Γενικά για την Α1

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 08, 2022 10:01 am

lefpan έγραψε:
Κυρ Μάιος 08, 2022 9:31 am
yorgos έγραψε:
Δευ Μάιος 02, 2022 5:12 am

Πανιώνιος
Νέος Πανιώνιος
Ολοκαινουργιος Πανιώνιος
Τζιτζι Πανιώνιος
Πανιώνιος του Κουτιού
Και Πανιώνιος Remastered New Edition!
Πιασάρικο όνομα για τη νέα ΚΑΕ! :D :D :D

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 08, 2022 11:51 am

θα έπρεπε οι ομάδες που αλλάζουν ΑΦΜ να είναι λίγο πιο ευρηματικές στην ονοματοδοσία, καθαρά για λόγους μάρκετινγκ και αύξησης εσόδων.

Πανιώνιος 2 : The Revenge
Πανιώνιος 3 : Last Blood

κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 08, 2022 11:57 am

taraboura έγραψε:
Κυρ Μάιος 08, 2022 9:08 am
SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Μάιος 07, 2022 4:29 pm


Mα για αυτό δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το εφηβικό τους στην Α1 επειδή έχουν άλλο ΑΦΜ.
Ενδιαφέρουσα παράμετρος αυτή για το εφηβικό. Μέχρι στιγμής αν δεν μου διαφεύγει κάτι ομάδες με άλλο ΑΦΜ (και τυπική ονομασία) είναι οι Κολοσσός Ρόδου, Λαύριο και Ιωνικός Νίκαιας?
Σίγουρα ο Ηρακλής. Το εφηβικό του ανήκει με τους Γαλάζιους.
Για τις άλλες δεν είμαι σίγουρος.

Γιατί ενώ είχαν τόσους τραυματίες δεν έπαιζε εφηβικό. Πχ Άρης ΑΕΚ ΠΑΟΚ.

Ας με διορθώσει κάποιος γιατί μπορεί να είμαι εκτός θέματος

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 3:05 am

SteveNashidis έγραψε:
Κυρ Μάιος 08, 2022 11:57 am
taraboura έγραψε:
Κυρ Μάιος 08, 2022 9:08 am

Ενδιαφέρουσα παράμετρος αυτή για το εφηβικό. Μέχρι στιγμής αν δεν μου διαφεύγει κάτι ομάδες με άλλο ΑΦΜ (και τυπική ονομασία) είναι οι Κολοσσός Ρόδου, Λαύριο και Ιωνικός Νίκαιας?
Σίγουρα ο Ηρακλής. Το εφηβικό του ανήκει με τους Γαλάζιους.
Για τις άλλες δεν είμαι σίγουρος.

Γιατί ενώ είχαν τόσους τραυματίες δεν έπαιζε εφηβικό. Πχ Άρης ΑΕΚ ΠΑΟΚ.

Ας με διορθώσει κάποιος γιατί μπορεί να είμαι εκτός θέματος
Πρέπει να έχεις δίκιο σε αυτό που λες για την αδυναμία συμμετοχής του εφηβικού. Σε καμία από αυτές τις ομάδες δεν έχω δει απευθείας συμμετοχή αθλητή από το εφηβικό στην ΚΑΕ της Α1. Μια μικρή αμφιβολία έχω για τον ΠΑΟΚ και τον Άρη, ίσως μας διαφωτίσει κάποιος φίλος.

Εγώ επιβεβαιώνω σίγουρα τις εξής τωρινές ομάδες της Α1 που έχουν συγχωνευτεί/ μετονομαστεί από άλλα σωματεία Λαύριο (ΑΦΜ Κύμης), Κολοσσός Ρόδου (ΑΦΜ Χολαργού) και Ιωνικός Νίκαιας (ΑΦΜ Διαγόρα Δρυοπιδέων)

0
iraklisiraklis

 junior
Reactions: 80
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 9:53 am
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Μάιος 09, 2022 7:51 am

Στον Ηρακλή έχουν παίξει Κομνιανίδης ,Αργυρούλης που είναι από τα τμήματα υποδομών. Από παιδικό και εφηβικό αντίστοιχα. Το παιδικό κιόλας συνέτριψε αρη ,παοκ στο F4 της εκασθ και τώρα παίζει τελικό με δέκα την τρίτη.
Θέμα με τα εφηβικά έχουν μόνο οι ομάδες που πήραν αφμ άλλης ομάδας.

