτως φύλου. Θα καταρρεύσει το "σύστημα" αξιών της χώρας και ο συγκεκριμμένος από ότι κατάλαβα ήταν ιδιαίτερα "δημοφιλής" σε όλα τα μήκη και πλάτη των ανθρώπων αυτών.
Δεν το θυμόμουν για να είμαι ειλικρινής αλλά το κοίταξα. κοίτα βάσει ψυχρής λογικής ο Σκέρτος είχε δίκιο. δεν αλλάζει φυσικά το κεντρικό νόημα της αγόρευσης.
Έγινε, λοιπόν, μια προσπάθεια να γίνει συγκάληψη και να τεθούν εμπόδια στο στάδιο της έρευνας όμως, και εδώ η δικαιοσύνη κατάφερε να σταθεί στο ύψος της, κάπου αλλού όχι, άρα δεν ισχύει ότι εκ των προτέρων οι δικαστικοί είναι διεφθαρμένοι. Γιατί να τους θεωρούμε τώρα;
Ίσως η αγόρευση της εισαγγελέας τότε ήταν ακριβώς συναισθηματική για να "αντισταθμίσει" την επιρροή των δικηγόρων των κατηγορούμενων στους ενόρκους, μια υπόθεση κάνω.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1396
Δημοσιεύσεις: 3558
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 13, 2024 4:36 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:55 pm
tarp7 έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:31 pm

Το δικαστικό σώμα στην Ελλάδα είναι διαφθαρμενο, την άποψη αυτή την έχω πριν την υπόθεση του Κολωνού.
Ο εισαγγελέας είναι δικαστικός λειτουργός δεν είναι ο οποιοσδήποτε. Δεν μπορεί να λέει τέτοιες μπούρδες " διευκόλυνση σε μαστροπεια" για 12χρονο κλπ
Ωραία, παραδέχεσαι, λοιπόν, ότι εκ των προτέρων είσαι προκατηλλειμένος. Θεωρείς αυθεντίκες τις δηλώσεις που φέρεται να είπε ο Μίχος χωρίς να ξέρεις αν πραγματικά έχουν γίνει όπως και οτιδήποτε άλλο σχόλιο σε βολεύει να το υποστηρίξεις.
Εγώ από την άλλη έχω επίσης προκατάληψη πιστεύω ότι είναι ένα σύνολο όπως όλα τα άλλα, με άτομα που κάνουν σωστά την δουλειά τους και άλλα που όχι και τείνω να πιστεύω ότι η πλειοψηφία των αποφάσεων που βγάζουν, σωστές ή λανθασμένες, είναι βάσει των στοιχείων που έχουν και που εμείς δεν έχουμε. Για το τι ποινές προβλέπονται, τι γίνεται όταν υπάρχουν πολλαπλές ποινές και πως γίνεται η συγχώνευση θα το δούμε όταν έρθει η ΄ώρα, πάντως απόφαση δεν έχει βγει ακόμα. Λέω όμως ξανά ότι είναι ορκωτό το δικαστήριο, είναι διεφθερμένο για κάποιο μυστήριο λόγο όλο το δικαστικό σώμα, είναι και οι ένορκοι
ssoulliss έγραψε:
Τετ Μαρ 13, 2024 3:53 pm
Νομίζω ότι σχεδόν σε καμμία υπόθεση δε γνωρίζουμε τι ακριβώς γράφει μια δικογραφία, πάντα όμως υπάρχουν οι διαρροές προς τους δημοσιογράφους του συγκεκριμμένου ρεπορτάζ. Αυτές τροφοδοτούνται στην κοινή γνώμη άλλοτε για να διαφωτίσουν την υπόθεση και άλλοτε για να την αποπροσανατολίσουν. Από εκεί και ύστερα υπάρχει μια συνέχεια στις δικαστικές αποφάσεις που είναι σε κόντρα με το κοινό περί δικαίου αίσθημα. Από τη δολοφονημένη κοπέλα στη Ρόδο μέχρι πιθανόν και τη σημερινή απόφαση υπάρχει μια αλληλουχία γεγονότων.
Για την Τοπαλούδη επιβλήθηκε ισόβια κάθειρξη και 15 χρόνια για τον μετέπειτα βιασμό. Αλλά πρέπει να διαχωρίζουμε το περί κοινού δικαίου αίσθημα και της δικαιοσύνης. Η δικαιοδύνη δεν μπορεί να λειτουργεί μόνο με αυτό, πρέπει να αποδειχτεί ότι κάποιος έχει διαπράξει μια πράξη, αυτό μας διαφεύγει πολλές φορές. Είναι άλλο κόμμάτι τι ποινές προβλέπονται και πως αυτές εφαρμόζονται, αν πρέπει να αυστηριοποιηθούν ή γίνουν πιο ελαστικοί και άλλη ιστορία το τι αποφάσεις βγάζουν τα δικαστήρια. ;
Οι δηλώσεις που δημοσιεύτηκαν δεν έχουν διαψευστεί ούτε από τον ίδιο ούτε από το δικηγόρο του.
Μια σειρά από περίεργες αποφάσεις δικαστηρίων έχουν δημιουργήσει πια την αίσθηση ότι στην Ελλάδα δεν λειτουργεί η δικαιοσύνη. Δικαίως κατά τη γνώμη μου. Τέμπη, υποκλοπές, νοβαρτις, νοορ1, greek mafia, στημένα παιχνίδια και ένα σωρό άλλες αποφάσεις . Ακόμα και σε υποθέσεις που δεν έχουν πολιτική χρεια όπως η μονιμοποίηση συμβασιούχων, εργαζόμενοι που έχουν προσληφθεί με την ίδια σχέση εργασίας ίδια καθήκοντα, άλλοι νομιμοποιούνται κι άλλοι όχι και ενώ οι διατάξεις του Συντάγματος είναι ξεκάθαρες. Πιθανόν όλη αυτή την προκατάληψη και η μη απόδοση δικαιοσύνης από τα δικαστήρια σε διάφορες δικές να πληρώνει και η εισαγγελέας τώρα.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 14, 2024 8:28 am

