A2 - Αγωνιστική Περίοδος 2021-2022

Συντονιστής: Captains

gporgie

 
Reactions: 40
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2016 6:41 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 23, 2022 9:30 am

Συμφωνώ σχεδόν με όλα τα πολύ σωστά που γράφτηκαν.
Όντως το καλύτερο πρωτάθλημα της τελευταίας 5ετίας.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι άδικο το σύστημα των πλέι οφ και πλέι άουτ, με τη μεταφορά των νικών. Φέτος επειδή όλα τα ζευγάρια ήταν στο 1-1, ευτυχώς η μεταφορά νικών δεν έπαιξε κανένα ρόλο. Γι αυτό και είδαμε τις πραγματικά καλύτερες ομάδες να πετυχαίνουν το στόχο τους.

Δίκαια πρωταθλήτρια η Καρδίτσα, ήταν ένα επίπεδο πάνω σε όλα (βάθος, εμπειρία, οργάνωση, γήπεδο, κόσμος) και το καθάρισε νωρίς. Θα λείψει από την Α2.
Τρομερό ντεμαράζ το Ψυχικό, πολύ άξια στη 2η θέση, απέδειξε ότι πρώτα από όλα, μετράνε η σταθερότητα, η ηρεμία και στα δύσκολα, η προσωπικότητα των παικτών.
Ο Τρίτωνας συμφωνώ ότι παίζει καλύτερα, γιατί έχει πλέον μόνο κανονικούς παίκτες που παίζουν στο 100% μπροστά και πίσω.
Ο Τρικούπης πλήρωσε το πολύ κακό ξεκίνημα και έχασε νωρίς τις ελπίδες για πλεονέκτημα έδρας. Οι αναταράξεις, οι αλλαγές, ποτέ δεν ωφέλησαν κανένα σε βάθος χρόνου.
Η Ελευθερούπολη, έκανε το διπλό που έψαχνε όλη τη χρονιά στον πρώτο αγώνα στο Ψυχικό, αλλά οι τρελοί πανηγυρισμοί μετά, έδειξαν ότι δεν υπήρχε εμπειρία και καθαρό μυαλό, για να διαχειριστούν το δεύτερο ματς. Το τρίτο ματς ήταν προδιαγεγραμμένο ότι θα πήγαινε +10.
Από κει και πέρα, θα διαφωνήσω γιατί εγώ πιστεύω πως τα νεανικά ρόστερ δικαιώθηκαν. Και μιλάω για Κόροιβο, Ερυθραία και Καβάλα που το στόχο που είχαν βάλει, τον πέτυχαν και με σχετική άνεση. Δε μιλάω για το Παγκράτι που ήταν συνοθύλευμα. Η νέα φουρνιά παικτών βγαίνει σιγά-σιγά στο προσκήνιο και αυτό είναι το σημαντικότερο. Μαστρογιαννόπουλος, Τάταρης, Μαστόρος, Τσάμης, Σταματογιάννης, Καμπουρίδης, Μωραϊτης, Αμπατζάς, Ζαρκαδούλας, Καψαλός, Οκεκούοιιεν είναι νέοι παίκτες που βγήκαν φέτος μπροστά και είδαμε πράγματα.
Ο Αμύντας μια από τα ίδια, πρέπει να αλλάξει φιλοσοφία γιατί μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη...
Το Μαρούσι μετά τον Τρικούπη ήταν η απογοήτευση της χρονιάς. Κι εκεί όμως είχαμε πολλές αναταράξεις, οπότε μοιραία ήρθε μια κακή χρονιά.
Το Αγρίνιο ήταν έκπληξη μετά την αλλαγή προπονητή (τα έχουμε πει και παραπάνω), όπως τελείως λάθος αποδείχθηκε η επιλογή Καλαμπάκου στη Βέροια.
Τέλος, αν οι δυο τελευταίες ομάδες ήταν κανονικές, θα βλέπαμε ακόμη πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα.

