Α2 - Αγωνιστική περίοδος 2023-24

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
abovetherim

 junior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Μάιος 30, 2023 3:04 pm

https://www.sport24.gr/basket/i-elite-l ... 61750.html


"Όλα δείχνουν ότι θα υπάρξει play-in tournament όμοιο με εκείνο του NBA, με τις ομάδες στις θέσεις 1-6 να προκρίνονται στα playoffs και τις ομάδες στις θέσεις 7-10 να παλεύουν όπως εκείνες στις ΗΠΑ (ο νικητής του 7-8 θα πάρει την 7η θέση, ενώ ο ηττημένος του 7-8 θα παίξει με τον νικητή του 9-10 για την 8η θέση) για να χωρέσουν στην postseason.

Οι ομάδες θα κουβαλούν μεν τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου στα playoffs, όμως αν τα σκορ είναι στο 1-1 οι σειρές θα κρίνονται στις τρεις νίκες και αν τα σκορ είναι στο 2-0 ή στο 0-2, θα κρίνονται στις τέσσερις νίκες.

Από εκεί και πέρα, το Final Four θα αλλάξει σημαντικά. Ο πρώτος της κανονικής περιόδου θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο και ο νικητής θα προβιβασθεί στη Basket League, ενώ ο ηττημένος θα έχει δεύτερη ευκαιρία καθώς θα παίξει με τον νικητή του 3-4 που με τη σειρά του θα πρέπει να κάνει το 2/2 για να ανέβει στην Α1."





Θέλει πολύ προσπάθεια ένα σύστημα που αποδείχθηκε σκ@τ@, να το κάνεις περισσότερο σκ@τ@...
Νομίζω η ΕΟΚ είναι στο σωστό δρόμο, να κάνει αυτό ακριβώς.

Θα ξανατονίσω, ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος, ο 1ος της κανονικής περιόδου σε ένα πρωτάθλημα 16 ομάδων που κρίνεται ΑΝΟΔΟΣ και όχι ΤΙΤΛΟΣ, να μην παίρνει το ένα εισιτήριο.

1
1 Εικόνα
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 30, 2023 3:44 pm

Ο 1ος είναι πρώτος , συμφωνώ , μην υποβαθμισουμε την 7μηνη προσπάθεια της κανονικής περιόδου.

0
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 01, 2023 8:39 pm

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ έχει ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά του νέου format της Elite Legue και ειδικοτερα αν θα έχουν ουσία τα Play in αλλά και το 2-0 νίκες στην κανονική περίοδο που από τις 3 νίκες για να προκριθείς το πάνε στις 4 νίκες, ας τοποθετηθεί.
Πιστεύω ότι στα play in είναι άπειροελάχιστες οι πιθανότητες αν νικητής του ζευγαριού 9-10 είναι ο 10 ( ο 10 θα έχει μειονέκτημα έδρας) κατόπιν να
αντιμετώπιση τον ηττημένος του ζευγαριού 7-8 πάλι με μειονέκτημα ο 10 και να τον αποκλείσει και αυτόν και ακολούθως να μπει στα play off στην θέση 8
Η θέση 8 σε φέρνει με μειονέκτημα έδρας πάλι αντιμέτωπο με τον πρώτο.
Λέτε να αποκλείσει και τον πρώτο?
Νομίζω ότι το ζευγάρι 9 - 10 θα ταλαιπωρηθεί και θα ξοδευτεί .

0
polykos

 euroleague
Reactions: 488
Δημοσιεύσεις: 1711
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 6:33 am

Επειδή είμαι απο την Αθήνα κι οχι απο τη Πάτρα ή τη Ναύπακτο, δεν καταλαβαίνω κάτι.
Το F4 θα έχει ομάδες που προκύπτουν απο αγώνες. Αν δεν συμμετέχει εκεί ο πρώτος ή ο δεύτερος της κανονικής περιόδου τότε ποιοι θα παίξουν σαν πρώτοι ή δεύτεροι??
Επίσης είναι και κάτι άλλο. Οι ερασιτεχνικές ομάδες της Α2 καλούνται να παίξουν πολλά παιχνίδια. Ιδιαίτερα αν έχουν κάνει και μια καλή πορεία στο κυπελλο εθνικών κατηγοριών. Μια φουλ πετυχημένη ομάδα θα έχει 30 αγώνες κανονική περίοδο - περίπου 6 κύπελλο και 2 εως 8 για πλαιυ οφ. Και τουλαχιστον 12 ταξίδια. :banghead: :banghead:

ΥΓ μια ομάδα στην Α1 παίρνει 300 χιλιάρικα παίζει 24 ματσάκια και όλα καλά αφου θα κερδίσει κι εξη απο αυτά :banana: :banana:

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 02, 2023 8:17 am

Έχουν τοποθετηθεί επαρκώς ο ssoulis και ο abovetherim.
Ο 1ος πρέπει να ανεβαίνει άμεσα, όπως στην Ισπανία και στην Γαλλία.
Ίσως αν συνέβαινε φέτος, ο αγώνας Ερυθραία - Μαρούσι δεν θα γινόταν μπουρμπουλιαν.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1488
Δημοσιεύσεις: 6491
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 8:02 am

Ο Δελημπαλταδάκης πριν 1-2 ημέρες δήλωσε ότι 7 ομάδες ήδη έχουν πρόθεση να ζητήσουν wild card για του χρόνου και οι όποιες αποφάσεις θα ληφθούν προς τα τέλη του μήνα. Οι τρεις από αυτές είναι ο Πανελευσινιακός, ο Πρωτέας Βούλας και ο Κένταυρος Λιβαδειάς (που αξίζει να σημειωθεί ότι πριν λίγες ημέρες μόλις κέρδισε την άνοδο στην Γ' Εθνική αλλά έχει καλούς χρηματοδότες από πίσω). Η τέταρτη κατά 99% είναι η Μύκονος, ενώ πολύ πιθανόν οι δύο από τις τρεις που μας λείπουν να είναι ο Αίας Ευόσμου και το Αγρίνιο, που υποβιβάστηκαν φέτος από την κατηγορία.

0
polykos

 euroleague
Reactions: 488
Δημοσιεύσεις: 1711
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 8:35 am

Εχει ενδιαφέρον οτι το ΔΣ της Εοκ πουλάει τις "άγριες κάρτες". Στο εγχειρίδιο για αυτές αναφέρεται οτι αν μια ομάδα Γ ή Β εθνικής επιλεγεί πρέπει να καταθέσει εγγυητική για 50.000 ε.
Τα μισά κρατιούνται καβάντζα μέχρι τέλους του πρωταθλήματος για τυχόν εκκρεμείς πληρωμές και τα άλλα πάνε στα ταμεία της ομοσπονδίας.
Αραγε απο φέτος θα ισχύει εγγυητική και για τις άλλες ομάδες στο πρωτάθλημα, τουλάχιστον για ποσά που αφορούν μισθούς κλπ??? Διότι δε νομίζω να είναι "υποπτη" μονο η ομάδα που θα πάρι αγρια κάρτα...

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Gkos

 champion
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 9:27 am

kojito έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 8:02 am
Ο Δελημπαλταδάκης πριν 1-2 ημέρες δήλωσε ότι 7 ομάδες ήδη έχουν πρόθεση να ζητήσουν wild card για του χρόνου και οι όποιες αποφάσεις θα ληφθούν προς τα τέλη του μήνα. Οι τρεις από αυτές είναι ο Πανελευσινιακός, ο Πρωτέας Βούλας και ο Κένταυρος Λιβαδειάς (που αξίζει να σημειωθεί ότι πριν λίγες ημέρες μόλις κέρδισε την άνοδο στην Γ' Εθνική αλλά έχει καλούς χρηματοδότες από πίσω). Η τέταρτη κατά 99% είναι η Μύκονος, ενώ πολύ πιθανόν οι δύο από τις τρεις που μας λείπουν να είναι ο Αίας Ευόσμου και το Αγρίνιο, που υποβιβάστηκαν φέτος από την κατηγορία.
Καλησπέρα .
Η ενημέρωση που έχω εγώ είναι πως είναι 8 μέχρις ώρας με Πρωτέα Βούλας,
Μύκονο,Ελευσίνα,Καβάλα,Αίαντα Ευόσμου,Βικο BC,Κένταυρο Λιβαδειάς και ΟΦΗ να έχουν κάνει τις διαδικασίες!

1
1 Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 488
Δημοσιεύσεις: 1711
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 12:14 pm

Gkos έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 9:27 am


Καλησπέρα .
Η ενημέρωση που έχω εγώ είναι πως είναι 8 μέχρις ώρας με Πρωτέα Βούλας,
Μύκονο,Ελευσίνα,Καβάλα,Αίαντα Ευόσμου,Βικο BC,Κένταυρο Λιβαδειάς και ΟΦΗ να έχουν κάνει τις διαδικασίες!
Προβλέπω ντέρμπι μέχρις εσχάτων ανάμεσα σε Βικο BC και ΟΦΗ

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1488
Δημοσιεύσεις: 6491
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 12:27 pm

