✿ Τέμπη

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 893
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Μαρ 01, 2023 7:43 pm

tarp7 έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 7:04 pm
Από αυτά που ακούω και διαβάζω το μαύρο βέλος κλπ είναι κολοκύθια τουμπανα. Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα και αυτά που λέει γραπτός ο κ. Κατσιούλης η γραμμή Αθήνα Θεσσαλονίκη είναι επικίνδυνη

Μου κάνει εντύπωση που κανένα κανάλι ή Σάιτ δεν έχει επικοινωνήσει μαζί του
Είναι τα ίδια κανάλια φίλτατε που έπεισαν τον Δαίδαλο ότι είμαστε ρεμπεσκέδες ανίκανοι και καλό θα είναι να τα δωσουμε ολα στους ιδιώτες που ξέρουν να τα αξιοποιούν. Επίσης αυτά που λέει ο τύπος δεν συνάδουν με τη γραμμή «φταίει ο σταθμάρχης» άρα προς τι να τον καλέσουν.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Μαρ 01, 2023 7:55 pm

golitog7 έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 7:43 pm
tarp7 έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 7:04 pm
Από αυτά που ακούω και διαβάζω το μαύρο βέλος κλπ είναι κολοκύθια τουμπανα. Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα και αυτά που λέει γραπτός ο κ. Κατσιούλης η γραμμή Αθήνα Θεσσαλονίκη είναι επικίνδυνη

Μου κάνει εντύπωση που κανένα κανάλι ή Σάιτ δεν έχει επικοινωνήσει μαζί του
Είναι τα ίδια κανάλια φίλτατε που έπεισαν τον Δαίδαλο ότι είμαστε ρεμπεσκέδες ανίκανοι και καλό θα είναι να τα δωσουμε ολα στους ιδιώτες που ξέρουν να τα αξιοποιούν. Επίσης αυτά που λέει ο τύπος δεν συνάδουν με τη γραμμή «φταίει ο σταθμάρχης» άρα προς τι να τον καλέσουν.
Σε παρακαλώ πάρα πολύ, δε με ξέρεις και πρόσεχε τα λόγια σου. Είμαι 20 χρόνια ελεύθερος επιχειρηματίας ,έχω έρθει σε επαφή και με το δημόσιο, και με το ιδιωτικό τομέα, και με δεξιούς κυβερνώντες και με αριστερούς. Δε περιμένω κανένα κανάλι να δω τι παίζει. Όλοι τους μόλις πάρουν εξουσία, πάνε περίπατο οι ιδεολογιες και κοιτάνε να βάλουν ο δακτυλο στο μέλι. Υπό την ανοχή των ψηφοφόρων τους , στους οποίους πετάνε ένα ξερό κομμάτι.
Γιατί όλοι αυτοί οι σημερινοί εξοργισμένοι δεν ούρλιαζαν χθες πριν το ατύχημα; Όλοι ξέραμε τι παίζει με τα τραίνα. Αλλά δε βαριέσαι, συνένοχοι όλοι μας με τη σιωπή μας

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2419
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 01, 2023 8:06 pm

Παρακαλώ, το τελευταίο πράγμα που πρέπει να κάνετε όλοι είναι να στραφείτε ο ένας εναντίων του άλλου με παραθέσεις και λογομαχίες. :-|

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5326
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 01, 2023 9:00 pm

Κλειδώνει προσωρινά μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

EDIT: Ξεκλειδώνει το θέμα, παρακαλώ όχι προσωπικές αντιπαραθέσεις.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1420
Δημοσιεύσεις: 3594
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 02, 2023 7:28 am

Εδώ παιδιά υπάρχουν έγγραφες καταγγελίες εξώδικα , παραιτήσεις όχι μόνο συνδικαλιστών αλλά και στελεχών και στη βουλή συγκεκριμένες ερωτήσεις, παραπομπή της χώρας στο ευρωπαϊκό δικαστήριο που η διοίκηση του ΟΣΕ και ο υπουργός τα ήξερε, . Δεν είναι ούτε η κακιά στιγμή, ούτε μου πες, σούπα, ούτε το σύστημα, ούτε η κακούργα η κοινωνία. Μην πετάνε κάποιοι τη μπάλα στην εξέδρα η διοίκηση του ΟΣΕ και ο καραμανλής ήξεραν ότι υπήρχαν προβλήματα ασφάλειας και δεν έκαναν τίποτα και δήλωναν μια βδομάδα στη βουλή πριν ότι δεν έπαιζαν με την ασφάλεια των επιβατών.