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 8:41 am

iraklisiraklis έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 7:51 am
Στον Ηρακλή έχουν παίξει Κομνιανίδης ,Αργυρούλης που είναι από τα τμήματα υποδομών. Από παιδικό και εφηβικό αντίστοιχα. Το παιδικό κιόλας συνέτριψε αρη ,παοκ στο F4 της εκασθ και τώρα παίζει τελικό με δέκα την τρίτη.
Θέμα με τα εφηβικά έχουν μόνο οι ομάδες που πήραν αφμ άλλης ομάδας.
Έχουμε καμία πληροφόρηση για το άμεσο μέλλον του Ηρακλή με το διαφαινόμενο υποβιβασμό? Θα κοιτάξει να φτιάξει δυνατό ρόστερ για την άμεση επάνοδο στην Α1 ή θα περάσει μεταβατική σεζόν για να εξυγειανθεί?

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 9:08 am

iraklisiraklis έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 7:51 am
Στον Ηρακλή έχουν παίξει Κομνιανίδης ,Αργυρούλης που είναι από τα τμήματα υποδομών. Από παιδικό και εφηβικό αντίστοιχα. Το παιδικό κιόλας συνέτριψε αρη ,παοκ στο F4 της εκασθ και τώρα παίζει τελικό με δέκα την τρίτη.
Θέμα με τα εφηβικά έχουν μόνο οι ομάδες που πήραν αφμ άλλης ομάδας.
Λογικά ως μεταγραφές έπαιξαν γιατί απευθείας στο αντρικό των Γαλάζιων που είναι Γ Εθνική παίζει το εφηβικό του Ηρακλή

https://northbasket.gr/%cf%83%cf%85%ce% ... %89%ce%bd/

Edit:
Αλλά βλέπω έφτιαξαν και οι Γαλάζιοι εφηβικό και παιδικό από φέτος

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
iraklisiraklis

 junior
Reactions: 80
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 9:53 am
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Μάιος 09, 2022 9:25 am

SteveNashidis έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 9:08 am
iraklisiraklis έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 7:51 am
Στον Ηρακλή έχουν παίξει Κομνιανίδης ,Αργυρούλης που είναι από τα τμήματα υποδομών. Από παιδικό και εφηβικό αντίστοιχα. Το παιδικό κιόλας συνέτριψε αρη ,παοκ στο F4 της εκασθ και τώρα παίζει τελικό με δέκα την τρίτη.
Θέμα με τα εφηβικά έχουν μόνο οι ομάδες που πήραν αφμ άλλης ομάδας.
Λογικά ως μεταγραφές έπαιξαν γιατί απευθείας στο αντρικό των Γαλάζιων που είναι Γ Εθνική παίζει το εφηβικό του Ηρακλή
Έχω την αίσθηση ότι παίζουν κάποια παιδιά που πλεον δεν μπορούν να παίξουν στα εφηβικά (λόγω ηλικίας) και δεν είναι για την πρώτη ομάδα. Πάντως π.χ. ο Πετανίδης πέρυσι ήταν παράλληλα και στο εφηβικό του Ηρακλή και στο ανδρικό, ο Λάτος φέτος τα ίδια , ο Φίλλιος όταν ήμασταν στην Α2 το ίδιο. Η αλήθεια είναι ότι με πιάνεις αδιάβαστο και δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα.
εδιτ: Ναι αυτό που γράφεις ήταν η ιδέα. Νομίζω ότι δεν ισχύει εδώ και πολλά χρόνια.

