Κορυφαίος ξένος C στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος center στην ιστορία της Α1?

Victor Alexander
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Mike Batiste
17
15%
PJ Brown
3
3%
Tony Costner
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Antonio Davis
1
1%
Earl Harrison
1
1%
Kyle Hines
7
6%
John Hudson
2
2%
Marlon Maxey
1
1%
Erik Meek
1
1%
Darryl Middleton
2
2%
Nikola Milutinov
2
2%
Piculin Ortiz
4
3%
Nikola Pekovic
9
8%
Dino Radja
23
20%
Zeljko Rebraca
5
4%
Zoran Savic
8
7%
Dragan Tarlac
11
9%
Stojan Vrankovic
19
16%
Greg Wiltjer
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλος
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 117
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 10:03 pm

Volunteer έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 9:35 pm


...Ναι ρε σεις, «Ζιζάνιο» γαμώ το κέρατο μου... Μου 'χε κολλήσει το σκουλήκι που είναι και ψιλοπροσβλητικό, και δε μου καθόταν καλά...
Τα ξεκόλιασα τα σπανιόλικα... :oops:

Κάθησα κι έριξα μια ματιά στον Πικουλίν, που εγώ τουλάχιστον τον έμαθα μέσα από τα παιχνίδια Άρη- Μπαρσελόνα (τον προηγούμενο χρόνο ήταν στη Ρεάλ- δεν έλεγε και πολλά τότε η Ρεάλ, ιδίως από τη στιγμή που είχε φύγει για ΝΒΑ ο σπουδαίος Φερνάντο Μαρτίν και είχε αποσυρθεί ο Κορμπαλάν) και είδα ότι η ομάδα του στο ΝΒΑ ήταν η Γιούτα, όπου ήταν πίσω από τον Μαρκ ¨Ητον και τον γνωστό μας Θερλ Μπέιλι.

Μαρκ Ήτον παίδες. Φάε το φαί σου γιατί θα σου φέρω τον Μαρκ Ήτον. Ο Τσέκος (στο πιο μεγάλο) του ΝΒΑ. :smile:

Περιμένουμε να μας πεις τι είχε γίνει με το ΤιβιΜάτζικ.
Τι κανάλι- μαγεία όνομα και πράγμα. Ειμαι όντως περίεργος. Τα καλύτερα μαθαίνω μέσα από τα ρετρό αφιερώματα. Δόξα και τιμή στον εμπνευστή.
Να κάνουμε και για το ιταλικό πρωτάθλημα. Είχα λόξα τότε.

* Το σκουλήκι μπορεί να σου κόλλησε συνειρμικά με τον Άρη. (συγχωράτε με Αρειανοί, αλλά μου ξέφυγε :P _)

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 10:42 pm

Ναι ρε σεις, «Ζιζάνιο» γαμώ το κέρατο μου... Μου 'χε κολλήσει το σκουλήκι που είναι και ψιλοπροσβλητικό, και δε μου καθόταν καλά...
Τα ξεκόλιασα τα σπανιόλικα... :oops:
Προσοχή λίγο με το φρασεολόγιο, μην πάρει ανάποδες κανένας μοντ και σε χάσουμε, πάνω που σε συμπαθήσαμε και πριν μάθουμε τα του τσουκαλοκάναλου.

Δεν είδα κανέναν να ασχολείται με τη σύζυγο του Ορτίς. Πάλι εγώ θα την κάνω την αγγαρεία να ψάχνω μοντέλες στο διαδίκτυο;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 11:16 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 10:42 pm

Δεν είδα κανέναν να ασχολείται με τη σύζυγο του Ορτίς. Πάλι εγώ θα την κάνω την αγγαρεία να ψάχνω μοντέλες στο διαδίκτυο;
Έκανα τη φιλότιμη προσπάθεια και με ξενέρωσε ο Γούγλης που λες κι εσύ. Μου έβγαλε μια θεία μαζί με τον ταλαιπωρημένο πρωην θηρίο και γόη ολκής,Πικουλίν. Τσάι και συμπάθεια ένα πράγμα. :smile: Στην πρώτη τους επέτειο της Βίνταζ Πιτσαρία τους.