Καλό είναι να μάθουμε και τις εταιρείες που ανέλαβαν όλα αυτά τα χρόνια την υλοποίηση της σύμβασης (δηλαδή των εργολάβων) και των, ενδεχομένως, υπό αναθέσεων που αυτοί συμφώνησαν. Έτσι θα γνωρίζουμε τι δυνατότητες έχουν αυτές οι εταιρίες, για να αποφασίζουμε αν θα τις πάρουμε και για τις δικές μας δουλειές. Το ίδιο ισχύει και για τους κατα περίπτωση μελετητές.

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1420
Δημοσιεύσεις: 3594
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 02, 2023 8:03 am

Από το τοίχο της Έλενας Ακρίτας:
Δηλαδή αν ένας σταθμάρχης πάθει συγκοπή, οι επιβάτες σκοτώνονται; Άλλα μέτρα ασφαλείας δεν υπάρχουν;
Αυτό μόνο!!!!!!!!!!

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1772
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: SGA, Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 02, 2023 8:33 am

golitog7 έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 5:54 pm
Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι η μειοψηφία που είπα παραπάνω. Είναι λογικό ν πιστεύεις ότι οι περισσότεροι Έλληνες είναι απατεώνες τεμπέληδες κ πονηροί κ δεν θέλουν ν αλλάξουν. Είναι λογικό να το πιστεύεις διότι πάνω σ αυτή την άποψη οικοδομήθηκε όλη η οικονομική πολιτική τα τεκευταια 10-12 χρόνια και καλλιεργήθηκε απ όλα τα ΜΜΕ.
Κανείς όμως λάθος. Η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι ένας υπέροχος λαός, πολύ πιο εργατικός από άλλους (πχ Γερμανούς, τεράστιος μύθος η εργατικότητα τους) που απλώς υποφέρει εξαιτίας της μειοψηφίας. Γιατί κ πως φτάσαμε στο σημείο ν συμβαίνει αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.
Ίσως και να μην είναι η μειοψηφία τελικά και τα όσα λέει ο dedalos να έχουν μεγάλη δόση αλήθειας.

Όταν ένας λαός εκλέγει συνεχώς (επί δεκαετίες) τα ίδια κόμματα/πρόσωπα/οικογένειες για να τον εκπροσωπούν και να τον κυβερνούν τότε δύο τινά συμβαίνουν: Είτε είναι εντελώς χαζός είτε είναι εξίσου διεφθαρμένος με τους κυβερνώντες του. Δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση και ούτε πιστεύω πως οι Έλληνες, αλλά και κανείς άλλος λαός, είναι εξ ορισμού τεμπέλης ή διεφθαρμένος. Μακάρι πάντως να έχεις δίκιο και να υπάρχει όντως μια πλειοψηφία που η νοημοσύνη της δεν της επιτρέπει να αποδεχτεί πως εν έτει 2023 η ασφάλεια ενός τραίνου σε μια "ανεπτυγμένη" χώρα εξαρτάται από το αν ο σταθμάρχης θα ...καταφέρει να γυρίσει σωστά το κλειδί ενός κόμβου.

Είμαι στο εξωτερικό (Αυστραλία) και το ατύχημα "παίζει" αρκετά στα media εδώ. Περιττό να πω ότι όσοι με ρώτησαν και τους εξήγησα ότι οι ελληνικές υποδομές δεν υποστηρίζουν ούτε τις αυτόματες αλλαγές κλειδιών στους κόμβους αλλά ούτε και την ενημέρωση των οδηγών σχετικά με το τι συμβαίνει πάνω στη γραμμή στην οποία κινούνται, με κοίταξαν με γουρλωμένα μάτια :cry:

Κουράγιο σε όσους έχασαν δικούς τους ανθρώπους, δεν το χωράει ο νους αυτό που έγινε.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 893
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 02, 2023 8:38 am

Dedalos έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 7:55 pm
golitog7 έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 7:43 pm