Έτσι όπως έχει φτιαχτεί, είναι ωραίο τοπικ γενικά μιας και αφορά την ελληνική δικαιοσύνη γενικότερα και όχι μόνο την συγκεκριμένη υπόθεση. Οπου μέρος της δικαιοσύνης είναι και η προανακριση, τα στοιχεία που θα μαζέψει ή παραλείψει η αστυνομία, η εισαγγελέας και μετά οι δικαστές.

Θα επανέλθω -προφανώς- με αναλυτικό ποστ και για την συγκεκριμένη δίκη και γενικά για την ελληνική δικαιοσύνη, αλλά θέλω να έχω πει ότι από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα για την διαδικασία της υπόθεσης εδώ και καιρό, η στάση της πολιτείας στο συγκεκριμένο θέμα δείχνει να είναι τουλάχιστον τραγική ως προς το παιδί, είτε υπάρχει δόλος και συγκάλυψη, είτε όχι. Από τα ΜΜΕ που έκαναν φύλλο και φτερό την ζωή της ίδιας και της οικογένειάς της ενώ στήθηκαν έξω από το σπίτι τους και το ΕΣΡ δεν έκανε κάτι, στην αστυνομία που φαίνεται να μην της παρείχε προστασία και έμεινε εκτεθειμένη σε απειλές και μέσω της ψυχολόγου της υπηρεσίας την τρομοκράτησε παραπάνω, μέχρι την εισαγγελέα που κατά την διάρκεια της δικής φαίνεται να είχε υιοθετήσει από την αρχή όλο το σκεπτικό της υπεράσπισης και έβαζε παραπάνω ενοχές με την στάση της στην ανήλικη με τις τοποθετήσεις της.

