ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ

Συντονιστής: Captains

Peris123

 sophomore
Reactions: 26
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 26, 2023 6:23 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 9:31 pm
shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:48 pm

Ούτε εμένα εκπλήσσει το δικό σου σχόλιο, αντικατοπτρίζει την απόλυτη σιγουριά των ιδεοληπτικών για την μοναδική τους αλήθεια.
Κι έλεγα κι εγώ ότι θα δικαιώσεις τ' όνομά σου με το θαρραλέο "εν οίδα ότι ουδέν οίδα¨. :) (ας δεχθούμε τον κοινό τόπο, ότι το είπε αυτός, αν και δεν είναι στανταράκι). :)

Και να σου είχα μιλήσει για ιδεολογίες ή θέσεις άντε και να το άκουγα το "ιδεοληπτικός".
Εγώ για πράξεις, και γεγονότα που συντάραξαν τον κόσμο ολάκερο τα τελευταία 200 χρόνια, μίλησα. Είπα ότι ο "δρόμος" έκανε τα κεκτημένα αυτονόητα. Όχι η προσωπική στάση, ούτε η μεγαλοθυμία των ελίτ (από τον Μπίσμαρκ και τον Στολίπιν μέχρι τον Κούλη μετά τα Τέμπη και τα όσα τραγικά συνέβησαν).

Παρεμπιπτόντως, μια πορεία δεν έρχεται έτσι αυθόρμητα μεταξύ τυρού κι αχλαδίου.

Προϋποθέτει, οργάνωση, συνέπεια, δηλαδή, συνελεύσεις, (μετά τη δουλειά, αντί γι' άραγμα- καφεδόποτάκι), μελέτη, συγκεντρώσεις, μικροφωνικές, ξόδεμα από τα λίγα ως ελάχιστα που έχουμε (εμείς οι ρομαντικοί όπως μας λες, όρος που εγώ προτιμώ για το συναισθηματικό κομμάτι και τη φιλία ή τον έρωτα) προκειμένου να τυπώσουμε, να προπαγανδίσουμε.
Για να μην μιλήσουμε για τα ανοιγμένα κεφάλια/ χέρια, τις προσαγωγές ή και χειρότερα, για τον πανικό όταν πέφτουν στα πόδια σου και τη μούρη σου (κυριολεκτικά) τα εξελιγμένα χημικά των ΜΑΤ κι είσαι εσύ ανάμεσα στο μπούγιο και τα κάγκελα των πεζοδρομίων στους μεγάλους δρόμους της Αθήνας. Κι από πίσω τ΄ αλαλόζοντα ΜΑΤ.


Μοναδική αλήθεια; Στέρηση της λήθης (α- λήθεια) σα να λέμε εμείς οι Χαιντεγκεριανοί.

Τόσο ιδεοληπτικός είμαι, που οι 3 αγαπημένοι μου διανοητές είναι ο Χάιντεγκερ (έκανε την πάπια με τους ΝΑζί και πήγε μαζί τους) ο Κονδύλης (αρνήθηκε στο βου μισό της ζωής του, τον Κομμουνισμό) κι ο Καντ (ας τον πούμε εντελώς ιδεοληπτικά και ξύλινα, απολογητής της Αστικής Τάξης).

Καλό βράδυ. Δεν θα επανέλθω με πολιτικά.
Μόνο μπάσκετ.

'Αντε και καμιά μουσική με τον Τρουθ.

Καλά να είμαστε.
Εγώ εντυπωσιάζομαι με ταύτιση με Χάιντεγκερ και Καντ να σου πω την αλήθεια. Δεν τους υποτιμώ ως στοχαστές. Το πρόβλημα μου με τον Καντ είναι η ίδια η εννοιολογηση του υποκειμένου που παρουσιάζει μαζί με την ηθική του ( αλλά είναι τεράστια συζήτηση αυτή)
Ο προοπτικισμος του Κονδύλη έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ειδικά για την εποχή του παρόλα αυτά εμένα με προβληματίζει αρκετά.

Καλώς ήρθες θα πω εγώ ξανά....σε είχαμε χάσει.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 26, 2023 7:35 pm

Peris123 έγραψε:
Σάβ Αύγ 26, 2023 6:18 pm
shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:48 pm


Ούτε εμένα εκπλήσσει το δικό σου σχόλιο, αντικατοπτρίζει την απόλυτη σιγουριά των ιδεοληπτικών για την μοναδική τους αλήθεια.
Ερώτηση κρίσεως τα πολιτικά ζητήματα όπως είναι πχ η χρηματοδότηση της πυροσβεστικής, η αλλαγή χρήσης γης μετά από φωτιές , η παντελή έλλειψη συντονισμού, σχεδίου κλπ πώς αντιμετωπίζεται ατομικά;

Ιδεοληψία είναι να πιστεύεις ότι η δική σου θέση είναι η μόνη αληθινή και όλα τα υπόλοιπα είναι " ιστορίες αντίστοιχες του Αϊ Βασίλη". Κανενα περιθώριο διαλόγου δεν αφήνει. Επίσης, η ίδια η ιστορία έχει αποδείξει τη δυναμική της συλλογικής δράσης.
Θες να με ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο; Δεν καταλαβαίνω που αποκοπεί το κουοτ