Είναι τα ίδια κανάλια φίλτατε που έπεισαν τον Δαίδαλο ότι είμαστε ρεμπεσκέδες ανίκανοι και καλό θα είναι να τα δωσουμε ολα στους ιδιώτες που ξέρουν να τα αξιοποιούν. Επίσης αυτά που λέει ο τύπος δεν συνάδουν με τη γραμμή «φταίει ο σταθμάρχης» άρα προς τι να τον καλέσουν.
Σε παρακαλώ πάρα πολύ, δε με ξέρεις και πρόσεχε τα λόγια σου. Είμαι 20 χρόνια ελεύθερος επιχειρηματίας ,έχω έρθει σε επαφή και με το δημόσιο, και με το ιδιωτικό τομέα, και με δεξιούς κυβερνώντες και με αριστερούς. Δε περιμένω κανένα κανάλι να δω τι παίζει. Όλοι τους μόλις πάρουν εξουσία, πάνε περίπατο οι ιδεολογιες και κοιτάνε να βάλουν ο δακτυλο στο μέλι. Υπό την ανοχή των ψηφοφόρων τους , στους οποίους πετάνε ένα ξερό κομμάτι.
Γιατί όλοι αυτοί οι σημερινοί εξοργισμένοι δεν ούρλιαζαν χθες πριν το ατύχημα; Όλοι ξέραμε τι παίζει με τα τραίνα. Αλλά δε βαριέσαι, συνένοχοι όλοι μας με τη σιωπή μας
Φίλτατε καταρχάς ηρέμησε. Προφανώς και δεν σ ξέρω, απλώς κρίνω από τα λεγόμενα σου. Οι λέξεις "όλοι" και "πάντα" είναι λέξεις που δεν πρέπει να τις χρησιμοποιούμε τόσο έυκολα. Αν ισχύει αυτό που λες, τότε πρέπει να συμπεράνουμε ότι και εσύ μιας και είσα επιχειρηματίας φέρθηκες με τον ίδιο τρόπο στους εργαζόμενους σου ε? Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να γενικεύεις έτσι. Επίσης τι εννοείς όταν λες αριστερούς κυβερνώντες? Αν εννοείς τον ΣΥΡΙΖΑ μόλις απέδειξες μόνο σου ότι τα κανάλια κάνανε καλά τη δουλειά τους.

0
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 191
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 02, 2023 9:40 am

3
3 Εικόνα
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
Άβαταρ μέλους
brandon_roy

 junior
Reactions: 146
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 02, 2023 9:51 am

golitog7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 02, 2023 8:38 am
Dedalos έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 7:55 pm


Σε παρακαλώ πάρα πολύ, δε με ξέρεις και πρόσεχε τα λόγια σου. Είμαι 20 χρόνια ελεύθερος επιχειρηματίας ,έχω έρθει σε επαφή και με το δημόσιο, και με το ιδιωτικό τομέα, και με δεξιούς κυβερνώντες και με αριστερούς. Δε περιμένω κανένα κανάλι να δω τι παίζει. Όλοι τους μόλις πάρουν εξουσία, πάνε περίπατο οι ιδεολογιες και κοιτάνε να βάλουν ο δακτυλο στο μέλι. Υπό την ανοχή των ψηφοφόρων τους , στους οποίους πετάνε ένα ξερό κομμάτι.
Γιατί όλοι αυτοί οι σημερινοί εξοργισμένοι δεν ούρλιαζαν χθες πριν το ατύχημα; Όλοι ξέραμε τι παίζει με τα τραίνα. Αλλά δε βαριέσαι, συνένοχοι όλοι μας με τη σιωπή μας
Φίλτατε καταρχάς ηρέμησε. Προφανώς και δεν σ ξέρω, απλώς κρίνω από τα λεγόμενα σου. Οι λέξεις "όλοι" και "πάντα" είναι λέξεις που δεν πρέπει να τις χρησιμοποιούμε τόσο έυκολα. Αν ισχύει αυτό που λες, τότε πρέπει να συμπεράνουμε ότι και εσύ μιας και είσα επιχειρηματίας φέρθηκες με τον ίδιο τρόπο στους εργαζόμενους σου ε? Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να γενικεύεις έτσι. Επίσης τι εννοείς όταν λες αριστερούς κυβερνώντες? Αν εννοείς τον ΣΥΡΙΖΑ μόλις απέδειξες μόνο σου ότι τα κανάλια κάνανε καλά τη δουλειά τους.
https://en.wikipedia.org/wiki/No_true_Scotsman

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 02, 2023 10:09 am

golitog7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 02, 2023 8:38 am
Dedalos έγραψε:
Τετ Μαρ 01, 2023 7:55 pm