Αυτά ως προς την προστασία της ανήλικης και χωρίς κάποια κρίση επί της διαδικασίας και αν υπάρχει συγκάλυψη ή όχι προς το παρόν.

Έχει προφανώς δίκιο ο Conan από την μία, από την άλλη συζήτηση κάνουμε. Έχουμε όποια στοιχεία υπάρχουν δημόσια και βάση αυτών λέμε μια γνώμη που μπορεί να είναι και λάθος φυσικά.

Ως προς αυτό λοιπόν, το μόνο σχόλιο που θα κάνω είναι ότι σε κάθε περίπτωση όταν ένας 50+ άνθρωπος πηγαίνει με άνθρωπο 11χρ, θέλει πάρα πολύ προσπάθεια για να μπορείς να πεις ότι υπάρχει συναίνεση και δεν είναι βιασμός, ειδικά όταν υπάρχει παραδοχή ασυμμετρίας δυνάμεων (η οικογένεια της μικρής χρωστούσε χρήματα στον Μιχο). Θέλει να έχεις την ικανότητα να σκεφτείς outside of the box που λένε και στο χωριό μου για να δεχτείς τον ισχυρισμό ότι ερωτεύτηκε το κορίτσι και για αυτό πήγε μαζί του και κατά τα άλλα απλώς το διευκόλυνε να εκδοθεί. Πάνω κάτω δηλαδή το σκεπτικό της είναι ότι η μικρή μπορούσε να πάρει αποφάσεις σαν ενήλικας και ο Μιχος ως αδύναμος ερωτευμένος δεν άντεξε και "της έκατσε" και παρόλο που ήταν ερωτευμένος δέχτηκε τους όρους της να πηγαίνει και με άλλους επί πληρωμή και μάλιστα την βοήθησε να το κάνει. Πολύ "προχώ" μου κάνει.
Ικανότητα που η συγκεκριμένη εισαγγελέας δεν μας έχει δείξει στο παρελθόν. :Amen:

Θα επανέλθω όμως όταν ενημερωθώ περισσότερο. :)

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 14, 2024 8:52 am

AlexD έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 8:28 am


Ως προς αυτό λοιπόν, το μόνο σχόλιο που θα κάνω είναι ότι σε κάθε περίπτωση όταν ένας 50+ άνθρωπος πηγαίνει με άνθρωπο 11χρ, θέλει πάρα πολύ προσπάθεια για να μπορείς να πεις ότι υπάρχει συναίνεση και δεν είναι βιασμός, ειδικά όταν υπάρχει παραδοχή ασυμμετρίας δυνάμεων (η οικογένεια της μικρής χρωστούσε χρήματα στον Μιχο). Θέλει να έχεις την ικανότητα να σκεφτείς outside of the box που λένε και στο χωριό μου για να δεχτείς τον ισχυρισμό ότι ερωτεύτηκε το κορίτσι και για αυτό πήγε μαζί του και κατά τα άλλα απλώς το διευκόλυνε να εκδοθεί. Πάνω κάτω δηλαδή το σκεπτικό της είναι ότι η μικρή μπορούσε να πάρει αποφάσεις σαν ενήλικας και ο Μιχος ως αδύναμος ερωτευμένος δεν άντεξε και "της έκατσε" και παρόλο που ήταν ερωτευμένος δέχτηκε τους όρους της να πηγαίνει και με άλλους επί πληρωμή και μάλιστα την βοήθησε να το κάνει. Πολύ "προχώ" μου κάνει.
Ικανότητα που η συγκεκριμένη εισαγγελέας δεν μας έχει δείξει στο παρελθόν. :Amen:

Θα επανέλθω όμως όταν ενημερωθώ περισσότερο. :)
Καλημέρα Άλεξ, όχι δεν ισχύει αυτό που λες, το παιδί ήταν πολύ μικρό, αν δεχόταν ότι υπήρχε σεξουαλική συνεύρεση θα ήταν ποινικά κολάσιμο ούτως ή άλλως. Προφανώς δεν δέχτηκε ότι είχαν γίνει οι πράξεις, άρα ΄συμπεραίνω ότι και ο Μίχος δεν είχε ομολογήσει κάτι τέτοιο

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 14, 2024 9:04 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 8:52 am
AlexD έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 8:28 am


Ως προς αυτό λοιπόν, το μόνο σχόλιο που θα κάνω είναι ότι σε κάθε περίπτωση όταν ένας 50+ άνθρωπος πηγαίνει με άνθρωπο 11χρ, θέλει πάρα πολύ προσπάθεια για να μπορείς να πεις ότι υπάρχει συναίνεση και δεν είναι βιασμός, ειδικά όταν υπάρχει παραδοχή ασυμμετρίας δυνάμεων (η οικογένεια της μικρής χρωστούσε χρήματα στον Μιχο). Θέλει να έχεις την ικανότητα να σκεφτείς outside of the box που λένε και στο χωριό μου για να δεχτείς τον ισχυρισμό ότι ερωτεύτηκε το κορίτσι και για αυτό πήγε μαζί του και κατά τα άλλα απλώς το διευκόλυνε να εκδοθεί. Πάνω κάτω δηλαδή το σκεπτικό της είναι ότι η μικρή μπορούσε να πάρει αποφάσεις σαν ενήλικας και ο Μιχος ως αδύναμος ερωτευμένος δεν άντεξε και "της έκατσε" και παρόλο που ήταν ερωτευμένος δέχτηκε τους όρους της να πηγαίνει και με άλλους επί πληρωμή και μάλιστα την βοήθησε να το κάνει. Πολύ "προχώ" μου κάνει.
Ικανότητα που η συγκεκριμένη εισαγγελέας δεν μας έχει δείξει στο παρελθόν. :Amen:

Θα επανέλθω όμως όταν ενημερωθώ περισσότερο. :)
Καλημέρα Άλεξ, όχι δεν ισχύει αυτό που λες, το παιδί ήταν πολύ μικρό, αν δεχόταν ότι υπήρχε σεξουαλική συνεύρεση θα ήταν ποινικά κολάσιμο ούτως ή άλλως. Προφανώς δεν δέχτηκε ότι είχαν γίνει οι πράξεις, άρα ΄συμπεραίνω ότι και ο Μίχος δεν είχε ομολογήσει κάτι τέτοιο
Καλημέρα. Μα είναι ποινικά κολάσιμο και για αυτό και προτείνει την ενοχή του για "κατάχρηση ανηλίκου", αλλά για να υπάρχει "βιασμός", πρέπει να μπορεί να αποδειχθεί ότι εκείνος είτε άσκησε σωματική βία, είτε την αποπλάνησε. Αυτό, λέει η εισαγγελέας, δεν προκύπτει.

Να σημειωθεί πάντως ότι ακόμα και αν δεν υιοθετήσει την πρόταση της το δικαστήριο, η πρόταση της από μόνη της δίνει στον Μιχο το δικαίωμα προσφυγής. Ακριβώς όπως έγινε στην δική της Χ.Α.

2
2 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 14, 2024 9:25 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 8:52 am
AlexD έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 8:28 am