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Peris123

 sophomore
Reactions: 26
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 26, 2023 8:52 pm

shtarkws έγραψε:
Σάβ Αύγ 26, 2023 7:35 pm
Peris123 έγραψε:
Σάβ Αύγ 26, 2023 6:18 pm


Ερώτηση κρίσεως τα πολιτικά ζητήματα όπως είναι πχ η χρηματοδότηση της πυροσβεστικής, η αλλαγή χρήσης γης μετά από φωτιές , η παντελή έλλειψη συντονισμού, σχεδίου κλπ πώς αντιμετωπίζεται ατομικά;

Ιδεοληψία είναι να πιστεύεις ότι η δική σου θέση είναι η μόνη αληθινή και όλα τα υπόλοιπα είναι " ιστορίες αντίστοιχες του Αϊ Βασίλη". Κανενα περιθώριο διαλόγου δεν αφήνει. Επίσης, η ίδια η ιστορία έχει αποδείξει τη δυναμική της συλλογικής δράσης.
Θες να με ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο; Δεν καταλαβαίνω που αποκοπεί το κουοτ
Μίλησες για ατομική δράση και ότι η πορεία δεν αποσκοπεί σε τίποτα πέρα από την αναπαραγωγή συγκεκριμένων ιδεολογιών, σκοπών κλπ από τον εκάστοτε πολιτικό φορέα κόμμα. Και σε ρωτώ ποια είναι η ατομική δράση στην οποία αναφέρθηκες που αντιμετωπίζει τα συγκεκριμένα δομικά ζητήματα που έθεσα;
Πώς αντιμετωπίζονται εν τέλει;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Αύγ 26, 2023 10:13 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 4:57 pm
Διαχρονικα στην χωρα οι περισσοτερες συγκεντρωσεις εξυπηρετουν το οποιο πολιτικο αφηγημα του καθε κομματος ή της καθε εργασιακής κάστας παρα εχουν σαν στοχο την ουσιαστικη λυση ενος προβληματος
Οι άνθρωποι ιστορικά ποτέ δεν υπήρξαν μονάδες.
Γι' αυτό και ο Αριστοτέλης είπε "ο άνθρωπος φύσει πολιτικόν ζώον" και γι' αυτό ο Τόμας Μαν σημείωσε "στις μέρες μας ο προορισμός του ανθρώπου εκφράζει το νόημά του με πολιτικούς όρους".
Το θέμα είναι, λοιπόν, τι είδους πολίτης επιλέγει κάποιος να είναι: ενεργός ή απαθής.

2
2 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Αύγ 27, 2023 1:00 am

Peris123 έγραψε:
Σάβ Αύγ 26, 2023 6:23 pm


Εγώ εντυπωσιάζομαι με ταύτιση με Χάιντεγκερ και Καντ να σου πω την αλήθεια. Δεν τους υποτιμώ ως στοχαστές. Το πρόβλημα μου με τον Καντ είναι η ίδια η εννοιολογηση του υποκειμένου που παρουσιάζει μαζί με την ηθική του ( αλλά είναι τεράστια συζήτηση αυτή)
Ο προοπτικισμος του Κονδύλη έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ειδικά για την εποχή του παρόλα αυτά εμένα με προβληματίζει αρκετά.

Καλώς ήρθες θα πω εγώ ξανά....σε είχαμε χάσει.
Γεια σου και σένα!
Δεν θυμόμουν το.... φορουμιακό σου όνομα :) (γενικά ξεχνάω ονόματα, οδούς και μπαρο-καφέ) αλλά θυμόμουν καλά την πένα σου. (τότε για Σοβ. Ρωσία...). Ήσουν απ' αυτούς που δίναν/ουν νόημα στο λέγειν ως θέτω επί κι εκτίθεμαι. Το λέγειν σε συνάρτηση με το νοείν και το είναι.
Ηράκλειτος, Παρμενίδης, Χαίντεγκερ. Ειδέναικλπ οντολογικά.

Κι επειδή είπα για τον Ηράκλειτο ας παραθέσω τούτο εδώ σε συνέχεια του χθεσινοβραδινού γκραμσιανού που είναι φάρος και πυξίδα σε δύσκολες εποχές πλέοντας σε αχαρτογράφητα νερά.
" ἐὰν μὴ ἔλπηται ἀνέλπιστον οὐκ ἐξευρήσει, ἀνεξερεύνητον ἐὸν καὶ ἄπορον". ''Οπερ μεθερμηνευόμενο: " Αν δεν ελπίζεις δεν θα βρεις το ανέλπιστο που είναι ανεξερεύνητο κι απλησίαστο".

Μερικούς αιώνες αργότερα ο για ένα φεγγάρι, Πανσλαβιστής Μ.Α.. Μπακούνιν διατύπωνε" αναζητώντας το αδύνατο είναι που ο άνθρωπος έχει καταφέρει το δυνατό. Όσοι περιορίστηκαν σε κείνο που τούς φαινόταν πιθανό, δεν προχώρησαν ούτε ένα βήμα¨.

Έτσι κι εμείς με τη ντεμοντέ πια ματιά μας στο γίγνεσθαι.

