ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ

Συντονιστής: Captains

basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Αύγ 27, 2023 12:01 pm

lefpan έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 11:28 am

Εργασιακό πλαίσιο υπέρ του εργαζόμενου απλώς δεν υπάρχει, ειδικά στην Ελλάδα.
Το παράδειγμα που φέρνεις δεν αφορά σε οποιονδήποτε εργαζόμενο, αλλά σε έναν σχετικά μικρό αριθμό που αμείβονται με 2.000 καθαρά και πάνω μηνιαίως.
Υπάρχουν, όμως, και άλλοι (η πλειονότητα των εργαζομένων) που αμείβονται με τον βασικό μισθό, στη γραμμή παραγωγής ή σε χειρωνακτικές εργασίες, υπάρχουν κορίτσια που λειώνουν καθημερινά για 600 ευρώ, αγόρια που δεν βρίσκουν αλλού δουλειά παρά μόνο ως διανομείς κλπ...κλπ.
Αλλά ακόμα και αυτοί στους οποίους αναφέρεται το παράδειγμά σου, ιδιαίτερα αν εργάζονται στα πρότζεκτς που αναφέρεις, είναι δεμένοι με συμβόλαια εχεμύθειας και εμπιστευτικότητας και με ρήτρες, που δεν μπορούν ούτε να σκεφτούν την παραίτησή τους, έτσι όπως το παρουσιάζεις.
Εξάλλου, πόσοι τέτοιοι νομίζεις ότι έχουν απομείνει στην Ελλάδα, όταν πάνω από 500.000 παιδιά με προσόντα την έχουν κάνει για το εξωτερικό, όπου βρίσκουν καλύτερες αμοιβές και όρους εργασίας;
Τι κάθεσε κι ασχολείσε;
Με ανεδύκεφτους εργάτες που τη δουλειά τους την κάνει ο καθένας ;

Ώρες- ώρες δεν σε καταλαβαίνω.
Μάλλον θα φτέει ότι είμαι κι εγώ ανειδίκεφτος.

0
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Αύγ 27, 2023 12:05 pm

Εγώ προτείνω τα κοινωνικό- εργασιακά- περιβαλλοντικά να τα κουβεντάσουμε στη γιορτή πίτας που θα κάνουμε.
Από κοντά, αγκαλιασμένοι, τραγουδώντας με μια σαμπάνια στο χέρι.

Να ξεφύγουμε και λίγο από τα πλήκτρα βρε αδελφέ.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1862
Δημοσιεύσεις: 2300
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Αύγ 27, 2023 12:09 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 12:01 pm
lefpan έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 11:28 am

Εργασιακό πλαίσιο υπέρ του εργαζόμενου απλώς δεν υπάρχει, ειδικά στην Ελλάδα.
Το παράδειγμα που φέρνεις δεν αφορά σε οποιονδήποτε εργαζόμενο, αλλά σε έναν σχετικά μικρό αριθμό που αμείβονται με 2.000 καθαρά και πάνω μηνιαίως.
Υπάρχουν, όμως, και άλλοι (η πλειονότητα των εργαζομένων) που αμείβονται με τον βασικό μισθό, στη γραμμή παραγωγής ή σε χειρωνακτικές εργασίες, υπάρχουν κορίτσια που λειώνουν καθημερινά για 600 ευρώ, αγόρια που δεν βρίσκουν αλλού δουλειά παρά μόνο ως διανομείς κλπ...κλπ.
Αλλά ακόμα και αυτοί στους οποίους αναφέρεται το παράδειγμά σου, ιδιαίτερα αν εργάζονται στα πρότζεκτς που αναφέρεις, είναι δεμένοι με συμβόλαια εχεμύθειας και εμπιστευτικότητας και με ρήτρες, που δεν μπορούν ούτε να σκεφτούν την παραίτησή τους, έτσι όπως το παρουσιάζεις.
Εξάλλου, πόσοι τέτοιοι νομίζεις ότι έχουν απομείνει στην Ελλάδα, όταν πάνω από 500.000 παιδιά με προσόντα την έχουν κάνει για το εξωτερικό, όπου βρίσκουν καλύτερες αμοιβές και όρους εργασίας;
Τι κάθεσε κι ασχολείσε;
Με ανεδύκεφτους εργάτες που τη δουλειά τους την κάνει ο καθένας ;

Ώρες- ώρες δεν σε καταλαβαίνω.
Μάλλον θα φτέει ότι είμαι κι εγώ ανειδίκεφτος.
Τιμή σου και καμάρι σου, γιατί χωρίς αυτούς τους εργαζόμενους, των 800 ευρώ που τη δουλειά τους την κάνει ο καθένας, δεν θα υπήρχαν οι άλλοι εργαζόμενοι με τα υψηλά προσόντα και τις καλύτερες αμοιβές, και βεβαίως δεν θα υπήρχαν και τα αφεντικά για να πλουτίζουν απ' τον ιδρώτα τους.