Κάνουμε υπομονή για του χρόνου, γιατί η πρώτη σκέψη είναι πως με Παγκράτι, Βέροια, Δάφνη, Οίακα εκτός και στη θέση τους Παπάγου, Μεγαρίδα, Σχηματάρι και Αίαντα Ευόσμου αλλά και τον Ηρακλή, ο ανταγωνισμός θα ανέβει πολύ.

ΥΓ. Στους τελικούς έχουμε το πιο αμφίρροπο ζευγάρι που θα μπορούσε να υπάρχει. Η έδρα δεν πιστεύω ότι μετράει τόσο πολύ, όσο οι δυνάμεις και η προσωπικότητα. Δίνω ένα οριακό 52-48 στο Ψυχικό και αναμένω με αγωνία να δω τρία μεγάλα ματς...

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 23, 2022 4:05 pm

Πόσο νέα γενιά είναι ?
Μόνο κάνα δυο από αυτούς που αναφερεις.
Κάποιοι έχουν πατήσει Α1. Έχουν ξαναπαίξει Α2. Είναι γνωστοί πολύ καλοί παιχτες.

0
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 23, 2022 4:32 pm

gporgie έγραψε:
Δευ Μάιος 23, 2022 9:30 am
ΥΓ. Στους τελικούς έχουμε το πιο αμφίρροπο ζευγάρι που θα μπορούσε να υπάρχει. Η έδρα δεν πιστεύω ότι μετράει τόσο πολύ, όσο οι δυνάμεις και η προσωπικότητα. Δίνω ένα οριακό 52-48 στο Ψυχικό και αναμένω με αγωνία να δω τρία μεγάλα ματς...
Ενδιαφέρον ζευγάρι όντως, αλλά....
Αλήθεια , μόνο εγώ πιστεύω οτι όποιος κι αν προκύψει απο τους 2 δεν πρόκειται να συστήσει ΚΑΕ???

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 23, 2022 4:52 pm

polykos έγραψε:
Δευ Μάιος 23, 2022 4:32 pm
gporgie έγραψε:
Δευ Μάιος 23, 2022 9:30 am
ΥΓ. Στους τελικούς έχουμε το πιο αμφίρροπο ζευγάρι που θα μπορούσε να υπάρχει. Η έδρα δεν πιστεύω ότι μετράει τόσο πολύ, όσο οι δυνάμεις και η προσωπικότητα. Δίνω ένα οριακό 52-48 στο Ψυχικό και αναμένω με αγωνία να δω τρία μεγάλα ματς...
Ενδιαφέρον ζευγάρι όντως, αλλά....
Αλήθεια , μόνο εγώ πιστεύω οτι όποιος κι αν προκύψει απο τους 2 δεν πρόκειται να συστήσει ΚΑΕ???
Το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά ο φίλος Γιάννης ίσως μπορεί να μας πει περισσότερα

0
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 23, 2022 6:43 pm

Κοίταξε να σου πω .
Δεν είμαι στην διοίκηση.
ΕΠΕΙΔΗ όμως είμαι γέννημα θρέμμα Ψυχικιωτης , για την ακρίβεια Παλαιοψυχικιωτης, γεννηθέντας και αναθρεμενος 150 μέτρα από το κλειστό , οσφριζομαι .
Και οσφριζομαι θετική έκβαση.
Γυαλίζει το μάτι τους.
Μακάρι να έρθει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 23, 2022 6:55 pm

Γιαννης έγραψε:
Δευ Μάιος 23, 2022 6:43 pm
Κοίταξε να σου πω .
Δεν είμαι στην διοίκηση.
ΕΠΕΙΔΗ όμως είμαι γέννημα θρέμμα Ψυχικιωτης , για την ακρίβεια Παλαιοψυχικιωτης, γεννηθέντας και αναθρεμενος 150 μέτρα από το κλειστό , οσφριζομαι .
Και οσφριζομαι θετική έκβαση.
Γυαλίζει το μάτι τους.
Μακάρι να έρθει.
Αυτά θέλουμε να ακούμε! :dribble: :dribble: :dribble:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6461
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 24, 2022 8:49 am