* Δεν έπιασα την πολιτική όπως υποσχέθηκα εψές.. Τους αρχαίους ημών και μερικούς συνεχιστές τους. Έστω κι αν η Δύση δεν είναι ο απευθείας συνεχιστής της αρχαιοελληνικής διανόησης όπως αρέσκεται να διατυμπανίζει. Ως νικήτρια (μέχρι πρότινος γιατί πάπαλα πια...).
Να μην ξεχνάμε την Αν.Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία που είναι γνωστή με το έτερο όνομά της- λάφυρο των μισαλλόδοξων πια.

Το μωσαϊκό εκείνο, λαών, θρησκειών και πολιτισμύ. Από τα Βαλκάνια μέχρι την Ανατολή. Βαβέλ σκέτη.

Δεν υπήρχε ούτε Βυσσαρίωνας, ούτε Πλήθωνας, ούτε Βαρλάαμ. Από τον Αριστοτέλη στον Ρουσώ διατείνονται οι δυτικοί πέριξ των Βρυξελλών.

Αλλη φορά για τον Μανώλη τον Κάδιο και τον Παναγιώτη τον Κονδύλη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 300
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 5:41 am

1)Όσον αφορά την Ελλάδα γιατί δεν έχω άποψη για άλλες χώρες με πορείες και διαμαρτυρίες στο δρόμο ποτέ δεν έγινε καμία σημαντική αλλαγή!Το βρίσκω και λογικό γιατί είναι καπελωμένες από κόμματα κλπ….Υπερχουν κόμματα τα οποία υπάρχουν μόνο για να οργανώνουν πορείες και διαμαρτυρίες ώστε να έχουν δεδομένο ένα ποσοστό στις εκλογές μέσα απ το οποίο επιβιώνουν.

2)Όσον αφορά τις φωτιές πυροσβέστης δεν είμαι αλλά θεωρώ πως το κράτος αν πραγματικά θέλει μπορεί με πολλούς τρόπους να τις περιορίσει σε πολύ λίγες.Θέλει βέβαια απόλυτη πειθαρχία,προσπάθεια και τήρηση των νόμων χωρίς εξαιρέσεις και χάρες.Αν χρειάζεται μάλιστα αυστηροποίηση.

Στην τελική αν δεν είμαστε άξιοι να διαφυλάξουμε τα δάση της πατρίδας μας ας βγάλουν ένα νόμο από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο να μη μπορεί κανένας να πατήσει σε δάσος και ας βγάλουν το στρατό και την αστυνομία να το προφυλάξει.Δεν είναι λύση να αφήσουμε να καούν τα πάντα

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 7:47 am

eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 5:41 am
1)Όσον αφορά την Ελλάδα γιατί δεν έχω άποψη για άλλες χώρες με πορείες και διαμαρτυρίες στο δρόμο ποτέ δεν έγινε καμία σημαντική αλλαγή!Το βρίσκω και λογικό γιατί είναι καπελωμένες από κόμματα κλπ….Υπερχουν κόμματα τα οποία υπάρχουν μόνο για να οργανώνουν πορείες και διαμαρτυρίες ώστε να έχουν δεδομένο ένα ποσοστό στις εκλογές μέσα απ το οποίο επιβιώνουν.

2)Όσον αφορά τις φωτιές πυροσβέστης δεν είμαι αλλά θεωρώ πως το κράτος αν πραγματικά θέλει μπορεί με πολλούς τρόπους να τις περιορίσει σε πολύ λίγες.Θέλει βέβαια απόλυτη πειθαρχία,προσπάθεια και τήρηση των νόμων χωρίς εξαιρέσεις και χάρες.Αν χρειάζεται μάλιστα αυστηροποίηση.

Στην τελική αν δεν είμαστε άξιοι να διαφυλάξουμε τα δάση της πατρίδας μας ας βγάλουν ένα νόμο από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο να μη μπορεί κανένας να πατήσει σε δάσος και ας βγάλουν το στρατό και την αστυνομία να το προφυλάξει.Δεν είναι λύση να αφήσουμε να καούν τα πάντα
Έτσι είναι η ζωή, υπάρχουν και όλα τα υπόλοιπα κόμματα που η δουλειά τους είναι να περνάνε αντιλαικά και αντεργατικά μέτρα, εξασφαλίζοντας έτσι ένα δεδομένο ποσοστό από τα πραγματικά αφεντικά του τόπου.

Για τις φωτιές, προέχει να πάρουμε φ35 και φρεγάτες , αντί να έχουμε 50 καναντερ και άλλα τόσα ελικόπτερα. Είπαμε εξυπηρετούν τα αφεντικά τους.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 9:19 am

Redfly έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 7:47 am
eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 5:41 am
1)Όσον αφορά την Ελλάδα γιατί δεν έχω άποψη για άλλες χώρες με πορείες και διαμαρτυρίες στο δρόμο ποτέ δεν έγινε καμία σημαντική αλλαγή!Το βρίσκω και λογικό γιατί είναι καπελωμένες από κόμματα κλπ….Υπερχουν κόμματα τα οποία υπάρχουν μόνο για να οργανώνουν πορείες και διαμαρτυρίες ώστε να έχουν δεδομένο ένα ποσοστό στις εκλογές μέσα απ το οποίο επιβιώνουν.