Ως προς αυτό λοιπόν, το μόνο σχόλιο που θα κάνω είναι ότι σε κάθε περίπτωση όταν ένας 50+ άνθρωπος πηγαίνει με άνθρωπο 11χρ, θέλει πάρα πολύ προσπάθεια για να μπορείς να πεις ότι υπάρχει συναίνεση και δεν είναι βιασμός, ειδικά όταν υπάρχει παραδοχή ασυμμετρίας δυνάμεων (η οικογένεια της μικρής χρωστούσε χρήματα στον Μιχο). Θέλει να έχεις την ικανότητα να σκεφτείς outside of the box που λένε και στο χωριό μου για να δεχτείς τον ισχυρισμό ότι ερωτεύτηκε το κορίτσι και για αυτό πήγε μαζί του και κατά τα άλλα απλώς το διευκόλυνε να εκδοθεί. Πάνω κάτω δηλαδή το σκεπτικό της είναι ότι η μικρή μπορούσε να πάρει αποφάσεις σαν ενήλικας και ο Μιχος ως αδύναμος ερωτευμένος δεν άντεξε και "της έκατσε" και παρόλο που ήταν ερωτευμένος δέχτηκε τους όρους της να πηγαίνει και με άλλους επί πληρωμή και μάλιστα την βοήθησε να το κάνει. Πολύ "προχώ" μου κάνει.
Ικανότητα που η συγκεκριμένη εισαγγελέας δεν μας έχει δείξει στο παρελθόν. :Amen:

Θα επανέλθω όμως όταν ενημερωθώ περισσότερο. :)
Καλημέρα Άλεξ, όχι δεν ισχύει αυτό που λες, το παιδί ήταν πολύ μικρό, αν δεχόταν ότι υπήρχε σεξουαλική συνεύρεση θα ήταν ποινικά κολάσιμο ούτως ή άλλως. Προφανώς δεν δέχτηκε ότι είχαν γίνει οι πράξεις, άρα ΄συμπεραίνω ότι και ο Μίχος δεν είχε ομολογήσει κάτι τέτοιο
Σήμερα το πρωί άκουσα σε εκπομπή ότι η απαλλαγή του Μίχου για τον βιασμό βασίστηκε στο ότι υπήρχαν πολλά στοιχεία ότι η μικρή «εκδιδόταν» και πριν έρθει σε επαφή με τον Μιχο.
Οπότε βάση του ποινικού κώδικα του 2019 (αυτός που ψηφίστηκε μια βδομάδα πριν τις εκλογές και που αρχικά υποβάθμιζε και τον βιασμό από κακούργημα σε πλημμέλημα) δεν θεωρείται βιασμός.
Φυσικά υπάρχουνε οι άλλες δυο κακουργιματικες κατηγορίες που επιφέρουν τουλάχιστον 12 χρονιά φυλάκισής ( όσα και αν ήτανε κατηγορία βιασμού δλδ).

Ο εκάστοτε δικαστής δικάζει βάση των ισχυόντων νόμων και των αποδείξεών και όχι σύμφωνα με το περί κοινού δικαίου αίσθημα.

Το πρόβλημά δεν είναι η δικαστική απόφαση άλλα η έκτισή της εκάστοτε ποινής που πραγματικα κατάντα στο τέλος γελοία.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 14, 2024 9:45 am

N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 9:25 am
Conan1982 έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 8:52 am


Καλημέρα Άλεξ, όχι δεν ισχύει αυτό που λες, το παιδί ήταν πολύ μικρό, αν δεχόταν ότι υπήρχε σεξουαλική συνεύρεση θα ήταν ποινικά κολάσιμο ούτως ή άλλως. Προφανώς δεν δέχτηκε ότι είχαν γίνει οι πράξεις, άρα ΄συμπεραίνω ότι και ο Μίχος δεν είχε ομολογήσει κάτι τέτοιο
Σήμερα το πρωί άκουσα σε εκπομπή ότι η απαλλαγή του Μίχου για τον βιασμό βασίστηκε στο ότι υπήρχαν πολλά στοιχεία ότι η μικρή «εκδιδόταν» και πριν έρθει σε επαφή με τον Μιχο.
Οπότε βάση του ποινικού κώδικα του 2019 (αυτός που ψηφίστηκε μια βδομάδα πριν τις εκλογές και που αρχικά υποβάθμιζε και τον βιασμό από κακούργημα σε πλημμέλημα) δεν θεωρείται βιασμός.
Φυσικά υπάρχουνε οι άλλες δυο κακουργιματικες κατηγορίες που επιφέρουν τουλάχιστον 12 χρονιά φυλάκισής ( όσα και αν ήτανε κατηγορία βιασμού δλδ).