Είδα και κάτι εκπάγλου πορτορικάνες πιο κάτω αλλά μις ουνιβέρσο δεν είδα. ( μην μας βάζεις ιδέες, είμαστε και σε quarantine). Σε πιστεύω (έτσι κι αλλιώς) αλλά και κάτι μου λέει αμυδρά. Καμιά της σειράς θα ήταν... :P

Προχώρησα ωστόσο, σε μεγάλη ψαριά και βρήκα ματσούμπα θεϊκή από την ACB ( συγχωρέστε με μοντς αλλά ποιητική αδεία, νομίζω ότι χωράει, έτσι να θαυμάσουμε έναν σέντερ που τίμησε την Α1 για 4 χρόνια) με Πικουλίν στον πρώτο του χρόνο στην Ευρώπη με τα χρώματα της Ρεάλ εναντίον Βαγιαδολίδ (ή Φατσαδολίδ - από το "¨φάτσα"=φασίστας) με Σαμπόνις και Χομίτσιους η Βαγιαδολίδ!!!
Έφτιαξα αντι-κορωνεϊκό τσάι και θα το δω ο μπασκετόβιος. :smile:



Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 11:22 pm

Ντοκιμαντέρ για τον Ορτίς από το ισπανόφωνο ESPN, με αναφορές στο πρόβλημά του με τα ναρκωτικά.



0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 18, 2020 11:55 pm

Το δικό σου ντοκυμαντέρ πιο καλό θα είναι από το ματς που έβαλα εγώ. Με ξεγέλασε η περίληψη που μίλαγε για τον Ορτίς αλλά Ορτίς πουθενά. Μόνο Αντόνιο Μαρτίν (lookalike-Αργύρης Παπαπέτρου -δεν νταντ) και ο Β-Ρομάι :smile: που λέγαμε και τότε, παιδιά.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 12:14 am

yorgos έγραψε:
Τετ Μαρ 18, 2020 11:22 pm
Ντοκιμαντέρ για τον Ορτίς από το ισπανόφωνο ESPN, με αναφορές στο πρόβλημά του με τα ναρκωτικά.

Έλα, ρε καλός είναι ο Πίκου στο ντοκυμαντέρ! Καλοσύνη και γείωση βγάζει ο ψηλός.Οκ, ξέρω δεν είναι το καλό παράδειγμα, αλλά από τα μπάριος (γειτονιές) που μεγάλωσε και μετά στα πολλά τα λούσα, δεν θέλει και πολύ..... Ολα καλά να του πάνε, μας άρεσε ως παίκτης( παρεμπιπτόντως τον μυϊκό όγκο πρέπει να τον έβαλε κάπου στα 30 του λίγο πριν έρθει Ελλάδα. ΣΕ ΝΒΑ κι Ισπανία δεν ήταν έτσι) μας αρέσει τώρα και τα 50 φεύγα του, μέτα ένα κάρο αυτοκατοστροφικές τάσεις, φυλακή και ξεπεσμό... Να μείνει καθαρός ο "Ζιζάνιος".

Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 546
Δημοσιεύσεις: 1489
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 19, 2020 9:26 am

PJ Brown που είχε και καλή πορεία στο ΝΒΑ

0
Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 20, 2020 8:21 pm





0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 7:25 pm

ssoulliss έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 3:35 pm
Παιδιά συγκεντρωθείτε λίγο :D . Ο Stojan είχε αρκετές χρονιές στην Α1 αλλά μιλάμε για όρθιο ξύλο. Sorry για τους φίλους του Παναθηναϊκού. Τον θυμομαστε για δύο τάπες την ίδια χρονιά και για μπάστακα μέσα στη ρακέτα. Τίποτα άλλο. Ο Antonio Davis ήταν απείρος καλύτερος.
Με βάση αυτό το σχόλιο, να πω ότι προσωπικά ένας πολύ σημαντικός παράγοντας στις δικές μου ψήφους είναι και το επίπεδο των ομάδων στο οποίο αγωνίζονταν οι παίκτες. Και ο Στόγιαν μπορεί να είχε "μόλις" 10.7 πόντους μ.ο. στην καριέρα του στην Α1 (και 13.1 ριμπάουντ και 3.7 τάπες), αλλά το επίπεδο που έπαιξε ήταν το υψηλότερο δυνατό, είχε πχ 4 παρουσίες σε φάιναλ-φορ Ευρωλίγκας με ελληνική ομάδα.
Αντίθετα, παίκτες όπως ο Ντέιβις, ο ΠΤζ Μπράουν κλπ, μπορεί να είχαν αρκετά καλύτερη επιθετική συγκομιδή, αλλά πρώτον έπαιξαν ελάχιστες χρονιές και δεύτερον το έκαναν σε μικρομεσαίες (ή έστω μεγαλομεσαίες) ομάδες, χωρίς να έχουν τις ομαδικές επιτυχίες στο βιογραφικό τους...


