Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων 2021

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 04, 2021 9:15 pm

Gkos έγραψε:
Σάβ Σεπ 04, 2021 6:20 pm
Spectator έγραψε:
Σάβ Σεπ 04, 2021 5:58 pm


Τελοσπαντων, στα σημαντικα εγω κανω γουστο τον Τσαντυλα, δεν ξερω που/αν θα συνεχισει να παιζει μπασκετ τα επομενα χρονια , αλλα οτι δουλεια και να κανει αμα χρησιμοποιει την καρδια του οπως αυτες τις μερες, καλα θα παει . Δινει παραδειγμα σε καποιους πιο 'γνωστους’ για την νοοτροπια που χρειαζεται ( και ειμαι ο τελευταιος που θα πει καλη κουβεντα για κοντο :cool: )
Πάντως το ματς μπολ με Πανιωνιο αυτός το πήρε....
Ξεκάθαρα.
Αυτος και ο Covid-19 να τα λεμε ολα. :)

0
Gkos

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 8801
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 9:27 am

https://www.basketblog.gr/%CE%BA%CE%B1% ... CE%BF.html

To γεγονός πως εχει πέσει (πολύ )το επίπεδο(για τους οποιους λογους) βοηθαει να γίνονται ανταγωνιστικά ματς ,οπως σημερα που ο Αβδαλας εσωσε τους πρασινους απο μια όχι τόσο τιμητική ήττα ...

Σε λίγο ο τελικός μεταξυ Δεκα και Προμηθεα.

Λεω να κανω μια εξαιρεση και να το δω !

0
Gkos

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 8801
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 10:45 am

Aρκετά συμπαθητικό ματσακι ,στο δίποντο η διαφορά στην ανάπαυλα ! :bblove:




0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 11:20 am

ο σαμοντουροφ εχει ηδη 30 απο τους 53 ποντους της ομαδας του. Πραγματικα παιζει σχεδον μονος του!

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 11:36 am

απιστευτο τελος τελικα και πρωταθλητης ο Προμηθεας! Σε νεκρο χρονο ο Βασιλειου κερδισε 3 βολες, εβαλα 1/3 και τελικο αποτελεσμα 61-60!

0
Gkos

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 8801
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 11:37 am

Σαν μπάσκετ δεν ξετρελαθήκαμε αλλα σαν εξέλιξη δραματικότατη.
Πάνω στην κόρνα της λήξης (κυριολεκτικά) ο Βασιλειου κέρδισε 3 βολές ,ευστόχησε μόνο στην 2η(και αυτή ορειβατικά-λίγο ήθελε το 0/3 δηλαδή) αλλά ηταν αρκετη για να δωσει την νικη τιτλο στην ομάδα του με 61-60!
Οποιος και να εχανε  ,θα ενιωθε  αδικημενος ,αυτό  ειναι το μόνο σίγουρο....

0
Gkos

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 8801
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 11:57 am

Νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό η αναμετρηση κρίθηκε στα τελευταια δευτερολεπτα της τρίτης περιόδου με το σκορ 46-39 υπέρ της ΔΕΚΑ ,όπου ο Σαμοντούροβ βρέθηκε ολομόναχος στο τρίποντο στα 5" ,πήγε να σουτάρει το ξανασκέφτηκε και αποφασισε να κάνει τριπλα,εκανε βήματα τελικά και στα 4.5" που εμεναν ο Βασιλειου μετα το ταιμ αουτ εβαλε ενα (πολυ τυχερο τριποντο) και αντι η διαφορά να πάει 9-10 ,πηγε στους 4 ,και έδωσε και ψυχολογία στους Πατρινους που μετά πλησίασαν και ιοσφάρισαν και τα τελευταία λεπτά κύλησαν πόντο πόντο....

*Μετά το πέρας της αναμέτρησης ,ο πρόεδρος του Προμηθεα (και υποψηφιος πρόεδρος της ΕΟΚ) Βαγγέλη Λιολιος(που βρισκόταν στην εξέδρα όπως άλλωστε συνηθίζει πολλά χρόνια τώρα να κάνει στους αγώνες των πανελληνίων)  εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο να συγχαρεί όλους τους συντελεστές!