2)Όσον αφορά τις φωτιές πυροσβέστης δεν είμαι αλλά θεωρώ πως το κράτος αν πραγματικά θέλει μπορεί με πολλούς τρόπους να τις περιορίσει σε πολύ λίγες.Θέλει βέβαια απόλυτη πειθαρχία,προσπάθεια και τήρηση των νόμων χωρίς εξαιρέσεις και χάρες.Αν χρειάζεται μάλιστα αυστηροποίηση.

Στην τελική αν δεν είμαστε άξιοι να διαφυλάξουμε τα δάση της πατρίδας μας ας βγάλουν ένα νόμο από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο να μη μπορεί κανένας να πατήσει σε δάσος και ας βγάλουν το στρατό και την αστυνομία να το προφυλάξει.Δεν είναι λύση να αφήσουμε να καούν τα πάντα
Έτσι είναι η ζωή, υπάρχουν και όλα τα υπόλοιπα κόμματα που η δουλειά τους είναι να περνάνε αντιλαικά και αντεργατικά μέτρα, εξασφαλίζοντας έτσι ένα δεδομένο ποσοστό από τα πραγματικά αφεντικά του τόπου.

Για τις φωτιές, προέχει να πάρουμε φ35 και φρεγάτες , αντί να έχουμε 50 καναντερ και άλλα τόσα ελικόπτερα. Είπαμε εξυπηρετούν τα αφεντικά τους.
Σωστή η απόκτηση των αεροσκαφών και των φρεγατών και ουδεμία σχέση έχει η αμυντική θωράκιση της χώρας με τον πυροσβεστικό εξοπλισμό. Parabellum.

Το 2021 ο τότε αρχηγός της πυροσβεστικής ζήτησε 2.000.000 ευρώ για την ενίσχυση της πυροσβεστικής και δεν τα πήρε ποτέ, το αποτέλεσμα η καταστροφή της Β. Εύβοιας. Την ίδια χρονιά ο Μπακογιάννης χάλασε το ίδιο ποσό στον μεγάλο περίγελο και στα παρκα κωλοτσεπης. Άρα όχι το ραφαλ δεν έκοψε χρήματα από την απόκτηση του καναντερ και ούτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογία. Η χώρα καίγεται γιατί δεν υπάρχει η διάθεση και τα κατάλληλα πρόσωπα στις κατάλληλες θέσεις ώστε να έχουμε σωστό προγραμματισμό, να καλύψουμε τις ελλείψεις και να ειμαστε έτοιμοι.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 9:30 am

Καλά το σωστή απόφαση θέλει ανάλυση αλλά σαν μέλος του Νατο είναι απαραίτητα για την τωρινή και μελλοντική χρήση τους στις γνωστές ασκήσεις του ΝΑΤΟ. Οι συμμαχες χώρες του , πρέπει να συνεργαστούν.. Βλέπεις όμως τη διαφορά προτεραιοτήτων, δε γίνεται να θεωρεί κάποιος πιο απαραίτητα τα όπλα από τα καναντερ.
Στη τελική, είτε υπάρχουν λεφτά αλλά δεν αγοράζουμε πυροσβεστικά είτε δεν υπάρχουν γιατί τα ξοδεύουμε για όπλα ή ότι άλλο.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 9:55 am

Redfly έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 9:30 am
Καλά το σωστή απόφαση θέλει ανάλυση αλλά σαν μέλος του Νατο είναι απαραίτητα για την τωρινή και μελλοντική χρήση τους στις γνωστές ασκήσεις του ΝΑΤΟ. Οι συμμαχες χώρες του , πρέπει να συνεργαστούν.. Βλέπεις όμως τη διαφορά προτεραιοτήτων, δε γίνεται να θεωρεί κάποιος πιο απαραίτητα τα όπλα από τα καναντερ.
Στη τελική, είτε υπάρχουν λεφτά αλλά δεν αγοράζουμε πυροσβεστικά είτε δεν υπάρχουν γιατί τα ξοδεύουμε για όπλα ή ότι άλλο.
Γίνεται και είναι επιτακτική ανάγκη, ειδικά όταν το φθινόπωρο του 2022 έχει γίνει προσπάθεια επεισοδίου τύπου Ιμίων κοντά στην Κανδελιούσσα της Νισύρου που αποφεύχθηκε τελευταία στιγμή και θάφτηκε από όλα τα ΜΜΕ. Ή όταν στον σεισμό της Τουρκίας έκανε να εμφανιστεί 3 24ωρα ο στρατός γιατί ήταν μαζεμένοι στα παράλια και εμφανίστηκαν μόνο όταν πήγε η ΕΜΑΚ για βοήθεια. Ενώ στις ερωτήσεις των Τούρκων γιατί δεν ήρθε άμεσα ο στρατός και ήταν μαζεμένος στα παράλια, για να τα μπαλωσουν έλεγαν ότι φοβόντουσαν μην κάνουμε εχθρική κίνηση εμείς εκμεταλλευόμενοι τον σεισμό.Αν θες ειρήνη προετοιμάσου για πόλεμο.Εγω δεν έχω πρόβλημα με τον αντίστοιχο Τούρκο πολίτη και αυτός ειρήνη θέλει δεν έχει καμία όρεξη για πόλεμο , να ζήσει τη ζωή του θελει. Δεν παίρνουμε όμως εμείς οι κοινοί θνητοί αυτές τις αποφάσεις.Ήταν ανάγκη η αναβάθμιση των f16 και η απόκτηση των f35. Επίσης αν δεν χάλαγε η συμφωνία Γαλλίας-Αυστραλιας για τον εξοπλισμό με την συμφωνία AUKUS , τα ραφαλ και τις μπελχαρά δεν θα παίρναμε ούτε σε 40χρονια από τώρα.

