Ελληνικό Ροκ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
aiver

senior
Reactions: 44
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 7:31 pm
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 7:02 am



Δεν είμαι καθόλου fan της stoner, αλλά χαλάλι


1
1 Εικόνα
thanath

 euroleague
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 1266
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2012 7:55 am
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mike Batiste
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 9:38 am

Πάρα πολύ ωραίο θέμα! Έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό που λέμε "ελληνικό ροκ", τις κατηγορίες του και τα συγκροτήματά του.

Εγώ προσωπικά είμαι τεράστιος φαν των Διάφανων Κρίνων, όπου έχουν αναφερθεί πολύ λίγο, παρά την σμηαντική προσφορά τους στο ελληνόφωνο ροκ. Είναι και ο ορισμός του συγκροτήματος που κοίταζε πρώτα τον στίχο, χωρίς όμως να αφήνει την μουσική (βλ. τον δίσκο Ο γύρος της ημέρας σε 80 κόσμους). Δεν θα ξεχάσω ποτέ καμία από τις συναυλίες τους, ειδικά όμως την τελευταία η οποία ήταν ιδιαίτερη αν αναλογιστεί κανείς τον λόγο που αυτή έγινε!

PS. Σκέφτομαι ποιο τραγούδι τους να πσοτάρω αλλά είναι τόσα πολλά που δεν μπορώ να αποφασίσω...

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 191
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 9:40 am

Ωραίες θέμα, ωραίες εποχές...



0
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 10:46 am

Αμέλησα να αναφέρω ένα από τα κορυφαία συγκρότηματα του Ελληνικού Ροκ. :sorry: Τα Διάφανα Κρίνα που έφτασαν σε πολύ ψηλά επίπεδα τον στίχο και τη μουσική τους (δεν ήταν το στυλ που μου άρεσε, άσχετο όμως) και είχαν και πολύ ξεκάραρη πολιτικό-κοινωνική στάση.
Rip στον ποιητή Ανεστόπουλο (γεννημένος ίδια μέρα με μένα).

Να σημειώσω ότι όσους έγω γνωρίσει και είχαν τρέλα με τα Διάφανα Κρίνα, είναι πολύ μα πολύ αξιόλογοι άνθρωποι. Κι ας μην τους άκουγα εγώ.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 12:49 pm

Quincy έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 10:40 pm
ssoulliss έγραψε:
Δευ Ιουν 15, 2020 10:13 pm
Δεν το στηρίζω τόσο στην έλλειψη καλών φωνών ή μουσικών, υπήρχαν και υπάρχουν, όσο στη δυσκολία της γλώσσας μας (μου το έχει εξηγήσει αυτό μουσικός) να εκφράσει τη ροκ μουσική. :)
Ενδιαφέρον αυτό. Για πες ...

Δεν καταλαβαίνω γιατί διαχωρίζεται το είδος ανάλογα με την γλώσσα, αλλά έχει "μείνει" πια ως ξεχωριστή κατηγορία μουσικής το ελ ροκ ως ροκ με ελληνικό. Έχω ακούσει από πολλούς να μου λένε πως παλιότερα άκουγαν "ξένο ροκ" αλλά το γύρισαν στο ελληνικά επειδή δεν ήξεραν αγγλικά. Εμένα μου φάνηκε λιγάκι κουλό γιατί ο στίχος είναι το τελευταίο που προσέχω σε ένα κομμάτι αλλά δεν είναι κι εντελώς παράλογο
Εν τάχει λοιπόν, κάταρχήν η γλώσσα μας είναι πολυσυλλαβική και ο τονισμός της είναι διαφορετικός από λέξη σε λέξη, σε σχέση κυρίως με τα αγγλικά που ειναι λιγοσύλλαβα (εως και μονοσύλλαβα) και τονίζονται κυρίως στη λίγουσα. Σε συνδυασμό με την ομιλία μας που είναι γρήγορη όλο αυτό για έναν ξένο ακούγεται και εώς αστείο :D Υπήρχαν και υπάρχουν πολύ ωραία ελληνικά κομμάτια και αξιολογότατοι καλλιτέχνες που όμως δεν μπορούσαν να σπάσουν τα σύνορα της Ελλάδας και ένας λόγος ήταν η γλώσσα μας.

Σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Οι VIC που ανέφερε ο φίλος nikolas12 είναι ένα εξαιρετικό συγκρότημα που πάντρεψε ακριβώς αυτό που άνεφερα πιο πάνω. Δημοτικά, με αργό στίχο σε ροκ(hard rock) μουσική. Μου αρέσουν και εμένα.