Αναμένεται δυνατή σειρά. Το Ψυχικό θα ήταν κρίμα να μην περάσει με την σταθερότητα και την πυγμή που επέδειξε όλη την χρονιά, ενώ και ο Τρίτωνας εκεί που τον είχαν/είχαμε αρκετοί τελειωμένοι μετά τα εσωτερικά θέματα, τις απώλειες Λουκά-Τσόχλα και το ντεφορμάρισμα του, έκανε καλό ντεμαράζ τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

Σημαντικό ρόλο θα παίξει και ποιος θα εμφανιστεί πιο φρέσκος. Και οι δύο έχουν περιορισμένο rotation 8-9 παικτών, ενώ ας μην ξεχνάμε πως ειδικά το Ψυχικό παίζει στα "κόκκινα" 2 ματς σχεδόν κάθε εβδομάδα από τον Απρίλιο και μετά. Όποιος και να ανέβει πάντως ελπίζω να καταφέρει να δηλώσει συμμετοχή στην Α1 και μάλιστα με βιώσιμο πλάνο, ώστε να μην απορροφηθεί από άλλο σωματείο μετά από 1-2 χρόνια ή καταλήξει στα τοπικά. Το γηπεδικό είναι ένα θέμα βέβαια και για τους δύο, αλλά λύσεις υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή τους, ειδικά για το Ψυχικό.

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 24, 2022 9:48 am

kojito έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 8:49 am

Το γηπεδικό είναι ένα θέμα βέβαια και για τους δύο, αλλά λύσεις υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή τους, ειδικά για το Ψυχικό.
Τριτωνας δεν ξερω γιατι δεν κινειται να κανει εδρα το κλειστο πυγμαχιας Στεφανοπουλος στο Μπουρναζι,εκει που παιζει μονο η Αμιλλα.Γηπεδαρα που εχει αφεθει στο ελεος του Θεου.......

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6461
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 24, 2022 9:52 am

gspara έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 9:48 am
kojito έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 8:49 am

Το γηπεδικό είναι ένα θέμα βέβαια και για τους δύο, αλλά λύσεις υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή τους, ειδικά για το Ψυχικό.
Τριτωνας δεν ξερω γιατι δεν κινειται να κανει εδρα το κλειστο πυγμαχιας Στεφανοπουλος στο Μπουρναζι,εκει που παιζει μονο η Αμιλλα.Γηπεδαρα που εχει αφεθει στο ελεος του Θεου.......
Είχαν πριν κανέναν μήνα συνάντηση με τον Μπακογιάννη στον Τρίτωνα, ο οποίος ανέφερε ότι σε περίπτωση ανόδου θα βοηθήσει να βρεθεί μια λύση. Βέβαια εντός ορίων του Δήμου Αθηναίων, δεν ξέρω αν υπάρχουν γήπεδα που πληρούν τα κριτήρια για μια ομάδα της Α1. Τα περισσότερα κλειστά είναι αρκετά μικρά ή σε κακή κατάσταση. Μόνο Σπόρτιγκ, Μετς και του Πανελληνίου με κάποιες βελτιώσεις θα μπορούσαν ίσως να είναι κατάλληλα για Basket League.

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 25, 2022 12:38 pm



0
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 25, 2022 5:16 pm

ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΑΣ
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΤΗΣ ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ!!!!!!!!

Ωραία ομοιοκαταληξια!!!!!!!!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6461
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 3:45 pm

Τρομακτικός ο Τρίτωνας σήμερα. Το Ψυχικό άντεξε για 15 λεπτά περίπου και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν κι άλλο το γκάζι και χάθηκαν χιλιόμετρα μπροστά.