Από εκεί και πέρα τα λεφτά για την ενίσχυση της πυροσβεστικής τρώγονται σε άλλους τομείς.Το τι εξυπηρετεί το ΝΑΤΟ δεν αμφισβητείται, όχι όμως ότι δεν τα έχουμε ανάγκη και εμείς. Η Υγεία- Άμυνα- Παιδεία είναι κομμάτια που δεν πρέπει να τσιγκουνευεσαι τα λεφτά. Η έλλειψη του προσωπικού και του εξοπλισμού της πυροσβεστικής και η αντιμετώπιση " εκκενωστε και κάπου θα σβήσει " γίνεται στοχευμένα γιατί εξυπηρετεί την ατζέντα. Προφανώς υπάρχουν χρήματα και δεν διατίθονται, χρόνια τώρα όχι μόνο φέτος. Απλά φέτος κάναμε ρεκόρ καμμένης γης.

2
2 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 300
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 9:56 am

Redfly έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 7:47 am
eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 5:41 am
1)Όσον αφορά την Ελλάδα γιατί δεν έχω άποψη για άλλες χώρες με πορείες και διαμαρτυρίες στο δρόμο ποτέ δεν έγινε καμία σημαντική αλλαγή!Το βρίσκω και λογικό γιατί είναι καπελωμένες από κόμματα κλπ….Υπερχουν κόμματα τα οποία υπάρχουν μόνο για να οργανώνουν πορείες και διαμαρτυρίες ώστε να έχουν δεδομένο ένα ποσοστό στις εκλογές μέσα απ το οποίο επιβιώνουν.

2)Όσον αφορά τις φωτιές πυροσβέστης δεν είμαι αλλά θεωρώ πως το κράτος αν πραγματικά θέλει μπορεί με πολλούς τρόπους να τις περιορίσει σε πολύ λίγες.Θέλει βέβαια απόλυτη πειθαρχία,προσπάθεια και τήρηση των νόμων χωρίς εξαιρέσεις και χάρες.Αν χρειάζεται μάλιστα αυστηροποίηση.

Στην τελική αν δεν είμαστε άξιοι να διαφυλάξουμε τα δάση της πατρίδας μας ας βγάλουν ένα νόμο από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο να μη μπορεί κανένας να πατήσει σε δάσος και ας βγάλουν το στρατό και την αστυνομία να το προφυλάξει.Δεν είναι λύση να αφήσουμε να καούν τα πάντα
Έτσι είναι η ζωή, υπάρχουν και όλα τα υπόλοιπα κόμματα που η δουλειά τους είναι να περνάνε αντιλαικά και αντεργατικά μέτρα, εξασφαλίζοντας έτσι ένα δεδομένο ποσοστό από τα πραγματικά αφεντικά του τόπου.

Για τις φωτιές, προέχει να πάρουμε φ35 και φρεγάτες , αντί να έχουμε 50 καναντερ και άλλα τόσα ελικόπτερα. Είπαμε εξυπηρετούν τα αφεντικά τους.
Δε ξέρω με τι ασχολησαι εργασιακά αλλά αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.Πιθανώς να είχαν πριν 30 χρόνια τώρα όμως δεν….
Αυτή τη στιγμή το εργασιακό πλαισιο είναι 1000% υπέρ του εργαζομένου σε σχέση με τον επιχειρηματία ΑΡΚΕΙ ο εργαζόμενος να έχει εξειδίκευση και να είναι άξιος στον τομέα του.
Παράδειγμα……Έχεις υπάλληλο με απολαβές 2κ καθαρά βασίζεσαι σε αυτόν έχεις άψογη συνεργασία….αμφίπλευρα….αυτός ταυτόχρονα επειδή είναι ικανός και άξιος ψάχνεται συνέχεια για κάτι καλύτερο…Βρίσκει κάτι καλύτερο….Έρχεται σου ζητάει αύξηση…Του δίνεις την αύξηση…Μετά από 1 μήνα παραιτείται σου αφήνει τα project στη μέση χωρίς να έχει καμία υποχρέωση και ταυτόχρονα η εκκαθάριση γίνεται με την αύξηση που σου ζήτησε ο γάτος!!Αντιθετα αν ο επιχειρηματίας κάνει κάτι τέτοιο και κάνα 10χιλιαρο αποζημίωση θα δώσει για πλάκα και θα πρέπει να βρει άλλον και το προσωπικό δε θα τον εμπιστεύεται πλέον….και κατά τη γνώμη μου όταν είναι σωστή η σχέση εργασίας είναι ανήθικο να το κάνει αυτό….
Εκμετάλλευση όντως υπάρχει αλλά σε εργαζόμενους που ασκούν δουλειές που δεν απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις και ικανότητες.Εκεί ναι πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη προστασία αρκεί όμως και ο εργαζόμενος να είναι σωστός.
Τελοσπαντων απ το παραπάνω παράδειγμα δε ξέρω ποσό αντιληπτό γίνεται τι πραγματικά συμβαίνει.Επίσης επιχειρηματίες δεν είναι μόνο ο Μαρινακης αλλά και άνθρωποι με 6-7 υπαλλήλους που αν είναι νόμιμοι πιθανώς κάποιους μήνες να αμοιβονται και λιγότερο από κάποιους υπαλλήλους τους.

