Kορυφαίος ξένος pg στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος pg στην ιστορία της Α1?

Roderick Blakney
5
5%
Terrel Castle
1
1%
KeeKee Clark
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Byron Dinkins
7
6%
Tyus Edney
1
1%
Shane Heal
1
1%
JR Holden
4
4%
Sarunas Jasikevicius
28
26%
Billy Keys
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Frankie King
1
1%
Jaka Lakovic
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Acie Law
5
5%
Damir Mulaomerovic
2
2%
David Rivers
28
26%
Will Solomon
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Milos Teodosic
7
6%
Tony White
1
1%
Jure Zdovc
16
15%
άλλος
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 108
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 9:55 am

Είχαμε κάνει κάποια αντίστοιχα poll πριν καμιά δεκαετία στο παλιό forum, ήρθε η ώρα (σιγά σιγά, υπομονή για τα υπόλοιπα) για την αναβίωσή τους και εδώ, με ανανεωμένες επιλογές :geek:

Μπορείτε να ψηφίζετε μέχρι 4 (υπάρχει και η επιλογή άλλος, αλλά ελπίζω να μην έχω ξεχάσει κάποιον σημαντικό) και κριτήριο γενικά είναι το τι κατάφεραν στην πορεία τους στη χώρα μας (Α1 και ευρωπαϊκές διοργανώσεις ενώ αγωνίζονταν σε ελληνική ομάδα), όχι η πορεία τους πριν και μετά...

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3213
Δημοσιεύσεις: 6031
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 11:49 am

Έχεις ξεχάσει αρκετούς ευρωπαίους. Πρόχειρα θυμάμαι Scott Skiles(δεν είναι ευρωπαίος :P ) στον ΠΑΟΚ έστω και για κάτι παραπάνω από μισή σεζόν. Ο Karasev στον Ηρακλή στα τέλη των 90'. Επίσης σημαντική παρουσία είχε ο Claudio Coldebella σε ΑΕΚ βασικά αλλά και ΠΑΟΚ. Και φυσικά το Nando Gentile που έπαιξε στον Παναθηναϊκό. Από όλους αυτούς εμένα μου άρεσαν οι Dinkins και Zdovc. Ειδικά ο Σλοβένος ήταν άψογος και στις δύο πλευρές του παρκέ.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 12:36 pm

εβαλα σαρουνας χαλαρα. τετοια παικταρα και τετοιος ηγετης και τετοιο μυαλο δεν εχει υπαρξει ξανα.

αν ηταν και λιγο πιο αθλητικος θα αφηνε εποχη και στο nba σε μια δυσκολη εποχη για τους ευρωπαιους τοτε, οχι οπως τωρα.

τα ειχε ολα, σουταρα, πασαρα, δημιουργια, ηγετης, παντα στα μεγαλα ματς πρωτος, μπασκετικο iq ισο με ΔΔ, παθος, κλπ κλπ

δεν μπορω να βρω αλλον σαν και αυτον πραγματικα.

0
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 12:49 pm

Το επιθετικό ταλέντο των Σαρας - Ριβερς δεν έχει σύγκριση αλλά ο Ζντοκ (όπως έλεγε ο χαλιαμπαλιας Ξανθός Ιωαννίδης) είναι ο ιδανικός point guard όχι μόνο για την Ελληνική Α1 αλλά γενικότερα στην ιστορία του Ευρωπαικού μπάσκετ.

Το ότι κατάφερε , μαζί με το μέγιστο Walter Berry, να φτάσει τον Ηρακλή στα ημιτελικά του Κυπελλούχων (και να αποκλειστεί επειδή ο γιος του δημάρχου δεν μπορούσε να καρφώσει στον αιφνιδιασμό :D ) είναι το μεγαλύτερο overachievement Ελληνικής ομάδας στας Ευρώπας. Με συμπαίκτες τους τίμιους Γιαννουζάκο - Ταμπάκη - Κούβελα - Χωλόπουλο (και ολίγη από Κακιούση - Παπαχρόνη) να φτάσεις εκεί σημαίνει ότι είσαι παικταράς. Μην ξεχνάμε ότι έκανε το ίδιο μια διετία πριν με την Λιμόζ.

Το όνειρο μου στα 90s ήταν να έχει κάποια ομάδα δίδυμο Zdovc - Vrankovic. Πχ ο ΠΑΟ με Γκάλη, τους πιτσιρικάδες και αυτούς τους 2 το 93-94 το έπαιρνε το Πρωταθλητριών στο Τελ-Αβιβ.

Πλην αυτών των τριών , Byron Dinkins (κυρίως για το πόσο όμορφο ήταν να τον βλέπεις να έχει την μπάλα στα χέρια του).