Τελικός των τελικών την Τετάρτη λοιπόν. Καμία σχέση με το σημερινό παιχνίδι λογικά, αλλά πλέον το βλέπω καθαρά στο 50-50. Ο Τρίτωνας πάντως φαίνεται ότι φορμαρίστηκε σε καλή περίοδο και παίζει το καλύτερο του μπάσκετ στην πιο κρίσιμη περίοδο της χρονιάς. Για να δούμε. Αίμα κι άμμος θα είναι.

1
1 Εικόνα
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 28, 2022 7:43 pm

Σ Ε ΤΑΧΕΙΑ Φόρτιση από σήμερα η ΑΕ Ψυχικου.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6461
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 29, 2022 10:17 am

Κι ενώ εκκρεμεί ο τελικός των τελικών λοιπόν, ας δώσω κι εγώ την προσωπική μου ταπεινή άποψη, για τις ομάδες που είδαμε φέτος.

Καρδίτσα
Ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας και με μοναδικό στόχο την άνοδο, και το επιβεβαίωσε. Υπήρξαν διαστήματα που δεν έπαιζε στο 100%, αλλά η διαφορά ποιότητας της σε σχέση με την πλειοψηφία των ομάδων ήταν τόσο μεγάλη, που δεν χρειαζόταν παρά να παίζει στον αυτόματο πιλότο. Ενδιαφέρον πρότζεκτ, μακάρι να φανεί ανταγωνιστική και στην Basket League.

Ψυχικό
Τρέλανε κόσμο και φέτος η ομάδα του Ρεμεντέλα. Από τις πιο σταθερές της κατηγορίας και χωρίς να χρειαστεί κάποια υπέρβαση στο μπάτζετ, και με πολύ καλό μπάσκετ. Ανεξαρτήτως έκβασης την Τετάρτη, η χρονιά είναι ήδη επιτυχημένη και με το παραπάνω, δεδομένων κιόλας των πολλών προβλημάτων με τον Covid.

Τρίτωνας
Ξεκίνησε με όνειρα πολλά, κάπου χάθηκε στην πορεία, τώρα τελευταία έστρωσε ξανά το πράγμα. Σε κάποια ματς έδινε την εντύπωση ότι έμπαινε αρκετά μπλαζέ, που του στοίχισε νίκες. Αν δεν ανέβει ίσως είναι μείον το πρόσημο στο τέλος της χρονιάς, και δεν ξέρω αν του χρόνου θα είναι πάλι σε θέση να ρίξει αρκετά χρήματα στην Α2.

Χαρίλαος Τρικούπης
Πλήρωσε αρκετά το άσχημο ξεκίνημα, το οποίο ουσιαστικά του στέρησε μια θέση στην τριάδα. Μεταμορφώθηκε με την έλευση του Μούτσιου και στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος έπαιξε ίσως το καλύτερο μπάσκετ. Του έλειπε κάτι ακόμα στα γκαρντ νομίζω.

Ελευθερούπολη
Θετική η χρονιά εδώ, αν και πιστεύω ότι άλλος κόουτς θα μπορούσε να είχε διαχειριστεί λίγο καλύτερα το ρόστερ.

Κόροιβος Αμαλιάδας
Μ'άρεσε η ομάδα του Δελέγκου (και) φέτος. Με αρκετά νεανικό ρόστερ και ένα από τα καλύτερα δίδυμα στην περιφέρεια της κατηγορίας. Του έλειπε η εμπειρία και το βάθος πάγκου για να μπει στα play-offs, αλλά το ζητούμενο του το πέτυχε.

Πανερυθραϊκός
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρώτη χρονιά του νέου πρότζεκτ της Ερυθραίας. Το μπάσκετ που έπαιξε ήταν αρκετά ωραίο και διαφορετικό από αυτά που έχουμε δει, και η ομάδα εξασφάλισε άνετα την παραμονή της. Με έναν κορμό 6-7 παικτών από την φετινή ομάδα, μπορεί πάλι να είναι στο πρώτο μισό του χρόνου.