Είμαι της άποψης έκαστος στο είδος του, δηλαδή οι γάλλοι τραγουδούν πολύ ώραίες ερωτικές μπαλάντες ( το je t'aime σαν λέξη κυριαρχεί νομίζω), οι αγγλόγωνοι τα ροκ και τα country, οι αφροαμερικανοί τα μπλούζ, οι γκετοποιημένοι π.χ. της Νέας Υόρκης τα RNB και όλα τα συναφή, εμείς τα δημοτικά και λαϊκά. Οι Ιταλοί μπορούν από Italo Disco εώς A Casa D'Irene, οι Γερμανοί και τα ξαδέρφια τους έχουν έφεση στην κλασσική μουσική (γιατί αν τους ακους να τραγουδούν γερμανικά νομίζεις ότι βελάζουν πρόβατα) :P :mrgreen: .

Επίσης σε πολλά αγαπημένα τραγούδια ελληνικού ροκ δεν χωρούν κάποιες λέξεις. Παράδειγμα το "Σαν σταρ του Σινεμα" του Ζιώγαλα δεν θα μπορούσε να γίνει ποτέ επιτυχία με τη λέξη κινηματογράφο σε ροκ εκτέλεση. Οι ξένοι γνωρίζουν π.χ. Μπιθικωτσής, Χιώτης και Ζαμπέτας αλλά πολύ δύσκολα θα γνωρίζουν π.χ. τα Ξύλινα Σπαθιά. Και φυσικά όταν μελοποιείς π.χ. Καββαδία δεν γίνεται ο στίχος να είναι χάλια, πιθανόν να είναι μέτριο το τραγούδι λόγω ερμηνείας ή μουσικής επιλογής ή και των δύο.

Υ.Γ1. Ο Γιάννης ο Μηλιώκας με τις βουβάλες και το "Για το καλό μου", για ένα περίεργο λόγο μου άρεσε. :D

Υ.Γ2. Πολλοί καλοί ήταν τα δύο συγκροτήματα με ξένο στίχο, που ανέφερε ο basket72, τους Bokomolech και τους Rainning Pleasure.



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 1:14 pm

Να μπει το βιντεο το ποιητη για να τον μαθαίνουν και οι νεότεροι, 3 μήνες πριν πάει στα αστέρια.



και να μη ξεχνάμε και την αγαπημένο μας κορίτσι



1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 1:46 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιουν 16, 2020 12:49 pm
[

Εν τάχει λοιπόν, κάταρχήν η γλώσσα μας είναι πολυσυλλαβική και ο τονισμός της είναι διαφορετικός από λέξη σε λέξη, σε σχέση κυρίως με τα αγγλικά που ειναι λιγοσύλλαβα (εως και μονοσύλλαβα) και τονίζονται κυρίως στη λίγουσα. Σε συνδυασμό με την ομιλία μας που είναι γρήγορη όλο αυτό για έναν ξένο ακούγεται και εώς αστείο :D Υπήρχαν και υπάρχουν πολύ ωραία ελληνικά κομμάτια και αξιολογότατοι καλλιτέχνες που όμως δεν μπορούσαν να σπάσουν τα σύνορα της Ελλάδας και ένας λόγος ήταν η γλώσσα μας.

Σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Οι VIC που ανέφερε ο φίλος nikolas12 είναι ένα εξαιρετικό συγκρότημα που πάντρεψε ακριβώς αυτό που άνεφερα πιο πάνω. Δημοτικά, με αργό στίχο σε ροκ(hard rock) μουσική. Μου αρέσουν και εμένα.

Είμαι της άποψης έκαστος στο είδος του, δηλαδή οι γάλλοι τραγουδούν πολύ ώραίες ερωτικές μπαλάντες ( το je t'aime σαν λέξη κυριαρχεί νομίζω), οι αγγλόγωνοι τα ροκ και τα country, οι αφροαμερικανοί τα μπλούζ, οι γκετοποιημένοι π.χ. της Νέας Υόρκης τα RNB και όλα τα συναφή, εμείς τα δημοτικά και λαϊκά. Οι Ιταλοί μπορούν από Italo Disco εώς A Casa D'Irene, οι Γερμανοί και τα ξαδέρφια τους έχουν έφεση στην κλασσική μουσική (γιατί αν τους ακους να τραγουδούν γερμανικά νομίζεις ότι βελάζουν πρόβατα) :P :mrgreen: .

