Κορυφαίος ξένος C στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος center στην ιστορία της Α1?

Victor Alexander
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Mike Batiste
17
15%
PJ Brown
3
3%
Tony Costner
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Antonio Davis
1
1%
Earl Harrison
1
1%
Kyle Hines
7
6%
John Hudson
2
2%
Marlon Maxey
1
1%
Erik Meek
1
1%
Darryl Middleton
2
2%
Nikola Milutinov
2
2%
Piculin Ortiz
4
3%
Nikola Pekovic
9
8%
Dino Radja
23
20%
Zeljko Rebraca
5
4%
Zoran Savic
8
7%
Dragan Tarlac
11
9%
Stojan Vrankovic
19
16%
Greg Wiltjer
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλος
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 117
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 7:02 pm

απο τους αγαπημενους μου παικτες ο ρεμπρατσα και μεγιστη παικταρα. ειδικα στο ποστ και με σουτακι απο μεση αποσταση. τελικος με μακαμπι το 2000 τρομερος και mvp! και φυσικα και με αλλες ομαδες που επαιξε πολυ καλος. προσωπικα ενας απο τους αγαπημενους μου παικτες.

δεν καταλαβαινω γιατι φιλε yorgos τον λες ατεχνο. ισως να μην τον θυμαμαι και καλα γιατι ημουν 6-7 χρονων οταν επαιζε σε μας, αλλα τον θυμομουν ως παικτη που ακουμπαγες την μπαλα πανω του και τελειωνε ολες τις φασεις!

ραντζα μεγιστη παικταρα κριμα που δεν τον θυμαμαι να παιζει. μονο απο βιντεακια, απο ενα ντοκιμαντερ για την καριερα του και απο τα στατιστικα στο nba οτι ξερω.

αλλος ενας κυριαρχος που εχετε υποτιμησει πολυ ειναι ο πεκοβιτς. δεν γινεται ο κορυφαιος για μενα σεντερ που επαιξε εδω και δεκαετια και βαλε στας ευρωπας να μην ψηφιζεται. ναι σε χαμηλοτερο επιπεδο αλλα και nba που πηγε παταγο εκανε μεχρι να τραυματιστει.

επισης μου αρεσε παρα πολυ ο travis watson του πανιωνιου που ηταν τρομερος οσο επαιξε εδω και ηρθε και πιτσιρικας θυμαμαι. δεν ειναι στους κορυφαιους αλλα μου αρεσε πολυ σαν παικτης.

κλαιω με τον Ben Handlogten! παιχταρα και αυτος και αγαπημενη μορφη!

ενω τρομερη φατσα και παικταρας και παικτης του αρτζι απο οτι θυμαμαι και ο χιζνιακ!

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 7:17 pm

Nνομίζω ο Πέκοβιτς δεν πήρε πόντους λόγω του ότι τον είχαμε μόνο μια χρονιά, δε θυμάμαι αν έμεινε κι άλλη. Πραγματικά dominant, δεν μπορούσε να τον μαρκάρει κανείς . Θυμάμαι κάποτε στο ΝΒΑ έκαναν ένα άτυπο που στους εκφωνητές για τον πιο δυνατό παίκτη στη λίγκα και τον ψήφισαν σχεδόν όλοι. Δυναμίτης.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 7:44 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 7:17 pm
Nνομίζω ο Πέκοβιτς δεν πήρε πόντους λόγω του ότι τον είχαμε μόνο μια χρονιά, δε θυμάμαι αν έμεινε κι άλλη. Πραγματικά dominant, δεν μπορούσε να τον μαρκάρει κανείς . Θυμάμαι κάποτε στο ΝΒΑ έκαναν ένα άτυπο που στους εκφωνητές για τον πιο δυνατό παίκτη στη λίγκα και τον ψήφισαν σχεδόν όλοι. Δυναμίτης.
2 χρονια εμεινε και ηταν τρομερος. ωμη δυναμη ο τυπος και τρομερη τεχνικη. ακομα θυμαμαι ματς με ολυμπιακο να εχει 9/9 διποντα!