*Σχετικά με τον Σαμοντουροβ πολύ καλός παίχτης προφανως (δεν περιμέναμε άλλωστε το πανελληνιο να το μάθουμε) και συνάμα φαινεται και πολύ καλό και προσγειωμενο παιδι(ούτε διαμαρτυρίες ,ουτε κοκορομαχίες,ούτε περίεργοι πανηγυρισμοι ουτε τίποτα) ,και φυσικά ειναι ο λογος που η ΔΕΚΑ εφτασε να διεκδικεί κούπα ,αλλά οφείλω να πω πως στις κρίσιμες στιγμές δεν είχε τις καλύτερες αποφάσεις(ναι 16 ετων,ναι πολυ κουρασμενος,ολα δεκτά) ενώ πρεπει να κοιταξει λίγο το θέμα με τα βηματα(ξεκινάει αρκετές φορές χωρις τρίπλα,αλλες φορες το σφυριζαν άλλες όχι) καθως και το σουτ αφου (για παιχτης που παίρνει τόσα τριποντα-ασχετως αν σήμερα δεν τα εβαλε) έπρεπε να βάζει καμιά βολή παραπάνω.

Προφανως λογω εξελιξης τελικου κλπ ,mvp θα βγει ο Βασιλείου θαρρώ (εκτος αν τα εχουν ψηφισει απο το πρωι-έχουμε δει πολλα κουλά σε 5άδες κλπ) ,όλα τα παιδια να ειναι καλα με υγεια !

G.

1
1 Εικόνα
Gkos

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 8801
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 12:04 pm

Gkos έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 11:37 am

Πάνω στην κόρνα της λήξης (κυριολεκτικά) ο Βασιλειου κέρδισε 3 βολές ,ευστόχησε μόνο στην 2η(και αυτή ορειβατικά-λίγο ήθελε το 0/3 δηλαδή) αλλά ηταν αρκετη για να δωσει την νικη τιτλο στην ομάδα του με 61-60!
Συνομιλώντας με εναν φιλο τωρα ,και βλέποντας και το βιντεο απο την μετάδοση(αλλα και τα δικά μας απο το γήπεδο) φαινεται οτι δεν υπάρχει κανενα φάουλ πάντως ,ο Βασιλείου απλωνει το πόδι του και ο ρεφ μπερδευεται!
Και μπραβο και στην ΔΕΚΑ που ειχαν τοσο ηπια αντιδραση ενω εγινε ακριβώς μπροστα τους ! :dribble:

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2418
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 12:12 pm

Gkos έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 11:37 am
Σαν μπάσκετ δεν ξετρελαθήκαμε αλλα σαν εξέλιξη δραματικότατη.
Πάνω στην κόρνα της λήξης (κυριολεκτικά) ο Βασιλειου κέρδισε 3 βολές ,ευστόχησε μόνο στην 2η(και αυτή ορειβατικά-λίγο ήθελε το 0/3 δηλαδή) αλλά ηταν αρκετη για να δωσει την νικη τιτλο στην ομάδα του με 61-60!
Οποιος και να εχανε  ,θα ενιωθε  αδικημενος ,αυτό  ειναι το μόνο σίγουρο....
Μια χαρά μπάσκετ μου φάνηκε εμένα και κρινόταν πρωτάθλημα. Ειχαν συστήματα , οργάνωση, αιφνιδιασμούς και ένταση. Μπραβο και στις δύο ομάδες . Επισης ειδα και ήθος απο προπονητές και παίκτες. Σίγουρα καλύτερη εικόνα τα παιχνίδια από αυτο των εφήβων. Αυτη την εντύπωση μου άφησε το Παίδων.

Ματσάρα και κρίθηκε με φάουλ στην εκπνοή. Γίνονται και αυτά.