3
1 Εικόνα 1 Εικόνα 1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 12:58 pm

Τι ευχάριστη έκπληξη και τροπή πήρε αυτή η μαυρίλα.

Μέχρι που άκουσα για τον Μανωλάκη, ε ρε αγαπώ τη τρέλα μου.

Όχι άλλο Κ(αντ)άρβουνο παιδιά, όχι άλλο!

Την αυγή των πάντων των 2 David να πιάσετε στα χέρια σας κατά την γνώμη μου. Και γρήγορα. :D

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1393
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 1:06 pm

eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 10:59 am
1)Στο χώρο της Πληροφορικης ακόμα και με 2κ δύσκολα βρίσκεις πολύ καλο εργαζόμενο
Ναι, διότι όλοι έφυγαν λόγω των τραγικών εργασιακών συνθηκών :sad:

3
3 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:08 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 1:06 pm
eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 10:59 am
1)Στο χώρο της Πληροφορικης ακόμα και με 2κ δύσκολα βρίσκεις πολύ καλο εργαζόμενο
Ναι, διότι όλοι έφυγαν λόγω των τραγικών εργασιακών συνθηκών :sad:
Έχουν ζήτηση παντού οι συγκεκριμένοι, οπότε σε αρκετές χώρες θα βρουν ευκαιρίες και σε πολλές περιπτώσεις και με εξαιρετικές συνθήκες, πως να κάτσεις Ελλάδα όταν κοιτάς την σύγκριση.

Έχω φίλη που δούλευε σε εταιρεία στην Ολλανδία και στην αρχή της πανδημίας που θέλησε να γυρίσει συμφώνησε να δουλεύει κανονικά από την Ελλάδα και να παίρνει κανονικά τον μισθό Ολλανδίας.

Έχω γνωστούς που γυρνάνε τον κόσμο δουλεύοντας από το λαπτοπ.

Είναι ιδιαίτερος ο κλάδος, αλλά ακόμα και σε αυτόν, στην Ελλάδα είμαστε αρκετά χειρότερα από άλλες χώρες.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:17 pm

lefpan έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 11:34 am
eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 10:59 am

1)Στο χώρο της Πληροφορικης ακόμα και με 2κ δύσκολα βρίσκεις πολύ καλο εργαζόμενο

2)Τα 800 ευρώ που όντως είναι λίγα είναι για εργασίες που μπορεί να κάνει σχεδόν ο καθένας….Όντως είναι λίγα έχεις δίκιο
Πληροφοριακά, ο γιος μου είναι πληροφορικάριος δικτύων με μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Στην Ελλάδα δεν εύρισκε δουλειές με πάνω από 1.800 ευρώ (το 2016).
Πήγε στην Αγγλία (αρχικά στην Amazon και μετά στην Google) για 150.000 λίρες το χρόνο.
Ή εκεί είναι κορόιδα και χρυσοπληρώνουν τους εργαζόμενους, ή εδώ είναι αρπακτικά και τους κατακλέβουν.
Στην Αγγλία δηλαδή που οι εργαζόμενοι αμείβονται δίκαια δεν υπάρχει καπιταλισμός και κεφάλαιο μεγάλων εταιριών που προσπαθούν να εκμεταλλευτουν τους εργαζόμενους; Είναι μόνο Ελληνικό προνόμιο;

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 306
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:27 pm

lefpan έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 11:34 am
eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 10:59 am

1)Στο χώρο της Πληροφορικης ακόμα και με 2κ δύσκολα βρίσκεις πολύ καλο εργαζόμενο