0
Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 8:31 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 7:17 pm
Nνομίζω ο Πέκοβιτς δεν πήρε πόντους λόγω του ότι τον είχαμε μόνο μια χρονιά, δε θυμάμαι αν έμεινε κι άλλη. Πραγματικά dominant, δεν μπορούσε να τον μαρκάρει κανείς . Θυμάμαι κάποτε στο ΝΒΑ έκαναν ένα άτυπο που στους εκφωνητές για τον πιο δυνατό παίκτη στη λίγκα και τον ψήφισαν σχεδόν όλοι. Δυναμίτης.
Καλά, στο NBA που πήρε έξτρα μυικά κιλά έγινε κτήνος. Η μπάλα στα χέρια του φαινόταν σαν μπαλάκι του χάντμπολ.
Εδώ όντως ήταν απίστευτα dominant και είχε πραγματικά όμορφες κινήσεις με πλάτη, χαιρόσουν να βλέπεις παιχνίδι στη ρακέτα μαζί του. Βέβαια είχε αδυναμία στα φάουλ αντίστοιχη του Μιλουτίνοφ, χρεωνόταν πολλά στη σειρά και έβγαινε εκτός ρυθμού.
Κάπως άδοξο το τέλος του, γενικά περιορισμένη καριέρα λόγω των τραυματισμών.
Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 8:59 pm

Δεν ξέρω τι του έδωσαν στο ΝΒΑ, αλλά δε θέλω να μάθω. Υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε με το ανθρωπάκι της μιτσελιν διασταύρωση με μπετονιερα να παίζει μπάσκετ.

Για τον Μαξει θυμάμαι τον Σαβιτς σε συνέντευξη να λέει ότι ήταν ο δυσκολοτερος αντίπαλος.

Ο Ρεμπρατσα ήταν ένας εργατικοτατος Ντουαιτ Χάουαρντ. Τράβαγα τα μαλλιά μου για το πόσες φορές έκανε βήματα (εκνευρίζομαι όταν γίνουν οι διαιτητές τα βήματα. Δε με νοιάζει για τις άλλες παραβάσεις αλλά όχι τα βήματα ρε φίλε!), ήταν ικανός να βάλει 3 σερί midrange και μετά να βρει μόνο ταμπλό, αλλά τα έδινε όλα και το κορμί του ηταν για μίστερ κολομπια. Σόρι, αλλά τη φινέτσα του Στοικο στη ραβερσα, το γύρισμα με ταμπλό και το σπάσιμο έξω ή την πάσα μπειζμπολ μετά από ριμπάουντ δεν την είχε. Είχε όμως καλύτερους συμπαίκτες που δημιουργούσαν καλό spacing. Στα φάουλ ήταν χαζός. Ένας που μου τον θύμιζε ήταν ο έντι στοουκς: τρομερό κορμί, πολλή δουλειά, αλλά έλλειψη φινέτσας, κλάσης. Δεν μπορώ να βάζεις 15π με 12ρ και να κάνεις 4 φορές βήματα, δε θέλω, δεν μπορώ, εκνευρίζομαι. Αντίθετα, ο προκάτοχός του Στοουκς ο Μπράουν (yo hey PJ) ήταν έρωτας κρίμα που έμεινε μόνο μια και τραγική σαιζόν.

Καλτ μορφές της εποχής ο Ντοναλντσον, ο Σμρεκ και τεράστια αποτυχία αρκετά αργότερα ο Μαριτς, για τον οποίο είχε πει ο Ομπραντοβιτς σε μια ομιλία στο κολέγιο ότι είχε ψυχολογικά προβλήματα και μου αν του το αποκάλυψε αυτός του είπε "τράβα σε ψυχίατρο ", μια από τις αρκετές φορές που ο Ζοτς έδειξε τον κακο του εαυτό.

Ο Ορτιθ είχε απίστευτη κλάση και ως δίδυμο με το Σακλφορντ ήταν απίστευτα ποιοτικό. Και οι δυο τους αν είχαν μυαλό θα είχαν κάνει τρελή καριέρα αλλά δεν υπήρχε ούτε κουκούτσι. Ο Σακλφορντ αν θυμάμαι καλά είχε πάρει παράνομα χρήματα από το κολέγιο του κι έσκασε μύτη στην πρώτη προπόνηση με κάμπριο... Και τη τιμή επάνω!

