Κορυφαίος ξένος sf στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος sf στην ιστορία της Α1?

Dejan Bodiroga
26
23%
Derrick Chievous
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Josh Childress
2
2%
Bill Edwards
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Harold Ellis
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Boban Jankovic
2
2%
Eddie Johnson
14
13%
Arturas Karnisovas
1
1%
Arian Komazec
1
1%
Matt Lojeski
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Jonas Maciulis
1
1%
Xavier McDaniel
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Pete Mickael
3
3%
Jimmy Oliver
3
3%
Zarko Paspalj
23
21%
Richard Rellford
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ramunas Siskauskas
5
4%
Devin Smith
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Predrag Stojakovic
16
14%
Slobodan Subotic
2
2%
Matt Walsh
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Dominique Wilkins
13
12%
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 112
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 7:22 pm

Ώρα λοιπόν για τα τριάρια, όπου πραγματικά θα ζητήσω την κατανόησή σας γιατί ήταν πάρα πολλοί οι υποψήφιοι.. Σίγουρα θα έχω ξεχάσει κάποιους, και σίγουρα θα είναι και άλλοι που θα θεωρείτε ότι αξίζουν μία αναφορά αλλά δεν κατάφερα να τους χωρέσω... (κάποιοι πάντως που ίσως να πείτε ότι λείπουν, θα είναι στα 4άρια) Ήθελα γενικά να υπάρχει και μία ισορροπία μεταξύ παικτών των 90ς που είχαν 1-2 εντυπωσιακές χρονιές, με παίκτες των 10ς που διακρίθηκαν για την σταθερότητά τους πολλά χρόνια κλπ...

Ξαναλέω, μέχρι 4 επιλογές και κριτήριο είναι κυρίως το τι κατάφεραν οι συγκεκριμένοι στη χώρα μας, και όχι η γενικότερη καριέρα τους :smile:

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 8:26 pm

Δυσκολη η επιλογη. Θα ειχε περισσοτερη πλακα αν βαζαμε 2 σταυρους, εκει να δω τι θα καναμε.
Μπομπαν , Μποτιρογκα, Στογιακοβιτς , Ζαρκο οι επιλογες μου.
Αλλα ειναι γεμματη παικταραδες η λιστα.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 8:34 pm

Τον Μπόμπαν τον έβαλα περισσότερο για συναισθηματικούς λόγους όσους τον έχουν προλάβει να παίζει και να συμβαίνει μετά ότι συνέβη...

Αντικειμενικά, υπάρχουν τόσοι και τόσοι στη λίστα που δεν θεωρώ ότι χωράει καν στην 10άδα, με μόλις μία χρονιά στην χώρα μας (πολύ καλή, αλλά όχι και εξωπραγματική).

Στη λογική της μίας χρονιάς, παραπάνω του είναι ο Ντομινίκ και ο Έντι.
Πάνω και από αυτούς όμως, και για εμένα "ανεπίτρεπτο" να μην τερματίσουν στο 1-2 του poll είναι ο Μποντίρογκα και ο Ζάρκο.
Και βέβαια υπάρχει και ο Πέτζα (που δεν τον είχαμε συμπεριλάβει στο παλιό poll), αλλά εδώ μπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα.. Σταμάτησε βέβαια να παίζει στην Ελλάδα στα... 21 του, ας το θυμόμαστε αυτό.

Και ακόμα και έτσι, υπάρχουν και άλλοι τόσοι παικταράδες, Κόμαζετς, Σισκάουσκας, Όλιβερ, Τσίλντρες (ναι, κι όμως!), χαμός πραγματικά :boxing:

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 9:09 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 8:34 pm

Πάνω και από αυτούς όμως, και για εμένα "ανεπίτρεπτο" να μην τερματίσουν στο 1-2 του poll είναι ο Μποντίρογκα και ο Ζάρκο.
Κύριε μοδ αυτό που κάνετε λέγεται χειραγώγηση της μάζας :P . Είναι η δεύτερη φορά που το κάνετε αυτό. :evil:

Από τους διάσημους επιλέγω τους δύο σημαντικότερους. Ο Zarko λόγω προσφοράς και στατιστικών είναι νομίζω μια κατηγορία πάνω. Είναι ο αθλητής που άλλαξε την ιστορία του Ολυμπιακού. Και στον Παναθηναϊκό ήταν εξαιρετικός αλλά και στους Πανιώνιο και Άρη, με επιστέγασμα την επική κατάκτηση του κυπέλλου με μόλις οκτώ παίκτες.