1
1 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 1:06 pm

Γιος υπουργού ήταν ρε βεβηλε! Τη θυμάμαι σα χθες εκείνη τη φάση.

Νομίζω είχε και κουντουρακη.

Στα overachievements βάζω και το Μακεδονικό αλλά και το Μαρούσι.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 1:24 pm

https://www.youtube.com/watch?v=8w1Ty488Gtc

Και υπουργός και δήμαρχος ήταν.

Διπλό βύσμα δηλαδής :shock:

0
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 2:12 pm

Εύκολο παίδες.
Ρίβερς, Ζντοβτς, Γιασκεβίτσιους (δεν ήρθε στα πράιμ του κι έμπαζε, αλλιώς παίζει να τον έβαζα και πρώτο) και Τεόντοσιτς.
*Θυμάμαι κι εγώ τη φάση του υιού Κούβελα (φοιτητής στην ιατρική τότε, αν δεν κάνω λάθος) και ναι ήταν κι ο μονίμως σφιγμένος Κουντουράκης στις " γριές". Κα-τα-πλη-κτι-κή σαιζόν για Ζντοβτς -Μπέρι. Απί-στευ-το :P μπάσκετ έχουμε δει. Γκραν γκινιόλ, χίτσκοκ, εξισώσεις και μομέντουμ. :smile:
Edit: Παράκληση να μην ψηφίζουμε με οπαδικά κριτήρια γιατί αλλιώς θα σας γεμίσω Κάρεϊ Σκάρι, Τοντ Μίτσελ, Γκλεν Μπλάκγουελ, Μορίς Έβανς , Τζέιμς Φόρεστ και δε συμμαζεύεται.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3213
Δημοσιεύσεις: 6031
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 2:26 pm

Άντε για να σας προβοκάρω και λιγάκι :evil:, για κάθε ψήφο που πηγαίνει στον Σαρούνας(άλλωστε το μπάσκετ στη Λιθουανία σταμάτησε όταν ο Σάμπας το έκοψε :P :D ) ο Άγγελος ο Κορωνιός χαμογελά, τουλάχιστον! :P Άλλωστε ήταν σαν κόπια του ο Σάρας μόνο που έυτυχώς για εκείνον γεννηθηκε στη Λιθουανία και όχι στην Ελλάδα.

Υ.Γ. Τι κρίμα για τον Ζντοβτς όσο ήρεμος και ψύχραιμος ήταν σαν παίκτης στο παρκέ, αλλό τόσο όξυθυμος(μάλλον επιεικής είμαι) είναι πλέον σαν προπονητής.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 4:06 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 2:26 pm
Άντε για να σας προβοκάρω και λιγάκι :evil:, για κάθε ψήφο που πηγαίνει στον Σαρούνας(άλλωστε το μπάσκετ στη Λιθουανία σταμάτησε όταν ο Σάμπας το έκοψε :P :D ) ο Άγγελος ο Κορωνιός χαμογελά, τουλάχιστον! :P Άλλωστε ήταν σαν κόπια του ο Σάρας μόνο που έυτυχώς για εκείνον γεννηθηκε στη Λιθουανία και όχι στην Ελλάδα.

Υ.Γ. Τι κρίμα για τον Ζντοβτς όσο ήρεμος και ψύχραιμος ήταν σαν παίκτης στο παρκέ, αλλό τόσο όξυθυμος(μάλλον επιεικής είμαι) είναι πλέον σαν προπονητής.
αφου λεει ξενος pg :D

αν ελεγε γκαρντ γενικα θα ειχαμε ΔΔ-σπαν-παπαλουκα-γιαννακη-ζηση κλπ

νταξει παικταρα ο κορωνιος αλλα ποτε δεν εφτασε σαρας.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 07, 2020 5:42 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 11:49 am
Έχεις ξεχάσει αρκετούς ευρωπαίους. Πρόχειρα θυμάμαι Scott Skiles(δεν είναι ευρωπαίος :P ) στον ΠΑΟΚ έστω και για κάτι παραπάνω από μισή σεζόν. Ο Karasev στον Ηρακλή στα τέλη των 90'. Επίσης σημαντική παρουσία είχε ο Claudio Coldebella σε ΑΕΚ βασικά αλλά και ΠΑΟΚ. Και φυσικά το Nando Gentile που έπαιξε στον Παναθηναϊκό. Από όλους αυτούς εμένα μου άρεσαν οι Dinkins και Zdovc. Ειδικά ο Σλοβένος ήταν άψογος και στις δύο πλευρές του παρκέ.
Ο Καράσεφ ομολογώ μου ξέφυγε στη διαλογή που έκανα.. Ο Σκάιλς όπως λες κι εσύ έπαιξε πολύ λίγο, οι Ιταλοί ήταν στην shortlist μου αλλά κόπηκαν τελευταία στιγμή, έπρεπε να μειωθεί λίγο ο αριθμός :P
Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι κάποιους από αυτούς ανήκει στους 7-8 που αντικειμενικά "αξίζουν" κάποια ψήφο, πέρα από τις συμπάθειες και αδυναμίες που μπορεί να έχει ο καθένας μας.