Ο καημένος ο Λοτερντειλ για την εποχή του ηταν ταμαμ, σήμερα θα στεκόταν πολύ πιο δύσκολα.

Για το Ρατζα, τρομερή κλάση, αλλά είχε μειονεκτήματα κι αυτός , τρελή προσωπικότητα πάντως.

Κορυφαίος για μένα ο Πέκοβιτς, δεν τον χωρούσε η Ευρώπη. Έβλεπα τον ποιοτικοτατο Βουιτσιτς απέναντι του και τον λυπομουν.

Άσχετο, αλλά απίστευτη χρόνια στη... Σουπρολιγκα είχε ο Χαφμαν. Τρομερές κινήσεις, θύμιζε Ολαζουον. Έφυγε κι αυτός νωρίς ο καημένος.

Άσχετο 2: Ο Ρετζιας. Άνθρωπος του οποίου η ηλικία συνταξιοδότησης ήταν πιο σκανδαλώδης κι από τους εργαζόμενους του δημοσίου επί ΠΑΣΟΚ. Πήγε διακοπές στην Αμερική και... ξέχασε να γυρίσει από αυτές.

Τέλος, άδοξο τέλος για τον Κοστνερ. Υποβιβάστηκε αν θυμάμαι καλά ο Σπορτινγκ όταν έκανε αντικανονικο κόψιμο σε... βολή σε ματς για τη σωτηρία.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2584
Δημοσιεύσεις: 7769
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 9:37 pm

Παικτης των πρώτων τίτλων του Παναθηναϊκού μου είχε πει τα καλύτερα για τον Στοικο. Παικτης με ψυχή, χαρακτηριστηκα μου είπε ότι έτρωγε αγκωνια9στο στήθος και ούτε καν ανοιγοκλεινε τα μάτια. Όταν έχαναν σχεδόν έβαζε τα κλάματα και δεν εβγαινε απο το σπιτι.

Ο ορισμός του rim protector, τάπες και ριμπάουντ με το τσουβάλι, η παρουσία του στο ζωγραφιστο αλλαζε ολη την άμυνα. Οι 2 ταπες σε τρεβιζο και βαρκελωνη αλλαξαν την Ιστορία του Παναθηναϊκού και του Ελληνικού μπάσκετ. Η πρώτη μου ψήφος δικαιωματικά στον στοικο.

Ρατζα αλλη κλάση παικτη. Απίστευτες κινήσεις με πλατη και πρόσωπο. Ασταματητος

Ο Μπατίστ ορισε τον όρο mobile center και κυριάρχησε σε Ελλάδα και Ευρώπη για χρόνια

Πολλοί ταλαντούχοι παικτες περασαν αλλά δεν έμειναν πολλα χρόνια τύπου Πέκοβιτς Χαινς Ρεμπρατσα

Τετάρτη ψήφος στον Ταρλατς με δυνατή υποψηφιοτητα Μιλου να τον ξεπερασει αν μείνει και αλλα χρόνια

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 9:50 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 8:59 pm
Δεν ξέρω τι του έδωσαν στο ΝΒΑ, αλλά δε θέλω να μάθω. Υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε με το ανθρωπάκι της μιτσελιν διασταύρωση με μπετονιερα να παίζει μπάσκετ.

Για τον Μαξει θυμάμαι τον Σαβιτς σε συνέντευξη να λέει ότι ήταν ο δυσκολοτερος αντίπαλος.