Σε παρακαλώ πάρα πολύ, δε με ξέρεις και πρόσεχε τα λόγια σου. Είμαι 20 χρόνια ελεύθερος επιχειρηματίας ,έχω έρθει σε επαφή και με το δημόσιο, και με το ιδιωτικό τομέα, και με δεξιούς κυβερνώντες και με αριστερούς. Δε περιμένω κανένα κανάλι να δω τι παίζει. Όλοι τους μόλις πάρουν εξουσία, πάνε περίπατο οι ιδεολογιες και κοιτάνε να βάλουν ο δακτυλο στο μέλι. Υπό την ανοχή των ψηφοφόρων τους , στους οποίους πετάνε ένα ξερό κομμάτι.
Γιατί όλοι αυτοί οι σημερινοί εξοργισμένοι δεν ούρλιαζαν χθες πριν το ατύχημα; Όλοι ξέραμε τι παίζει με τα τραίνα. Αλλά δε βαριέσαι, συνένοχοι όλοι μας με τη σιωπή μας
Φίλτατε καταρχάς ηρέμησε. Προφανώς και δεν σ ξέρω, απλώς κρίνω από τα λεγόμενα σου. Οι λέξεις "όλοι" και "πάντα" είναι λέξεις που δεν πρέπει να τις χρησιμοποιούμε τόσο έυκολα. Αν ισχύει αυτό που λες, τότε πρέπει να συμπεράνουμε ότι και εσύ μιας και είσα επιχειρηματίας φέρθηκες με τον ίδιο τρόπο στους εργαζόμενους σου ε? Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να γενικεύεις έτσι. Επίσης τι εννοείς όταν λες αριστερούς κυβερνώντες? Αν εννοείς τον ΣΥΡΙΖΑ μόλις απέδειξες μόνο σου ότι τα κανάλια κάνανε καλά τη δουλειά τους.
Γιατί φίλε μου, σε άλλη χώρα ήταν κυβέρνηση το ΣΥΡΙΖΑ για 5 χρόνια?
Τo ότι σαν επίσημη αντιπολίτευση αν και σιγουρά το ήξερε δεν το είχε φέρει στην βουλή, τον κάνει σαν κόμμα εξουσίας που είναι απόλυτα συνυπεύθυνο, απλά το ήξεραν αλλά αν το ανακινούσαν θα έπρεπε και αυτοί να απολογηθούν.
Δεν είμαι δεξιός κάθε άλλο μάλιστα και ούτε θα τους ψηφήσω ποτέ, είμαι ένας από τους πόλους που φέραμε το ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία και μας απογοήτευσε, καταρχήν γράφοντας επιδεικτικά στα παλιά του τα παπούτσια την λαϊκή βούληση που το ίδιο είχε ζητήσει (δημοψήφισμα) και αργότερα ακολουθώντας κατά γράμμα την γραμμή «του όποιος δεν ακολουθεί 100% τη γραμμή μας, είναι με τους άλλους»!

Κοντεύω τα 60 έχω ψηφίσει σε όλες τις εκλογικές αναμετρήσεις, έχω μάθει να δέχομαι την λαϊκή απόφαση (αν και σχεδόν πάντα δεν την έχω υποστηρίξει … ΟΚ εκτός μια φοράς). Δεν βλέπω ειδήσεις στην τηλεόρασή, παρα μόνο αθλητικά και καμία ταινία, ενημερώνομε πολύπλευρα από το ίντερνετ και πιστεύω ότι έχω ένα επίπεδο να καταλαβαίνω πάνω κάτω το τι παίζει.

Υγ- Τουλάχιστον ο δεξιός υπουργός έκανε το αυτονόητο και παραιτήθηκε μια και η στραβή έκατσε στην βάρδια του, έριξε και ένα κροκοδείλιο δάκρυ! Οι δήθεν αριστεροί με την δήθεν ευσυναίσθηση αντίστοιχα σφύριζαν αδιάφορα και αγκάλιαζαν την καρέκλα για να μην χάσουν όταν τους έκατσε η στραβή!