Τέλος Canadair δεν παράγονται πλέον για να πάρουμε καινούργια!!!Αν δεν παίρναμε rafale και ποιους εξοπλισμούς οι Τούρκοι θα το είχαν εκμεταλλευτεί….Και όσο και να με πονούν οι φωτιές η ασφαλεια της χώρας μου είναι μακράν ότι πιο σημαντικό….Μακράν όμως και δεν υπάρχει σύγκριση.

Δε χρειαζόμαστε παραπάνω canadair πειθαρχία και νόμος χρειάζεται να μη ξεκινούν καν οι φωτιές….Άμα είναι να έχεις 50 μέτωπα ταυτόχρονα όσα αεροπλάνα και να πάρεις δε φτάνουν.Διευκρινηση τη φωτιά ο πυροσβέστης τη σβήνει το αεροπλάνο λειτουργεί βοηθητικά έντονα

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 10:08 am

eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 9:56 am
Redfly έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 7:47 am


Έτσι είναι η ζωή, υπάρχουν και όλα τα υπόλοιπα κόμματα που η δουλειά τους είναι να περνάνε αντιλαικά και αντεργατικά μέτρα, εξασφαλίζοντας έτσι ένα δεδομένο ποσοστό από τα πραγματικά αφεντικά του τόπου.

Για τις φωτιές, προέχει να πάρουμε φ35 και φρεγάτες , αντί να έχουμε 50 καναντερ και άλλα τόσα ελικόπτερα. Είπαμε εξυπηρετούν τα αφεντικά τους.
Δε ξέρω με τι ασχολησαι εργασιακά αλλά αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.Πιθανώς να είχαν πριν 30 χρόνια τώρα όμως δεν….
Αυτή τη στιγμή το εργασιακό πλαισιο είναι 1000% υπέρ του εργαζομένου σε σχέση με τον επιχειρηματία ΑΡΚΕΙ ο εργαζόμενος να έχει εξειδίκευση και να είναι άξιος στον τομέα του.
Παράδειγμα……Έχεις υπάλληλο με απολαβές 2κ καθαρά βασίζεσαι σε αυτόν έχεις άψογη συνεργασία….αμφίπλευρα….αυτός ταυτόχρονα επειδή είναι ικανός και άξιος ψάχνεται συνέχεια για κάτι καλύτερο…Βρίσκει κάτι καλύτερο….Έρχεται σου ζητάει αύξηση…Του δίνεις την αύξηση…Μετά από 1 μήνα παραιτείται σου αφήνει τα project στη μέση χωρίς να έχει καμία υποχρέωση και ταυτόχρονα η εκκαθάριση γίνεται με την αύξηση που σου ζήτησε ο γάτος!!Αντιθετα αν ο επιχειρηματίας κάνει κάτι τέτοιο και κάνα 10χιλιαρο αποζημίωση θα δώσει για πλάκα και θα πρέπει να βρει άλλον και το προσωπικό δε θα τον εμπιστεύεται πλέον….και κατά τη γνώμη μου όταν είναι σωστή η σχέση εργασίας είναι ανήθικο να το κάνει αυτό….
Εκμετάλλευση όντως υπάρχει αλλά σε εργαζόμενους που ασκούν δουλειές που δεν απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις και ικανότητες.Εκεί ναι πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη προστασία αρκεί όμως και ο εργαζόμενος να είναι σωστός.
Τελοσπαντων απ το παραπάνω παράδειγμα δε ξέρω ποσό αντιληπτό γίνεται τι πραγματικά συμβαίνει.Επίσης επιχειρηματίες δεν είναι μόνο ο Μαρινακης αλλά και άνθρωποι με 6-7 υπαλλήλους που αν είναι νόμιμοι πιθανώς κάποιους μήνες να αμοιβονται και λιγότερο από κάποιους υπαλλήλους τους.

Τέλος Canadair δεν παράγονται πλέον για να πάρουμε καινούργια!!!Αν δεν παίρναμε rafale και ποιους εξοπλισμούς οι Τούρκοι θα το είχαν εκμεταλλευτεί….Και όσο και να με πονούν οι φωτιές η ασφαλεια της χώρας μου είναι μακράν ότι πιο σημαντικό….Μακράν όμως και δεν υπάρχει σύγκριση.

Δε χρειαζόμαστε παραπάνω canadair πειθαρχία και νόμος χρειάζεται να μη ξεκινούν καν οι φωτιές….Άμα είναι να έχεις 50 μέτωπα ταυτόχρονα όσα αεροπλάνα και να πάρεις δε φτάνουν.Διευκρινηση τη φωτιά ο πυροσβέστης τη σβήνει το αεροπλάνο λειτουργεί βοηθητικά έντονα
Τα εργασιακα στην Ελλαδα ειναι τελεια, με 800 ευρω μισθο, εκτος αν εισαι βυσμα και με μια απο τις μεγαλυτερες ακριβειες Ευρωπαικα. Δεν ξερω με τι ασχολεισαι εργασιακα ουτε εσυ ουτε ο Redfly, αλλα σιγουρα εργαζομενος δεν εισαι, μαλλον εργοδοτης.