Ο Ρεμπρατσα ήταν ένας εργατικοτατος Ντουαιτ Χάουαρντ. Τράβαγα τα μαλλιά μου για το πόσες φορές έκανε βήματα (εκνευρίζομαι όταν γίνουν οι διαιτητές τα βήματα. Δε με νοιάζει για τις άλλες παραβάσεις αλλά όχι τα βήματα ρε φίλε!), ήταν ικανός να βάλει 3 σερί midrange και μετά να βρει μόνο ταμπλό, αλλά τα έδινε όλα και το κορμί του ηταν για μίστερ κολομπια. Σόρι, αλλά τη φινέτσα του Στοικο στη ραβερσα, το γύρισμα με ταμπλό και το σπάσιμο έξω ή την πάσα μπειζμπολ μετά από ριμπάουντ δεν την είχε. Είχε όμως καλύτερους συμπαίκτες που δημιουργούσαν καλό spacing. Στα φάουλ ήταν χαζός. Ένας που μου τον θύμιζε ήταν ο έντι στοουκς: τρομερό κορμί, πολλή δουλειά, αλλά έλλειψη φινέτσας, κλάσης. Δεν μπορώ να βάζεις 15π με 12ρ και να κάνεις 4 φορές βήματα, δε θέλω, δεν μπορώ, εκνευρίζομαι. Αντίθετα, ο προκάτοχός του Στοουκς ο Μπράουν (yo hey PJ) ήταν έρωτας κρίμα που έμεινε μόνο μια και τραγική σαιζόν.

Καλτ μορφές της εποχής ο Ντοναλντσον, ο Σμρεκ και τεράστια αποτυχία αρκετά αργότερα ο Μαριτς, για τον οποίο είχε πει ο Ομπραντοβιτς σε μια ομιλία στο κολέγιο ότι είχε ψυχολογικά προβλήματα και μου αν του το αποκάλυψε αυτός του είπε "τράβα σε ψυχίατρο ", μια από τις αρκετές φορές που ο Ζοτς έδειξε τον κακο του εαυτό.

Ο Ορτιθ είχε απίστευτη κλάση και ως δίδυμο με το Σακλφορντ ήταν απίστευτα ποιοτικό. Και οι δυο τους αν είχαν μυαλό θα είχαν κάνει τρελή καριέρα αλλά δεν υπήρχε ούτε κουκούτσι. Ο Σακλφορντ αν θυμάμαι καλά είχε πάρει παράνομα χρήματα από το κολέγιο του κι έσκασε μύτη στην πρώτη προπόνηση με κάμπριο... Και τη τιμή επάνω!

Ο καημένος ο Λοτερντειλ για την εποχή του ηταν ταμαμ, σήμερα θα στεκόταν πολύ πιο δύσκολα.

Για το Ρατζα, τρομερή κλάση, αλλά είχε μειονεκτήματα κι αυτός , τρελή προσωπικότητα πάντως.

Κορυφαίος για μένα ο Πέκοβιτς, δεν τον χωρούσε η Ευρώπη. Έβλεπα τον ποιοτικοτατο Βουιτσιτς απέναντι του και τον λυπομουν.

Άσχετο, αλλά απίστευτη χρόνια στη... Σουπρολιγκα είχε ο Χαφμαν. Τρομερές κινήσεις, θύμιζε Ολαζουον. Έφυγε κι αυτός νωρίς ο καημένος.

Άσχετο 2: Ο Ρετζιας. Άνθρωπος του οποίου η ηλικία συνταξιοδότησης ήταν πιο σκανδαλώδης κι από τους εργαζόμενους του δημοσίου επί ΠΑΣΟΚ. Πήγε διακοπές στην Αμερική και... ξέχασε να γυρίσει από αυτές.

Τέλος, άδοξο τέλος για τον Κοστνερ. Υποβιβάστηκε αν θυμάμαι καλά ο Σπορτινγκ όταν έκανε αντικανονικο κόψιμο σε... βολή σε ματς για τη σωτηρία.
παικτης που εβαζε τοσους ποντους στο nba και τοσα ριμπαουντ και μαλιστα απο το ποστ με ωραιες κινησεις και οχι με καρφωματα και αθλητικοτητα δεν μπορει να ειναι μπετονιερα.

επισης ο ρεμπρατσα παλι ιδιο στυλ ηταν. παικτης απο το ποστ με ωραιες κινησεις και καλα τελειωματα με πολλους ποντους και αυτους. δεν θυμαμαι αν εκανε βηματα αλλα παικτης που κυριαρχουσε στο ποστ με τελειωματα και με οχι και ιδιαιτερη αθλητικοτητα χαουαρντ στο στυλ δεν τον λες.