Στο μεταξύ, συνεχίζεται η σύρραψη διάφορων βίντεο από τον Zoys με λίγο Middleton :smile:


0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 9:49 pm

benchwarmer έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 7:25 pm


Με βάση αυτό το σχόλιο, να πω ότι προσωπικά ένας πολύ σημαντικός παράγοντας στις δικές μου ψήφους είναι και το επίπεδο των ομάδων στο οποίο αγωνίζονταν οι παίκτες. Και ο Στόγιαν μπορεί να είχε "μόλις" 10.7 πόντους μ.ο. στην καριέρα του στην Α1 (και 13.1 ριμπάουντ και 3.7 τάπες), αλλά το επίπεδο που έπαιξε ήταν το υψηλότερο δυνατό, είχε πχ 4 παρουσίες σε φάιναλ-φορ Ευρωλίγκας με ελληνική ομάδα.
Αντίθετα, παίκτες όπως ο Ντέιβις, ο ΠΤζ Μπράουν κλπ, μπορεί να είχαν αρκετά καλύτερη επιθετική συγκομιδή, αλλά πρώτον έπαιξαν ελάχιστες χρονιές και δεύτερον το έκαναν σε μικρομεσαίες (ή έστω μεγαλομεσαίες) ομάδες, χωρίς να έχουν τις ομαδικές επιτυχίες στο βιογραφικό τους...
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Για μένα ο Στόικο είναι ο δεύτερος καλύτερος μετά τον Ράτζα σε αυτήν εδώ τη λίστα.
Από την άλλη το ταλέντο και η παρουσία που είχαν στην Α1 οι Α.Ντείβις και Πι.Τζέι σε συνδυασμό με την πολύ καλή τους θητεία και στο ΝΒΑ, τους καθιστά ισότιμους ανταγωνιστές, σέντερ που αγωνίστηκαν σε δυσκολότερο επίπεδο από τους ίδιους, εκείνα τα χρόνια. Δηλαδή, αν ο Παναθηναϊκός του Στόικο, είχε Πι Τζέι ή Αντόνιο πάλι θα πήγαινε καρφί για κούπα.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 12:26 am

Για το Μάξεϊ θυμάμαι ότι όταν ερωτήθηκε ο Σάβιτς για το δυσκολότερο αντίπαλο, επέλεξε αυτόν κι όχι κάποιο από τα τέρατα της εποχής λέγοντας ότι είχε απίστευτη δύναμη "ήταν κτήνος".

Επίσης θυμάμαι ότι έκανε ζυγοστάθμιση στη Γωγώ Μαστροκώστα εκείνη την εποχή. Ένα από τα άπειρα μοντέλα που ήταν με μπασκετομπολίστα, ήταν η μόδα της εποχής, εποχή Κωστόπουλου αφού.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 9:33 am

yorgos έγραψε:
Τετ Μαρ 25, 2020 12:26 am
Για το Μάξεϊ θυμάμαι ότι όταν ερωτήθηκε ο Σάβιτς για το δυσκολότερο αντίπαλο, επέλεξε αυτόν κι όχι κάποιο από τα τέρατα της εποχής λέγοντας ότι είχε απίστευτη δύναμη "ήταν κτήνος".

Επίσης θυμάμαι ότι έκανε ζυγοστάθμιση στη Γωγώ Μαστροκώστα εκείνη την εποχή. Ένα από τα άπειρα μοντέλα που ήταν με μπασκετομπολίστα, ήταν η μόδα της εποχής, εποχή Κωστόπουλου αφού.
Τρομερή ταχυδύναμη είχε το παλλικάρι. Είχαν συνθέσει ένα τρομερό δίδυμο με τον Cheatum στο Περιστέρι.

Στα σοβαρά τώρα :D , ο Forrest όταν πήγε στον Ολυμπιακό είχε την Α-Μ.Π.(μανούλα με παιδάκια πλέον) για ζυγοστάθμιση. Μια ψυχή(μύστης της εποχής) μου είχε πει πως πολλες νεοεισαχθείσες στο καλλιτεχνικό/μοντελικό στερέωμα είχαν σαν εξτραδάκι το να φαίνονται δίπλα σε μπασκετμπολίστες. Ειδικά σε ξένους. :D :P

Υ.Γ. Και ο Dinkins είχε φήμη αναστενάρη σε τέτοια κατατόπια.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 9:42 am

Σύντροφοι, αυτό δεν είναι basketforum. Η αναβίωση του Ciao του είναι.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 1:10 pm

Με πόνο καρδιάς διέγραψα κάποια νυχτερινά ποστ, ας μην ξεφύγουμε άλλο :P

1
1 Εικόνα
ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 25, 2020 3:45 pm

Από πλευράς ονόματος Ντομινίκ.

Από πλευράς προσφοράς και διαρκείας Μπατίστ.

Από πλευράς "ήρθα,είδα και απηλθα" fast Eddie.

Προσωπικά επιλέγω eddie.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”