Επίσης σε πολλά αγαπημένα τραγούδια ελληνικού ροκ δεν χωρούν κάποιες λέξεις. Παράδειγμα το "Σαν σταρ του Σινεμα" του Ζιώγαλα δεν θα μπορούσε να γίνει ποτέ επιτυχία με τη λέξη κινηματογράφο σε ροκ εκτέλεση. Οι ξένοι γνωρίζουν π.χ. Μπιθικωτσής, Χιώτης και Ζαμπέτας αλλά πολύ δύσκολα θα γνωρίζουν π.χ. τα Ξύλινα Σπαθιά. Και φυσικά όταν μελοποιείς π.χ. Καββαδία δεν γίνεται ο στίχος να είναι χάλια, πιθανόν να είναι μέτριο το τραγούδι λόγω ερμηνείας ή μουσικής επιλογής ή και των δύο.

Υ.Γ1. Ο Γιάννης ο Μηλιώκας με τις βουβάλες και το "Για το καλό μου", για ένα περίεργο λόγο μου άρεσε. :D

Υ.Γ2. Πολλοί καλοί ήταν τα δύο συγκροτήματα με ξένο στίχο, που ανέφερε ο basket72, τους Bokomolech και τους Rainning Pleasure.
Εντυπωσιακά καλό ποστ Ssoulis!!
από τα καλυτερότερα του νέου φόρουμ!!!
Σκίζει το basketforum, λέμε!! :)

Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 1:53 pm

Είναι πολύ καλό το ποστ του Souliss αλλά δεν λέει όλη την αλήθεια

Πχ γερμανόφωνο ροκ / μέταλ παίζουν οι Rammstein στο κορυφαίο επίπεδο

Οι Rotting Christ ήταν μεν ήδη established μέταλ συγκρότημα στο εξωτερικό αλλά σε underground κύκλους. Όταν άλλαξαν λίγο τον ήχο τους και έβαζαν και ελληνικούς στίχους ο κόσμος έξω τους είδε με άλλο ματι . Γουστάρουν το "εξωτικό" στις σωστές δόσεις

Θεωρώ ότι η ροκ και η μέταλ μουσική ακούγεται εξίσου καλά με όλες τις γλώσσες . Ακούστε αν θέλετε και orphaned land , μια πολύ σπουδαία Ισραηλινή μπάντα η οποία που και που έβαζε στους δίσκους της κομμάτια στη γλώσσα τους

0
“The best teams play for each other, not with each other”
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 2:09 pm

Coach Periklis έγραψε:
Τρί Ιουν 16, 2020 1:53 pm
Είναι πολύ καλό το ποστ του Souliss αλλά δεν λέει όλη την αλήθεια

Πχ γερμανόφωνο ροκ / μέταλ παίζουν οι Rammstein στο κορυφαίο επίπεδο

Οι Rotting Christ ήταν μεν ήδη established μέταλ συγκρότημα στο εξωτερικό αλλά σε underground κύκλους. Όταν άλλαξαν λίγο τον ήχο τους και έβαζαν και ελληνικούς στίχους ο κόσμος έξω τους είδε με άλλο ματι . Γουστάρουν το "εξωτικό" στις σωστές δόσεις

Θεωρώ ότι η ροκ και η μέταλ μουσική ακούγεται εξίσου καλά με όλες τις γλώσσες . Ακούστε αν θέλετε και orphaned land , μια πολύ σπουδαία Ισραηλινή μπάντα η οποία που και που έβαζε στους δίσκους της κομμάτια στη γλώσσα τους
Η Ροκ με τη μέταλ έχουν σοβαρές διαφορές όπως έχει ακόμα κι η μέταλ στο εσωτερικό της. Εγώ όταν μπαίνω στο αμάξι φίλου που έχει τρέλα με το μπλακ μέταλ δεν καταλαβαίνω τι λένε κι ας τραγουδάνε στα ελληνικά. Το ίδιο και στο χαρντ κορ πανκ. Με τις φωνές από τα έγκατα της γης.
Στον ήχο των Ράμσταϊν, ανέχεται το γερμανικό τους. Γενικά όμως δεν είναι γλώσσα για μουσική.
Κι είμαι και γερμανόφωνος. :wink:

Τα βασκικά/εουσκέρα είναι πολύ - πολύ ωραία γλώσσα για μουσική, αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 2:33 pm

Οπότε η διαφωνία σου είναι ότι ανέφερα μέταλ μπάντες κι όχι ροκ ;;; Οκ ίσως δεν κατάλαβα το θέμα της συζήτησης