Ο Bodiriga που μπορεί να είχε σκ...φατσα, να έδειχνε ερειστικός, να μην πήδαγε ούτε εφημερίδα είναι ομώς μια κατηγορία μόνος του διότι είναι ο μόνος Γιουγκοσλάβος εκείνης της επόχης που επέλεξε τον πολύ δύσκολο δρόμο για να φτάσει στην κορυφή. Και το κατάφερε με αποκορύφωμα τον Παναθηναϊκό. Ο καλύτερος ξένος του Παναθηναϊκού.

Τρομερή παιχτούρα ήταν ο Relford. Γυμνασμένος, με κοιλια(μπάκα) και πολύ μεγάλος σκόρερ. Ο Chevious έσωσε μόνος του τη Δάφνη, ο Harold Elis είχε τρομερά στατιστικά για το ύψος του ήταν βαρόμετρο στο Άρη και τον Απόλλωνα, τον οποίο οδηγησε στον τελικό κυπέλλου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό του τρεμπλ. Ο Mcdaniel ήταν παιχτάρα, όμως δεν κόλλησε με τον Ηρακλή του Zdovc.

Υ.Γ. Θυμάμαι ένα Derrick Hamilton που είχε κάνει αρκετές χρονιές σε αρκετές ομάδες(ΑΕΚ, Σπόρτινγκ, Απόλλων). Καλός αθλητικός σκόρερ.

Υ.Γ1. Ο Tsitum που είναι; Ο Buck Johnson; Στα τεσσαρια; Μήπως δεν χωρούσαν; :smile:

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ssoulliss την Τετ Μαρ 11, 2020 9:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 9:18 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 9:09 pm
Υ.Γ1. Ο Tsitum που είναι; Ο Buck Johnson; Στα τεσσαρια; Μήπως δεν χωρούσαν; :smile:
Ήμουν σίγουρος ότι θα ποστάρεις συγκεκριμένα για αυτούς τους δύο :P Θα είναι στα 4άρια :smile:

Δώστε ιστορίες για Chievous-Τσίβιους (προσέξτε το έξτρα "ι" στην ελληνική εκδοχή, κατά το Ancrum-Ίνγκραμ) στο λαό :D

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 11, 2020 9:30 pm

https://www.gazzetta.gr/basketball/worl ... -trela-toy

Ο Σκουντής τα λέει μια χαρά εδώ. Ας τον τρελό στην τρέλα του. Το παιδί δεν ήταν καλά. Ίσως το μπάσκετ να ήταν η διέξοδος του, αλλά ειλικρινά αυτά που λεγόντουσαν στη Δαφνή ήταν πολλά.

Θυμάμαι ότι κατόπιν λαϊκής απίτησης , καθώς η Δάφνη είχε ξεκινήσει άθλια, ήρθε έσωσε την ομάδα και στο τελευταίο ματς ανέβηκε στην κερκίδα. Για όποιον έχει εικόνα του γηπέδου της Δάφνης καταλαβαίνει. Παιχτάρα πάντως , πολύ μεγάλη παιχτάρα.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 12:39 am

benchwarmer έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 8:34 pm
Τον Μπόμπαν τον έβαλα περισσότερο για συναισθηματικούς λόγους όσους τον έχουν προλάβει να παίζει και να συμβαίνει μετά ότι συνέβη...

Αντικειμενικά, υπάρχουν τόσοι και τόσοι στη λίστα που δεν θεωρώ ότι χωράει καν στην 10άδα, με μόλις μία χρονιά στην χώρα μας (πολύ καλή, αλλά όχι και εξωπραγματική).