Gkos έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 9:27 am
kojito έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 8:02 am
Ο Δελημπαλταδάκης πριν 1-2 ημέρες δήλωσε ότι 7 ομάδες ήδη έχουν πρόθεση να ζητήσουν wild card για του χρόνου και οι όποιες αποφάσεις θα ληφθούν προς τα τέλη του μήνα. Οι τρεις από αυτές είναι ο Πανελευσινιακός, ο Πρωτέας Βούλας και ο Κένταυρος Λιβαδειάς (που αξίζει να σημειωθεί ότι πριν λίγες ημέρες μόλις κέρδισε την άνοδο στην Γ' Εθνική αλλά έχει καλούς χρηματοδότες από πίσω). Η τέταρτη κατά 99% είναι η Μύκονος, ενώ πολύ πιθανόν οι δύο από τις τρεις που μας λείπουν να είναι ο Αίας Ευόσμου και το Αγρίνιο, που υποβιβάστηκαν φέτος από την κατηγορία.
Καλησπέρα .
Η ενημέρωση που έχω εγώ είναι πως είναι 8 μέχρις ώρας με Πρωτέα Βούλας,
Μύκονο,Ελευσίνα,Καβάλα,Αίαντα Ευόσμου,Βικο BC,Κένταυρο Λιβαδειάς και ΟΦΗ να έχουν κάνει τις διαδικασίες!
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

Στην Καβάλα τι άλλαξε και θα καταθέσουν πάλι αίτηση για wild card; Θα κατεβάσουν καλύτερη ομάδα σε περίπτωση που τους δοθεί, ή θα φτιάξει ρόστερ με το ελάχιστο δυνατό μπάτζετ σαν πέρσι;


Βέβαια Ελλάδα είμαστε, οπότε πιστεύω μέχρι Αύγουστο-Σεπτέμβριο θα δούμε αρκετά ακόμα στις 2 πρώτες κατηγορίες; Για παράδειγμα, ο Ιωνικός θα κατέβει κανονικά στην Α2 του χρόνου; Ο Ηρακλής θα συνεχίσει στην κατηγορία ή θα ψάξει και αυτός μήπως παίξει Α1 μέσω κάποιας wild card/συγχώνευσης;

1
1 Εικόνα
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 1:01 pm

ΦΑΝΤΆΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ζητήσουν εγγύηση στους στυλοβατες της Α2 εδώ και δέκα χρόνια , ειδικά τότε με την οικονομική κρίση που αυτοκτονούσε κόσμος και κοσμάκης και κάποιες ομάδες της Α2 κράτησαν ψηλά την σημαία της Αξιοπρέπειας.
Τον Προμηθέα είχε τότε ο Λιολιος στην Α2 και γνωρίζει ποιοι είναι ποιοι.
Και ο Δελημπαλταδακης, αυτος και αν γνωριζει......
ΑΣΕ με τον κορονοιο όταν διακόπηκε το πρωτάθλημα και ξανά ξεκίνησε μετά από 5 μήνες και είχαν άδεια ταμεία . Στήριξαν την Α2 και τότε. Ο Κοροιβος δεν συμμετείχε και το Αγρίνιο.
Τι εγγύηση να ζητήσεις από αυτούς που πληρώνουν πριν ξημερωσει η 1η του μηνός?
Τι εγγύηση να ζητήσεις από αυτούς που όταν τραυματίζεται σοβαρά ένας παίχτης τους τον υπογράφουν και για την επόμενη χρονιά άμεσα. Για να τον ανακουφισουν. Και έχουν πληρώσει για ιατρικά ένα τσουβάλι λεφτά?
Υπάρχουν βέβαια και οι ομάδες καφενεία. Αυτές ας πληρώσουν εγγύηση.
ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ Η Α2 ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΦΕΤΟΣ.
ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΞΈΡΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 11188
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 2:08 pm

Nα πω και εγω τις δικες μου υποψηφιοτητες:
Πανιωνιος......basket league
Mυκονος+Βουλα......elite league

1
1 Εικόνα
iraklisiraklis

 junior
Reactions: 81
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 9:53 am
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Ιουν 06, 2023 2:18 pm

Δική μου εκτίμηση είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να δοθεί wildcard για Α1.
Για Α2 έχω ακούσει ότι στον Αίαντα είναι αισιόδοξοι για wildcard αλλά μου φαίνεται εντελώς κουλό καθώς είναι ομάδα χωρίς καμία προοπτική. Ελπίζω να μην επαληθευτεί η αισιοδοξία τους και να δοθεί θέση σε ομάδα με φιλοδοξίες.

1
1 Εικόνα
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 10, 2023 12:49 pm

ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ και το παρδαλό κατσίκι άμα η ΕΟΚ ανακοινώσει ότι θα ανέβει ΕΝΑΣ του χρόνου. . Προφορικά αυτό έχουν κανονίσει με τον ΕΣΑΚΕ.

0
Gkos

 champion
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 8788
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 10, 2023 4:23 pm

Απότι μαθαίνω και ο Ιωνικος εκανε αίτημα για Wild Card...
Αμα αναρωτιέστε τι εννοω ,ως ερασιτέχνης πλέον!
Χωρίς το ΑΦΜ του Διαγόρα!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “A2 Εθνική-Elite League”