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 3:45 pm

Διαφωνώ ότι η ελληνική είναι ιδιαίτερα πολυσυλλαβική, βασικά είναι νορμάλ προς ολιγοσυλλαβική. Εδώ ας πούμε κάποιος πήρε το ίδιο κείμενο (από τη Βίβλο) και σύγκρινε λέξεις, χαρακτήρες και συλλαβές και τα ελληνικά είναι πολύ κάτω από τα Αγγλικά για παράδειγμα
https://www.quora.com/What-are-the-long ... h-of-words

Ο "κινηματογράφος" δε θα έλεγα ότι είναι ο κανόνας, ίσα-ίσα που στα Αγγλικά λέξεις πολύ πιο συχνά χρησιμοποιούμενες είναι μακροσκελέστερες τον ελληνικών. Πχ αύριο - tomorrow, μαζί-together , χτες/ψες/εχθές-yesterday, χώρια ότι έχουν και phrasal verbs που δημιουργούν θέματα.

Δε νομίζω ότι είναι η φύση της γλώσσας το πρόβλημα. Απλά το διεθνές κοινό θέλει κάτι που να καταλαβαίνει, ή έστω να μπορεί να προφέρει εύκολα, έχει συνηθίσει τα Αγγλικά (λόγω της αρχικής εξάπλωσης της διεθνοποιημένης μουσικής από τη Βρετανία) και 2-3 άλλες γλώσσες σε μικρότερο βαθμό, είναι και πιο εύπεπτος-χαζός ο Αγγλικός στίχος κι έδεσε το γλυκό. Μια χαρά γράφεις στα ελληνικά από χιπ χοπ μέχρι μέταλ. Απλά θα το ακούσουν οι Έλληνες και οι Κύπριοι, όπως τη ροκ της Βιρμανίας (που έχει πολύ ωραίο ήχο για μένα) δε θα το ακούσει κανείς εκτός ΝΑ Ασίας.

Ωραία η αναφορά στο Μηλιώκα, επίσης έχει γράψει ωραίο στίχο, πολύ προβληματισμένος τύπος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 4:39 pm

Δεν κατάλαβα πάντως γιατί ένα τραγούδι που εμένα μ' αρέσει να το ακούω πρέπει να με απασχολεί πως ακούγεται σε έναν αγλλόφωνο.
Για καινούρια ελληνικά ροκ συγκροτήματα άραγε υπάρχει κάτι;

0
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 4:51 pm

Έχω χρόνια να ακούσω νέα ελληνική ροκ μπάντα να ξεμυτιζει . Δεν προβάλλονται καθόλου και απο τα μέσα .....

Για ελληνόφωνο ροκ αναφέρομαι. Στο μέταλ κινείται η φάση

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 4:58 pm

Conan1982 έγραψε:
Τρί Ιουν 16, 2020 4:39 pm
Δεν κατάλαβα πάντως γιατί ένα τραγούδι που εμένα μ' αρέσει να το ακούω πρέπει να με απασχολεί πως ακούγεται σε έναν αγλλόφωνο.
Για καινούρια ελληνικά ροκ συγκροτήματα άραγε υπάρχει κάτι;
Ποιος είπε ότι πρέπει να σε απασχολεί; Αυτό που λέμε είναι γιατί οι μη αγγλόφωνες μπάντες δεν είναι εύκολο να κάνουν διεθνή καριέρα, όχι ότι πρέπει να νιώθουμε άσχημα που αρέσει στον καθένα ό,τι αρέσει.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
thanath

 euroleague
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 1266
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2012 7:55 am
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mike Batiste
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 16, 2020 5:00 pm

Conan1982 έγραψε:
Τρί Ιουν 16, 2020 4:39 pm
Για καινούρια ελληνικά ροκ συγκροτήματα άραγε υπάρχει κάτι;
Γενικά υπάρχουν διάφορα συγκροτήματα καινούργια, απλά δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν το κατάλληλο fan base έτσι ώστε να μπορέσουν να πάνε την φοιτητική μπάντα σε επαγκελματική μπάντα.

Εγώ θα πρέπει να αναφέρω και τους Ενδελέχεια οι οποίοι ήταν σπουδάια πάντα με πολύ καλό στίχο καθώς επίσης και τους Κόρε. Υδρο, όπου οκ δεν τους λες και κλασικό συγκρότημα ροκ αλλά εντάσσονται στην εν γένει κατηγορία του Ελληνόφωνου ροκ.







1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”