taraboura έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 8:41 am
iraklisiraklis έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 7:51 am
Στον Ηρακλή έχουν παίξει Κομνιανίδης ,Αργυρούλης που είναι από τα τμήματα υποδομών. Από παιδικό και εφηβικό αντίστοιχα. Το παιδικό κιόλας συνέτριψε αρη ,παοκ στο F4 της εκασθ και τώρα παίζει τελικό με δέκα την τρίτη.
Θέμα με τα εφηβικά έχουν μόνο οι ομάδες που πήραν αφμ άλλης ομάδας.
Έχουμε καμία πληροφόρηση για το άμεσο μέλλον του Ηρακλή με το διαφαινόμενο υποβιβασμό? Θα κοιτάξει να φτιάξει δυνατό ρόστερ για την άμεση επάνοδο στην Α1 ή θα περάσει μεταβατική σεζόν για να εξυγειανθεί?
Ο Ηρακλής δεν έχει χρέη. Όχι σημαντικά τουλάχιστον. Τώρα αν στο τέλος 3 χρόνων παρουσίας στην Α1 έχει 100χιλ χρέος, δεν το λες και σημαντικό ποσό. Το έχω ξαναγράψει ότι τα θέματα του Ηρακλή υπάρχουν στις περισσότερες ομάδες. Τολμω να πω μάλιστα ότι στον Ηρακλή είναι καλύτερα σε θέματα πληρωμών σε σχέση με την πλειοψηφία της λίγκας. Απλά τα προβλήματα του Ηρακλή επικοινωνούνται ενώ στις άλλες ομάδες καλύπτονται.
Το πραγματικό πρόβλημα που υπάρχει είναι με τον ερασιτέχνη. Δεν γνωρίζω τι ισχύει.Μπορεί να υπάρξει ΚΑΕ χωρίς ερασιτέχνη; Τότε μπορεί να παίξει Α2 ως ΚΑΕ.
Αλλιώς Γ εκασθ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 10:15 am

iraklisiraklis έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 9:25 am

Το πραγματικό πρόβλημα που υπάρχει είναι με τον ερασιτέχνη. Δεν γνωρίζω τι ισχύει.Μπορεί να υπάρξει ΚΑΕ χωρίς ερασιτέχνη; Τότε μπορεί να παίξει Α2 ως ΚΑΕ.
Αλλιώς Γ εκασθ.
Με επιφύλαξη αλλά τις ανώνυμες αθλητικές εταιρείες μπορούν να τις ιδρύσουν μόνο αθλητικά σωματεία τα οποία δραστηριοποιούνται και στο αντίστοιχο άθλημα και μάλιστα η άδεια ανακαλείται αν το σωματείο σταματήσει να έχει τις προυποθέσεις, οπότε μάλλον και δεν γίνεται.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 10:55 am

Νομικά δεν υπάρχει θέμα να παίξεις ως ΚΑΕ στην Α2.
Οπότε το ερώτημα είναι τι θέλει να κάνει ο Δρακόπουλος.
Αν θέλει να συνεχίσει θα παίξει Α2.
Αν δεν θέλει και δεν βρει σε κάποιον να δώσει την ομάδα η μπάλα πάει στον ερασιτέχνη και το τι αυτός μπορεί και θέλει να κάνει.

0
iraklisiraklis

 junior
Reactions: 80
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 9:53 am
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Μάιος 09, 2022 10:59 am

@conan1982
Και εγώ αυτό γνωρίζω.Το θέμα αυτό υπάρχει από την αρχή της χρονιάς. Ο Ηρακλής δύσκολα θα έπαιζε στην επόμενη Α1 είτε σωζόταν είτε όχι.
Υπήρχε βέβαια αισιοδοξία ότι θα βρεθεί κάποια λύση αλλά...

pan24 έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 10:55 am
Νομικά δεν υπάρχει θέμα να παίξεις ως ΚΑΕ στην Α2.
Οπότε το ερώτημα είναι τι θέλει να κάνει ο Δρακόπουλος.
Αν θέλει να συνεχίσει θα παίξει Α2.
Αν δεν θέλει και δεν βρει σε κάποιον να δώσει την ομάδα η μπάλα πάει στον ερασιτέχνη και το τι αυτός μπορεί και θέλει να κάνει.
ναι το θέμα είναι οτι δεν θα υπάρχει ερασιτέχνης ή δεν μπορεί να λειτουργήσει ή κάτι τέτοιο. Ο ερασιτεχνης του Ηρακλή πλεον είναι ο ΝΓΣ Ηρακλής και δεν έχει καμιά σύνδεση με την καε που παίζει α1