Στη λογική της μίας χρονιάς, παραπάνω του είναι ο Ντομινίκ και ο Έντι.
Πάνω και από αυτούς όμως, και για εμένα "ανεπίτρεπτο" να μην τερματίσουν στο 1-2 του poll είναι ο Μποντίρογκα και ο Ζάρκο.
Και βέβαια υπάρχει και ο Πέτζα (που δεν τον είχαμε συμπεριλάβει στο παλιό poll), αλλά εδώ μπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα.. Σταμάτησε βέβαια να παίζει στην Ελλάδα στα... 21 του, ας το θυμόμαστε αυτό.

Και ακόμα και έτσι, υπάρχουν και άλλοι τόσοι παικταράδες, Κόμαζετς, Σισκάουσκας, Όλιβερ, Τσίλντρες (ναι, κι όμως!), χαμός πραγματικά :boxing:



Πρώτο- πρώτο, έβαλα Ντέγιαν. Δεύτερο τον Ζάρκο, τρίτο τον Ντομινίκ και τέταρτο τον Πέτζα. Ίσως όμως να έπρεπε να βάλω τον Έντι Τζόνσον αντί του Στογιάκοβιτς. Βασικά μαζί αυτούς του 2, αλλά θα πήγαινα στους 5. Κι ο τρομερός Σισκάουσκας; Ουφ, τώρα αρχίζουν τα δύσκολα ( που λέει κι ο Sakis).
Στο 3 το 4 και το 5 γίνεται ο χαμός.
Καταλαβαίνω γιατί επιλέγεις να βάλεις και παίκτες πιο σύγχρονους όπως ο Ματ Ουόλς και Μασιούλις, αλλά " μπάζουν" μπόλικο συγκριτικά με Γουέιν Γιάργουντ, Κιντέλ Γουντς, Τοντ Μίτσελ, Ντέρεκ Χάμιλτον, Κούινσι Λίουις, Τόνι Ντόουσον και Τοντ Μπέιλι που τον ανέφερα και στο sg.
Στο μεταξύ, ένα από τα καλύτερα δίδυμα που έχουμε δει στην Α1 (που αν έπαιζε Ευρωλίγκα, τώρα θα σάρωνε) ήταν οι Μπάρλοου - Λίβινγκστον στον ΠΑΟΚ. Συνήθως ο Κένεθ έπαιζε το 3 όταν ήταν μαζί στην πεντάδα, που στο μεγαλύτερο διάστημα των αγώνων αυτό συνέβαινε.
Τέλος τιμητικής αναφοράς νομίζω ότι χρήζει κι ο τρελό- Μάριο Μπόνι, όπως κι ο Γουίλι Άντερσον (ονομάταρα στο ΝΒΑ, στον Ολυμπιακό πάτωσε, αλλά στην ΑΕΚ, τα έβγαλε τα λεφτά του).

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 6:25 am

Δε δυσκολεύτηκα και πολύ. Πετζα, Πασπαλιε, Μποντιρογκα, Σισκαουσκας.

Θα με συγχωρέσει ο Ντομινίκ, αλλά ψηφίζω και διάρκεια και ας κατέβαινε στον 5ο τελικό. Τους δε πρώτους 3 μήνες, μέχρι ένα νοκ άουτ στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό που του έβαλε 32 και σταμάτησαν τα συνθήματα για το πιο Νικ, δε βλεποταν.

Ο Σισκαουσκας αδικήθηκε πολύ στην ψηφοφορία για το mvp του Φ4. Είχε βγει ο Διαμαντιδης αν θυμάμαι καλά (να με διορθώνει ο basket72 παρακαλώ, ως συ ήθος, όταν κάνω λαθη) με το Σισκαουσκας να είναι ξεκάθαρα ο πολυτιμότερος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5136
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 8:24 am

Πάσπαλι-Μποντιρόγκα κι από μένα χωρίς δεύτερες σκέψεις.
Πέτζα γιατί στα 20-21 του ήταν παικταράς και απέκλεισε μέχρι και τον τότε Ολυμπιακό στα πλέυ οφ.
Τέταρτη ψήφο δεν ...δίνω. Πραγματικά δεν μπορώ.
Ντομινικ, Μακντάνιελ, Έντι 3 παικταράδες που ήρθαν σε μεγάλη ηλικία για μια σεζόν μόνο.
Σισκάουσκας, Καρνισόβας, Κόμαζετς παικταράδες Ευρωπαίοι με πιο πετυχημένο προφανώς τον Σισκάουσκας
Ακόμα και ο Όλιβερ στο Μαρούσι τότε άφησε το στίγμα του με ευρωπαϊκό τίτλο.