χαφμαν παικταρα! εκανε πλακα στας ευρωπας.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 10:00 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 9:37 pm
Παικτης των πρώτων τίτλων του Παναθηναϊκού μου είχε πει τα καλύτερα για τον Στοικο. Παικτης με ψυχή, χαρακτηριστηκα μου είπε ότι έτρωγε αγκωνια9στο στήθος και ούτε καν ανοιγοκλεινε τα μάτια. Όταν έχαναν σχεδόν έβαζε τα κλάματα και δεν εβγαινε απο το σπιτι.

Ο ορισμός του rim protector, τάπες και ριμπάουντ με το τσουβάλι, η παρουσία του στο ζωγραφιστο αλλαζε ολη την άμυνα. Οι 2 ταπες σε τρεβιζο και βαρκελωνη αλλαξαν την Ιστορία του Παναθηναϊκού και του Ελληνικού μπάσκετ. Η πρώτη μου ψήφος δικαιωματικά στον στοικο.

Ρατζα αλλη κλάση παικτη. Απίστευτες κινήσεις με πλατη και πρόσωπο. Ασταματητος

Ο Μπατίστ ορισε τον όρο mobile center και κυριάρχησε σε Ελλάδα και Ευρώπη για χρόνια

Πολλοί ταλαντούχοι παικτες περασαν αλλά δεν έμειναν πολλα χρόνια τύπου Πέκοβιτς Χαινς Ρεμπρατσα

Τετάρτη ψήφος στον Ταρλατς με δυνατή υποψηφιοτητα Μιλου να τον ξεπερασει αν μείνει και αλλα χρόνια
Συμφωνώ για τον Μπατίστ. Αν δούμε την καρίερα του είναι ο πιο πετυχημένος όλων.
Ο Πέκοβιτς κι έναν χρόνο να έμενε θα έμπαινε στην τετράδα γιατί ήταν ένας από τους 2-3 πιο κυρίαρχους σέντερ της Α1. Επαναλαμβάνω όμως αυτό που έγραψα πιο πριν. Παίζει και το ποιους είχε αντίπαλους. Από καλές ομάδες μόνο τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε τον ένα βήμα πριν την απόσυρση -και με θέματα τραυματισμών- Βούισιτς, κλπ.

Για μένα η 4αδα σε κάθε θέση είναι αυστηρά μέχρι το 2005. Ο ανταγωνισμό πολύ ψηλότερος με παίκτες αστέρια από το ΝΒΑ να πηγαίνουν στην τελευταία ομάδα της βαθμολογίας (κυριολεκτικά όμως) και παικταράδες ολκής σε σπουδαία ρόστερ.

Όσο για τον Τάρλατς είναι ένα κλασσικό what if δεδομένου του σοβαρού τραυματισμού στη μόλις δεύτερη χρονιά του. Απίστευτα προσόντα, τεχνική και σωματοδομή/ταχύτητα (θυμάμαι όταν πρωτόπαιξε με τον Τόμιτς ένα καλοκαίρι σε φιλικά στη Λάρισα, τον Ιωαννίδη να μένει με ενεός μπροστά στο ταλέντο και την ταχύτητά του. Έλεγε χαρακτηριστικά ότι "αυτός τρέχει το γήπεδο πιο γρήγορα κι από τους κοντούς).
Αν και δικαιωματικά μπαίνει στην κορυφαία 10-12 σέντερ που πέρασαν από την Α1 δεν θα τον έβαζα στην τετράδα.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3200
Δημοσιεύσεις: 6020
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 10:32 pm

Τον Costner τον φώναζαν παππού αν δεν κάνω λάθος. Και αυτός ανήκει στην κατηγορία των ποιοτικών ψηλών εκείνης της εποχής. Αριστερόχειρας και πολύ έξυπνος παίκτης.

Για τον Earl Harrisson ένα θα πω. Αναστέναξαν τα στεφάνια του Παγκρατίου από τα δυναμικά του καρφώματα. Κοντός μεν, αθλητικότατος δε. Ένας λόγος για να δεις το Παγκράτι εκείνης της εποχής.

Ο Savic ίσως να είναι ο πιο value for money ψηλός που πέρασε από την Ελλάδα. Αναποσπαστο κομμάτι της εθνικής της χώρας του όπως επίσης ήταν πρωταγωνιστής(δευτεραγωνιστής καλύτερα) σε όσες ομάδες αγωνίστηκε(Ρεάλ, Βίρτους, ΠΑΟΚ).