0
old boy

 junior
Reactions: 152
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2020 4:22 pm
Αγαπημένος παίκτης: MJ, Saras, DerrickRose
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 02, 2023 10:37 am

Πόση θλίψη, πόσος πόνος. Δεν μπορώ καν να φανταστώ τη φρίκη να δίνεις δείγμα DNA για να ταυτοποιησουν τον γιο σου, τη μάνα σου, την αδερφή σου. Πως να παρηγορησεις αυτούς τους ανθρώπους;

Και πόση οργή. Ατύχημα και ατομική υπαιτιοτητα ότι ο σταθμάρχης δεν έπραξε ως όφειλε. Έγκλημα και συλλογική ευθύνη της πολιτείας να βασίζεται η ασφάλεια των τρένων στο ότι δεν θα γίνει ανθρώπινο λάθος. Την εποχή που μπορεί ο καθένας μας ανά πάσα στιγμή να δει στο κινητό τη θέση όλων των αεροπλάνων και πλοίων σε όλο τον πλανήτη.
Είναι φανερό τι έχει γίνει εδώ, στο όνομα του κέρδους αφέθηκε η ασφάλεια των επιβατών σε δεύτερη μοίρα. Να ξηλωθούν όλοι απ τον πρώτο ως τον τελευταίο υπαίτιο και να πληρώσουν. Και οι ιδιώτες που έχουν την σύμβαση και οι αρμόδιοι της κυβέρνησης. Αν δεν γίνει, τότε εμείς πρέπει να το επιβάλουμε - με μποϋκοτάζ στην ιδιωτική εταιρία και με την μη ψήφο στους πολιτικούς.
Παρεμπιπτόντως, η πολιτική αντιπαραθεση ακούγεται ανούσια σε τέτοιες στιγμές, δε νομίζεται;

1
1 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 02, 2023 10:55 am

tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 02, 2023 8:03 am
Από το τοίχο της Έλενας Ακρίτας:
Δηλαδή αν ένας σταθμάρχης πάθει συγκοπή, οι επιβάτες σκοτώνονται; Άλλα μέτρα ασφαλείας δεν υπάρχουν;
Αυτό μόνο!!!!!!!!!!
Ακόμα μια εξυπνάδα της Ακρίτας, να μας πει το αυτονόητο!
Λες και δεν καταλάβαμε ότι στη χώρα μας τα τραίνα κινούνται σε συνθήκες 1930 !
Τουλάχιστον τρεις δικλίδες ασφαλείας θα έπρεπε να υπάρχουν στο σιδηροδρομικό δίκτυο που η τελευταία θα έπρεπε να έχει δυνατότητα να σταματά τα τραίνα αυτόματα.

Απεχθάνομαι την Ακρίτα όπως και άλλους δήθεν αριστερούς με τις βαθιές δεξιές τσέπες (λέγε με Γιανη) την θεωρώ άτομο που η άποψη της για κάθε θέμα είναι ανάλογη αν αυτό αφορά φίλο η εχθρό της (προσωπικό η από τον πολιτικό χώρο).

Κυριά Ακρίτα και εσύ αν πάθεις καρδιακή ανακοπή όταν οδηγείς και πέσεις σε λεωφορείο μπορεί να γίνει τραγωδία.
Εδώ έχουμε έναν άνθρωπο με ελλιπή υπευθυνότητα και εκπαίδευση που κάποιοί του ανέθεσαν μια πολύ υπεύθυνη θέση … το μερίδιο ευθύνης που αντιστοιχεί στον καθένα δεν είναι δουλειά μου να το εκτιμήσω.

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 893
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 02, 2023 10:59 am

N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Μαρ 02, 2023 10:09 am
golitog7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 02, 2023 8:38 am


Φίλτατε καταρχάς ηρέμησε. Προφανώς και δεν σ ξέρω, απλώς κρίνω από τα λεγόμενα σου. Οι λέξεις "όλοι" και "πάντα" είναι λέξεις που δεν πρέπει να τις χρησιμοποιούμε τόσο έυκολα. Αν ισχύει αυτό που λες, τότε πρέπει να συμπεράνουμε ότι και εσύ μιας και είσα επιχειρηματίας φέρθηκες με τον ίδιο τρόπο στους εργαζόμενους σου ε? Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να γενικεύεις έτσι. Επίσης τι εννοείς όταν λες αριστερούς κυβερνώντες? Αν εννοείς τον ΣΥΡΙΖΑ μόλις απέδειξες μόνο σου ότι τα κανάλια κάνανε καλά τη δουλειά τους.
Γιατί φίλε μου, σε άλλη χώρα ήταν κυβέρνηση το ΣΥΡΙΖΑ για 5 χρόνια?
Τo ότι σαν επίσημη αντιπολίτευση αν και σιγουρά το ήξερε δεν το είχε φέρει στην βουλή, τον κάνει σαν κόμμα εξουσίας που είναι απόλυτα συνυπεύθυνο, απλά το ήξεραν αλλά αν το ανακινούσαν θα έπρεπε και αυτοί να απολογηθούν.
Δεν είμαι δεξιός κάθε άλλο μάλιστα και ούτε θα τους ψηφήσω ποτέ, είμαι ένας από τους πόλους που φέραμε το ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία και μας απογοήτευσε, καταρχήν γράφοντας επιδεικτικά στα παλιά του τα παπούτσια την λαϊκή βούληση που το ίδιο είχε ζητήσει (δημοψήφισμα) και αργότερα ακολουθώντας κατά γράμμα την γραμμή «του όποιος δεν ακολουθεί 100% τη γραμμή μας, είναι με τους άλλους»!