Δεν ξέρω γιατί αλλά όσο ανεβαίνουμε θέσεις αποκτούν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι ψηφοφορίες.
Περιμένω τα τεσσάρια με ανυπομονησία.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:31 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 6:25 am


Ο Σισκαουσκας αδικήθηκε πολύ στην ψηφοφορία για το mvp του Φ4. Είχε βγει ο Διαμαντιδης αν θυμάμαι καλά (να με διορθώνει ο basket72 παρακαλώ, ως συ ήθος, όταν κάνω λαθη) με το Σισκαουσκας να είναι ξεκάθαρα ο πολυτιμότερος.
Καλά, τότε να μη σε διορθώνω. Διορθώνω και τον εαυτό μου με την ίδια συχνότητα και δεν παρεξηγούμαι.
Ούτε όταν με διιορθώνουν. Μεγάλωσα πια και μπορώ (συνήθως_) να καταλάβω αν με διορθώνει για καλό ο άλλος ή είναι το χούι του ή το κάνει για να περάσει μιαν άποψη. Αν η άποψη προωθεί μισαλλόδοξη οπτική ή έστω προσπαθεί να καναλιζάρει γεγονότα κατά το δοκούν, τότε την αντιγυρνάω. Αλλιώς δεν ασχολούμαι καν.

Ίσως έπρεπε να βάλω κι εγώ τον Σίσκα στη θέση του Ντομινίκ ή του Πέτζα. Το ίδιο και με τον Έντι. Μόνο οι Ζάρκο και Ντέγιαν έχουν ξεκάθαρη θέση στην τετράδα που έχουμε δικαίωμα να ψηφίσουμε.
Τα όρια μεταξύ Έντι, Πέτζα, Ντομινίκ και Σίσκα είναι εξαιρετικά δυσδιάκριτα κατ΄εμέ.

Ο Ντομινίκ π.χ ήταν καθοριστικός στην πορεία προς τν κατάκτηση του πρώτου Ευρωπαϊκού τίτλου για ελληνική ομάδα. Από μόνο του αυτό αρκεί κι ας συμφωνώ μαζί σου στη γενικότερη αποτίμησή σου.

Ο Έντι ήταν απίστευτος και καθοριστικός, ενώ με αυτόν μπροστάρη η ομάδα πήγε τελικό Ευρωλίγκας και πήρε ελληνικό τίτλο.
Ο Σίσκα πήρε Ευρωπαϊκό (στην έδρα του, όμως, ενώ ο Έντι το έχασε στην ΙΣπανία, από την ισπανική Ρεάλ που είχε στο πλευρό της και τους Παναθηναϊκούς που τα χρόνια εκείνα, ήταν-άτυπα- αδελφοποιημένοι, με τους....βασιλικούς) κι ελληνικό τίτλο και ήταν πραγματικά καταπληκτικός. Αγαπημένος παίκτης και πριν έρθει στον Παναθηναϊκό. Όπως αγαπημένος παίκτης ήταν και ο Μπάιρον Σκοτ και ο Μπορντίρογκα από τότε που έπαιζε στη Στεφανέλ με τον Φούτσκα.

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:32 am

προφανως και ψηφιζω σεξ-ντρογκα-μποντιρογκα για κορυφαιο sf! εκανε τα παντα! ηταν ο μοναδικος παικτης που μπορουσε να παιξει απο το 1 εως το 4 πραγματικα τελεια ομως, αν και ως κανονικη θεση ναι θα πω οτι ηταν sf περισσοτερο.

τρομερη τεχνικη, πραγματικος χορευτης, ηγετης απο τους λιγους, σκορερ τρομερος, iq στο θεο. και φυσικα απο τους παικτες που λατρευες να βλεπεις για την τρελα τους!