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 12:14 pm

Ενταξει, κατι πρεπει να κανουν εκει στην θεσσαλονικη με την αμυνα. Δεν μπορουν να παρουν πρωταθλημα ουτε με Σαμοντουροφ. Δεν μπορουν να αφηνουν τους αντιπαλους να κανουν σουτακια ολο το παιχνιδι και να τους κοιτανε.
Συνολικα οπως πηγε το παιχνιδι οποιος και να κερδιζε θα ηταν δικαιο. Βεβαια ειναι αδικο για τον Σαμο αλλα ας προσεχανε. Τελευταια 3-4 λεπτα που ηταν το παιχνιδι στον ποντο, τον ειχανε να σουταρει τριποντακια απο τις 90.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 12:23 pm

SteveNashidis έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 12:12 pm
Gkos έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 11:37 am
Σαν μπάσκετ δεν ξετρελαθήκαμε αλλα σαν εξέλιξη δραματικότατη.
Πάνω στην κόρνα της λήξης (κυριολεκτικά) ο Βασιλειου κέρδισε 3 βολές ,ευστόχησε μόνο στην 2η(και αυτή ορειβατικά-λίγο ήθελε το 0/3 δηλαδή) αλλά ηταν αρκετη για να δωσει την νικη τιτλο στην ομάδα του με 61-60!
Οποιος και να εχανε  ,θα ενιωθε  αδικημενος ,αυτό  ειναι το μόνο σίγουρο....
Μια χαρά μπάσκετ μου φάνηκε εμένα και κρινόταν πρωτάθλημα. Ειχαν συστήματα , οργάνωση, αιφνιδιασμούς και ένταση. Μπραβο και στις δύο ομάδες . Επισης ειδα και ήθος απο προπονητές και παίκτες. Σίγουρα καλύτερη εικόνα τα παιχνίδια από αυτο των εφήβων. Αυτη την εντύπωση μου άφησε το Παίδων.

Ματσάρα και κρίθηκε με φάουλ στην εκπνοή. Γίνονται και αυτά.
Μπα δεν συμφωνω. Σημερα ηταν ενα ενδιαφερον παιχνιδι και ηταν και αναμενωμενα ενδιαφερον. Γενικα η ποιοτητα του τουρνουα ηταν μαλλον χαμηλη με εξαιρεση καποιους παιχτες. Πρεπει να ηταν το πιο ανταγωνιστικο πρωταθλημα στο επιπεδο των 6 ομαδων, οχι επειδη ηταν ανεβασμενες οι "μικρες" , αλλα επειδη οι "μεγαλες" ηταν αρκετα με πολυ κατω. Και εννοω Παναθηναικο, Ολυμπιακο αλλα ακομα και Προμηθεα σε σχεση με αλλες χρονιες. Και το ΔΕΚΑ αν εβγαζες τον Σαμοντουροφ, κατα τ αλλα ηταν μια μεσαιου επιπεδου ομαδα ΕΣΚΑ ή ΕΣΚΑΝΑ.
Και εννοω προηγουμενων ετων γιατι για την χρονια που περασε δεν ξερουμε, δεν υπηρξε πρωταθλημα.
Επισης δεν βαζω τον περσινο Προμηθεα στην συγκριση που κατεβηκε χωρις την βασικη του πενταδα στους τελικους. Αλλα η κανονικη ομαδα περσυ ηταν 2 κλασεις + πανω απο την φετινη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2418
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 12:31 pm

Hipster έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 12:23 pm
SteveNashidis έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 12:12 pm


Μια χαρά μπάσκετ μου φάνηκε εμένα και κρινόταν πρωτάθλημα. Ειχαν συστήματα , οργάνωση, αιφνιδιασμούς και ένταση. Μπραβο και στις δύο ομάδες . Επισης ειδα και ήθος απο προπονητές και παίκτες. Σίγουρα καλύτερη εικόνα τα παιχνίδια από αυτο των εφήβων. Αυτη την εντύπωση μου άφησε το Παίδων.