Κοντεύω τα 60 έχω ψηφίσει σε όλες τις εκλογικές αναμετρήσεις, έχω μάθει να δέχομαι την λαϊκή απόφαση (αν και σχεδόν πάντα δεν την έχω υποστηρίξει … ΟΚ εκτός μια φοράς). Δεν βλέπω ειδήσεις στην τηλεόρασή, παρα μόνο αθλητικά και καμία ταινία, ενημερώνομε πολύπλευρα από το ίντερνετ και πιστεύω ότι έχω ένα επίπεδο να καταλαβαίνω πάνω κάτω το τι παίζει.

Υγ- Τουλάχιστον ο δεξιός υπουργός έκανε το αυτονόητο και παραιτήθηκε μια και η στραβή έκατσε στην βάρδια του, έριξε και ένα κροκοδείλιο δάκρυ! Οι δήθεν αριστεροί με την δήθεν ευσυναίσθηση αντίστοιχα σφύριζαν αδιάφορα και αγκάλιαζαν την καρέκλα για να μην χάσουν όταν τους έκατσε η στραβή!
Απάντησες μόνος σου στην ερώτηση για το τι είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Εξηγούμαι:

Το σύστημα για να διατηρηθεί έχει έναν βασικό σκοπό, πρέπει οπωσδήποτε να καλιεργήσει στον λαό την ψευδαίσθηση ότι είναι κυρίαρχος και ότι μέσω των εκλογών ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ για το μέλλον του. Γι αυτό το λόγο αν παρατηρήσει κανείς τον πολιτικό λόγο των δύο μεγάλων κομμάτων θα διαπιστώσει ότι κάθε δεύτερη λέξη είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και κάθε τέταρτη ΑΡΙΣΤΕΡΑ ή ΔΕΞΙΑ (εμείς ή εσείς). Τα δίπολα είναι γενικά ο πιο απλός και αποτελεσματικός τρόπος να πείσεις κάποιον ότι έχει επιλογή. Επειδή όμως επί της ουσίας ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΝΔ (παλιότερα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ) είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα φροντίζουν όσο μπορούν να καλλιεργούν αλλιώς αυτήν την ψευδαίσθηση. Οι μεν φοράνε κουστούμια και το παιζουν πιο φιλελεύθεροι, οι δε γιλέκα και πουκάμισα και είναι πιο φωνακλάδες και τσαμπουκάδες (ο Πολάκης είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα σούπερ μάγκα αλλά που ψηφίζει μνημόνια και νόμους για πλειστηριασμούς). Τα ΜΜΕ συμμετέχουν φυσικά στο παιχνίδι και η οποιοσδήποτε πολιτική κουβέντα (ο θεός να την κάνει) γίνεται σ αυτό το επίπεδο, του ξεκατινιάσματος και με όρους πρωινάδικου.
Έχει απίστευτη πλάκα παντως να τους βλέπεις να παλεύουν καθημερινά να μας πείσουν για το πόσο διαφορετικοί είναι, κωμωδία κανονική. Συνοψίζοντας, ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΝΔ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αυτοί το ξέρουν, πετάει την κουτάλα ο ένας στον άλλο και περνάνε ζάχαρη. Οι οπαδοί τους τσακώνονται και όσοι μπορούν γλείφουν κανά ξεροκόματο. Και οι υπόλοιποι υποφέρουν.