ΥΓ: Αν θες στείλε μου με πμ τις δικές σου shortlist με 10-12 άτομα πχ για τις υπόλοιπες θέσεις να τις λάβω υπόψην μου :smile: Και όποιος άλλος θέλει δηλαδή ας μου στείλει

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 10:12 am

Και μερικά βιντεάκια που έχει φτιάξει η ομάδα του forum για κάποιους από τους παίκτες της λίστας:













0
Ilias7

 euroleague
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 11:33 am

Πολλοί οι υποψήφιοι επομένως δύσκολη και η επιλογή.

Μπλάκνει γιατί άλλαξε σε μεγάλο βαθμό την ιστορία του Αμαρουσίου. Μεγάλα παιχνίδια, μεγάλες νίκες, τότε που το κλειστό του Άγιου Θωμά αποτελούσε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του Πρωταθλήματος.

Σάρας γιατί απέδειξε και στο ΠΑΟ ότι είναι ένας από τους μεγαλύτερους playmaker στην ιστορία του αθλήματος στην Ευρώπη.

Ρίβερς γιατί ήταν αυτός που έχει το μεγαλύτερο μερίδιο επιτυχίας την ονειρεμένης σεζόν του 96-97.Έκανε τα πάντα να φαίνονται τόσο εύκολα.

Λο γιατί ήταν ένας από αυτός που άλλαξαν τη σύγχρονη ιστορία του Ολυμπιακού πέρα από την αγωνιστική του αξία.

Σίγουρα φυσικά αν μπορούσα θα επέλεγα κι άλλους που κάνανε τρομερά πράγματα στις ομάδες τους.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 11:42 am

η καρδιά λέει Ρίβερς ή Λο, το μυαλό Σάρας και αυτόν ψήφισα.

ο παίκτης που με άγχωνε περισσότερο από κάθε άλλο του Παναθηναϊκού όταν έμπαινε στο παρκέ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 2:03 pm

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 4:06 pm


αφου λεει ξενος pg :D

αν ελεγε γκαρντ γενικα θα ειχαμε ΔΔ-σπαν-παπαλουκα-γιαννακη-ζηση κλπ

νταξει παικταρα ο κορωνιος αλλα ποτε δεν εφτασε σαρας.
Επ, σε τσιμπήσαμε :smile: . Σιγά μην είναι και pf ο Σπαν . Για pg μιλάμε εδώ. Κατανοητό ότι δεν χάνεις ευκαιρία να τονίσεις ότι ο ΔΔ είναι καλύτερος του Σπαν ;) , αλλά σε άλλη θεματική. Εδώ να ψηφίζουμε τους καλύτερους κι όχι βάσει φανέλας. Εγώ ψήφισα τον Ρίβερς γιατί το μπάσκετ που έπαιξε ήταν από άλλον πλανήτη και συνδυάστηκε με το πρώτο τρεμπλ στην Ελλάδα. Με χειρότερους συμπαίκτες από αυτούς που είχε ο Σάρας, παρόλα αυτά θα θεωρήσω δίκαιο να βγει ο Σάρας που ως παίκτης σε συνολική πορεία εννοείται ότι είναι σαφώς καλύτερος του Ρίβερς.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 2:34 pm

Εγώ νομίζω ότι η λίστα που παρέθεσε ο benchwarmer: είναι πλήρης. Σκάιλς, ναι αν είχε παίξει ΄έστω ολόκληρη χρονιά, αμέσως- αμέσως παίκτης- προπονητής έγινε, όπως ο χαρακτήρας στο κόμικ ΑΓΟΡΙ για τους παλιούς....Ο Κολντεμπέλα όχι, όμως, αν και δικαίωσε και με το παραπάνω τις προσδοκίες που υπήρχαν για αυτόν. Ως ρολίστας περισσότερο, ωστόσο κι όχι ως πρωταγωνιστής.

Ενδεχομένως να χωρούσαν 2 άσσοι πέρασαν από τον ΑΡΗ: Σμους Πάρκερ και Γκάρι Γκραντ.
Τι λέτε κι εσείς;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”