Ματσάρα και κρίθηκε με φάουλ στην εκπνοή. Γίνονται και αυτά.
Μπα δεν συμφωνω. Σημερα ηταν ενα ενδιαφερον παιχνιδι και ηταν και αναμενωμενα ενδιαφερον. Γενικα η ποιοτητα του τουρνουα ηταν μαλλον χαμηλη με εξαιρεση καποιους παιχτες. Πρεπει να ηταν το πιο ανταγωνιστικο πρωταθλημα στο επιπεδο των 6 ομαδων, οχι επειδη ηταν ανεβασμενες οι "μικρες" , αλλα επειδη οι "μεγαλες" ηταν αρκετα με πολυ κατω. Και εννοω Παναθηναικο, Ολυμπιακο αλλα ακομα και Προμηθεα σε σχεση με αλλες χρονιες. Και το ΔΕΚΑ αν εβγαζες τον Σαμοντουροφ, κατα τ αλλα ηταν μια μεσαιου επιπεδου ομαδα ΕΣΚΑ ή ΕΣΚΑΝΑ.
Δεν γινεται συζητηση με το "αν" φίλε μου. Με βαση τα δεδομένα του πρωταθλήματος μόνο μπορούμε να μιλήσουμε και όχι τι θα έπρεπε να γίνει. Παιδί σαν τον Σαμοντουροφ δεν είχαμε εύκολα σε αντίστοιχο πρωτάθλημα και οι υπόλοιποι παίκτες δεν έμοιαζαν ατάλαντοι. Ο Εξάστερος μάλιστα είχε παιδιά μικρότερης ηλικίας που κοντραραν προμηθέα. Δεν θα ελεγα χαμηλο το επιπεδο σε παιδιά που έχουν 1,5 χρονο να παίξουν με καθαρη και συνεχόμενη αγωνιστικη δραση και σωστές προπονήσεις χωρίς πρωτόκολλα κοβιντ. Ειμαστε αρχές σεπτεμβρίου της επόμενης χρονιάς και αν λάβουμε τα καθαρά αγωνιστικά ημερολογιακά δεδομένα , η σεζόν για αυτά τα παιδιά κράτησε ένα χρόνο από τη περσινή τους προετοιμασία!!!!!!

Εχω ξεκάθαρη άλλη εικόνα. Οκ μη περιμένουμε εικόνα αναπτυξιακών Ισπανίας αλλά τα βασικά τουλάχιστον τα είδαμε . Ναι ο σαμοντούροφ ήταν στο τέλος στο τρίποντο αλλά είχε καταθέσει ότι μπορούσε εντός ρακέτας, οποτε λογικό στο τελος να πάει στα σουτ.
Νομιζω οι προπονητές κινήθηκαν "οργανωμένα" κάπου σε σετ παιχνίδι και 1vs1 κάτι που στο εφήβων δεν το είδαμε. Πράγμα που δείχνει μια αλλαγή φιλοσοφίας που προσδοκούμε όλοι. Εχουμε ομως δρόμο.

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 534
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 12:37 pm

Gkos έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 11:57 am

*Σχετικά με τον Σαμοντουροβ πολύ καλός παίχτης προφανως (δεν περιμέναμε άλλωστε το πανελληνιο να το μάθουμε) και συνάμα φαινεται και πολύ καλό και προσγειωμενο παιδι(ούτε διαμαρτυρίες ,ουτε κοκορομαχίες,ούτε περίεργοι πανηγυρισμοι ουτε τίποτα) ,και φυσικά ειναι ο λογος που η ΔΕΚΑ εφτασε να διεκδικεί κούπα ,αλλά οφείλω να πω πως στις κρίσιμες στιγμές δεν είχε τις καλύτερες αποφάσεις(ναι 16 ετων,ναι πολυ κουρασμενος,ολα δεκτά) ενώ πρεπει να κοιταξει λίγο το θέμα με τα βηματα(ξεκινάει αρκετές φορές χωρις τρίπλα,αλλες φορες το σφυριζαν άλλες όχι) καθως και το σουτ αφου (για παιχτης που παίρνει τόσα τριποντα-ασχετως αν σήμερα δεν τα εβαλε) έπρεπε να βάζει καμιά βολή παραπάνω.