3
3 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 664
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 02, 2023 11:09 am

golitog7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 02, 2023 10:59 am
N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Μαρ 02, 2023 10:09 am


Γιατί φίλε μου, σε άλλη χώρα ήταν κυβέρνηση το ΣΥΡΙΖΑ για 5 χρόνια?
Τo ότι σαν επίσημη αντιπολίτευση αν και σιγουρά το ήξερε δεν το είχε φέρει στην βουλή, τον κάνει σαν κόμμα εξουσίας που είναι απόλυτα συνυπεύθυνο, απλά το ήξεραν αλλά αν το ανακινούσαν θα έπρεπε και αυτοί να απολογηθούν.
Δεν είμαι δεξιός κάθε άλλο μάλιστα και ούτε θα τους ψηφήσω ποτέ, είμαι ένας από τους πόλους που φέραμε το ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία και μας απογοήτευσε, καταρχήν γράφοντας επιδεικτικά στα παλιά του τα παπούτσια την λαϊκή βούληση που το ίδιο είχε ζητήσει (δημοψήφισμα) και αργότερα ακολουθώντας κατά γράμμα την γραμμή «του όποιος δεν ακολουθεί 100% τη γραμμή μας, είναι με τους άλλους»!

Κοντεύω τα 60 έχω ψηφίσει σε όλες τις εκλογικές αναμετρήσεις, έχω μάθει να δέχομαι την λαϊκή απόφαση (αν και σχεδόν πάντα δεν την έχω υποστηρίξει … ΟΚ εκτός μια φοράς). Δεν βλέπω ειδήσεις στην τηλεόρασή, παρα μόνο αθλητικά και καμία ταινία, ενημερώνομε πολύπλευρα από το ίντερνετ και πιστεύω ότι έχω ένα επίπεδο να καταλαβαίνω πάνω κάτω το τι παίζει.

Υγ- Τουλάχιστον ο δεξιός υπουργός έκανε το αυτονόητο και παραιτήθηκε μια και η στραβή έκατσε στην βάρδια του, έριξε και ένα κροκοδείλιο δάκρυ! Οι δήθεν αριστεροί με την δήθεν ευσυναίσθηση αντίστοιχα σφύριζαν αδιάφορα και αγκάλιαζαν την καρέκλα για να μην χάσουν όταν τους έκατσε η στραβή!
Απάντησες μόνος σου στην ερώτηση για το τι είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Εξηγούμαι:

Το σύστημα για να διατηρηθεί έχει έναν βασικό σκοπό, πρέπει οπωσδήποτε να καλιεργήσει στον λαό την ψευδαίσθηση ότι είναι κυρίαρχος και ότι μέσω των εκλογών ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ για το μέλλον του. Γι αυτό το λόγο αν παρατηρήσει κανείς τον πολιτικό λόγο των δύο μεγάλων κομμάτων θα διαπιστώσει ότι κάθε δεύτερη λέξη είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και κάθε τέταρτη ΑΡΙΣΤΕΡΑ ή ΔΕΞΙΑ (εμείς ή εσείς). Τα δίπολα είναι γενικά ο πιο απλός και αποτελεσματικός τρόπος να πείσεις κάποιον ότι έχει επιλογή. Επειδή όμως επί της ουσίας ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΝΔ (παλιότερα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ) είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα φροντίζουν όσο μπορούν να καλλιεργούν αλλιώς αυτήν την ψευδαίσθηση. Οι μεν φοράνε κουστούμια και το παιζουν πιο φιλελεύθεροι, οι δε γιλέκα και πουκάμισα και είναι πιο φωνακλάδες και τσαμπουκάδες (ο Πολάκης είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα σούπερ μάγκα αλλά που ψηφίζει μνημόνια και νόμους για πλειστηριασμούς). Τα ΜΜΕ συμμετέχουν φυσικά στο παιχνίδι και η οποιοσδήποτε πολιτική κουβέντα (ο θεός να την κάνει) γίνεται σ αυτό το επίπεδο, του ξεκατινιάσματος και με όρους πρωινάδικου.
Έχει απίστευτη πλάκα παντως να τους βλέπεις να παλεύουν καθημερινά να μας πείσουν για το πόσο διαφορετικοί είναι, κωμωδία κανονική. Συνοψίζοντας, ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΝΔ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αυτοί το ξέρουν, πετάει την κουτάλα ο ένας στον άλλο και περνάνε ζάχαρη. Οι οπαδοί τους τσακώνονται και όσοι μπορούν γλείφουν κανά ξεροκόματο. Και οι υπόλοιποι υποφέρουν.
Εισαι 100% σωστος ... :+1:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”