Αμύντας
Μέτρια χρονιά με αρκετά σκαμπανεβάσματα. Δεν νομίζω ότι κινδύνεψε ποτέ πραγματικά, αλλά παράλληλα δεν έδινε την εντύπωση ότι μπορεί και πάρα πολλά. Ακόμα και η Πυρκάλ φέτος αλώθηκε αρκετές φορές, ενώ ο Avare έδωσε λιγότερα από το αναμενόμενο. Με την απόσυρση Ζούπα είναι μάλλον το timing κατάλληλο να αλλάξει πράγματα.

Μαρούσι
Η αρνητική έκπληξη φέτος. Με το πέρασμα του χρόνου το Μαρούσι όχι απλά δεν βελτιωνόταν αλλά χειροτέρευε αρκετά, ενώ η αποχώρηση Γκάγκα ήταν μάλλον η ταφόπλακα αφού έμεινε ο Στασινός να κουβαλάει περισσότερο βάρος απ'οσο μπορεί να αντέξει. Έχει καλό κορμό βέβαια και δεν νομίζω ότι χρειάζεται ολικό rebuild, αλλά σίγουρα 3-4 καλές μεταγραφές το καλοκαίρι θα πρέπει να γίνουν.

Καβάλα
Ίσως την αδικεί λίγο η τελική της θέση. Μικρό μπάτζετ, περιορισμένο rotation και παίκτες προερχόμενοι κυρίως από μικρότερες κατηγορίες, όμως επετεύχθη ο στόχος και μέχρι να βγει off ο Armstead ήταν συνεχώς στο πρώτο μισό. Του χρόνου θα είναι πιο απαιτητική η χρονιά βέβαια αφού δεν θα υπάρχουν ήδη 2 ομάδες σίγουρα πεσμένες.

Αγρίνιο
Περίεργη χρονιά εδώ. Είχαν τον Διαμαντάκο που έκανε ήδη καλή δουλειά, έφυγε, και ήρθε ο Παπαδόπουλος που έσωσε την ομάδα. Άρα στο τέλος το αποτέλεσμα μετράει. Καλή επιλογή κοινοτικού, μου άρεσε και ο Κουρουπάκης που δείχνει ότι αν δουλέψει μπορεί στο μέλλον να σταθεί σαν ρολίστας σε μικρομεσαίες ομάδες της Basket League.

Φίλιππος Βέροιας
Κάπου χάθηκαν εδώ στον Φίλιππο στο μεσοδιάστημα. Όπως ξεκίνησαν την χρονιά, πίστευα ότι θα μείνουν στην κατηγορία και ίσως αποφύγουν και τα play-offs κιόλας. Βέβαια στην πορεία έπεσαν απότομα, ειδικά στο τελευταίο τρίτο. Η πρόσληψη Καλαμπάκου δεν βοήθησε, ενώ και εκτός έδρας ήταν η μέρα με την νύχτα σε σχέση με την Βέροια.

Παγκράτι
Εξ'αρχής είχε δύσκολη αποστολή, αλλά με βάση την εικόνα και τα αποτελέσματα του στον πρώτο γύρο φάνηκε ότι μπορούσε να το παλέψει. Στον δεύτερο γύρο όμως παρά τις προσθήκες νομίζω όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά ίσως έκανε και βήματα πίσω, με εξαίρεση 2-3 ματς. Έρχεται κομβικό και δύσκολο καλοκαίρι στο Μετς.

Οίακας Ναυπλίου - Δάφνη Δαφνίου
Η μοίρα τους ήταν δεδομένη από το καλοκαίρι. Δεν προσέφεραν κάτι, παρά μόνο ίσως μια εμπειρία από Α2 στα παιδιά που είχαν στα ρόστερ τους.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 29, 2022 1:35 pm

Ωραία περιγραφή των γεγονότων της χρονιάς . Νομίζω μπορεί ο οποιοσδήποτε που δεν παρακολουθησε να αποκτήσει εικόνα του πρωταθλήματος.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “A2 Εθνική-Elite League”