2)Τα 800 ευρώ που όντως είναι λίγα είναι για εργασίες που μπορεί να κάνει σχεδόν ο καθένας….Όντως είναι λίγα έχεις δίκιο
Πληροφοριακά, ο γιος μου είναι πληροφορικάριος δικτύων με μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Στην Ελλάδα δεν εύρισκε δουλειές με πάνω από 1.800 ευρώ (το 2016).
Πήγε στην Αγγλία (αρχικά στην Amazon και μετά στην Google) για 150.000 λίρες το χρόνο.
Ή εκεί είναι κορόιδα και χρυσοπληρώνουν τους εργαζόμενους, ή εδώ είναι αρπακτικά και τους κατακλέβουν.
1)Αρχικα μιλαω με καλη διαθεση και καμμια αισθηση επιθετικότητας να το ξεκαθαρίσω αυτο γιατι ο γραπτός λογος ειναι παρεξηγησιμος

2)Στην παράθεση που εκανες στο προηγουμενο ποστ μου εβαλες bold σε μια προταση στην οποια στην ουσια συμφωνείς μαζι μου....Σου διαχώρισα τους εργαζόμενους που ειναι ιδιαιτερα εξειδικευμένοι οι οποιοι σε πολλες των περιπτώσεων εχουν ιδιαιτερα προνόμια σε σχεση με ιδιοκτήτες σε σχεση με αυτους των 800 ευρω που ομως κανουν πιο κοινή εργασία....στους διαχώρισα πρωτος εγω οποτε δε βρισκω λογο διαφωνίας...

3)Στην εταιρια πληροφορικης που βρίσκομαι έντιμα σου μιλαω καλος προγραμματιστής που να εχει γνωση του αντικειμένου και οχι απλα να εχει πτυχίο χωρις εμπειρια δυσκολα παιρνει κατω απο 2 καθαρα και μιλαμε για καθημερινό 8ωρο η 9 ωρο χωρις καμία αλλη απασχόληση Σ/Κ κλπ....καμία ενόχληση ομως εκτος γραφείου

4)Μια διευκρινηση ,ο καλος και έξυπνος εργοδότης οταν ο συνεργάτης -υπάλληλος του αποδίδει θα ειναι βλακας και ανήθικος να μη τον ανταμείψει ....αν σου φυγει ενας πραγματικα καλος υπαλληλος ο εργοδότης βγαινει πρωτα χαμένος εκτος και αν ειναι κανενας που πηρε τη δουλεια ετοιμη απ τον μπαμπά και δεν εχει ιδεα

5)Στις προσλήψεις αορίστου χρονου και οχι με μπλοκάκι δεν υπαρχει νομος να υποχρεώνεις τον υπάλληλο να μεινει μεχρι να τελειωσει το project...Ακομα και να υπογράψεις κατι τετοιο δεν εχει νομική υπόσταση καμία

6)Η οποια διαφωνία μας θεωρω πως ειναι καλοπροαίρετη και εχει να κανει με διαφορετικές επιρροές που εχουμε...Πραγματικα ομως μίλησε με εναν νεο αυτοδημιούργητο επιχειρηματία και οχι καποιον γόνο που τα πηρε απ τον μπαμπά και θα δεις θα σου επιβεβαιώσει αυτα που σου λεω....

Γόνους που δε ξερουν πως δημιουργείς το παραμικρο και αλητες αχάριστους τους σιχαινομαι και εγω ισως περισσοτερο απο σενα

0
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 306
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:34 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 1:06 pm
eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 10:59 am
1)Στο χώρο της Πληροφορικης ακόμα και με 2κ δύσκολα βρίσκεις πολύ καλο εργαζόμενο
Ναι, διότι όλοι έφυγαν λόγω των τραγικών εργασιακών συνθηκών :sad:
Επειδη ειμαι στο χωρο αυτο μου επιτρέπεις να διαφωνήσω?Μιλωντας βεβαια για τα τελευταια 7-8 ετη γιατι για πιο πριν δεν εχω αποψη....
Ξερεις ποσες συνεντεύξεις κανουμε την εταιρια ερχεται ο αλλος με πτυχίο του βαζεις ενα πολυ απλο τεστακι ,δε γραφει κυριολεκτικά ΤΙΠΟΤΑ και μετα σου ζηταει 1500 συν τις εισφορες?Το έργο αυτο το εχω δει πανω απο 30 φορες....
Βεβαια υπαρχουν και αλλοι ευτυχως που ερχονται με 1100 ευρω παντα καθαρα και μεσα σε ενα ετος τα εχουν διπλασιάσει....και δεν τους κανει κανεις χαρη απλα το αξιζουν
Με οποιον καλο επιχειρηματία μιλήσετε θα σας πει οτι σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει διαθεση για δουλεια....