Σε μια χωρα που αν εισαι καλος υπο-αμοιβεσαι με βαση αυτα που κανεις και τις απαιτησεις που εχουν απο εσενα, και που πλεον ειτε εισαι εργαζομενος σαν μηχανικος ειτε σαν σερβιτορος παιρνεις τα ιδια λεφτα.

ΥΓ Εργαζομενο με 2 χιλιαρικα? Τι φαση? Σε ποια χωρα εισαι?

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 300
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 27, 2023 10:59 am

Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 10:08 am
eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 9:56 am

Δε ξέρω με τι ασχολησαι εργασιακά αλλά αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.Πιθανώς να είχαν πριν 30 χρόνια τώρα όμως δεν….
Αυτή τη στιγμή το εργασιακό πλαισιο είναι 1000% υπέρ του εργαζομένου σε σχέση με τον επιχειρηματία ΑΡΚΕΙ ο εργαζόμενος να έχει εξειδίκευση και να είναι άξιος στον τομέα του.
Παράδειγμα……Έχεις υπάλληλο με απολαβές 2κ καθαρά βασίζεσαι σε αυτόν έχεις άψογη συνεργασία….αμφίπλευρα….αυτός ταυτόχρονα επειδή είναι ικανός και άξιος ψάχνεται συνέχεια για κάτι καλύτερο…Βρίσκει κάτι καλύτερο….Έρχεται σου ζητάει αύξηση…Του δίνεις την αύξηση…Μετά από 1 μήνα παραιτείται σου αφήνει τα project στη μέση χωρίς να έχει καμία υποχρέωση και ταυτόχρονα η εκκαθάριση γίνεται με την αύξηση που σου ζήτησε ο γάτος!!Αντιθετα αν ο επιχειρηματίας κάνει κάτι τέτοιο και κάνα 10χιλιαρο αποζημίωση θα δώσει για πλάκα και θα πρέπει να βρει άλλον και το προσωπικό δε θα τον εμπιστεύεται πλέον….και κατά τη γνώμη μου όταν είναι σωστή η σχέση εργασίας είναι ανήθικο να το κάνει αυτό….
Εκμετάλλευση όντως υπάρχει αλλά σε εργαζόμενους που ασκούν δουλειές που δεν απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις και ικανότητες.Εκεί ναι πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη προστασία αρκεί όμως και ο εργαζόμενος να είναι σωστός.
Τελοσπαντων απ το παραπάνω παράδειγμα δε ξέρω ποσό αντιληπτό γίνεται τι πραγματικά συμβαίνει.Επίσης επιχειρηματίες δεν είναι μόνο ο Μαρινακης αλλά και άνθρωποι με 6-7 υπαλλήλους που αν είναι νόμιμοι πιθανώς κάποιους μήνες να αμοιβονται και λιγότερο από κάποιους υπαλλήλους τους.

Τέλος Canadair δεν παράγονται πλέον για να πάρουμε καινούργια!!!Αν δεν παίρναμε rafale και ποιους εξοπλισμούς οι Τούρκοι θα το είχαν εκμεταλλευτεί….Και όσο και να με πονούν οι φωτιές η ασφαλεια της χώρας μου είναι μακράν ότι πιο σημαντικό….Μακράν όμως και δεν υπάρχει σύγκριση.

Δε χρειαζόμαστε παραπάνω canadair πειθαρχία και νόμος χρειάζεται να μη ξεκινούν καν οι φωτιές….Άμα είναι να έχεις 50 μέτωπα ταυτόχρονα όσα αεροπλάνα και να πάρεις δε φτάνουν.Διευκρινηση τη φωτιά ο πυροσβέστης τη σβήνει το αεροπλάνο λειτουργεί βοηθητικά έντονα
Τα εργασιακα στην Ελλαδα ειναι τελεια, με 800 ευρω μισθο, εκτος αν εισαι βυσμα και με μια απο τις μεγαλυτερες ακριβειες Ευρωπαικα. Δεν ξερω με τι ασχολεισαι εργασιακα ουτε εσυ ουτε ο Redfly, αλλα σιγουρα εργαζομενος δεν εισαι, μαλλον εργοδοτης.

Σε μια χωρα που αν εισαι καλος υπο-αμοιβεσαι με βαση αυτα που κανεις και τις απαιτησεις που εχουν απο εσενα, και που πλεον ειτε εισαι εργαζομενος σαν μηχανικος ειτε σαν σερβιτορος παιρνεις τα ιδια λεφτα.