Προφανως λογω εξελιξης τελικου κλπ ,mvp θα βγει ο Βασιλείου θαρρώ (εκτος αν τα εχουν ψηφισει απο το πρωι-έχουμε δει πολλα κουλά σε 5άδες κλπ) ,όλα τα παιδια να ειναι καλα με υγεια !

G.
Συμφωνω στα περισσοτερα απλως να πω οτι η κουραση σιγουρα δικαιολογει πολλα. Και δεν ειναι μονο το οτι επαιζε 35+ στους περισσοτερους αγωνες, αλλα και οτι ερχοταν καρφι μετα απο Πανελληνιο Εφηβων - «ευτυχως» δηλαδη που λογω
covid δεν ειχε τα challengers ( τα οποια ηταν τα μονα που εγω ηθελα πραγματικα να δω :cry: ) γιατι αλλιως θα το καιγαμε το χαρτι τωρα που αρχισε να ανθιζει.
Εγω παντως σχετικα χαρουμενος ειμαι με τους αγωνες, αυτα που ηθελα να δω τα ειδα :bblove:

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 12:44 pm

SteveNashidis έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 12:31 pm
Hipster έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 12:23 pm


Μπα δεν συμφωνω. Σημερα ηταν ενα ενδιαφερον παιχνιδι και ηταν και αναμενωμενα ενδιαφερον. Γενικα η ποιοτητα του τουρνουα ηταν μαλλον χαμηλη με εξαιρεση καποιους παιχτες. Πρεπει να ηταν το πιο ανταγωνιστικο πρωταθλημα στο επιπεδο των 6 ομαδων, οχι επειδη ηταν ανεβασμενες οι "μικρες" , αλλα επειδη οι "μεγαλες" ηταν αρκετα με πολυ κατω. Και εννοω Παναθηναικο, Ολυμπιακο αλλα ακομα και Προμηθεα σε σχεση με αλλες χρονιες. Και το ΔΕΚΑ αν εβγαζες τον Σαμοντουροφ, κατα τ αλλα ηταν μια μεσαιου επιπεδου ομαδα ΕΣΚΑ ή ΕΣΚΑΝΑ.
Δεν γινεται συζητηση με το "αν" φίλε μου. Με βαση τα δεδομένα του πρωταθλήματος μόνο μπορούμε να μιλήσουμε και όχι τι θα έπρεπε να γίνει. Παιδί σαν τον Σαμοντουροφ δεν είχαμε εύκολα σε αντίστοιχο πρωτάθλημα και οι υπόλοιποι παίκτες δεν έμοιαζαν ατάλαντοι. Ο Εξάστερος μάλιστα είχε παιδιά μικρότερης ηλικίας που κοντραραν προμηθέα. Δεν θα ελεγα χαμηλο το επιπεδο σε παιδιά που έχουν 1,5 χρονο να παίξουν με καθαρη και συνεχόμενη αγωνιστικη δραση και σωστές προπονήσεις χωρίς πρωτόκολλα κοβιντ. Ειμαστε αρχές σεπτεμβρίου της επόμενης χρονιάς και αν λάβουμε τα καθαρά αγωνιστικά ημερολογιακά δεδομένα , η σεζόν για αυτά τα παιδιά κράτησε ένα χρόνο από τη περσινή τους προετοιμασία!!!!!!