Ο εκάστοτε δικαστής δικάζει βάση των ισχυόντων νόμων και των αποδείξεών και όχι σύμφωνα με το περί κοινού δικαίου αίσθημα.

Το πρόβλημά δεν είναι η δικαστική απόφαση άλλα η έκτισή της εκάστοτε ποινής που πραγματικα κατάντα στο τέλος γελοία.
Το ότι αν "εκδίδεται" από πριν δεν είναι βιασμός από που προκύπτει; δεν το βρίσκω κάπου.
Για βιασμό ανηλίκου η ποινή είναι ισόβια. Τουλάχιστον 10 χρόνια είναι γενικά και ισόβια σε περίπτωση που κατά την διαδικασία ο βιαστής σκοτώσει το θύμα ή αν το θύμα είναι ανήλικο.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 14, 2024 10:48 am

AlexD έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 9:45 am
N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2024 9:25 am


Σήμερα το πρωί άκουσα σε εκπομπή ότι η απαλλαγή του Μίχου για τον βιασμό βασίστηκε στο ότι υπήρχαν πολλά στοιχεία ότι η μικρή «εκδιδόταν» και πριν έρθει σε επαφή με τον Μιχο.
Οπότε βάση του ποινικού κώδικα του 2019 (αυτός που ψηφίστηκε μια βδομάδα πριν τις εκλογές και που αρχικά υποβάθμιζε και τον βιασμό από κακούργημα σε πλημμέλημα) δεν θεωρείται βιασμός.
Φυσικά υπάρχουνε οι άλλες δυο κακουργιματικες κατηγορίες που επιφέρουν τουλάχιστον 12 χρονιά φυλάκισής ( όσα και αν ήτανε κατηγορία βιασμού δλδ).

Ο εκάστοτε δικαστής δικάζει βάση των ισχυόντων νόμων και των αποδείξεών και όχι σύμφωνα με το περί κοινού δικαίου αίσθημα.

Το πρόβλημά δεν είναι η δικαστική απόφαση άλλα η έκτισή της εκάστοτε ποινής που πραγματικα κατάντα στο τέλος γελοία.
Το ότι αν "εκδίδεται" από πριν δεν είναι βιασμός από που προκύπτει; δεν το βρίσκω κάπου.
Για βιασμό ανηλίκου η ποινή είναι ισόβια. Τουλάχιστον 10 χρόνια είναι γενικά και ισόβια σε περίπτωση που κατά την διαδικασία ο βιαστής σκοτώσει το θύμα ή αν το θύμα είναι ανήλικο.
Αυτό σου γράφω ότι βάση του νόμου του 2019, από την στιγμή που ΔΕΝ ασκείτε σωματική βία, αν το άτομο είναι εκδιδόμενο δεν υπάρχει βιασμός (αν δεν υπάρχει επίθεση).
Δλδ ψυχολογική βία, αποπλάνηση … κλπ δεν αποτελούν πράξεις βιασμού σε αυτές τις περιπτώσεις, όπως θα ήτανε αν δεν ήτανε εκδιδόμενο.

Καλός ή κακός αυτός είναι ο νόμος. Η βάση του νόμου είναι για να αποφεύγονται οι εκβιασμοί.

Οπότε ο Μίχος κατηγορείτε σε ότι αφορά για συνεύρεση με ανήλικο κάτω των 14 χρονών και για διευκόλυνση σε σωματεμπορία. Τα οποία επιφέρουν ποινές 12 χρονών φυλάκισης.

Δεν αθωώθηκε!! Και μακάρι τα 12 αυτά χρόνια που θα καταδικαστεί να τα εκτίσει ως την τελευταία μέρα.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”