Υ.Γ.Μεγαλωμένος Αγια Βαρβαρα,41 ετων πλεον και εχοντας εργαστεί απο φοιτητής στη λαχαναγορά,σε Jumbo,ως εποχικός Ταχυδρομος,γκαρσόνι,τυλιχτης πιτών,τηλεφωνικές πωλησεις πιστέψτε με καταλαβαινω πολυ καλα οσους υποφέρουν για 700 ευρω ....Ως Ταχυδρομος το 2004 επαιρνα 520 καθαρα κανοντας 7 χλμ τη μερα συν 7 ωρες μεσα στο ταχυδρομείο....για Jumbo και λαχαναγορά μην αναλυσω καλυτερα

0
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 306
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:40 pm

AlexD έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 2:08 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 1:06 pm


Ναι, διότι όλοι έφυγαν λόγω των τραγικών εργασιακών συνθηκών :sad:
Έχουν ζήτηση παντού οι συγκεκριμένοι, οπότε σε αρκετές χώρες θα βρουν ευκαιρίες και σε πολλές περιπτώσεις και με εξαιρετικές συνθήκες, πως να κάτσεις Ελλάδα όταν κοιτάς την σύγκριση.

Έχω φίλη που δούλευε σε εταιρεία στην Ολλανδία και στην αρχή της πανδημίας που θέλησε να γυρίσει συμφώνησε να δουλεύει κανονικά από την Ελλάδα και να παίρνει κανονικά τον μισθό Ολλανδίας.

Έχω γνωστούς που γυρνάνε τον κόσμο δουλεύοντας από το λαπτοπ.

Είναι ιδιαίτερος ο κλάδος, αλλά ακόμα και σε αυτόν, στην Ελλάδα είμαστε αρκετά χειρότερα από άλλες χώρες.
Ισχυει αυτο που λες....μαλιστα πολλο εργαζόμενοι απαιτούν την υβριδική εργασία Δηλαδη 2-3 φορες τη πν εβδομαδα να εργαζονται απ το σπιτι....
Κατα τη γνωμη μου ομως ετσι θα απαξιώσουν τη δουλεια τους μακροπρόθεσμα....Αν ειναι μια εταιρια να εχει υβριδικά τους υπαλληλους κατι το οποιο δε βοηθαει στο κλιμα συνεργασίας και εξέλιξης τοτε στο μελλον θα πηγαινουν και θα νοικιάζουν Ινδούς προγραμματιστές και αυτοι που τωρα αμοιβονται καλα θα χάσουν ολα τα προνόμια....

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1393
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:49 pm

AlexD έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 2:08 pm
Έχουν ζήτηση παντού οι συγκεκριμένοι, οπότε σε αρκετές χώρες θα βρουν ευκαιρίες και σε πολλές περιπτώσεις και με εξαιρετικές συνθήκες, πως να κάτσεις Ελλάδα όταν κοιτάς την σύγκριση.

Έχω φίλη που δούλευε σε εταιρεία στην Ολλανδία και στην αρχή της πανδημίας που θέλησε να γυρίσει συμφώνησε να δουλεύει κανονικά από την Ελλάδα και να παίρνει κανονικά τον μισθό Ολλανδίας.

Έχω γνωστούς που γυρνάνε τον κόσμο δουλεύοντας από το λαπτοπ.

Είναι ιδιαίτερος ο κλάδος, αλλά ακόμα και σε αυτόν, στην Ελλάδα είμαστε αρκετά χειρότερα από άλλες χώρες.
Από την παρέα 10-15 φίλων που είμαστε από το δημοτικό μαζί, 2-3 έχουν μείνει στην Ελλάδα. Αν και όχι αυστηρά προγραμματιστές, όλοι σχεδόν έχουν ακολουθήσει κάποια θετική επιστήμη και έχουν κάποιας μορφής coding στη δουλειά τους (είτε είναι machine learning, είτε είναι optimization, είτε είναι αλγοριθμάδες κλπ). Εκτός από μένα που κάνω theory και τον υπολογιστή τον έχω για να γράφω στο basketforum :P Οι ευκαιρίες και οι συνθήκες εργασίας είναι χαοτικά διαφορετικές. Προφανώς δεν εννοώ μόνο τα λεφτά αλλα γενικά τον πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τον ρόλο του και πως τον υλοποιεί. Και μπορεί στην επιχείρηση του eddiedimitris να δουλεύουν όλα καλά (και μπράβο σας, δεν το αμφισβητώ) αλλά κατα γενική ομολογία αυτή είναι η εξαίρεση.