Θυμίζω πως στην Ελλάδα πέρασε ελάχιστα(και δεν ακούμπησε) ένα πολυ μεγάλο όνομα του NBA. O John Salley. Ήρθε στον Παναθηναϊκό του Boza, με ελικόπτερο βεβαίως-βεβαίως πριν το ματς στο "Σαλούν" έκανε τον χαβαλέ του και μετά από κανά δίμηνο αναχώρησε. :D

Επίσης ο Άρης στη χρονιά που έχασε το final four τη τελευταία αγωνιστική- 1991- είχε τον Brad Sellers των Bulls, ο οποίος ήταν μια χαρά παίκτης αλλά μάλλον ήταν πιο πολύ τεσσαρι(που να τα βάλει με τα θηρία των άλλων ομάδων) και δεύτερον ήταν το εύκολο θύμα για την αποτυχία της χρονιάς.

Ο Pekovic μαθαίνω ότι έχει μπλέξει τώρα με περίεργα πραγματα στη Σερβία. Πάντως ενώ είχε τη σωματοδωμή Marc Gasol είχε αφενός τραυματισμούς αφαιτέρου λιγότερη επιμονή στο να πετύχει στο ΝΒΑ.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 10:37 pm

Στο τσακ ήμουν και με τον Ερλ Χάρισσον να τον ψηφίσω. Είναι ένας από τους 5 πιο δυνατούς σέντερ που έχουν παίξει στην Α1. Τραυματίστηκε με το που υπέγραψε στον φιλόδοξο ΠΑΟΚ και χάσαμε την ευκαιρία να δούμε πως θα τα πήγαινε στο ψηλότερο επίπεδο.
Ο Σάβιτς ήταν καταπληκτικό 5αρι, δάσκαλος στο πίβοτ, επίσης πάρα πολύ δυνατός παίκτης. Μαγικό δίδυμο με τον Μπέρι σε μια από τις καλύτερες ομάδες που έπαιξε μπάσκετ την Ευρώπη εκείνα τα χρόνια.

Ο Πέκοβιτς σε τι έχει μπλέξει; Προστασίες; :P Τόσα λεφτά έχει βγάλει ο άνθρωπας..

* ΓΙα τον Σάλει, έτσι που τα λες είναι. Τουριστική ατραξιόν πιο πολύ. Ως όνομα τεράστιο δίπλα στον Μπιλ Λαϊμπίρ. Βλέπω από το άβαταρ σου ότι ήσουν Πιστονικός. :smile:

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3200
Δημοσιεύσεις: 6020
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 10:48 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 10:37 pm
Στο τσακ ήμουν και με τον Ερλ Χάρισσον να τον ψηφίσω. Είναι ένας από τους 5 πιο δυνατούς σέντερ που έχουν παίξει στην Α1. Τραυματίστηκε με το που υπέγραψε στον φιλόδοξο ΠΑΟΚ και χάσαμε την ευκαιρία να δούμε πως θα τα πήγαινε στο ψηλότερο επίπεδο.
Ο Σάβιτς ήταν καταπληκτικό 5αρι, δάσκαλος στο πίβοτ, επίσης πάρα πολύ δυνατός παίκτης. Μαγικό δίδυμο με τον Μπέρι σε μια από τις καλύτερες ομάδες που έπαιξε μπάσκετ την Ευρώπη εκείνα τα χρόνια.

Ο Πέκοβιτς σε τι έχει μπλέξει; Προστασίες; :P Τόσα λεφτά έχει βγάλει ο άνθρωπας..

* ΓΙα τον Σάλει, έτσι που τα λες είναι. Τουριστική ατραξιόν πιο πολύ. Ως όνομα τεράστιο δίπλα στον Μπιλ Λαϊμπίρ. Βλέπω από το άβαταρ σου ότι ήσουν Πιστονικός. :smile:
Για τον Harrison στον ΠΑΟΚ το είχα ξεχάσει. Όντως μετά το παιδί χάθηκε. Εξαφανίστηκε.

