Μουσική

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 24, 2020 6:03 pm



Νέος δίσκος Trivium σήμερα ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ ΑΦΗΣΤΕ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟΝ! (αν σας αρέσουν φυσικά οι Trivium :D ).

Προσωπικά ο Heafy και η παρέα του με είχαν απογοητεύσει με τα Vengeance Falls και Silence in the Snow. Είχαν έρθει μετά το In Waves που τότε θεωρούσα ότι ήταν ο δίσκος που ισορροπούσε καλύτερα όλες τις επιρροές τους, και τις πιο μελωδικές και τις πιο heavy και τις πιο melodic death, και ξαφνικά αυτή η στροφή προς το πιο μελωδικό μπορεί να κέρδισε τους κριτικούς, αλλά πολλούς από εμάς που ήμασταν οπαδοί μας ξενέρωσε.

Και κάπου εκεί έρχεται ο Alex Bent στα drums. Δεν ξέρω αν το συγκρότημα έψαχνε κάποιον drummer τόσο γρήγορο και εκρηκτικό για να κάνει comeback ή αν το παίξιμό του ήταν αυτό που τους ενέπνευσε να ξαναμπούν σε heavy μονοπάτια. Το σίγουρο είναι ότι το The Sin and the Sentence που βγήκε προ τριετίας ήταν το comeback που ήθελα να ακούσω και πάνω που τους είχα ξεγράψει, τα καλόπαιδα με έκαναν να κολλήσω στο να το ακούω όλη μέρα. Αναμφίβολα εντυπωσιακή επιστροφή που ισορρόπησε τα μελωδικά στοιχεία του, αλλά ξαναβρήκαν και τον ακραίο εαυτό τους.

Και τώρα το What the Dead Men Say. Και η ισορροπία που προαναφέραμε φαίνεται σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό εδώ. Έχει τις πολύ ακραίες στιγμές του, έχει τα εξάλεπτα τραγούδια που χτίζουν αργά την κορύφωση, έχει τη μελωδικότητα του, έχει τον Alex Bent να βαράει αλύπητα και τους Beaulieu-Heafy να οργιάζουν στις κιθάρες. Είμαι στις 3 ακροάσεις και δε μπορώ να σταματήσω. Τους έχω αδυναμία και είμαι μεροληπτικός; Σίγουρα. Αλλά αυτό δε μπορώ να το αποφύγω. Trivium μη σταματάτε να γράφετε κομματάρες.



1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 767
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 24, 2020 6:43 pm

τον άκουσα χθες . 3 φορές back2back . Πάρα πολύ καλός δίσκος

Βρήκα πολλές υπέροχες μεηντενιες στον δίσκο

απίστευτο που υπάρχουν καμιά 20ετια και είναι 35 χρονών ο Heafy , ρξαιρετικά ταλαντούχο δίδυμο κιθαριστών , με σαφείς και έντονες επιρροές αλλά έχουν και στυλ ταυτόχρονα

ακούστε και το νέο 1000mods . Δεν σταματούν να με εκπλήσσουν θετικά οι τυπάρες






2
2 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 24, 2020 8:18 pm

Coach Periklis έγραψε:
Παρ Απρ 24, 2020 6:43 pm
τον άκουσα χθες . 3 φορές back2back . Πάρα πολύ καλός δίσκος

Βρήκα πολλές υπέροχες μεηντενιες στον δίσκο

απίστευτο που υπάρχουν καμιά 20ετια και είναι 35 χρονών ο Heafy , ρξαιρετικά ταλαντούχο δίδυμο κιθαριστών , με σαφείς και έντονες επιρροές αλλά έχουν και στυλ ταυτόχρονα

ακούστε και το νέο 1000mods . Δεν σταματούν να με εκπλήσσουν θετικά οι τυπάρες




Οι Trivium είναι ο ορισμός του συγκροτήματος με επιρροές από όλο το φάσμα του metal. Αγαπάνε και τους Metallica με τους Maiden, γουστάρουν thrashίλες, αλλά είναι επηρεασμένοι και από το melodic death των late 90s-early 00s και αυτό φάνηκε ειδικά στους πρώτους δύο δίσκους. Πολλοί λένε ότι οι Heafy-Beaulieu είναι επηρεασμένοι ακόμα και από τους Nightrage του Gus G και του Μάριου Ηλιόπουλου.