Δεν είμαι από αυτούς που έφυγαν και ανυπομονούν να πουν "Α δε σώζεται η Ελλάδα, ένας κουβάς σκατά είναι", το αντίθετο μάλιστα. Ελπίζω μία μέρα να καλυτερεύσουν οι συνθήκες ώστε να μπορώ να γυρίσω στο σπίτι, στην οικογένεια, και στους φίλους μου.

Επίσης, ένα μικρό τελευταίο κομμάτι, δεν είναι μόνο τα εργασιακά. Η γυναίκα μου είναι Αμερικανίδα και όποτε έχει ακούσει για ιστορίες που της λέω για προσευχή το πρωί στο σχολείο, βόλτες στην εκκλησία, θρησκευτικά σε κάθε τάξη, υπουργείο παιδείας *και θρησκευμάτων* μου λέει "Που να πάμε να μεγαλώσουμε παιδιά εκεί;". Και για να προλάβω μερικούς, όχι, ούτε στην Αμερική θα ήθελε να μείνει ιδανικά. Επίσης μου έχει πει ότι ο σεξισμός που λαμβάνει στην Ελλάδα είναι άπειρα πιο ενοχλητικός από τη συμπεριφορά των ανθρώπων εκεί που μένουμε (Δανία). Ένα μικρό τελευταίο κομμάτι είναι και η σχετική δυσκολία να συνεννοηθείς αν δεν ξέρεις ελληνικά αλλά πες αυτό πάει στο διάολο.

Προφανώς δεν λέω ότι υπάρχουν παράδεισοι, κάθε χώρα έχει τα αρνητικά της. Απλές λίγο λιγότερο, λίγο περισσότερο είναι "καλύτερες" (κατά μέσο όρο) να ζεις με βάση διάφορες μετρικές.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:52 pm

eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 2:40 pm
AlexD έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 2:08 pm


Έχουν ζήτηση παντού οι συγκεκριμένοι, οπότε σε αρκετές χώρες θα βρουν ευκαιρίες και σε πολλές περιπτώσεις και με εξαιρετικές συνθήκες, πως να κάτσεις Ελλάδα όταν κοιτάς την σύγκριση.

Έχω φίλη που δούλευε σε εταιρεία στην Ολλανδία και στην αρχή της πανδημίας που θέλησε να γυρίσει συμφώνησε να δουλεύει κανονικά από την Ελλάδα και να παίρνει κανονικά τον μισθό Ολλανδίας.

Έχω γνωστούς που γυρνάνε τον κόσμο δουλεύοντας από το λαπτοπ.

Είναι ιδιαίτερος ο κλάδος, αλλά ακόμα και σε αυτόν, στην Ελλάδα είμαστε αρκετά χειρότερα από άλλες χώρες.
Ισχυει αυτο που λες....μαλιστα πολλο εργαζόμενοι απαιτούν την υβριδική εργασία Δηλαδη 2-3 φορες τη πν εβδομαδα να εργαζονται απ το σπιτι....
Κατα τη γνωμη μου ομως ετσι θα απαξιώσουν τη δουλεια τους μακροπρόθεσμα....Αν ειναι μια εταιρια να εχει υβριδικά τους υπαλληλους κατι το οποιο δε βοηθαει στο κλιμα συνεργασίας και εξέλιξης τοτε στο μελλον θα πηγαινουν και θα νοικιάζουν Ινδούς προγραμματιστές και αυτοι που τωρα αμοιβονται καλα θα χάσουν ολα τα προνόμια....
Aν και τελείως off topic, και εδώ ισχύει ότι έγραψα και πιο πριν για τα στάδια. Δεν είναι όλες οι χώρες οι καπιταλιστικές ίδιες, και εξ ορισμού δε γίνεται να είναι διότι αυτό είναι και το μεγάλο όπλο του καπιταλισμού. Δεν μπορεί να υπάρξει αν δεν υπάρχουν ανισότητες, μπορεί τώρα να τις εντοπίζουμε και μεταξύ των κρατών, αλλά αργότερα όχι πολυ μακριά, που δεν θα υπάρχουν και σύνορα, θα τις εντοπίζουμε περισσότερο μεταξύ των ανθρώπων. Καπιταλισμό έχεις και εδώ καπιταλισμό έχεις και στην Αγγλία , καπιταλισμό έχεις και στη Ρωσία και στη Ρουμανία και στην Αλβανία απλά είναι σε άλλο στάδιο. Θα μπορέσει ποτέ να φτάσει η Ελλάδα στο στάδιο της Αγγλίας? Ε , αν αποικίσει τη μισή γη, σκοτώσει κάποια εκατομμύρια κόσμο, φτιάξει όπλα, πυρηνικά μπορεί να πάρει τη θέση κάποιας άλλης χώρας που θα γίνει μετά Ελλάδα.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1393
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 2:58 pm

eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 2:34 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 1:06 pm


Ναι, διότι όλοι έφυγαν λόγω των τραγικών εργασιακών συνθηκών :sad:
Επειδη ειμαι στο χωρο αυτο μου επιτρέπεις να διαφωνήσω?Μιλωντας βεβαια για τα τελευταια 7-8 ετη γιατι για πιο πριν δεν εχω αποψη....
Ξερεις ποσες συνεντεύξεις κανουμε την εταιρια ερχεται ο αλλος με πτυχίο του βαζεις ενα πολυ απλο τεστακι ,δε γραφει κυριολεκτικά ΤΙΠΟΤΑ και μετα σου ζηταει 1500 συν τις εισφορες?Το έργο αυτο το εχω δει πανω απο 30 φορες....
Βεβαια υπαρχουν και αλλοι ευτυχως που ερχονται με 1100 ευρω παντα καθαρα και μεσα σε ενα ετος τα εχουν διπλασιάσει....και δεν τους κανει κανεις χαρη απλα το αξιζουν
Με οποιον καλο επιχειρηματία μιλήσετε θα σας πει οτι σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει διαθεση για δουλεια....

Υ.Γ.Μεγαλωμένος Αγια Βαρβαρα,41 ετων πλεον και εχοντας εργαστεί απο φοιτητής στη λαχαναγορά,σε Jumbo,ως εποχικός Ταχυδρομος,γκαρσόνι,τυλιχτης πιτών,τηλεφωνικές πωλησεις πιστέψτε με καταλαβαινω πολυ καλα οσους υποφέρουν για 700 ευρω ....Ως Ταχυδρομος το 2004 επαιρνα 520 καθαρα κανοντας 7 χλμ τη μερα συν 7 ωρες μεσα στο ταχυδρομείο....για Jumbo και λαχαναγορά μην αναλυσω καλυτερα
Ναι βρε καλέ μου, κι εμένα ένα μέλος της οικογένειας μου είναι σε παρόμοια κατάσταση. Μου λέει πως βάζουν αγγελίες για προγραμαμτιστές και σκάνε τύποι που δεν μπορούν ούτε το max σε μια λίστα να βρουν. Και σου εξηγώ ότι οι καλοί έφυγαν :D

Η προσωπική σου εμπειρία είναι καλοδεχούμενη για να δώσει και κάποια στοιχεία για την εργατικότητα σου αλλά για το πως λειτουργεί ολόκληρη η κοινωνία δεν μπορεί να είναι δείγμα. "Εγώ πέρασα μέσα από σκατά και τα κατάφερα" δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να συμβεί σε όλους. Επίσης, επειδή η εταιρεία σου (όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ) τυχαίνει να είναι καλό αφεντικό, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες 100 που είναι απαράδεκτες.

Το οικογενειακό μέλος που ανάφερα πιο πάνω είδε κι απόειδε, *χρόνια* σε μία εταιρεία πληροφορικής στην Ελλάδα. Δεν ήταν κακοί μάλιστα. Ήταν ωραίοι τύποι, είχα δουλέψει κι εγώ εκεί ένα καλοκαίρι. Ε δεν μπορούσαν να προσφέρουν αυτά που του έδινε μία άλλη εταιρεία που έχει έδρα στο βορρά. Επέλεξε να αλλάξει περιβάλλον (δουλεύοντας από Ελλάδα) διότι η όλη υποδομή είναι καλύτερη.