ΥΓ Εργαζομενο με 2 χιλιαρικα? Τι φαση? Σε ποια χωρα εισαι?
1)Στο χώρο της Πληροφορικης ακόμα και με 2κ δύσκολα βρίσκεις πολύ καλο εργαζόμενο

2)Τα 800 ευρώ που όντως είναι λίγα είναι για εργασίες που μπορεί να κάνει σχεδόν ο καθένας….Όντως είναι λίγα έχεις δίκιο

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Αύγ 27, 2023 11:28 am

eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 9:56 am
Δε ξέρω με τι ασχολησαι εργασιακά αλλά αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.Πιθανώς να είχαν πριν 30 χρόνια τώρα όμως δεν….
Αυτή τη στιγμή το εργασιακό πλαισιο είναι 1000% υπέρ του εργαζομένου σε σχέση με τον επιχειρηματία ΑΡΚΕΙ ο εργαζόμενος να έχει εξειδίκευση και να είναι άξιος στον τομέα του.
Παράδειγμα……Έχεις υπάλληλο με απολαβές 2κ καθαρά βασίζεσαι σε αυτόν έχεις άψογη συνεργασία….αμφίπλευρα….αυτός ταυτόχρονα επειδή είναι ικανός και άξιος ψάχνεται συνέχεια για κάτι καλύτερο…Βρίσκει κάτι καλύτερο….Έρχεται σου ζητάει αύξηση…Του δίνεις την αύξηση…Μετά από 1 μήνα παραιτείται σου αφήνει τα project στη μέση χωρίς να έχει καμία υποχρέωση και ταυτόχρονα η εκκαθάριση γίνεται με την αύξηση που σου ζήτησε ο γάτος!!Αντιθετα αν ο επιχειρηματίας κάνει κάτι τέτοιο και κάνα 10χιλιαρο αποζημίωση θα δώσει για πλάκα και θα πρέπει να βρει άλλον και το προσωπικό δε θα τον εμπιστεύεται πλέον….και κατά τη γνώμη μου όταν είναι σωστή η σχέση εργασίας είναι ανήθικο να το κάνει αυτό….
Εκμετάλλευση όντως υπάρχει αλλά σε εργαζόμενους που ασκούν δουλειές που δεν απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις και ικανότητες.Εκεί ναι πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη προστασία αρκεί όμως και ο εργαζόμενος να είναι σωστός.
Τελοσπαντων απ το παραπάνω παράδειγμα δε ξέρω ποσό αντιληπτό γίνεται τι πραγματικά συμβαίνει.Επίσης επιχειρηματίες δεν είναι μόνο ο Μαρινακης αλλά και άνθρωποι με 6-7 υπαλλήλους που αν είναι νόμιμοι πιθανώς κάποιους μήνες να αμοιβονται και λιγότερο από κάποιους υπαλλήλους τους.
Αυτό που λες καλύτερα να μη το ξαναπείς, ιδιαίτερα μπροστά σε κάποιον χαμηλόμισθο εργαζόμενο, γιατί θα κινδυνέψεις να πάρεις την δέουσα απάντηση.
Εργασιακό πλαίσιο υπέρ του εργαζόμενου απλώς δεν υπάρχει, ειδικά στην Ελλάδα.
Το παράδειγμα που φέρνεις δεν αφορά σε οποιονδήποτε εργαζόμενο, αλλά σε έναν σχετικά μικρό αριθμό που αμείβονται με 2.000 καθαρά και πάνω μηνιαίως.
Υπάρχουν, όμως, και άλλοι (η πλειονότητα των εργαζομένων) που αμείβονται με τον βασικό μισθό, στη γραμμή παραγωγής ή σε χειρωνακτικές εργασίες, υπάρχουν κορίτσια που λειώνουν καθημερινά για 600 ευρώ, αγόρια που δεν βρίσκουν αλλού δουλειά παρά μόνο ως διανομείς κλπ...κλπ.
Αλλά ακόμα και αυτοί στους οποίους αναφέρεται το παράδειγμά σου, ιδιαίτερα αν εργάζονται στα πρότζεκτς που αναφέρεις, είναι δεμένοι με συμβόλαια εχεμύθειας και εμπιστευτικότητας και με ρήτρες, που δεν μπορούν ούτε να σκεφτούν την παραίτησή τους, έτσι όπως το παρουσιάζεις.
Εξάλλου, πόσοι τέτοιοι νομίζεις ότι έχουν απομείνει στην Ελλάδα, όταν πάνω από 500.000 παιδιά με προσόντα την έχουν κάνει για το εξωτερικό, όπου βρίσκουν καλύτερες αμοιβές και όρους εργασίας;

4
4 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Αύγ 27, 2023 11:34 am

eddiedimitris έγραψε:
Κυρ Αύγ 27, 2023 10:59 am

1)Στο χώρο της Πληροφορικης ακόμα και με 2κ δύσκολα βρίσκεις πολύ καλο εργαζόμενο

2)Τα 800 ευρώ που όντως είναι λίγα είναι για εργασίες που μπορεί να κάνει σχεδόν ο καθένας….Όντως είναι λίγα έχεις δίκιο
Πληροφοριακά, ο γιος μου είναι πληροφορικάριος δικτύων με μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Στην Ελλάδα δεν εύρισκε δουλειές με πάνω από 1.800 ευρώ (το 2016).
Πήγε στην Αγγλία (αρχικά στην Amazon και μετά στην Google) για 150.000 λίρες το χρόνο.
Ή εκεί είναι κορόιδα και χρυσοπληρώνουν τους εργαζόμενους, ή εδώ είναι αρπακτικά και τους κατακλέβουν.

2
2 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”