Στο The Crusade τους βγήκε η thrashίλα των Big 4 τόσο της Αμερικής όσο και της Γερμανίας και στο Shogun-In Waves το ισορρόπησαν για πρώτη φορά. Μετά λίγο ο Draiman των Disturbed, λίγο το ότι ήθελαν να ψαχτούν το γύρισαν στο λίγο πιο εμπορικό-μελωδικό και από το 2017 έκαναν τη μεγάλη έκπληξη. Αυτό το Amongst the Shadows and the Stones (που μου θυμίζει πολύ το εκρηκτικό Chaos Reigns από In Waves) δε θα το ακούγαμε στο Silence In The Snow.



Το κυριότερο με αυτήν την παλιοπαρέα είναι ότι δεν είναι υπερβολικοί στο να δείχνουν τις επιρροές τους, αλλά τις αφομοιώνουν σε κάθε δίσκο όλο και περισσότερο.

Για 1000mods ακούω από παντού διθυραμβικά σχόλια, μου αρέσουν πολύ και ελπίζω σύντομα να ακούσω και το τελευταίο δισκάκι.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 767
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 24, 2020 8:58 pm

άσε σου λέω έχω πάθει μεγάλη πλάκα με το αλμπουμ των trivium.

Λιώνω την δισκογραφία τους σήμερα ,μεγάλη νίκη για το συκγρότημα να κάνει κάτι τέτοιο στον 9ο δίσκο τους ( να με κάνει να ακούσω όλη την δικσογραφία τους εννοώ, γιατί δεν είμαι τόσο σχετικός σκόρπια κομμάτια ήξερα )

αγαπημένο το defiant προς το παρόν , και αφόρητα κολλητικό το ομώνυμο

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 22, 2020 5:18 pm

Οι Lamb of God έχουν βαλθεί να αποδείξουν ότι όσο μεγαλώνουν τόσο πιο άρρωστα riffs και ξεσπάσματα μπορούν να βγάλουν με κάθε νέο δίσκο. Φοβερός δίσκος και ο καινούριος και ακόμα δεν τον έχω ακούσει αρκετές φορές.



Ρε Randy του χρόνου πενηνταρίζεις και σε τέτοια ηλικία δεν έχω δει πολλούς να κάνουν αυτά που κάνεις στο τελευταίο δίλεπτο.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 28, 2020 8:48 pm

με αυτο "μπηκα" στον γαμο μου

πως περασαν 10 χρονια ρε ?!



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 28, 2020 2:35 pm

O Κάρλος Αρόγιο μετά το μπάσκετ. :oops:



Άβαταρ μέλους
Helen

 
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2020 5:40 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 22, 2020 7:01 pm

Ένα μεγάλο συγκρότημα που είχα την τύχη να δω πριν ένα χρόνο περίπου



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 11, 2020 8:26 pm

Μέγιστη Funk-ιά, από τη χώρα του ανατέλλοντος ήλιου και τα μακρινά 70s.
Καμιά 2τία-3τία το έχω ανακαλύψει και το ακούω συχνά πυκνά.
Το προτείνω και για προετοιμασία καταστάσης :mrgreen: με το άλλο φύλλο ή και με το ίδιο (γούστα είναι αυτά.). :peace:




Κορυφαία στιγμή στο 25:28 όπου τραγουδάει η Γιαπωνέζα Μάρθα Βούρτση στον Γιαπωνέζο Ξανθόπουλο-παιδί του λαού.

Τα άλλα τα σπάνε....Προσεχώς στο μαγαζί που θα ανοίξω ( το μοναδικό που θα σπάσει τα μέτρα) και θα χε...τω στο τάληρο. Θα προμηθευτώ rapid test και άντε γεια. Σε μια βδομάδα θα τα έχω κάνει απόσβεση.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 11, 2020 9:28 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 8:26 pm
Κορυφαία στιγμή στο 25:28 όπου τραγουδάει η Γιαπωνέζα Μάρθα Βούρτση στον Γιαπωνέζο Ξανθόπουλο-παιδί του λαού.

Τα άλλα τα σπάνε....Προσεχώς στο μαγαζί που θα ανοίξω ( το μοναδικό που θα σπάσει τα μέτρα) και θα χε...τω στο τάληρο. Θα προμηθευτώ rapid test και άντε γεια. Σε μια βδομάδα θα τα έχω κάνει απόσβεση.
Μ'αρέσει πάρα πολύ ο ασιατικός ήχος/μουσική. Εδώ ο Zimmer το παντρεύει αρκετά καλά, σε αυτήν την ταινία.



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 11, 2020 9:33 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 9:28 pm

Μ'αρέσει πάρα πολύ ο ασιατικός ήχος/μουσική. Εδώ ο Zimmer το παντρεύει αρκετά καλά, σε αυτήν την ταινία.