για ζαρκο, μπομπαν κλπ παλιους δεν εχω γνωμη. πετζα παικταρα αλλα nba και οσοι εκαναν μονο μια χρονια οπως ντομινικ δεν τους λαμβανω υπ οψιν οπως ειπα και στο τοπικ των pg.

https://www.youtube.com/watch?v=ygR8KUjfV4k

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:38 am



0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:53 am

Καλά, τότε να μη σε διορθώνω. Διορθώνω και τον εαυτό μου με την ίδια συχνότητα και δεν παρεξηγούμαι.
Μα εγώ να με διορθώνεις ζήτησα! Είναι εκπαιδευτικό, ενημερωτικό και πάνω απ' όλα διδαχτικό. Άσε που για κάτι τεμπέληδες σαν κι εμένα που βαριέμαι να τα ψάχνω, είναι και χαλαρωτικό, είσαι ο factfinder μου, το google μου.
Ίσως έπρεπε να βάλω κι εγώ τον Σίσκα στη θέση του Ντομινίκ ή του Πέτζα.
Κυρία-κυρία ο basket72 με αντιγράφει!!!

Κι επειδή είσαι και fact finder θέλω να δεις αν όντως δεν μπούκαρε ΚΑΙ ο Θανάσης στο επίμαχο ματς με τον Πανιώνιο. Νομίζω ότι τον θυμάμαι (ήμουνσ το γήπεδο) αν τους πηγαίνει καροτσάκι στο ημίχρονο και να τραβάει έναν από το μανίκι. Μετά από τόσα χρόνια βέβαια, ασθενής η μνήμη (βλέπε Μπαϊρόιτ).

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 9:57 am

Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Μαρ 12, 2020 9:32 am
....για ζαρκο, μπομπαν κλπ παλιους δεν εχω γνωμη. πετζα παικταρα αλλα nba και οσοι εκαναν μονο μια χρονια οπως ντομινικ δεν τους λαμβανω υπ οψιν οπως ειπα και στο τοπικ των pg.
Είναι λάθος να μην λαμβάνουμε υπόψη όσους έβγαλαν μία μόνο χρονιά. Για ξένους μιλάμε, δεν μιλάμε για Έλληνες ή άντε, ομογενείς. Προφανώς κι έχει πάρα πολλούς από δαύτους που είτε γύρισαν ΝΒΑ είτε πήγαν σε άλλα πρωταθλήματα.
Αν πάμε σε αυτούς που έπαιξαν για παραπάνω από μία χρονιά στην Ελλάδα περιορίζεται κατά πολύ ο αριθμός των επιλογών και καταλήγει αποσπασματικό κι ελλιπές Poll.
Αν μιλάγαμε για γηγενείς να καταλάβω τη διάκριση Παπαλούκα/Ζήση με Γιαννάκη/ Κορωνιού από την άλλη.
Από τη στιγμή που ένας ξένος ήρθε και έβγαλε όλη τη χρονιά του συμβολαίου του μπαίνει άνετα στη λίστα. Αν έφυγε νωρίτερα τότε προφανώς και δεν μπορεί να κριθεί, είτε αυτό έγινε λόγω εξωαγωνιστικών παραγόντων (Στιβ Μπαρτ και Ντάνι Βρέινς) είτε αγωνιστικών κριτηριών (Ρίκι Πιρς) είτε λόγω τραυματισμού ( Νεστέροβιτς, Ζουκάουσκας)

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 12, 2020 10:00 am

Για όσους δεν θυμούνται ο Bodiroga είχε έρθει Ελλάδα μαζί με Tomic, Nakic, Tarlac Peja, Gurovic και Jaric. Όλοι οι παραπάνω ελληνοποιήθηκαν εκτός από εκείνον(δεν ήθελε) που πήγε στη Στεφανέλ Τριέστε και έπεισε τον Τάνιεβιτς να του δώσει τη θέση του δεύτερη ξένου. Τότε το Ιταλικό πρωτάθλημα ήταν πολύ ανταγωνιστικό και ακριβό. Νομίζω τότε ο πρώτος ξένος της Στεφανέλ ήταν ο Λαμπλέϊ που πέρασε και δεν ακούμπησε αργότερα από τον ΠΑΟΚ.

Όταν η ομάδα πήγε στο Μιλάνο(την επόμενη χρονιά) ο Bodiroga ήταν ήδη αναντικατάστατος. Έπαιξε μαζί με τον Blackman της ΑΕΚ, εκεί.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”