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 11:30 am

Θυμάμαι παλιότερα που υπήρχε μια νομοθεσία που έλεγε ότι οποιαδήποτε ομάδα έπεφτε Α2 από Basket League, είχε την υποχρέωση να διατηρήσει το καθεστώς της ΚΑΕ για 1 αγωνιστική σεζόν τουλάχιστον. Αυτό δημιουργούσε προβλήματα σε κάποιες ομάδες, καθώς ως ΚΑΕ οι οικονομικές/φορολογικές υποχρεώσεις είναι μεγαλύτερες από κάποιο σωματείο με ημιεπαγγελματικό καθεστώς που παίζει στην ίδια κατηγορία. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό ή έχει καταργηθεί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 5:26 pm

kojito έγραψε:
Δευ Μάιος 09, 2022 11:30 am
Θυμάμαι παλιότερα που υπήρχε μια νομοθεσία που έλεγε ότι οποιαδήποτε ομάδα έπεφτε Α2 από Basket League, είχε την υποχρέωση να διατηρήσει το καθεστώς της ΚΑΕ για 1 αγωνιστική σεζόν τουλάχιστον. Αυτό δημιουργούσε προβλήματα σε κάποιες ομάδες, καθώς ως ΚΑΕ οι οικονομικές/φορολογικές υποχρεώσεις είναι μεγαλύτερες από κάποιο σωματείο με ημιεπαγγελματικό καθεστώς που παίζει στην ίδια κατηγορία. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό ή έχει καταργηθεί.
Πράγματι ίσχυε αυτό και δεν έχω ακούσει να έχει αλλάξει μέχρι σήμερα. Οι ομάδες αν διάλεγαν να διαλύσουν την ΚΑΕ, αυτόματα έπρεπε να αγωνιστούν στη Β Εθνική ως ερασιτεχνικά σωματεία.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 11, 2022 8:57 pm

μια χαρά τα λέει ο μπογρίνιο

Μετά την ήττα του Απόλλωνα από τον Ολυμπιακό, ο Έλληνας σέντερ δήλωσε στην ΕΡΤ... «να τελειώνει το... πανηγυράκι του ελληνικού πρωταθλήματος. Δυστυχώς το χαρακτηρίζω έτσι. Ήρθα σε μία ομάδα που είναι κάτω από τη μέση και είδα και θεωρώ ότι η λίγκα δεν τους σέβεται και ιδιαίτερα. Πιστεύω ότι ενώ περιμένουν χρήματα από τους χορηγούς και τα πρωταθλήματα αυτά δεν έρχονται και κάποια παιδιά που παίζουν εδώ πέρα έχουν ανάγκη το μηνιάτικό τους. Οπότε δεν μπορώ εγώ επειδή ήρθε με ένα διαφορετικό deal να βγάλω την ουρά μου απ' έξω. Θέλω να στηρίξω όλα τα παιδιά, το σωστό είναι να πληρώνονται όλοι στην ώρα τους».
Και συνέχισε: «Όταν από τη Λίγκα περιμένει μία ομάδα και ένα σωματείο χρήματα και δεν έρχονται ποτέ ή έρχεται ένα μέρος των χρημάτων δείχνεις ότι δεν σέβεσαι το προϊόν σου, δεν σέβεσαι τους παίκτες που για μένα το άθλημα αυτό είναι οι παίκτες. Οι παίκτες είναι πρωταγωνιστές, έτσι έμαθα από τα 19 μου όταν δούλεψα με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς και σηκωνόταν από τη θέση του για να κάτσει ο 15ος παίκτης, η πρώτη ατάκα του ήταν οι παίκτες είναι οι πρωταγωνιστές. Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα δεν έχουμε τους παίκτες πρωταγωνιστές, έχουμε όλα τα τριγύρω. Μακάρι να αλλάξει αυτό και να μπουν πιο σοβαρές βάσεις, ώστε να το δούμε σαν προϊόν και όχι σαν αρπαχτή που... "άντε να έρθει ο Ιούνιος, να παίξουν οι μεγάλοι τους τελικούς"».

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 11, 2022 9:48 pm

Χρόνια τώρα έτσι είναι η κατάσταση στη χώρα κι απο κει άρχισε κι η κατρακύλα της εθνικής που πρέπει να περιμένει τ αδέρφια απ το Αμέρικα για κάτι καλύτερο (αφού δεν μπορεί πια να παράγει πρωταγωνιστές απ τα σπλάχνα της)....
Η ΑΕΚ, ο Προμηθέας πήγαν να κάνουν ενα step up αλλά δεν είχε συνέχεια ώστε να μπουν σφήνα στους 2 μεγάλους για διαφορετικούς λόγους.
Δεν εχω ιδέα κι όλας πως διανέμονται τα χρήματα στο πρωτάθλημα και τι κέρδη παίρνει ο καθένας (κι αν τα παίρνει).Φαντάζομαι πάντως ότι οι μικρότερες ομάδες θα πρεπε να παίρνουν κάτι παραπάνω για βοήθεια

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”