Το "δεν υπάρχει διάθεση για εργασία", να με συμπαθάς αλλά είναι κλασσικό συντηρητικό αφήγημα. Μπορείς να το βρεις να λέγεται σχεδον κάθε δεκαετία απο το '50 :)

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 3:15 pm

shtarkws έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 2:17 pm
lefpan έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 11:34 am

Πληροφοριακά, ο γιος μου είναι πληροφορικάριος δικτύων με μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Στην Ελλάδα δεν εύρισκε δουλειές με πάνω από 1.800 ευρώ (το 2016).
Πήγε στην Αγγλία (αρχικά στην Amazon και μετά στην Google) για 150.000 λίρες το χρόνο.
Ή εκεί είναι κορόιδα και χρυσοπληρώνουν τους εργαζόμενους, ή εδώ είναι αρπακτικά και τους κατακλέβουν.
Στην Αγγλία δηλαδή που οι εργαζόμενοι αμείβονται δίκαια δεν υπάρχει καπιταλισμός και κεφάλαιο μεγάλων εταιριών που προσπαθούν να εκμεταλλευτουν τους εργαζόμενους; Είναι μόνο Ελληνικό προνόμιο;
Υπάρχει καλύτερο νομοθετικό πλαίσιο. Αυτό κάνει τη μεγάλη διαφορά στην Ευρώπη στα εργασιακά από χώρα σε χώρα, ενώ έχουν θεωρητικά το ίδιο καπιταλιστικό σύστημα.

0
Μέχρι φέτος
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 3:25 pm

shtarkws έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 2:17 pm
lefpan έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 11:34 am

Πληροφοριακά, ο γιος μου είναι πληροφορικάριος δικτύων με μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Στην Ελλάδα δεν εύρισκε δουλειές με πάνω από 1.800 ευρώ (το 2016).
Πήγε στην Αγγλία (αρχικά στην Amazon και μετά στην Google) για 150.000 λίρες το χρόνο.
Ή εκεί είναι κορόιδα και χρυσοπληρώνουν τους εργαζόμενους, ή εδώ είναι αρπακτικά και τους κατακλέβουν.
Στην Αγγλία δηλαδή που οι εργαζόμενοι αμείβονται δίκαια δεν υπάρχει καπιταλισμός και κεφάλαιο μεγάλων εταιριών που προσπαθούν να εκμεταλλευτουν τους εργαζόμενους; Είναι μόνο Ελληνικό προνόμιο;
Υπάρχει καπιταλισμός και συσσώρευση κεφαλαίου, για αυτό ακριβώς και δεν έχουν ούτε κατά διάνοια δίκαιο μερίδιο των κερδών οι εργαζόμενοι, σε σχέση με κάποιους μετόχους κτλ κτλ.

Στην Ελλάδα έχουμε περάσει σιγά σιγά την τελευταία δεκαετία από αυτό το καθεστώς, στο καθεστώς ήμι μαφιόζικης σχέσης εργασίας, όπου πολλοί "εργοδότες" φωνάζουν, χτυπάνε, κακοποιούν και απολύουν ανά πάσα στιγμή γιατί "ξέρεις πόσοι περιμένουν στην ουρά, νεαρέ;", εργαζόμενοι πεθαίνουν πλέον σχεδόν καθημερινά χωρίς κανένα έλεγχο ή επιπτώσεις, όπως συμβαίνει δηλαδή στο καπιταλιστικό πλαίσιο.

Και δεν αναφέρομαι καν σε περιπτώσεις παράνομης εργασίας, human trafficking και φαινομένου Μανωλαδα.

Οι άνθρωποι στον κλάδο του ντελιβερι ας πούμε έπρεπε να κάνουν απεργία για (μεταξύ άλλων "αυτονοητων" στον καπιταλισμό) να τηρηθούν, σε μερικές περιπτώσεις, κάποια από τα στοιχειώδη μέτρα προστασίας τους.

Με απεργία, πορεία και επικοινωνία του μηνύματος της αδικίας που βιώνουν (και την διαδικτυακή μαζική ανταπόκριση), κατάφεραν να κερδίσουν!

Τι παραμύθι που ήταν και εκείνο, το θυμάσαι;
Είχε άπειρα μηχανάκια στην σειρά σαν τάρανδους, απλά δεν κουβαλούσαν ούτε Άγιο, ούτε Βασίλη. Μια ελπίδα για Κάτι κουβαλούσαν και κάτι κατάφεραν.

4
1 Εικόνα 3 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”