Ο Πέκοβιτς να το γράψω κομψά :P , αυτή τη στιγμή μπορεί να δουελευει και σαν μαφιόζος εκτός από πρόεδρος της ομοσπονδίας του Μαυροβουνιίου.

Ο Salley αν έπαιαζε στοιχειωδώς σοβαρά πιθανόν θα άλλαζε η ιστορία του 1997. Παίκτης-ψηλός μπροστα από την εποχή του(γρήγορος, αλτικός, καλός στις αλλαγές) και προπάντων "κακό παιδί" :D. Ο Chuck Dailey τον χρησιμοποιούσε μαζί με τον Ροντμαν για μεγάλυτερη ευελιξία στην άμυνα. Έμπλεξε με τον εμμονικό Boza, το καλοσκέφτηκε και σου λέει "καλύτερα να κάνω τον ηθοποιό στη χώρα μου".

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 10:59 pm

Ο Χάρισον στα 3 του χρόνια στο Παγκράτι είχε 25.4 πόντους και 14.0 ριμπάουντ μέσο όρο. Άλλες εποχές μεν, εντυπωσιακότατα νούμερα δε (2 φορές πρώτος ριμπάουντερ της Α1).

Δεν ήταν μικρός πάντως, αν και άγνωστος πριν. Όταν πήρε την μεταγραφή στον ΠΑΟΚ ήταν ήδη 31 στα 32. Μετά τον τραυματισμό του πάντως αγωνίστηκε ξανά, στον... ΑΠΟΕΛ τη σεζόν 1993-94 κλείνοντας εκεί την καριέρα του (αγωνίστηκε μάλιστα και αντίπαλος του Άρη στα προκριματικά του Κυπελλούχων εκείνη τη χρονιά).

https://www.gazzetta.gr/category/editor ... -pics-vids

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 11:02 pm

παικτης που κυριαρχουσε στο ποστ με τελειωματα και με οχι και ιδιαιτερη αθλητικοτητα χαουαρντ στο στυλ δεν τον λες.
Ε όχι και δεν είχα αθλητικοτητα ο Ρεμπρατσα! Πολύ δυνατός, τρομερά πόδια, πλαταρες, εξαιρετικό άλμα, χέρια τανάλια. Από σίδερο ηταν.

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yorgos την Δευ Μαρ 16, 2020 11:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 11:02 pm

ssoulliss έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 10:48 pm
....Ο Πέκοβιτς να το γράψω κομψά :P , αυτή τη στιγμή μπορεί να δουελευει και σαν μαφιόζος εκτός από πρόεδρος της ομοσπονδίας του Μαυροβουνιίου.
:shock: :shock: Άκου εδώ!! Δεν το περίμενα. Και πριν λίγο έγραφα για τον άλλο Μαυροβούνιο σέντερ, τον Ντούμπλιεβιτς, πόσο κουλ τύπος είναι.
Παρεμπιπτόντως το Μαυροβούνιο κάποια φάση είχε στα σέντερ τους Πέκοβιτς, Βούκσεβιτς, Ντούμπλιεβτις, Σέκουλιτς και στο 4-5 τον Μ. Μπιέλιτσα.!!!! Σαν τα κυπαρίσσια οι Μοντενέγκροι.


basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 16, 2020 11:06 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 11:02 pm
παικτης που κυριαρχουσε στο ποστ με τελειωματα και με οχι και ιδιαιτερη αθλητικοτητα χαουαρντ στο στυλ δεν τον λες.
Ε όχι και δεν είχα αθλητικοτητα ο Ρεμπρατσα! Πολύ δυνατός, τρομερά πόδια, πλαταρες, εξαιρετικό άλμα, χέρια τανάλια. Από σίδερο ηταν.
Χα,χα! Έχεις κι εσύ τα είδωλα από τα νεανικά σου. Αθλητικός πολύ ο Ρέμπρατσα και δυνατός σε χέρια, κορμό. Πλατάρες όμως δεν είχε. Κανονικός για σέντερ. Στο ΝΒΑ πήρε (κλασσικά) κάποιον όγκο. Αλλά οι πλάτες δεν ανοίγουν εύκολα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”