Είσαι ωραίος και για τα μουσικά σου γούστα (αγαπάμε Ασιατικά, γενικώς) αλλά και για την ταινία που ενώ την είχα ακουστά, δεν την έχω δει ποτέ και θα τη βάλω τώρα. Μάικλ Ντάγκλας και Ασία; ΚΑλό-τατο, ακούγεται! :)

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 11, 2020 9:37 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 9:33 pm
Είσαι ωραίος και για τα μουσικά σου γούστα (αγαπάμε Ασιατικά, γενικώς) αλλά και για την ταινία που ενώ την είχα ακουστά, δεν την έχω δει ποτέ και θα τη βάλω τώρα. Μάικλ Ντάγκλας και Ασία; ΚΑλό-τατο, ακούγεται! :)
Να τη δεις, είναι πραγματικά καλή ταινία και βλέπεται ευχάριστα! Θα θυμηθείς πως ήταν το μαλλί λασπωτήρας :D !!!

Υπάρχει βέβαια και μια τραγική ιστορία γύρω από τον ένα πρωταγωνιστή της, μπορείς να το ψάξεις αφού την δεις. :sad:

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Οκτ 12, 2020 6:12 am

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 9:28 pm
basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 11, 2020 8:26 pm
Κορυφαία στιγμή στο 25:28 όπου τραγουδάει η Γιαπωνέζα Μάρθα Βούρτση στον Γιαπωνέζο Ξανθόπουλο-παιδί του λαού.

Τα άλλα τα σπάνε....Προσεχώς στο μαγαζί που θα ανοίξω ( το μοναδικό που θα σπάσει τα μέτρα) και θα χε...τω στο τάληρο. Θα προμηθευτώ rapid test και άντε γεια. Σε μια βδομάδα θα τα έχω κάνει απόσβεση.
Μ'αρέσει πάρα πολύ ο ασιατικός ήχος/μουσική. Εδώ ο Zimmer το παντρεύει αρκετά καλά, σε αυτήν την ταινία.


Θα την έχω δει καμμιά δεκαριά φορές...

Λατρεμένη ταινία, ποιοτικότατη 80ιλα , σαμουράι μπάτσος ο εκπληκτικός Μάικλ Ντάγκλας, εξίσου καλή η ερμηνεία του Γιαπωνέζου, συγκινητικός ο εξαίρετος Αντί Γκαρσία και η Κεητ Κάπσω πετάει φωτιές (στα καλύτερα της)

Η μουσική επένδυση πράγματι είναι ένα φοβερό μπαλαντοειδες ροκ κέντημα απόλυτα αντιπροσωπευτικο του σινεμά του Ρίντλεϊ Σκοτ
Και φοβερή η τραγουδαρα i ll be holdin on από Γκρεγκ Ολμαν
Μπράβο σου που ακούς τέτοια διαμάντια.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 03, 2020 9:57 am



Αν και φανατικός μπασκετικός, δε μπορώ να πω ότι δε λάτρεψα το νέο βίντεο του Record Lovers, στο οποίος ο Σάββας ο Κωφίδαρος aka Ο πιο metal Έλληνας ποδοσφαιριστής, κάθεται και προτείνει δίσκους κυρίως κλασικού 80s metal και λέει και 1-2 εμπειρίες από συναυλίες. Μεγάλε Σάββα, μπες στα αποδυτήρια των άτεχνων, αοσμων, μπουζουκόβιων σημερινών Ελλήνων ποδοσφαιριστών και μάθε τους και μπαλίτσα και Overkill.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 07, 2020 5:16 pm



Η επιστροφή της χρονιάς; Ίσως. Για υπέροχο σκοπό; Σίγουρα. Μετά από 9 χρόνια επανένωσης που αρκέστηκαν σε συναυλίες με κάποια μέλη να λένε ότι θέλουν νέο δίσκο κι άλλα να αρνιούνται, οι Αμερικανοαρμένιοι SOAD βάζουν στην άκρη τις μουσικές διαφορές τους και γράφουν δύο νέα τραγούδια για ευαισθητοποίηση του κόσμου για τον πόλεμο στην πατρίδα τους. Τεράστιο respect με τα δύο κομμάτια να αποδεικνύουν ότι δεν έχει περάσει ούτε μια μέρα από το Hypnotize πριν 14 χρόνια. Προσωπικά οι System of a Down ανήκουν στα αγαπημένα μου συγκροτήματα, τους έχω πολύ ψηλά και νιώθω πολύ όμορφα που έβγαλαν επιτέλους καινούρια μουσική.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”