Εχω ξεκάθαρη άλλη εικόνα. Οκ μη περιμένουμε εικόνα αναπτυξιακών Ισπανίας αλλά τα βασικά τουλάχιστον τα είδαμε . Ναι ο σαμοντούροφ ήταν στο τέλος στο τρίποντο αλλά είχε καταθέσει ότι μπορούσε εντός ρακέτας, οποτε λογικό στο τελος να πάει στα σουτ.
Νομιζω οι προπονητές κινήθηκαν "οργανωμένα" κάπου σε σετ παιχνίδι και 1vs1 κάτι που στο εφήβων δεν το είδαμε. Πράγμα που δείχνει μια αλλαγή φιλοσοφίας που προσδοκούμε όλοι. Εχουμε ομως δρόμο.
Ενταξει ειπαμε μια κουβεντα, αλλωστε δεν πολυ ξερω και πολλα απο αναπτυξιακο μπασκετ. Βασικα με την γιουρολιγκα ασχολουμε.
Σε πειραζω :)
Δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση την γνωμη μου ειπα απλως και θα επιμεινω. Ισως να μην επρεπε να κανω παραθεση στην δικη σου αποψη για να μην φανει πως κοντραρω. :peace:
Παντως και οι εφηβοι την ιδια αποχη ειχανε,

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2418
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 05, 2021 1:00 pm

Hipster έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 12:44 pm
SteveNashidis έγραψε:
Κυρ Σεπ 05, 2021 12:31 pm


Δεν γινεται συζητηση με το "αν" φίλε μου. Με βαση τα δεδομένα του πρωταθλήματος μόνο μπορούμε να μιλήσουμε και όχι τι θα έπρεπε να γίνει. Παιδί σαν τον Σαμοντουροφ δεν είχαμε εύκολα σε αντίστοιχο πρωτάθλημα και οι υπόλοιποι παίκτες δεν έμοιαζαν ατάλαντοι. Ο Εξάστερος μάλιστα είχε παιδιά μικρότερης ηλικίας που κοντραραν προμηθέα. Δεν θα ελεγα χαμηλο το επιπεδο σε παιδιά που έχουν 1,5 χρονο να παίξουν με καθαρη και συνεχόμενη αγωνιστικη δραση και σωστές προπονήσεις χωρίς πρωτόκολλα κοβιντ. Ειμαστε αρχές σεπτεμβρίου της επόμενης χρονιάς και αν λάβουμε τα καθαρά αγωνιστικά ημερολογιακά δεδομένα , η σεζόν για αυτά τα παιδιά κράτησε ένα χρόνο από τη περσινή τους προετοιμασία!!!!!!

Εχω ξεκάθαρη άλλη εικόνα. Οκ μη περιμένουμε εικόνα αναπτυξιακών Ισπανίας αλλά τα βασικά τουλάχιστον τα είδαμε . Ναι ο σαμοντούροφ ήταν στο τέλος στο τρίποντο αλλά είχε καταθέσει ότι μπορούσε εντός ρακέτας, οποτε λογικό στο τελος να πάει στα σουτ.
Νομιζω οι προπονητές κινήθηκαν "οργανωμένα" κάπου σε σετ παιχνίδι και 1vs1 κάτι που στο εφήβων δεν το είδαμε. Πράγμα που δείχνει μια αλλαγή φιλοσοφίας που προσδοκούμε όλοι. Εχουμε ομως δρόμο.
Ενταξει ειπαμε μια κουβεντα, αλλωστε δεν πολυ ξερω και πολλα απο αναπτυξιακο μπασκετ. Βασικα με την γιουρολιγκα ασχολουμε.
Σε πειραζω :)
Δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση την γνωμη μου ειπα απλως και θα επιμεινω. Ισως να μην επρεπε να κανω παραθεση στην δικη σου αποψη για να μην φανει πως κοντραρω. :peace:
Παντως και οι εφηβοι την ιδια αποχη ειχανε,
Δεν κοντράρεις , δεν υπαρχει αντιπαράθεση. Δεν υπαρχει θεμα. Κουβεντα κανουμε. Απλα οι εφηβοι ειναι πιο αναπτυγμένοι για αυτό και η ενσταση μου για το δικό τους επιπεδο. Σαμοντούροφ παει για καλό draft pick? Mεταγραφή σε ομάδα Euroleague? Eιδωμεν. Αξιζει MVP και ας βγηκε 2ος

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Yποδομές Ενώσεων”